ایده‌های کاربردی در طراحی و چیدمان راهروی منزل

طراحی راهروی خانه‌ای با کنسول چوبی و فلزی، تابلوهای نقاشی دیواری، صندلی و آینه بیضی انتهای راهرو

بگذارید با یک سوال ساده شروع کنیم: آیا افراد آنقدری که باید، از اهمیت طراحی و دکوراسیون مناسب راهروی منزل اطلاع دارند؟ متاسفانه خیر! بسیاری از افراد یا حتی طراحان با این‌ تفکر که راهرو بخشی کوچک و غیر ضروری از خانه است، به دکوراسیون آن توجه نمی‌کنند. برخلاف این تصورات، طراحی راهروی منزل نقش مهمی در دکوراسیون و زیبایی خانه ایفا می‌کند؛ زیرا راهروها راه ارتباط اصلی با سایر بخش‌های خانه هستند و شما در طول روز چندین بار از آن‌ها عبور می‌کنید. به یاد داشته باشید که برای داشتن خانه‌ای شیک و متفاوت باید تمامی زوایا و فضای خانه را درنظر بگیرید و نه فقط قسمت‌های بزرگ آن را. در این مقاله از مجله طراحی و دکوراسیون معمارنو با ما همراه باشید تا با نحوه طراحی، چینش و اندازه‌گیری‌های کلیدی راهروهای منزل خود آشنا شوید.

 

سوالات متداول:

در طراحی راهرو خانه باید به چه نکاتی توجه کنیم؟

1. عرض و ارتفاع راهرو خانه 2. طراحی سقف راهرو 3. نورپردازی 4. انتخاب یک نقطه کانونی برای چیدمان دکور راهرو 5. انتخاب مبلمان 6. رنگ‌بندی کف، سقف و دیوارهای راهرو 7. وسایل دکوراتیو


در طراحی راهرو خانه از چه مبلمان‌هایی استفاده کنیم؟

فرش، کمد و کنسول، جاکفشی، قفسه کتاب، تابلوها و وسایل دکوراتیو، آینه و اشیاء تزیینی از جمله مبلمان‌های پرکاربرد برای طراحی راهرو خانه هستند.


برای نورپردازی راهرو خانه از چه لوازمی استفاده کنیم؟

1. لوسترهای بزرگ و آویزدار 2. نورهای مخفی 3. چراغ‌های دیوارکوب 4. شمع‌های رومیزی 5. لامپ‌های سقفی توکار

 

طراحی راهرو خانه‌ای با دیوارهای قهوهای، نقاشی های دیواری، فرش سنتی آب و قرمز، لوستر و هالوژن

راهروهای خانه فقط مکان‌هایی پر پیچ و خم نیستند، بلکه اگر به درستی طراحی شوند می‌توانند فضایی برای کسب آرامش و یا سفری کوچک به دنیای هنر باشند. شما می‌توانید متناسب با دکوراسیون خانه، تناژ رنگی و لوازم مناسبی انتخاب کرده و به راهروی خود روح ببخشید. همچنین اگر نگران اندازه راهرو خود هستید، بدانید که اندازه و مقیاس آن مانعی برای پیاده‌سازی ایده‌ها نیست، چه باریک و چه عریض، راهروها را می‌توان با توکارها، آثار هنری و وسایل روشنایی متمایز به گونه‌ای طراحی کرد که بسیار شیک و زیبا جلوه کنند.

 

اصول طراحی پایه‌ای راهرو

طراحی راهرو خانه‌ای با دیوارهای کرم رنگ، تابلوها و آینه دیواری و کفپوش پارکت

 

عرض و ارتفاع راهروها

طراحی راهرو خانه‌ای با دیوارهای کرم، چهارچوب های سفید، میز کنسول، آباژور و تابلوی نقاشی روی دیوار

ارتفاع سقف استاندارد حداقل ۲.۵۰ متر است، اما اکثر مردم سقف‌های حداقل ۲.۷۵ متر را ترجیح می‌دهند. ارتفاع سقف بیشتر از ۲.۷۵ متر می‌تواند فرصت طراحی شگفت‌انگیزتری را فراهم کند. و اما عرض راهروها در بیشتر مواقع طبق استاندارد حداقل ۹۰ سانتی‌متر هستند. و اما در خانه‌های بزرگتر این مقدار می‌تواند به ۱.۲۰ متر برسد و اثاثیه باریک را در خود جای دهد. اما اگر می‌خواهید لوازم بزرگتری در راهرو قرار دهید، عرض ۱.۴۰ تا ۱.۸۰ متر را در نظر بگیرید. 

 

اجازه دهید سقف مسیر را تعیین کند

طراحی راهرو خانه‌ای با سقف شیب دار، حفاط مشکی، دو پنجره در طرفین و پنجره سقفی

تغییر شکل سقف مطمئناً می‌تواند تفاوت بزرگی ایجاد کند، به خصوص که بر کیفیت خطی فضا می‌افزاید. حتی طراحی سقف راهرو با کناف به شکل نامتقارن هم برای راهروی باریک و کوچک می‌تواند انتخاب مناسبی باشد تا شما را به سمت جلو هدایت کند، به خصوص با وجود چراغی در انتهای سقف. یا با نوارهای خطی مشخص که منبع نور بالای سر را پنهان می‌کند.

 

نورپردازی

طراحی راهرو خانه‌ای با یک دیوار چوبی، تابلوهای دیواری و نورپردازی مخفی و هالوژنی

به طور معمول اغلب راهروها فاقد نور کافی هستند و تاریک به نظر می‌رسند و این موضوع باعث می‌شود راهرو کمی دلگیر به نظر برسد. از طرفی به این نکته نیز باید توجه داشت که روشنایی بیش از حد هم ممکن است حس گرمی و صمیمیت خانه را کم کند.  افراد تصور می‌کنند که نورپردازی راهرو خانه اهمیت چندانی ندارد، اما اینطور نیست؛ زیرا راهرو خانه فضایی پرتردد بوده و لامپ‌ها تاثیر چشم‌گیری در دکوراسیون خانه دارند. به یاد داشته باشید که فاصله حداقل ۲.۱۵ متر از لبه پایینی لامپ تا زمین را رعایت کنید. لوستر سقفی و چراغ‌ دیوارکوب‌، می‌توانند انتخاب مناسبی باشند. اما اگر راهروی شما کوچک است، از استفاده از لوسترهای بزرگ و آویزدار پرهیز کنید، زیرا فضای زیادی اشغال می‌کنند، درعوض به جای آن می‌توانید از نور مخفی و چراغ‌های دیواری ساده‌ استفاده کنید و شدت نور آنها را با استفاده از کلید برق تنظیم کنید. 

همچنین استفاده از شمع در اندازه و انواع مختلف در کنار سایر روشنایی‌ها به زیبایی و صمیمیت فضا می‌افزایند. نکته قابل توجه این است که همیشه نور بیشتری برای راهروی خود در نظر بگیرید زیرا تنظیم شدت نور قابل تغییر است اما برای نور کم نمی‌توان چیزی را تغییر داد.

 

می‌توانید در انتهای راهرو نیز درب قرار دهید

طراحی راهرو خانه‌ای با دیوارهای کرم، درب های سفید، کنسول، سبدهای حصیری و آباژور

برای ترکیب عناصر و ایجاد یک الگو منظم، از تناژ رنگی بکار رفته در دکوراسیون خانه استفاده کنید. یا از یک ماده شفاف در درب استفاده کنید تا حین حفظ حریم خصوصی، نور از آن عبور کند و به جذابیت فضا بیفزاید. ارتفاع استاندارد درب به طور معمول ۲.۵۰ متر است. انتخاب دیگری که معمولا برای راهروهای کوچک مورد استفاده قرار میگیرد «درب کشویی» است که وقتی آن را باز می‌کنید نور از طرف دیگر کامل نمایان می‌شود. 

 

یک نقطه مرکزی در نظر بگیرید

طراحی راهرو خانه‌ای سفید با درب تیره، تابلوهای دیواری و میز و صندلی های سفید انتهای راهرو

اگر در انتهای راهرو درب یا پنجره ای نیست و فقط یک دیوار خالی است، چند اثر هنری اضافه کنید تا بیننده را به داخل جذب کند.

 

ایده‌های جذاب برای چیدمان راهرو

طراحی راهرو خانه‌ای با دیوارهای سفید، درب ها و کفپوش چوبی و آینه گرد و کنسول انتهای راهرو

 

فرش مناسب راهرو

طراحی راهرو خانه‌ای سفید با کفپوش چوبی، لوستر آویز، چراغ های دیوارکوب و فرشی قرمز با طرح های سنتی

فرش، یکی از لوازم پرکاربرد برای راهرو است به خصوص در راهروی ورودی خانه، لازم است حساسیت بیشتری برای انتخاب فرش راهرویی به خرج دهید، زیرا دیدگاه اولیه مهمانان هنگام ورود به خانه از آنجا نشات می‌گیرد و اولین حس را از فضای خانه دریافت می‌کنند. از آنجایی که بیشترین رفت و آمد در این قسمت از خانه انجام می‌شود، لازم است از کیفیت و استحکام بالایی نیز برخوردار باشد.

شما می‌توانید متناسب با دکور خانه برای ایجاد یک سبک شاد و پرانرژی در راهرو، از یک فرش راهرویی با طرح‌های رنگارنگ استفاده کنید. گزینه دیگر استفاده از گبه، قالیچه، نمد و متریال‌های آمیخته به سنت و فرهنگ‌های مختلف است که می‌تواند گرما و صمیمیت چشمگیری به فضا ببخشد. همچنین اگر راهروی شما کوچک است، می‌توان با استفاده از رنگ‌های روشن، فضای دلباز و بزرگتری را به وجود آورد. 

 

گالری عکس و هنر

طراحی راهرو خانه‌ای با گالری عکس های کوچک با قاب یک شکل و فرش سفید و آبی

یکی دیگر از ایده‌های اصلی مربوط به دکوراسیون راهرو خانه، استفاده از عکس و تابلوهای هنری است. بدون شک تماشای تصاویر خانوادگی و مرور خاطرات در کنار تابلوهای طراحی شده در سایز و رنگ‌های مختلف، جلوه‌ای خاص به وجود آورده و برای لحظاتی کوتاه، شما را به سفری زیبا در دنیای خود دعوت می‌کنند. بسته به طراحی گالری خود، هر اثر هنری را طوری آویزان کنید که مرکز آن در راستای سطح چشم یا کمی پایین‌تر باشد. یعنی چیزی بین ۱.۵۰ تا ۱.۶۰ متر. 

و به این نکته نیز باید توجه داشته باشید که عکس های هنری بزرگ بهتر است در اتاق‌های بزرگ قرار بگیرند، جایی که می‌توانید زمانی را به خود اختصاص دهید و از ترکیب قرارگیری گالری لذت ببرید. راهروها برای مجموعه‌ای از قطعات کوچکتر و نگاهی گذرا ایده آل هستند. 

 

کنسول و کمد 

طراحی راهرو خانه‌ای با دیوارها و کمدهای سفید، کنسول چوبی و هالوژن های سقف

قرار دادن کمد، کنسول، جاکفشی یا دراور در راهرو، علاوه‌بر خلق نمایی زیبا می‌تواند موجب سازماندهی وسایل راهرو ‌شود. انتخاب این مورد جهت استفاده از فضای راهرو، آن هم برای منازلی با متراژ کم، روشی سودمند و کاربردی به حساب می‌آید. با توجه به متراژ فضای راهرو خانه، می‌توان این محصولات را در اندازه و طرح دلخواه و مطابق با کاربرد موردنیاز خود، سفارش داد. یک میز کنسول زیبا می‌تواند یک نقطه کانونی در راهروی شما ایجاد کند و دکوراسیون آن را متفاوت کند. به این صورت که با قرار دادن کنسولی زیبا در راهرو علاوه بر قرار دادن گل و گیاهان آپارتمانی و وسایل تزئینی جلوه‌‌ای ویژه ایجاد کرده‌اید و همچنین برای قرار دادن وسایل اضافی یک ایده خوب یافته‌اید.

 

.

جاکفشی کوچک از آن دسته عناصر تزئینی‌ای است که می‌تواند فضای راهروی شما را مرتب کند، سر و سامان دهد و در تمیز نگه داشتن ورودی خانه شما کمک بسیار زیادی بکند. در انتخاب جاکفشی سعی کنید که رنگ‌‌آمیزی آن هماهنگ با طراحی راهرو ورودی آپارتمان خانه‌ی شما باشد تا یک فضاسازی زیبا و هماهنگ ایجاد کرده باشید. در صورتی که بودجه کافی در اختیار ندارید، نگران نباشید؛ شما می‌توانید با کمک ترفندهای خلاقانه از لوازم قدیمی و دست دوم منزلتان، استفاده کرده و آن‌ها را نو کنید. به خاطر داشته باشید که خلاقیت و رنگ‌آمیزی در نمای کمد و کنسول، قطعا تاثیرگذار خواهد بود.

 

پنل چوبی

طراحی راهرو خانه‌ای با دیوارهایی با پنل های چوبی عمودی، درب های قهوه ای و نورپردازی مخفی و هالوژنی

چیدمان راهرو خانه با استفاده از پنل چوبی می‌تواند گزینه مناسبی باشد. پنل‌های چوبی، طرح و رنگ متنوعی دارند و به راحتی با سایر لوازم دکور سِت می‌شوند. به کمک این پنل‌ها و بازی با خطوط عمودی و افقی، به راحتی می‌توان فضای راهرو را کوچک‌تر یا بزرگ‌تر نشان داد. در صورتی که راهروی کوچکی دارید و می‌خواهید فضای آن وسیع‌تر به نظر برسد، بهتر است از پنل چوبی با خطوط عمودی استفاده کنید.

 

قفسه کتاب

طراحی راهرو خانه‌ای با دیوارهای سفید، کفپوش قهوه ای تیره، فرش کرم و قفسه کتاب قهوه ای

معمولا دیوارهای راهروها بدون استفاده باقی می‌مانند، درحالیکه با کمی خلاقیت، می‌توان به زیبایی فضا افزود. طراحی یک کتابخانه کوچک در راهرو، می‌تواند این بخش از خانه را به یک فضای کاربردی تبدیل کند و به جذابیت بصری دکوراسیون آن بیفزاید. همچنین در صورت وجود فضای کافی، می‌توان طراحی قفسه کتاب توکار را هم در نظر گرفت. این روش بسیار رایج بوده و راهرو را به یک کنج دنج و راحت برای مطالعه تبدیل می‌کند. از افزودن یک صندلی، پشتی و حتی بالشتک کوچک برای نشستن در کنار قفسه کتاب غافل نشوید.

 

نقاشی و کاغذ دیواری

طراحی راهرو خانه‌ای با کاغذدیواری های طرحدار سفید، قاب طرحدار شوفاژ و آینه دیواری

کاغذدیواری‌‌ها را به‌ عنوان یک گزینه تزئینی برای راهرو فراموش نکنید. برای تبدیل راهروی منزلتان از یک فضای تکراری و خسته‌‌کننده به فضایی جذاب و متفاوت از کاغذدیواری‌ استفاده کنید. با وجود اینکه راهروها مسیر پر رفت و آمدی هستند اما افراد مایل نیستند که زمان زیادی در این فضاها بمانند درنتیجه شما به‌ راحتی می‌توانید با جرأت زیاد طراحی دکوراسیون راهروها را انجام دهید. نکته‌‌ای که می‌‌توان یادآوری کرد این است که در انتخاب کاغذدیواری حتماً به مقیاس و نور راهروی خانه خود توجه داشته باشید.

 

طراحی راهرو خانه‌ای با نقاشی دیواری سبز رنگ و آشپزخانه ای با کابینت های سفید

استفاده از نقاشی‌های دیواری، یک راهرو بی‌روح و دلگیر را به یک راهرو سفارشی با نمایی زیبا تبدیل می‌کند. همچنین قابل ذکر است نقاشی‌های دیواری می‌توانند جایگزین مناسبی برای کاغذ دیواری باشند؛ علت این مسئله را می‌توان در صرفه‌جویی هزینه‌ها عنوان کرد. البته برای ایجاد طراحی‌ای خاص و متفاوت هم می‌توانید هر دو مورد را در کنار هم استفاده کنید. با کمک نقاشی دیواری می‌توانید به سادگی هرچه تمام‌تر، طرح دلخواهتان را روی دیوار اجرا کنید و از طیف گسترده‌ای از طرح‌ها و نقش‌ها بهره ببرید. همچنین اندازه تصویر و عناصر موجود در آن، می‌تواند مطابق با دکوراسیون در نظر گرفته شود تا به فضا بُعد ببخشد.

 

آینه

طراحی راهرو خانه‌ای با دیوارهای کرم رنگ و آینه هایی با سبزها و قاب های مختلف روی دیوار

آینه را می‌توان یکی از اکسسوری‌های پرطرفدار طراحی داخلی خانه دانست که می‌تواند به جذابیت بصری فضا بیفزاید. آینه‌ها در ابعاد و مدل‌های مختلفی وجود دارند که بسته به دکوراسیون مدنظرتان می‌توانید از انواع دکوراتیو،ساده ،پایه‌دار و یا دیواری آن استفاده کنید. انتخاب آینه در راهرو خانه، فضا را به محیطی روشن و دلباز، تبدیل می‌کند و هیچوقت از مد خارج نمی‌شود. آینه‌ها حالتی سایه روشن و ساده به فضا می‌بخشند که علاوه‌بر ایجاد روشنایی، درخششی زیبا در یک راهروی کوچک و تاریک، ایجاد خواهند کرد. مکان قرارگیری و روش نصب آینه از موارد مهمی هستند که لازم است مورد توجه قرار گیرند تا به زیبایی فضا را چشمگیرتر کنند.

 

طراحی توکار

طراحی راهرو خانه‌ای با دیوارهای سفید، کفپوش پارکت، نورپردازی سقفی، کمد و کشو توکار و اکسسوری

چه مدرن و چه سنتی، فرقی نمی‌کند. فضاهای اضافی در امتداد کناره‌های سالن، مکان‌های بسیار خوبی برای اجرای طراحی توکار هستند و از نظر روانشناسی، راهروی باریک بزرگتر به نظر می‌رسد و فضای ذخیره‌سازی را نیز فراهم می‌کند. کشوها و کابینت‌ها فضای مورد نیاز را برای ملحفه‌ها و لوازم در راهرو ورودی اتاق خواب فراهم می‌کنند. همچنین، پیشخوان برای نمایش چند شیء دکوری و مورد علاقه شما بسیار مناسب است. با قرار دادن لوازم به این شیوه، شما مکانی را برای جای دادن راحت وسایل هنگام عبور صاحبان اتاق‌ها فراهم می‌کنید و حین داشتن فضای کافی، می‌توانید بر زیبایی فضا هم بیفزایید.

 

اشیاء تزئینی متوسط یا بزرگ

طراحی راهرو خانه ای با دیوارهای کرم، چهارچوب و سقف سفید و لوستر کریستالی بزرگ

اگر یک راهرو بزرگ دارید، لوازم جانبی متوسط یا بزرگ را در آن جای دهید برای مثال، شما می‌توانید چراغ‌های عتیقه، یک گلدان بزرگ، سبدهای چوبی یا حصیری و غیره در آنجا قرار دهید.اگر قصد دارید از چراغ‌های بزرگ تزئینی استفاده کنید، سعی کنید مقدار چیزهایی را که در اطرافش قرار می‌دهید را کاهش دهید؛ به این ترتیب، چراغ به عنوان نقطه کانونی اصلی برجسته می‌شود. مطمئن شوید که آن را در جایی قرار می‌دهید که افراد آن را در راهرو ببینند! اگر یک چراغ ساده انتخاب می‌کنید، مطمئن شوید که به اندازه کافی روشنایی دارد که اشیاء کناری آن نیز بیشتر به چشم بیایند. یک سبد زیبا با کوسن‌های رنگی در اندازه‌های مختلف را در انتهای راهروها قرار دهید. احساس خیلی خوبی خواهد داد.

 

جمع بندی: روح بخشیدن به خانه با طراحی راهرو

طراحی راهروی ورودی خانه‌ای با پانل چوبی برای دیوار، نیمکت مخمل قهوه ای، فرق نارنجی و شومینه

اکنون ما تمامی موارد مورد نیاز شما برای طراحی و چینش راهروی منزل را به شما معرفی کردیم؛ شما می‌توانید با کمک این ایده‌ها و با توجه به نوع راهرو و دکوراسیون منزل خود، بهترین انتخاب‌ها را برای راهرو خانه خود برگزینید و یا در صورت لزوم از یک متخصص کمک و مشاوره بگیرید.

شما کدام یک از موارد بالا را برای منزل خود برمی‌گزینید؟ می‌توانید نظرات خود را در این زمینه با ما به اشتراک بگذارید.