اشتباهات رایج در بازسازی خانه؛ از مجوز نگرفتن تا برآورد اشتباه هزینه

اشپزخانه با میز ناهارخوری و صندلی تک زرد

20 اشتباه رایج در بازسازی خانه که شما را پشیمان می‌کند!

اغراق‌آمیز است اگر بگوییم: «اولین اشتباه، برابر است با آخرین اشتباه!» اما این جمله در مورد بازسازی خانه تا حدود زیادی صدق می‌کند. وقتی تصمیم می‌گیرید بخشی از خانه خود را تعمیر یا بازسازی کنید، در نگاه اول خیلی کار سختی به نظر نمی‌رسد اما همیشه همه‌چیز آنطور که فکر می‌کنید پیش نمی‌رود. اشتباهات بازسازی منزل گاهی اوقات آنچنان پیش‌ِپا افتاده هستند که ممکن است خنده‌دار به نظر برسد. اگر قصد بازسازی منزل خود را دارید، حتما پیش از آغاز، 20 اشتباه رایج در بازسازی خانه که در ادامه توضیح داده‌ایم را بخوانید. قصد داریم مهم‌ترین اشتباهات رایج در بازسازی خانه را به شما نشان بدهیم.

 

سوالات متداول:

رایج‌ترین اشتباهات در بازسازی منزل کدامند؟

1. وقت را برای مشاوره‌های بیش‌ازحد هدر دادن 2. کار کردن با اولین پیمانکار 3. برآورد نکردن صحیح هزینه‌ها 4. کیفیت را فدای هزینه کردن 5. فاصله بین تخمین هزینه و خرید مواد اولیه 6. خرید نابهنگام مصالح 7. عدم گرفتن مجوز قانونی 8. مشورت نکردن با یک طراح داخلی و افراد متخصص 9. تظاهر به فهمیدن نقشه‌ 10.بی‌توجهی به ایمنی در کار


برای جلوگیری از اشتباهات در بازسازی منزل باید چه اقدامی به عمل آوریم؟

مشورت کردن با افراد متخصص در زمینه بازسازی به ویژه طراحان داخلی از بروز اشتباهات در بازسازی منزل کمک می‌کند.

 

چرا می‌خواهم بازسازی کنم؟

اشتباهات بازسازی منزلی مدرن با دیوار های سفید، مبل ال کرم، تلویزیون روی دیوار و لوستر آویز

اولین و یکی از مهم‌ترین اشتباهات در بازسازی منزل این است که نمی‌دانیم دقیقا چرا می‌خواهیم این کار را انجام بدهیم. شاید با تغییر دکوراسیون، جا به جا کردن مبل‌ها و حتی رنگ‌آمیزی دیوار، بتوانید این حس تغییر را در خانه ایجاد کنید. قبل از اینکه شروع به برنامه‌ریزی برای بازسازی ساختمان کنید حتما به این سوال پاسخ بدهید. پاسخ شما می‌تواند موارد زیر هم باشد:

 •   برای جلوگیری از اتلاف انرژی در خانه
 •   برای بازتر کردن فضای داخلی
 •   برای افزایش روشنایی و ورود نور به خانه
 •   برای تغییر کاربری خانه
 •   برای افزایش یا کاهش تعداد اتاق‌ها
 •   و …

 

کار کردن با اولین پیمانکاری که پیدا می‌کنید!

 اشتباهات بازسازی منزلی با دیوار شیشه‌ای چرخشی، میز و صندلی های غذاخوری چوبی و آشپزخانه چوبی

حالا که به سوال قبلی پاسخ قانع‌کننده‌ای دادید باید درخصوص شکل کار و هزینه‌ها با پیمانکاران مختلف مشورت کنید. در این مرحله از بازسازی خانه، باید افراد متخصص مختلفی را ببینید و با آنها صحبت کنید. یکی از اشتباهات رایج در بازسازی منزل این است که پروژه را به اولین پیمانکاری که صحبت کردید، بسپارید.

به این نکته توجه داشته باشید که پیمانکاران مختلف ممکن است هزینه‌ها، تجربیات و رزومه‌های متفاوتی داشته باشند که این صحبت کردن با آن‌ها، روی تصمیم‌گیری شما هم تاثیر خواهد گذاشت.

 

برآورد نکردن صحیح هزینه‌ها

اشتباهات بازسازی منزلی دوبلکس با لوستر فلزی مشکی و مبل ال سفید و راه پله سفید و مشکی

هرگز قبل از انتخاب پیمانکار، هزینه‌ها را برآورد نکنید. وقتی با شخص یا تیم پیمانکاری بخصوصی به توافق رسیدید حالا می‌توانید با هم در خصوص نقشه و اهداف خود از بازسازی ساختمان حرف بزنید و نظرات آن‌ها را هم جویا شوید. در حین صحبت مشخص می‌شود که شما دقیقا چه انتظاراتی از بازسازی خانه دارید و نقشه‌ی کلی بازسازی خانه در ذهن تیم پیمانکاری شکل می‌گیرد. در این مرحله است که باید هزینه‌های بازسازی منزل را برآورد کنید. برآورد غلط هزینه‌ها یکی دیگر از اشتباهات رایج در بازسازی ساختمان به شمار می‌رود.

هزینه‌های بازسازی منزل مربوط به هزینه‌های نیروهای خدماتی و پیمانکار، هزینه مصالح، هزینه دریافت مجوزها و هزینه‌های جاری می‌شود. همیشه درصدی از خطا در برآورد هزینه‌ها برای خود در نظر بگیرید.

 

کیفیت را فدای هزینه کردن

اشتباهات بازسازی منزلی با یک دیوار آجری، مبل ال شکل طوسی، فرش طرحدار و سقف چوبی

ممکن است برای کاهش هزینه‌ها، بخشی از کیفیت را فدا کنید؛ مثلا افراد تازه‌کار را برای این کار انتخاب کنید یا از مصالح غیراستاندارد برای انجام کار استفاده شود. تجریه نشان داده در هنگام بازسازی خانه، کاستن از کیفیت به قیمت از بین رفتن کل پروژه تمام می‌شود. شاید در ابتدا تصور کنید، در کاهش هزینه پیروز شده‌اید اما چه در حین انجام کار بازسازی و چه پس از آن شاهد مشکلات متعددی خواهید بود. پس به هیچ وجه کیفیت را فدای هزینه نکنید. بهترین استادکار، بهترین تیم و بهترین مصالح را برای کار خود انتخاب کنید.

 

فاصله بین تخمین هزینه و خرید مواد اولیه

اشتباهات بازسازی منزلی با مبل راحتی کرم رنگ، کوسن های نخودی، شومینه هیزمی و یک دیوار شیشه‌ای

دستمزد پیمانکاران، هزینه مواد اولیه و حتی هزینه مجوزها را درست تخمین زده‌اید اما فاصله زمانی بین تخمین هزینه تا اجرای پروژه آنچنان زیاد می‌شود که دیگر اعداد و ارقام سابق عملا قابل استفاده نیستند. راهکار این است که دقیقا زمانی که تصمیم به بازسازی خانه گرفتید، برآورد هزینه کرده و بدون وقفه پروژه را آغاز کنید.

 

خرید نابهنگام مصالح

اشتباهات بازسازی منزلی مدرن با دو دیوار شیشه‌ای، مبل ال طوسی با کوسن های قرمز و دیوار تلویزیون ذغالی

خرید نابهنگام مصالح و مواد اولیه یکی دیگر از اشتباهات رایج در بازسازی منزل است. مصالح موردنیاز برای بازسازی منزل را باید در زمان مناسب خریداری کنید. اگر فکر می‌کنید با خرید و دپوی مصالح ساختمانی در خانه، در هزینه‌ها صرفه‌جویی کرده‌اید، کاملا در اشتباهید. نگهداری بسیاری از مصالح ساختمانی در خانه علاوه بر اشغال فضا، ممکن است باعث آسیب دیدن مصالح هم شود. بنابراین مصالح را نه زود بخرید و نه خیلی دیر.

 

هماهنگ نبودن تیم‌ها

اشتباهات بازسازی منزلی با دیوارهای طرح آجر کرم، مبل راحتی آبی روشن و پنکه سقفی

توجه داشته باشید که برای بازسازی خانه، تیم‌های مختلفی باید کار کنند. از معمار گرفته تا نقاش و برقکار و الی آخر. بهتر است در ابتدای پروژه و قبل از آغاز آن، تیم‌های مختلف را با هم هماهنگ کنید. یکی از بزرگترین اشتباهاتی که در هنگام بازسازی ساختمان رخ می‌دهد، معطل ماندن تیم‌ها برای اتمام کار تیم قبلی است. می‌توانید با افراد مختلف قرارداد منعقد کنید و از آن‌ها در قبال پرداخت دستمزد، در طی روزهای بخصوصی، اجرا و اتمام پروژه را خواستار باشید. 

 

عدم گرفتن مجوز قانونی

اشتباهات بازسازی منزلی با کفپوش چوبی، مبل راحتی طوسی و صندلی‌های ناهارخوری سفید

بازسازی خانه هم مانند سایر عملیات ساختمانی، به مجوز قانونی نیاز دارد. البته باید به این نکته هم توجه داشته باشید که بسیاری از تغییرات ساختمان در حین بازسازی‌ شامل کسب مجوز نمی‌شوند و به راحتی می‌توانید این تغییرات را در خانه انجام بدهید. این تغییرات که به مجوز شهرداری نیاز ندارند عبارت‌اند از:

 •   اقدامات مربوط به تعویض یا تعمیر کف ساختمان
 •   نقاشی، سیمان‌کاری و سفیدکاری
 •   تغییرات مربوط به نمای ساختمان
 •   تغییرات مربوط به بازسازی حیاط خانه
 •   تغییرات و تعمیرات بام و شیروانی
 •   تعمیرات مربوط به سرویس بهداشتی مانند بازسازی حمام
 •   سیم‌کشی ساختمان
 •   عوض کردن در و پنجره‌ها

 

 اشتباهات بازسازی حیاط منزل با کفپوش سنگفرش، میز ناهارخوری و نیمکت مشکی، دو صندلی فلزی زرد و گودال آتش

در زیر برخی از مواردی که برای آن باید از شهرداری مجوز دریافت کنید ذکر شده است:

 •   جابه‌جایی دیوارهای اصلی داخل خانه
 •   جابه‌جا کردن راه‌پله‌های ساختمان
 •   ساخت یا جابه‌جا کردن دیوارهای حیاط و طراحی پارکینگ

 

تنظیم نکردن جدول زمانی

 اشتباهات بازسازی منزلی خاکستری، کفپوش طوسی، مبلمان طوسی و شومینه هیزمی

یکی دیگر از اشتباهات رایج در بازسازی منزل، تنظیم نکردن جدول زمانی برای شروع، انجام و پایان کار است. وقتی تاریخ دقیق پایان کار مشخص نباشد، تیم‌های مختلف در انجام کار تعلل می‌کنند، مصالح دیرتر از حد معمول می‌رسد و در نتیجه در یک روند فرسایشی و استرس‌زا گرفتار می‌شوید.

 

انتظار اینکه همه‌چیز طبق برنامه پیش برود

اشتباهات بازسازی منزلی با دیوارها و کف کرم، تخت دونفره، کوسن‌های عروسکی و پنجره سقفی

حتی اگر جدول زمانی برای انجام پروژه در نظر گرفتید، انتظار نداشته باشید که همه‌چیز دقیقا طبق برنامه پیش برود. در اجرای پروژه بازسازی منزل بهتر است انعطاف داشته باشید. همیشه درصدی از خطا برای جدول زمانبندی در نظر بگیرید تا اگر اتفاقی غیرمنتظره در طول پروژه به وقوع پیوست، برنامه زمانی از دست شما خارج نشود.

 

مشورت نکردن با یک طراح داخلی از ابتدای پروژه

اشتباهات بازسازی منزلی سفید با نورپردازی هالوژن، مبل کرم رنگ و صندلی‌های فلزی مشکی

اگر هدف شما از بازسازی خانه، ایجاد فضاهای بیشتر است، حتما علاوه بر اینکه با پیمانکاران مختلف مشورت می‌کنید، با یک طراح داخلی هم صحبت کنید. طراحان داخلی ایده‌ دکوراسیون داخلی جذاب و بکری برای تغییر خانه به شما می‌دهند. این کار را در ابتدای پروژه انجام بدهید، نه وسط آن! مشورت نکردن با یک طراح داخلی حرفه‌ای یکی از بزرگترین اشتباهات هنگام بازسازی منزل است.

 

وقت را برای مشاوره‌های بیش‌ازحد هدر دادن

اشتباهات بازسازی منزلی با مبل ال سفید، صندلی با میز حصیری و روکش طوسی و شومینه

مشورت کردن با افراد و تیم‌های خبره کار بسیار خوبیست اما افراط در هر کاری مخرب است. وقت و بودجه خود را با مشاوره‌های بیش از حد هدر ندهید. نیازی نیست برای یک تغییر خیلی کوچک در خانه با افراد و تیم‌های مختلفی مشورت کنید. شاید در این مدت می‌توانستید با هزینه کمتر بازسازی خانه خود را انجام بدهید.

 

تظاهر به فهمیدن نقشه‌

اشتباهات بازسازی منزلی با کفپوش چوبی، فرش طرحدار، مبل ال سفید با کوسن مشکی

یکی از اشتباهات در بازسازی منزل که ممکن است مرتکب شوید، تظاهر به فهمیدن نقشه است. باید این واقعیت را بپذیریم که خیلی از مردم توانایی درک خطوط روی نقشه را ندارند. پس خودتان را گول نزنید و اگر از نقشه‌ای که جلوی روی شما قرار داده شده سر در نمی‌آورید، این موضوع را به پیمانکار خود بگویید.

 

به اندازه کافی سوال نپرسیدن

اشتباهات بازسازی منزلی با فرش کرم رنگ، مبلمان کرم، دو تک نفره طرحدار و میز جلومبلی چوبی

ممکن است نقشه‌ی بازسازی خانه را متوجه شوید اما از هزینه‌ها، روند کار، شیوه محاسبه دستمزد و موضوعات این چنینی اطلاعی نداشته باشید. شاید با جستجو در اینترنت اطلاعات خوبی بدست بیاورید اما بهترین کار این است که از پیمانکار خود به اندازه کافی سوال بپرسید تا شما را از همه چیز آگاه کند.

 

تغییرات زیاد در طول پروژه

اشتباهات بازسازی منزلی با کفپوش چوبی، فرش طرحدار، مبل ال کرم با کوسن های طرحدار و میز جلومبلی ذغالی

اتفاقات متعددی در طول اجرای پروژه‌ی بازسازی خانه ممکن است رخ دهد اما این موضوع نباید روی جدول زمانی و برنامه‌ای که داشته‌اید تاثیر منفی بگذارد. در خیلی از مواقع، شما به عنوان کسی که می‌خواهید خانه خود را بازسازی کنید در اواسط کار از پیمانکار می‌خواهید که طبق نقشه عمل نکند و بخشی از آن را طبق میل شما تغییر بدهد. اینگونه تغییرات تا جایی که به اصل پروژه آسیب نزند، مشکلی به وجود نمی‌آورد. مشکل از لحظه‌ای شروع می‌شود که تعداد تغییرات در طول پروژه زیاد باشد. 

 

در نظر نگرفتن همسایه‌ها

اشتباهات بازسازی منزلی با دیوار ها و سقف سفید، فرش طوسی و مبل راحتی زرشکی با کوسن

اگر بازسازی خانه شما به طور مستقیم یا غیرمستقیم باعث زحمت همسایه‌ها شود، باید حتما این موضوع را با آن‌ها در میان بگذارید. در نظر نگرفتن همسایه‌ها یکی از اشتباهات رایج در بازسازی منزل است که می‌توانید نشانه‌های آن را در دادگاه‌ها و شکایت همسایه‌ها از هم مشاهده کنید. بنابراین قبل از شروع پروژه بازسازی منزل با همسایه‌های خود صحبت کنید.

 

نادیده گرفتن جزئیات

اشتباهات بازسازی منزلی چوبی با فرش سفید، مبل راحتی سفید و میز جلومبلی چوبی

یکی از متداول‌ترین اشتباهات در بازسازی منزل، نادیده گرفتن جزئیات است. فرض کنید در بازسازی آشپزخانه شما قصد دارید دیوار یا پنجره‌های آشپزخانه را بازسازی کنید و دیوارهای جدیدی برای آشپزخانه ایجاد کنید. این تغییر در نگاه اول تاثیری روی کابینت و لوازم آشپزخانه ندارد اما نکته دقیقا همینجاست. در بسیاری از بازسازی‌ها، پس از تغییر دیوار، در یا پنجره، وضعیت نور و محل قرارگیری کابینت‌ها، انواع کمد دیواری و لوازم آشپزخانه هم دچار تغییر می‌شود. بنابراین حتی به جزئی‌ترین نکات هم توجه کنید. 

 

نگاه کوتاه مدت

اشتباهات بازسازی منزلی سفید با سقف شیروانی نورپردازی شده، کفپوش چوبی و مبل سفید

نگاه کوتاه مدت به بازسازی خانه، باعث افت کیفیت کار می‌شود. در بازسازی خانه بهتر است نگاهی بلندمدت داشته باشید. این نگاه به شما کمک می‌کند که بهترین، جدیدترین و مناسب‌ترین تجهیزات و مصالح را برای بازسازی منزل خود تهیه کنید.

 

نادیده گرفتن نور

اشتباهات بازسازی منزلی کوچک با مبلمان مشکی، میز تلویزیون زرد و سفید و راه پله

ممکن است در حین اجرای پروژه بازسازی خانه تغییراتی در نقشه‌ی اولیه رخ دهد. نادیده گرفتن نور ساختمان یک اشتباه در بازسازی منزل است که اغلب در این مراحل به وقوع می‌پیوندد. بنابراین هرگاه در اواسط پروژه تصمیم گرفتید بخشی از نقشه را عوض کنید، حتما به نور ورودی ساختمان هم توجه داشته باشید.

 

بی‌توجهی به ایمنی در کار

 اشتباهات بازسازی منزلی با دیوارهی آبی، مبلمان طوسی و کرم و شومینه سنگی

خاصیت کار کردن با تیم‌های حرفه‌ای این است که به ایمنی در کار توجه ویژه‌ای دارند. اگر با پیمانکاران سنتی برای بازسازی خانه خود قرارداد بسته‌اید حتما به رعایت موارد ایمنی در کار توجه داشته باشید. این موضوع در بیشتر مؤلفه نادیده گرفته می‌شود و پس از وقوع حادثه، کارفرما ناچار به پرداخت ضرر و زیان‌های متعدد می‌شود.

 

جمع‌بندی: بازسازی منزل بدون اشتباه

اشتباهات بازسازی منزلی با مبلمان طوسی، کوسن‌های طوسی و خاکستری، شومینه و میز جلومبلی چوبی

فراموش نکنید که قصد شما از بازسازی خانه، لذت بردن از فضای جدید آن است؛ پس کاری نکنید که از بازسازی خانه پشیمان شوید. در این مطلب 20 مورد از اشتباهات رایج در بازسازی منزل را ذکر کردیم. حتما موارد و موضوعات دیگری هم در این زمینه مطرح است. نظرات و دیدگاه‌های خود را در زیر همین مطلب با ما در میان بگذارید. از تجربیات خود در بازسازی خانه بگویید.