8 روش بی‌نظیر نورپردازی راه پله

راه پله چوبی با نور زیاد و دیوارهای سفید

خیلی اوقات از لوستر در دکوراسیون داخلی برای روشنایی و نورپردازی راه پله‌های بزرگ استفاده می‌شود، اما در سال‌های اخیر لیست شیوه‌های نورپردازی راه پله‌ به طرز چشمگیری گسترش پیدا کرده است. امروزه طراحان برای روشنایی فضا‌های مختلف، از جمله راه پله‌ها، از چند لایه روشنایی استفاده می‌کنند و ترفندهای نورپردازی بسیاری برای کمک به جلوه‌گری و امنیت راه پله‌ها وجود دارد. این مطلب را تا انتها دنبال کنید تا از ۸ مورد از این استراتژی‌ها آگاه شوید.

 

سوالات متداول:

در انتخاب لوازم و تجهیزات نورپردازی راه پله باید به چه نکاتی توجه کنیم؟

1. توجه به سبک دکوراسیون داخلی 2. انتخاب چراغ‌های راه پله با توجه به انتخاب روش‌ مناسب نورپردازی 3. توجه به تعداد، میزان روشنایی و نحوه نصب و جانمایی چراغ‌های راه پله


چه ایده‌هایی را در نورپردازی راه پله به کار ببریم؟

استفاده از چراغ‌های دو سویه و مخفی در پایه‌های نرده‌ راه پله و یا در پس‌زمینه به دو روش توکار و روکار از جمله ایده‌هایی هستند که در نورپردازی راه پله به کار می‌روند.

 

نورپردازی راه پله ای با نرده های چوبی و چراغ های ردیفی روی پله

چراغ‌های ردیفی روی پله‌ها

انقلاب در تکنولوژی لامپ‌های ال. ای. دی، کلید بسیاری از تکنیک‌های جدید مثل چراغ‌های ردیفی در روشنایی راه پله‌ها است. چراغ‌های ردیفی در واقع، یک نوار باریک از چراغ‌های ال. ای. دی است که می‌توان آن را در کانال‌های آلومینیومی در دیوار قرار داد یا مانند این تصویر درون سازه معماری پنهان کرد. در هر صورت، نتیجه حاصله، روشنایی ملایمی است که روی پله‌ها، یعنی دقیقا همان جایی که به حداکثر میزان روشنایی و نورپردازی راه پله نیاز است، دیده می‌شود.

 

نورپردازی راه پله ای چوبی با چراغ های توکار

چراغ‌های توکار

ممکن است پنهان کردن لامپ‌های ردیفی درون هر پله به صورت جداگانه یکی از زیباترین و کاربردی‌ترین تکنیک‌های روشن کردن راه پله‌ها باشد، اما نباید فراموش کرد که نصب کردن این لامپ‌ها کار سخت و دقیقی است. همان‌طور که در تصویر می‌بینید، در این شیوه معمولا چراغ‌ها درون هر پله پنهان است. پله‌هایی که با این شیوه روشن می‌شوند، معمولا تبدیل به مرکز توجه راه پله‌ها شده و در عین حال نور مورد نیاز را نیز فراهم می‌کنند.

 

نورپردازی راه پله ای با پله های شناور و چراغ های توکار

پله‌های شناور نیز گزینه‌های مناسبی برای نصب چراغ‌های توکار هستند. ریسه‌های ال. ای. دی زیر هر پله پنهان شده و نور را به سمت پایین می‌تابانند. همان‌طور که در تصویر مشخص است، این تکنیک، روشنایی مناسب و الگوهای ساختاری زیبایی در نورپردازی راه پله خلق می‌کند.

 

نورپردازی راه پله چوبی ای که با استفاده از چراغ های نرده صورت میگیرد

نرده‌های نورانی

در طی سال‌های اخیر، وسایل نورپردازی به سرعت در حال کوچک شدن است و این به این معنی است که شما می‌توانید لامپ‌ها را در هر جایی از جمله دستگیره نرده‌های شیشه‌ای یا چوبی و یا نرده‌های کابلی نصب کنید. در این راه پله مینیمال، چراغ‌ها زیر دسته‌های چوبی نصب شده تا پله‌ها را روشن کند.

 

نوپردازی راه پله ای با نرده چوبی و نوری که روی نرده نصب شده است

در این طراحی هوشمندانه با کمک ترکیبی از چوب و نور، راه پله به یک سازه مدرن و هنری تبدیل شده است. نرده‌های نورانی، برای استفاده اطراف سکوها (دکینگ)، ایوان‌ها و پله‌های بیرون از خانه  مانند پله فرار مناسب بوده و می‌توانند با هر سبکی هماهنگ شوند.

پیشنهاد می‌کنیم مطالب مشخصات انواع نرده پله و نقش آن در طراحی دکوراسیون داخلی را مطالعه نمایید.

 

نورپردازی راه پله ای با پله های مشکی و چراغ های دو سویه استوانه ای

چراغ‌های دو سویه

این چراغ‌ها نمونه مدرن و براق‌تر چراغ دیوارکوب‌ قدیمی هستند. در این تصویر، چراغ دیواری دو سویه استوانه‌ای مشکی رنگ بالای راه پله معلق و شناور مشکی نصب شده است. این شیوه هوشمندانه، با نرده‌های مشکی و ملات کاشی‌ها هماهنگ است و علاوه بر تاباندن نور به پله‌ها، سطح زیرین پله‌های بالایی را نیز روشن می‌کند.

 

نورپردازی راه پله ای چوبی با چراغ های دو سویه روی دیوارپوش سنگی

در تصویر بعدی، دیوارکوب‌های کوچک دو سویه، به بافت سنگی دیوار جلوه‌ای زیبا بخشیده و در عین حال، پله‌ها را نیز روشن کرده است. وجود لامپ‌های دو سویه با اندازه‌ها و طرح‌های مختلف، امکان استفاده از آن‌ها به عنوان مرکز توجه و یا به صورت کاملا هماهنگ با سایر لوازم در سبک‌های قدیمی‌تر را فراهم کرده است.

 

نورپردازی راه پله ای با سطح چوبی پله و روشنایی پس زمینه پله ها

نور پس‌زمینه

استفاده از نور پس‌زمینه در سنگ و روکش‌های چوبی شیوه نوظهور و پر طرفداری است که به اندکی کار و طراحی بیشتر نیاز دارد، اما نتیجه کم نظیری حاصل می‌کند. در این تصویر، پنل‌های سنگ عقیق با نور پس‌زمینه، راه پله‌ای زیبا و کاربردی خلق کرده است.

 

راه پله چوبی با حفاظ شیشه ای به همراه نورپردازی مخفی پله ها

چراغ‌های مخفی

امروزه، هنر صنعتگری می‌تواند یک طبقه را با کمک پله‌های شناور با حداقل اتصالات به طبقه بعدی وصل کند و نصب درست نور مخفی نیز تنها به جلوه نمایشی این منظره می‌افزاید. در این تصویر، چراغ‌هایی که در سمت دیوار روی پله‌ها نصب شده، توجه‌ها را به خطوط صاف و جزئیات دقیق این پله‌ها جلب می‌کند. یک نکته مهم: این شیوه نورپردازی بیشتر جنبه تزئینی دارد و برای رفت و آمد امن، بهتر است چراغ‌های دیگری نیز به محیط اضافه شود.

نورپردازی راه پله چوبی با چراغ هایی که در امتداد پله نصب میشوند

چراغ‌های پله‌ای

در شب، یک راه پله با نور مناسب، تنها چیزی است که برای رفتن به اتاق خواب نیاز دارید. نکته دیگر این است که گاهی اوقات ساده‌ترین راه، بهترین گزینه است و چراغ‌های پله‌ای نیز با همین هدف خلق شده‌اند. برای نمونه، در این تصویر چراغ‌های پله‌ای افقی، این راه پله مدرن را به خوبی روشن کرده‌اند. چراغ‌های پله‌ای سبک‌ها و جنس‌های مختلفی دارند و تقریبا در تمام استایل‌ها برای نورپردازی راه پله قابل استفاده هستند.

 

نورپردازی راه پله آجری با نرده فلزی و روشنایی که داخل نرده قرار دارد

چراغ‌هایی در پایه‌های نرده

حالا که به پله‌ها و دستگیره نرده‌ها چراغ اضافه کردیم، می‌توانیم این کار را در پایه نرده‌ها نیز تکرار کنیم. در این خانه به سبک قدیمی در دیترویت، چراغ‌ها درون نرده‌های استیل نصب شده‌اند. این کار تاثیری شبیه افزودن فانوس در طول مسیر خواهد داشت و می‌تواند ظاهری صمیمی ایجاد کند.

 

کلام آخر

می‌توانید جهت انتخاب بهترین لوازم و تجهیزات نورپردازی راه پله، به مجله‌های دکوراسیون داخلی که به صورت سالانه یا ماهانه در سایت‌های معتبر قرار می‌گیرند، مراجعه کنید. برای این منظور بهتر است به سبک دکوراسیون فضای مد نظرتان توجه نمایید. زیرا هرچقدر که لوازم نورپردازی راه پله منزل شما هماهنگ‌تر با سبک دکوراسیون داخلی باشد، فضای راه پله منزلتان بیشتر جلوه داده می‌شود. امیدواریم مطالعه این مطلب برای شما مفید بوده باشد و پاسخ اکثر سوالاتتان را دریافت کرده باشید.