10 وسیله کاربردی برای تجهیزات گلخانه خانگی

گلخانه شیشه ای کوچک در حیاط

 ۱۰ وسیله که باید به گلخانه خود اضافه کنید شامل وسایلی هستند که به زیبای و جذابیت این محل در خانه کمک بیشتری می‌کنند. البته در صورت تمایل شما می‌توانید وسایل گلخانه خانگی بیشتری استفاده کنید. اما از دیدگاه ما ۱۰ وسیله‌ای که در ادامه مطالب به بررسی و معرفی آن‌ها خواهیم پرداخت در این زمینه شامل مواردی هستند که به طبیعی‌تر شدن چهره و منظره گلخانه موجود در فضای منزل شما کمک بیشتری می‌کند. اگر طالب طراحی گلخانه خانگی خود به‌صورت فنی و جذاب هستید، پیشنهاد می‌دهیم حتماً تا انتهای مطالب به همراهی خود با ما ادامه دهید.

 

سوالات متداول:

انواع تجهیزات و وسایل گلخانه خانگی کدامند؟

گلدان‌ها، سینی کاشت بذر، خاک مخلوط با کود در گلدان‌، نشانگرها و برچسب‌های گیاهی، نیمکت، دستگاه تهویه، دماسنج، قفسه‌بندی‌ها و ابزارهای باغبانی دستی نظیر هرس، قیچی، ماله کوچک، مداد تیز نشده، قلم مو کوچک، مجموعه‌ای از دستکش‌های نازک باغبانی، میله‌های کوچک، رشته و …


جهت طراحی فضای گلخانه خانگی به کمک وسایل گلخانه باید چه اقداماتی انجام دهیم؟

1. ارتقای کفپوش 2. قرار دادن سینک ظرفشویی در گلخانه 3. تعبیه بخاری مخصوص گلخانه 4. افزودن نورپردازی


مهمترین و رایج‌ترین تجهیزات مدرن گلخانه‌ کدامند؟

1. لامپ بخار یا پروژکتور سدیم گلخانه‌ای 400 وات 2. دستگاه tds و ec آب 3. تایمر دیجیتال 4. دستگاه PH متر آب 5. سطل هیدروپونیک 6. گلدان پارچه‌ای بزرگ 7. رفلکتور پارچه‌ای 8. قاب متال هالید 9. پکیج دی‌اکسیدکربن 10. فیلتر کربن بوگیر 11. لامپ متال هالید گلخانه‌ای 400 وات

 

معرفی انواع وسایل گلخانه خانگی

استفاده از تجهیزات گلخانه خانگی در گلخانه‌ای با فریم سفید و شیشه طلقی و پایه سنگی واقع در فضای سبز حیاط منزل

رویای داشتن یک گلخانه در منزل برای هر کسی یک امر بدیهی بوده و کمتر کسی در دنیا وجود دارد که تمایل به داشتن گلخانه در محل زندگی و خانه خود نداشته باشد. به هر حال گذشته از جذابیت و زیبایی طبیعی بالقوه گل‌ها، نگهداری آن‌ها در منزل بر سلامت جسم و روان نیز بسیار تاثیرگذار بوده و همین امر از دیگر مواردی است که طبیعت دوستان را ترغیب به نگهداری از انواع و اقسام گل در منزل خود می‌کند.

 

استفاده از استفاده از تجهیزات گلخانه خانگی در گلخانه‌ای با دیوار‌های چوبی شیشه سفید و واقع در فضای سبز گلکاری شده

البته جهت بهره‌مندی از گلخانه‌ای با نمای زیبا، که گل‌ها و گلدان‌ها درون آن جذاب‌تر و دوست‌داشتنی‌تر به نظر برسند، نیاز است که گلخانه شما دارای چیدمان اصولی باشد. همچنین وجود یک‌سری عناصر و تجهیزات گلخانه خانگی در ساختار این فضا نیز از دیگر گزینه‌هایی است که به شما کمک می‌کند، فضایی بسیار بکر و جذاب به‌عنوان پاسیو در منزل خود داشته باشید.

البته ناگفته نماند که مزیت گلخانه در منزل فقط در زیبایی و جذابیت طبیعی آن خلاصه نمی‌شود. زیرا این مکان به‌دلیل ویژگی‌های ساختاری که دارد، در فراهم کردن گرما و نور طبیعی برای ساختمان شما نیز مفید عمل می‌کند.

 

استفاده از تجهیزات گلخانه خانگی در گلخانه‌ای با فریم چوبی قهوه‌ای، فضای نشیمن با میز و صندلی و گلدان‌های گل

همانطور که گفتیم ما قصد داریم برخی از وسایل گلخانه خانگی را  باید به گلخانه خود اضافه کنید را معرفی کنیم. اما احتمالاً خود شما نیز قبلاً برخی و با حتی همه آن‌ها را برای گلخانه خود فراهم کرده باشید. ولی باز جهت کسب اطمینان و بهره‌مندی از گلخانه‌ای با فضای مجهز و منظم، توصیه می‌کنیم همچنان همراه ما باشید. زیرا این اطمینان را به شما می‌دهیم که از همراهی با ما ضرر نخواهید کرد.

 

تهیه گلدان با ترکیب مناسب

استفاده از تجهیزات گلخانه خانگی در گلخانه‌ای کوچک با تهویه، فریم آلومینیومی، سینی کاشت و گلدان‌های مشکی و نارنجی

برخی از افراد، تمایل دارند در گلخانه خود گلدان‌هایی با رنگ و اندازه یکسان استفاده کنند. ما با همه احترامی که برای سلیقه و نظر این عزیزان قائل هستیم، باید بگویم که این انتخاب منجر به ایجاد فضایی یکنواخت شده و از جذابیت باطنی گلخانه می‌کاهد.

اگر شما هم جزو این قبیل افراد هستید، توصیه می‌کنیم اندکی در این تفکر خود تجدید نظر کرده و ترکیبی از رنگ و سایز مختلف از گلدان‌های را انتخاب کنید و کمی چاشنی تنوع به فضای گلخانه خود بیافزاید. همچنین در اختیار داشتن گلدان‌هایی با سایز مختلف زیبایی و جذابیت گل‌ها و گلخانه را بیشتر می‌کند. زیرا شرایطی را برای شما فراهم می‌سازد که بتواند از لحظه کاشت بذر گیاه، شاهد رشد آن در گلخانه خود بوده و هر لحظه که احساس کنید گل شما نیاز به فضای بیشتری دارد گلدان آن را با گلدانی بزرگتر تعویض کنید.

 

استفاده از تجهیزات گلخانه خانگی در گلخانه‌ای با کفی موزاییکی، استد‌های دستساز چوبی و گلدان‌های گل و گیاهکاری شده روی استند‌ها و راهروی گلخانه

همچنین شما می‌توانید گلدان‌های خود را با تنوع جنس مختلف نظیر پلاستیک و یا سفالی و سرامیک انتخاب کنید و به تنوع گلخانه خود بیشتر جلا بدهید.

البته ناگفته نماند که شما می‌توانید در اوایل فصل باغبانی در گلخانه خانگی خود نهال‌های تازه را در گلدان‌هایی با اندازه‌های مختلف نگهداری کنید و هر زمان که لازم دانستید نهال‌های خود را پیوند زده و به این طریق تعداد گل‌های موجود در گلخانه خود را افزایش دهید. همچنین دم دست داشتن فلاور باکس‌ها گلدان‌هایی با سایر بزرگ به شما کمک می‌کند فضایی مناسب برای نگهداری گل‌هایی که در محیط آزاد قابلیت ماندگاری و رشد ندارند، داشته باشید.

 

فراهم کردن سینی کاشت بذر

سینی کاشت بذر مشکی رنگ از تجهیزات گلخانه خانگی

اگر شما تمایل دارید علاوه‌بر نگهداری گل، در گلخانه خود، برای کاشت بذر سایر گیاهان نیز از آن استفاده کنید. لازم است در گام نخست چند سینی بذر بخرید. سرمایه‌گذاری بر روی چند سنی بذر در فضای گلخانه به شما کمک می‌کند، علاوه بر دسترسی بهینه‌تر و مقرون به صرفه‌تر به گل‌ها و گیاهان قابل تکثیر با بذر، امکان کسب درآمد نیز داشته باشید.

معمولاً سینی‌های کاشت بذر مناسب، شامل آن دسته از مواردی هستند که می‌توانند سطح رطوبت را بالا نگه دارند. بالا بودن سطح رطوبت سینی کاشت بذر، حتی در فصول سرد نیز به جوانه زدن بذرهای کاشته شده سرعت بیشتری می‌بخشد.

 

استفاده از خاک مخلوط با کود در گلدان‌

استفاده از تجهیزات گلخانه خانگی در گلخانه‌ای با دیوار طلقی مات، دو فلاور باکس چوبی و قفسه چوبی سفید

خوشبختانه امروزه کودهای مخصوص که مناسب برای مخلوط با خاک گلدان‌های موجود در گلخانه‌های خانگی هستند به وفور در گلفروشی‌ها یافت می‌شود. بنابراین شما به‌راحتی می‌توانید با صرف کمی هزینه و خرید کود مناسب خاک موجود در گلدان‌های گلخانه خانگی خود را ارتقا داده و کیفیت رشد گل‌های خود را بهبود بدهید.

به هر حال خاک غنی شده با کود مناسب کمک می‌کند عوامل و آفات کمتر به گل‌های شما آسیب برسانند. همچنین توصیه می‌شود جهت نگهداری بهینه و پیشگیری از حمله آفات به گل‌های خود همیشه مقدار کود مناسب و با کیفیت در یک ظرف در بسته فلزی دم دست خود نگهداری کنید تا در بازه‌های زمانی مناسب به‌صورت استاندارد از آن جهت ارتقای کیفیت خاک گلدان‌ها استفاده کنید.

 

دم دست داشتن ابزار باغبانی

استفاده از تجهیزات گلخانه خانگی در گلخانه‌ای با دیوار‌های پلاستیکی با فریم فلزی مشکی رنگ، کفی خام،، گبدان‌های آویزی و جعبه چوبی

به هر حال گلخانه خانگی شما مکانی برای نگهداری گل‌ها و گیاهان زیبا و تزئینی به شمار می‌رود. بنابراین همانند دیگر موارد مشابه نیاز به یک‌سری ابزار مخصوص باغبانی در آن امری بدیع است.

به همین دلیل به شما توصیه می‌کنیم همواره یک‌سری ابزارهای باغبانی دستی نظیر هرس، قیچی، ماله کوچک، مداد تیز نشده، قلم مو کوچک، مجموعه‌ای از دستکش‌های نازک باغبانی، میله‌های کوچک، رشته و سایر موارد مشابه را در گلخانه خود نگهداری کنید. این اقدام به شما کمک می‌کند به وسائل مورد نیاز جهت انجام امور مربوطه همیشه به‌راحتی دسترسی داشته باشید. جهت پیشگیری از به‌هم‌ریختگی وسایل گلخانه خانگی خود بهتر است ابزارهای باغبانی مورد نیازتان را درون یک گلدان سفالی زیبا نگهداری کنید.

 

نگهداری از نشانگرها و برچسب‌های گیاهی

استفاده از بر برجست‌ها، یکی از تجهیزات گلخانه خانگی و گلخانه با کفی سیمانی و گلدان‌های گل آجری سفالی

استفاده از برچسب در گلخانه و سینی‌های کاشت بذر همیشه رایج بوده و مطمئناً شما نیز جهت انجام امور مربوطه نیاز به یک نشانگر دائمی و یا یک مداد تیز در دم دست خود خواهید داشت.

 

اسپری

اسپری آب سفید از تجهیزات گلخانه خانگی با دیوار آجری و بوته‌های کاشته شده

استفاده از ترکیب‌های ضدعفونی‌کننده و همچنین برخی از آفت‌کش‌ها در گلخانه خانگی برای علاقمندان به گل و گیاه همیشه امری رایج به شمار می‌رود. بنابراین وجود یک اسپری برای منظورهای فوق جزو ملزومات بوده و شما باید این ابزار را نیز در گلخانه خود همیشه دم دست داشته باشید تا در مواقع نیاز دچار دستپاچگی نشوید.

البته برخی از حشرات جزو مواردی به شمار می‌روند که برای رشد گل و گیاه مفید هستند. بنابراین بهتر است، برای حذف حشرات از روی گل‌های خود کمی محتاط‌تر و با آگاهی بیشتری اقدام کرده و از حذف مواردی که برای گل‌ها مفید هستند، خودداری کنید.

 

استفاده از نیمکت و قفسه

استفاده از تجهیزات گلخانه خانگی در گلخانه‌ای با قفسه‌ها و فریم چوبی، کفی موزاییکی و گلدان‌های گل و گیاهکاری شده روی قفسه‌ها

معمولاً شما می‌توانید، تمام گلدان‌های خود را کف محفظه گلخانه بچینید. اما هر گاه در فضای گلخانه خود از یک نیمکت یا قفسه و حتی استندهای فلزی و چوبی مخصوص گلخانه استفاده کنید، علاوه بر آنکه می‌توانید جذابیت و زیبایی فضای گلخانه را افزایش دهید، شرایط را برای نگهداری گل‌های مورد علاقه خود راحت‌تر و همچنین رشد بهتر گل‌های خود بهتر و بهینه‌تر خواهید کرد.

بنابراین توصیه می‌کنیم اگر تاکنون برای این منظور اقدام نکرده‌اید و هنوز تمام گلدان‌های خود را بر سطح کف گلخانه چیده‌اید، به فکر تهیه قفسه یا استند متناسب با سلیقه خود باشید و از مزایای آن خود را بهره‌مند کنید.

 

استفاده از قفسه بندی چوبی و سینی کاشت، از تجهیزات گلخانه خانگی و گلخانه شیشه‌ای با فریم چوبی و گلدان‌های آجری رنگ

خوشبختانه امروزه بسیاری از تولیدکنندگان در این زمینه به‌صورت جدی فعالیت می‌کنند و استندها و قفسه‌های مخصوص گلخانه‌های خانگی را با طرح و تنوع بسیار بالا تولید و روانه بازار کرده‌اند.

همچنین اگر شما قادر به یافتن طرح مورد نظر خود از بین موارد آماده موجود در بازار نیستید، می‌توانید آن چیزی که مد نظرتان است را به یک تولید کننده ماهر در این زمینه بسپارید و از او بخواهید آن را به‌صورت سفارشی برایتان بسازد. دیگر توصیه قابل ذکر ما در این باره این است که حتی‌المقدور سعی کنید استندهایی را برای منظور فوق انتخاب کنید که قفسه‌های باریکتر و کوچکتر در قسمت‌هایی بالایی آن‌ها قرار دارد و موارد سنگین در قفسه‌های پایین و سبک را در قفسه‌های کوچکتر نگهداری کنید.

 

تخصیص بخشی از فضای گلخانه برای کار

استفاده از تجهیزات گلخانه خانگی در گلخانه‌ای بدون کفپوش، استند چوبی، نردبان فلزی و گلدان‌های گیاهکاری شده مشکی و قهوه‌ای

به هر حال گل‌های موجود در گلخانه نیز همانند گل‌های باغچه و فضای باز نیاز به رسیدگی دارند. بنابراین هنگامی که شما فضای گلخانه خود را طراحی می‌کنید، باید فضای مناسبی را برای انجام امور مربوط به آن‌ها برای خود در نظر بگیرید تا بعداً با مشکل مواجه نشوید. همچنین زمانی که اقدام به طراحی قفسه و شلف در گلخانه خود می‌کنید باید محل آن را به نحوی انتخاب کنید که فضا را برای رسیدگی به گل‌ها و انجام امور لازم تنگ نکند.

 

استفاده از تجهیزات گلخانه خانگی در گلخانه‌ای با میز و صندلی چوبی، قفسه‌های مشکی و گلدان‌های سفالی در سایز‌های مختلف

توصیه ما این است که یک میز کار برای این منظور در گلخانه در نظر بگیرید. در واقع هنگام نصب قفسه در گلخانه، محلی از آن را به‌عنوان میز کار در نظر بگیرید. البته محلی که به‌عنوان میز کار در قفسه در نظر می‌گیرید باید بزرگتر از سایر قفسه‌ها باشد. به نحوی که شما بتوانید به‌راحتی بر روی آن کار کنید. همچنین جهت پیشگیری از خستگی مفرط در حین کار در فضای گلخانه بهتر است ارتفاع پیشخوان یا میز کار خود را به نحوی در نظر بگیرید که به‌راحتی بر روی یک صندلی و یا چهارپایه نشسته و کار خود را ادامه دهید.

 

در نظر گرفتن تهویه مناسب

تهویه محیط له وسیله پنکه، از تجهیزات گلخانه خانگی و گلخانه طلقی با قفسه‌ها و چهارچوب فلزی و گلدان‌های گل

گلخانه محلی است که همیشه مرطوب بوده و همچنین به‌دلیل سرپوشیده بودن فضای آن، گرما نیز دیگر عنصری هست که در آن یافت می‌شود. بنابراین وجود تهویه مناسب برای کاهش عوارض ناشی از تلفیق رطوبت و گرما با یکدیگر جزو دیگر لوازم ضروری در گلخانه به شمار می‌رود.

بسیاری از گلخانه‌های خانگی داری دریچه و نورگیر سقفی هستند، اگر گلخانه شما نیز از این امکان برخوردار است، سعی کنید از پوشاندن دریچه خودداری کنید و اجازه دهید تهویه هوا در آن صورت قرار بگیرد و همواره هوای تازه، آزاد و خنک در فضای منزل و گلخانه شما جریان بیابد.

 

استفاده از تجهیزات گلخانه خانگی در گلخانه‌ای با فریم سبز رنگ، شیشه طلقی مات و سیستم هیدرولیک پنجره‌ها

البته نصب سیستم هیدرولیک نیز برای این منظور پیشنهادی بسیار مناسبی بوده و کمک می‌کند پنجره گلخانه جهت تهویه مناسب و ایده‌آل هوا به‌صورت خودکار باز و بسته شود. همچنین اگر گلخانه شما دارای برق است، قرار دادن یک فن مناسب برای تهویه اصولی هوا در آن بسیار عالی خواهد بود.

 

تنظیم دمای گلخانه

دماسنج، از تجهیزات گلخانه خانگی در گلخانه ای روشن و پر نور با بوته‌های گوجه آویز

جهت مدیریت دمای هوای گلخانه، شما همواره نیاز به یک دماسنج در گلخانه خود دارید. وجود دماسنج در گلخانه به شما کمک می‌کند از میانگین دمای هوای گلخانه خود همیشه مطلع باشید.

به این ترتیب هر زمان که متوجه شدید دمای هوا بسیار بالاتر از حد نرمال خود قرار دارد و ممکن است این گرما به گل‌های شما آسیب برساند، تدابیر لازم در این زمینه را بی‌اندیشید. مثلاً اقدام به خارج کردن گل‌های خود به بیرون از منزل و گلخانه کنید. همچنین در اوایل فصل بهار که تصمیم به کاشت بذر دارید، به موقع دست به کار شوید و بذرهای مورد نظر خود را در سینی بذر با دمای مناسب بکارید.

 

قفسه بندی گلخانه

استفاده از تجهیزات گلخانه خانگی در گلخانه‌ای با دیوار آجری، فریم و قفسه‌های آبی، آبپاش فلزی و گللدان‌های گلکاری شده

افزودن قفسه بندی گلخانه نیز یکی دیگر از ایده‌های خوب برای مرتب کردن فضای گلخانه است. اگر شما دارای یک گلخانه کوچکی هستید، این ایده برایتان بیشتر کاربردی بوده و فضای بیشتری را در اختیار شما قرار خواهد داد.

برای ایجاد قفسه بندی گلخانه، روش‌هایی متعددی وجود دارد. امروزه قفسه‌های آماده با طرح و اندازه‌های مختلف در بازار وجود دارند که شما می‌توانید متناسب با سلیقه خود قفسه مناسب را انتخاب کرده و در گلخانه خود مورد استفاده قرار بدهید. اگر انتخاب شما قفسه‌های فلزی باشد، توصیه می‌کنیم قفسه‌های مشبک را انتخاب کنید تا آب گلدان‌ها بر روی قفسه‌ها باقی نماند.

 

اقدامات لازم جهت طراحی گلخانه فراتر از اصول اولیه 

استفاده از تجهیزات گلخانه خانگی در گلخانه‌ای با کفی سنگریزه، گلدان‌های آویزی سفالی و جعبه چوبی طوسی

گلخانه خانگی نیز بخشی از خانه شما بوده و برای طراحی آن شما می‌توانید مطابق با سلیقه و امکاناتی که در دسترس دارید، ترفندهای متعدد و فراتر از اصول اولیه را به کار ببرید که در ادامه مطالب ما برخی از آن‌ها را برای شما نام خواهیم برد.

 

ارتقای کفپوش

استفاده از تجهیزات گلخانه خانگی در گلخانه‌ای با گیاهان کاشته شده در گلدان، دیوار و سقف طلقی با فریم فلزی سفید

در ساده‌ترین حالت کفپوش گلخانه خانگی،خاکی است و در چنین شرایطی، نگهداری تقریباً راحتی نیز دارد. اما اگر شما تمایل دارید گلخانه‌ای زیباتر و مجلل‌تر داشته باشید و همچنین از عدم ثبات نیمکت‌های خود در گلخانه خسته شده‌اید، پیشنهاد می‌دهیم کفپوش آن را سنگفرش کنید.

 

قرار دادن سینک ظرفشویی در گلخانه

استفاده از سینک سنگی با شیرآلات مینیمال، از تجهیزات گلخانه خانگی و گلخانه شیشه‌ای با فریم فلزی مشکی

مزیت داشتن سینک ظرفشویی مخصوص گلخانه را شما بیشتر در نزدیکی زمان کاشت و پیوند درک خواهید کرد. زیرا در چنین مواقعی شما یک فضای خشک برای کار دارید. البته قرار دادن یک سینگ مرطوب در صورت وجود لوله کشی نیز مزیت‌های خاص خود را دارد.

 

تعبیه بخاری مخصوص گلخانه

بخاری کوچک سفید، یکی از تجهیزات گلخانه خانگی با کفپوش سنگریزه و گلدان‌های سفالی

اضافه کردن یک منبع گرمایی و یا بخاری کوچک به گلخانه در فصل سرما مانع از آسیب دیدن گل‌ها و گیاهان حساس می‌شود. خوشبختانه امروزه انواع و اقسام بخاری مخصوص گلخانه در بازار موجود بوده و شما براحتی قادر هستید با خرید یکی از مدل‌های باب دل خود در فصل زمستان نیز محفل گلخانه خانگی خود را گرم نگه دارید.

 

افزودن نورپردازی

نورپردازی گیاهان با چراغ‌های سفید از تجهیزات گلخانه خانگی، گلخانه‌ای با سقف شیشه‌ای و فریم سفید و بوته خیار کاری شده

ایجاد نورپردازی و افزودن چند چراغ دیوارکوب به گلخانه خانگی هم موجب افزایش جذابیت و زیبایی آن می‌شود و امکان کار کردن در شب و رسیدگی به گل‌ها را نیز برای شما فراهم می‌آورد.

 

معرفی مهمترین و رایج‌ترین تجهیزات مدرن گلخانه‌ای به همراه قیمت

استفاده از نورپردازی با لامپ‌های‌های متال هالید از تجهیزات گلخانه خانگی و گلخانه شیشه‌ای با فریم سفید

امروزه به لطف پیشرفت علم و تکنولوژی انواع و اقسام تجهیزات گلخانه خانگی در بازار وجود است. این لوازم به شما کمک می‌کند که هم فضای گلخانه را مرتب‌تر و زیباتر کنید و هم شرایط را برای رشد گل و گیاه مطلوب‌تر کنید. در ادامه ما قصد داریم برخی از این لوازم را به همراه قیمت به شما عزیزان معرفی کنیم.

 

لامپ بخار یا پروژکتور سدیم گلخانه‌ای 400 وات

لامپ بخار سدیم با فریم فلزی و به رنگ مسی از تجهیزات گلخانه خانگی

این مدل لامپ طیف نوری متفاوتی با صنایع روشنایی معمول دارد و به‌صورت خاص برای گل‌ها طراحی شده است.

 

دستگاه tds و ec آب

دستگاه tds و ec آب به رنگ آبی و طوسی، از تجهیزات گلخانه خانگی

این دستگاه نیز یکی از محصولات رایج قابل استفاده برای گلخانه است و در پرورش بهینه‌تر گل‌ها به شما کمک می‌کند. در واقع این محصول با اندازه‌گیری میزان سختی آب، فرایند جذب مواد غذایی را برای گیاه راحت‌تر می‌کند.

 

تایمر دیجیتال

تایمر متصل به شیر آب، از تجهیزات گلخانه خانگی جهت تنظیم زمانی آبیاری

تایمر دیجیتال نیز از دیگر تجهیزات گلخانه خانگی است که با ارائه قابلیت ست نمودن چندین برنامه روشنی و خاموشی جهت قطع و وصل جریان برق به شما کمک می‌کند با امکانات و راحتی بیشتری به گل‌های خود رسیدگی کنید.

 

دستگاه PH متر آب

دستگاه ph متر آب به رنگ سفید و آبی، از تجهیزات گلخانه خانگی در مرحله کشت بذر

دستگاه PH متر آب، یک وسیله ضدآب بوده و غلظت آب را اندازه‌گیری می‌کند. همچنین این دستگاه دارای تعویض الکترود بوده و همچنین دارای سیستم هولد نیز بوده و برای ثبت مقادیر اندازه‌گیری پی اچ بسیار دقیق عمل می‌کند. این ابزار نیز جهت پرورش بهینه گل و گیاه در گلخانه به کمک شما می‌آید.

 

سطل هیدروپونیک

سطل هیدروپونیک مشکی، از تجهیزات گلخانه خانگی و گلخانه با کفی سیمانی و دیوار طوسی

سطل هیدروپونیک نیز یکی دیگر از تجهیزات مهم در گلخانه‌های مدرن بوده و شما را قادر می‌سازد گل و گیاه خود را به‌صورت مدرن نگهداری و پرورش دهید. این ابزار گلخانه دارای رنگ مشکی بوده و هیچ نوری را از خود عبور نمی‌دهد.

 

گلدان پارچه‌ای بزرگ

گلدان پارچه‌ای مشکی رنگ با گل‌های رنگی از تجهیزات گلخانه خانگی و کفپوش چمن برای گلخانه

معمولاً گلدان پارچه‌ای به‌صورت لیتری به فروش می‌رسد، این ابزار جهت کاشت انواع بوته‌ها و درختچه‌ها بسیار مناسب بوده و دارای جنسی هست که بهترین شرایط را برای تنفس ایده‌آل گیاه به وجود می‌آورد. همچنین به‌دلیل خیس ماندن طولانی و عدم نیاز به آبیاری فضای سبز گلخانه به صورت دائم، مانع از پوسیدن ریشه گیاه می‌شود. دیگر مزیت گلدان پارچه‌ای این است که موجب افزایش توان رشد ریشه می‌شود.

 

رفلکتور پارچه‌ای

رفلکتور پارچه‌ای راه راه، از تجهیزات گلخانه خانگی با کفی چمن و گل‌های صورتی

رفلکتور پارچه‌ای از دیگر تجهیزات گلخانه است که دارای جنس پارچه‌ای بوده و در حال حاضر هم تولید داخلی و هم نوع وارداتی آن در بازار موجود است. رفلکتور پارچه‌ای یک نوع عایق نور بوده و موجب بازتاب نور به سمت گیاه می‌شود.

این نوع پارچه حتی در کف گلخانه نیز قابل استفاده است و اگر گلخانه شما دارای کفی خاکی است این نوع تجهیزات گلخانه‌ای کمک شایانی جهت انجام راحت‌تر امور مرتبط با گل و گلخانه به آن می‌کند.

 

قاب متال هالید

قاب های متال هالید سفید جهت نورپردازی از تجهیزات گلخانه خانگی و گلخانه با کفپوش سنگریزه و فریم فلزی

قاب متال هالید که با عنوان پرژکتور و یا هودهای ایرکولینگ لامپ فشاری نیز خوانده می‌شوند، می‌توانند نور را به‌صورت یکدست در همه جای گلخانه پخش کنند.

 

پکیج CO2

دستگاه تنظیم Co2 هوای گلخانه متصل به کپسول گاز، از تجهیزات گلخانه خانگی و گلخانه با سقف و پایه‌های فلزی

پکیج دی‌اکسیدکربن یا سنسور CO2 با فراهم کردن دی‌اکسید کربن مورد نیاز گل و گیاه موجود در گلخانه، فرایند رشد را بهبود می‌دهد. امروزه کپسول‌های CO2 در ابعاد ۵,۱۰ و ۳۰ لیتری در بازار موجود هستند که شما می‌توانید متناسب با سطح و ابعاد گلخانه خود کپسول مناسب را انتخاب کنید.

 

فیلتر کربن بوگیر

استفاده از دستگاه تصفیه هوا با بدنه استیل، از تجهیزات گلخانه خانگی، گلخانه گیاهکاری شده و شقف شیشه‌ای با فریم فلزی

فیلتر کربن بوگیر و یا دستگاه تصفیه هوا به‌منظور جذب یون‌های منفی در محیط کشت گیاه مورد استفاده قرار می‌گیرد. همچنین جذب باکتری‌ها و از بین بردن آلاینده‌های مضر در پیرامون گل و گیاه موجود در گلخانه از دیگر وظایف دستگاه تصفیه هوای مخصوص گلخانه است. استفاده از این دستگاه علاوه‌بر آنکه برای گلخانه شما مناسب است در ایجاد فضای مطبوع در کل فضای خانه نیز کاربرد دارد.

 

لامپ متال هالید گلخانه‌ای 400 وات

لامپ متال هالید با فریم طوسی روشن، از تجهیزات گلخانه خانگی با سقف فلزی آلومینیومی

لامپ متال هالید مخصوص گلخانه معمولاً برای دوره رویشی گیاه کاربرد دارد و منجر به افزایش سرعت رشد گیاه می‌شود. حال که کم و بیش با تجهیزات مورد نیاز گلخانه آشنا شدیم در انتهای مطالب لیست قیمت تجهیزات معرفی شده را در قالب یک جدول نیز خدمت شما عزیزان ارائه خواهیم داد.

محصول قیمت به تومان
لامپ بخار سدیم گلخانه‌ای 400 وات ۱۹۰۰,۰۰۰
دستگاه tds و ec آب ۲۱۰۰،۰۰۰
تایمر دیجیتال ۳۷۰،۰۰۰
دستگاه PH متر آب ۲۱۰۰,۰۰۰۰
سطل هیدروپونیک ۱۶۰،۰۰۰
گلدان پارچه‌ای بزرگ ۱۴۰،۰۰۰
رفلکتور پارچه‌ای ۱۴۰,۰۰۰
قاب متال هالید ۲۸۰۰،۰۰۰
پکیج CO2 ۱۱۹۰۰,۰۰۰
فیلتر کربن بوگیر ۱۳۰۰،۰۰۰
لامپ متال هالید گلخانه‌ای 400 وات ۶۸۰,۰۰۰

 

جمع‌بندی: تجربه یک فضای دل انگیز در منزل با گلخانه خانگی

استفاده از تجهیزات گلخانه خانگی در گلخانه‌ای با فریم سفید چوبی، میز و صندلی چوبی رنگی و دیوار طرح آجری

گلخانه خانگی جزو قسمت‌هایی از خانه است که نحوه طراحی و چیدمان آن بیش از هر چیزی به سلیقه شخصی شما بستگی دارد. در این مقاله ما سعی کردیم ابزار و وسایل و همچنین روش‌هایی استفاده از آن‌ها را برای شما شرح دهیم. امیدواریم مطالب ذکر شده ما مفید واقع گردد و شما بتوانید با ایده گرفتن از آن‌ها بهترین طراحی و دکوراسیون را برای این فضای دل‌انگیز در خانه خود به اجرا دربیاورد.

البته شما می‌توانید در این زمینه از کارشناسان حوزه طراحی و دکوراسیون نیز کمک بگیرید،‌ مسلما زمانی که ایده‌های شما با تجارب فعالان این حوزه در هم آمیزد استفاده از ابزار و وسایل کاربردی در گلخانه نیز بهتر و خلاقانه‌تر خواهد بود.