کابینت‌های تیره و ویژگی‌ آن‌ها

کابینت تیره با رویه سفید در آشپزخانه ای با کاشی های بین کابینتی طوسی و دستگیره های کابینت استیل

هر رنگ، طبیعت و خصوصیات خاص خود را دارد. رنگ‌های تیره رنگ‌هایی هستند که در طراحی فضای داخلی به ویژه آشپزخانه‌ها، کاربرد بسیار زیادی دارند. این رنگ‌ها زیبایی غیرقابل انکاری داشته و از محبوبیت بالایی برخوردارند. فضاهایی که با رنگ‌های تیره رنگ آمیزی می‌شوند، بسیار جذاب، شیک و لوکس هستند. استفاده از کابینت‌ تیره رنگ می‌تواند فضای آشپزخانه را از این رو به آن رو کند. در این مقاله ما نیز سعی داریم مطالبی را در رابطه با رنگ‌های تیره و کاربرد آن‌ها در طراحی کابینت‌ها، بیان کنیم. با ما همراه باشید. 

 

سوالات متداول:

در صورت استفاده از کابینت تیره برای طراحی دکوراسیون آشپزخانه باید به چه نکاتی توجه کنیم؟

1. چیدمان لوازم آشپزخانه 2. توجه به اصول اولیه طرحی آشپزخانه 3. استفاده از فضای ذخیره‌سازی 4. انتخاب وسایل بادوام 5. استفاده از لوازم جانبی و تزئینی


چه ایده‌هایی را در طراحی و اجرای کابینت تیره آشپزخانه به کار ببریم؟

1. انتخاب رنگ مناسب و ترکیب‌بندی آن‌ها 2. ایجاد هماهنگی یا تضاد با رنگ عناصر مختلف آشپزخانه 3. استفاده از متریال‌های مختلف 4. توجه در انتخاب رنگ دیوار و سقف 5. استفاده از چراغ‌های LED و نورهای مخفی 6. انتخاب کفپوش به رنگ روشن 7. استفاده از پرده‌هایی به رنگ روشن برای ایجاد تضاد با کابینت تیره


آیا کابینت تیره، انتخاب مناسبی برای طراحی دکوراسیون آشپزخانه بزرگ است؟

بله؛ این رنگ‌ها می‌توانند یک آشپزخانه بزرگ را صمیمی و دنج‌تر جلوه دهند.

 

چگونه از رنگ‌های تیره در طراحی آشپزخانه استفاده کنیم؟

آشپزخانه با دیوار سیاه و سفید، کابینت مشکی با رویه چوبی و اجاق گاز مشکی

در اغلب موارد، ترکیب رنگ آشپزخانه‌ها بر اساس اندازه و ابعاد آن‌ها تعیین می‌شود. در طراحی آشپزخانه‌های کوچک، به هیچ عنوان از رنگ‌های تیره استفاده نمی‌شود. زیرا این رنگ‌ها با تاثیر بر محیط، می‌توانند فضای آشپزخانه را کوچکتر نشان دهند. بهتر است شما به جای آشپزخانه‌ای تماما تیره، از عناصر تیره رنگی چون کابینت‌ها استفاده کنید.

کابینت تیره رنگ می‌تواند در کنار پالت‌های روشن، تضاد و هارمونی خاصی را ایجاد کند. استفاده درست از رنگ‌های تیره، آشپزخانه را بسیار دلپذیر، سرزنده و از همه مهمتر جذاب می‌کند. این رنگ‌ها می‌توانند یک آشپزخانه بزرگ را صمیمی و دنج‌تر کنند و به یک آشپزخانه کوچک شخصیتی جذاب ببخشند.

 

آشپزخانه با دیوار سفید طرح‌دار، کابینت مشکی و دستگیره های طلایی، کفپوش چوبی و لوستر فلزی مکعبی آویز

با این حال، رنگ‌های تیره نیاز به همراهی سایه‌های متضاد و روشن دارند. بدون تضاد کافی، آشپزخانه‌های تمام سفید و یا تمام مشکی، می‌توانند کسل‌کننده و حتی بی‌جان به نظر برسند. وجود تضادها به شما امکان می‌دهد که تعادل را در آشپزخانه خود حفظ کنید. 

به همین منظور، شما می‌توانید در کنار کابینت‌های مشکی و تیره خود، از لوازم جانبی رنگ روشن و تضاد نیز استفاده کنید.‌ علاوه بر این، عناصر فلزی نیز می‌توانند ترکیبات بسیار جذابی را در آشپزخانه ایجاد کنند. در ضمن، استفاده از عناصر چوبی مانند انواع چوب کابینت را فراموش نکنید؛ چوب یکی از بهترین ترکیبات را در کنار رنگ‌های تیره می‌سازد!

 

رنگ مشکی در فضای آشپزخانه

آشپزخانه با کاشی دیوار کرم رنگ، کابینت مشکی، صفحه رویی سنگی مشکی و کفپوش چوبی

استفاده از رنگ مشکی در فضای داخلی، محیط شیک و لوکسی را ایجاد می‌کند. کابینت‌های مشکی احساس یکنواختی و یکپارچگی را در آشپزخانه از بین می‌برند. این رنگ خاص چیزهای زیادی برای ارائه دارد. برای ایجاد یک آشپزخانه مدرن و منحصر به فرد، رنگ مشکی و سایه‌های آن عالی خواهند بود.

رنگ مشکی در ترکیب با رنگ سفید یک جفت فوق‌العاده خوب می‌باشد. دکوراسیون داخلی به سبک سیاه و سفید در واقع بازی تضاد‌ها است که جلوه آن‌ها هرگز خسته‌کننده نخواهد شد. شما باید بدانید که این‌ها و تنوع در استفاده از رنگ‌ها و طیف‌های مختلف است که می‌تواند محیط‌های سنگین و دلگیر را به فضایی بسیار شاد و دلنشین تبدیل کند!

 

نکاتی برای استفاده از کابینت‌های تیره

آشپزخانه با کابینت و جزیره مشکی، دیوار‌های سفید، سه چراغ‌آویز و چهار صندلی رنگ چوب با پایه استیل

افراد زیادی معتقدند که در آشپزخانه‌های کوچک نمی‌توان از کابینت‌های مشکی استفاده کرد. بر‌خلاف این نظر، باید گفت که کابینت‌های تیره رنگ، محدودیتی در طراحی نداشته و می‌توانند در آشپزخانه‌های مختلف، عملکرد فوق‌العاده‌‌ای داشته باشند.‌ با این همه، برخی از نکاتی که حین اجرای کابینت‌های تیره باید به آن‌ها توجه داشته باشید، عبارتند از: 

 

ترکیب مناسب رنگ

آشپزخانه با جزیره و کابینت مشکی، کفپوش سرامیک طرح سنگ و دو چهارپایه چوبی با پایه فلزی

از آنجایی که رنگ‌های تیره به خوبی با سایر رنگ‌ها ترکیب و هماهنگ می‌شوند، می توانند به عنوان تزئینات، عناصر و لوازم جانبی آشپزخانه به کار برده شوند. زیاده روی در استفاده از این رنگ‌ها توصیه نمی‌شود و بهتر است از این رنگ‌ها به عنوان رنگ اصلی آشپزخانه استفاده نکنید. 

علاوه بر این، این‌ سایه‌ها هماهنگی و ترکیبات خوبی را با رنگ‌های روشن و تضاد ایجاد می‌کنند. بنابراین، شما می‌توانید در کنار پالت‌های تیره، از رنگ‌های سفید، زرد، آبی، سبز یا لیمویی نیز استفاده کنید.

 

هماهنگی درست

آشپزخانه با کابینت مشکی، دیوار سفید و پنجره مشکی، کفپوش طرح سنگ و دو چراغ آویز مشکی

اگر شما از کابینت‌ مشکی در آشپزخانه خود استفاده می‌کنید، مسلما به دو یا سه رنگ اصلی و مکمل نیاز دارید. به عنوان مثال، در کنار رنگ‌ تیره‌ای چون مشکی، بهتر است از رنگ‌های سفید و خاکستری روشن به عنوان رنگ‌های پایه استفاده کنید. برای جلوگیری از هرج و مرج و شلوغی در آشپزخانه، بهتر است از عناصر تیره رنگ، کمتر استفاده کنید. به عنوان مثال شما می‌توانید این پالت را در قالب یک لامپ مشکی، کابینت‌ها، یک نیمکت، یک صندلی اپن، گلدان‌ها و … در آشپزخانه خود به کار ببرید.  

 

استفاده از عناصر

آشپزخانه با کفپوش طوسی، کابینت مشکی و میز ناهارخوری فلزی با صندلی های مدرن زیر پنجره

رنگ‌های تیره در ترکیب با شیشه، فلزات، سنگ، چوب و پارچه‌های زینتی، عملکرد فوق‌العاده‌ای دارند. بنابراین می‌توانید از این موارد نیز در کنار کابینت‌های تیره آشپزخانه خود استفاده کنید. این رنگ‌ها عناصر ساده و بدون تزیینات را در طراحی خود می‌پذیرند.

 

دقت در رنگ‌آمیزی

آشپزخانه با دیوار آجری، کابینت مشکی و جزیره مشکی با رویه چوبی و سه چراغ آویز

به هیچ عنوان از رنگ‌های تیره در رنگ‌آمیزی سقف استفاده نکنید. این کار سطح نوردهی آشپزخانه را پایین آورده و آن را تاریک می‌کند. علاوه بر این، یک سقف تیره و بزرگ، ممکن است برای افراد کسل‌کننده به نظر برسد!

 

نورپردازی مناسب

آشپزخانه با دیوار سفید و مشکی طرحدار، جزیره و کابینت مشکی، قفسه های چوبی و دو چراغ آویز سفید

چراغ‌ها همیشه گزینه‌های خوبی برای زیباتر کردن جلوه آشپزخانه هستند. نورپردازی‌ها انواع مختلفی دارند که با توجه به ابعاد آشپزخانه، می‌توان از انواع مختلف آن ها استفاده کرد.

به طور مثال، برای جذابیت بیشتر کابینت‌های آشپزخانه خود می‌توانید از چراغ‌های نواری LED استفاده کنید. این چراغ‌ها کابینت‌ها را ظریف‌تر نشان می‌دهند. علاوه بر این، چراغ‌های مخفی و توکار نیز گزینه‌های خوبی برای آشپزخانه شما هستند. بهتر است برای نورپردازی آشپزخانه، با یک طراح داخلی حرفه‌ای و با تجربه مشورت کنید. 

 

انتخاب درست کفپوش

آشپزخانه با دیوار آجری طوسی، جزیره و کابینت مشکی با رویه سنگ مرمر و سه صندلی چوبی با روکش چرم مشکی

کفپوش آشپزخانه باید با رنگ و طراحی کابینت‌های شما هماهنگ و منطبق باشند. برای کابینت‌های مشکی، بهترین گزینه استفاده از کفپوش‌های متضاد و رنگ روشن است. استفاده از کابینت‌های تیره رنگ در کنار کفپوش‌های روشن، می‌تواند تضاد جذاب و زیبایی را در آشپزخانه ایجاد کند.

 

پرده‌های متنوع

آشپزخانه با دیوار طرح آجر سفید، جزیره و کابینت مشکی با رویه سفید و چهار صندلی چوبی و حصیری

پرده‌ها یکی دیگر از گزینه‌های تکمیل‌کننده آشپزخانه هستند. استفاده از پرده‌هایی روشن در کنار کابینت‌‌های مشکی، جلوه شگفت‌انگیزی را ایجاد می‌کند. این تضاد باعث می‌شود که هر کدام از عناصر، به صورت جداگانه زیبایی خود را در آشپزخانه به نمایش بگذارند. پرده‌ آشپزخانه، تنوع بسیار بالایی دارند که شما می‌توانید با توجه به سبک و طراحی کابینت‌های خود، گزینه ایده‌آلی را انتخاب و اعمال کنید. 

 

استفاده از گیاهان طبیعی

آشپزخانه با دیوار‌های سفید، کفپوش چوبی، جزیره و کابینت مشکی با دو چراغ‌آویز مدرن مشکی

به طور کلی، گیاهان طبیعی در مقابل تمام رنگ‌ها، تطبیق‌پذیری و هماهنگی بسیار بالایی را ارائه می‌دهند. گیاهان می‌توانند حس طراوت و شادابی را در آشپزخانه ایجاد کنند و هوای سالم‌تری را در آن به جریان در بیاورند. شما می‌توانید از گلدان‌هایی با ابعاد و طرح‌های مختلف در کنار کابینت‌های خود استفاده کنید.‌ کاکتوس‌ها گزینه خوبی برای تکمیل فضا‌های خالی کابینت‌ها می‌باشند!

 

هنگام طراحی آشپزخانه چه نکاتی را باید به خاطر بسپاریم؟

آشپزخانه با کاشی بین کابینتی آبی، کابینت های مشکی با رویه سفید و دستگیره های نقره ای

آشپزخانه فضایی است که باید در آن وسایل کاربردی و فضای ذخیره‌سازی زیادی وجود داشته باشد. اگر بتوانید همه چیز را به خوبی برنامه‌ریزی کنید، می‌توانید حتی کوچک‌ترین اتاق را به آشپزخانه‌ رویایی خود تبدیل کنید. هنگام طراحی آشپزخانه باید به نکات زیر توجه ویژه‌ای داشته باشید:

 

چیدمان آشپزخانه مطابق با سبک زندگی

آشپزخانه با دیوار‌ها و درب سفید، کفپوش ذغالی، کابینت مشکی با رویه سنگی و یک چراغ‌ آویز مشکی

قبل از شروع طراحی، اول از همه مشخص کنید که که نیازهای آشپزخانه جدید شما چیست؟ اعضای خانواده‌تان چند نفر هستند؟ در طول روز چقدر در آشپزخانه وقت می‌گذرانید؟ آیا بیشتر از غذا‌های آماده استفاده می‌کنید یا آشپزی خود را ترجیح می‌دهید؟ آیا به طور معمول در آشپزخانه غذا می خورید؟

علاوه بر این‌ها، حتماً مواردی را که در آشپزخانه فعلی‌تان آزارتان می‌دهد را فهرست کنید و به این فکر کنید که با چه چیزی می‌توانید آن‌ها را جایگزین کنید.

 

یادگیری اصول اولیه طراحی

آشپزخانه با دیوار بین کابینتی مشکی با رگه های سفید، جزیره سفید سنگی و کابینت مشکی و چهار چهارپایه مشکی

ابتدا بررسی کنید که کدام سبک از طراحی در آشپزخانه شما بهتر عمل می‌کند. به طور مثال، شما می‌توانید آشپزخانه‌های L شکل به همراه طراحی جزیره آشپزخانه که امروزه نیز بسیار محبوب شده‌اند را انتخاب کنید. عناصر آشپزخانه را به گونه‌ای تنظیم کنید که دسترسی به آن‌ها راحت و آسان باشد.

یخچال را نزدیک سینک قرار دهید تا بتوانید به راحتی سبزیجات و میوه‌ها را برای شستشو آماده کنید. مطمئن شوید که از یک کانتر مناسب و کاربردی در آشپزخانه خود استفاده کرده‌اید. در ضمن، نوردهی خوب را فراموش نکنید؛ هم با نور طبیعی و هم با لامپ‌های اضافی، آشپزخانه خود را پر نور کنید!

 

فضای ذخیره‌سازی کافی

آشپزخانه با یک دیوار شیشه‌ای، جزیره و کابینت مشکی با دستگیره های نقره ای و دو چراغ آویز کروی

فضای ذخیره‌سازی کافی و مناسب، می‌تواند فضا‌های شلوغی چون آشپزخانه را به خوبی سازماندهی کند. شما می‌توانید کابینت‌های ردیف پایینی را با کشو‌های کاربردی جایگزین کنید. این کار نیاز به خم شدن یا زانو زدن برای دستیابی به دورترین وسایل را از بین می‌برد. بهتر است در کشوهای خود از ابزار و لوازم مناسب برای سازماندهی و چیدمان درست وسایل استفاده کنید. به لطف آن‌ها، حتی در کوچکترین قسمت‌ها نیز می‌توانید نظم را برقرار کنید!

 

انتخاب وسایل با دوام

آشپزخانه با دیوار‌های سفید، کابینت مشکی، جزیره سفید، سه صندلی چوبی و حصیری و دو چراغ‌ آویز

آشپزخانه محلی است که در آن آلودگی نسبتا زیادی جمع می‌شود. این آلودگی‌ها و چربی‌های روی سطوح، هنگام شستشو ممکن است دردسر ساز باشند. بنابراین، بهتر است از وسایلی استفاده کنید که از مواد مقاوم در برابر سایش و رطوبت ساخته شده‌اند. این کار، شستشو و تمیزکاری آشپزخانه را برای شما راحت‌تر می‌کند. 

 

استفاده از لوازم جانبی ظریف

آشپزخانه با کفپوش چوبی، جزیره و کابینت‌های مشکی با رویه سفید و سقف نورپردازی شده با هالوژن‌های سفید

در آشپزخانه به غیر از وسایل ضروری و بزرگ، به عناصر کوچک و لوازم جانبی زیادی نیز نیاز دارید. هنگام انتخاب لوازم و عناصر تزئینی، اطمینان حاصل کنیم که این وسایل علاوه بر کاربردی بودن، ظریف و زیبا نیز هستند. گاهی اوقات لوازم جانبی آشپزخانه درعین کاربردی بودن، می‌توانند جنبه تزئینی نیز داشته باشند!

 

توصیه‌هایی هنگام استفاده از رنگ‌های تیره

آشپزخانه با کفپوش چوبی، دیوار طرح آجر سفید، جزیره و کابینت تیره با دو چراغ آویز نقره ای

  • در‌ها و پنجره‌ها را با رنگ‌های تیره پوشش ندهید. این دو قسمت، راه‌های ورودی نور هستند. در صورتی که رنگ‌ تیره‌ای داشته باشند، نمی‌توانند به اندازه کافی نور را به درون آشپزخانه‌ انتقال دهند. بهتر است برای دیوار‌ها، فقط از رنگ‌های مات استفاده کنید. عناصر تیره رنگ در کنار دیوارهای مات، عمق و زیبایی بیشتری خواهند داشت.
  • مطمئن شوید که در آشپزخانه تیره خود، به اندازه کافی نور طبیعی دارید. در غیر این صورت، آشپزخانه شما ممکن است کمی شبیه به یک سیاه چال شود! پنجره‌ها و در‌های خروجی، گزینه خوبی برای تامین نور طبیعی آشپزخانه هستند.
  • هنگام طراحی آشپزخانه بهتر است از یک طراح حرفه‌ای و با تجربه کمک بگیرید. آن‌ها با تجربه و مهارتی که دارند، می توانند آشپزخانه شما را به بهترین نحو ممکن طراحی کنند! 

 

کلام آخر: کابینت تیره انتخابی مناسب برای آشپزخانه‌های بزرگ

آشپزخانه با دیوارهای سفید، جزیره و کابینت مشکی با رویه سفید و سه چراغ آویز کروی در بالای جزیره

همانطور که مشاهده کردید، در این مطلب ما به برخی از ویژگی‌های رنگ‌‌های تیره و کاربرد آن‌ها در طراحی آشپزخانه اشاره کردیم. رنگ‌های تیره برای ایجاد حس آرامش در فضای آشپزخانه، عالی هستند. این رنگ‌ها می‌توانند طیف وسیعی از انواع طراحی‌ها را در قسمت‌های مختلف خانه ایجاد کنند. امیدواریم که با استفاده از این مطالب بتوانید آشپزخانه خود را به بهترین نحو ممکن طراحی کنید. ممنونیم که تا این قسمت از مقاله با ما همراه بودید.