همه چیز درباره آباژور و انواع آن

نمونه هایی از آباژوهای متفاوت رومیزی به رنگ سبز و آبی تیره و سرمه ای

آباژور یک وسیله کاربردی و همچنین تزئینی است که در اتاق خواب یا سالن از آن استفاده می‌شود. آباژورها ظاهری شیک و زیبا به محیط می‌بخشند و در طراحی دکوراسیون داخلی خانه مورد توجه هستند. این وسیله یکی از منابع نوری خانه است که در انواع مختلف پایه دار، دیواری یا پایه بلند برای مصارف گوناگونی از جمله چراغ خواب یا چراغ زینتی مورد استفاده قرار می‌گیرد. آباژور می‌تواند با کلاهک خود که از جنس‌های مختلف شیشه، پلاستیک یا پارچه است نوری رنگی ایجاد کرده و در نورپردازی خانه نقش مهمی ایفا کند. نور مناسب در دکوراسیون خانه اهمیت دارد و با آباژورها می‌توان این نور را کنترل کرده و به شیوه مناسب آن را جهت‌دهی کرد.

 

اینفوگرافی انواع مختلف آباژور به همراه پنج نمونه عکس

سوالات متداول:

انواع مدل آباژور را نام ببرید؟

آباژورها به صورت کلی دیواری، سقفی، ایستاده یا رومیزی هستند.


نام اجزای اصلی آباژور چیست؟

آباژور از یک کلاهک که به آن شید نیز می‌گویند، لامپ، حباب، سیم و اتصالات برق تشکیل شده و در برخی از انواع آن پایه کوتاه یا بلندی نیز دارد.


ویژگی های اصلی آباژور سلطنتی چیست؟

آباژورهای سلطنتی دارای جزئیات بسیار، پایه‌های چوبی حکاکی شده، شیدهای کارشده، براق،‌ طلایی و طرح‌های پر نقش و نگار هستند. از این نوع آباژور در یک اتاق خواب لوکس و با شکوه استفاده می‌شود.


آباژورها از چه جنسی تولید می‌شوند؟

آباژورها از جنس چوب، شیشه، کریستال، برنز، سنگ، استیل، سرامیک، فلز، پلی‌استر و رزینی ساخته می‌شوند.

 

فهرست مطالب:

 

تصویر یک آباژور رومیزی با شید طرحدار قرمز و سبز و پایه تراشیده شده

فرق آباژور و چراغ خواب چیست؟

آباژور یکی از منابع نور و روشنایی است که گاهی به عنوان چراغ خواب نیز از آن استفاده می‌شود، برخی از آباژورها مناسب چراغ خواب و برخی با نور بیشتر و ظاهر دکوری خود مناسب تزیين سالن هستند. چراغ خواب‌ها نیز انواع مختلف دارند و برخی مانند آباژورها دارای شید یا کلاهک هستند و برخی انواع آن رویه کلاه مانند آباژور را نداشته و تنها چراغی کوچک مناسب زمان خواب هستند.

 

یک آپاژور با طرح شیشه شکسته و رنگارنگ به صورت رومیزی و روشن

 • آباژورها دارای طراحی ویژه و زیبا هستند و اغلب کاربرد تزئینی نیز دارند ولی چراغ خواب کاربردی است.
 • چراغ خواب لزوما دارای کلاهک نیست ولی آباژور دارای کلاهک یا شیدی به شکل ذوزنقه یا استوانه است.
 • چراغ خواب‌ها اغلب رومیزی یا دیواری هستند ولی آباژور می‌تواند دیواری، رومیزی، ‌پایه‌دار یا سقفی باشد.
 • نور چراغ خواب ملایم است ولی آباژور می‌تواند نور بیشتری داشته باشد و منبع نور سالن نیز باشد.

 

آباژور رومیزی کرم و قهوه ای با پایه طرحدار راه راه

آباژور چیست؟

آباژور وسیله دکوری و زیبایی است که نوری ملایم دارد. آباژور از یک کلاهک که به آن شید نیز می‌گویند، لامپ، حباب، سیم و اتصالات برق تشکیل شده و در برخی از انواع آن پایه کوتاه یا بلندی نیز دارد. سبک طراحی آباژور نیز می‌تواند مدرن یا کلاسیک باشد. این وسیله روشنایی لوکس در اتاق خواب یا سالن مورد استفاده قرار می‌گیرد و از جنس‌های مختلفی از جمله رزین، چوب، کریستال، برنز، شیشه، سنگ، استیل، سرامیک، فلز و پلی‌استر ساخته می‌شود. در ادامه هر کدام از انواع آباژور را معرفی می‌کنیم.

 

تصویر از انواع مدل های آباژور رومیزی مقابل یک دیوار خردلی

انواع آباژور

آباژورها انواع مختلفی دارند که با توجه به کاربرد آن‌ها، شکل و طراحی‌شان نیز متفاوت می‌شود. آباژورها به صورت کلی دیواری، سقفی، ایستاده یا رومیزی هستند. کاربرد هر آباژور و نحوه قرارگیری و نصب آن در شکل و طراحی نهایی تاثیرگذار است.

 

تصویر یک آباژور رومیزی شیشه ای با شید سفید

آباژور رومیزی

نوعی از آباژور که محبوبیت فراوانی دارد آباژور رومیزی است. این نوع دارای پایه‌ای کوتاه است و روی میز قرار می‌گیرد. پایه آباژور رومیزی می‌تواند بسیار کوتاه یا کمی بلند باشد. آباژور رومیزی اغلب در اتاق خواب قرار می‌گیرد و نوری ملایم در فضا منتشر می‌کند. شید آباژور رومیزی مات است و شدت نور را کاهش می‌دهد.

پیشنهاد می‌کنیم به مطلب چگونه میزان نور اتاق خواب را به درستی تنظیم کنیم؟ سر بزنید.

 

تصویری از انواع آباژورهای پایه بلند در طرح های مختلف

پایه بلند

آباژور‌ پایه بلند که به پایه‌دار نیز شهرت دارد، دارای پایه‌ای بلند است. پایه این آباژور‌ بر روی زمین در اتاق خواب یا سالن قرار می‌گیرد و شید و کلاهک آن در ارتفاعی هم‌سطح قد انسان یا کمی بلندتر از آن واقع می‌شود، به این ترتیب نوری ملایم ولی با پخش بالا در فضا منتشر می‌شود. این نوع آباژورها بیشتر در طراحی دکوراسیون داخلی سالن مورد استفاده قرار می‌گیرند و به عنوان منبع نور در نورپردازی بخش‌هایی از خانه نیز از آن‌ها بهره می‌گیرند.

 

تصویر آباژور دیواری مشکی با کلاهک سفید مکعبی روی دیوار خاکستری

دیواری

آباژور‌های دیواری در برخی از سبک‌های دکوراسیون داخلی مانند سبک‌های روستیک و کلاسیک استفاده می‌شود و دارای تکیه‌گاهی برای نصب بر روی دیوار است. اغلب از چند آباژور‌ دیواری برای دکوراسیون استفاده می‌شود تا حالت قرینه طراحی داخلی سالن یا اتاق حفظ شود.

 

نشیمن مدرنی با دیوارهای خاکستری، مبل طوسی، کوسن زرد و آباژور خمیده مشکی

خمیده

آباژور‌ خمیده نوعی از آباژور پایه‌دار یا پایه بلند است که گردنی کشیده و خمیده دارد. به این ترتیب محل قرارگیری پایه بر روی زمین در بخشی از خانه و کلاهک آن در فاصله یک یا چند متری قرار می‌گیرد. آباژور‌ خمیده در دکوراسیون داخلی مدرن به خانه و سالن‌ها زیبایی می‌بخشد و عنصری شیک و لوکس در فضای خانه‌های مدرن است.

 

تصویر اتاقی با دیوار صورتی کدر و دو آباژور حصیری سقفی به شکل صدف

سقفی

آباژور‌ سقفی کاربردی همانند لوستر دارد؛ با این تفاوت که منبع نوری ملایم است و مانند لوستر نوری با شدت بالا پخش نمی‌کند. قرار گرفتن آباژور‌ بر روی سقف پخش نور را گسترده‌تر کرده و این نوع آباژور‌ نسبت به انواع دیگر، روشنایی بیشتری دارد.

پیشنهاد می‌کنیم مقاله همه چیز درباره لوستر و نقش آن در دکوراسیون داخلی را مطالعه فرمایید.

 

تصویر آباژور مدرنی با پایه طلایی و کلاهک سبز پاستلی کنار گلدان کوچک گل

انواع سبک آباژور

آباژور‌ در انواع مختلف کلاسیک، مدرن و سبک نئوکلاسیک ساخته شده و هر کدام از این سبک‌ها در دکوراسیون داخلی مرتبط با خود به کار می روند.

 

آپاژور مدرن رومیزی به رنگ سیاه روی یک میز پاتختی سفید کنار تخت خواب

مدرن

آباژور‌ مدرن زیبایی خاصی در یک فضای مدرن ایجاد می‌کند. این آباژور‌ها از متریالی همچون فلز و بتن ساخته شده و با ظاهری ساده و شیک به فضا هویتی نوگرایانه می‌بخشند.

 

تصویر یک آباژور رومیزی کلاسیک با پایه تراشیده شده شبیه فیل و شید طرحدار آبی

کلاسیک

آباژور‌های کلاسیک با طراحی ویژه و قدیمی خود نقشی پررنگ در دکوراسیون‌های کلاسیک دارند. یک اتاق خواب به سبک کلاسیک با آباژوری پایه کوتاه و رومیزی تکمیل شده و زیبایی بصری اتاق را افزایش می‌دهد.

 

آباژوی سلطنتی به رنگ سفید با طرح های اصیل و آویزهای کریستالی روی میزی

سلطنتی

آباژورهای سلطنتی دارای جزئیات بسیار، پایه‌های چوبی حکاکی شده، شیدهای کارشده، براق،‌ طلایی و طرح‌های ویترای پر نقش و نگار هستند. از این نوع آباژور در یک اتاق خواب لوکس و با شکوه استفاده می‌شود.

دو آباژور رو میزی قهوه ای رنگ به صورت قرینه در دو طرف تخت

انواع آباژور بر اساس موقعیت در منزل

آباژورها با توجه به دکوراسیون داخلی خانه در هر نقطه‌ای قابل استفاده هستند. طراحان داخلی اغلب برای تزیین اتاق خواب از آباژور رومیزی یا آباژور دیواری استفاده کرده و در طراحی سالن از آباژور کنار سالنی بهره می‌گیرند تا زیبایی خانه را با یک عنصر دکوری زیبا و نور ملایم و لطیف آن افزایش دهند.

 

اتاق خوابی سفید و آبی و سرمه ای رنگی با آباژور استیل با شید سفید کنار تخت خواب

اتاق خواب

آباژور‌ با توجه به کاربرد و طراحی اتاق خواب، عنصری کاربردی در کنار تخت خواب است. بسیاری از افراد علاقه دارند پیش از خوابیدن نوری ملایم برای مطالعه و سایر فعالیت‌ها در فضا منتشر شود. آباژور می‌تواند با نور خود این نیاز را برآورده کرده و علاوه‌بر آن در زیبایی محیط نیز تاثیرگذار باشد.

 

آباژور پایه بلند سفید، کنار مبل تک نفره صورتی و میز عسلی زرد در اتاقی با دیوار آبی

کنار سالنی

آباژور‌ کنار سالنی نقش مهمی در دکوراسیون خانه دارد. ایجاد نور مناسب، برقراری هارمونی در وزن وسایل، پرکردن فضاهای خالی، ایجاد خط دید مناسب و جدا کردن فضاها با پایه بلند از جمله کارکردهای این وسیله است.

آباژور سفید رومیزی با بدنه ی نقره ای مقابل پرده ی کرم رنگ و تخت قهوه ای

انواع آباژور بر اساس جنس

آباژور‌ها از جنس‌های مختلف ساخته می‌شوند. جنس هر آباژور‌ بر اساس سبک طراحی، کاربرد و موقعیت قرارگیری آن انتخاب می‌شود. لازم است آباژور‌ پایه‌دار از جنس با کیفیتی ساخته شود تا پایه آن مقاومت کافی را برای ایستادگی داشته باشد.

 

نشیمنی با تم رنگی طوسی و خاکستری و یک آباژور پایه بلند چوبی

چوبی

آباژور‌های کلاسیک چوبی دارای چوب‌های حکاکی یا خراطی شده هستند. چوب عنصری طبیعی است که در انواع دکوراسیون داخلی به کار می‌رود. در طراحی آباژور‌ مدرن نیز از چوب‌های ساده و یکدست استفاده می‌شود. در برخی موارد از یک لایه چوب نازک برای ساخت شید آباژور‌ استفاده می‌کنند.

پیشنهاد می‌کنیم مقاله معرفی وسایل چوبی تزیینی و کاربردی در دکوراسیون داخلی را مطالعه فرمایید.

 

یک آباژور رومیزی شیشه ای سفید کنار تخت خواب به همراه به همراه کتاب و گلدان گل

شیشه‌ای

آباژور‌ شیشه‌ای در همه انواع سبک‌های طراحی محبوبیت دارد و انواع مختلفی از شیشه مانند شیشه‌های رنگی، شیشه مات یا براق، شیشه‌های مشجر و … در ساخت آن به کار می‌رود.

 

یک آباژور کریستالی با پایه طلایی کنار تخت خواب چوبی

کریستالی

آباژور‌های سنتی و سلطنتی بیشتر از این جنس تولید می‌شوند. کریستال لوکس و با شکوه است و ساخت آباژور‌ از این جنس نمایی خیره‌کننده به دکوراسیون اتاق خواب سنتی شما می‌بخشد و موجب انتشار گسترده‌تر نور و انعکاس آن در فضا می‌شود.

 

تصویر یک آباژور رومیزی فلزی از جنس برنز کنار یک ساعت برنزی

برنز

در طراحی دکوراسیون داخلی سنتی، روستایی، روستیک و کلاسیک از آباژور‌ برنزی استفاده می‌شود. این فلز با ظاهر قدیمی خود کمتر در طراحی‌های مدرن کاربرد دارد.

 

تصویر آباژورهای رومیزی خلاقانه ای از جنس سنگ صیقل خورده با شید سفید

سنگی

آباژور‌ سنگی یا بتنی در طراحی داخلی مدرن به کار می‌رود. این آباژورها اغلب از سنگ یک تکه صیقل یافته ساخته شده و ظاهری مدرن، شیک و امروزی دارند. از سنگ‌های مختلف از جمله مرمر برای پایه آباژور‌ استفاده می‌شود.

 

تصویر یک آباژور استیل براق اما به رنگ تیره ای مقابل دیوار زغالی رنگ

آباژور استیل

این جنس نیز برای آباژورهای مدرن یا فانتزی به کار می‌رود. استیل براق درخشندگی خاصی به محیط می‌بخشد و جلوه‌ای زیبا به خانه یا اتاق خواب می‌دهد.

 

تصویر یک آباژور رومیزی شیری رنگ از جنس سرامیک در کنار اکسسوری چوبی و کتاب

سرامیکی

سرامیک می‌تواند طرحدار یا ساده باشد. این جنس آباژور ظاهری لوکس و زیبا دارد، چشم‌نواز است و می‌تواند در سالن یا اتاق خواب به کار رود.

 

تصویر یک آباژور فانتزی رومیزی از جنس فلز به رنگ آبی آسمانی روی میز چوبی

فلزی

آباژورهای فلزی از جنس‌های مختلف و آلیاژهای گوناگون ساخته می‌شوند، رنگ‌های تیره‌تر در دکوراسیون کلاسیک و انواع براق در دکوراسیون مدرن استفاده می‌گردد. فلز می‌تواند در بخش پایه باعث انعکاس نور لامپ شود و در بخش شید نیز با ایجاد حفره‌ها، نور را به شکلی زیبا و طرح‌دار در فضا منتشر کند.

 

آباژور آویزان شده از سقف به شکلی گرد و رنگ سفید در کنار یک صندلی

آباژور با جنس پلی‌استر

آباژورهای پلی‌استری و پارچه‌ای دارای طرح‌های بسیار متنوع هستند. از این طرح‌های گوناگون در انواع دکوراسیون داخلی بهره گرفته می‌شود. پلی‌استر بافتی نرم و زیبا دارد و استفاده از این جنس در کنار سایر وسایل می‌تواند فضایی گرم و دلنشین بسازد.

 

آباژوری رومیزی با پایه ای از جنس رزین و شید سفید کنار گلدان گل

رزینی

آباژور رزینی دارای مدل‌های مختلفی در سبک‌های مدرن،‌ فانتزی و عروسکی است. رزین جنسی براق است که می‌تواند در ترکیب با گل‌های طبیعی خشک در رنگ‌های مختلف و با طراحی‌های گوناگون اجرا شود.

 

تصویر یک آباژور رومیزی با پایه استیل براق و کلاهک سفید طرحدار رنگی

اجزای آباژور

آباژور‌ دارای ساختاری ساده است، یک شید یا کلاهک روی یک لامپ و یک پایه بلند یا کوتاه این وسیله دکوری را می‌سازد. همین اجزا ساده می‌توانند در شکل‌های گوناگون با تنوع بالایی در طراحی یک آباژور نقش بازی کنند. شید به شکل مثلث، ذوزنقه یا اشکال هندسی چتر مانندی است که ضمن حفاظت از حباب لامپ، نور آن را نیز کاهش می‌دهد. لامپ درون آباژور منبع اصلی نور است. این لامپ با اتصال به برق نور آباژور را تأمین می‌کند. میان شید و لامپ یک حباب وجود دارد که از لامپ در برابر شکستگی حفاظت می‌کند.

 

تصویری از شید یک آباژور که با کامواهای دورریختنی ساخته میشود

ساختن آباژور با وسایل دور ریختنی

ساختار یک آباژور‌ بسیار ساده است و به راحتی می‌توان با یک لامپ، مقداری پارچه یا کاموا و یک پایه آن را ساخت. یکی از روش‌های کاربردی برای ساخت آباژور‌ استفاده از کاموا است. با استفاده از کاموا می‌توانید شید آباژور‌ را در رنگ‌های مختلف بسازید. به دلیل رنگ‌های متنوع کاموا بر اساس هر سلیقه و با هر ترکیب رنگی می‌توان آباژور ساخت.

 

تصویر کلاهک رنگی یک آباژور که با استفاده از کاموا در خانه ساخته میشود

همان‌طور که در تصویر می‌بینید با به‌هم رساندن دو سوی یک ورق طلق شفاف، استوانه‌ای بسازید. دو سوی این طلق را به یکدیگر متصل کنید و سپس کاموا را در رنگ‌های دلخواه مطابق با شکل دور طلق بپیچید. به این ترتیب شید شما آماده است. حالا کافی است لامپ را میان آن قرار دهید. از چراغ مطالعه آماده نیز می‌توان برای این کار استفاده کرد و با قرار دادن شید دستساز بر روی آن، یک آباژور‌ ساخت. اگر می‌خواهید بقیه مراحل را نیز خودتان بسازید، کافی است یک وسیله برای پایه آباژور‌ تهیه کنید، یک میله بلند که بتواند بر روی زمین یا میز قرار گیرد و وزن آباژور‌ شما را تحمل کند، انتخاب مناسبی است. در مرحله بعد لامپی با نور مناسب را انتخاب کرده و آن را بر روی سرپیچ قرار داده و در میان آباژور فیکس کنید. اتصالات برق را تنظیم کرده و حالا آباژور‌ شما آماده است.

 

تصویر فضای آبی رنگ خانه ای با دو مدل متفاوت آبژور رومیزی یکی شیشه ای و دیگری سنگی و فلزی

راهنمای خرید و استفاده

در هنگام خرید و قرار دادن آباژور در خانه به این نکات توجه کنید:

 • آباژورهایی با شید تیره‌رنگ را برای اتاق خواب استفاده کنید. شید تیره نور را ملایم کرده و برای اتاق خواب مناسب‌تر است.
 • آباژور نور را به پایین هدایت می‌کند و برای استفاده از این وسیله در سالن لازم است ارتفاع مناسبی داشته باشد، پایه آباژور سالنی باید بلند باشد تا نورپردازی مناسبی توسط آن صورت گیرد.
 • به جنس شید توجه کنید، این قسمت آباژور در معرض گرمای لامپ قرار دارد و بهتر است با کیفیت باشد تا به مرور زمان رنگ آن دچار تغییر نشود.
 • به هماهنگی جنس میزی که آباژور رومیزی را روی آن قرار می‌دهید با پایه یا شید آباژور دقت کنید.
 • از آباژور‌ رومیزی در اتاق خواب استفاده نمایید.
 • بهترین انتخاب برای نورپردازی ملایم در سالن استفاده از یک یا دو آباژور پایه بلند است.
 • از آباژور خمیده برای نورپردازی بر روی میز ناهارخوری استفاده کنید.

 

تصویر یک میز کنسول چوبی با انواع آباژورهای رومیزی با شیدهای رنگی روی آن

نتیجه‌گیری

آباژور‌ها از دیرباز در طراحی داخلی خانه به‌خصوص دکوراسیون اتاق خواب مورد استفاده قرار می‌گرفتند. این وسیله دکوری و کاربردی منبع خوبی برای نور ملایم پیش از خواب یا برای نورپردازی مدرن در فضای سالن خانه‌ است. از آباژور‌ با توجه به جنس، اندازه و سبک طراحی در دکوراسیون خانه استفاده می‌شود. آباژور‌های فلزی و بتنی در دکوراسیون داخلی مدرن و انواع پارچه‌ای و کریستالی در خانه‌های کلاسیک بیشتر به کار می‌روند.