15 ایده جذاب برای طراحی ورودی ساختمان؛ مهمانان را شگفت زده کنید

نمای ورودی خانه با نور زیاد و درختان بلند

نمای ورودی خانه ویلایی و آپارتمان‌ها اولین نقطه‌ای از خانه است که توسط مهمانان دیده می‌شود. در صورتی که هیچ ایده‌ای برای طراحی این بخش از خانه نداشته باشید قطعا با یک ورودی زشت و شلخته مواجه می‌شوید. به بیان ساده، طراحی ورودی ساختمان است که زیبایی خانه شما را به رخ می‌کشد.

طراحان معمار شکل‌های متنوعی از ورودی آپارتمان را به شما پیشنهاد می‌دهند اما چطور می‌خواهید از بین این طرح‌های متنوع، بهترین را انتخاب کنید؟ ممکن است آنچه در تصورات شما وجود دارد با نقشه‌ی خانه هماهنگی نداشته باشد. بنابراین باید از قبل نمونه‌هایی از نمای ورودی ساختمان ویلایی یا آپارتمانی را مشاهده کنید. در ادامه قصد داریم بهترین ایده‌های برای طراحی ورودی خانه ویلایی و آپارتمان را به شما معرفی کنیم.

 

سوالات متداول:

چه ایده‌هایی را برای طراحی ورودی ساختمان به کار ببریم؟

1. تعویض یا رنگ‌آمیزی درب ورودی 2. قطع درختان و گیاهان خیلی بلند در ورودی خانه 3. طراحی و نصب پلاک و کد پستی خانه 4. اجرای پله‌های سنگی و چوبی 5. گلدان‌های گل در دو طرف درب ورودی 6. نورپردازی مناسب 7. استفاده از رخت‌ آویزو جاکفشی 8. نصب آینه و تابلوها 9. جانمایی میز پادری، نیمکت و صندلی


در طراحی ورودی خانه باید به چه نکاتی توجه کنیم؟

انتخاب متریال‌ها، سبک طراحی دکوراسیون فضای ورودی و نورپردازی آن از جمله مواردی هستند که باید در طراحی ورودی خانه به آن‌ها توجه کنید.

 

راهروی مخصوص بسازید

طراحی ورودی ساختمان با مسیر سنگی از روی استخر، دیوار‌ها سفید، درب چوبی و باغچه خطی

اگر در خانه‌های ویلایی زندگی می‌کنید، یکی از بهترین روش‌ها برای زیباتر کردن ورودی، ایجاد راهرویی هماهنگ با نمای خانه است. این راهرو در واقع به عنوان یک راهنما عمل می‌کند و اهالی خانه و مهمانان پس از عبور از راهرو به درب ورودی خانه می‌رسند. در این بخش می‌توانید راهرو را از دروازه‌ی بیرونی خانه آغاز کنید و تا درب ورودی ویلا ادامه بدهید.

پیشنهاد می‌کنیم از سنگریزه، سرامیک و سنگ فرش برای پوشاندن این راهرو استفاده کنید تا نمای جذاب‌تری به خانه بدهد. توجه داشته باشید که مصالح به کار رفته در ساخت این راهرو باید از ابتدا تا انتهای آن یکدست باشد.

 

طراحی ورودی ساختمان با تعویض درب

طراحی ورودی ساختمان با دیوار‌های سفید، کفپوش موزاییک، درب چوبی و شیشه‌ای سه تکه و گلدان سرامیکی با پایه چوبی

ساده‌ترین راه برای طراحی ورودی ساختمان، تعویض درب خانه است. درب‎‌ها پس از چند سال کیفیت و زیبایی خود را از دست می‌دهند و درب‌هایی با امکانات و امنیت بیشتر تولید می‌شوند. بنابراین گرچه این روش ممکن است کمی هزینه‌بردار باشد اما ساده‌ترین روش برای تغییر نمای ورودی ساختمان است.

در صورتی که قصد داشتید درب خانه را عوض کنید، به این نکته توجه داشته باشید که طرح و جنس درب جدید باید با معماری خانه و دکوراسیون آن سازگاری داشته باشد. تعویض درب خانه بدون توجه به دکوراسیون قطعا جلوه‌ای زشت به خانه می‌دهد. 

 

درب ورودی را رنگ بزنید

طراحی ورودی ساختمان با دیوار‌های آبی، ستون‌ها و فریم طرح رومی سفید، پنجره با فریم سفید و درب نارنجی

درب خانه‌ها اغلب از جنس چوب است و به همین دلیل همه‌ی درب‌ها یک رنگ دارند. برای اینکه نمای ورودی هیجان‌انگیری داشته باشید، می‌توانید درب ورودی را رنگ بزنید و از حالت نمای چوبی خارج کنید. توجه داشته باشید که رنگ درب ورودی خانه باید با محیط بیرون، معماری خانه و دکوراسیون داخلی هماهنگ باشد. می‌توانید از رنگ‌های ملایم نظیر سبز، زرد یا آبی هم استفاده کنید.

همچنین به جای رنگ‌آمیزی درب ورودی خانه، می‌توانید با استفاده از برچسب‌های آماده، شکلی جدید به درب بدهید. این روش هزینه کمتری دارد و حتی برای پوشاندن خط و خش‌هایی که روی درب‌های قدیمی وجود دارد، از این روش استفاده می‌شود.

 

گیاهان هرز و خیلی بلند را قطع کنید

طراحی ورودی ساختمان با دیوار خانه و حیاط آجری با درب فلزی فرفوژه مشکی و درب آبی رنگ منزل

اگر در حیاط خانه شما گل‌ها و گیاهان زینتی زیادی وجود دارد و به عنوان مثال چمن یا شمشادهای کاشته شده آنقدر بلند شده‌اند که پیش ورودی خانه اصلا دیده نمی‌شود، باید آنها را کوتاه کرده و هرس کنید. این کار باید به صورت مستمر انجام شود تا نمای ورودی خانه شما از دور هم قابل رویت باشد.

همچنین از کاشت درختان بلند و پر برگ در مسیر رسیدن مهمان به درب ورودی خانه پرهیز کنید. سعی کنید درختانی در حیاط خانه بکارید که شاخه و برگ‌های آن وارد معبر ورودی خانه نشود. علاوه بر این می‌توانید شمشادهایی در دو طرف ورودی حیاط خانه بکارید تا یک فضای زیبا را برای مهمانان فراهم کند.

 

از تکنولوژی روز استفاده کنید

طراحی ورودی ساختمان با دیوار‌های طوسی، دو چراغ فانوسی دیواری مشکی، آیفون تصویری، درب سه تکه مشکی و ستون‌های رومی سفید

امروزه تکنولوژی برای حفظ امنیت و آرامش خانه‌ها به کمک مردم آماده است. به عنوان مثال می‌توانید دوربین مداربسته، آیفون تصویری یا قفل امنیتی (لمسی) جلوی در قرار بدهید. این تجهیزات شاید در نگاه اول خیلی روی زیبایی ورودی خانه تاثیرگذار نباشند اما پس از نصب آن‌ها متوجه می‌شوید که ارزش ورودی خانه را چند برابر بیشتر می‌کند.

 

طراحی ورودی ساختمان با ساخت پلاک خانه

طراحی ورودی ساختمان با دیوار آجری، پلاک دستساز چوبی با قاب سفید، درب شیشه‌ای چوبی سفید با دستگیره‌های مشکی

یکی دیگر از ایده‌های جذاب برای باز طراحی نمای خانه، قرار دادن پلاک دست‌ساز پشت در است. می‌توانید پلاک یا کد پستی خانه را از جنس چوب برجسته بسازید تا نمای زیباتری به ورودی خانه بدهد. پلاک‌های دست‌ساز حس و حال صمیمی به محیط خانه می‌بخشند.

 

پله‌های جذابی برای درب ورودی خانه تعبیه کنید

طراحی ورودی ساختمان با دیوار سنگی، ستون‌های سفید رومی، پله‌های سنگی، پنجره با فریم سفید و درب قرمز رنگ

زیبایی و جذابیت ورودی خانه با چند پله‌ی سنگی بیشتر می‌شود. کافیست از سنگ نما و سرامیک‌های خاصی استفاده کنید تا مهمانان حتی از دور ترغیب شوند که هرچه سریع‌تر وارد خانه شوند. وجود نرده در دو طرف پله در محوطه ویلا، می‌توانید زیبایی آن را دوچندان کند؛ پس به این موضوع هم فکر کنید.

 

ورودی خانه را با گل تزیین کنید

طراحی ورودی ساختمان با دیوار کرمی، چهار گلدان گیاه سفالی، گلدان‌های دیواری و درب آبی روشن

یکی دیگر از ساده‌ترین روش‌ها برای طراحی ورودی ساختمان به شکلی زیبا، قرار دادن گل‌ها و گیاهان زینتی در ورودی است. شما می‌توانید از فلاور باکس‌ها و گلدان‌های بزرگ با گل‌هایی که برای رشد به نور خیلی زیادی نیاز ندارند در این بخش از خانه استفاده کنید. همچنین می‌توان برخی از گلدان‌ها را از دیوار آویزان کرد. در انتخاب نوع گل‌ها دقت داشته باشید و سعی کنید از گیاهان مقاوم به سرما و گرما استفاده کنید.

 

طراحی ورودی ساختمان را با نورپردازی کامل کنید

طراحی ورودی ساختمان با کفپوش موزاییکی، چراغ دیواری، دیوار طوسی و درب خاکستری

از مهم‌ترین کارهایی که برای طراحی نمای ورودی خانه باید انجام بدهید، تعبیه‌ی نورهایی در مکان‌های مناسب است. در این بخش می‌توانید هم از نورهای منطقه‌ای و هم نورهای نقطه‌ای و مخفی بهره ببرید. در ورودی خانه می‌توان چراغ‌ دیوارکوب کوچکی قرار داد تا معبر ورود به خانه به شکلی زیبا و نورانی در بیاید.

علاوه بر این می‌توانید در بخش انتهایی راهرو و نزدیک به درب ورودی خانه، لوستری قرار بدهید. پر نور بودن این قسمت از خانه اهمیت زیادی دارد چون مرز بین بیرون و داخل خانه است. اگر مهمانان برای ورودی به خانه باید کفش‌ها را از پا در بیاورند پس حتما توجه ویژه‌ای به نورپردازی محوطه و ورودی داشته باشید.

 

رخت آویز و جاکفشی را فراموش نکنید 

طراحی ورودی ساختمان با پادری سنتی، جاکفشی و رخت‌آویز سفید، درب سفید و دیوار سفید و مشکی

اولین چیزی که مهمانان پس از ورود به خانه به آن نیاز پیدا می‌کنند، رخت آویز و جاکفشی است. در حالت ایده‌آل بهتر است داخل محیط خانه جاکفشی را قرار بدهید تا مهمانان پس از ورود به خانه کفش خود را در آورده و داخل آن قرار بدهند. در انتخاب جاکفشی به مدل، جنس و رنگ آن توجه داشته باشید و حتما آن را با دیوار و دکوراسیون خانه هماهنگ کنید.

رخت آویز می‌تواند از نوع دیواری یا کمدی باشد. در هر صورت این وسیله باید در ابتدای ورودی خانه قرار داده شود تا مهمانان به راحتی لباس‌های اضافی را در آورده و روی آن قرار بدهند و سپس وارد بخش‌های اصلی خانه شوند.

 

آینه مورد علاقه مهمانان است

طراحی ورودی ساختمان با درب و دیوار سفید، آینه، جاکفشی و رخت‌آویز دیواری و بخش‌هایی از دیوار چوبی

یکی دیگر از وسایلی که در هنگام ورود به خانه، به مهمانان حس خوبی می‌دهد، وجود آینه‌ای در این بخش است. پیشنهاد می‌شود در کنار رخت آویز، آینه‌ای قرار بدهید تا مهمانان پس از تعویض لباس‌ها بتوانند چهره و لباس‌های خود را ببینند. انتخاب آینه و نصب آن در ورودی خانه به مهمانان احساس صمیمیت می‌دهد.

 

ورودی خانه نیمکت یا صندلی قرار بدهید

طراحی ورودی ساختمان با دیوار آجری، پنجره با فریم سفید، درب نارنجی، نیمکت در کنار درب ورودی و چند گلدان در طرفین درب

اگر فضای مناسبی در قسمت ورودی خانه دارید، پیشنهاد می‌کنیم حتما یک نیمکت، صندلی یا پاف کوچک در این بخش قرار بدهید. این نیمکت به مهمانان کمک می‌کند که راحت‌تر کفش خود را بپوشند و در همین حین هم می‌توانند طراحی ورودی ساختمان شما را با دقت بیشتری مشاهده کنند.

 

از تابلوهای جذاب استفاده کنید

طراحی ورودی ساختمان با دیوار آبی، تعدادی تابلو دیواری، آینه با فریم چوبی، کفپوش چوبی و درب سبز‌آبی تیره

برای اینکه ورودی آپارتمان شما و دقیقا جایی که مهمانان کفش خود را در می‌آورند یا لباس بیرون خود را روی رخت‌آویز قرار می‌دهند، زیباتر به نظر برسد، می‌توانید روی دیوار، تابلو نصب کنید. پیشنهاد ما به شما نصب چندین تابلوی کوچک و با موضوع خاص روی دیوار است. از قرار دادن یک تابلوی بزرگ در این بخش بپرهیزید چون باعث شلوغ به نظر آمدن فضای خانه می‌شود.

 

میز پادیواری به ورودی خانه شخصیت می‌دهد

میز پادیواری چوبی در طراحی ورودی ساختمان با دیوار خاکستری، کلید و پریز سفید مینیمال و صندلی با رویه چرمی

یکی دیگر از وسایلی که می‌تواند نمای ورودی خانه شما را زیباتر کند، میز پادیواری است. در صورتی که در بخش ورودی خانه فضای کافی دارید می‌توانید این میز(کنسول) را به یکی از دیوارها تکیه بدهید. قرار دادن جاسوئیچی، کلاه یا گوشی موبایل روی این میز پادیواری بسیار مرسوم است. توجه داشته باشید که رنگ و جنس میز پادیواری باید با معماری خانه شما هماهنگ باشد.

 

رنگ مناسبی برای ورودی انتخاب کنید

طراحی ورودی ساختمان با دیوار آجری، ستون سفید، کفپوش قهوه‌ای، درب چوبی سفید و چراغ‌آویز راهرو

درب ورودی اولین نقطه‌ای‌ست که در معرض دید قرار می‌گیرد اما نقطه‌ی پایان نیست. برای طراحی ورودی ساختمان شاید بهتر باشد به رنگ‌آمیزی دیوارها هم فکر کنید.

بنجامین مور یکی از معماران برجسته دنیا در این خصوص می‌گوید: «چون ورودی خانه یکی از شلوغ‌ترین بخش‌های آن است، رنگ سفید صدفی بهترین انتخاب است.» به رنگ‌های مطلق خیلی مقید نباشید و حتی می‌توانید به کاغذ دیواری‌های متنوع در این بخش هم فکر کنید.

 

جمع‌بندی: خلاقیت در طراحی ورودی ساختمان خانه

طراحی ورودی ساختمان با دیور سنگی، پنجره‌هایی با فریم سفید، گلدان‌های سفید سرامیکی و درب چوبی با حاشیه‌های شیشه‌ای

نقشه و دکوراسیون داخلی خانه‌ شما هرچقدر هم که جذاب باشد، در صورتی که ورودی خانه، زشت و شلخته طراحی شده باشد، قطعا بسیار زننده خواهد بود. این روزها معماران در حین طراحی نقشه‌ی اصلی خانه، توجه ویژه‌ای به ورودی ساختمان هم دارند تا معبری زیبا برای اهالی خانه و مهمانان فراهم کنند.

در این مطلب 15 ایده برای طراحی ورودی ساختمان ویلایی و آپارتمان به شما معرفی کردیم که می‌توانید هرکدام از آن‌ها را با توجه به بودجه خود عملی کنید. پیشنهاد شما چیست؟ ایده‌های خود را در بخش دیدگاه‌ها با ما در میان بگذارید.