چگونه پروانه ها را به باغچه خود جذب کنید؟

باغ سرسبز و پروانه زیبا روی برگ گل

پروانه ها، در صدر جدول حشرات دوست داشتنی قرار می گیرند. به عبارتی می توان آن ها را گل های در حال پرواز خطاب کرد. طبیعتا هرکسی از دیدن صحنه ی زیبای پرواز پروانه ها در باغچه اش لذت می برد. چرا که آن‌ها در فضای باغ بال می زنند و زیبایی باغ را دو چندان کرده و با رنگ های خاص خود، ما را مجذوب خود می کنند. اما به دلیل استفاده از آفت کش ها و نابودی زیستگاه ها، جمعیت این حشرات دوست داشتنی در خطر نابودی است.

هر باغچه خانگی و یا حتی یک گلدان گل، می تواند پروانه ها را به خود جذب کند. بنابراین، ایده خوب و راحتی است که مدارس، شرکت ها، پارک ها و باغچه های خانگی در تمام سطح کشور، زیستگاه هایی برای باز پروری جمعیت حشرات مفید فراهم کنند. قدم ها برای این کار آسان است، چون مثل هر موجود زنده دیگری روی کره زمین پروانه ها نیز برای زندگی به غذا، آب، نور خورشید و مکانی امن برای داشتن یک خانواده نیاز دارند.

 

چگونه پروانه ها را به باغچه خود جذب کنید؟

 

از گیاهان متنوع استفاده کنید.

خانه ای ویلایی با گل های کاشته شده نارنجی زیبا برای جذب پروانه

پروانه ها به شهد گل های متنوع نیاز دارند و وقتی ‌که گل ها و گیاهان رنگارنگ کنار هم قرار دارند، می توانند آن ها را به راحتی پیدا کنند. توده های رنگارنگ گل ها برای پروانه ها جذاب می باشد و موجب می شود باغچه ی شما همیشه پر از پروانه های زیبا باشد. با توجه به راهنمایی های زیر، با یک طراح منظره برای انتخاب صحیح انواع گل های شهد دار برای جذب پروانه ها، مشورت کنید:

  • گیاهانی بومی منطقه خود را انتخاب کنید.
  • ترکیبی از گیاهان یکساله و چندساله بکارید.
  • گل هایی با اندازه ها، شکل ها و رنگ های مختلف انتخاب کنید.
  • گیاهان را در قالب بوته های رنگی بکارید: می توانید از هر گونه و رنگ، بوته ای یک متری بکارید.
  • گیاهانی انتخاب کنید که در طول فصل رشد، از بهار تا اواخر تابستان، گل بدهند.

نکته: شاپرک ها را فراموش نکنید. در مقابل هر گونه پروانه، حدود ۹ تا ۱۰ گونه شاپرک وجود دارد. شاپرک ها نیاز هایی مشابه پروانه ها دارند. چند گیاه مخصوص شاپرک ها اضافه کنید و سپس غروب ها از خانه بیرون رفته و از منظره لذت ببرید.

گیاهان شهد دار:

گیاهان بسیاری، هم گونه های بومی و هم غیر بومی، وجود دارند که پروانه های بزرگتر، از شهد آن ها استفاده می کنند. این پروانه های کالیفرنیایی در حال تغذیه از یک گل شمعدانی هستند. یک لیست کامل از گیاهان شهد دار تهیه کنید تا بتوانید به راحتی گیاه مورد نظر خود را انتخاب نمایید.

غذای کرم ابریشم:

اگر می خواهید که پروانه ها در باغچه شما تخم گذاری و تولید مثل کنند، کار کمی پیچیده تر می شود. پروانه های مادر فقط روی گیاهانی که غذای کرم های ابریشم هستند، تخم می گذارند. هر گونه از پروانه، منطقه توزیع خاص خود را دارد. ممکن است کرم های ابریشم یک گونه پروانه، تعداد بیشتری از گیاهان را برای تغذیه انتخاب کنند، در حالیکه کرم های دیگر در انتخاب سختگیر تر باشند، مانند پروانه های موجود در تصویر که فقط از علف شیر، تغذیه می کنند.

برای خلق زیستگاهی که پروانه ها را به تولید مثل تشویق کند، گیاهانی که غذای کرم های ابریشم پروانه های بومی منطقه هستند و اصطلاحا به آن ها گیاهان میزبان گفته می شود، برای کاشت انتخاب کنید و حتی بهتر از آن، گیاهان مخصوص کرم های ابریشم پروانه هایی را که در همسایگی شما زیاد هستند، بکارید.

در ادامه تعدادی از گیاهانی که پروانه ها برای رشد به آن ها وابسته هستند، آورده شده است. این گیاهان اغلب در آمریکای جنوبی رشد می کنند، بهتر است برای مناطق دیگر به دنبال گیاهان بومی همان منطقه بگردید:

علف شیر: علف شیر تنها گیاهی است که پروانه های شهریار برای تولید مثل از آن استفاده می کنند و برای کرم های ابریشم این پروانه ها حیاتی هستند.

گندم سیاه: پروانه سبز ساحلی، پروانه رنگی آمریکایی، پروانه سبز بیابانی، پروانه مورمون (Mormon metalmark)، پروانه common hairstreak، پروانه Gorgon copper، پروانه مس آبی، پروانه آکمون آبی، پروانه خال مربعی آبی، پروانه آبی خالدار، پروانه خالدار آبی موجاوه، پروانه ادوارد آبی، پروانه الویرا آبی، پروانه برناردینو آبی، پروانه سبز کالیفرنیایی و پروانه آبی گندمی.

یاس وحشی: پروانه دئودورف، پروانه آبی پژواکی، پروانه hedgerow hairstreak، پروانه دم ‌چلچله‌ ای، پروانه پاسیوویس و پروانه لاجوردی بهاری.

درختان بلوط: مانند این درخت در سنت باربارا، کالیفرنیا، این درختان یکی از گیاهان مهم در هر زیستگاه حیات وحشی هستند. این گیاه اغلب میزبان انواع مختلفی از پروانه ها و شاپرک ها است.

پروانه نشان داده شده در تصویر و پروانه کلمی سفید در سراسر ایالات متحده پرورش می یابند. بسیاری از گونه های پروانه کوچک زرد چمنی به راحتی قابل جذب هستند. فقط کافیست برای آن ها گیاهان شادابی مثل جگن یا همان زنبق زرد فراهم کنید، خواهید دید که به سرعت یک باغ پر از پروانه دارید.

 

در نور کامل خورشید گیاه بکارید.

پروانه ها موجودات خونسردی هستند و صبح ها به نور آفتاب برای گرم شدن نیاز دارند. این گیاه مریم گلی عاشق آفتاب است و شهد آن برای بسیاری از پروانه ها منبع تغذیه است. علاوه بر آن، وجود چند سنگ داغ با گرمای ساطع شده از آن، مکان مناسبی برای استراحت پروانه ها است.

 

ظرف آب اضافه کنید.

ایجاد رطوبت در باغ یک خانه با نصب آب نمای کوچک برای جذب پروانه ها

مانند هر مخلوق دیگری، پروانه ها نیز به آب نیاز دارند. یک تکه زمین مرطوب یکی از چیز هایی است که برای داشتن یک باغ پروانه نیاز دارید. چند راه برای ساختن یک زمین مرطوب وجود دارد. یک گلدان کم عمق یا یک درپوش سطل زباله را روی زمین گذاشته و به آن آب اضافه کنید، در این صورت یک حوضچه کوچک مخصوص پروانه ها خواهید داشت. برای جلوگیری از جمع شدن پشه، آب ظرف را زود به زود تعویض کنید.

گزینه دیگر نصب یک آبنما است که به آرامی آب را به خاک و سنگ های اطراف بپاشد. آب و خاک مرطوب به پروانه ها رطوبت و مواد مغذی مورد نیازشان را می رساند.

 

از مناطق تخم گذاری مراقبت کنید.

باغچه ای با گل های بنفش و بسیار زیاد با پروانه های جذب شده به آن

علاوه بر لذت به تعویق انداختن کارها، عقب انداختن مرتب کردن باغچه، فایده دیگری نیز دارد: پروانه ها نزدیک یا روی گیاهان میزبان تخم گذاری می کنند. مناطق تخم گذاری معمولا همیشه خشک هستند و بین سنگ ها و برگ های خشک محافظت می شوند. پس در پاییز و زمستان باغچه را تمیز نکنید. تا اواخر بهار صبر کنید و بعد از آن که کرم های ابریشم از تخم بیرون آمده و منبع تغذیه خود را یافتند، حیاط را تمیز کنید.

 

از سموم و کشنده ها استفاده نکنید.

حیاط خانه ای که برای پروانه ها جذاب است و پر از گل و پروانه است

حشرات به سموم بسیار حساس هستند. استفاده از آفت کش ها، علف کش ها و سایر کشنده ها درون و یا حتی نزدیک یک باغچه موجب توقف تولید مثل حشرات می شود. به جای استفاده از سموم، حشره های موذی را به حال خود رها کنید. گیاهان می توانند تا ۱۰ درصد آسیب توسط حشرات را تحمل کنند. علاوه بر آن، حشرات مفید، حشرات بد را پیدا کرده و از بین می برند. ضمنا این نکته را نیز به خاطر داشته باشید که بیشتر حشرات مضر، آنقدری که به نظر می آیند، مضر نیستند. یک تعادل طبیعی وجود دارد. پس از حالا به بعد، کمتر به حشرات به چشم آفت ها و بیشتر به چشم مهمان نگاه کنید.

 

مشتاق یادگیری باشید.

باغچه ای که به خاطر گل های زیبای آن پروانه ها جذب آن شده اند

بهتر است عاشق یاد گرفتن درباره همه انواع موجودات باشید؛ از جمله این پروانه زیبا روی این گیاه. اطلاعات زیادی درباره گیاهان میزبان کرم های ابریشم پروانه ها در مناطق مختلف وجود دارد، همچنین بسیاری از راه های جالب برای جذب پروانه ها به باغچه را می توان به سادگی آموخت. برای کسب اطلاعات بیشتر با مراکز تحقیقاتی، جوامع گیاهان بومی، گلخانه‌های مخصوص گیاهان بومی یا یک طراح منظره در منطقه زندگی خود صحبت کنید.