5 سوالی که باید قبل از طراحی داخلی با پلان باز از خود بپرسید.

اتاق نشیمن با طراحی پلان باز همراه بامبل های طوسی و سه صندلی کانتر

طراحی خانه هایی با پلان باز و یکپارچه، عالی و منحصر به فرد هستند؛ این نوع طراحی ها می توانند یک خانه را بزرگتر و دلبازتر نشان دهند، فضاهای چند منظوره به وجود آورند و زندگی در فضایی کوچک را ممکن سازند. اما حقیقت آن است، که برای همه ی سلیقه ها مناسب نیستند. طراحان گزارش داده‌اند که بسیاری از مشتریانشان از این طرح رضایت ندارند، هم به خاطر صدای تلویزیون، هم پنهان کردن شلوغی‌های آشپزخانه و یا حتی نداشتن فضایی ساکت و خلوت برای درس خواندن و کار کردن. پیش از آغاز به کار برای اجرای نقشه‌ ای با طراحی باز، به سوالات پایین پاسخ دهید تا مطمئن شوید که این کار برای شما مناسب است.

فهرست مطالب:

فضای نشیمن با طراحی پلان باز و بدون تفکیک چوبی

آیا تمایل دارم تمام فضاهای عمومی منزلم در معرض دید باشد؟

تماشای فضایی زیبا و مرتب مانند این نمونه، تصور نصب دیوار و پارتیشن در آن را سخت می کند. اگر در منزل خود، ترجیح می دهید کاغذ‌ها را برای انجام کار و یا پروژه پهن کنید یا تمیزکاری آشپزخانه را به بعد از صرف غذا موکول کنید و یا مشکلی ندارید که کودکان اسباب بازی ‌های زیادی را در این سو و آن ‌سو پخش کنند، می توانید با خیال راحت طراحی پلان باز را انتخاب کنید. اما اگر تماشای این صحنه‌ها باعث می شود تا هر لحظه شروع به جمع و جور کردن کنید طراحی با پلان باز برای شما مناسب نیست.

مطالعه مقاله‌ی نظافت آسان آشپزخانه با 7 ترفند فوق العاده را از دست ندهید.

آشپزخانه ای با طراحی پلان باز و لوسترهای آویز بسیار بزرگ و زیبا

آیا آشپزخانه ‌ای با طراحی باز برای من مناسب است؟

در طراحی باز، عمدتا آشپزخانه از نشیمن و پذیرایی دید مستقیم دارد. یکی از نظراتی که ما از طراحانی که بر روی طراحی پلان باز کار می کنند دریافت می کنیم اینست که بیشترشان سعی می کنند پلان آشپزخانه باز را به صورت متفاوتی طراحی کنند. که به معنی استفاده از قفسه‌های باز و پنجره ‌ها به جای کابینت‌های بالایی است؛ در این طرح می توان از یک جزیره به عنوان پیشخوانی برای ایجاد ظاهری جدا سازی شده استفاده کرد؛ همچنین کابینت های متمرکز بر روی یکی از دیوار‌ها در این سبک رایج است.

مطالعه مقاله‌ی ۱۰ شیوه برای طراحی جزیره آشپزخانه را از دست ندهید.

آیا دوست ندارید که گیاهان، ادویه ‌جات، لوازم آشپزی، وسایل آشپزخانه کوچک و دیگر وسایل را روی پیشخوان یا اپن قرار دهید؟ آیا ظاهر یک آشپزخانه ‌ی سنتی را به ظاهری آراسته‌ و مخفی شده ترجیح می دهید؟ آیا دوست دارید تمیزکاری آشپزخانه را به بعد از اتمام مهمانی موکول کنید و یا بر روی میزی دنج برای صرف غذا دور هم جمع شوید؟ پس طرح‌ های دیگری را در کنار طرح پلان باز مد نظر قرار دهید و طرحی را برگزینید که با سبک زندگی شما تناسب داشته باشد. ممکن است طرح پلان باز متداول باشد اما یک آشپزخانه‌ ی مستقل نیز هیچ مشکلی ندارد و کاربردی است؛ می توانید درب را بسته و از زمانتان با خانواده و مهمان‌ ها بدون این که نگران شستن قابلمه‌ و ظروف و مرتب کردن باشید، لذت ببرید.

فضای کار بسیار زیبا و دنج در خانه ای با طراحی پلان باز

آیا نیاز به فضایی آرام برای کار دارم؟

یکی از منافع بزرگ طرح پلان باز اینست که به نسبت تمامی طرح ‌های دیگر فضاهای چند منظوره را بسیار بهتر در خود جای می دهد. اما توجه به اینکه این فضاها به طور روزمره چگونه مورد استفاده قرار می گیرند بسیار مهم است. یک کنج برای دفتر خانگی جای مناسبی است اما اگر سر و صدای زیادی از مکالمات دیگران، تلویزیون و بازی‌ های کامپیوتری، بازی کردن کودکان به گوش می رسد، برقراری تماس ‌های مهم و تمرکز بر روی کار را بسیار دشوار می کند. این موضوع برای انجام تکالیف بچه‌ ها نیز صدق می کند. بنابراین حتما این را در نظر داشته باشید که به فضایی آرام برای کار نیاز دارید.

مطالعه مقاله‌ی نکات کلیدی برای طراحی اتاق کار خانگی عالی را از دست ندهید.

تصویر خانه ای با طراحی پلان باز و چند کودک درحال بازی

آیا صدای تلویزیون برای من آزاردهنده است؟

طرح پلان باز برای کسانی که می خواهند از درون آشپزخانه نیم نگاهی به تلویزیون داشته باشند و همزمان مراقب کودکان نیز باشند بسیار مناسب است. اما افرادی که از طرح پلان باز استفاده کرده‌اند، می گویند صدای تلویزیون در آشپزخانه بسیار بلندتر از صدای آن در مقابل تلویزیون به گوش می رسد. اگر دیگر افراد خانواده زمانی که شما نیاز به فضایی آرام و ساکت دارید، می خواهند از تلویزیون استفاده کنند، قرار دادن تلویزیون در پلان باز برای شما مناسب نیست. این بدان معناست که در این صورت شما نیاز به اتاق ‌های مستقل و یا یک فضا مختص تلویزیون دارید. همچنین می توانید یک اتاق جدا و مستقل برای کار کردن و مطالعه در نظر بگیرید.

آشپزخانه ای به رنگ سفید و شیری با میزناهاخوری بسیار زیبا و شیک

آیا این طراحی را تنها برای دورهمی و سرگرمی انتخاب می کنم؟

آیا دلیل انتخاب طراحی پلان باز، راحتی و آسایش مهمان ها و دورهمی های دوستانه است؟ از خودتان بپرسید آیا قرار است این اتفاقی متداول و همیشگی باشد یا قرار است در سال یک یا دو بار مهمان ‌ها دور هم جمع شوند. زمانی که می خواهید سرگرمی را در طرح خود جای دهید به دقت زندگی روزمره و سبک زندگی شخصی خود را در ذهنتان سبک، سنگین کنید.

آیا در منزلی با طراحی پلان باز زندگی کرده ‌اید؟ چه راهکارهایی برای حل مشکلات یافته ‌اید؟ لطفا در بخش نظرات تجربیات خود را با ما در میان بگذارید.