8 قانون طلایی برای طراحی حمام و سرویس بهداشتی

حمام و پنجره های بزرگ و روشویی چوبی تیره رنگ

این روز ها سبک های طراحی حمام و توالت بسیار زیاد هستند تا جایی که می توان گفت برای هر سلیقه ای یک سبک وجود دارد. اما پشت این تفاوت ها در اندازه و سبک، قواعد مشترکی پنهان است که پروژه را به سوی طراحی ای شکیل و زیبا سوق می دهد. در ادامه با بلاگ نو همراه باشید تا چند نمونه از قواعد کلیدی که جهت طراحی هر نوع حمام و سرویس بهداشتی حائز اهمیت است را بررسی نماییم.

 

فضا را شلوغ نکنید.

حمامی با کف شطرنجی و شلوغ

بسیاری از سرویس های بهداشتی و حمام ها فضای کوچکی دارند، با این حال خیلی اوقات افراد سعی دارند حداکثر استفاده را از فضا ببرند و این منجر به ایجاد نمایی شلوغ و بهم ریخته در این فضاها می شود. در یک سرویس بهداشتی کوچک انتظار نداشته باشید که بتوانید یک وان حمام، دوش آب مستقل، روشویی دو نفره و توالت را به راحتی جای دهید. تنها در صورتی وان و دوش آب مستقل انتخاب کنید که واقعا جایی برای آن داشته باشید، در غیر اینصورت بهتر است از نمونه های متصل بهم استفاده کنید. به یاد داشته باشید که فرد باید بتواند در فضا به راحتی جا به جا شود، بایستد و خود را خشک کند. یک حمام طراحی می شود تا فضایی آرامش بخش داشته باشد و اگر در آن از لوازم متعدد و اضافی استفاده شود شلوغ و زننده به نظر خواهد آمد.

 

محفظه و کمد های کافی را در نظر بگیرید.

وجود کمدهای بسیار بزرگ با آینه در حمام

تعدد وسایل می تواند تلاش شما برای ایجاد فضایی آرامش بخش را بی ثمر سازد هرقدر هم که این وسایل جذاب باشند. بهتر است حقیقت امر را بپذیرید و از کمد های متعدد برای ساماندهی وسایل استفاده کنید. نکته کلیدی این است که قبل از طراحی، خوب به لوازم مورد نیازتان فکر کنید و سپس دست به طراحی بزنید. بعضی لوازم بهتر است در کشو نگهداری شوند، بعضی در کابینت های مخفی پشت آینه و بعضی دیگر در کابینت هایی جداگانه. در نظر داشته باشید که انتخاب کمدی مناسب بر نمای ظاهری محیط نیز تاثیر خواهد گذاشت.

 

در مورد جزئیات طراحی خوب فکر کنید.

حمامی به رنگ سفید و مشکی با آینه گرد

اگر جزئیات خوب مد نظر قرار نگیرند، حتی حمام هایی با شیرآلات و لوازمی بسیار لوکس و گران قیمت نیز می توانند ناپیوسته و ناهمگون به نظر برسند. به عنوان مثال در حمام مقابل که طراحی «هارت» می باشد، تیغه ی شیشه ای دوش بیش از حد به میز توالت نزدیک می باشد.

اشتباهی دیگر کاشی کاری هایی است که تا نیمه دیوار بالا می آید و یک سطح سکو مانند را برای جمع شدن گرد و خاک خالی می گذارد. یا کاشی کاری را روی کل دیوار نصب کنید و یا فاصله ی بالایی کاشی کاری خود را همسطح با کاشی هایتان کنید.

 

مطمئن شوید که طراحی کاربردی است.

حمامی با رنگ آبی و آینه قاب چوبی

مهمترین اصل یک سرویس بهداشتی و حمام کاربردی بودن آن است که باید برای تمیز کردن و استفاده راحت باشد، تمام لوازم مورد نیاز باید در دسترس باشند و نورپردازی مناسبی داشته باشد. هر سبکی را که برای طراحی خود انتخاب می کنید نباید اجازه دهید که طراحی مانع کاربردی بودن آن شود. شما مجبور به سازش با ناملایمات ایجاد شده به خاطر طراحی نیستید.

این حمام مناسب قدهای مختلف است و روشویی ها برای افرادی با قد های مختلف در نظر گرفته شده است. طراحان در زمان طراحی حتی به سقف مایل نیز توجه داشتند و دوش و روشویی را در بلندترین جای حمام قرار داده اند.

 

سطوح مختلف را مد نظر قرار دهید.

حمامی به رنگ کرم و بسیار بزرگ و دلباز

به سطوح عمودی و افقی فضای حمامتان دقت کنید. از سطوح، بهترین استفاده را ببرید. سطوح کف، سطوح دیوار، سطوح کاشی‌ها و قرنیز، سطوح شیشه‌ای و سطوح پوشاننده لوله کشی‌ها. استفاده صحیح از صفحات و سطوح مستطیلی در این حمام طراحی شده توسط شرکت ساخت و ساز «ماسکِرونی» حس آرامش و نظم را القا می کند.

 

از نور طبیعی استفاده کنید.

استفاده از پنجره برای سقف در حمام

نور طبیعی می تواند بهترین بزرگنمای فضا، به خصوص در حمام های کوچکی مثل این نمونه طراحی شده باشد. بیشترین پرتو های نور عمدتا از بالا وارد می شوند و استفاده از نورگیر سقفی بهترین گزینه برای نورانی کردن فضا و خالی نگه داشتن دیوارها برای شیرآلات و لوازم است.

پیشنهاد می‌کنیم مقاله بهترین رنگ برای سرویس بهداشتی از نظر طراحان چه رنگی است؟ را مطالعه فرمایید.

 

از نورپردازی مصنوعی غافل نشوید.

نور پردازی بسیار مناسب در حمامی به رنگ طوسی

در مورد نور طبیعی صحبت کردیم اما بسیاری از حمام ها پنجره ای ندارند و نورپردازی آن بسیار مهم و حیاتی است، حتی اگر پنجره هم داشته باشند، خیلی اوقات در هنگام استفاده در شب به نور مناسبی نیاز است. پس استفاده از نور های مصنوعی در فضا نیز بسیار اهمیت دارد. یک راه حل استفاده ترکیبی از نورپردازی های متمرکز و محیطی است، مثل هر اتاق دیگری در خانه. قطعا شما علاقه ای به آرایش کردن در سایه خودتان ندارید. این طراحی که توسط«دارسی هِدِر» نیویورک انجام گرفته نشان می دهد که چگونه می توان برای نورپردازی مناسب از لامپ های پخش در ارتفاع آینه استفاده کرد. چراغ دیوارکوب نصب شده در زیر آینه، بسیار کاربردیست و تابشی محیطی به فضا می بخشد.

 

نقطه ای کانونی در نظر بگیرید.

بسیاری از سرویس بهداشتی و حمام ها با استفاده از رنگ سفید و کِرِم راه امنی را انتخاب می کنند، اما اگر می خواهید فضایی جذاب تر داشته باشید باید یک نقطه ی کانونی ایجاد کنید، این کار باعث می شود به محض ورود توجه به سمت آن نقطه جلب شود؛ با این روش می توانید بر آن دسته از اجزای دکوراسیون که مورد علاقه شما هستند تاکید کنید و نیز آن دسته از اجزای دکوراسیون را که مورد پسند شما نیستند، از قرار گرفتن در معرض دید و توجه دور نمایید. ایجاد تعادل در این کار بسیار سخت است. یکی از راهکار ها برای ایجاد جذابیت در نقطه کانونی بدون زیاده روی این است که از بخش هایی استفاده کنید که با ابعاد حمام همخوانی دارند، این قسمت ها می توانند آینه هایی خاص، کاشی های دکوری و یا رنگی باشند.

به نظر شما چه نکات دیگری را برای طراحی سرویس بهداشتی باید مد نظر قرار داد؟ پیشنهادات خود را در بخش نظرات با ما به اشتراک بگذارید.