آشپزخانه بدون اپن [ایده‌هایی برای طراحی پلان باز آشپزخانه]

اتاق نشیمن با طراحی پلان باز همراه بامبل های طوسی و سه صندلی کانتر

مسلما آشپزخانه یکی از مهمترین قسمت‌های یک خانه است. طراحی و سبکی که برای این نقطه از خانه در نظر گرفته می‌شود، بسیار مهم و حائز اهمیت است. وقتی صحبت از چیدمان آشپزخانه می‌شود، معمولا طراحان دو گزینه اصلی روی میز دارند: آشپزخانه با پلان باز و یا آشپزخانه با پلان بسته.

آشپزخانه‌های پلان باز که امروزه نیز بسیار محبوب شده‌اند، در واقع آشپزخانه‌هایی هستند که دوست دارند تا حد امکان دیوار‌ها را از میان برداشته و فضایی یکنواخت ایجاد کنند. در این مقاله، ما سعی داریم مطالبی را در رابطه آشپزخانه‌های بدون اپن ‌و ویژگی‌های آن‌ها بررسی کنیم. اگر دوست دارید که این نوع طراحی را در آشپزخانه خود اجرا کنید، با ما همراه باشید.

 

سوالات متداول:

در طراحی آشپزخانه بدون اپن باید به چه نکاتی توجه کنیم؟

1. توجه به مثلث کار آشپزخانه 2. انتخاب رنگ کابینت‌ها و دیوارها 3. طرح و مدل کفپوش 4. سبک دکوراسیون آشپزخانه 5. توجه به متراژ آشپزخانه 6. چیدمان مبلمان


چه ایده‌هایی را در طراح پلان باز آشپزخانه به کار ببریم؟

1. استفاده از میز یا طراحی جزیره 2. طراحی قفسه‌ها و شلف‌های دیواری به همراه تزئینات 3. استفاده از فضاهای ذخیره‌ساز 4. طراحی کابینت‌های بالا تا زیر سقف آشپزخانه 5. استفاده از کفپوش‌هایی با طرح و رنگ‌های متنوع

 

آشپزخانه پلان باز چیست؟

آشپزخانه بدون اپن با کفپوش چوبی، کابینت های طوسی و میز و صندلی ناهارخوری مدرن سفید

در طراحی داخلی، آشپزخانه بدون اپن، در واقع آشپزخانه‌ای با حداقل دیوار است. در این نوع طراحی آشپزخانه، معمولا شما فقط یک دیوار در اختیار دارید که آن هم برای نصب کابینت‌ها به کار می‌رود. به عبارت دیگر، در این سبک طراحان سعی می‌کنند که تا حد امکان دیوار‌ها را از میان بردارند.

طراحی پلان باز اکثرا برای آشپزخانه‌ کوچک به کار می‌رود و شما باید تمام خلاقیت و سعی خود را بکنید که در طراحی کابینت آشپزخانه کوچک از حداکثر فضا بهره کامل را ببرید.

 

 آیا مثلث کار در طراحی آشپزخانه باز مورد استفاده است ؟

آشپزخانه بدون اپن مدرن طوسی و طلایی با میز ناهارخوری چوبی گرد و صندلی های مشکی

همان‌طور که می‌دانید، کریستین فردریک در سال 1912، برای اولین بار ایده مثلث کار را در آشپزخانه مطرح کرد.‌ این مثلث شامل یخچال، اجاق گاز و سینک ظرفشویی است که غالبا برای آشپزخانه‌های بزرگ و گسترده مناسب میباشد. با ورود طراحی‌های باز آشپزخانه، دیگر نیازی به اعمال این مثلث نیست.

امروزه می‌توان با قرار دادن یک میز جزیره، تمام اجزای مثلث را در یک ردیف قرار داد. شما می‌توانید از یخچال‌های مینی در زیر کانتر استفاده کنید و سطح آن را به انواع سینک ظرفشویی و اجاق گاز اختصاص دهید. این طراحی کاربردی، دقیقا مناسب خانه‌های نقلی است!

 

مزایای آشپزخانه بدون اپن

آشپزخانه بدون اپن به سبک مینیمال با کابینت های رنگ بژ و سفید در خانه ای با دیوارهای طوسی و مبل کرم

آشپزخانه‌ای با طراحی باز، به دلیل ویژگی‌های مثبت بسیاری که دارد، خیلی از افراد و طراحان حرفه‌ای را جذب خود کرده است. برخی از مزایای آن عبارتند از:

 • جریان هوا و نور طبیعی: اگر آشپزخانه‌هایی را دوست دارید که جریان هوا و نور همیشه در آن‌ها بر قرار است، آشپزخانه پلان باز می‌تواند گزینه بسیار مناسبی برای شما باشد. این طراحی به دلیل این که در نقاط مختلف خانه باز می‌شود، می‌تواند نور و هوا را در بخش‌های متفاوت آن انتقال دهد.

 

آشپزخانه بدون اپن با کابینت های طوسی و میز چوبی و صندلی ناهارخوری کرم رنگ

 • استفاده کارآمد از فضا: با برداشتن دیوار‌ها، طراحی پلان باز آشپزخانه می‌تواند فضای کوچک را بزرگتر نشان دهد. علاوه بر این، این نوع طراحی می‌تواند فضایی را برای جزیره آشپزخانه ایجاد کند که می‌توانید از آن برای تهیه غذا یا به عنوان یک فضای ناهارخوری غیررسمی استفاده کنید.

 

 • ایجاد فضایی صمیمی: برخی از آشپزخانه‌‌های پلان باز دارای میزهای مرمری بلند با صندلی‌‌های مدرن هستند که مهمانان می‌‌توانند هنگام تهیه غذا بنشینند و با هم گپ بزنند. این طراحی در واقع باعث می‌شود که آشپزخانه‌ها به قلب خانه تبدیل شوند.

 

آشپزخانه بدون اپن به سبک مدرن با کابینت های سفید، کفپوش چوبی و میز ناهارخوری سفید با صندلی های مشکی

 • فضایی یکپارچه: آشپزخانه‌ ال شکل با پلان باز، فضای نشیمن خانه را گسترش می‌دهد و مکانی را برای اضافه کردن دیگر عناصر طراحی که تکمیل‌کننده بقیه خانه هستند، به شما می‌دهد.

به جای چراغ‌ها در سقف کاذب آشپزخانه، می‌توانید چراغ‌های آویز و یا حتی لوستر در دکوراسیون داخلی اضافه کنید تا از فضای باز بهره بیشتری ببرید. شما می‌توانید از یک نوع کفپوش به صورت یکپارچه در تمام نقاط خانه استفاده کنید. این کار فضایی جذاب و لوکسی را برای شما ایجاد می‌کند. 

 

جنبه‌های منفی یک آشپزخانه باز

آشپزخانه بدون اپن با کابینت‌ها و جزیره سفید، چهارپایه های طلایی و سه چراغ آویز

مانند هر طراحی دیگری، آشپزخانه‌های با پلان باز، علاوه بر مزایای زیادی که دارند، معایبی نیز دارند که در ادامه به آن می‌پردازیم.

 • نیاز به نظم بیشتر: مسلما در یک طراحی باز، یک آشپزخانه نامرتب از قسمت‌های دیگر خانه قابل مشاهده است. این ممکن است جلوه اتاق‌های مجاور را نیز تحت تاثیر قرار دهد.

اگر نمی‌توانید به صورت مدام آشپزخانه خود را مرتب و خلوت نگه دارید، آشپزخانه‌ای با پلان باز برای شما مناسب نیست. گاهی ممکن است شما روی کاناپه نشسته باشید و قابلمه‌هایی را ببینید که نیاز به شستن دارند! 

 

آشپزخانه بدون اپن، با کابینت های ذغالی، کفپوش چوبی و دیوارهای طوسی و رنگ چوب

 • فضای ذخیره‌سازی کمتر: آشپزخانه‌ با پلان باز، با وجود این که فضای بیشتری را در اختیار شما قرار می‌دهد، اما باید گفت که معمولا کابینت‌های کمتری را در چیدمان خود جای می‌دهد. اگر ظروف و یا وسایل زیادی برای نگهداری در آشپزخانه دارید، این طراحی ممکن است برای شما مناسب نباشد.

 

 • انتخاب درست وسایل: در آشپزخانه‌‌هایی به سبک باز، لوازم خانگی، انواع کابینت، چراغ‌‌ها و سایر عناصر شما از قسمت‌‌های دیگر خانه قابل مشاهده است و در طراحی کلی خانه تاثیر می‌گذارند. این بدان معناست که باید آن‌ها را با دقت هرچه تمام‌تر انتخاب کنید. قبل از این که شروع به تغییر دکوراسیون آشپزخانه خود کنید، بهتر است از یک طراح داخلی کمک بگیرید تا مطمئن شوید که طراحی باز آشپزخانه شما با سایر مناطق خانه مطابقت دارد.

 

استفاده درست از فضا با از بین بردن دیوار‌های آشپزخانه

آشپزخانه بدون اپن به سبک مدرن و سفید با کابینت های ساده و میز ناهارخوری گرد با صندلی های مدرن

در آشپزخانه‌های کوچکی که طراحی پلان باز دارند، چیدمان باید بسیار دقیق و منظم بوده و نباید حتی از یک سانتی‌متر آن به سادگی گذشت. سعی کنید تا حد امکان از فضاهای خالی نهایت بهره را داشته باشید. بنابراین در این رابطه چند نکته وجود دارد که باید به آن ها توجه کنید:

 • برای تغییر دکوراسیون آشپزخانه‌ای کوچک با طراحی پلان باز، می‌توانید در گوشه و کنار دیوارها از که گیاهان آپارتمانی آویز شده، استفاده کنید. این کار، هم به زیبایی محیط آشپزخانه کمک می‌کند و هم باعث می‌شود که هوای پاک‌تری در آشپزخانه جریان پیدا کند.

 

آشپزخانه بدون اپن با کفپوش پارکت، کابینت ‌های قهوه ای و دیوارهای کرم رنگ

 • برای دیوارهای خالی می‌توانید از تزیینات مختلفی از جمله قفسه و شلف‌های دیواری استفاده کنید. شلف‌های داخل کابینت می‌توانند تزئینات زیادی را در خود جای دهند و از قیمت مقرون به صرفه‌ای نیز بر خوردارند.

 

 • در بالای کابینت‌ها معمولا فضا‌‌های زیادی وجود دارد. از این فضا می‌توانید برای ساخت قفسه‌ها و کابینت‌های اضافه استفاده کنید. این قفسه‌ها برای قرار دادن وسایل اضافه و بدون مصرف، کاربرد دارد.

 

 • مسلما تمام وسایلی که در طول روز مدام با آنها سروکار دارید، باید در دسترس باشند. در این مواقع می‌توانید از دیوا‌رها بهره‌های زیادی داشته باشید. به طور مثال، ملاقه‌ها را می‌توانید با استفاده از ابزار مناسب، روی دیوار‌ها نصب و استفاده کنید.

 

آشپزخانه بدون اپن با کابینت های سفید و میز ناهارخوری گرد با صندلی های مدرن و دو چراغ آویز

در یک طراحی پلان بسته، شما می‌‌توانید برای هر قسمت از خانه، طراحی‌ها و سبک‌های جداگانه خود را داشته باشید. در حالی که در آشپزخانه با پلان باز، شما نمی‌توانید از سبک‌های مختلفی استفاده کنید و تا حد امکان باید یک طراحی یکپارچه در کل خانه خود اعمال کنید.

بنابراین در انتخاب سبک و عناصر مختلف طراحی پلان باز، باید دقت زیادی داشته باشید. پلان باز آشپزخانه ممکن است به اتاق ناهارخوری، اتاق نشیمن، اتاق خانوادگی و یا سایر فضای نشیمن راه یابد و یک اتاق عالی ایجاد کند. بسیاری از آشپزخانه‌های مدرن دارای یک پلان طبقه باز در آشپزخانه هستند. این نوع آشپزخانه در ساخت خانه‌های جدید بسیار محبوب می‌باشند.

 

آشپزخانه بدون اپن با کفپوش و میز ناهارخوری چوبی و کابینت ها و صندلی های مشکی

از امتحان کردن نترسید و عناصر مختلفی را در طراحی پلان باز آشپزخانه خود به کار ببرید. گاهی یک میز برای طراحی جزیره آشپزخانه، می‌تواند آشپزخانه بدون اپن شما را از این رو به آن رو بکند. در صورتی که به کابینت‌ها و فضای ذخیره‌سازی زیادی نیاز ندارید، می‌توانید در بالای کابینت‌ها، قفسه‌ها و شلف‌هایی با طراحی باز قرار دهید.

این قسمت‌ها می‌توانند مکانی برای جایگذاری وسایلی چون چاقوها، ظروف تزئینی، کتاب‌های آشپزی و … باشند. و اما برعکس، اگر به کابینت‌ها و مکان‌های ذخیره‌سازی زیادی نیاز دارید، می‌توانید کابینت‌ها را تا سقف گسترش داده و از فضای به دست آمده، به خوبی بهره‌مند شوید.‌

 

تاثیر رنگ در آشپزخانه پلان باز

آشپزخانه بدون اپن با سقف شیروانی، دیوار آجری، کابینت ها و کفپوش طوسی با میز و صندلی ناهارخوری چوبی

انتخاب درست رنگ، می‌تواند انقلاب جدیدی در نوع و سبک دکوراسیون‌ها ایجاد کند. بنابراین آن‌ها را دست کم نگیرید. قاعدتاً برای تغییر دکوراسیون آشپزخانه‌ای کوچک که طراحی پلان باز دارد، باید از رنگ‌هایی استفاده کنید که می‌توانند محیط را گسترده‌تر و بزرگتر جلوه دهند.

به طور کلی، رنگ‌هایی چون سفید و طوسی، جز آن دسته از رنگ‌هایی هستند که می‌توانند محیط را بزرگتر از حد معمول خود نشان دهند. این قانون در مورد تمام رنگ‌های خنثی صدق می‌کند. برای بهره‌مندی بیشتر از فضای خانه خود، می‌توانید از رنگ سفید برای سطح کابینت‌ها، دیوارها و کفپوش‌ها استفاده کنید. این رنگ‌ها به دلیل این که خیلی خوب نور را در محیط منعکس می‌کنند، می‌توانند آشپزخانه‌های کوچک را بزرگ جلوه داده و آن‌ها را پر نور کنند.

 

کفپوش مناسب در آشپزخانه بدون اپن

آشپزخانه بدون اپن با کفپوش طوسی، کابینت های سفید و میزناهارخوری چوبی با صندلی های نارنجی

این طراحی به دلیل این که معمولا در آشپزخانه‌های کوچک به کار می‌رود، در ساخت آن‌ها باید از کفپوش‌های پر از نقش و نگار استفاده کرد. این نوع کفپوش‌ها، به دلیل این که اشکال زیادی در طراحی خود دارند، می‌توانند توجه زیادی را به خود اختصاص دهند.

کفپوش‌ سه بعدی، دارای تنوع طراحی عجیب و متفاوتی است. آن‌ها همانند کفپوش‌های پر از شکل، می‌توانند محیط را بزرگتر از اندازه واقعی خود نشان دهند. انتخاب درست کفپوش مناسب، در هر سبک و طرحی، بسیار مهم است. بنابراین در انتخاب آن ها دقت زیادی به خرج دهید.

 

میز وسط بهتر است یا جزیره؟

آشپزخانه بدون اپن با کفپوش چوبی، کابینت های مینیمال طوسی روشن و جزیره سنگی با چهارپایه های چوبی

در ابتدا باید گفت که اگر آشپزخانه شما بزرگ است، می‌توانید در طراحی باز آن از میز وسط و یا میز جزیره‌ای استفاده کنید.

 اما اگر آشپزخانه شما متراژ کمی دارد، ما فقط استفاده از میز جزیره را پیشنهاد می‌کنیم. چرا که میزهای وسط، فضای زیادی از آشپزخانه را اشغال می‌کنند و نمی‌توانند گزینه مناسبی برای شما باشند. یک میز جزیره مناسب، می‌تواند به عنوان یک میز ناهارخوری نیز کاربرد داشته باشد! 

 

توصیه‌هایی قبل از اجرای آشپزخانه پلان باز

آشپزخانه بدون اپن با کفپوش چوبی، کابینت های مشکی و لوستر مدرن در سقف

 • از یک حرفه‌ای کمک بگیرید: قبل از اجرای طراحی‌ پلان باز در آشپزخانه خود، بهتر است با یک مشاور و طراح داخلی حرفه‌ای گفتگو کنید. آن‌ها با دانش و تجربه‌ای که دارند، می‌توانند بهترین سبک و طراحی را برای آشپزخانه شما اعمال کنند.

 

 • متراژ را در نظر بگیرید: قبل‌تر هم گفتیم که طراحی پلان باز آشپزخانه، بیشتر برای خانه‌های کوچک مناسب است. اما این بدان معنا نیست که شما نمی‌توانید در خانه‌هایی با متراژ بالا نیز این طراحی را اجرا کنید. قبل از شروع کار، پیشنهاد می‌کنیم که ابعاد پلان آشپزخانه را به خوبی اندازه‌گیری کنید تا بتوانید بهترین طراحی و سبک را در آشپزخانه خود شاهد باشید.

 

جمع‌بندی: آشپزخانه‌ای بدون دیوار

آشپزخانه بدون اپن با کفپوش چوبی، کابینت های ذغالی و صندلی و میز ناهارخوری مدرن

همان‌طور که مشاهده کردید، در این مقاله ما مطالبی را در مورد طراحی پلان باز آشپزخانه و ویژگی‌‌های آن، بیان کردیم. امیدواریم که بتوانید با استفاده از این نکات، طراحی پلان باز آشپزخانه خود را به خوبی اجرا کنید. ممنونیم که تا انتهای مطلب با ما همراه بودید.