6 ترفند برای بلندتر نشان دادن سقف‌های کوتاه

سقف کوتاه اتاق خوابی با دیوارهای زغالی، مبل ال خاکستری، پنجره های بلند و کفپوش کرم رنگ

بلندتر نشان دادن سقف ساختمان‌ها از دغدغه‌هایی است که صاحبان ساختمان‌هایی با سقف کوتاه دارند. در دهه‌های قبل، ارتفاع سقف ساختمان‌ها تا 4 متر بود؛ اما با پیشرفت‌هایی که در حوزه ساخت‌وساز رخ داده و استانداردهای جدیدی که در این زمینه رعایت می‌شود، امروزه ارتفاع سقف‌ها کاهش پیدا کرده است.

از این رو این که چگونه بتوان سقف‌های کوتاه را بلندتر نشان داد به یکی از مهم‌ترین چالش‌های پیش روی طراحان داخلی و ساکنین ساختمان‌ها تبدیل شده است. به منظور رفع این دغدغه، در این مقاله به بررسی ارتفاع استاندارد ساختمان‌ها و ترفندهای مناسب برای بلندتر نشان دادن این نوع سقف‌ها پرداخته‌ایم.

 

سوالات متداول:

برای بلندتر نشان دادن سقف خانه از چه ایده‌هایی می‌توانیم استفاده کنیم؟

1. استفاده از رنگ‌های مناسب 2. استفاده از لوسترهایی با ارتفاع کم، آباژورها و ال ای دی‌های سقفی 3. استفاده از دیوارپوش‌ها و کاغذ دیواری‌هایی با طرح‌های عمودی 4. استفاده از مبلمانی با ارتفاع کوتاه 5. طراحی کابینت‌های سرتاسری در آشپزخانه 6. پرده‌های توری به رنگ روشن


در بلندتر نشان دادن سقف خانه باید به چه مواردی توجه کنیم؟

توجه به سبک دکوراسیون داخلی، ترکیب رنگ و هارمونی رنگ‌ها،‌ مبلمان و انتخاب تجهیزات نورپردازی از جمله مواردی هستند که در بلندتر نشان دادن سقف خانه باید مورد توجه قرار گیرند.

 

ارتفاع استاندارد ساختمان چقدر است؟

سقف کوتاه پذیرایی با کفپوش سرامیکی، فرش خزدار قهوه‌ای، دیوار‌های طوسی و مبلمان کرم با میز جلومبلی شیشه ای

در زمان‌های گذشته، اغلب ساختمان‌ها به صورت یک طبقه ساخته می‌شدند؛ اما با توجه به افزایش جمعیت شهرها و گسترش زندگی شهری، امروزه بناها به صورت چند طبقه ساخته می‌شوند. این امر نیز تغییراتی را در ساخت‌وساز و استانداردهای مربوط به آن به وجود آورده است. یکی از این تغییرات به ارتفاع سقف‌ها ربط داشته و موجب کاهش آن شده است.

 

سقف کوتاه پذیرایی با کفپوش طوسی، فرش طرحدار کرم، دیوار‌های سفید و زرد، مبلمان کرم و جلومبلی چوبی سفید

در قوانین ساخت‌وساز، ارتفاع سقف‌ها باید بیشتر از 280 سانتی‌متر باشد. با توجه به این موضوع، معماران و پیمانکاران سعی می‌کنند تا ارتفاع سقف‌ها را حداقل 280 و حداکثر 300 سانتی‌متر در نظر بگیرند. به این ترتیب می‌توان در ارتفاع معینی، تعداد طبقات بیشتری ساخته و از امکانات موجود برای ساخت‌وساز، نهایت استفاده را کرد.

اما این تغییرات موجب شده تا سقف ساختمان‌ها کوتاه‌تر شده و در نتیجه، تأثیر منفی بر دکوراسیون داخلی و دل‌باز بودن ساختمان‌ها داشته باشد. بر همین اساس، امروزه شاهد تلاش افراد برای بلند نشان دادن سقف‌های کوتاه هستیم.

 

معایب سقف کوتاه

سقف کوتاه پذیرایی با کفپوش چوبی، دیوار‌های سفید، مبل ال طوسی، چهار صندلی تاشو و میز جلومبلی چوبی

سقف کوتاه ساختمان‌ها باعث می‌شود تا فضایی گرم و صمیمی در محیط‌های زندگی و کار به وجود آید؛ اما در کنار این ویژگی، نباید از تأثیر نامطلوب این نوع سقف‌ها بر جلوه داخلی ساختمان‌ها به راحتی عبور کرد. کوتاه شدن سقف ساختمان دارای یک سری معایب می‌باشد که صاحبان ساختمان‌ها درصدد هستند تا با استفاده از روش‌ها و ترفندهای مختلف، آن‌ها را برطرف کنند.

از جمله تأثیرات بد و معایب سقف‌های کوتاه می‌توان به محدود شدن فضای داخلی ساختمان‌ها اشاره کرد. تصور کنید وارد ساختمانی با سقف کوتاه شوید، قطعاً احساس خفگی می‌کنید. 

 

سقف کوتاه منزل با فرش ذغالی، مبلمان چرم قهوه‌ای، کوسن‌های طوسی و آبی، صندلی راک چوبی و میز تلویزیون سفید

کوتاه بودن سقف ساختمان‌ها باعث می‌شود تا ساختمان‌ها فاقد نورگیری کافی بوده و فضای داخلی آن‌ها، محدود به نظر برسد. همین امر نیز در دکوراسیون و جلوه آن، تأثیر منفی می‌گذارد. به این ترتیب شاهد خسته‌کننده بودن فضای داخلی ساختمان و در نهایت، کاهش کیفیت زندگی‌ها خواهیم بود.

 

آیا می‌توان سقف کوتاه را بلندتر نشان داد؟

سقف کوتاه پذیرایی با کفپوش طوسی روشن، سقف مشکی، مبل ال مشکی و دیوارپوش سه بعدی طوسی

کوتاه بودن سقف ساختمان‌ها باعث ایجاد یک سری محدودیت‌ها شده و افراد را وادار به یافتن راهکارهایی برای بلندتر نشان دادن سقف می‌کند. برخی افراد بر این تصورند که رفع این مشکل، تنها با تخریب و ساخت دوباره این بخش از ساختمان‌ها امکان‌پذیر است. این در حالی است که رفع این ایراد، ساده‌تر از آن چیزی است که به ذهن می‌رسد. خوشبختانه امروزه با توجه به استفاده از ایده‌های مدرن و در عین حال ساده و کارآمد، به راحتی می‌توان این مشکل را برطرف نمود.

 

نکات مهم در بلندتر نشان دادن سقف‌های کوتاه

سقف کوتاه پذیرایی با فرش راه‌راه، دیوار‌پوش سه بعدی سفید، مبلمان سفید و آبی و سرمه‌ای و میز جلومبلی سفید

اگر صاحب منزل و یا محل کاری با سقف کوتاه هستید حتماً در پی آن خواهید بود که با استفاده از ترفندهای مختلف، سقف را بلندتر و محیط داخلی ساختمان را دل‌بازتر نشان دهید؛ اما توجه کنید که استفاده از این ترفندها مستلزم آن است که یک سری نکات را رعایت کرده و جوانب کار را بسنجید. به عنوان مثال در چیدمان این ساختمان‌ها باید از طراحان داخلی و معماران کمک بگیرید تا ایده‌های مورد نظر شما را بررسی کرده و اثربخشی آن‌ها را در بلندتر نشان دادن سقف بسنجند.

 

سقف کوتاه پذیرایی با کفپوش چوبی، فرش طوسی، دیوار‌ها و سقف سفید، مبلمان سبز و کرم و لوستر کریستالی

توجه داشته باشید که برخی از تجهیزات به روزی که برای استفاده در دکوراسیون قسمت‌های مختلف ساختمان به بازار آمده‌اند ممکن است برای استفاده در ساختمان شما مناسب نباشند. مثلاً کناف‌ها که امروزه مورد استقبال بی‌نظیر معماران و طراحان قرار گرفته‌اند، برای سقف راهرو ساختمان‌هایی که سقف کوتاهی دارند، شاید مناسب نباشد، زیرا سقف راهرو با کناف دارای ضخامت‌های مختلفی بوده و ممکن است موجب کوتاه‌تر شدن ارتفاع آن شود.

 

سقف کوتاه پذیرایی با فرش کرم، دیوار‌های یشمی و کرم، لوستر حصیری، مبلمان طوسی و شومینه هیزمی

توجه به سبک مورد استفاده برای دکوراسیون ساختمان، ترکیب رنگ‌ در دکوراسیون داخلی و وسایل مورد استفاده در خانه‌ها و محل کار نیز از اهمیت فوق‌العاده‌ای برخوردار است. عدم تناسب میان این موارد می‌تواند به ایجاد آشفتگی در دکوراسیون داخلی منتهی شده و آرزوی شما برای داشتن خانه‌های دل‌باز را بی‌نتیجه بگذارد.

 

ایده‌های جذاب برای بلندتر نشان دادن سقف‌های کوتاه

سقف کوتاه پذیرایی با کفپوش سرامیکی، دیوار‌های سفید، سقف چوبی، مبلمان کرم و طوسی و قرمز و میز جلومبلی چوبی

کوتاه بودن سقف ساختمان‌ها باعث شده تا افراد در کنترل دمای فضای داخلی ساختمان‌ها، کنترل نور و صدا در محیط داخل و هزینه‌های مصرف انرژی و … با مشکلی مواجه نشوند. اما با وجود مزیت‌های سقف کوتاه، با توجه به محدودیت‌هایی که در نمای داخلی ساختمان و بر اثر کوتاهی سقف ایجاد می‌شود، افراد به دنبال یافتن راهکارهایی هستند تا به سادگی و بدون نیاز به صرف هزینه زیاد، ارتفاع سقف را بلندتر نشان داده و جلوه‌ای تازه در فضای داخلی ساختمان‌ها به وجود آورند.

 

سقف کوتاه منزل با کفپوش چوبی، دیوار‌های سبز ملایم، پنجره‌های بلند سفید، میز شیشه‌ای ناهارخوری و صندلی‌های قهوه‌ای

خوشبختانه با پیشرفت علم و دانش طراحان داخلی و استفاده از ایده‌های خلاقانه در عصر حاضر، می‌توان ایده‌های متنوعی را به کار برده و ارتفاع ساختمان را بلندتر از آن چیزی که است جلوه داد. ایده‌های ارائه شده برای بلندتر نشان دادن سقف کوتاه، زیاد است؛ اما از میان آن‌ها می‌توان ایده‌های زیر را به عنوان کارآمدترین و مقرون به‌صرفه‌ترین ایده‌ها معرفی کرد:

 

استفاده از رنگ‌های مناسب

سقف کوتاه پذیرایی سفید و مشکی با کفپوش طوسی روشن، فرش طرحدار مدرن، مبلمان طوسی و میزجلومبلی مشکی و چوبی

رنگ‌های مورد استفاده در سقف، رنگ‌آمیزی دیوارها و همچنین لوازم مورد استفاده در دکوراسیون داخلی خانه‌ها را می‌توان به عنوان عاملی مهم در بلندتر دیده شدن سقف ساختمان‌ها معرفی کرد.

حتماً شما با انواع رنگ‌ها که شامل رنگ‌های خنثی، گرم و سرد هستند آشنایی دارید. هر کدام از این رنگ‌ها دارای تأثیری متفاوت در روحیه و جلوه ظاهری دکوراسیون‌ها بوده و باعث می‌شوند تا افراد به محض ورود به خانه و یا محل کار، احساس متفاوتی داشته باشند.

 

سقف کوتاه پذیرایی با مبلمان سفید، کوسن های سبز و نارنجی طرحدار و ساده، سقف سفید و نارنجی و جلومبلی چوبی

در بررسی تأثیر رنگ‌ها بر ارتفاع سقف‌ها می‌توان گفت استفاده از رنگ‌های گرم باعث می‌شود تا ارتفاع سقف، کوتاه‌تر دیده شود. از این رو انتخاب رنگ سقف و دیوارها از میان رنگ‌های خنثی و سرد می‌تواند گزینه بهتری باشد.

در میان این رنگ‌ها نیز می‌توانید از رنگ‌های براق استفاده کنید تا با ایجاد انعکاس نور، باعث بزرگ‌تر دیده شدن فضای خانه و بلندتر جلوه دادن سقف ساختمان شود. یکی دیگر از ترفندهای بلندتر جلوه دادن سقف‌ها، استفاده از یک رنگ برای سقف و دیوارها می‌باشد. در ضمن استفاده از مبلمان، وسایل مصرفی و دکوری از میان محصولاتی با رنگ‌های روشن نیز تأثیر مستقیمی بر بلندتر نمایان شدن ارتفاع سقف‌ها دارد.

 

توجه به نورپردازی داخلی ساختمان

سقف کوتاه پذیرایی با کفپوش چوبی، فرش مدرن طوسی، مبلمان سفید، دیوار‌های طوسی و سقف مشکی

سقف کوتاه باعث می‌شود تا فضای داخلی ساختمان‌ها، تاریک‌تر و محدودتر دیده شود. همین امر نیز از زیبایی جلوه دکوراسیون داخلی ساختمان‌ها کاسته و سبب نارضایتی افراد از کوتاه بودن سقف می‌شود. این در حالی است که با استفاده از المان‌های نورپردازی مناسب، می‌توان این مشکل را برطرف کرده و تأثیر شگرفی بر بلندتر دیده شدن ارتفاع سقف گذاشت.

برای این که نورپردازی این ساختمان‌ها به صورت اصولی انجام شده و ارتفاع سقف، بلندتر دیده شود باید از پرده‌هایی استفاده کرد که مانع ورود نور طبیعی به داخل ساختمان نشود. به این ترتیب به هنگام روز، نور کافی وارد ساختمان شده و فضای خانه بزرگ‌تر دیده می‌شود.

 

سقف کوتاه پذیرایی با کفپوش طوسی، دیوار‌ها و سقف سفید، مبل سفید با کوسن‌های طوسی، درب شیشه ای و دو چراغ‌ آویز

برای ایجاد نورپردازی مناسب در شب و بلندتر نشان دادن ارتفاع سقف ساختمان در این مواقع می‌توانید از تجهیزات نورپردازی استفاده کنید که بتوان آن‌ها را در ارتفاع کمی بالاتر از کف ساختمان به دیوار خانه‌ها نصب کرد یا آن‌ها را با ارتفاع کمی پایین‌تر از سقف به دیوار نصب نمود. به این ترتیب به هنگام روشن کردن آن‌ها، نور به صورت طولی به دیوارها تابیده و موجب بلندتر نشان دادن سقف شود.

 

سقف کوتاه پذیرایی شلوغی با فرش مدرن قهوه‌ای، دیوار‌های نخودی رنگ، مبلمان کرم و قهوه‌ای با میز جلومبلی چوبی

استفاده از آباژورها و تجهیزات نورپردازی در گوشه خانه‌ها نیز می‌تواند گزینه ایده‌آلی به شمار آید. شما می‌توانید از ال ای دی‌های سقفی در اتاق‌ها و آشپزخانه نیز استفاده کرده و به این ترتیب، سقف را بلندتر نشان دهید؛ اما در صورتی که تمایل به استفاده از لوستر در دکوراسیون داخلی دارید، استفاده از لوسترهایی با ارتفاع کم می‌تواند گزینه خوبی باشد.

 

استفاده از دیوارپوش‌هایی با طرح‌های عمودی

سقف کوتاه اتاق خواب با فرش قهوه‌ای و آبی، دیوار‌های بنفش طرحدار، تخت خواب سفید با روتختی یاسی

طبق نظر کارشناسان و طراحی داخلی ساختمان، انتخاب دیوارپوش مناسب، یکی از مهم‌ترین چالش‌هایی است که صاحبان ساختمان‌ها در بلندتر جلوه دادن سقف ساختمان با آن روبرو هستند. اگر در ساختمانی زندگی می‌کنید که سقف آن کوتاه است باید کاغذ دیواری و یا دیوارپوش‌هایی انتخاب کنید که طرح‌های موجود در آن باعث بلندتر دیده شدن سقف ساختمان شود.

یکی از ایده‌های کارآمدی که بر اساس تجربه و تشخیص کارشناسان این حوزه می‌تواند تأثیر بسیار زیادی در این امر داشته باشد، استفاده از کاغذ دیواری با طرح‌های عمودی است. خطوط عمودی موجود در این دیوارپوش‌ها باعث می‌شود تا سقف ساختمان‌ها، بلندتر دیده شود. البته شایان ذکر است که رنگ این دیوارپوش‌ها باید به گونه‌ای باشد که سبب نمایان‌تر شدن این خطوط افقی شود.

 

استفاده از مبلمان مناسب

سقف کوتاه با کفپوش چوبی و فرش مدرن طوسی روشن، دیوار‌های سفید، مبلمان سفید و طوسی و گلدان های گل

یکی از ترفندهایی که می‌تواند سقف ساختمان‌ها را بلند نشان دهد استفاده از مبلمانی است که دارای ارتفاع کوتاه می‌باشد. مبل‌هایی که دارای پشتی‌هایی با ارتفاع بلند هستند، می‌توانند ارتفاع سقف را کوتاه‌تر نشان دهند. به همین جهت نیز توصیه می‌شود از مبل‌هایی با ارتفاع کوتاه استفاده کنید. در ضمن استفاده از سرویس تخت خواب با تاج و ارتفاع کوتاه نیز تأثیر بسزایی در بلندتر دیده شدن سقف این اتاق‌ها دارد.

 

سقف کوتاه پذیرایی با دیوار‌های سفید، مبل آجری، صندلی کرم، کوسن های ترکیبی و تابلو‌های هنری

به جز ارتفاع مبلمان باید در انتخاب رنگ مبلمان نیز دقت به خرج دهید. در صورتی که برای دیوارها و سقف ساختمان از رنگ‌های براق و روشن استفاده کرده‌اید می‌توانید رنگ مبل را از میان رنگ‌های گرم و تیره انتخاب کنید. به این ترتیب، دیوارها و سقف با ارتفاع بیشتری به چشم می‌خورند.

 

استفاده از کابینت‌های سرتاسری

سقف کوتاه آشپزخانه با کفپوش سرامیکی، کابینت‌های سفید، جزیره کوچک طوسی با رویه چوبی و دیوار‌های سبز

در سال‌های گذشته، استفاده از کابینت‌هایی با ارتفاع کوتاه‌تر از سقف، رواج داشت؛ اما با توجه به این که آپارتمان‌های امروزی دارای ارتفاع کمی هستند، طراحان داخلی توصیه می‌کنند تا برای افزایش فضای در اختیار برای نگهداری وسایل و همچنین بزرگتر نشان دادن محیط آشپزخانه‌ها، از انواع کابینت‌هایی با ارتفاع زیاد استفاده شود.

در صورتی که ارتفاع کابینت‌های آشپزخانه تا سقف باشد باعث می‌شود تا ارتفاع دیوارها بیشتر به نظر بیاید. در ضمن این امر باعث به وجود آمدن جلوه‌ای منظم و یکدست در طراحی آشپزخانه می‌شود. همین امر نیز نظر افراد را از ارتفاع سقف به جلوه کابینت‌ها منحرف کرده و در کل تأثیر مثبتی در بلندتر نشان دادن سقف خواهد داشت. 

 

سقف کوتاه آشپزخانه با کفپوش سرامیکی سفید، کابینت‌های سفید و آبی، جزیره آبی با رویه طوسی و سه صندلی چوبی

در ضمن انتخاب رنگ کابینت‌ آشپزخانه کوچک  از میان رنگ‌های خنثی و سرد نیز می‌تواند تأثیر فوق‌العاده‌ای در بزرگ‌تر دیده شدن فضای آن داشته باشد و سقف آشپزخانه را بلندتر جلوه ‌دهد.

از دیگر ترفندهایی که در آشپزخانه‌هایی با کابینت‌های سرتاسری برای بلندتر دیده شدن سقف ساختمان استفاده می‌شود می‌توان به استفاده از شلف‌ها و قفسه‌های افقی در دیوار خالی آشپزخانه اشاره کرد. استفاده از شلف داخل کابینت بر روی دیوارهایی با رنگ روشن سبب می‌شود تا ارتفاع دیوارها بلندتر دیده شود.

 

انتخاب پرده‌های مناسب

سقف کوتاه منزل با کفپوش چوبی، فرش طوسی و قهوه‌ای طرحدار، دیوار‌ها و سقف دو رنگ سبز و مبلمان قهوه‌ای و سبز

پرده‌ها از دیگر المان‌هایی هستند که تأثیر بسزایی در جلوه دکوراسیون داخلی منزل و بلندتر دیده شدن سقف ساختمان دارند. شما باید در انتخاب رنگ، جنس و ارتفاع پرده‌ها دقت کنید.

پرده‌هایی که دارای جنس توری هستند و سبب عبور نور از خود می‌شوند باعث می‌شوند تا نور طبیعی داخل ساختمان تأمین شود. در صورتی که از سبک نئوکلاسیک و کلاسیک در منزل استفاده می‌کنید، استفاده از پرده‌ زبرا و پرده‌های توری، می‌تواند هارمونی جذابی را در منزل به وجود آورد. رنگ آن را نیز می‌توانید از میان رنگ‌های روشن انتخاب کرده و با ایجاد همخوانی میان پرده و دیوارها، سبب بلندتر دیده شدن سقف ساختمان شوید. 

 

سقف کوتاه منزل با دیوار‌های طوسی، پنجره با فریم مشکی، پرده‌های کرکره‌ای سفید و میز و صندلی ناهارخوری چوبی

در استفاده از سبک دکوراسیون مدرن نیز می‌توانید از پرده‌های کرکره‌ای استفاده کنید. توجه داشته باشید که در صورت استفاده از این نوع پرده‌ها، پرده‌های کرکره‌ای عمودی را انتخاب کنید. این پرده‌ها با توجه به خطوط عمودی در آن باعث می‌شود تا سقف کوتاه، بلندتر دیده شود.

در انتخاب این پرده‌ها به رنگ آن‌ها نیز باید توجه کنید. رنگ این پرده‌ها باید به گونه‌ای باشد که وجود خطوط عمودی در آن بیشتر به چشم بیاید. بلند بودن ارتفاع پرده‌ها نیز از دیگر ترفندهایی است که می‌تواند تأثیر زیادی در بلند نشان دادن سقف‌های کوتاه داشته باشد.

 

جمع‌بندی: تکنیک‌های کاربردی برای داشتن یک سقف بلند در منزل 

سقف کوتاه اتاق خواب با کفپوش چوبی، فرش مدرن زرد و سفید، دیوار‌های کرم، پرده‌های حصیری و دو مبل و پاف صورتی

برای بلندتر نشان دادن سقف می‌توان از ترفندهای مختلفی استفاده کنید. آشنایی با این ترفندها و ایده‌ها، شما را کمک می‌کند تا متناسب با شرایط و بودجه‌ای که در اختیار دارید، بهترین آن‌ها را انتخاب کرده و با استفاده از آن‌ها، سقف خانه را بلندتر نشان دهید. 

استفاده از ایده‌هایی چون پنجره‌های قدی، انتخاب آینه‌های بلند در دکوراسیون منزل و … دارای تأثیر چشمگیری در بلندتر دیده شدن سقف‌ها هستند؛ اما 6 ترفندی که در این مقاله به آن‌ها اشاره شد، کمترین هزینه و بیشترین تأثیر را در این امر داشته و توانسته‌اند رضایت کاربران بسیاری را در پی داشته باشند.