8 ایده برای طراحی دکوراسیون راهرو خانه ؛ زیبایی خانه را افزایش دهید!

راهرو بزرگ سرمه ای با قاب عکس

آیا زیبایی دکوراسیون راهرو خانه برای شما اهمیت دارد؟ ما در این مقاله شما را با بهترین دکوراسیون های راهرو خانه آشنا خواهیم کرد.

راهرو قسمتی از خانه است که اغلب به دکوراسیون آن توجه نمی‌شود و این در حالی است که طراحی آن نقش مهمی را در دکور و زیبایی خانه ایفا می‌کند؛ در حقیقت راه ارتباطی و اصلی با سایر بخش‌های خانه را می‌توان راهروی خانه عنوان کرد و همین مسئله سبب می‌شود تا تصمیم‌گیری صحیح برای این بخش از محیط خانه، اهمیت بسیار زیادی داشته باشد.

برای دیزاین راهرو خانه می‌توانید از ایده‌های خلاقانه و کاربردی استفاده کنید و تفاوتی ندارد راهروی ورودی خانه باشد یا راهروی ارتباطی با اتاق‌خواب‌ها! با این که همواره دکوراسیون راهرو ورودی منزل، مهم‌تر بوده و نیاز به دقت بیشتری دارد، اما فراموش نکنید چیدمان راهروهای داخلی هم روی دکوراسیون خانه تاثیر مستقیم دارد.

به خاطر داشته باشید که اندازه و مقیاس راهرو مانعی برای پیاده‌سازی ایده‌ها نیست، با در نظر گرفتن این موضوع، می‌توان آن را به گونه‌ای طراحی کرد که بسیار شیک و زیبا جلوه کند. در ادامه به بررسی ایده‌های طراحی دکوراسیون راهرو می‌پردازیم؛ با بلاگ معمارنو همراه باشید.

فهرست مطالب:

ایده‌های طراحی راهرو خانه

 

تصویر راهروی خانه ای با فرش رنگارنگ

فرش راهرویی

فرش یکی از لوازمی است که می‌توانید در لیست وسایل موردنیازتان و به منظور طراحی دکوراسیون راهرو ، قرار دهید. در راهروی ورودی خانه، لازم است حساسیت بیشتری برای انتخاب فرش راهرویی به خرج دهید؛ در حقیقت مهمانان هنگام ورود به خانه با آن روبه‌رو می‌شوند و اولین حس را از فضای خانه دریافت می‌کنند. شما می‌توانید برای ایجاد یک سبک شاد و انرژی‌بخش در راهرو از یک فرش راهرویی با طرح‌های فانتزی و رنگارنگ هم استفاده کنید.

استفاده از گبه، قالیچه، نمد و متریال‌های آمیخته به سنت و فرهنگ‌های مختلف هم، می‌تواند گرما و زیبایی چشمگیری را به ارمغان ‌آورد. این نکته را هم مدنظر قرار دهید که در یک راهروی کوچک، می‌توان با استفاده از رنگ‌های روشن، فضای دلباز و بزرگتری را به وجود آورد.

تصویر راهروی تزئین شده با قاب عکس های مختلف

قاب عکس و تابلو

یکی دیگر از ایده‌های مربوط به طراحی دکوراسیون راهرو خانه، استفاده از قاب عکس و تابلوهای هنری است. بدون شک تماشای تصاویر خانوادگی و مرور خاطرات در کنار تابلوهای طراحی شده در سایز و رنگ‌های مختلف، می‌تواند علاوه‌بر ایجاد جلوه‌ای خاص، لحظات زیبایی را برای شما در این مسیر، به ارمغان بیاورد. استفاده از این ایده از پرکاربردترین ایده‌ها در طراحی راهرو است و ما پیشنهاد می‌کنیم از این ایده منحصربه‌فرد، بی‌نصیب نمانید.

 

تصویری از یک راهرو با کمد و کنسول توکار

کنسول و کمد

قرار دادن کمد، کنسول، جاکفشی یا دراور در راهرو، علاوه‌بر خلق نمایی زیبا می‌تواند موجب سازماندهی وسایل راهرو می‌شود. انتخاب این مورد جهت استفاده از فضای راهرو، آن هم برای منازلی با متراژ کم، روشی سودمند و کاربردی به حساب می‌آید. با توجه به متراژ فضای راهرو خانه ، می‌توان این محصول را در اندازه و طرح دلخواه و مطابق با کاربرد موردنیاز خود، سفارش داد.

در صورتی که بودجه کافی در اختیار ندارید، نگران نباشید؛ شما می‌توانید با کمک ترفندهای خلاقانه از لوازم قدیمی و دست دوم منزلتان، استفاده کرده و آن‌ها را نو کنید. به خاطر داشته باشید که خلاقیت و رنگ‌آمیزی در نمای کمد و کنسول، قطعا تاثیرگذار خواهد بود.

تصویر راهرویی با لوستر و چراغ های آویز

نورپردازی

اغلب راهروها فاقد نور کافی هستند و تاریک به نظر می‌رسند، بنابراین سعی کنید با استفاده از نورپردازی مناسب، راهروی خود را نورانی‌تر کنید تا در هنگام عبور از آن، احساس خوبی داشته باشید. شاید تصور کنید نورپردازی راهرو خانه اهمیت چندانی ندارد، اما اینطور نیست؛ جدای از آن که راهرو خانه فضایی پرتردد بوده و نیازمند روشنایی کافی است، نورپردازی آن هم تاثیر چشمگیری در زیباسازی دکوراسیون خانه دارد.

لوستر سقفی و چراغ دیوارکوب‌، می‌توانند روشنایی مناسبی را برای راهروها فراهم آورند. در صورتی که دارای راهروی کوچکی هستید، استفاده از لوسترهای بزرگ و آویزدار را به شما توصیه نمی‌کنیم؛ علت این مسئله را می‌توان اشغال کردن فضای راهرو در خانه دانست. به همین دلیل، استفاده از نور مخفی و چراغ‌های تک شاخه‌ای روی دیوار می‌تواند گزینه مناسب‌تری باشد. همچنین استفاده از شمع در کنار سایر روشنایی‌ها هم در افزایش زیبایی محیط خانه، کمک خواهد کرد.

مطالعه مقاله طراحی سقف راهرو با کناف و مزایا و معایب آن را از دست ندهید.

 

تصویر پنل های چوبی استفاده شده در راهروی یک خانه

پنل چوبی

دیزاین راهرو خانه با استفاده از پنل چوبی می‌تواند گزینه مناسبی برای دکوراسیون باشد. پنل‌های چوبی، طرح و رنگ متنوعی دارند و به راحتی با سایر اجزای دکور سِت می‌شوند. به کمک این پنل‌ها و بازی با خطوط عمودی و افقی، به راحتی می‌توان فضای راهرو را کوچک‌تر یا بزرگ‌تر نشان داد. در صورتی که راهروی کوچکی دارید و می‌خواهید فضای آن وسیع‌تر به نظر برسد، بهتر است از پنل چوبی با خطوط عمودی استفاده کنید.

 

تصویر قفسه های کتاب در راهروی یک خانه

قفسه کتاب

بیشتر دیوار راهروها بدون استفاده باقی می‌ماند و این در حالی است که با کمی خلاقیت، می‌توان از آن‌ها در جهت افزایش زیبایی خانه، استفاده کرد. طراحی یک کتابخانه در راهرو خانه،می‌تواند فضای بدون استفاده را به یک فضای کاربردی تبدیل و به جذابیت بصری دکوراسیون آن هم بیفزاید. در صورتی که در راهرو خانه، فضای کافی وجود داشته باشد، می‌توانید از آن برای طراحی قفسه کتابی توکار هم استفاده کنید. این روش بسیار زیبا و پرکاربرد بوده و راهرو را به یک کنج دنج و راحت برای مطالعه تبدیل می‌کند. همچنین می‌توانید با فراهم کردن یک صندلی، پشتی و حتی بالشتک کوچک برای نشستن، نشیمنی زیبا در کنار قفسه کتاب، خلق کرده و اوقات بسیار لذت‌بخشی را تجربه کنید.

به خاطر داشته باشید که با استفاده از این فرصت، می‌توانید ایده‌های جذابی را طراحی و پیاده‌سازی کنید. به عنوان مثال، می‌توانید کتابخانه‌ای دو طرفه طراحی کرده و فضای راهرو خانه را از نشیمن اصلی، جدا کنید؛ با این روش، در کنار ساخت یک کتابخانه و دکوراسیونی زیبا، یک پارتیشن هوشمندانه و خلاقانه هم ایجاد کرده‌اید.

 

نقاشی های دیواری گزینه ای مناسب برای زیبایی راهروها

نقاشی دیواری

استفاده از نقاشی‌های دیواری، یک راهرو بی‌روح و دلگیر را به یک راهرو سفارشی با نمایی زیبا تبدیل می‌کند. همچنین قابل ذکر است نقاشی‌های دیواری می‌توانند جایگزین مناسبی برای کاغذ دیواری باشند؛ علت این مسئله را می‌توان در صرفه‌جویی هزینه‌ها عنوان کرد. البته برای ایجاد طراحی‌ای خاص و متفاوت هم می‌توانید هر دو مورد را در کنار هم استفاده کنید.

مطالعه مطلب صفر تا صد آشنایی با کاغذ دیواری برای دکوراسیون داخلی می‌تواند برای شما مفید باشد.

 

با کمک نقاشی دیواری می‌توانید به سادگی هر چه تمام‌تر، طرح دلخواهتان را روی دیوار اجرا کنید و از طیف گسترده‌ای از طرح‌ها و نقش‌ها بهره ببرید. همچنین اندازه تصویر و عناصر موجود در آن، می‌تواند مطابق با دکوراسیون در نظر گرفته شود تا به فضا بُعد ببخشد.

 

تصویر راهرویی روشن با تعدادی قاب آینه ای

آینه

آینه را می‌توان یکی از اکسسوری‌های پرطرفدار طراحی داخلی، آن هم از گذشته تا به حال عنوان کرد که هرگز از مد خارج نخواهد شد. به کار بردن آینه در طراحی دکوراسیون راهرو هم بسیار مورد استقبال افراد قرار گرفته و می‌تواند به جذابیت بصری فضا بیفزاید. آینه‌ها در ابعاد و مدل‌های مختلفی وجود دارند که بسته به دکوراسیون مدنظرتان می‌توانید از انواع دکوراتیو و ساده آن، استفاده کنید.

استفاده از آینه‌، راهرو خانه را به محیطی روشن و دلباز، تبدیل می‌کند. آینه‌ها حالتی سایه روشن و ساده به فضا می‌بخشند که علاوه‌بر ایجاد روشنایی، درخششی زیبا در یک راهروی کوچک و تاریک، ایجاد خواهند کرد. مکان قرارگیری و روش نصب آینه از موارد مهمی هستند که لازم است مورد توجه قرار دهید تا به زیبایی فضا را گیراتر و وسیع‌تر، جلوه دهد.

سخن پایانی

سعی شد تا پرکاربردترین ایده‌ها را به منظور طراحی دکوراسیون راهرو در این مقاله به شما معرفی کنیم؛ شما می‌توانید با کمک این ایده‌ها و توجه به مکان و اندازه فضایی که در راهروی منزلتان وجود دارد، بهترین دیزاین را برای راهروی خود طراحی کنید یا در صورت نیاز از یک متخصص کمک بگیرید. به نظر شما از چه ایده‌های دیگری می‌توان برای دیزاین راهروی منزل استفاده کرد؟ نظرات خود را با ما به اشتراک بگذارید.