7 اشتباه بزرگ در دکوراسیون منزل و راه اجتناب از آن‌ها

اتاق نشیمن با مبل های سفید راحتی و قفسه چوبی

دلیلی اصلی اینکه افراد از انجام پروژه های طراحی داخلی صرف نظر می کنند این است که می ترسند اشتباهی کنند که خرج زیادی روی دستشان بگذارد. برای اینکه به شما اعتماد به نفس لازم برای شروع پروژه طراحی داخلی منزلتان را بدهیم اینجا لیستی از ۷ اشتباه بزرگ در چیدمان دکور که می توانند مشکل ساز شوند را به همراه عکس هایی از اتاق هایی که طراحی را به درستی انجام داده‌ اند، قرار می دهیم. از این لیست برای راهنمایی گرفتن استفاده کرده، سپس یک طراح داخلی که از نظر فکری با شما همسو است و می تواند برای تبدیل رویایتان به واقعیت به شما کمک کند را پیدا کنید.

فهرست مطالب:

تصویر خانه ای با رنگ آمیزی دیوار به رنگ قرمز گوجه ای با اشتباهات رایج چیدمان

1- شروع کار با رنگ آمیزی منزل

اگرچه رنگ آمیزی یکی از بزرگترین بخش های طراحی شما محسوب می شود، ولی این بدان معنا نیست که لزوما اولین چیزی است که باید انجام دهید. به عنوان مثال، مبلمان و دکوراسیون در این اتاق که توسط گروه طراحان نامبر فایو انجام گرفته به خوبی هماهنگ شده اند و می توانند با ترکیب رنگ های مختلف ست شوند.

راه حل: هنگامی که تصمیمتان را برای انتخاب اثاثیه و لوازم منزل مثل فرش، پرده و غیره گرفتید، انتخاب یک رنگ هماهنگ با دکور برای خانه و اتاق‌ ها بسیار راحت ‌تر خواهد بود. ولی پیدا کردن پارچه هایی که شما واقعا دوست داشته باشید، بعد از انجام رنگ آمیزی بسیار سخت تر می شود.

یکی از اشتباهات رایج چیدمان منزل خرید مبلمان بزرگتر از فضا می باشد

2- خرید مبلمان بدون اندازه گیری

انتخاب ابعاد مبلمان هنگامی که درون یک نمایشگاه بزرگ قرار دارند، دشوار است. به همین دلیل است که صاحبان خانه گاهی اوقات شوکه می شوند، وقتی می بینند میز قهوه خوری زیبایی که در سالن نمایشگاه دیده بودند، تمام فضای اتاق نشیمن را اشغال می کند.

اگر می دانید به دنبال چه ابعادی هستید، می توانید از همان اعداد برای انتخاب استفاده کنید تا گول چشم هایتان را نخورید. فضای موجود برای مبلمان را اندازه گیری کنید و یا با نوار علامت گذاری نمایید تا بتوانید ابعاد مورد نظرتان را پیدا کنید.

هنگام خرید مبلمان این اندازه گیری ها را با خود آورده و به آن ها دقت کنید. اگر عاشق چیزی خارج از محدوده‌ی فضای خود شدید، حتما بپرسید که آیا سایز دیگری هم دارد، یا آن را اندازه گیری کنید و اندازه گیری ها را به خانه بیاورید و سپس آن اندازه‌ ها را در اتاق علامت بزنید تا مطمئن شوید از ابعاد آن راضی هستید.

یکی از اشتباهات رایج چیدمان منزل خرید مبلمان از یک فروشگاه می باشد

3- خرید فقط از یک فروشگاه

اگرچه امروزه خرید فقط از یک فروشگاه بسیار پرطرفدار است، اما خرید مبلمان کل منزل از یک فروشگاه کار اشتباهی است و باعث از بین رفتن جذابیت آن خواهد شد.

راه حل: مغازه هایی را که دارای سبک های طراحی مختلف هستند، یا فروشگاه های آنلاین که از تولید کنندگان و مارک های مختلف استفاده می کنند را امتحان کنید. به این ترتیب، حتی اگر شما یک سبک طراحی مشخص مد نظر داشته باشید، خانه شما یکدست به نظر نمی رسد. راه حل دیگر، کار با یک طراح داخلی است. این متخصصان به طیف گسترده ای از محصولات و گزینه های سفارشی دسترسی دارند و طبیعتا می توانند راهنمای خوبی برای شما باشند.

پیشنهاد می‌کنیم به مطلب چه زمانی بهتر است، از یک معمار کمک بگیرید؟ سر بزنید.

یکی از اشتباهات رایج چیدمان منزل خرید تمام مبلمان به شکل ست می باشد

4- خرید مجموعه ست کامل

خیلی اوقات طراحان، با خرید مجموعه ست کاملی از سرویس اتاق خواب، مبل و میز ناهارخوری موافق نیستند.  اگرچه ممکن است انتخاب ست کامل آسان تر و بی دردسر تر به نظر آید، اما امکان دارد نتیجه آن، جذابیت کمتری داشته باشد.

راه حل: ابتدا یکی از لوازم اصلی را انتخاب کنید و سعی کنید برای خرید سایر مبلمان و وسایل، به سراغ تولید کننده و فروشگاه دیگری بروید تا انتخابی مناسب و هماهنگ و نه کاملا ست، داشته باشید. با این روش، طراحی نهایی حس شخصی تر و منحصر به فردتری خواهد داشت، طرحی که به سادگی در هر کاتالوگی نمی توان یافت. برای زیبا شدن طراحی می توانید برخی جزئیات مانند رنگ، متریال، سبک پایه ها، جزئیات فلزی و غیره را هماهنگ و ست کنید. مانند این راحتی های پشتی دار طوسی.

برای اطلاعات بیشتر به مقاله‌ی میز ناهارخوری و هرآنچه لازم است درباره آن بدانید! سر بزنید.

یکی از اشتباهات رایج چیدمان منزل ترسیدن از انتخابات جسورانه اکسسوری ها می باشد

5- صرف نظر از انتخاب ‌های جسورانه و خاص

همیشه نباید از انتخاب های جسورانه و خاص صرف نظر کرد، گاهی انتخاب یک طرح و رنگ خاص و برجسته می تواند فضایی زیبا و منحصر به فرد را به وجود آورد. مثل این اتاق خواب که طرح برجسته و رنگ های جسورانه آن هیجان خاصی را به اتاق بخشیده است.

راه حل: بد نیست که هرزگاهی ریسک کنید. اطمینان داشته باشید که اگر یک طرح چشمگیر را برای دیوار انتخاب کنید، هر زمان که بخواهید، می توانید آن را با وسایلی با ترکیب رنگ ملایم، مانند قطعات هنری دیواری سفید رنگ یا مبلمان با رنگ خنثی بپوشانید و نمای چشمگیر آن را کمرنگ تر کرده تا احساس رضایت کنید و اگر در نهایت روزی از آن خسته شدید، می توانید آن را تغییر دهید.

یکی از اشتباهات رایج چیدمان منزل تمامی اجزا را خاص انتخاب کنیم

6- همه چیز را جسورانه و برجسته انتخاب کردن

نقطه مقابل اشتباه قبلی این است که انتظار داشته باشید هر وسیله ای که خریداری می کنید، خیره کننده باشد. حتی در فضاهای نمایشی، برخی از عناصر باید ساده باشند که در مقابل نقاط و ویژگی های چشمگیر و برجسته یک پله عقب تر قرار گیرند تا هارمونی و تعادل برقرار شود. به این موضوع مثل آشپزی فکر کنید: یک دستور عالی ممکن است ادویه ‌های خارق العاده‌ای داشته باشد، اما به نمک هم نیاز دارد تا به طعم آن کمک کند.

راه حل: اگر یک وسیله هنری چشمگیر، پرده های زیبا با پارچه های پر زرق و برق دارید، اجازه دهید سایر لوازم مانند روکش‌های مبل یا فرش در کمال زیبایی، ساده باشند.

هنگام انتخاب یک آیتم یا متریال جدید، حتما توجه کنید که چگونه در کل فضا جای می گیرد، نه این که فقط آن را به تنهایی نگاه کنید. یک بالش پررنگ یا روتختی خاکستری کم رنگ ممکن است هنگام خرید به چشم نیاید، اما ممکن است دقیقا همان چیزی باشد که فضای شما به آن نیاز دارد.

یکی از اشتباهات رایج چیدمان منزل نرفتن به سمت طرح های جدید دکوراسیون می باشد

7- کنار نگذاشتن گذشته

فراموش کردن خاطرات یک طراحی بد می تواند سخت باشد. اما این واقعیت که اگر شما با یک مد ناخوشایند زندگی کرده اید نباید شما را برای همیشه از یک ایده زیبا دور کند. به عنوان مثال، اگر از وسایل براق طلایی مربوط به دهه های گذشته خسته شده اید، می توانید از وسایل برنجی مات که امروزه مرسوم است، استفاده نمایید.

راه حل: این واقعیت که شما مدت زیادی با یک کاغذ دیواری پاره و یا ترکیب رنگ ناخوشایند زندگی کرده‌اید به این معنا نیست که نخواهید از قدرت اکسسوری های نو و زیبا در طراحی جدید استفاده کنید. با تکنولوژی امروزی، انتخاب گزینه ها راحت تر است و منابع بسیار خوبی در اختیار شما قرار دارد تا از انتخاب اشتباه جلوگیری کند.

بنابراین قدمی بردارید، آن طراحی وسوسه انگیز جدید را امتحان کنید: هر چه باشد، شما فقط یک بار زندگی می کنید، اما در طراحی، هر چیزی می تواند به راحتی دوباره جدید شود. اگر منطقی باشید، می توانید سبک جسورانه ای پیدا کنید و آن را برای همیشه دوست بدارید.

مطالعه مطلب صفر تا صد آشنایی با کاغذ دیواری برای دکوراسیون داخلی می‌تواند برای شما مفید باشد.