کابینت‌های تیره و ویژگی‌ آن‌ها

کابینت تیره

هر رنگ طبیعت و خصوصیات خاص خود را دارد. رنگ‌های تیره رنگ‌هایی هستند که در طراحی فضای داخلی به ویژه آشپزخانه‌ها، کاربرد بسیار زیادی دارند. این رنگ‌ها زیبایی غیرقابل انکاری داشته و از محبوبیت بالایی برخوردارند. فضاهایی که با رنگ های تیره رنگ آمیزی می‌شوند، بسیار جذاب، شیک و لوکس هستند.

استفاده از کابینت‌های تیره رنگ می‌تواند فضای آشپزخانه را از این رو به آن رو کند. در این مقاله ما نیز سعی داریم مطالبی را در رابطه با رنگ‌های تیره و کاربرد آن‌ها در طراحی کابینت‌ها، بیان کنیم. با ما همراه باشید. 

 

چگونه از رنگ‌های تیره در طراحی آشپزخانه استفاده کنیم؟

در اغلب موارد، رنگ آشپزخانه‌ها بر اساس اندازه و ابعاد آن‌ها تعیین می‌شود. در طراحی آشپزخانه‌های کوچک، به هیچ عنوان از رنگ‌های تیره استفاده نمی‌شود. زیرا این رنگ‌ها با تاثیر بر محیط، می‌توانند فضای آشپزخانه را کوچکتر نشان دهند. بهتر است شما به جای آشپزخانه‌ای تماما تیره، از عناصر تیره رنگی چون کابینت‌ها استفاده کنید.

 

کابینت تیره رنگ می‌تواند در کنار پالت‌های روشن، تضاد و هارمونی خاصی را ایجاد کند. استفاده درست از رنگ‌های تیره، آشپزخانه را بسیار دلپذیر، سرزنده و از همه مهمتر جذاب می‌کند. این رنگ‌ها می‌توانند یک آشپزخانه بزرگ را صمیمی و دنج تر کنند و به یک آشپزخانه کوچک شخصیتی جذاب ببخشند.

 

با این حال، رنگ‌های تیره نیاز به همراهی سایه‌های متضاد و روشن دارند. بدون تضاد کافی، آشپزخانه‌های تمام سفید و یا تمام مشکی، می‌توانند کسل کننده و حتی بی جان به نظر برسند. وجود تضادها به شما امکان می دهد که تعادل را در آشپزخانه خود حفظ کنید. 

 

به همین منظور، شما می‌توانید در کنار کابینت‌های مشکی و تیره خود، از لوازم جانبی رنگ روشن و تضاد نیز استفاده کنید.‌ علاوه بر این، عناصر فلزی نیز می‌توانند ترکیبات بسیار جذابی را در آشپزخانه ایجاد کنند. در ضمن، استفاده از عناصر چوبی را فراموش نکنید؛ چوب یکی از بهترین ترکیبات را در کنار رنگ‌های تیره می‌سازد!

 

رنگ مشکی در فضای آشپزخانه

استفاده از رنگ مشکی در فضای داخلی، محیط شیک و لوکسی را ایجاد می‌کند. کابینت‌های مشکی احساس یکنواختی و یکپارچگی را در آشپزخانه از بین می‌برند. این رنگ خاص چیزهای زیادی برای ارائه دارد. برای ایجاد یک آشپزخانه منحصر به فرد و مدرن، رنگ مشکی و سایه‌های آن عالی خواهند بود.

 

رنگ مشکی در ترکیب با رنگ سفید یک جفت فوق العاده خوب می باشد. دکوراسیون داخلی به سبک سیاه و سفید در واقع بازی تضاد‌ها است که جلوه ان‌ها هرگز خسته کننده نخواهد شد. شما باید بدانید که این ‌ها و تنوع در استفاده از رنگ‌ها و طیف‌های مختلف است که می‌تواند محیط‌های سنگین و دلگیر را به فضایی بسیار شاد و دلنشین تبدیل کند!

 

نکاتی برای استفاده از کابینت‌های تیره

افراد زیادی معتقدند که در آشپزخانه‌های کوچک نمی‌توان از کابینت‌های مشکی استفاده کرد. بر‌خلاف این نظر، باید گفت که کابینت‌های تیره رنگ، محدودیتی در طراحی نداشته و می‌توانند در آشپزخانه‌های مختلف، عملکرد فوق‌العاده‌‌ای داشته باشند.‌ با این همه، برخی از نکاتی که حین اجرای کابینت‌های تیره باید به آن‌ها توجه داشته باشید، عبارتند از: 

 

 • ترکیب مناسب رنگ: 

از آنجایی که رنگ‌های تیره به خوبی با سایر رنگ‌ها ترکیب و هماهنگ می‌شوند، می توانند به عنوان تزئینات، عناصر و لوازم جانبی آشپزخانه به کار برده شوند. زیاده روی در استفاده از این رنگ‌ها توصیه نمی‌شود و بهتر است از این رنگ‌ها به عنوان رنگ اصلی آشپزخانه استفاده نکنید. 

علاوه بر این، این‌ سایه‌ها هماهنگی و ترکیبات خوبی را با رنگ‌های روشن و تضاد ایجاد می‌کنند. بنابراین، شما می‌توانید در کنار پالت‌های تیره، از رنگ‌های سفید، زرد، آبی، سبز یا لیمویی نیز استفاده کنید.

 • هماهنگی درست:

 اگر شما از کابینت‌ مشکی در آشپزخانه خود استفاده می‌کنید، مسلما به دو یا سه رنگ اصلی و مکمل نیاز دارید. به عنوان مثال، در کنار رنگ‌ تیره‌ای چون مشکی، بهتر است از رنگ‌های سفید و خاکستری روشن به عنوان رنگ‌های پایه، استفاده کنید.

برای جلوگیری از هرج و مرج و شلوغی در آشپزخانه، بهتر است از عناصر تیره رنگ، کمتر استفاده کنید. به عنوان مثال شما می‌توانید این پالت را در قالب یک لامپ مشکی، کابینت‌ها، یک نیمکت، یک صندلی راحتی، گلدان ها و … در آشپزخانه خود به کار ببرید.  

 • استفاده از عناصر: 

رنگ‌های تیره در ترکیب با شیشه، فلزات، سنگ، چوب و پارچه‌های زینتی، عملکرد فوق‌العاده‌ای دارند. بنابراین می‌توانید از این موارد نیز در کنار کابینت‌های تیره آشپزخانه خود استفاده کنید. این رنگ‌ها عناصر ساده و بدون تزیینات را در طراحی خود می‌پذیرند.

 • دقت در رنگ‌آمیزی:

 به هیچ عنوان از رنگ‌های تیره در رنگ‌آمیزی سقف استفاده نکنید. این کار سطح نوردهی آشپزخانه را پایین آورده و آن را تاریک می‌کند.  علاوه بر این، یک سقف تیره و بزرگ، ممکن است برای افراد کسل کننده به نظر برسد!

 • نورپردازی مناسب: 

چراغ‌ها همیشه گزینه‌های خوبی برای زیباتر کردن جلوه آشپزخانه هستند. نورپردازی‌ها انواع مختلفی دارند که با توجه به ابعاد آشپزخانه، می‌توان از انواع مختلف آن ها استفاده کرد.

به طور مثال، برای جذابیت بیشتر کابینت‌های آشپزخانه خود می‌توانید  از چراغ های نواری LED استفاده کنید. این چراغ ها کابینت‌ها را ظریف تر نشان می‌دهند. علاوه بر این، چراغ های مخفی و توکار نیز گزینه‌های خوبی برای آشپزخانه شما هستند. بهتر است برای نورپردازی آشپزخانه، با یک طراح داخلی حرفه‌ای و با تجربه مشورت کنید. 

 • انتخاب درست کفپوش:

 کفپوش آشپزخانه باید با رنگ و طراحی کابینت های شما هماهنگ و منطبق باشند. برای کابینت‌های مشکی، بهترین گزینه استفاده از کفپوش‌های متضاد و رنگ روشن است. استفاده از کابینت‌های تیره رنگ در کنار کفپوش‌های روشن، می تواند تضاد جذاب و زیبایی را در آشپزخانه ایجاد کند.

 • پرده‌های متنوع:

 پرده‌ها یکی دیگر از گزینه‌های تکمیل کننده آشپزخانه هستند. استفاده از پرده‌هایی روشن در کنار کابینت‌‌های مشکی، جلوه شگفت‌انگیزی را ایجاد می‌کند. این تضاد باعث می‌شود که هر کدام از عناصر، به صورت جداگانه زیبایی خود را در آشپزخانه به نمایش بگذارند. پرده‌ها تنوع بسیار بالایی دارند که شما می‌توانید با توجه به سبک و طراحی کابینت‌های خود، گزینه ایده‌آلی را انتخاب و اعمال کنید. 

 • استفاده از گیاهان طبیعی:

 به طور کلی، گیاهان طبیعی در مقابل تمام رنگ‌ها، تطبیق پذیری و هماهنگی بسیار بالایی را ارائه می‌دهند. گیاهان می‌توانند حس طراوت و شادابی را در آشپزخانه ایجاد کنند و هوای سالم تری را در آن به جریان در بیاورند. شما می‌توانید از گلدان‌هایی با ابعاد و طرح‌های مختلف در کنار کابینت‌های خود استفاده کنید.‌ کاکتوس‌ها گزینه خوبی برای تکمیل فضا‌های خالی کابینت‌ها می باشند!

 

هنگام طراحی آشپزخانه چه نکاتی را باید به خاطر بسپاریم؟

آشپزخانه فضایی است که باید در آن وسایل کاربردی و فضای ذخیره سازی زیادی وجود داشته باشد. اگر بتوانید همه چیز را به خوبی برنامه ریزی کنید، می‌توانید حتی کوچک‌ترین اتاق را به آشپزخانه‌ رویایی خود تبدیل کنید. هنگام طراحی آشپزخانه باید به نکات زیر توجه ویژه‌ای داشته باشید:

1.چیدمان آشپزخانه مطابق با سبک زندگی:

 قبل از شروع طراحی، اول از همه مشخص کنید که که نیازهای آشپزخانه جدید شما چیست؟ اعضای خانواده‌تان چند نفر هستند؟ در طول روز چقدر در آشپزخانه وقت می‌گذرانید؟ آیا بیشتر از غذا‌های آماده استفاده می‌کنید یا آشپزی خود را ترجیح می‌دهید؟ آیا به طور معمول در آشپزخانه غذا می خورید؟

علاوه بر این‌ها، حتماً مواردی را که در آشپزخانه فعلی تان آزارتان می‌دهد را فهرست کنید و به این فکر کنید که با چه چیزی می‌توانید آن‌ها را جایگزین کنید.

2.یادگیری اصول اولیه طراحی:

 ابتدا بررسی کنید که کدام سبک از طراحی در آشپزخانه شما بهتر عمل می‌کند. به طور مثال، شما می‌توانید آشپزخانه‌های L شکل و آشپزخانه‌های جزیره‌ای که امروزه نیز بسیار محبوب شده‌اند را انتخاب کنید. عناصر آشپزخانه را به گونه‌ای تنظیم کنید که دسترسی به آن‌ها راحت و آسان باشد.

یخچال را نزدیک سینک قرار دهید تا بتوانید به راحتی سبزیجات و میوه‌ها را برای شستشو آماده کنید. مطمئن شوید که از یک کانتر مناسب و کاربردی در آشپزخانه خود استفاده کرده‌اید. در ضمن، نوردهی خوب را فراموش نکنید؛ هم با نور طبیعی و هم با لامپ‌های اضافی، آشپزخانه خود را پر نور کنید!

3.فضای ذخیره سازی کافی: 

فضای ذخیره سازی کافی و مناسب، می‌تواند فضا‌های شلوغی چون آشپزخانه را به خوبی سازماندهی کند. شما می‌توانید کابینت‌های ردیف پایینی را با کشو‌های کاربردی جایگزین کنید.

این کار نیاز به خم شدن یا زانو زدن برای دستیابی به دورترین وسایل را از بین می‌برد. بهتر است در کشوهای خود از ابزار و لوازم مناسب برای سازماندهی و چیدمان درست وسایل استفاده کنید. به لطف آن‌ها، حتی در کوچکترین قسمت‌ها نیز می‌توانید نظم را برقرار کنید!

4.انتخاب وسایل با دوام:

 آشپزخانه محلی است که در آن آلودگی نسبتا زیادی جمع می‌شود. این آلودگی‌ها و چربی‌های روی سطوح، هنگام شستشو ممکن است دردسر ساز باشند.

بنابراین، بهتر است از وسایلی استفاده کنید که از مواد مقاوم در برابر سایش و رطوبت ساخته شده‌اند. این کار، شستشو و تمیزکاری آشپزخانه را برای شما راحت‌تر می‌کند. 

5.استفاده از لوازم جانبی ظریف: 

در آشپزخانه به غیر از وسایل ضروری و بزرگ، به عناصر کوچک و لوازم جانبی زیادی نیز نیاز دارید. هنگام انتخاب لوازم و عناصر تزئینی، اطمینان حاصل کنیم که این وسایل علاوه بر کاربردی بودن، ظریف و زیبا نیز هستند.

گاهی اوقات لوازم جانبی آشپزخانه درعین کاربردی بودن، می‌توانند جنبه تزئینی نیز داشته باشند!

 

توصیه‌هایی هنگام استفاده از رنگ‌های تیره

 • در‌ها و پنجره‌ها را با رنگ‌های تیره پوشش ندهید. این دو قسمت، راه‌های ورودی نور هستند. در صورتی که رنگ‌ تیره‌ای داشته باشند، نمی‌توانند به اندازه کافی نور را به درون آشپزخانه‌ انتقال دهند. بهتر است برای دیوار‌ها، فقط از رنگ های مات استفاده کنید. عناصر تیره رنگ در کنار دیوارهای مات، عمق و زیبایی بیشتری خواهند داشت.
 • مطمئن شوید که در آشپزخانه تیره خود، به اندازه کافی نور طبیعی دارید. در غیر این صورت، آشپزخانه شما ممکن است کمی شبیه به یک سیاه چال شود! پنجره ها و در‌های خروجی، گزینه خوبی برای تامین نور طبیعی آشپزخانه هستند.
 • هنگام طراحی آشپزخانه بهتر است از یک طراح حرفه‌ای و با تجربه کمک بگیرید. آن‌ها با تجربه و مهارتی که دارند، می توانند آشپزخانه شما را به بهترین نحو ممکن طراحی کنند! 

 

کلام آخر: کابینت تیره انتخابی مناسب برای آشپزخانه‌های بزرگ

همانطور که مشاهده کردید، در این مطلب ما به برخی از ویژگی های رنگ‌‌های تیره و کاربرد آن‌ها در طراحی آشپزخانه اشاره کردیم. رنگ‌های تیره برای ایجاد حس آرامش در فضای آشپزخانه، عالی هستند. این رنگ‌ها می‌توانند طیف وسیعی از انواع طراحی‌ها را در قسمت‌های مختلف خانه ایجاد کنند. امیدواریم که با استفاده از این مطالب بتوانید آشپزخانه خود را به بهترین نحو ممکن طراحی کنید. ممنونیم که تا این قسمت از مقاله با ما همراه بودید.