۱۰ شیوه ایجاد جذابیت بیشتر در نمای خانه

نمای خانه ویلایی دو طبقه با چراغ های زرد

چه یک کلبه کوچک داشته باشید که بخواهید اندکی ظاهر آن را تغییر داده و به آن توجه کنید، چه یک خانه به سبک استعماری (کلونیال) که دوست دارید اندکی از ویژگی های خودتان را به آن منتقل کنید؛ تغییر نمای بیرونی کاری است که نیاز به دقت و مهارت فراوان دارد. موضوع حائز اهمیت این است که نمی توانید یک تغییر بی ربط به سبک خانه ایجاد ‌کنید. با دقت به این نکته، بهبود درست نمای بیرون خانه می تواند به طرز چشمگیری موجب جذابیت بیشتر نمای خانه شما شود. انتخاب نوع متریال در جذابیت نمای ساختمان بسیار تاثیرگذار است. به عنوان مثال؛ آجر به عنوان یک متریال سنتی و مناسب برای طراحی نما استفاده می‌شود.

ما مقالات نمای ترکیبی؛ ۵ متریالی که به زیبایی با آجر ترکیب می شوند و صفر تا صد طراحی نما با آجر را برای مطالعه بیشتر در زمینه طراحی نما پیشنهاد می‌کنیم.

 

تصویری از نمای سفید یک خانه با درب ورودی قرمز

۱- یک ورودی سرپوشیده اضافه کنید.
اندکی سایبان وقتی که در هوایی طوفانی منتظر باز شدن در هستید، بسیار خوشایند است، اما نکته مهم تر از آن زیبایی است که یک ورودی سرپوشیده می تواند در نمای خانه ایجاد کند. یک ایوان کوچک سرپوشیده، مثل تصویر، برای استفاده در خانه به سبک استعماری (کلونیال) مناسب است و برای افزودن مفهوم به ورودی خانه کافی است. ایوان های سرپوشیده به طور طبیعی با کلبه ها و سبک صنعتگر ترکیب خوبی هستند. اگر ابزار و فضای کافی دارید، می توانید یک ایوان بزرگتر که با استایل خانه تان همخوانی دارد، بسازید.

 

نمای خانه ای سفید رنگ با درب چوبی و یک فانوس قدیمی روی دیوار برای روشنایی

۲- یک فانوس آویزان کنید.
با انتخاب چراغ درست به ظاهر بی روح یک خانه عمق و مفهوم بیفزایید. یک فانوس قدیمی مثل تصویر کاملا مناسب خانه های سبک خانه روستایی (فرقی نمی کند مدرن باشد یا خیر)، استعماری و بقیه خانه های با استایل قدیمی است. فانوس های شبیه فانوس دریایی برای سبک های کلبه و کیپ کاد مناسب تر هستند.

 

خانه ای روستایی با درب ورودی مدرن قرمز رنگ

۳- در ورودی را عوض کنید.
دری با استایل متفاوت می تواند تاثیر زیادی در جلوه ی بصری نمای خانه، داشته باشد. در هایی انتخاب ‌کنید که مانند این تصویر و تصویر قبلی، اندکی شیشه در آن ها کار شده باشد. شیشه ظاهر سنگین در را روشن می کند. دنبال دری بگردید که به استایل خانه تان بخورد و در عین حال، جزئیات بیشتری داشته باشد، محکم تر باشد و بیشتر از در کنونی خانه نور را به داخل وارد کند.

 

نمای ورودی خانه ای با باکس های گل دو طرف در ورودی و زیر پنجره

۴- باکس های گلدانی هماهنگ با نما، به لبه پنجره بیاویزید.
همه می دانیم که این گلدان ها جذاب به نظر می رسند. به جای استفاده از گلدان های قدیمی اندکی زمان بگذارید تا گلدان های مناسب سبک خانه خود را پیدا کنید و آن ها را رنگ آمیزی کنید تا هماهنگ تر شوند. این انرژی اضافه ارزشش را خواهد داشت، چون وقتی گلدان ها با خانه هماهنگ و یکپارچه هستند، جزئی از ویژگی های طراحی خانه محسوب می شوند، بدون اینکه هزینه گزافی برای بازسازی کرده باشید.

 

دروازه کوچک فلزی مشکی رنگی کنار دیوار کوتاه سنگی یک حیاط کوچک

۵- یک دروازه ورودی جذاب اضافه کنید.
یک نرده کوتاه سنگی یا چوبی به همراه دروازه کوچک چوبی یا آهنی می تواند به نمای خانه روح ببخشد و وقتی که با منظره گیاهان جلو و اطراف آن همراه شود، جلب توجه کرده و حتی حیاط های کوچک را بزرگتر و عمیق تر نشان می دهد.

البته طراحی نرده بالکن و حفاظ تراس برای زیباسازی نمای ساختمان بسیار مؤثر است.

 

یک دالان چوبی برای ورودی خانه ای با نمای قرمز و فریم پنجره های سفید

۶- یک تاکستان کوچک بکارید.
یک تاکستان کوچک اطراف در ورودی بی نهایت جذاب است؛ به خصوص اگر در آن رز های پیچکی و گیاهان معطر دیگر کاشته شده باشد. چراغ های کوچکی بین گیاهان قرار دهید تا تاثیر جادویی و زیبای آن را در شب ببینید.

 

تصویری از مسیر ماشین روی خانه ای با نمای سفید و سقف شیروانی طوسی

۷- مسیر ماشین رو را بازسازی کنید.
مسیر ورودی به سمت گاراژ بخشی از نمای خانه است که اگر مشکلی نداشته باشد، نیاز به بازسازی ندارد. ولی اگر مسیر ماشین روی جلوی منزل شما خراب شده یا با سبک خانه هماهنگ نیست، می تواند جذابیت خانه را تا حد زیادی کاهش دهد. آجر، سنگ و بتن رنگ شده برای ساختن مسیر های زیبا با طول عمر طولانی مناسب هستند.

 

۸- در گاراژ را تعمیر و دیزاین کنید.
اگر درهای گاراژ خانه در معرض دید قرار دارند، باید آن ها را تا حد ممکن به استایل خانه نزدیک کنید. رنگ کردن در گاراژ برای هماهنگی با سایر اجزای خانه یا اضافه کردن چراغ های مشابه چراغ های در ورودی می تواند تغییر بزرگی ایجاد کند. اگر قصد سرمایه گذاری بیشتر روی دیزاین نمای گاراژ دارید، می توانید در های گاراژ را برداشته و یک آلاچیق روی آن اضافه کنید.

 

خانه ای در فضای باز با نمای آبی و سقف سرمه ای به همراه یک پنجره روی سقف

۹- به سقف پنجره اضافه کنید.
این کار می تواند گران قیمت باشد؛ ولی اگر این پنجره ها با سبک خانه شما هماهنگ هستند، باید بدانید که این پنجره ها واقعا می توانند جذابیت نمای بیرونی و روشنایی طبیعی داخل خانه را بیشتر کنند. اگر قصد اضافه کردن این پنجره را داشتید، از یک مهندس معمار کمک بگیرید.

برای اطلاعات بیشتر مقاله‌ی چگونگی طراحی پنجره‌ها در نما + 50 دیزاین شگفت‌انگیز را مطالعه نمایید.
 
خانه ای با نمای تخته های چوبی و سقف شیروانی به همراه مبلمانی با پارچه سبز در حیاط

۱۰- سقف درست و مناسب را انتخاب کنید.
درست مثل مسیر گاراژ، سقف نیز یکی دیگر از بخش هایی است که اگر درست و مناسب باشد، نیاز به تعمیر و بازسازی ندارد و جلب توجه نمی کند؛ ولی اگر مشکلی داشته باشد، به طور واضح به چشم می آید. اگر قصد تغییر سربندی و سقف خانه را دارید، مسلما نکته اول کاربردی بودن آن است. اما بعد از اینکه انتخاب های خود را به چند تایی که با بودجه تان هماهنگ است، محدود کردید؛ صحبت کردن با یک طراح یا متخصص رنگ برای انتخاب مصالح و رنگ درست که هم با سبک خانه و هم با منظره بیرون متناسب باشد، ارزش نتیجه کار را خواهد داشت.

برای مطالعه بیشتر، مقالعه اصول نورپردازی نمای ساختمان، بهترین طرح‌های نورپردازی نما 2021 را پیشنهاد می‌کنیم.

به نظر شما چه راه های دیگری وجود دارد که ما به آن ها اشاره نکردیم؟ شیوه مورد علاقه خودتان برای افزایش جذابیت نمای خانه را در نظرات با ما در میان بگذارید.