5 نکته طلایی برای انتخاب ترکیب رنگ نما

ویوی خانه آجری دو طبقه با پنجره های بلند

برای هر بیننده ای زیبایی و کیفیت مطلوب نمای یک ساختمان در درجه اول خودنمایی می کند. تاثیر استفاده از رنگ های مناسب بر زیبایی نمای ساختمان، غیر قابل انکار است.‏ در انتخاب رنگ مناسب برای نما علاوه بر زیبایی بصری به موارد دیگری همچون محیط شهری و سبک معماری نیز باید توجه کرد. در اینجا چند نکته که لازم است مد نظر قرار دهید را با هم بررسی می کنیم، از این نکات، در کنار خدمات و راهنمایی های طراح استفاده کنید تا بتوانید ترکیب رنگ مناسبی انتخاب نمایید.

توصيه مي‌کنيم به مطلب ۱۰ آیتم تاثیر گذار در افزایش جذابیت نمای ساختمان مراجعه نماييد.

فهرست مطالب:

تصویر خانه ای با نمای سرمه ای و سفید و درب ورودی صورتی

۱- انتخاب رنگ را حول ویژگی های معماری ساختمان، انجام دهید

پیش از انتخاب رنگ نمای ساختمان، باید ویژگی‌های معماری ساختمان را در نظر بگیرید. درصورتی که نمی خواهید بازسازی کاملی انجام دهید، عناصری مثل پوشش سقف، سنگ‌کاری، مسیر عبور و مرور و ورودی پارکینگ را ثابت فرض کنید.این نکته را در زمان انتخاب رنگ برای نمای بیرونی در نظر داشته باشید چرا که رنگ اجزای ثابت در انتخاب ترکیب رنگ تاثیر دارد و باید با آن مطابقت داشته باشد. بنابراین سعی کنید رنگی را انتخاب کنید که این عناصر ثابت را به شکلی هماهنگ با هم به تناسب درآورد تا زیبایی نما را دوچندان کند.

خانه ای ویلایی با نمای سفید و پنجرهای مشکی و درب ورودی آبی فیروزه ای با یک ماشین مشکی جلوی درب

۲- به سبک معماری ساختمان توجه داشته باشید.

سبک معماری ساختمان شما به خانه شخصیت و اصالت می‌دهد. ساختمان شما هر سبکی که داشته باشد، رنگ نمای بیرونی منزلتان باید به نحوی انتخاب شود که به خوبی نشانگر این سبک باشد. رنگ‌های انتخاب شده باید با آن سبک مطابقت داشته و جلوه ‏آن را از بین نبرند. در ضمن می توانید با یک متخصص در این زمینه مشورت کنید. نیازی نیست حتما رنگ‌هایی که دارای مطابقت تاریخی است استفاده کنید مگر آنکه قوانین مربوط به منزل و یا محله‌ای که در آن ساکن هستید را نقض کند، اما برای به حداکثر رساندن تاثیرات بصری بهتر است خیلی از آن فاصله نگیرید. اگر برای انتخاب مردد هستید، یک معمار و یا یک طراح می تواند برای انتخاب رنگی مناسب با سبک منزلتان به شما کمک کنند.

خانه ویلایی بزرگی با نمای خاکستری و مشکی با محوطه سازی چوبی

۳‌- به محیط اطراف و جلوه‌ی بصری ساختمان، توجه کنید.

به رابطه‌ی میان منزلتان با فضای محیطی و خیابان توجه کنید. آیا از خیابان فاصله دارد؟ و یا در وسط انبوهی از درختان بلند قامت قرار دارد؟ اگر اطراف ساختمان پر از درختان بلند و پر شاخ و برگ است، شاید بهتر باشد که از رنگ‌هایی کمی روشنتر و درخشانتر استفاده کنید تا بیشتر به چشم بیاید. یا برعکس شاید نیاز باشد با به کارگیری رنگ های تیره ‌تر ساختمان را کمی پنهان کنید. بنابراین توجه به محیط اطراف می تواند در ایجاد جلوه ی بصری مناسب و دلخواهتان موثر باشد.

رنگ درب ورودی خانه نیز تاثیر به سزایی در جلوه‌ی بصری نما دارد، لذا پیشنهاد می‌کنیم به مقاله درب ورودی خانه را چه رنگی کنیم؟ سر بزنید.

خانه ای ویلایی با سقف های شیروانی و نمایی با تناژهای رنگ آبی

۴‌- تناژ های مختلفی از رنگ‌ ها را برگزینید.

ترکیب رنگی نمای بیرون شامل سه قسمت است:

  • رنگ زمینه و اصلی، که غالب است.
  • رنگ ثانویه، که به درب‌ها، سایبان‌ها و دیگر جزئیات کوچکتر حیات می بخشد.
  • رنگ تزئینی، که برای پنجره‌ها، قاب درب، دورگیری سقف، نرده‌ها و دیگر تزئینات به کار می روند.

ایده‌ال این است، که رنگ تزئینی در تضاد چشمگیر با رنگ زمینه باشد؛ با این حال تعدادی از طراحان از ترکیب‌های تک رنگ که تنها دارای یک یا دو رنگ هستند استفاده می کنند تا ظاهری مدرن تر را به دست آورند.

اگر رنگ زمینه ‌ای تیره دارید سعی کنید از رنگ سفید کلاسیک و یا رنگ روشن دیگری استفاده کنید. رنگ زمینه‌ای روشن نیز با رنگ تزئینی تیره چشمگیر به نظر می رسد. در انتخاب رنگ ثانویه آزادی عمل بیشتری دارید، اما زیاده ‌روی نکنید. نوع متریال در انتخاب رنگ نمای ساختمان بسیار تاثیرگذار است. به عنوان مثال متریال آجر با تناژ رنگ‌های متفاوت، متریال مناسبی برای ارائه سبک سنتی محسوب می‌شود.

ما مقالات چگونگی طراحی پنجره‌ها در نما و صفر تا صد طراحی نما با آجر را برای مطالعه بیشتر در این زمینه به شما پیشنهاد می‌کنیم.
ویلایی با نمای خاکستری و سفید، درب چوبی و ایوان با کفپوش ترموود

۵- فقط به دیدن نمونه رنگ‌ها اکتفا نکنید و پیش از خرید، امتحان کنید.

درست مثل رنگ‌های داخلی، تناژ های رنگ‌ های نمای خارجی نیز تفاوت چشمگیری با آنچه در نمونه رنگ دیده می شود، خواهند داشت و چون رنگ آمیزی نمای بیرونی منزل قدم بسیار بزرگتری است، بهتر است همان بار اول به شکل درست انجام شود. مقداری از رنگ انتخابی تان را خریداری کنید تا آن را در نقطه‌ ای از منزلتان امتحان کنید. در ساعت های مختلفی از شبانه روز و در شرایط جوی مختلف آن را بررسی کنید. این نکته را در نظر داشته باشید که نمای ساختمان‌های آپارتمان‌ها و ویلاها در معرض تابش مستقیم نور خورشید است. بنابراین باید رنگ انتخابی مقاومت بالایی در ‏مقابل اشعه خورشید داشته باشد.‏ به خاطر داشته باشید که آزمایش میدانی، تنها راه اطمینان حاصل کردن از رضایت شما بعد از رنگ‌آمیزی دیوار است.

شما برای نمای بیرونی منزلتان از چه رنگ‌هایی استفاده می کنید؟ در بخش نظرات با ما در میان بگذارید.