8 روش بی نظیر نورپردازی راه پله

راه پله چوبی با نور زیاد و دیوارهای سفید

خیلی اوقات در راه پله های بزرگ از لوسترها برای روشنایی و نورپردازی استفاده می شود، اما در سال های اخیر لیست شیوه های نورپردازی پله ها به طرز چشمگیری گسترش پیدا کرده است. امروزه طراحان برای روشنایی فضا های مختلف، از جمله راه پله ها، از چند لایه روشنایی استفاده می کنند و ترفند های نورپردازی بسیاری برای کمک به جلوه گری و امنیت راه پله ها وجود دارد. این مطلب را تا انتها دنبال کنید تا از ۸ مورد از این استراتژی ها آگاه شوید.

برای کسب اطلاعات در مورد نورپردازی نما می‌توانید به مقاله اصول نورپردازی نمای ساختمان مراجعه نمایید.

فهرست روش‌های بررسی شده در این مقاله:

نورپردازی راه پله ای با نرده های چوبی و چراغ های ردیفی روی پله

۱-‌‌‌ چراغ‌های ردیفی روی پله‌ها

انقلاب در تکنولوژی لامپ های ال.ای.دی، کلید بسیاری از تکنیک های جدید مثل چراغ های ردیفی در روشنایی راه پله ها است. چراغ های ردیفی در واقع، یک نوار باریک از چراغ های ال.ای.دی است که می توان آن را در کانال های آلومینیومی در دیوار قرار داد یا مانند این تصویر درون سازه معماری پنهان کرد. در هر صورت، نتیجه حاصله، روشنایی ملایمی است که روی پله ها، یعنی دقیقا همان جایی که به حداکثر میزان روشنایی نیاز است، دیده می شود.

نورپردازی راه پله ای چوبی با چراغ های توکار

۲-‌‌‌ چراغ‌های توکار

ممکن است پنهان کردن لامپ های ردیفی درون هر پله به صورت جداگانه یکی از زیبا ترین و کاربردی ترین تکنیک های روشن کردن راه پله ها باشد، اما نباید فراموش کرد که نصب کردن این لامپ ها کار سخت و دقیقی است. همان طور که در تصویر می بینید، در این شیوه معمولا چراغ ها درون هر پله پنهان است. پله هایی که با این شیوه روشن می شوند، معمولا تبدیل به مرکز توجه راه پله ها شده و در عین حال نور مورد نیاز را نیز فراهم می کنند.

 

نورپردازی راه پله ای با پله های شناور و چراغ های توکار

پله های شناور نیز گزینه های مناسبی برای نصب چراغ های توکار هستند. ریسه های ال.ای.دی زیر هر پله پنهان شده و نور را به سمت پایین می تاباند. همان طور که در تصویر مشخص است، این تکنیک، روشنایی مناسب و الگو های ساختاری زیبایی در راه پله خلق می کند.

نورپردازی راه پله چوبی ای که با استفاده از چراغ های نرده صورت میگیرد

۳-‌‌ نرده‌های نورانی

در طی سال های اخیر، وسایل نورپردازی به سرعت در حال کوچک شدن است و این به این معنی است که شما می توانید لامپ ها را در هر جایی از جمله دستگیره نرده های شیشه ای یا چوبی و یا نرده های کابلی نصب کنید. در این راه پله مینیمال، چراغ ها زیر دسته های چوبی نصب شده تا پله ها را روشن کند.

 

نوپردازی راه پله ای با نرده چوبی و نوری که روی نرده نصب شده است

در این طراحی هوشمندانه با کمک ترکیبی از چوب و نور، راه پله به یک سازه مدرن و هنری تبدیل شده است. نرده های نورانی، برای استفاده اطراف سکوها (دکینگ)، ایوان ها و پله های بیرون از خانه مناسب بوده و می توانند با هر سبکی هماهنگ شوند.

پیشنهاد می‌کنیم مطالب مشخصات انواع نرده پله و نقش آن در طراحی دکوراسیون داخلی را مطالعه نمایید.

نورپردازی راه پله ای با پله های مشکی و چراغ های دو سویه استوانه ای

۴-‌‌‌ چراغ‌های دو سویه

این چراغ ها نمونه مدرن و براق تر دیوارکوب های قدیمی هستند. در این تصویر، دیوارکوب های دو سویه استوانه ای مشکی رنگ بالای راه پله شناور مشکی نصب شده است. این شیوه هوشمندانه، با نرده های مشکی و ملات کاشی ها هماهنگ است و علاوه بر تاباندن نور به پله ها، سطح زیرین پله های بالایی را نیز روشن می کند.

نورپردازی راه پله ای چوبی با چراغ های دو سویه روی دیوارپوش سنگی

در تصویر بعدی، دیوارکوب های کوچک دو سویه، به بافت سنگی دیوار جلوه ای زیبا بخشیده و در عین حال، پله ها را نیز روشن کرده است. وجود لامپ های دو سویه با اندازه ها و طرح های مختلف، امکان استفاده از آن ها به عنوان مرکز توجه و یا به صورت کاملا هماهنگ با سایر لوازم در سبک های قدیمی تر را فراهم کرده است.

نورپردازی راه پله ای با سطح چوبی پله و روشنایی پس زمینه پله ها

۵-‌‌ نور پس زمینه

استفاده از نور پس زمینه در سنگ و روکش های چوبی شیوه نوظهور و پر طرفداری است که به اندکی کار و طراحی بیشتر نیاز دارد، اما نتیجه کم نظیری حاصل می کند. در این تصویر، پنل های سنگ عقیق با نور پس زمینه، راه پله ای زیبا و کاربردی خلق کرده است.

راه پله چوبی با حفاظ شیشه ای به همراه نورپردازی مخفی پله ها

۶-‌‌ چراغ‌های مخفی

امروزه، هنر صنعتگری می تواند یک طبقه را با کمک پله های شناور با حداقل اتصالات به طبقه بعدی وصل کند و نصب درست چراغ ها نیز تنها به جلوه نمایشی این منظره می افزاید. در این تصویر، چراغ هایی که در سمت دیوار روی پله ها نصب شده، توجه ها را به خطوط صاف و جزئیات دقیق این پله ها جلب می کند.یک نکته مهم: این شیوه نورپردازی بیشتر جنبه تزئینی دارد و برای رفت و آمد امن، بهتر است چراغ های دیگری نیز به محیط اضافه شود.

نورپردازی راه پله چوبی با چراغ هایی که در امتداد پله نصب میشوند

۷-‌‌ چراغ های پله ای

در شب، یک راه پله با نور مناسب تنها چیزی است که برای رفتن به اتاق خواب نیاز دارید. نکته دیگر این است که گاهی اوقات ساده ترین راه، بهترین گزینه است و چراغ های پله ای نیز با همین هدف خلق شده اند. برای نمونه، در این تصویر چراغ های پله ای افقی، این راه پله مدرن را به خوبی روشن کرده اند. چراغ های پله ای سبک ها و جنس های مختلفی دارند و تقریبا در تمام استایل ها قابل استفاده هستند.

نورپردازی راه پله آجری با نرده فلزی و روشنایی که داخل نرده قرار دارد

۸-‌‌ چراغ هایی در پایه های نرده

حالا که به پله ها و دستگیره نرده ها چراغ اضافه کردیم، می توانیم این کار را در پایه نرده ها نیز تکرار کنیم. در این خانه به سبک قدیمی در دیترویت، چراغ ها درون نرده های استیل نصب شده اند. این کار تاثیری شبیه افزودن فانوس در طول مسیر خواهد داشت و می تواند ظاهری صمیمی ایجاد کند.