10 نکته برای طراحی پاسیو کوچک

پاسیویی کوچک با دیوار و صندلی های سفید

امروزه به دلیل ارتفاع زیاد ساختمان‌ها، برای نورگیری فضاهایی مانند اتاق خواب، آشپزخانه، نشیمن و… امکان نورگیری طبیعی با پنجره وجود ندارد. بنابراین بهترین راه‌حل، طراحی ساختمان به همراه پاسیو است. در طراحی پاسیو خانگی برای ساختمان، معماران باید قوانینی که توسط شهرداری تعیین شده است را رعایت کنند. با توجه به این قوانین براساس مساحت هر آپارتمان مساحت پاسیو نیز متفاوت خواهد بود. اگر مانند بعضی آپارتمان‌ها شما نیز پاسیو و بالکن کوچک دارید می‌توانید با کمی تغییر، آن‌ها را به فضایی جالب و صمیمی تبدیل کنید.

 

اینفوگرافی درباره روش های موجود برای نورپردازی زیبای پاسیو
سوالات متداول:

کاربرد اصلی پاسیو کوچک چیست؟

از کاربردهای اصلی فضای پاسیو کوچک می‌توان به کاشت گل و گیاه، استراحت و مطالعه، فضایی برای دورهمی‌های دوستانه و تفریحات، چیدمان مبلمان و سرو غذا اشاره کرد.


برای انتخاب متریال کف پاسیو کوچک باید به چه مواردی توجه کنیم؟

جنس و رنگ متریال کف و دوام آن در برابر تابش نور خورشید، هارمونی و هماهنگی بین متریال کف پاسیو کوچک و متریال کف فضاهای داخلی و حتی متریال مبلمان‌ها از مواردیست که باید به آن توجه شود.


چیدمان مبلمان و طراحی دکور فضای پاسیو کوچک را به چه شکلی انجام دهیم؟

شما باید متناسب با مساحت پاسیو، نوع مبلمان، سبک دکوراسیون فضا، متریال‌ها، رنگ‌ها و نوع نورپردازی فضا، چیدمان مبلمان را انجام دهید.


برای تزئین و زیبایی فضای پاسیو کوچک چه مواردی را به کار ببریم؟

شما می‌توانید از وسایل ساده مانند کوسن‌های رنگی، گل‌ها و گلدان‌های متنوع و رنگارنگ، متریال‌های متنوع، ریسه‌های نوری، حوضچه کوچک و گودال آتش استفاده کنید.

 

پاسیو چیست ؟

پاسیویی کوچک با دیوار چوبی و باغچه ای با گیاهان رونده روی دیوار و سقف شیشه ای

ابتدا بهتر است با مفهوم پاسیو بیشتر آشنا شویم. در وسط یا انتهای ساختمانی که امکان تهویه هوا و نورگیری طبیعی مستقیم از پنجره وجود ندارد، فضایی به نام پاسیو یا patio ساخته می‌شود. با توجه به زیربنای ساختمان، ابعاد پاسیو خانگی نیز متفاوت می‌باشد. پاسیو یا نورگیرها معمولا سقف ندارند و یا سقف آن‌ها از مصالح شفاف ساخته می‌شود تا نور طبیعی را به داخل ساختمان هدایت کند. 

 

شرایط و ضوابط ساخت پاسیو

تصویر پاسیوی کوچکی به رنگ سفید و کرم با باغچه و دیوارسبز با گیاهان رونده

نحوه محاسبه مساحت لازم برای نورگیر یا پاسیو خانگی:

بطور کلی فضاهای اصلی خانه مانند اتاق خواب و نشیمن، همچنین فضاهای فرعی مانند آشپزخانه به نور طبیعی احتیاج دارند که قوانین نیز براساس این فضاها نوشته شده است.

1- مساحت لازم برای فضاهای اصلی ( اتاق خواب، نشیمن و…) نیز براساس یکی از دو روش زیر به دست می‌آید:

 • 12 متر مربع
 • 6 درصد از مساحت زمین

2- مساحت لازم برای فضاهای فرعی ( آشپزخانه و…) نیز براساس یکی از دو روش زیر به دست می‌آید:

 • 6 مترمربع
 • 3 درصد از مساحت زمین

 

پاسیوی کوچک مسقف با کف چوبی، شومینه کوچک، یک صندلی فلزی و مبل و میز چوبی

نکته :

 • مساحت پاسیو می‌تواند از مساحت تعیین شده توسط شهرداری بیشتر باشد که به همان میزان نیز از مساحت زیربنا کم خواهد شد.
 • حداقل متراژ نورگیر 4 متر مربع است یعنی در هرشرایطی از 4 متر مربع نباید کمتر باشد.

3- فاصله بین پنجره های نورگیر در آپارتمان‌هایی که در هر طبقه بیشتر از یک واحد دارند:

 • فاصله بین پنجره های نورگیر از فضای اصلی به فرعی حداقل باید 4 متر مربع باشد.
 • فاصله بین پنجره های نورگیر از فضای فرعی به فرعی حداقل باید 4 متر مربع  باشد.
 • فاصله بین پنجره های نورگیر از فضای اصلی به اصلی حدقل باید 6 متر مربع باشد.

 

انتخاب کاربرد پاسیو

پاسیویی کوچک با دیوارهای طوسی روشن ،مبلمان طوسی با دسته های چوبی و گودال آتش

وقتی صحبت از پاسیو کوچک می‌شود، بیشتر افراد فکر می‌کنند گزینه های کمی برای انتخاب دارند و اصلی ترین اشتباه برای دیزاین فضاهای کوچک همین است. اول باید به ابعادی که دارید توجه کنید، مرحله بعد انتخاب کاربرد پاسیو خانگی است؛ باید ببینید دوست دارید از پاسیو برای چه کاری استفاده کنید؟ از فضای پاسیو می‌توان برای استراحت، مطالعه، دورهمی دوستانه، پرورش گل و گیاه و… استفاده کرد. بعد از مشخص کردن کاربرد پاسیو می‌توان المان های مناسبی مانند میز و صندلی تاشو، پاف‌های رنگارنگ، گودال آتش، نورپردازی با چراغ یا ریسه، کتابخانه کوچک و هرچیزی که خودتان دوست دارید را انتخاب کنید.

 

تاثیر رنگ

تصویری از یک پاسیوی کوچک رنگی با مبلمان قهوه ای، فرش سبزو اکسسوری های رنگی

انتخاب رنگ مناسب در ایجاد احساسی که می‌خواهید داشته باشید نقش بسیار مهمی دارد. در فضاهایی مانند نورگیر برای بزرگ دیده شدن می‌توانید از رنگ‌های خنثی مثل سفید، خاکسری و طوسی استفاده کنید. این رنگ‌ها به راحتی با سایر رنگ‌ها ترکیب شده و فضای زیبایی را ایجاد خواهند کرد؛ همچنین در انتخاب رنگ‌ها، متریال‎‌‌ها و گیاهانی که رنگ‌های متنوع دارند نیز به شما کمک می‌کنند راحت‌تر تصمیم‌گیری کنید.

 

استفاده از گیاهان

پاسیوی کوچکی با مبلمان طوسی مشکی و درخت ها و گیاهان کاشته شده و گلدانی

در زندگی شهری که حالا همه درگیر آن شده اند بهترین گزینه برای نزدیگی به طبیعت استفاده از گل ها و گیاهان در فضای زندگی‌مان است. گل و گیاهان باعث لطافت روح و روان شده و انسان را از مشکلات زندگی دور می‌کنند. یکی از راه‌های رسیدن به آرامش، شادی و مثبت اندیشی و نوازش روح و روان، گیاهان هستند. تماشای گل و گیاهان و لذت بردن از آن باعث تغییر اخلاق انسان و سرزندگی می‌شود.

 

پاسیوی کوچک با دیواری زرد، تعدادی گلدان دیواری و زمینی و میز و صندلی راحتی

همانطور که وجود گل و گیاهان در پاسیو خوشایند است می‌توانید چیز‌های دیگری هم در پاسیو کوچک خانه خود داشته باشید مثلا فکر کنید برای شام به گوجه فرنگی نیاز دارید؛ به جای رفتن به میوه فروشی سری به پاسیو خانگی خود می‌زنید و از گلدان گوجه کنده و نوش جان می‌کنید، حتما تصورش هم برای شما وسوسه‌انگیز است. اگر دوست دارید میوه‌ای مثل گوجه را  پرورش دهید ولی فضای مناسب را ندارید می‌توانید پرورش گوجه فرنگی در گلدان را امتحان کنید. رنگ گل‌ها نیز اثر زیادی در فضایی که می‌خواهید داشته باشید دارند برای مثال اگر دنبال آرامش هستید، می‌توانید از گل هایی با رنگ های صورتی، بنفش و سفید و اگر به هیجان علاقه‌مند هستید گل هایی با رنگ قرمز، نارنجی و زرد گزینه های خوبی خواهند بود.

 

پاسیو کوچک با مبلمان

پاسیوی کوچکی با کف بتنی، مبلمان و میز و صندلی چوبی با کوسن ها و چراغ آویز قرمز

مبلمان چوبی همراه خوبی برای گفتگوهای دوستانه شما خواهند بود همچنین می‌توانید با طراحی درست مبلمان مانند تصویر از فضا بیشترین استفاده رو ببرید. ترکیب رنگ قرمز با رنگ چوب همچنین کف بتنی، فضای مطلوبی را ایجاد می‌کند.

 

گودال آتش در پاسیو کوچک

تصویری از یک پاسیوی کوچک با دیوار و صندلی های چوبی و یک گودال آتش سنگی مربعی وسط فضا

پاسیو کوچک نیز فضای مناسبی برای لذت بردن از طبیعت در فصل تابستان و هوای گرم است. اما برای زمستان و در هوای سرد ممکن است بخاطر سرمای زیاد ترجیح دهید چای یا قهوه داغ را در خانه نوش جان کنید و از سرما دور بمانید. ولی حتما احساس بودن کنار گرمایی لذتبخش مانند گودال آتش، در فضای باز با پتویی بر روی دوش و دیدن بارش باران هرکسی را به داشتن نورگیر کوچک و دنج مانند تصاویر بالا وسوسه خواهد کرد. همچنین دورهمی‌های دوستانه و خانوادگی به گرمای پاسیو شما کمک زیادی خواهد کرد. شما می‌توانید با کمی تحقیق با توجه به فضایی که در اختیار دارید پاسیویی مناسب هم برای زمستان و هم برای تابستان خود داشته باشید.

 

نورپردازی پاسیو

تصویر پاسیوی کوچکی با میر و صندلی های حصیری و چراغ های حصیری روی سقف

همانطور که گفتیم مهم ترین کاربرد پاسیو دعوت نور طبیعی به فضای داخل خانه است ولی با انتخاب ریسه، چراغ آویز، شمع، گلدان های نورانی، آباژور و فانوس مراکشی می‌توانید برای شب نیز فضای پاسیو کوچک خود را نورانی کنید. ریسه: یکی از راه های داشتن نورگیر کوچک، زیبا و رمانتیک نورپردازی فضا با ریسه است که علاوه بر زیبایی هزینه کمی نیز دارد و نصب آن بسیار آسان است. نگران نباشید برای تزیین پاسیو داخل منزل با ریسه، داشتن حصار و درخت بلند برای نگهداری ریسه نیز کافی است. اگر این موارد را ندارید می‌توانید دیوار پاسیو خانگی و یا گلدان‌های گل را با ریسه های جذاب تزیین کنید. همچنین ترکیب ریسه های چشمک‌زن و طناب نیز زیبایی ریسه را دوچندان می‌کند.

 

یک پاسیوی کوچک سنگفرش شده با چراغ‌های کوچکی که از سقف آویزان شده با صندلی های فلزی

چراغ آویز: با آویزان کردن چراغ از درخت یا هرچیزی که در اختیار دارید می‌توانید فضایی زیبا ایجاد کنید، مخصوصاً برای روشنایی فضای پاسیو و آلاچیق روی پشت بام خانه شما نیز کاملا ایده خوبی خواهد بود.

 

پاسیوی کوچک با مبل ال شکل کرم و کوسن‌های قهوه‌ای و شمع‌هایی روی میز چوبی

شمع : اگر دوست دارید کنار همسرتان فضای رمانتیکی داشته باشید و شام دونفره نوش‌جان کنید و یا برای دورهمی دوستانه جو صمیمی داشته باشید، لازم نیست حتما در داخل خانه این طراحی انجام شود می‌توانید با استفاده از شمع در فضای باز خاطره زیبایی را بسازید.

 

پاسیویی کوچک با کفپوش چوبی، آباژور پایه بلند مشکی و مبل حصیری مشکی

آباژور : وقت آن رسیده است که فضای داخل خانه‌تان تغییر کند. لازم نیست حتما لوازم منزل را عوض کنید؛ شما می‌توانید برای این تغییر آباژورهای خانه‌تان را بیرون بیاورید و طراحی جدیدی با آن ایجاد کنید.

 

گلدان‌های نورانی مربع شکل با پایه چوبی قهوه ای تیره در پاسیویی کوچک

گلدان‌های نورانی : یکی دیگر از راه‌های نورپردازی زیبا پاسیو خانگی استفاده از گلدان‌هایی است که بدنه نورانی دارند که علاوه بر زببایی فضا باعث زیبایی گیاهان نیز می‌شوند .

 

پاسیوی کوچکی با مبل های سفید و قهوه ای و کوسن ها و فانوس های مراکشی بنفش

فانوس مراکشی: یکی از سبک‌های زیبا و عجیب در طراحی داخلی سبک مراکشی است که به دلیل داشتن رنگ‌های متنوع و پرانرژی سبب شده که از این سبک در دکوراسیون خانه های مدرن و سنتی استفاده شود. فانوس مراکشی یکی از المان های سبک مراکشی است که طرفداران زیادی دارد. از فانوس‌های مراکشی علاوه بر تزیین پاسیو داخل منزل می‌توان برای نورپردازی فضای باز نیز استفاده کرد. فانوس‌های مراکشی با طراحی مشبک و زیبای خود می‌توانند در نورپردازی فضای پاسیو کوچک و آلاچیق خانگی نورهای متنوعی را به نمایش بگذارند.

 

چمن مصنوعی

پاسیویی کوچک با دیوارهای چوبی ، نیمکت و چمن مصنوعی برای کف

بسیاری از کسانی که علاقه‌مند به طبیعت و گیاهان هستند ممکن است هنگامی که از سرکار می‌آیند، دوست داشته باشند به فضای سرسبزی مانند پارک بروند ولی بخاطر خستگی یا نداشتن وقت کافی پشیمان شده و در خانه استراحت کنند. داشتن فضایی سرسبز در خانه می‌تواند بهترین گزینه برای این افراد باشد تا با بودن در یک فضای زیبا به همراه گیاهان باعث نشاط و سرزندگی‌شان شود. اگر مکانی مانند پاسیو و تراس گاردن در خانه تان است و دوست دارید همیشه سرسبز باشد اما زمان زیادی برای رسیدگی به آن را ندارید می‌توانید از چمن مصنوعی استفاده کنید. در ادامه با مزایا و معایب چمن مصنوعی بیشتر آشنا خواهید شد.

 

مزایای چمن مصنوعی

تصویر پاسیویی کوچک که دیوار و کف زمینش با چمن مصنوعی پوشانده است و مبلی حصیری جلوی دیوار

 • اگر در فضای موردنظرتان امکان رشد چمن طبیعی نیست می‌توانید به راحتی از چمن مصنوعی استفاده کنید.
 • چمن مصنوعی نیازی به هرس و نگهداری و آبیاری ندارد.
 • در مساحت کم و زیاد می‌توانید از چمن مصنوعی استفاده کنید.
 • چمن مصنوعی برعکس چمن طبیعی همیشه سبز و زیبا است.
 • هزینه ای که برای ابزار و وسایل موردنیاز برای چمن طیبعی باید انجام دهید را صرفه جویی کنید.

 

معایب چمن مصنوعی 

پاسیوی کوچکی با پله‌های چمن مصنوعی شده و گلدان‌های گل‌ صورتی کوچک روی آن

 • در صورت آسیب دیدن چمن مصنوعی هزینه تعمیر آن از چمن طبیعی بیشتر است.
 • هزینه نصب و اجرای چمن مصنوعی از طبیعی گرانتر است.
 • اگر پاسیو شما کاملا پوشیده است دقت کنید که چمن مصنوعی درصورتی که در فضایی با دما بالا باشد دمای فضا را بیشتر می‌کند (در حالی که چمن طبیعی دما را متعادل می‌کند.)
 • اگر پاسیوتان سقف ندارد و امکان بارش باران زیاد است بهتر است برای جمع شدن آب باران برنامه‌ریزی کنید زیرا چمن مصنوعی امکان جذب آب را ندارد.
 • چمن مصنوعی برخلاف چمن طبیعی و گیاهان اکسیژن تولید نمی‌کند.

 

طراحی دیوار برای پاسیو کوچک

پاسیویی کوچک با میز و صندلی های فلزی و طراحی یکی از دیوارهای پاسیو

برای بزرگ تر دیده شدن فضای پاسیو کوچک در خانه علاوه بر دقت در انتخاب رنگ قسمت‌های اصلی مانند کف، دیوار و سقف می‌توانید با چند روش دیگر نیز به بزرگ دیده شدن نورگیرتان کمک کنید.

 • برای طراحی دیوار فضاهای کوچک می‌توانید از خطوط استفاده کنید. درواقع می‌خواهید از خطای دید برای نمایش بهتر فضای خود استفاده کنید. مثلا خطوط افقی باعث می‌شوند که پاسیو فضایی پهن و عریض دیده شود و برعکس خطوط عمودی ارتفاع فضا را بلند‌تر نشان می‌دهد.
 • رنگ‌های تند، شلوغی و بهم ریختگی باعث کوچک دیده شدن فضا می‌شوند.
 • اگر در پاسیو خود در دیوار تو‌رفتگی دارید از آن غافل نشوید این تو‌رفتگی‌ها فضای مناسبی برای قرار دادن وسایل هستند.
 • خود نور و روشنایی نیز باعث بزرگ دیده شدن فضا می‌شود.
 • اگر پاسیو با دیگر فضاهای خانه ادغام شده و به عنوان قسمت مشخص از آن استفاده می‌کنید، بهتر است متریال یا رنگ کف پاسیو با کف خانه‌تان هماهنگ باشد. از رنگ‌های روشن مثل پارکت روشن، سرامیک و سنگ بدون طرح استفاده کنید.
 • برای چیدمان وسایل پاسیو از لوازم با زاویه تند استفاده نکنید بهتر است مبلمان و یا سایر لوازم گرد و هلالی باشند.

 

سقف پاسیو

پاسیویی کوچک با سقف شیشه ای و صندلی استخری چوبی و دو درختچه کوچک

همانطور که در ابتدا گفتیم پاسیو به دو شکل بدون سقف و با سقف ساخته می‌شود. در صورتی که پاسیو به عنوان بخشی از خانه شما در سند آمده باشد مشکلی برای ساخت سقف نخواهید داشت ولی اگر پاسیو جزء مشاع ساختمان باشد به این معناست که بدون اجازه سایر ساکنین ساختمان نمی‌توانید در پاسیو تغییری ایجاد کنید.

 

 

یک پاسیوی کوچک بدون سقف با میز و مبلمان کرم قهوه‌ای مقابل دیواری چوبی

پاسیو بدون سقف علاوه بر نورگیری بهتر، امکان دید بهتر از آسمان و فضای بیرون را فراهم می‌کند، باعث تهویه بهتر هوای پاسیو می‌شود و نیازی به لوازم خنک‌کننده نخواهد داشت. از طرفی دیگر پاسیویی که سقف دارد فضا را در برابر بارش باران محفوظ کرده و مانع ورود آب به داخل پاسیو می‌شود؛ همچنین کنترل هوای پاسیو خانگی در فصل زمستان نیز راحت‌تر است. البته امکان تهویه هوا در پاسیو مسقف نیست.

 

پاسیویی کوچک با دیوار‌ها و سقف شیشه‌ای، میز و صندلی‌های چوبی به رنگ قهوه‌ای روشن و مبلمان کرم رنگ

در پاسیوها به دلیل ارتباط مستقیم با فضای بیرون احتمال هدر رفتن انرژی که از داخل خانه به پاسیو منتقل می‌شود زیاد است به همین دلیل در صورتی که می‌خواهید فضای پاسیو را به بخشی از خانه خود و به عنوان یک اتاق از آن استفاده کنید باید برای مصالح مورد استفاده در پاسیو مخصوصا برای سقف آن بهترین گزینه را انتخاب کنید. این انتخاب درست باعث می‌شود که با توجه به قیمت انرژی در بلند مدت به صرفه جویی در مصرف انرژی کمک کند.

 

انواع سقف پاسیو

تصویر پاسیوی کوچک سرپوشیده با میز و صندلی و گلدان های گل

1- سقف‌های شفاف: جنس این سقف‌ها از ورق پلی کربنات بوده که مانند شیشه سبک است ولی مقاومت بیشتری نسبت به شیشه دارد. خطرات آن از شیشه کمتر است و همچنین سقف‌های پلی کربنات نشکن هستند.

 

پاسیوی کوچکی با سقف حبابی و دیوارهای شیشه ای و مبلمان ال قهوه ای

2- سقف های حبابی: از سقف‌های حبابی برای نورگیری بهتر استفاده می‌شود همچنین به علت متنوع بودن در رنگ‌های ساخته شده زیبایی بیشتری دارد. سقف‌ حبابی عایق سرما و گرما بوده که می‌تواند در تابستان و زمستان فضای مناسبی برای دورهمی و استراحت ایجاد کنند.

 

نتیجه گیری

پاسیوی کوچک سرسبز با نیمکت و دیوار چوبی و کباب پز

برای طراحی پاسیو کوچک باید به نکات زیادی مانند کاربرد پاسیو، متریال‌ها، رنگ مناسب، چیدمان وسایل، جنس سقف و… توجه کنید. باید بدانید اگر مساحت فضایی کم است حتما نباید به آن فضا به عنوان جایی که قابل استفاده نیست نگاه کرد. می‌توانید با تغییر دید خود و مشورت با افراد متخصص، بهترین گزینه‌ها را برای ایجاد فضایی که می‌خواهید، انتخاب کرده و از آن لذت ببرید. در خانه‌های امروزی به علت کوچک بودن فضای زندگی باید حداکثر استفاده از مکان‌هایی که در اختیارمان است را برده و زندگی‌مان را مطلوب‌تر کنیم.