۱۶ سبکِ دکوراسیون اتاق خواب رویایی برای همه سلیقه‌ها

چیدمان اتاق خواب، کفپوش چوبی، تخت طوسی با روکش سفید، کنسول سفید و دربالای آن آینه کرد فریم مشکی

اتاق خواب یکی از مهم‌ترین بخش‌های خانه محسوب می‌شود، چرا که محل آرامش و استراحت افراد خانواده است. پس طبیعتا چیدمان اتاق خواب همانند سایر چیدمان‌های داخلی اهمیت زیادی دارد.  اغلب افراد انرژی خود را برای طراحی چیدمان مکان‌های عمومی خانه صرف کرده و اهمیت چندانی برای دکوراسیون اتاق خواب قائل نیستند و توجه نمی‌کنند که زمان زیادی از عمر خود را در اتاق خواب سپری میکنند.  چیدمان اتاق خواب می‌تواند روی کیفیت خواب و خلق‌وخوی افراد تاثیرگذار باشد. به طور تقریبی گفته می‌شود که همه ما حدود یک سوم عمر خود را در اتاق خواب می گذرانیم، بنابراین باید به سبک و طراحی آن توجه ویژه ای داشته باشیم یا محیطی پر آرامش و با نشاط ایجاد کنیم.

سبک طراحی داخلی شما هر چیزی که باشد، اتاق خواب شما باید فارغ از آن، فضایی مناسب برای استراحت باشد. ما در این مطلب از وبلاگ معمارنو تعدادی از سبک‌های دکوراسیون اتاق خواب را به شما معرفی می‌کنیم. با ما همراه باشید. 

 

 

سوالات متداول:

پرکاربردترین سبک‌های دکوراسیون اتاق خواب کدامند؟

سبک مدرن، معاصر، آرت دکو، وینتیج، بوهو یا بوهمیا، مینیمال، روستیک، صنعتی، میانه‌ی‌قرن، فرانسوی، اسکاندیناوی، کلاسیک، سنتی، رمانتیک و گرمسیری از پرکاربردترین سبک‌های دکوراسیون اتاق خواب محسوب می‌شوند.


از چه لوازمی در چیدمان اتاق خواب مدرن استفاده کنیم؟

لوازم و مبلمان‌های ساده، هنری و بدون تزیینات در چیدمان اتاق خواب مدرن استفاده می‌شوند.


 

نکات مهم چیدمان اتاق خواب

چیدمان اتاق خواب با تخت سفید و طوسی، سقف شیروانی، لوستر کریستالی و دو مبل راحتی کرم

اتاق خواب شما مکانی برای استراحت و کسب آرامش است. مکانی که در آن بتوانید زمانی را به دور از کار و تنش‌های روزانه، فکر خود را خالی کنید و از زمان استراحت خود و زیبایی فضا لذت ببرید. به نکات زیر توجه کنید:

 

چیدمان اتاق خواب طوسی با تخت خواب دو نفره، کفپوش چوبی، فرش کلاسیک و مبل راحتی

۱. فضای استراحت شما باید به دور از هرگونه شلوغی باشد، پس همیشه آن را مرتب و تمیز نگه دارید و از قرار دادن وسایل غیر ضروری در چیدمان اتاق خواب خودداری کنید؛ در غیر اینصورت شما آرامش ذهنی خوبی نخواهید داشت و استراحت شما مختل می‌شود.

 

چیدمان اتاق خواب با تخت چوبی، روتختی سفید، کوسن های رنگی طرح دار و یک تابلو بالای تخت

۲. لوازم را مرتب و در اطراف تخت قرار دهید. مانند تابلوهای سه تکه هنری یا عکس در بالای تخت و یا آباژور در کنار تخت. 

 

چیدمان اتاق خواب با تخت و روتختی طوسی، بالش های سفید و طوسی، تابلو دیواری و لوستر مدرن

۳. تخت خواب مرکز توجه و قسمت اصلی اتاق شماست پس در انتخاب نوع آن بسیار دقت کنید و با توجه به سبک‌های دکوراسیون اتاق خواب که برای شما توضیح خواهیم داد، مطابق سلیقه خود، بهترین آن‌ها را برگزینید. 

 

چیدمان اتاق خواب با دیوار های سفید، کفپوش چوبی، تخت و کنسول و آینه مشکی

۴. هرگز قدرت رنگ‌ها را نادیده نگیرید. اگر می‌خواهید اتاق شما بزرگ و دلباز به نظر برسد، در انتخاب رنگ اتاق خواب از رنگ روشن برای دیوارهای اتاق استفاده کنید، زیرا رنگ‌های تیره حس کوچک و دلگیر بودن محیط را در افراد به وجود می‌آورند.

 

چیدمان اتاق خواب با تخت سرمه ای، دیوارهای طوسی و خاکستری و چوبی، لوستر مدرن و دو آباژور

۵. نکته مهم دیگر «نورپردازی» است. سعی کنید از آباژور، شمع و یا چراغ‌هایی با نور کم و ملایم استفاده کنید تا فضایی گرم و دنج به وجود بیاورید. 

 

سبک‌های دکوراسیون اتاق خواب

چیدمان اتاق خواب با تخت طوسی، کوسن های طرحدار، دیوارهای آبی و آینه دیواری گرد

 

سبک مدرن

چیدمان اتاق خواب با سبک مدرن، دیوار مشکی و رنگ چوب، نورپردازی مخفی و دیوار شیشه ای

معمولا وقتی اسم سبک مدرن می‌آید، افراد به یاد فضاهای سرد و بی روح می‌افتند. اما همیشه نیاز به وجود رنگ‌های سرد نیست، بلکه می‌توان رنگ‌های خنثی دیگری انتخاب کرد و این سبک را بیشتر به عنوان یک ظاهر شیک و کم‌رنگ در نظر گرفت که برای استراحت شبانه مناسب است، مانند ایجاد یک محیط زیبا و مدرن و در عین حال دنج! سبک مدرن سبکی ساده، هنری و بدون تزیینات پیچیده است که معمولا به صورت تک رنگ یا مجموعه‌ای از رنگ‌های مشابه طراحی می‌شود.

پیشنهاد می‌کنیم مقاله 12 نکته مهم برای طراحی اتاق خواب مدرن را مطالعه فرمایید.

 

سبک معاصر

چیدمان اتاق خواب طوسی و سفیدبا یک پنجره بزرگ، قفسه‌های کتاب و مبل تک نفره سرمه ای

ایجاد یک فضای معاصر شامل ترکیب چند عنصر کلیدی است. طراحی معاصر در حال حاضر شامل سبک‌هایی از پایان قرن بیستم است، جایی که تمرکز، کمی از طراحی مدرن برداشته شد و افراد به ظاهری طبیعی و ملایم روی آوردند. نکته قابل توجه سبک معاصر این است که همیشه تغییر می‌کند. معنای لغوی معاصر یعنی «سبک فعلی» و آنچه که در اینجا و اکنون رایج است. برخی از عناصر کلیدی آن را با هم می‌خوانیم:

 

چیدمان اتاق خواب با سبک معاصر و دیوارهای کرم، تخت سفید و طوسی، کفپوش چوبی و تابلوی نقاشی

نور: نور یکی از مهم‌ترین بخش‌های طراحی اتاق خواب معاصر است و به همین دلیل پنجره‌های بزرگ زیادی در این سبک می‌بینید. همانطور که می‌دانید نور طبیعی برای همگی در تمامی دوران بسیار زیبا و مفید بوده. نورگیر سقفی، پنجره‌های کف تا سقف و دیوارهای شیشه‌ای همگی عناصر طراحی معاصر هستند. در حالی که اتاق خواب‌ها ممکن است حریم خصوصی بیشتری بخواهند، اما می‌توانند از شیشه‌های بافت‌دار استفاده کنند که به نور اجازه نفوذ بصری کمتری می‌دهد.

 

چیدمان اتاق خواب با کفپوش چوبی، دیوار طوسی و رنگ چوب، تخت طوسی و لوستر حبابی مدرن

رنگ‌های طبیعی: پالت رنگی برای اتاق خواب‌های معاصر در سمت خنثی قرار دارد. رنگ‌های سفید، قهوه‌ای، کرم، بژ، و هر رنگ برنزه یا برنزه‌ای، انتخاب‌های عالی برای طراحی معاصر هستند.در طراحی معاصر حد وسطی وجود ندارد و رنگ‌های چوب یا بسیار تیره یا روشن هستند. کفپوش اتاق خواب با طرح چوبی تیره می‌تواند تضاد بسیار خوبی با رنگ کرم و بژ روشن و دیگر لوازم اتاق باشد.

 

سبک آرت دکو

چیدمان اتاق خواب با سبک آرت دکو با دیوارها و پرده کرم طرح دار، کفپوش طرح دار و تخت سفید

ویژگی خاص و پررنگ این سبک استفاده از وسایل و طرح‌های بسیار پر زرق و برق در چیدمان اتاق خواب است. و اما علت این ویژگی آن است که سبک آرت دکو، در فاصله زمانی میان دو جنگ جهانی به وجود آمد و پر زرق و برق بودن آن، باعث شادابی روحیه افراد در زمان جنگ میشد. در این سبک از رنگ‌های درخشان و پررنگ، اشکال هندسی و لوازم دکور فلزی و طلایی رنگ استفاده می‌شود.

 

سبک وینتیج 

چیدمان اتاق خواب با تخت سنتی و روتختی سفید و صورتی، پرده گل دار با زمینه کرم و لوستر کرستال

در این سبک از لوازم قدیمی برای ایجاد ظاهری گرم و نوستالژیک استفاده می‌شود. سبک وینتیج تنها یک ظاهر روستایی نیست، بلکه میتوان عناصر قدیمی را با عناصر جدید ترکیب کرد. چینش و دکور این سبک از قاعده خاصی پیروی نمی‌کند و شما برای طراحی و دکوراسیون آن انتخاب‌های بسیاری دارید. رنگ‌های پرکاربرد شامل رنگ‌های بهاری و ملایم می‌شود، مانند سفید، سبز روشن، صورتی ملایم، شیری و قهوه‌ای روشن. 

 

چیدمان اتاق خواب با سبک وینتیج، تخت چوبی، روتختی سبزآبی و کاغذدیواری

لازم به ذکر است که این سبک برای افرادی مناسب است، که شیفته مد و تکنولوژی امروزی نیستند و مایل‌اند ساعاتی از روز را به دور از دغدغه‌های روزانه‌، با مرور خاطرات خوش گذشته و عکس‌ها و وسایل قدیمی خاص خود سپری کنند. اگر ظاهر خانه شما مدرن و امروزی است نگران نباشید، زیرا می‌توان با رعایت اصول و نکات دکوراسیون، به سادگی این سبک را با خانه‌های امروزی هماهنگ کرد.

لوازم پرکاربرد و رایج این سبک، کاغذ دیواری، روتختی و سایر لوازم طرح‌دار هستند که در کنار سرویس تخت‌ و مبلمان قدیمی، نمایی جذاب و نوستالژیک را خلق می‌کنند. از شاخه‌های سبک وینتیج میتوان به وینتج رمانتیک، وینتج مدرن، وینتج فرانسوی وینتج روستیک اشاره کرد. 

 

سبک بوهو یا بوهمیا (Bohemian)

چیدمان اتاق خواب با سبک بوهو، صندلی حصیری، کفپوش چوبی، تخت و روتختی زرد و نارنجی

این سبک ریشه در دهه‌ی ۷۰ میلادی آمریکا داشته و سبکی است که افراد در آن می‌توانند فضا را با لوازمی که از فرهنگ و سبک زندگی آنها نشات می‌گیرد پر کنند و به اتاق خواب خود روح و نشاط ببخشند. مبلمان کم ارتفاع، فرش‌های زینتی، لوازم هنری و رنگ‌های روشن و خنثی بخش بزرگی از طراحی بوهو هستند. رنگ پایه تمامی دیوارهای اتاق خنثی و یا خاکی است تا لوازم دکور شما بیشتر نمایان شوند و زیبایی فضای شما را دوچندان کنند.

 از دیگر دلایل محبوبیت سبک بوهو، این است که افراد در انتخاب وسایل و چیدمان اتاق خواب محدود نمی‌شوند و قوانین خاصی را دنبال نمی‌کنند، پس آزادی عمل بسیاری خواهی داشت. اگر علاقه دارید که لوازم را طبق سلیقه خود خریداری کرده و قرار دهید، می‌توانید این سبک را انتخاب کنید.

 

چیدمان اتاق خواب با تخت چوبی، روتختی سفید، شلف با اکسسوری بالای تخت و گلدان‌های حصیری

اما این نکته را بخاطر داشته باشید، با این که محدودیتی در این سبک وجود ندارد، اما انتخاب جنس طبیعی برای وسایل و چیدمان اتاق خواب، جذابیت و گیرایی بیشتری به محیط می‌بخشد؛ از جنس تخت خواب و پاتختی گرفته تا اکسسوری‌ها و لوازم تزیینی مانند پاف‌ها. لازم به ذکر است که این سبک برای طراحی اتاق خواب دخترانه هم بسیار رایج و محبوب است. معمولا دخترانی که به هنر علاقه‌مند هستند، به دنبال این سبک می‌روند.

 

سبک مینیمال

چیدمان اتاق خواب با تخت و روتختی سفید، سه تابلو بالای تخت و تعدادی گلدان گل

طی سال‌های اخیر، سبک مینیمال محبوبیت چشمگیری پیدا کرده است و علت آن هم استفاده از رنگ‌بندی محدود و آرامش‌بخش، مبلمان و تخت‌های بدون تاج ساده است. این فضای ساده و در عین حال زیبا ذهن شما را از هرگونه افکاری خالی کرده و به شما فرصت تمدد اعصاب شگفت‌انگیزی می‌دهد. شما درحالی‌که اتاق خود را به این سبک تزیین می‌کنید، می‌توانید سلیقه شخصی خود را هم با آن ترکیب کرده و فضایی با نشاط به وجود بیاورید. 

 

سبک روستیک

چیدمان اتاق خواب روستیک با سقف و کفپوش چوبی، دیوارهای شیشه ای و تخت دو نفره چوبی

سبک روستیک الهام گرفته از حال و هوای خانه‌های روستایی و طبیعت است و این فرصت را به شما می‌دهد تا در دنیای مدرن امروز، حال و هوای طبیعت و حس سرزندگی و طراوت را به سادگی وارد خانه‌ خود کنید. ویژگی بارز این سبک استفاده از عناصر طبیعی است؛ مانند چوب خام، سنگ و چرم به همراه کمی تغییرات. 

 

چیدمان اتاق خواب روستیک، تخت دو طبقه با نردبان، کتابخانه چوبی و دو پاف

چوب‌های خام و دست نخورده کلید طراحی چنین سبکی است. همچنین در سبک روستیک از یک تکه کنده‌ی درخت می‌توان به عنوان میز، و از پسمانده چوبی برای ساخت تخت خواب، صندلی و دیگر لوازم اتاق استفاده کرد. استفاده از یک لحاف چهل تکه یا پتوی پشمی همراه با بالشت‌های خزدار گرمای دلنشینی به فضا می‌بخشد. و اما اگر می‌خواهید اتاق خود را به سبک روستیکِ مدرن بچینید، می‌توانید از عناصر سنتی کلاسیک مانند پاتختی فلزی و تخت خواب چوبی استفاده کنید و آن را با لوازمی از سبک معاصر ترکیب کنید. 

 

سبک صنعتی (Industrial)

چیدمان اتاق خواب با سبک صنعتی، تخت طوسی، یک دیوار آجری و دو چراغ دیوارکوب و نور مخفی

این نوع طراحی به دلیل نمایان کردن عناصری که سبک‌های دیگر برای پوشاندن آنها سخت تلاش می‌کنند، با سایر سبک‌ها متفاوت است. سبک صنعتی هم کاربردی بودن و هم زیبایی را در یک فضا ترکیب می‌کند. با این حال، این نکته وجود دارد که این سبک در درجه اول یک طراحی اتاق خواب مردانه است.  وجود عناصر فلزی خام، کانال‌ها و لوله‌های اکسپوز مهمترین پایه‌های تشکیل دهنده سبک صنعتی هستند. این لوله ها از آن دسته تجهیزاتی هستند که معمولا توسط طراحان سبک‌های دیگر کنار گذاشته می‌شوند، اما در این سبک از آن‌ها به عنوان یک اثر هنری استفاده می‌شود.

 

چیدمان اتاق خواب با تخت چوبی، روتختی طوسی سفید، دیوار آجری و تابلو نقشه بالای تخت

این سبک در ابتدا برای کاهش هزینه‌های ساخت و ساز اضافی انجام می‌شد، اما در عین حال منجر به افزایش پلان‌ها و سقف‌های باز تر هم شد و از نظر تعمیر و نگهداری، مطمئناً اگر چیزی خراب شود، تعمیر آن بسیار آسان‌تر خواهد بود زیرا همه چیز به طور مستقیم در دسترس شما است. 

به علت استفاده از مجرای اکسپوز و لوله کشی، این سبک طراحی عمدتاً از رنگ‌های خنثی تشکیل شده است. به این صورت که مس، نقره، کروم و نیکل با سطوح چوبی جفت می‌شوند تا حس و حال صنعتی فضا را حفظ کنند. در این سبک دیوارها معمولا آجری بوده و لوازم اتاق شما مانند تخت خواب، لوازم دکور و یا پاتختی کنار تخت از جنس مس، فلز و یا برنج هستند. 

 

سبک میانه‌ی‌قرن (mid-century)

چیدمان اتاق خواب با سبک میانه ی قرن، تخت طوسی، دیوار های سفید، کفپوش خاکستری

این سبک بسیار شبیه به سبک اسکاندیناوی است، با این تفاوت که این سبک مربوط به زمان مدرنیسم است و شامل آثار هنری‌ای مانند چاپ انتزاعی یا الگوهایی است که طراحی اسکاندیناوی هرگز شامل آن‌ها نمی‌شود. مدرنیسم اواسط قرن، تناژ رنگی روشن‌تری دارد و کمی ملایم تر از طرح اسکاندیناوی است. این سبک همچنین شامل مبلمان بلند و کم ارتفاع با پایه‌های نازک می‌شود. به یاد داشته باشید که وجود قطعات هنری رنگارنگ بر روی دیوارها ضروری است. 

 

سبک فرانسوی

چیدمان اتاق خواب با سبک فرانسوی، تخت سفید فرانسوی و کفپوش چوبی و دیوار های سفید

سبک دکوراسیون فرانسوی یا پاریسی، ترکیبی از طراحی مدرن و کلاسیک است که برخی افراد در دکوراسیون منزل و به خصوص اتاق خواب آن را انتخاب میکنند. یکی از ویژگی‌های بارز این سبک، هماهنگی اجزای بسیار متنوع اتاق در کنار یکدیگر است. از ویژگی‌های دیگر این سبک، استفاده از دیوارها و پارچه‌های صیقلی و براق در دکوراسیون اتاق است.  با این که انتخاب رنگ‌هایی با تناژ سرد در این سبک، رایج است، اما به کار بردن اندکی رنگ گرم و شاد در برخی عناصر و لوازم دکوراسیون، نه تنها تناقضی ایجاد نمی‌کند، بلکه می‌تواند به جذابیت و گیرایی این سبک هم بیفزاید. شما می‌توانید علاوه بر اکسسوری و لوازم دکوری، عناصر فانتزی مانند شومینه کار شده را هم برای دکور اتاق خواب خود در نظر بگیرید.

برای مثال در این عکس کف‌های چوبی تیره‌ همراه با دیوارهای سفید، فضای بی‌نظیری را خلق می‌کند، به ویژه هنگامی که با وسایلی مانند ملحفه‌های نرم، روتختی ظریف، کوسن‌های مخملی لوستر در دکوراسیون داخلی تزئین شده باشد.

 

سبک اسکاندیناوی

چیدمان اتاق خواب با سبک اسکاندیناوی با کفپوش چوبی، تخت و دیوار های سفید و دو پنجره

جالب است بدانید که نورپردازی فضا، تمرکز اصلی این سبک است که بر ریتم شبانه‌روزی نیز تاثیر می‌گذارد و به تعادل زمانبندی بدن شما کمک می‌کند. کفپوش اتاق اغلب چوبی بوده که به رنگ طبیعی خود باقی مانده یا با رنگ سفید رنگ‌آمیزی شده است. به طور معمول این سبک برای فضاهایی با آب و هوای سرد، مناسب هستند زیرا در آن از پتوهایی بسیار کلفت استفاده می شود که برای فصولی مانند بهار و تابستان مناسب نیستند. این سبک، اتاق خواب شما را به فضایی گرم و دلنشین تبدیل می‌کند. 

شما می‌توانید گیاهانی متناسب با فضا هم انتخاب کنید و در اتاق خود قرار دهید، زیرا برای سبک اسکاندیناوی وجود گیاهان هم مهم هستند. رنگ اصلی این نوع دکوراسیون سفید است و رنگ‌های دیگر این سبک شامل خاکستری، سفید و قهوه‌ای می‌شود. از ویژگی‌های این سبک می‌توان به استفاده از خطوط منحنی و افزودن عناصری با تناژ رنگی گرم اشاره کرد. با اینکه این سبک شامل موارد زیادی می‌شود، اما ظاهری ساده و با نشاط دارد.

 

سبک کلاسیک

چیدمان اتاق خواب با سبک کلاسیک، درب شیشه ای، دیوارهای طوسی، تخت دونفره و کفپوش چوبی

این سبک معمولا برای اتاق‌های بزرگ درنظر گرفته می‌شود زیرا اندازه لوازم آن بزرگ بوده و شامل بسیاری از وسایل کوچک و خرده ریزهای دیگر در چیدمان اتاق خواب می‌شود. طراحی اتاق خواب کلاسیک جلوه زیبایی دارد و حس اشرافی و سلطنتی القا می‌کند. این سبک از رنگ‌های روشن و بافت‌هایی در مبل کلاسیک، لوازم جانبی عجیب و غریب و نقاشی‌های خیره‌کننده تشکیل شده است.

همچنین اتاق‌های کلاسیک شامل چراغ‌های دیواری‌ای می‌شوند که نورپردازی آن‌ها متمرکز آثار هنری روی دیوارها بوده و یا چراغ خواب‌هایی که لوازم جانبی را به زیبایی نمایان می‌کنند. 

 

سبک سنتی

چیدمان اتاق خواب سبک سنتی با تخت کرم، روتختی طوسی، مبل کالباسی و دو آباژور

این سبک ریشه در گذشته دارد و با اینکه سبکی قدیمی است، اما هرگز از محبوبیت و کاربرد آن کم نشده است. شما به راحتی می‌توانید این سبک را با اتاق خواب‌های امروزی تطبیق بدهید! اما باید عواملی را در نظر بگیرید. برخی از این عوامل عبارتند از:

 

چیدمان اتاق خواب با سبک سنتی، تخت زرد، روتختی سفید، کفپوش چوبی، دو پاف و مبل سفید راحتی

در این سبک همه چیز به صورت جفتی قرار می‌گیرد. میزها و لامپ‌های همسان، هر مبل یا صندلی‌ای درست در مقابل جفت دیگر خود قرار گرفته اند. این تکنیک برای متعادل کردن فضای اطراف یک نقطه کانونی(تخت) استفاده می‌شود.

 

چیدمان اتاق خواب با سبک سنتی، دیوارهای طوسی، تخت ذغالی و مشکی، کفپوش تیره و لوستر حبابی مدرن

رنگ‌های برجسته: یکی دیگر از عناصر کلیدی طراحی دکوراسیون اتاق خواب سنتی، استفاده از چوب‌های تیره و رنگ‌های به مراتب چشمگیر است. برای جفت شدن با چوب تیره‌تر و مبلمان اتاق، رنگ‌ دیوارها یا کاغذ دیواری‌ اتاق خواب معمولاً خنثی‌ و متوسط ​​هستند.

 

چیدمان اتاق خواب با سبک سنتی، تخت و دراور و کنسول چوبی تیره، دیوارهای طوسی و کفپوش چوبی

کفپوش چوبی یک بخش نمادین از طراحی سنتی است. رنگ‌ها از قرمز تیره و قهوه‌ای گرفته تا سبز و سایر رنگ‌های جواهری متغیر هستند. در طراحی دکوراسیون داخلی سنتی از الگوهای چهارخانه و راه راه هم استفاده می‌شود، به خصوص روی روتختی‌ها و پارچه‌های اتاق خواب.

 

چیدمان اتاق خواب با سبک سنتی، کفپوش و تخت چوبی، روتختی کرم، دیوارهای آبی روشن و دو پنجره

مبلمان: احتمالا اکنون متوجه این قضیه شده‌اید که این سبک تاکید زیادی بر وجود مبلمان دارد و از جزئیات و لوازم سنگین تشکیل شده است. 

مبلمان سنتی معمولا از چوب‌هایی مانند چوب ماهون، افرا یا گیلاس ساخته شده‌اند و پارچه‌های استفاده شده همگی ضخیم، با کیفیت و درجه یک هستند، مانند مخمل، چرم یا ابریشم. همانطور که مشاهده می‌کنید در این سبک از چینی، چراغ دیوارکوب، آینه و لوستر بسیار استفاده شده است و لازم به ذکر است که افزودن طلا یا نقره تکنیکی است که برای بخشیدن ظرافت و کمی پیچیدگی به‌ویژه برای پرده‌های سنگین، ضروری است.

 

سبک قدیمی

چیدمان اتاق خواب با سبک قدیمی، تخت و دراور و کنسول کرم رنگ، کفپوش چوبی و فرش آبی

همانطور که از اسمش پیداست، این سبک بسیار شبیه سبک سنتی است که در بالا ذکر شد. با این تفاوت که شامل رنگ‌های تندتر مانند: شرابی، کرم، سبز جنگلی، سرمه‌ای و چوب‌های تیره می‌شود و در دکوراسیون آن، قطعات سنگین به کار رفته است. ویژگی‌های دیگری که در این سبک مشاهده می‌کنید عبارتند از: قالیچه‌ها گلیم‌هایی با نقش‌های گلدار و مخمل‌ها.

 

سبک رمانتیک

چیدمان اتاق خواب بنفش با دیوارهای بنفش، کفپوش سفید، تخت دو نفره و شال تخت صورتی و بنفش

این سبک از آن دسته سبک‌های دکوراسیون اتاق خواب پرطرفدار از سوی زوج‌های جوان و با احساس است. یک اتاق خواب رمانتیک می‌تواند محیطی گرم، دنج و آرامش‌بخش را برای افراد به وجود آورد. اتاق خواب‌های رمانتیک سبک خاص و مشخصی ندارند و می‌توان آن‌ها را مدرن یا حتی ساده هم طراحی کرد. به عنوان مثال، استفاده از بالشت‌ها و ملحفه‌های نرم و راحت، همراه با پرده‌های سفید و روشن در کنار گل‌های طبیعی. توجه کنید که در نورپردازی اتاق خواب، استفاده از شمع و ریسه‌های تزئینی ال ای دی، بسیار مهم هستند و می‌توانند فضای اتاق را رمانتیک و عاشقانه‌تر کنند.

 

در تصاویر زیر نمونه های ساده و مدرن از این سبک را مشاهده میکنید.

اتاق خواب با سبک رمانتیک، تم تیره، دیوارها و سقف قهوه‌ای، کفپوش چوبی، تخت و رو تختی قهوه‌ای

اتاق خواب سبک رمانتیک کرم رنگ، کاغذدیواری طرحدار کرم، تخت کالباسی رنگ و دو آباژور

اتاق خواب سبک رمانتیک نورپردازی شده با دو آباژور، کفپوش و صندلی و میز چوبی و روتختی سفید

اتاق خواب سبک رمانتیک صورتی با تخت چوبی، روتختی کرم، میز عسلی چوبی و سه تابلوی دیواری

اتاق خواب سبک رمانتیک با تخت فلزی، روتختی سفید، دیوارهای آبی، کنسول و آینه سفید و تعدادی شمع

اتاق خواب سبک رمانتیک با دیوارهای سفید، کفپوش کرم، تخت چوبی و آباژور پایه بلند

دکوراسیون اتاق خواب رمانتیک با تخت سبز، روتختی سبز و صورتی و کاغذدیواری سبز با گل های صورتی

 

سبک گرمسیری (tropical)

چیدمان اتاق خواب با سبک گرمسیری، روتختی طرح برگ انجیری، لوستر حصیری و گیاهان

این سبک نیز در مناطق گرمسیر بسیار رایج است. ویژگی اصلی آن، داشتن طرح‌های بزرگ برگ مانند، رنگ‌ سبز و گل‌های استوایی است. این سبک باعث می‌شود صبح که از خواب بیدار می‌شوید حس بودن در تعطیلات داشته باشید. 

 

جمع‌بندی: انتخاب سبک درست برای اتاق خواب

چیدمان اتاق خواب با دیوارهای آبی، سقف سفید، لوستر مدرن، کفپوش چوبی و تخت خاکستری

در این مقاله به معرفی سبک‌های مختلفی دکوراسیون اتاق خواب و نکات کلیدی طراحی پرداختیم. با توجه به توضیحات داده شده، شما اکنون می‌توانید طبق فاکتورها و معیارهای مدنظر خود، سبک مورد پسندتان را انتخاب کنید. البته نیازی نیست که یک سبک را به طور کامل در اتاق پیاده کنید، بلکه می‌توانید با خلاقیت و سلیقه خار‌ق العاده خود چند سبک را با هم ترکیب کرده و دکوراسیون خاص خود را به خلق کنید و افراد را شگفت‌زده کنید. پس از مطالعه این مطلب نظرات و ایده‌های خود را با ما به اشتراک بگذارید.