4 مزیت بام سبز برای کنترل آب باران

پشت بام خانه با چمن مصنوعی و گلدان سنگی

بام های سبز دارای چندین مزیت زیست محیطی هستند. علاوه بر بهبود کیفیت هوا، صرفه جویی در مصرف انرژی و کاهش اثر جزیره ی گرمای شهری، از آب جمع شده بر اثر طوفان ‌های کوچک بهره برده و در هنگام طوفان‌ های بزرگ باعث کم شدن میزان ریزش آب از سقف می شوند. یک بام سبز با هر اندازه‌ای می تواند به عنوان بخشی از یک طراحی منظره پایدار برای مقابله با آب باران به کار رود.

 

فهرست مطالب بررسی شده در مقاله:

بام سبز خانه ی ویلایی بسیار بزرگ و جذاب با چیدمان میز و صندلی

۱- بام های سبز آب باران را متوقف می کنند.

بام سبز آب باران حاصل از طوفان های کوچک را متوقف می کند و بسته به میزان بارندگی و ذخیره آب باران، جذب و سپس آن را به شکل رطوبت آزاد می کند. با استفاده از این روش برای کنترل جریان آب باران، وضعیت طبیعی جذب و رهاسازی آب توسط گیاهان شبیه سازی می شود که به جلوگیری از جاری شدن سیل در پایین دست کمک می کند. بام های سبز کم عمق، قادر هستند در هنگام بارندگی‌های کم، آب باران را به طور کامل متوقف کنند. این کار باعث کم شدن شدت جریان بر آب های پایین دست می شود.

علاوه بر متوقف کردن طوفان های کوچک، بام سبز در طی باران‌ های طولانی و شدید، قدرت آب را کم کرده و آن را فیلتر می کند. آب برای گذر از گیاهان و سایر لایه های روی بام سبز در مقایسه با یک سقف سنتی، که آب بر روی آن با سرعت به جریان می افتد، و به درون آبراه های پشت بام و پایین دهانه ها طغیان می کند، زمان طولانی تری نیاز دارد. همین کندتر شدن جریان آب آن را با سرعت کمتری به آبراه‌ ها هدایت می کند و احتمال وقوع سیلاب را در پایین دست کاهش می دهد.

از نظر ظاهری، پشت بام ها می توانند بیشتر از ۴۰ درصد نمای خانه را تشکیل دهند. ساخت یک سقف سبز روی ساختمان شما به این معنی است که می توانید بخش عمده ای از جریان آب طوفان را قبل از رسیدن به مناطق غیر قابل نفوذ در زمین خود، کاهش دهید. همچنین شدت جریان وارد بر دیگر سیستم های پایدار مورد استفاده شما مانند باغ بارانی و سنگ فرش قابل نفوذ را کم می کند.

هنگامی که یک سقف عادی را با یک بام سبز مقایسه می کنید، تاثیرات بام سبز بر روی آب طوفان مشخص می شود: سقف بدون کاشت یک سطح بزرگ است که آب روی آن می ریزد و به سرعت روی آن سر می خورد.

دو مشکل در مورد سقف عادی بدون پوشش گیاهی وجود دارد. آب روی بام می ریزد و خیلی سریع حرکت می کند. به این فکر کنید که آب در هنگام باران شدید چقدر سریع از پشت بام شما به پایین می ریزد. این جریان سریع آب مشکلی بزرگ در محیط های شهری است، جایی که سطوح غیرقابل نفوذ بیشتری وجود دارد، زیرا باعث افزایش احتمال وقوع سیل در پایین دست می شود. برای طوفان های کوچک، گیاهان روی بام جریان آب را متوقف کرده و با جذب آن، آب را به شکل رطوبت و تبخیر مجدد به جو باز می گردانند. ریشه و محیط در حال رشد نیز مقداری از آب را جذب و مصرف می کند. و در مورد طوفان های سنگین نیز، جریان آبی را که مستقیما قادر به جذب آن نیست، کم می کند.

مسئله دوم این است که سطح یک سقف عادی کثیف است، زیرا آلاینده های موجود در هوا مرتبا روی بام های ما می نشینند. هنگامی که روی سقف کثیف باران می بارد، همه آلاینده ها به سرعت شسته می شوند و به پایین دست می رسند. بام های سبز با ذخیره دی اکسید کربن و متوقف کردن ذرات موجود در هوا، این مشکل را در منبع آن حل می کنند.