سه مرحله زمانبر در بازسازی منازل و خانه‌های قدیمی

خانه ای بازسازی شده با پنجره های سفارشی دوجداره و بزرگ و دیوارپوش چوبی

به طور کلی بازسازی خانه‌های قدیمی و کلنگی یکی از پروژه‌های زمان‌بر ساخت و ساز است. منتهی برخی از بخش‌های این پروژه بنابر دلایلی وقت و زمان زیادتری را می‌طلبد. مخصوصا زمانی که کارفرما تصمیم به بازسازی و به روز کردن منزل قدیمی خود به صورت سفارشی داشته باشد، زمان و همچنین هزینه مورد نیاز تا حدود زیادی افزایش خواهد یافت.

 در ادامه مطلب ما سعی داریم که در رابطه با سه بخش زمان‌بر و همچنین موارد موثر بر مدیریت و کاهش زمان بازسازی صحبت کنیم. اگر تمایل به کسب اطلاعات جامع و مفید در رابطه با موارد ذکر شده دارید، لطفاً تا انتهای مطالب همراه ما بمانید.

 

سوالات متداول:

بازسازی منزل شامل چه مواردی می‌شود؟

1. بازسازی کابینت‌های آشپزخانه 2. سفارش درب و پنجره 3. زمان مورد نیاز برای آماده‌سازی قطعات خاص


چگونه زمان بازسازی منزل را به حداقل برسانیم؟

برنامه‌ریزی منظم و دقیق، مدیریت هزینه، استخدام پیمانکار با تجربه و کاردان، عقد قرارداد پیمانکاری و اخذ مجوزهای لازم در بازسازی منزل از جمله مواردی هستند که می‌توانند به سرعت روند بازسازی کمک کنند.

 

مفهوم بازسازی منازل 

بازسازی منزل کلنگی با میز و صندلی و اکسسوری‌های چوبی و لوستر کریستالی

بازسازی یکی دیگر از پروژه‌های مهم ساخت و ساز است که برای ترمیم و مرمت منازلی که قدیمی و کلنگی هستند صورت می‌گیرد. به هر حال مصالح و متریالی که در ساخت و ساز ساختمان مورد استفاده قرار می‌گیرند، عمر ابدی نداشته و مانند هر عنصر دیگری در زمین در طول زمان کهنه و فرسوده می‌شوند.

بنابراین پس از گذشت چند سال از زمان ساخت یک منزل قدیمی، ظاهر و نمای بیرونی و داخلی آن زیبایی و جذابیت اولیه خود را از دست می‌دهد. همچنین پی و بافت آن نیز سست شده و در صورت عدم تعمیر جان سرنشینان خانه به خطر می‌افتد. در چنین مواردی تعمیر و آپدیت طراحی دکوراسیون داخلی و خارجی ساختمان قدیمی بهترین راه چاره به شمار می‌رود.

 

بازسازی منزل ویلایی با تم کرم و نارنجی، کفپوش چوبی و سرامیکی و یخچال و اجاق گاز سفید

بازسازی یا به عبارت دیگر مرمت با نوسازی متفاوت بوده و در این پروژه نیازی به تخریب خانه قدیمی نیست. بلکه در این فرایند با اقداماتی که از جانب تیم بازسازی صورت می‌گیرد عمر خانه قدیمی افزایش می‌یابد. هدف دیگری که در بازسازی دنبال می‌شود به‌روزکردن طراحی دکوراسیون داخلی و خارجی یا زیباسازی است.

بازسازی در بخش‌های مختلفی از ساختمان می‌تواند صورت بگیرد که بنابر شرایطی که ساختمان دارد و میزان نیاز آن به بازسازی، هزینه و زمان مورد نیاز برای این امر متفاوت خواهد بود.

 

بازسازی منزل با تم طوسی، سبک سلطنتی، مبلمان طوسی، کفپوش سرامیکی طرحدار و سقف نورپردازی شده با هالوژن

به عنوان مثال زمانی که کارفرما قصد بازسازی کلی منزل را دارد و می‌خواهد در کل قسمت‌های خانه قدیمی خود تغییر ایجاد کند، نیاز به وقت و زمان بیشتری دارد. اما در مواقعی که هدف اصلی از بازسازی تعمیر جزئی یا ایجاد تغییر و مقاوم‌سازی در بخش کوچکی از منزل باشد، مسلما زمان کمتری نیاز است تا تعمیر مورد نظر صورت بگیرد. در ادامه مطالب ما تلاش می‌کنیم سه مرحله زمان‌بر در بازسازی منزل را معرفی کرده و مورد بررسی قرار دهیم.

 

مراحل زمان‌بر در بازسازی منازل قدیمی 

بازسازی منزل با دیوار‌پوش سنگی، کفپوش سنگی کرم، مبل ال سفید، دو تک نفره کرم و میزجلو مبلی مشکی

همانطور که گفتیم مرمت منازل قدیمی و کلنگی، در بخش‌های مختلفی از آن صورت می‌گیرد. منتهی زمان مورد نیاز برای تعمیر در همه بخش‌ها یکسان نیست و برخی از آن‌ها به دلیل شرایط ویژه، زمان بیشتری را جهت بازسازی نیاز دارند. به طوری سه بخش زمان‌بر بازسازی منازل قدیمی شامل موارد زیر هستند.

 

بازسازی کابینت‌های آشپزخانه

بازسازی منزل با کفپوش چوبی کرم، کابینت‌های سفید، جزیره سفید با رویه مشکی و صندلی‌های مدرن مشکی

هر چند که فضای آشپزخانه نسبت به سایر قسمت‌های منزل کوچکتر بوده و در اکثر منازل، مخصوصا خانه‌های قدیمی فضای چندان زیادی را اشغال نمی‌کند. اما بازسازی آشپزخانه زمان‌بر‌ترین قسمت پروژه مرمت‌سازی است؛ زیرا تعمیر و آپدیت کردن فضای آشپزخانه نیاز به ایجاد تغییر و تعمیر در بخش‌های مختلف آن دارد.

در واقع برای تبدیل آشپزخانه‌ای که در ۱۰ سال پیش طراحی شده به آشپزخانه‌ای با سبک طراحی امروزی، کارهای خیلی زیادی باید صورت بگیرد. به عنوان مثال انتخاب کاشی آشپزخانه برای کاشی‌کاری، گچ‌بری، ایجاد تغییر در سیستم لوله‌کشی و مهمتر از همه تغییر کابینت و غیره هر کدام نیاز به صرف کلی وقت و زمان دارند.

 

آشپزخانه بازسازی شده با کفپوش چوبی، کابینت‌ها و جزیره چوبی با رویه سنگی و سقف نورپردازی شده با هالوژن

در طراحی مدرن و به روز آشپزخانه مهمترین اصل و رکن کابینت است. با یک سرچ ساده در اینترنت و مشاهده سبک‌های بسیار زیبا و متنوع نصب کابینت در آشپزخانه، هر فردی را به وسوسه می‌اندازد که با تعویض کابینت در دکوراسیون آشپزخانه و منزل خود تغییراتی ایجاد کند. هنگامی که بحث تغییر کابینت مطرح می‌شود، افراد تلاش می‌کنند، حتی‌المقدور طرح مورد نظر و دلخواه خود را سفارش دهند. مسلما طرحی که ارائه می‌شود، ترکیبی از چندین طرح ممتاز است که ساخت و پیاده‌سازی آن زمان زیادی را خواهد برد.

همچنین در برخی موارد ممکن است، انوع چوب کابینت مورد تقاضای مشتری در دسترس طراح کابینت نباشد و تهیه کردن آن نیز به دلیل خاص بودن زمان زیادی را ببرد.

 

بازسازی آشپزخانه منزل با کفپوش سرامیکی سفید، کابینت‌های چوبی با رویه سنگ و پنجره با فریم چوبی

طبق مطلب ارائه شده می‌توان با جسارت تمام ادعا کرد که در پروژه‌های بازسازی منزل قدیمی کابینت سفارشی زمان‌بر‌ترین بخش پروژه است و باید در حین عقد قرارداد برای این منظور زمان کافی لحاظ شود. به طور کلی در حال حاضر طراحی و نصب انواع کابینت آشپزخانه در همه پروژه‌های طراحی دکوراسیون داخلی منازل مسکونی اهمیت زیادی پیدا کرده است.

 

سفارش درب و پنجره

بازسازی منزل با دیوارهای سفید، درب مدرن طوسی و صندلی چوبی با کوسن کرم قهوه‌ای

یکی دیگر از بخش‌های مهم بازسازی، تعمیر و تغییر درب و پنجره است. در و پنجره نیز از جمله مواردی هستند که در طول زمان فرسوده و کهنه شده و تاثیر بدی در دکوراسیون کلی منازل می‌گذارند. بنابراین هنگامی که بحث مرمت‌سازی ساختمان مطرح می‌شود این مورد نیز مد نظر قرار می‌گیرد. امروزه مدل‌های بسیار متنوعی از درب و پنجره در بازار به چشم می‌خورد که علاوه‌بر جذاب بودن در پیشگیری از هدر رفت انرژی نیز موثر و مفید هستند.

بنابراین تغییر درب و پنجره در پروژه بازسازی به اندازه کافی دلیل منطقی داشته و این مورد نیز جزو اولویت‌ها قرار دارد. تغییر درب و پنجره به خودی خود امر زمان‌بری نیست. اما در صورتی که کارفرما تصمیم به خرید سفارشی در و پنجره داشته باشد، شرایط برعکس شده و دسترسی به آن چیزی که مد نظرش است، نیاز به زمان طولانی‌تری از حالت عادی دارد.

 

بازسازی منزل با کفپوش چوبی، دیوار‌ها و درب طوسی، مبلمان ذغالی و پنجره سراسری با پرده‌های طوسی

خرید درب و پنجره جدید و سفارشی دقیقا همانند نصب کابینت سفارشی زمان‌بر بوده است. لازم به ذکر است که درب و پنجره دارای ابعاد استاندارد بوده و تولید کنندگان نیز مطابق با استانداردهای موجود آن‌ها را به بازار ارائه می‌دهند. اما گاهی اوقات برخی از افراد تمایلی به داشتن درب و پنجره‌هایی در قالب استاندارد ندارند و‌ ابعاد و اندازه مطلوب خود را سفارش داده و با چاشنی صبر و حوصله صاحب درب و پنجره‌ای با اندازه و مدل دلخواه خود می‌شوند.

همچنین برخی از سبک‌ها به دلیل خاص بودن در بازار وجود ندارند. به عنوان مثال یکی از مدل‌های فوق‌العاده جالب و دوست داشتنی انواع درب تاشو به سبک آکاردئونی است که در بازار موجود نبوده و فقط به صورت سفارشی تولید می‌شوند. به این ترتیب افرادی که تمایل به استفاده از این نوع درب و پنجره دارند باید ابتدا سفارش داده و صبر کنند تا سفارش آن‌ها آماده شود.

 

زمان مورد نیاز برای آماده‌سازی قطعات خاص

لوله‌کشی آب با لوله‌های برنجی، کرومی و نیکل برای بازسازی منزل

با توجه به موارد ذکر شده در مباحث قبلی، می‌توان نتیجه گرفت که تمایل به خاص و منحصربه‌فرد بودن نیاز به صبر و خویشتن‌داری دارد. با توجه به متفاوت بودن سلیقه‌ها علاوه‌بر کابینت و در و پنجره سفارشی، عوامل زیادی می‌تواند منجر به افزایش زمان بازسازی منزل شوند.

به عنوان مثال در برخی موارد ممکن است، در حین مرمت و تعمیر تمرکز کارفرما بر روی لوله‌کشی ساختمان معطوف شده و تمایل داشته باشد، ابزاری غیر از ابزار رایج برای این منظور را به کار بگیرد. به عبارت دیگر متریال رایج برای لوله کشی ساختمان شامل، برنج، کروم و‌ نیکل است.

 

بازسازی منزل با تم طوسی، اکسسوری سنگی لوکس، مبلمان طوسی و میز جلومبلی شیشه‌ای

اما در صورتی که کارفرما به جای موارد ذکر شده بخواهد از نیکل سیاه برای لوله کشی ساختمان خود استفاده کند، به دلیل استاندارد نبودن این نوع لوله و نیاز به روکشی، تهیه و آماده‌سازی آن زمان‌بر بوده و پس از سفارش لازم است که کارفرما مدتی را منظر آماده‌سازی سفارش خود بماند.

به طور کلی هر میزان که پروژه بازسازی منزل قدیمی سفارشی‌تر باشد، مدت زمان لازم برای پایان پروژه نیز طولانی‌تر خواهد بود. البته در عوض صبری که کارفرما برای رسیدن به نتیجه مطلوب خود پیشه می‌کند، صاحب محلی خاص با ایده‌آل‌های دلخواه خود برای زندگی می‌شود که این بسیار با ارزش است.

 

چگونه زمان مورد نیاز برای بازسازی بنا را به حداقل برسانیم؟

بازسازی منزل با کفپوش پارکت، دیوار‌های سفید، پنجره سراسری با پرده سفید و دو صندلی چرمی

آپدیت کردن و مقاوم‌سازی یک خانه کلنگی و قدیمی ساخت، بحث بسیار گسترده‌ای است و باید همانند هر امر دیگری در چهارچوب قوانین خاص خود اجرا شود. مدیریت زمان از جمله مواردی است که در این پروژه از اهمیت زیادی برخوردار بوده و هر کارفرما و پیمانکار عاقلی در حین عقد قرارداد، با توجه به توقعات و سفارشات کارفرما زمان مناسبی را برای اجرای آن در نظر می‌گیرند.

همانطور که گفتیم بازسازی برخی از بخش‌های منزل قدیمی نسبت به دیگر بخش‌های دیگر آن مخصوصا در مواردی که درخواست‌های سفارشی نیز مطرح باشد زمان‌بر‌تر است. همچنین در برخی موارد نیز ممکن است وقوع برخی حوادث غیر منتظره و یا بروز اشتباهات رایج در بازسازی خانه، منجر به بروز اختلال در روند اجرای پروژه شود.

 

بازسازی منزل با کفپوش چوبی کرم، دیوار‌ها و سقف طوسی، پرده کرم و سفید و مبل ال طوسی رنگ

بنابراین زمان در نظر گرفته شده برای مرمت و به‌روزرسانی دکوراسیون خانه قدیمی باید متناسب با درخواست کارفرما باشد تا از بروز اختلافات ناشی از تاخیر اتمام پروژه پیشگیری شود. البته ناگفته نماند که به کارگیری یک سری ترفندها تاثیر به سزایی در صرفه جویی زمان مورد نیاز برای پروژه تعمیر خانه‌های قدیمی دارد که در ادامه به آن‌ها اشاره خواهیم کرد.

 

برنامه‌ریزی منظم و دقیق

بازسازی منزل با کفپوش چوب، فرش و مبلمان طوسی و جزیره با صندلی‌های مشکی

پروژه بازسازی منازل قدیمی نیازمند یک برنامه‌ریزی منظم و‌ کارآمد دارد. به نحوی که تمامی معیارهای مورد نیاز و همچنین موثر در آن لحاظ شده باشد. مسلما نبود یک برنامه‌یزی درست و تخصصی نه تنها موجب کاهش کیفیت اجرای پروژه خواهد شد، بلکه تاثیر بسیار منفی بر روند پیشرفت کار نیز خواهد گذاشت. بنابراین پیمان‌کارانی که بدون در نظر گرفتن هیچ برنامه‌ای شروع به اجرای پروژه بازسازی خانه‌‌های قدیمی می‌کنند هرگز افراد موفق و قابلی در حرفه و کسب و کار خود نخواهند شد.

 

مدیریت هزینه

بازسازی منزل با دیوار‌های سفید، کفپوش چوبی روشن، پرده‌های سفید و مبلمان قهوه‌ای و طوسی

بازسازی بیش از هر چیز دیگری نیاز به هزینه دارد. مخصوصا زمانی که بازسازی به صورت سفارشی مد نظر باشد، مدیریت هزینه تاثیر به‌سزایی بر زمان خواهد گذاشت. به این ترتیب افرادی که تصمیم به تعمیر، مقاوم و زیباسازی منازل قدیمی خود دارند، باید بیش از هر کاری با یک پیمانکار خبره و با تجربه مشورت کرده و مطابق با وضعیت منزل و درخواست‌های خود هزینه‌های لازم برای این امر را برآورد کند.

کمبود منابع مالی یکی از مهم‌ترین مواردی است که نه تنها زمان اتمام پروژه را طولانی‌تر می‌کند، بلکه در بسیاری از موارد منجر به توقف  کل آن نیز می‌شود. بنابراین توصیه می‌شود افرادی که تصمیم به آپدیت خانه قدیمی خود دارند سطح سفارشات‌شان را به حد و اندازه بودجه مالی خود محدود کنند تا پروژه با موفقیت به اتمام برسد.

 

استخدام پیمانکار با تجربه و کاردان

بازسازی منزل با اتاق خواب سفید، کفپوش چوبی، تخت با روتختی سفید و نورپردازی سقف با هالوژن

جهت انجام پروژه به روزرسانی مقاومت و طراحی  یک منزل قدیمی به واسطه پیمانکاری  وارد و با تجربه، پی‌آمدهای ارزشمندی را برای کارفرمایان به همراه خواهد داشت که یکی از مهمترین آن‌ها کاهش زمان انجام پروژه است.

بنابراین اولین و مهمترین گام در این رابطه یافتن یک پیمانکار ماهر و متخصص است. امروزه اشخاص حقیقی و حقوقی زیادی هستند که در این زمینه فعال بوده و انجام پروژه‌های پیمانکاری را قبول می‌کنند. هر چند این موضوع به تنوع در انتخاب ارتقا می‌بخشد. اما جهت پیشگیری از اتخاذ تصمیمات غلط و انتخاب نادرست، صرف زمان کافی برای یافتن پیمانکاری مناسب بسیار مهم بوده و باید با صبر و حوصله انجام شود.

 

عقد قرارداد پیمانکاری

بازسازی منزل با دیوار‌های سفید، کفپوش چوبی، فرش طوسی ساده، مبلمان طوسی و میز جلومبلی فلزی با رویه چرمی

عقد قرارداد پیمانکاری نیز از موارد بسیار مهم در بازسازی بوده و بی توجه بودن به آن نه تنها موجب بروز اخلال در روند اجرا و تاخیر در اتمام می‌شود، شرایط مساعد را برای سوءاستفاده طرفین و تضعیف حقوق یکدیگر به راحتی فراهم می‌کند. به همین دلیل لازم است که تمامی جنبه‌های کار در قرارداد پیمانکاری پروژه مدنظر قرار گرفته و تعیین تکلیف شوند.

 

اخذ مجوزهای لازم

بازسازی منزل با کفپوش چوبی، مبلمان سفید، میز ناهارخوری شیشه ای با صندلی های سفید و قاب های مشکی دیواری

به طور کلی دریافت مجوز از شهرداری برای بازسازی منزل قدیمی زمانی مطرح می‌شود که نیاز به ایجاد تغییرات اساسی باشد. به عبارت دیگر بازسازی در مواردی خواص که به صورت صریح در قوانین مربوطه مشخص شده‌اند، نیاز به دریافت مجوز دارد. در چنین مواردی جهت پیشگیری از توقف پروژه در حین اجرا به منظور دریافت مجوز بهتر است که تمامی مجوزهای لازم قبل از شروع عملیات اجرایی اخذ شوند.

 

جمع‌بندی: بازسازی خانه و منزل قدیمی و چالش‌های مرتبط با آن

بازسازی منزل با دیوار‌های سفید، کفپوش چوبی، فرش طوسی ساده و سه میز عسلی گرد

بازسازی خانه یکی از پروژه‌های مهم مرمت بوده که برای منازل قدیمی اعمال می‌شود و امروزه نیز با استقبال بیشتری از طرف مردم مواجه شده است. زیرا مردم بدون نیاز به وارد شدن در پروسه خرید و فروش و تخریب منزل قدیمی خود، صاحب منزلی مستحکم، مدرن و به روز می‌شوند. تعمیر و به روزرسانی منازل قدیمی دارای بخش‌های مختلفی بوده و با توجه به شرایطی که هر کدام از آن بخش‌ها دارد، زمان تعمیر نیز متفاوت خواهد بود.

البته در صورتی که کارفرما تصمیم به بازسازی سفارشی داشته باشد و بخواهد بازسازی قسمت‌هایی نظیر کابینت آشپزخانه، درب و پنجره، اقلام تخصصی را به صورت سفارشی تقاضا دهد، مجبور است زمان بیشتری را تا زمان دریافت منزل به روز شده خود صبر کند.