10 طرح شومینه در اتاق نشیمن برای افزایش جذابیت خانه

نشیمنی با دیوارهای شیشه ای، مبل سفید و دو صندلی مشکی و دیوار خاکستری شومینه

شومینه ، یکی از موارد مهمی است که در افزایش زیبایی خانه نقش دارد. ما در این مقاله شما را با 10 نمونه شومینه در اتاق نشیمن ، آشنا خواهیم کرد.

عوامل مختلفی در زیباسازی دیزاین و دکوراسیون داخلی منزل شما نقش دارند که به کمک آن‌ها، می‌توانید یک فضای منحصربه‌فرد را برای منزل خود به ارمغان آورید. یکی از مواردی که می‌تواند جذابیت خانه شما را افزایش دهد، شومینه است؛ در حقیقت شومینه یک عنصر چند عملکردی در خانه به حساب می‌آید که با شناخت دقیق آن، می‌‌توان از تمام قابلیت و جنبه‌های مثبتی که دارد، استفاده کرد.

شومینه در کنار تامین گرمای خانه ، نقش مهمی در زیباتر جلوه دادن محیط هم دارد و به صورتی که در بسیاری از طراحی‌ها به عنوان مرکز توجه در اتاق نشیمن قرار خواهد گرفت و مورد پسند سلایق مختلفی است. همچنین نصب شومینه می‌تواند فضایی دنج و دلنشین را برای دورهمی و گفتگو فراهم سازد تا اوقاتی را به خوشی در کنار خانواده و دوستان بگذرانیم و به همین خاطر، پیوسته طرفداران زیادی دارد که تمایل دارند از آن در دکوراسیون خانه استفاده کنند. ما در این مقاله قصد داریم با نگاهی دقیق به توصیف انواع شومینه در اتاق پذیرایی بپردازیم تا بهترین انتخاب را برای زیباسازی دکوراسیون خانه خود داشته باشید؛ با ما در بلاگ معمار نو همراه باشید.

 

طبیعی و هماهنگ

نشیمنی با مبل ال شکل طوسی، دو تک نفره خاکستری، شومینه و تلویزیون بالای آن

این سبک از اتاق پذیرایی را که نمود فضایی صمیمی و دلنشین است را می‌توان در آتلانتا مشاهده کرد. استفاده از چوب‌های طبیعی ضد لک در قالب تیرهای سقف، میزها و لوستر در این سبک، بسیار به چشم می‌خورد. همچنین به کارگیری ماهرانه طیفی از رنگ‌های خنثی همانند کرم، خاکستری روشن و قهوه‌ای در پس‌زمینه هم می‌تواند القابخش آرامش بیشتری به فضای اتاق نشیمن باشد. در کنار موارد ذکر شده، طراحی و نصب یک شومینه مرمرگونه از جنس کوارتز، تکمیل کننده زیبایی دکوراسیون پذیرایی شده و جلوه‌ای بی‌نظیر از احساس آرامش را نمایان می‌کند.

 

زیبا و عملکردی

نشیمنی با شومینه، پنل های دیواری طرحدار برای پشت تلویزیون و قفسه هایی اطراف آن

همواره لازم است به فضا و محل قرارگیری شومینه در اتاق بسیار دقت شود و با نگاهی ظریف‌تر به این موضوع پرداخت تا بتوان بازتاب زیبایی استفاده از شومینه را به طور محسوسی لمس کرد. به عنوان مثال، یک طراح در شهر مینیاپولیس، تجربیات خود را از طراحی و نصب شومینه برای اتاق نشیمن، بدین ترتیب ابراز می‌کند؛ زمانی که قرارگیری یک شومینه در اتاق پذیرایی، مناسب فضا نباشد، به منظور زیباسازی و بهبود شرایط، می‌توان پایین شومینه گازی را هم سطح کف اتاق قرار داد تا فضای کافی برای نصب یک تلویزیون روی دیوار بالای آن، فراهم شود. همچنین دیوار اطراف شومینه را از جنس کوارتز و دیوار پشت تلویزیون با پنل‌های چوبی محکم، تزیین کرد. دو قفسه کتاب به صورت توکار در طرفین شومینه هم می‌تواند زیبایی اتاق نشیمن را بیشتر، تکمیل کند. لازم به ذکر است شومینه قدیمی فضای زیادی را اشغال می‌کند، بنابراین باید قبل از انتخاب نوع شومینه به فضایی که برای استفاده از آن در اختیار دارید، دقت کنید.

 

لذت بیشتر

نشیمنی با مبل منحنی سفید، شومینه و دو کابینت برای فرورفتگی دیوار اطراف شومینه

یکی دیگر از مواردی که زیبایی نصب شومینه را در خانه، علی‌الخصوص اتاق پذیرایی دو افزایش می‌دهد، استفاده از آن به صورت ترکیبی در کنار سایر دکوراسیون خانه همانند کابینت است. در این تصویر که متعلق به یک خانه در شیکاگو است، استفاده از یک جفت کابینت، فرو رفتگی‌های دو طرف شومینه را به شکل مناسب، تکمیل می‌کند. در این میان نکته اصلی این است که کابینت‌ها علاوه بر پر کردن حفره‌های دیوار، جزئی از مبلمان خانه نیز به نظر می‌رسند و می‌توانند در تکمیل کردن دیزاین اتاق نشیمن بی‌نهایت موثر و کارا باشند. پس توصیه می‌شود پیوسته این مورد را به خاطر بسپارید. فراموش نکنید که باید به جنس، نما و ویژگی کابینت هم دقت کرد؛ اینطور که پیداست، انجام این کار به زیباتر جلوه دادن شومینه در نشیمن کمک می‌کند. کابینت‌های ساخته شده از چوب آبنوس کبود آفریقایی و چرم که درون آن با آینه‌کاری و روشنایی لامپ مزین شده و دارای قفسه‌های شیشه‌ای و درهای ریلی است، نمایی خاص و بی‌نظیر را خلق خواهد کرد.

 

میزبانی گرم و صمیمی

نشیمن بزرگی با شومینه و آینه گرد بالای آن به همراه مبلمان کرم و آبی

ورودی خانه نقش بسیار مهمی در میزبانی ما و تغییر نظر مهمان خانه دارد. طراحان در کالیفرنیا به دنبال ایجاد فضایی گرم و صمیمی برای ورودی خانه هستند که به صورت مستقیم، روبه‌روی به اتاق پذیرایی گشوده شود. جانمایی یک نیمکت در سمت چپ ورودی که مکانی برای استراحت کوتاه مدت و تعویض کفش فراهم می‌کند، قادر است کیفیت فضای ورودی را افزایش دهد. نکته مهم دیگر را هم باید نصب شومینه عنوان کرد. یک شومینه بزرگ سنگی همراه با دیزاین و دکوراسیون زیبا در کنار صندلی جین آبی و مبل‌های کرم رنگ، واقعا فضای خانه را فوق‌العاده خواهد کرد.

پیشنهاد می‌کنیم مقاله تمام اصول چیدمان انواع مبل در دکوراسیون منزل را مطالعه فرمایید.

 

مناسب کودکان

نشیمنی با مبلمان طوسی، شومینه، تلویزیون بالای شومینه و یک پاف پرزدار سفید

در هنگام طراحی و نصب شومینه در نشیمن ، باید به این نکته توجه داشت که ممکن است کودکان هم از آن فضا استفاده کنند؛ بنابراین باید نگاهی همه جانبه نسبت به استفاده از شومینه در نشیمن داشته باشیم.

یک خانم خانه‌دار، ساکن در ایالت تنسی اظهار داشت:

فرزندان من تمایل دارند روی زمین بازی کنند و تمام اسباب‌بازی‌ها را اطراف خود پراکنده کنند؛ در نتیجه از داشتن میز عسلی صرف نظر کردم تا فضای بیشتری تامین شود و با توجه به نیاز کنونی خانواده، کاربردی‌تر باشد. به جای میز عسلی، یک پاف نرم جایگزین شد که نقشی چند منظوره دارد؛ بدین ترتیب هم به عنوان میز، هم به عنوان زیر پایی و هم یک صندلی راحتی بادی برای کودکان فراهم می‌شود. جهت شست‌وشو و تمیز نمودن سریع‌تر مبلمان هم می‌توان روی آن را با روکش پوشاند تا در صورت کثیف شدن زمان زیادی صرف نشود.

 

زیبایی آینه‌کاری

نشیمنی با مبلمان طوسی و آبی، شومینه و آینه کاری فرورفتگی اطراف شومینه

زیبایی و شگفتی اتاق نشیمن را می‌توان با تزئینات آینه و ظرافت‌های آینه‌کاری هم به یک صحنه یکتا و چشم‌نواز بدل کرد. البته نصب شومینه و آینه‌کاری فرورفتگی‌های دیوار کنار آن هم می‌تواند فضای نشیمن را به شکل هنرمندانه‌ای متحول سازد. بدین منظور در خانه‌های شهر بوستون از یک لوستر آب‌ طلا کاری شده و پرده‌های بلند آبی تیره طرح‌دار به همراه یک جفت میز استفاده شده است. همچنین جهت رنگ‌آمیزی دیوارها، رنگ خاکستری در نظر گرفته شده است.

 

زیبایی خیره‌کننده رنگ آبی

نشیمنی با دیوارهای آبی نفتی، مبلمان طوسی و خاکستری، شومینه و آینه گرد بالای آن

انتخاب و استفاده صحیح رنگ‌ها، می‌تواند نقش تعیین‌کننده‌ای در زیباسازی اتاق نشیمن داشته باشد. یکی از رنگ‌هایی که می‌توان به آن اشاره کرد، رنگ آبی نفتی است. این رنگ که طیف گسترده‌ای را شامل می‌شود، می‌تواند در اولویت انتخاب یک طراح قرار داشته باشد. رنگ آبی نفتی، حس و حال سبک معاصر را ایجاد و جزئیات طراحی را خیلی بهتر و البته دقیق‌تر، بروز می‌دهد؛ در نتیجه می‌توان از این موضوع، استفاده بهینه‌ای کرد. در این میان نباید نقش شومینه را در اتاق نشیمن، نادیده گرفت. یک شومینه هیزمی را می‌توان با کاشی‌های چینی مرمرگونه مات که قابلیت پاک شدن دارند، به راحتی پوشاند. سفیدی رنگ شومینه در کنار قفسه‌هایی که در دو طرف آن جانمایی شده‌اند، تضاد زیبایی با دیوارهای آبی تیره ایجاد می‌کند که بسیار شگفت‌انگیز است.

 

زیبایی منحصر به فرد رنگ خاکستری

نشیمنی با مبلمان طوسی، پنجره های بلند، شومینه و تیرهای خاکستری روی سقف

همواره دیزاین و دکوراسیون خانه، اهمیت زیادی دارد. همانطور که در تصویر قابل مشاهده است، به منظور خلق یک سالن پذیرایی باشکوه و مجلل از مبلمان‌های گوناگون با طیف‌های گسترده‌ای از رنگ خاکستری بهره گرفته شده است. همچنین سایر عوامل هم می‌تواند نقش مکملی را ایفا کند که شامل جایگزین کردن پارچه‌های نازک و بلند با پرده‌های سنگین که تاکیدی بر چگونگی طراحی سقف دارند و می‌توانند اندکی حس نرمی بافت و زیبایی را به محیط القا کنند. با استفاده از تیرهای خاکستری رنگ در سقف، می‌توان ظاهر شومینه را تغییر داد و به وسیله برداشتن درهای شیشه‌ای شومینه، ظاهر آن را ساده‌تر کرد. همچنین با کمک کاشی‌های خاکستری روشن در اطراف شومینه، می‌توان جلوه بصری زیبایی را خلق کرد.

 

حفظ اصالت

نشیمنی مدرن با شومینه همرنگ مبل، مبلمان کرم و آبی، قفسه های چوبی کنار دیوارپوش چوبی

اصالت، همواره ستودنی و ارزشمند بوده و نشان از هویت اصیل و مثال زدنی دارد. اتاق نشیمن خانه‌ای که در تصویر مشخص است‌، مجهز به شومینه‌ای با بدنه بتنی، درب شیشه‌ای و دودکشی گچی، موردپسند و علاقه صاحب خانه است. در چنین شرایطی می‌توان گفت که این وظیفه طراح بوده تا با چیره‌دستی و خلاقیت خود، دکوراسیون سایر اتاق‌ها را جذاب‌تر نمایش دهد. دیوار آینه‌ای به همراه قفسه‌هایی از جنس چوب گردو در طرفین شومینه را می‌توان ترکیبی بی‌نظیر عنوان کرد که به منظور در اختیار داشتن فضای بیشتر و انعکاس نور در اتاق، ایجاد شده است. قفسه‌های چوبی با دیوارهای چوبی هماهنگی خوبی را ایجاد کرده‌اند و ظاهر منسجمی برای اتاق به نمایش می‌گذارند.

همچنین پیشنهاد می کنیم مقاله اصول طراحی دیوار پذیرایی را نیز مطالعه کنید.

 

پناهگاهی در شهر همپتون

نشیمنی با مبلمان طوسی و کرم، شومینه و استفاده از دو تابلوی مشابه اطراف شومینه

استفاده صحیح و مناسب از مواد و مصالح مختلف، می‌تواند تاثیر قابل ملاحظه‌ای در زیباسازی و جلوه‌گری بیشتر یک المان در فضای خانه داشته باشد. در حالت کلی استفاده از ردیف تخته‌های افقی در کنار زیبایی کاشی ایتالیایی، می‌تواند فضای بصری منحصربه‌فردی را اطراف شومینه ایجاد می‌کند. همچنین بهره‌گیری از قفسه‌های توکار که با روشنایی لامپ مزین شده است، فضایی به منظور قرار دادن هیزم و تابلوهای زیبای هنری را فراهم می‌آورد. قرار دادن دو تابلوی مشابه در طرفین شومینه، می‌تواند اتاق نشیمن را جذاب‌تر از گذشته نمایش دهد و در تاثیرگذاری آن هم تاثیر خواهد داشت.

 

جمع‌بندی

در مجموع می‌توان از المان‌های گوناگون خانه به روش‌های منحصربه‌فرد برای جهت دادن و زیبایی‌ بخشیدن دکوراسیون و دیزاین خانه استفاده کرد. در حقیقت موضوع مهم، چگونگی بکارگیری، ترکیب و هماهنگی آن با سایر عوامل و اجزا است که کاری هوشمندانه و زمان‌بر است. شومینه را باید یکی از مواردی دانست که استفاده مناسب از آن در کنار سایر عوامل، می‌تواند در زیبایی و هدفمندسازی دکوراسیون خانه نقش زیادی داشته باشد؛ بنابراین بهتر است با نگاهی دقیق‌تر به بررسی آن بپردازید.

امید است با کمک نکات ذکر شده، بتوانید انتخاب دقیق‌تری از شومینه داشته باشید و به صورت کاربردی و مفید در خانه استفاده کنید. بسیار سپاسگزاریم که تا پایان، همراه بلاگ معمار نو بودید و منتظر نظرات شما هستیم.