15 ایده برای یک اتاق آفتابگیر آرامش بخش

اتاق آفتابگیری با دیوارهای شیشه‌ای طوسی و چهارچوب سفید، مبلمان کرمی، فرش طرحدار کرم قهوه‌ای، کفپوش پارکت و میز جلومبلی چوبی دو طبقه

اتاق آفتاب‌گیر که معمولا در خانه‌هایی که حیاط ‌دارند و ویلایی هستند دیده می‌شود، یک اتاق پر از پنجره‌های بزرگ است. این اتاق رو به نور خورشید ساخته می‌شود و بیشترین آفتاب در کل خانه به این اتاق می‌تابد.

 

سوالات متداول:

چه ایده‌هایی را در طرحی اتاق آفتابگیر به کار ببریم؟

1. طراحی اتاق شیشه‌ای 2. استفاده از آینه در دکوراسیون اتاق 3. انتخاب رنگ‌های روشن 4. طراحی نورگیر سقفی 5. انتخاب متریال‌های طبیعی 6. استفاده از مبلمان‌های مناسب در کنار پنجره اتاق 7. استفاده از گل و گیاه در دیزاین اتاق


چه رنگ‌هایی را در دیزاین اتاق آفتابگیر استفاده کنیم؟

رنگ‌های روشن یا خنثی مانند سفید و کرمی برای رنگ‌آمیزی دیوارهای اتاق آفتابگیر، بهترین انتخاب هستند.

 

اتاق آفتابگیری با شومینه گچی هیزمی، پرده‌های خردلی، صندلی حصیری طوسی، مبل کرم، کنسول و آینه چوبی، کفپوش پارکت و فرش طرحدار سنتی

این اتاق‌ها بسیار دلباز و نورگیر هستند و ماندن در آن‌ها آرام‌بخش و لذت‌بخش است. تابش آفتاب اصلی‌ترین دلیل جذابیت و آرامش‌بخش بودن این اتاق‌ها می‌باشد. اما دلایل دیگری هم در زیبایی و دلنشین بودن این اتاق‌ها تاثیر دارند. 

ما در این مقاله از معمارنو می‌خواهیم ایده‌هایی را بررسی کنیم که به ساخت و چیدمان یک اتاق آفتاب‌گیر کمک کند. اگر شما هم دوست دارید یک اتاق داشته باشید که تابش آفتاب جذابیت آن را چند برابر کند و ماندن در آن خستگی کار روزانه را از بین ببرد تا آخر این مقاله با ما همراه باشید.

 

اتاق آفتاب‍گیر چیست؟

 اتاق آفتابگیری با پنجره‌های بلند با فریم مشکی، مبلمان طوسی، پرده‌های حریر سفید، کفپوش موکت و لوستر مدرن آویز از سقف

اتاق آفتاب‌گیر به اتاقی گفته می‌شود که، رو به نور مستقیم خورشید باشد و بیشترین نور به آن بتابد. همان‌طور که در ابتدا گفتیم؛ این اتاق‌ها پر از پنجره‌های بزرگ می‌باشند و بیشتر در خانه‌های ویلایی وجود دارند. اما حیاط خلوت‌های بزرگ و پاسیوها نیز می‌توانند مکان مناسبی برای ایجاد این اتاق‌ها باشند.

 

چگونه یک اتاق آفتاب‌گیر بسازیم؟

اتاق آفتابگیری با مبلمان حصیری، کفپوش پارکت قرمز، شومینه آجری، پاف جلو مبلی حصیری با تشکچه سبز

همان‌‍طور که می‌دانید، این اتاق‌ها رو به خورشید ساخته می‌شوند و در هر فصل از سال که باشیم ساعت‌هایی در روز وجود دارند که آفتاب به آن‌ها بتابد. پس در ابتدا باید به این نکته توجه داشته باشیم که این اتاق باید در جهت تابش نور خورشید ساخته شود. نکته بعدی وجود پنجره است. هرچه پنجره‌ها بزرگ‌تر و شفاف‌تر باشند، مقدار بیشتری از نور خورشید وارد اتاق خواهد شد. پس به اندازه‌ و نحوه‌ی نصب پنجره‌ها نیز باید توجه کنید. به طور مثال نصب پنجره گیوتینی می‌تواند یک گزینه مناسب باشد.

 

اتاق آفتابگیری با پرده‌های حصیری، پاف های جلومبلی کرم، مبلمان کرم و طوسی روشن و چهارچوب با سقف سفید

به غیر از این مسائل، موارد دیگری هم هست که به افزایش نور اتاق خواب کمک زیادی می‌کند. ما این موارد را در قالب ایده‌هایی به شما عزیزان ارائه می‌‍‌کنیم. تا انتهای این مطلب با ما همراه باشید. برخی از مهم‌ترین ایده‌ها برای اتاق آفتاب‌گیر عبارتند از:

 

اتاق شیشه‌ای

اتاق آفتابگیری با دیوار و سقف شیشه‌ای با چهارچوب سفید، پنکه سقفی، مبل ال حصیری، صندلی کرمی و میز ناهارخوری شیشه ای با صندلی‌های چوبی

همان‌ طور که گفتیم، اتاق آفتاب‌گیر باید در جهت تابش نور خورشید ساخته شود و آفتاب به صورت مستقیم به آن بتابد. اگر می‌خواهید یک اتاق داشته باشید که تمام نور آفتاب را جذب کند، یک اتاق شیشه‌ای بسازید. شیشه نور را عبور می‌دهد و هر چقدر در اتاق شما مقدار بیشتری از شیشه استفاده شود نورگیرتر خواهد بود.

 

اتاق آفتابگیر شیشه‌ای با چهارچوب سفید، مبل فلزی کرمی، میز چوبی پایه فلزی با صندلی‌های آهنی فرفورژه مشکی و کفپوش سرامیکی

اتاق تمام شیشه‌ای شاید کمی هزینه‌بر باشد؛ اما به شما این اجازه را می‌دهد که در هر فصلی از سال تابش نور آفتاب را در اتاق داشته باشید و از آن لذت ببرید. ساخت اتاق شیشه‌ای یکی از بهترین راهکارها برای داشتن یک اتاق همیشه نورگیر است.

 

به اتاق آینه اضافه کنید

اتاق آفتابگیری با کنسول چوبی، کفپوش پارکت، تابلوهای دیواری با فریم مشکی،آینه دیواری، مبل کرم، پرده حریر سفید و فرش طوسی طرحدار

نور باعث می‌شود که بینایی انسان کامل شود. انسان با بازتاب نوری که از اشیا می‌گیرد قادر به دیدن است و اگر نور نباشد چیزی برای دیدن وجود ندارد. یکی از ابزارهایی که بخاطر صاف و صیقلی بودن نور را به خوبی انعکاس می‌دهد، آینه است.

 

اتاق آفتابگیری با لوستر مشکی، فرش قرمز، آینه‌ای قرار گرفته در بالای شومینه گچی، میز گرد سفید با صندلی‌های شیشه‌ای پایه فلزی

اگر می‌خواهید نور تابیده شده در اتاق را چند برابر کنید، انتخاب آینه بهترین گزینه است. آینه به بهترین شکل این کار را برای شما انجام می‌دهد. در کنار بازتاب نور، استفاده‌ی درست و به جای آینه باعث زیباتر شدن محیط می‌شود و با عمق دادن به فضا اتاق را بزرگتر نشان می‌دهد. به طور کلی استفاده از آینه مزایای فراوانی دارد. حتما از این ابزار جادویی استفاده کنید.

 

استفاده از رنگ مناسب

 اتاق آفتابگیری با تابلوهای دیواری تزیینی با فریم سفید و مشکی، میز چوبی، مبل راحتی سفید با شلف های سفید دیواری و کفپوش پارکت

یکی دیگر از کارهایی که می‌تواند باعث شود نور تابیده شده در اتاق افزایش یابد، انتخاب درست رنگ اتاق خواب است. برای انتخاب وسایل اتاق حتما به این مسئله توجه کنید. اگر می‌خواهید یک اتاق دلباز و نورگیر داشته باشید حتما باید از وسایلی استفاده کنید که رنگ روشنی داشته باشند.

 

اتاق آفتابگیری با مبل ال سفید، تابلو دیواری تزیینی با فریم سفید، پرده حریر سفید و کنسول چوبی با میز جلو مبلی چوبی

رنگ‌های روشن یا خنثی مانند سفید و کرمی و … نور را به خوبی انعکاس می‌دهند و باعث می‌شوند نور تابیده شده در اتاق افزایش پیدا کند. به این نکته هم دقت کنید که هر چه نور بیشتر باشد، فضا بزرگتر نشان داده می‌شود. کافی است رنگ پایه وسایل اتاق را یک رنگ روشن انتخاب کنید. بعد می‌بینید که برای اضافه کردن وسایل دیگر دست‌تان باز است و هر نوع چیدمانی که بخواهید می‌توانید انجام دهید.

 

نورگیر سقفی

اتاق خواب آفتابگیری با نورگیر سقفی با فریم چوبی، تخت دو نفره چرم قهوه‌ای، دیوار طوسی روشن، پنکه سقفی و کفپوش موکت آبی

یکی از روش‌هایی که از گذشته برای افزایش نور در خانه‌های ویلایی مرسوم بوده، ایجاد نورگیر یا پنجره در سقف خانه بود. ایران یکی از کشورهایی است که نور تقریبا به صورت عمود در آن می‌تابد و ایجاد یک نورگیر سقفی در اتاق باعث می‌شود که اتاق شما بسیار نورگیر شود و ساعت‌های زیادی از روز نور آفتاب در آن بتابد.

 

اتاق‌خواب آفتابگیری با نورگیر سقف، تخت مشکی با تشکچه و کوسن های رنگی کرم و نارنجی، با کنسول چوبی

البته پنجره‌های سقفی می‌توانند در هر جایی از خانه ایجاد شود. شما می‌توانید در هر قسمتی از خانه که تاریک است و نیاز به افزایش نور دارد از سالن پذیرایی گرفته تا اتاق خواب و حمام، یک نورگیر سقفی ایجاد کنید و از تابش مستقیم نور آفتاب در آن محیط لذت ببرید. برای حفظ حریم خصوصی می‌توانید از شیشه‌های مات برای پنجره‌های سقفی استفاده کنید یا نورگیر را بپوشانید.

 

اجازه دهید نور در خانه بتابد و انعکاس پیدا کند

اتاق آفتابگیری با کنسول شیشه‌ای سفید، میز جلومبلی سفید، کفپوش پارکت، مبلمان سیاه و سفید با آباژور ایستاده طوسی

یکی از مهم‌ترین مساِئل در اتاق آفتاب‌گیر، نوع چیدمان اتاق است. در ابتدا باید توجه داشته باشید که اگر می‌خواهید یک اتاق پر نور داشته باشید، نباید جلوی تابش نور را بگیرید. راه ورود نور را تشخیص دهید و بعد از پیدا کردن مسیر تابش، هر چیزی که راه نور را مسدود می‌کند کنار بگذارید.

 

اتاق آفتابگیری با میز ناهارخوری و نیمکت‌های چوبی، آینه قدی با فریم چوبی، مبل ال و فرش کرمی با پله‌های چوبی

پرده‌ اتاق را کنار بزنید و اجازه دهید نور به صورت کامل در اتاق بتابد. بعد از ورود نور در اتاق با طراحی درست و چیدمان مناسب وسایل اتاق، اجازه دهید نور آفتاب در اتاق انعکاس پیدا کند. این انعکاس نور جذابیت و زیبایی اتاق را چند برابر می‌کند. حضور در این اتاق بسیار لذت‌بخش و آرام‌بخش است و به راحتی خستگی کارهای روزانه را از بین می‌برد.

 

حس خوب با متریال طبیعی

اتاق ناهارخوری آفتابگیری با کابینت‌های سفید، دیوار و سقف شیشه‌ای، کفپوش سرامیکی طوسی، میز ناهارخوری چوبی با صندلی‌های طرحدار چوبی و دو شمعدان طلایی روی میز

انس با طبیعت همیشه برای انسان آرام‌بخش بوده و لذت به همراه داشته است. حضور در طبیعت باعث شادابی و سر زندگی انسان می‌شود. از همین‌رو استفاده از متریال طبیعی در خانه حس حضور در طبیعت را به شما القا می‌کند. بهترین جا برای استفاده از این متریال اتاق آفتاب‌گیر است.

 

اتاق آفتابگیری با مبل چوبی طوسی، میز جلومبلی چوبی، پرده مکرومه‌بافی کرم رنگ، فرش کرمی و گلدان گل طبیعی

تابش نور مستقیم آفتاب و استفاده از ابزار و مصالح طبیعی در طراحی اتاق خواب، حس حضور در طبیعت بکر را به شما می‌دهد. در این بین یکی از وسایلی که باید در این نوع اتاق‌ها باشد، گلدان‌های بزرگ است. گل و گیاه زیر نور آفتاب به بهترین شکل رشد می‌کنند. بهترین جا برای گیاهان آپارتمانی، اتاق‌هایی است که نور آفتاب به سر تا سر آن می‌تابد.

 

فضای بزرگ‌تر با رنگ روشن

اتاق آفتابگیری با سقف چوبی سفید، پنجره‌هایی با فریم سفید، مبلمان سفید و کرم، کفپوش پارکت، تابلوهای دیواری و میز چوبی

همان‌طور که گفتیم جدا از تابش نور، عواملی مانند چیدمان اتاق و نوع ساخت آن نیز در میزان آفتاب‌گیر بودن اتاق تاثیر دارد. یکی دیگر از مسائلی که در انعکاس و بازتاب نور پذیرایی و اتاق‌‌های خصوصی بسیار تاثیرگذار است، رنگ دیوار اتاق پذیرایی و اتاق‌ها می‌باشد. سعی کنید برای دیوارها نیز مانند رنگ وسایل از رنگ‌های روشن استفاده کنید.

 

اتاق آفتابگیری با مبلمان راحتی سفید، میز جلومبلی سفید، شومینه و آباژور ایستاده سفید با گلدان های گل طبیعی

رنگ روشن علاوه بر بازتاب بیشتر نور و روشن‌تر کردن محیط؛ به اتاق عمق می‌دهد و باعث می‌شود که اتاق شما بزرگ‌تر دیده شود. همچنین رنگ‌های روشن بهترین رنگ برای ترکیب با دیگر وسایل است. با استفاده از این رنگ برای دیوار، به راحتی می‌توانید یک ترکیب منحصر به فرد و شیک به وجود بیاورید.

 

استفاده از فضاهای محدود

اتاق آفتابگیری با میز مشکی،مبل راحتی طوسی با کوسن آبی و سفید، دیوارهای طوسی با پنجره‌های با فریم طوسی

اگر نمی‌توانید یک اتاق جدا را تبدیل به یک اتاق آفتاب‌گیر کنید و یا نقشه‌ی خانه‌ی شما به گونه‌ای است که نمی‌شود یک اتاق در مسیر تابش آفتاب به آن اضافه کرد، یک فضای محدود و کوچک بسازید.

 

اتاق آفتابگیری با میز کامپیوتر سفید، صندلی چرم چرخان، مبلمان چوبی سفید، آباژور ایستاده سفید و سقف چوبی با فرش طرحدار صورتی و قهوه‌ای

یک اتاق کوچک با پنجره‌های بزرگ و صندلی ساده، خستگی روزانه شما را از بین می‌برد. استفاده از ایده‌ دکوراسیون داخلی که گفتیم تا حدودی باعث بزرگ‌تر نشان دادن این اتاق می‌شود. همچنین به کار بردن خلاقیت‌های فردی همیشه باعث عبور از محدودیت‌ها می‌شود.

 

یک تاب نصب کنید

اتاق آفتابگیری با مبلمان طوسی، تاب آویز از سقف طوسی، میز جلومبلی سفید، کفپوش سرامیکی و پرده‌های حریر سفید

اگر می‌خواهید یک اتاق بزرگ داشته باشید و فضای کافی در آن دارید حتما یک صندلی تابی نصب کنید. امروزه تاب‌های کنافی بسیار خواهان پیدا کرده است و تاب سواری روی آن به یکی از تفریحات جذاب تبدیل شده است. با بستن یک تاب کنافی در اتاق هم تفریح می‌کنید و آفتاب می‌گیرید، هم استراحت می‌کنید و از اوقات فراغت خود بیشترین لذت را می‌برید.

 

صندلی را کنار پنجره گذارید

اتاق آفتابگیری با دیوار کرم، کفپوش پارکت، نیمکت سرتاسری خمیده سفید با کوسن‌های رنگی و میز شیشه‌ای مشکی

برای ایجاد یک حس خوب و ظاهری زیبا و شیک، یک نیمکت بلند در کنار پنجره‌ها قرار دهید. این کار علاوه بر ایجاد زیبایی، باعث می‌شود بیشتر از محیط بیرون لذت ببرید. همچنین قرار دادن میز و صندلی قهوه خوری در کنار پنجره‌ی اتاق و نوشیدن قهوه در چنین فضایی بسیار لذت‌بخش و خوشایند است.

 

اتاق آفتابگیری با دیوارهای شیشه‌ای، سقف چوبی، پنکه سقفی، مبل ال چوبی با تشکچه سفید و میز ناهارخوری با صندلی‌های چوبی

اگر نمی‌خواهید از نیمکت یا میز ناهار خوری استفاده کنید، حتما از یک صندلی ثابت یا متحرک مانند تاب ننویی در کنار پنجره استفاده کنید. دیدن غروب خورشید و منظره‌ی بیرون چه در یک خانه‌ی ویلایی باشید یا یک آپارتمان بلند بسیار لذت بخش است.

 

به اتاق آفتاب‌گیر هویت ببخشید

اتاق آفتابگیری با مبلمان زرد، پاف جلو مبلی طوسی، شومینه سنگی، دیوار و سقف شیشه‌ای با چهارچوب سفید، کفپوش پارکت و میز ناهارخوری چوبی

با استفاده از وسایل و نوع چیدمان آن‌ها، اتاق را برای فعالیت‌های خاص آماده کنید. وجود نور آفتاب باعث چند برابر شدن انرژی مثبت می‌شود، پس می‌تواند یک مکان مناسب برای دورهمی‌های دوستانه و خانوادگی باشد. همچنین این فضا یک جای مناسب برای استراحت و ریلکس کردن است. شما می‌توانید با چند ساعت استراحت در اتاق آفتاب‌گیر، خستگی یک روز کاری سخت را از بین ببرید.

 

اتاق آفتابگیری با کتابخانه سفید دیواری، مبل راحتی طوسی، میز طوسی و کفپوش پارکت با فرش طوسی تیره

یا می‌توانید با ایجاد یک کتابخانه‌ی کوچک، این اتاق را برای مطالعه‌ی روزانه آماده کنید. حتی می‌توانید با قرار دادن میز ناهارخوری در اتاق، یک فضای عالی برای سرو غذا ایجاد کنید. اینکه اتاق چه کاربری‌ای داشته باشد را شما تعیین می‌کنید و می‌توانید طبق این کاربری دکوراسیون اتاق خواب را بچینید.

 

یک اتاق منحصر به فرد بسازید

اتاق آفتابگیری با مبلمان کرم، فرش طرحدار زرد، پرده‌های طرحدار سفید، زرد طوسی، شومینه گچی و لوسترهای آویز از سقف

شما می‌توانید دکوراسیون این نوع اتاق را متفاوت از جاهای دیگر خانه در نظر بگیرید. این تفاوت در سبک‌های دکوراسیون داخلی و چیدمان مبلمان باعث می‌شود تا تنوع ایجاد شود و احساس بهتری پیدا کنید. هیچ محدودیتی در استفاده از ابزار، وسایل و نوع دکوراسیون انتخاب شده وجود ندارد. شما می‌توانید طبق سلیقه‌ی خودتان اتاق را بچینید و از بودن در این فضا لذت ببرید.

 

دکوراسیون سیاه و سفید

اتاق آفتابگیری با دیوارسبز، میزناهارخوری مشکی، صندلی‌های چوبی با تشکچه و پشتی زیگ‌زاگی سیاه و سفید و دربی با فریم مشکی

استفاده از رنگ‌های مختلف در چیدمان اتاق باعث ایجاد زیبایی می‌شود. اما اگر در انتخاب رنگ دچار تردید هستید و حس سردرگمی دارید، انتخاب دکوراسیون سفید و سیاه بهترین انتخاب است. استفاده از رنگ سفید باعث می‌شود نور بیشتر در اتاق انعکاس پیدا کند و رنگ سیاه در کنار آن یک تضاد زیبا به وجود می‌آورد. مطمئن باشید این ترکیب رنگ انتخاب مناسبی است و شما را راضی می‌کند.

 

به جنس وسایل دقت کنید

اتاق آفتابگیری با مبلمان حصیری و تشکچه راه راه آبی و سفید، مجسمه ایستاده، کفپوش پارکت و فرش طرحدار سفید و آبی

درست است که گفتیم می‌توانید هر طور که دوست دارید اتاق را بچینید، اما باید به برخی مسائل دقت کنید. این اتاق محل تابش مستقیم نور آفتاب است، به همین دلیل باید به جنس وسایلی که باید در آن قرار بگیرد، دقت کنید. مثلا شما نمی‌توانید از وسایل و مبلمان چرم در این اتاق استفاده کنید. چون چرم وقتی در معرض نور آفتاب قرار می‌گیرد، داغ و سوزان می‌شود و دمای آن بالا می‌رود و به مرور زمان تغییر شکل می‌دهد. همچنین تا جایی که امکان دارد نباید از وسایل استیل و فلزی استفاده کنید.

گل و گیاه را فراموش نکنید

اتاق آفتابگیری با مبل چرم قهوه‌ای، فرش طرحدار رنگی، گلدان‌های گل طبیعی، میز تلویزیون طبقه‌ای سفید با اکسسوری های داخل آن

وجود گل و گیاه حس طراوت و زندگی را انتقال می‌دهد. سعی کنید حتما از گیاهان در انواع سبک‌های دکوراسیون اتاق خواب استفاده کنید. توجه داشته باشید باید از گیاهانی استفاده کنید که نیاز به نور مستقیم خورشید دارند. استفاده از گیاهان سبز رنگ در اتاقی که پر از نور آفتاب است یک ترکیب رنگی بی‌نظیر به وجود می‌آورد.

 

از لوازم اتاق در برابر نور آفتاب محافظت کنید

اتاق آفتابگیری با میز جلومبلی چوبی، رومیزی سفید، مبل های راحتی سفید، دیوار کرم رنگ و پنجره های بلند با فریم قهوه‌ای

اتاق‌های آفتاب‌گیر مانند دیگر اتاق‌های خانه نیستند و بیشتر به استراحت، مطالعه و تنهایی اختصاص داده می‌‌شوند. سبک چیدمان این اتاق با بقیه‌ی اتاق‌ها فرق دارد و هر جور که دوست داشته باشید، می‌توانید آن را بچینید. اما نکته‌ای که همیشه وجود دارد تابش زیاد نور آفتاب در این اتاق‌ها می‌باشد. نور آفتاب به دلیل داشتن اشعه‌ی ماوراء بنفش برای پوست انسان و بسیاری از لوازم زندگی مضر است.

 

اتاق آفتابگیری با مبلمان حصیری، پاف سفید، میز چوبی دو طبقه، کفپوش کاشی قهوه‌ای با دیوارهای سفید

شما می‌توانید زمانی که در معرض نور مستقیم آفتاب هستید از کرم ضد آفتاب استفاده کنید. اما چگونه باید از لوازم اتاق محافظت کرد؟ یک ایده‌ی جالب که برای محافظت از لوازم وجود دارد، استفاده از یک لایه‌ی محافظ بر روی شیشه‌ی پنجره یا نورگیر سقف است. شما می‌توانید از یک لایه محافظ UV بر روی شیشه استفاده کنید تا خیالتان از سالم ماندن لوازم اتاق راحت شود.

 

جمع‌بندی

اتاق آفتابگیری با پاف جلو مبلی گرد، میز چوبی و شیشه‌ای، مبلمان سیاه و سفید، کفپوش چوبی و پرده‌های سفید رنگ

ما در این مقاله سعی کردیم تا مهم‌ترین ویژگی‌های یک اتاق آفتاب‌گیر را به شما عزیزان در قالب ایده بگوییم. شما می‌توانید با استفاده از این ایده‌ها یک اتاق جذاب داشته باشید که حضور در آن باعث ایجاد آرامش شود. استفاده از هرکدام این ایده‌ها می‌تواند درصدی به جذابیت و همچنین میزان نوری که به اتاق می‌تابد بیفزاید و به شما در رسیدن به اتاق ایده‌آل‌تان کمک کند.