10 وسیله که باید به گلخانه خود اضافه کنید

گلخانه شیشه ای کوچک در حیاط

نمی توان رویای داشتن گلخانه ای با گیاهان سالم و زیبا را انکار کرد، اما آیا می دانید که بعد از ساخت این فضا چه چیز هایی لازم است تهیه کنید؟ در لیست زیر، لوازم پایه ای که به شما در شروع کار کمک می کنند، ذکر شده اند. علاوه بر آن، پیشنهاداتی در مورد وسایل اضافه ای که شاید دلتان بخواهد داشته باشید، مطرح شده است. خوشبختانه، شما احتمالا بیشتر این وسایل را دارید و فقط باید آن ها را آماده کرده و در گلخانه قرار دهید.

فهرست مطالب:

برای شروع کار باغبانی به گلخانه خود یک سری وسایل ضروری را اضافه کنید

وسایل اولیه ی ضروری گلخانه

گلخانه نور و گرمای لازم را فراهم می کند. شما باید گیاهان، مکانی برای رشد آن ها، گلدان هایی برای قرار دادن آن ها و آب کافی فراهم کنید و دمای محیط را مدیریت کنید. لیست زیر ضروریاتی برای شروع کار است.

یکی از وسایل مورد نیاز در گلخانه خرید گلدان در سایزهای مختلف می باشد

۱- گلدان های مختلف

در دسترس داشتن گلدان هایی با سایز های مختلف به شما این امکان را می دهد که همه کار ها از کاشت دانه تا رشد گیاهان را در گلخانه انجام دهید. با کلکسیونی از گلدان های کوچک پلاستیکی و یا قابل تجزیه، کاشت را در اوایل فصل رشد نهال ها شروع کنید. تعدادی گلدان بزرگتر نیز برای تغییر مکان نهال های در حال رشد و کاشت گیاهان جدید اضافه کنید. چند گلدان خیلی بزرگ برای نگهداری از گیاهان حساسی که ممکن است خیلی بزرگ شوند، اما تحمل هوای بیرون از گلخانه را ندارند، تهیه کنید.

 

سینی کاشت بذر یکی از وسایل مورد نیاز در گلخانه می باشد

۲- سینی کاشت بذر

اگر قصد کاشتن گیاه از مرحله اولیه را دارید، داشتن چند سینی شروع بذر فکر خوبی است. سینی هایی که روکش های شفاف قابل تعویض دارند، به شما کمک می کنند تا حتی زمانی که هوای بیرون سرد است، میزان رطوبت لازم برای رشد گیاه را بالا نگه دارید.

 

خاک و کود مناسب باغبانی یکی از وسایل مورد نیاز در گلخانه می باشد

۳- خاک های گلدان و کود

خاک گلدان و سایر ترکیبات لازم را در دسترس قرار دهید. می توانید آن ها را در بسته بندی خودشان نگه دارید یا برای مراقبت بهتر در برابر عناصر طبیعی و آفت ها در ظرف های در بسته نگه دارید. انواع مختلفی از این ظرف ها در فروشگاه ها موجود است، ولی یک ظرف فلزی ساده در دار به خوبی پاسخ گوی نیاز شماست.

ست ابزار دستی یکی از وسایل مورد نیاز در گلخانه می باشد

۴- ابزار باغبانی

یک ست ابزار دستی مثل: قیچی هرس، یک بیلچه باغبانی کوچک، پایه های کوچک برای ساپورت وزن گیاهان ضعیف و کوچک، یک مداد نتراشیده، یک قلموی رنگ کوچک یا یک قلموی گلدان در دسترس داشته باشید تا کار کردن راحت تر شود. می توانید آن ها را با یک جفت دستکش باغبانی نازک در یک گلدان سفالی قرار دهید.

۵- برچسب و ماژیک

چند ماژیک گیاهی، یک خودکار دائمی و یک مداد نوک تیز برای برچسب های روی گیاهان و سینی ها در دسترس داشته باشید.

اسپری آفت کش با ضدعفونی کننده ها یکی از وسایل مورد نیاز در گلخانه می باشد

۶- اسپری

می توانید با در دسترس قرار دادن ترکیب ضد عفونی کننده و اسپری آفت طبیعی از به وجود آمدن مشکلات احتمالی جلوگیری کنید. ضمنا نکته ای که باید در نظر داشته باشید این است که بسیاری از حشرات برای یک باغچه سالم مفید هستند.

 

استفاده از نیمکت برای گلدان ها یکی از وسایل مورد نیاز در گلخانه می باشد

۷- نیمکت و قفسه

شما می توانید گلدان ها را روی زمین بگذارید، در واقع مجبور هستید که گلدان های بزرگ را روی زمین بگذارید، اما قرار دادن سایر گلدان ها روی قفسه، نگهداری از آن ها را راحت تر می کند.بسیاری از سازندگان گلخانه، قفسه های آماده مخصوص محصولات خود را برای فروش دارند. همچنین می توانید با استفاده از وسایل موجود، قفسه های مخصوص خودتان را بسازید. استفاده از یک سطح نفوذ پذیر در قفسه به گیاهان اجازه می دهد تا آب اضافی را به راحتی دفع کنند. اگر با گیاهان سر و کار دارید، میز های با قد معمولی ایده آل است. همچنین می توانید قفسه های باریک تر را برای نگهداری وسایل سبک تر مثل ابزار، برچسب، ماژیک و اسپری، بالاتر و دور از مسیر رشد گیاهان نصب کنید. در ضمن قفسه های طبقه پایین برای قرار دادن وسایل سنگین تر مثل ترکیب های مربوط به خاک و ذخیره گلدان های بزرگ و سینی ها مناسب اند.

 

ساخت میزکار در گلخانه یکی از وسایل مورد نیاز در گلخانه می باشد

۸- میز کار

هنگام نصب قفسه ها، یک میز کار نیز برای خودتان تهیه کنید. بهتر است به اندازه ای باشد که بتوانید به راحتی روی آن کار کنید، اما می تواند بزرگتر نیز باشد. ارتفاعی هم اندازه میز های معمولی مناسب است، به ویژه اگر یک چهارپایه یا صندلی برای نشستن کنار میز قرار دهید. سطح محکمی برای میز انتخاب کنید تا بتوانید به راحتی از آن برای یادداشت کردن استفاده کنید.

 

سیستم تهویه هوا یکی از وسایل مورد نیاز در گلخانه می باشد

۹- تهویه هوا

فرقی نمی کند که در چه آب و هوایی زندگی می کنید، گلخانه می تواند بیش از حد گرم و مرطوب شود. بنابراین باید مطمئن شوید که یک شیوه مناسب برای خنک کردن محیط داخل دارید. این کار می تواند به راحتی باز کردن در ها باشد، اما در بیشتر گلخانه ها دریچه هایی در سقف نصب شده است. همچنین می توانید به سراغ سیستم های هیدرولیکی بروید که به راحتی نصب و به طور اتوماتیک باز و بسته می شوند. اگر راه ساده ای برای دسترسی به برق دارید، می توانید یک فن نیز نصب کنید.

 

استفاده از دماسنج یکی از وسایل مورد نیاز در گلخانه می باشد

۱۰- کنترل دما

قرار دادن یک دماسنج در گلخانه برای کنترل دما، فکر خوبی است. این کار به سرعت شما را از گرمای بیش از حد مطلع می کند تا گلدان ها را به بیرون منتقل کنید و یا برای گلخانه سایه فراهم کنید. در مقابل، در زمستان دماسنج به شما می گوید که آیا دما برای شروع کاشت دانه ها به اندازه کافی گرم است یا اینکه دما برای رشد گیاهان زمستانی مناسب است.

استفاده وسایل حرفه ای در گلخانه یکی از وسایل مورد نیاز در گلخانه می باشد

وسایل تخصصی و فراتر از ضروریات گلخانه

گلخانه شما می تواند هر اندازه ای که شما دوست دارید حرفه ای باشد، اگر بخواهید می توانید آن را به یک اتاق باغبانی تغییر دهید. ولی اگر فقط می خواهید که وسایلی فراتر از ضروریات تهیه کنید، چند راه برای شروع وجود دارد.

پیشنهاد می‌کنیم مقاله ۷ آلونک باغبانی برای حیاط های کوچک را مطالعه فرمایید.

استفاده از سنگریزه برای گلخانه های خاکی یکی از وسایل مورد نیاز در گلخانه می باشد

کف زمین را ارتقا دهید.

زمین خاکی گزینه خوبی است و مراقبت از آن آسان است. می توانید برای ایجاد یک بستر محکم برای نیمکت ها از کاشی استفاده کنید. همچنین می توانید برای جلوگیری از گلی شدن زمین از سنگریزه استفاده کنید. برای جلوگیری از رویش علف های هرز، می توانید پارچه های کنترل رویش مخصوص پهن کنید.

 

یک سینک اضافه کنید.

داشتن یک سینک نزدیک خودتان برای زمان هایی که قصد کاشت یا تغییر گلدان یک گیاه را دارید، ایده خوبی است. یک سینک به شما فضایی برای کار کردن می دهد.

استفاده بخاری در فصل زمستان یکی از وسایل مورد نیاز در گلخانه می باشد

یک سیستم گرمایی اضافه ‌کنید.

به اضافه کردن یک سیستم گرمایی کوچک برای گرم تر نگه داشتن محیط به ویژه در مناطقی با زمستان های سرد فکر کنید. می توانید به سراغ آن هایی که مخصوص گلخانه ساخته شده اند، بروید یا از یک سیستم گرمایی معمولی استفاده کنید.

نور اضافه کنید.

اگر به برق دسترسی دارید، چند لامپ به محیط اضافه کنید. این کار هم کار کردن در اواخر بهار و در طول پاییز را راحت تر می کند و هم باعث می شود که داخل گلخانه شاداب و روشن تر به نظر برسد.