انتخاب گیاهان مناسب برای گرین وال؛ آشنایی با گیاهان مناسب دیوار سبز

گیاهان مناسب دیوار سبز در فضای داخلی نمایشگاهی با دیوارهای آجری، کفپوش پارکت، نورپردازی متمرکز و میز شیشه‌ای با پایه تنه درخت

در دنیای امروز که فشار کاری و استرس ما را احاطه کرده است، وجود دیوار سبز در اطرافمان و تماشای آن می‌تواند حس و حال خوبی ایجاد کند. گیاهان مناسب دیوار سبز علاوه بر تامین اکسیژن مورد نیاز، به زیباسازی شهر کمک می‌کنند.

شاید در گذشته به گرین وال و گیاهان مناسب برای آن توجه‌ای نمی‌شد. اما در حال حاضر متخصصین زیادی برای ساخت و پرورش یک دیوار سبز تلاش می‌کنند. 

 

سوالات متداول:

مهم‌ترین ویژگی‌هایی که باید گیاهان مناسب برای دیوار سبز به صورت هماهنگ داشته باشند،‌کدامند؟

بافت گیاهی، وجود تعادل در رنگ،‌ هماهنگی در شکل، و شباهت در شاخ و برگ از جمله مهم‌ترین ویژگی‌هایی هستندکه باید گیاهان مناسب برای دیوار سبز داشته باشند.


برای انتخاب گیاهان مناسب یک دیوار سبز به چه پارامترهایی باید توجه کرد؟

1. نور مورد نیاز 2. آبیاری 3. شرایط آب و هوایی 4. خاک مورد نیاز 5. دمای مورد نیاز 6. طیف رنگی گیاهان 7. هرس و شیوه نگهداری از گیاهان 8. حساسیت به باد


گیاهان مناسب دیوار سبز کدامند؟

1. گیاه خزنده 2. گیاه رونده 3. گیاه سایه دوست 4. گیاه پوششی 5. گیاه چسبنده

 

گیاهان مناسب دیوار سبز در نمای بیرونی ساختمانی با حفاظ شیشه‌ای برای بالکن

آن‌ها معتقدند دیوارهای سبز پوشیده از گیاهان طبیعی می‌توانند جلوه زیبایی به شهر ببخشند. به همین دلیل برای انتخاب گیاهان مناسب دیوار سبز در هر منطقه با شرایط جوی خاص، تحقیقات گسترده‌ای انجام می‌دهند.

 به راستی می‌توان از هر گیاهی برای ایجاد دیوار سبز استفاده کرد؟

 ما در این مقاله گیاهان مناسب برای گرین وال را معرفی می‌کنیم. همچنین شرایط نگهداری از آن‌ها را با شما به اشتراک خواهیم گذاشت. با ما همراه باشید.

 

گیاهان مناسب برای دیوار سبز

گیاهان مناسب دیوار سبز در نمای بیرونی ساختمانی با دیوارهای شیشه‌ای و پیاده‌رویی با کفپوش چوبی

منظور از دیوار سبز همان دیوار داخلی ساختمان یا دیوار بیرونی آن است. گیاهان خودرو بر روی این دیوارها به صورت عمودی رشد می‌کنند و توسط مواد مغذی که درون دیوار وجود دارد به زندگی خود ادامه می‌دهند. در واقع این گیاهان خودرو برای رشد بر روی دیوار ساختمان به مواد غذایی خارجی همچون آب، کود و… نیازی ندارند. ریشه آنها درون خاک است و بر روی دیوار ساختمان به صورت عمودی بالا می‌روند. 

در دنیای پیشرفته این روزها دیوار سبز یا همان گرین وال همچون یک اثر هنری باعث زیبایی شهر می‌شود. این پدیده جذاب و منحصربه‌فرد علاوه بر زیبایی شناختی، به تامین اکسیژن بیشتر کمک می‌کند. 

 

گیاهان مناسب دیوار سبز در حیاط خانه‌ای با کفپوش سنگ‌ریزه و تخته های چوب و راه پله فلزی

گیاهان مناسب دیوار سبز اغلب به دو صورت رونده و گلدانی انتخاب می‌شوند. گیاهان رونده قابلیت رشد به صورت عمودی دارند و به کمک یک میله فلزی که بر روی دیوار نصب شده است، از آن بالا خواهند رفت. گیاهان گلدانی مناسب برای دیوار سبز هم درون گلدان‌ها و فلاور باکس‌های مخصوص کاشته می‌شوند و با قرار گرفتن در پانل مشخصی، گرین وال مورد نظر شما را می‌سازند.

 

ویژگی گیاهان مناسب برای گرین وال

گیاهان مناسب دیوار سبز در حیاط خلوتی با سقف و درب چوبی

گرین وال اغلب به دلیل زیبایی نمای مدرن یک ساختمان تشکیل می‌شود. بنابراین انتخاب یک یا چند گیاه که این عامل را تقویت کنند، اهمیت زیادی دارد. گیاهانی که برای دیوار سبز مناسب هستند در اکثر موارد حالت زینتی خواهند داشت. اما در بین برخی از آنها گیاهانی که میوه می‌دهند هم مشاهده می‌شود. 

 

گیاهان مناسب دیوار سبز در کنار استخر روباز مستطیل شکلی در فضای حیاط خلوت

بر اساس این گفته می‌توان نتیجه گرفت که گیاهان مناسب برای دیوار سبز یا باید ظاهر بسیار خوبی داشته باشند و یا اینکه بتوان میوه آن را خورد. البته لازم به ذکر است که این گیاهان باید ویژگی یکسانی از لحاظ زیبایی و شرایط نگهداری داشته باشند. 

در زیر مهم‌ترین ویژگی‌هایی که باید گیاهان مناسب برای دیوار سبز به صورت هماهنگ داشته باشند را مشاهده می‌کنید:

  • بافت گیاهی
  • وجود تعادل در رنگ
  • هماهنگی در شکل
  • شباهت در شاخ و برگ

 

گیاهان مناسب دیوار سبز در فضای داخلی خانه‌ای با کفپوش پارکت، میز غذاخوری شیشه ای با صندلی‌های سفید و پله‌های مارپیچ با حفاظ فلزی سفید

توجه به این نکته که گیاهان مناسب دیوار سبز از یک گونه مشخصی باشند، اهمیت بسیار زیادی دارد. این عامل با ایجاد هماهنگی در ظاهر ساختمان، زیبایی و جلوه بیشتری به دیوار سبز شما می‌دهد. 

همچنین انتخاب گیاهانی از یک گونه مشخص شرایط نگهداری آنها را همچون میزان نور، رطوبت، مقدار آب و کود آسان‌تر خواهد کرد. بنابراین دقت کنید هنگام انتخاب گیاهان مناسب برای گرین وال، گونه‌هایی را در نظر بگیرید که در موارد ذکر شده بالا یکسان باشند. این کار باعث می‌شود زیبایی محیط پیرامون شما جلوه بهتری داشته باشد.

 

برای انتخاب گیاهان مناسب یک دیوار سبز به چه پارامترهایی باید توجه کرد؟

گیاهان مناسب دیوار سبز در حیاط خلوت خانه‌ای با دیوارهای آجری، کفپوش چوبی، دو میز دایره چوبی به همراه صندلی‌های طوسی رنگ

گیاهان طبیعی، شرایط نگهداری و رشد خاص خودشان را دارند. به همین دلیل نمی‌توان از هر گیاهی برای دیوار سبز استفاده کرد. قبل از انتخاب گیاه، ابتدا باید در خصوص گونه، شرایط نگهداری و رشد آن تحقیق کنید. 

سپس با در نظر گرفتن پارامترهای مشخص شده می‌توانید آن‌ها را برای گرین وال مورد استفاده قرار دهید. در زیر با اصلی‌ترین پارامترها هنگام انتخاب گیاهان دیوار سبز آشنا می‌شوید:

 

نور مورد نیاز یکی از پارامترهای مهم در انتخاب گیاهان دیوار سبز

گیاهان مناسب دیوار سبز در روفگاردنی با کفپوش چمن مصنوعی، پرچم‌های سفید برای بازی گلف و حفاظ طوسی رنگ

برای ساخت یک دیوار سبز ابتدا باید بدانید که محل قرارگیری آن، دیوار در درون ساختمان است یا بیرون. چون برخی از گیاهان برای رشد به نور بسیار بیشتری نیاز دارند. اما برخی دیگر می‌توانند در سایه و یا نور بسیار کم هم رشد کافی داشته باشند. 

بنابراین با تصمیم‌گیری درست، می‌توانید گیاه مناسبی برای دیوار سبز خود انتخاب کنید. به عنوان مثال اقاقیا و چنار به دلیل اینکه برای رشد، نور بسیار زیادی لازم دارند، از گزینه‌های مناسب برای دیوار سبز بیرونی ساختمان خواهند بود.

 

آبیاری پارامتری مهم در رشد گیاهان مناسب یک دیوار سبز

گیاهان مناسب دیوار سبز در کانار استخر خانگی سرپوشیده با سقف شیشه‌ای

اگر به گل  گیاه علاقه‌مند باشید حتما می‌دانید که برخی از گیاهان باید به صورت روزانه آبیاری شوند. اگر قصد کاشت این نوع از گیاهان را در گرین وال دارید، بهتر است از سیستم آبیاری فضای سبز به صورت خودکار کمک بگیرید. اما اگر به دنبال روش بهتری هستید، می‌توانید گونه‌ای از گیاهان را انتخاب کنید که به صورت هفتگی آبیاری می‌شوند و تحمل تشنگی آنها بسیار بالاست.

 

شرایط آب و هوایی یک پارامتر حساس در گیاهان دیوار سبز

گیاهان مناسب دیوار سبز در حیاط خلوت خانه‌ای با دیوار آجری، صندلی حصیری، کفپوش چوبی و ستون‌ها و سقف سفید فلزی

یکی از موارد مهم در انتخاب گیاهان مناسب برای یک گرین وال توجه به شرایط آب و هوایی آن منطقه است. گیاهانی که تحمل بارش‌های شدید و یا گرمای طاقت فرسا را ندارند، برای گرین وال بیرونی انتخاب مناسبی نخواهند بود. 

بنابراین قبل از انتخاب گیاه دیوار سبز ابتدا در خصوص آب و هوای منطقه و گیاهان سازگار با نوسانات دمایی محیطی آن تحقیق کنید.

 

خاک مورد نیاز یک پارامتر حیاتی برای رشد گیاهان دیوار سبز

گیاهان مناسب دیوار سبز در یک فضای باز با زمین چمن و درختان کاج

همان طور که می‌دانید خاک، منبع مغذی برای رشد گیاه به شمار می‌آید. گیاهان مناسب دیوار سبز اغلب توسط ریشه‌هایشان در خاک تغذیه می‌شوند. 

بنابراین فراهم کردن خاک، توجه به مقدار آن و مغذی بودنش اهمیت بسیار زیادی دارد. برخی از گیاهان دیوار سبز همچون گیاهان آبشاری به تناسبی از خاک و سنگریزه برای رشد نیاز دارند. 

بنابراین با توجه خاک مورد نیاز هر گیاه میتوانید به رشد بیشتر و بهتر آن کمک کنید.

 

دمای مورد نیاز هر گیاه پارامتری مهم برای سلامت گیاهان گرین وال

گیاهان مناسب دیوار سبز در فضای داخلی ساختمانی با دیوارها و سقف گچی به همراه نورپردازی هالوژنی

گیاهان زیادی در دمای بالای 30 درجه و یا منفی از بین می‌روند. بنابراین هنگام انتخاب گیاهان مناسب برای دیوار سبز باید به پارامتر دمای مورد نیاز آن توجه کنید. 

اگر گیاهان در دمای مورد نیازشان قرار بگیرند شاهد رشد و پرورش بسیار مناسب آن‌ها خواهید بود.

 

طیف رنگی گیاهان، پارامتری اساسی برای زیبایی دیوار سبز

گیاهان مناسب دیوار سبز در رنگ‌های سبز تیره و روشن و بنفش و صورتی در فضای باز

همان طور که قبلا اشاره کردیم هدف از ساخت یک دیوار سبز، تقویت زیبایی محیط پیرامونمان است. به همین دلیل باید هنگام انتخاب گیاهان گرین وال به طیف رنگی آن‌ها توجه کنیم. مثلا اگر رنگ برگ گیاهان و گل آن‌ها در یک طیف قرار داشته باشد، می‌تواند باعث جلوه زیباتری از دیوار بیرونی یا درونی ساختمان شما شود. 

بنابراین توجه به طیف رنگی گیاهان دیوار سبز را دست کم نگیرید.

 

هرس و شیوه نگهداری از پارامترهای اصلی گیاهان گرین وال

گیاهان مناسب دیوار سبز در حیاط خانه‌ای با دیوارها و کفپوش چوبی و سنگریزه، گلدان‌های سفالی بزرگ و مبلی به رنگ قهوه‌ای و سفید

گیاهان زیادی برای رشد بهتر نیاز به هرس دوره‌ای دارند. این کار باعث می‌شود تا گیاه تنفس بهتری داشته باشد در نتیجه شرایط رشد بهتر برای آن فراهم خواهد شد. 

بنابراین به زمان هرس شدن گیاهان دیوار سبز توجه کنید. همچنین توجه به مواردی همچون میزان نور، آب و خاک که به طور کلی می‌توان باید آن را شیوه نگهداری از گیاه دانست، برای رشد گیاهان مناسب دیوار سبز نقش مهمی ایفا می‌کند.

 

حساسیت به باد پارامتری مهم در ماندگاری گیاهان دیوار سبز

گیاهان مناسب دیوار سبز در فضای باز خانه‌ای ویلایی با زمین چمن و درختان کوچک و بزرگ

وزش باد در برخی از مناطق شدت بسیار زیادی دارد. به همین دلیل باید هنگام انتخاب گیاهان دیوار سبز در این مناطق به قوت ریشه آن‌ها توجه کرد. 

در غیر صورت با وزش باد شدید، گیاهان دیوار سبز که ریشه سستی دارند، از بین می‌روند. مخصوصا گیاهانی که در طراحی دیوار حیاط به کار می‌روند باید از مقاومت خوبی برخوردار باشند. در غیر این صورت آن‌ها را در دیوار داخلی ساختمان قرار دهید.

 

گونه های مختلف گیاهان مناسب گرین وال

گیاهان مناسب دیوار سبز در فضای بازی با دیوارهای سیمانی کرم رنگ و کفپوش بتنی

گیاهانی که برای دیوار سبز مناسب هستند گونه‌های مختلفی دارند. ویژگی خاص هر یک از این گونه‌ها باعث می‌شود تا بهترین انتخاب را برای گرین وال بیرونی یا داخلی انجام دهید. 

در زیر با گونه‌های مختلف گیاهان مناسب برای دیوار سبز آشنا می‌شوید:

 

گیاهان مناسب دیوار سبز در نمای بیرونی آپارتمانی با پنجره‌های مربع شکل دارای فریم مشکی

  • گیاه خزنده: گیاهان خزنده از رایج‌ترین گیاهان مناسب برای دیوار سبز هستند. این گیاهان در خاک ریشه دارند و از همان قسمت تغذیه می‌شوند. 

شاخ و برگ گیاهان خزنده به مرور زمان رشد گسترده‌ای کرده و تمام دیوار سبز را در بر می‌گیرد. پاپیتال، پیچ ساعتی و پیچ امین‌الدوله برخی از گیاهان خزنده پرطرفدار برای گرین وال به شمار می‌آیند.

 

گیاهان مناسب دیوار سبز در یک فضای باز با سقف به همراه تیرهای چوبی و صفحات شیشه‌ای، میز چوبی و صندلی‌های چوبی و نشیمن طوسی رنگ

  • گیاه رونده: گیاهان رونده سرعت رشد بسیار زیادی دارند. گیاهانی همچون یاس و پیچ امین‌ الدوله در دسته گیاهان خزنده جای می‌گیرند که ارتفاع آنها به 10 متر می‌رسد.  

از نمونه های دیگر می‌توان به گل ساتی (رشد تا 9 متر)، پیچک نیلوفر (رشد تا 4 متر) اشاره کرد. رویش این گیاهان به صورت عمودی است و عطر دل‌انگیز آنها باعث شده تا به یک انتخاب پرطرفدار برای دیوار سبز تبدیل شوند.

 

گیاهان مناسب دیوار سبز در فضای داخلی آپارتمانی با دکوراسیون سفید و نورپردازی هالوژن

  • گیاه سایه دوست: یکی دیگر از گیاهان مناسب برای گرین وال گیاهان سایه دوست هستند. این گیاهان به نور بسیار کمی برای رشد نیاز دارند. 

گیاهان سایه دوست در دسته گیاهان باغچه‌ای و رونده جای می‌گیرند که در طراحی باغچه به کار می‌روند. آنها را می‌توان به دو شکل آپارتمانی و فضای باز پیدا کرد. گیاه برگ عبایی، یاس شیروانی، سنجد زینتی، ماهونیا، کاملیا، سانسوریا، کالاتیا، دیفن و شمشاد توپی، نمونه‌هایی از گیاهان سایه دوست مناسب برای دیوار سبز به شمار می‌آیند.

 

گیاهان مناسب دیوار سبز در فضای داخلی رستورانی با دیوار آجری، نورپردازی متمرکز، صندلی‌های چرم قهوه‌ای و میز و صندلی‌های قهوه‌ای رنگ

  • گیاه پوششی: گیاهان پوشی همان گیاهان رونده هستند که علاوه بر سرعت رشد بالا به صورت عمودی، شاخ و برگ‌های فراوانی دارند. این شاخ برگ‌ها به صورت افقی رشد کرده و تمامی دیوار سبز ساختمان را پوشش می‌دهند. 

سنجد تلخ را می‌توان یکی از گیاهان پوششی زیبا و جذاب دانست که با برگ‌های ریز خود رشد بسیار زیاد و متراکمی دارد. این گیاه در تمام فصول سبز است و ارتفاع آن به سه متر می‌رسد. از دیگر گیاهان این خانواده می‌توان به آویشن زینتی، چمن شبدری، برگ نو، پریوش، لامیوم و گل مرواریدی طری اشاره کرد.

 

گیاهان مناسب دیوار سبز بر روی تراسی با کفپوش چوبی، حفاظ سفید فلزی، مجسمه سنگی بودا و صندلی‌ چوبی

  • گیاه چسبنده: از دیگر گیاهان مناسب برای دیوار سبز می‌توان به گیاه چسبنده اشاره کرد. این گیاه در دسته گیاهان رونده قرار می‌گیرد و خاصیت چسبندگی به دیوار یا سطوح دارد. 

فیکوس پومیلا نمونه‌ای از این نوع گیاه خاص است که به راحتی روی دیوارهایی با نمای سیمانی و بتن نما می‌چسبد. از دیگر ویژگی‌های گیاهان چسبنده را می‌توان رشد سریع آنها دانست. گیاه بالشتک چسبنده از دیگر گیاهان این خانواده محسوب می‌شود.

 

معرفی 10 گیاه از گیاهان مناسب برای دیوار سبز

گیاهان مناسب دیوار سبز در روفگاردن خانه‌ای با دیوار آجری، کفپوش چوبی و آبنمای ایستاده مشکی با نورپردازی هالوژن

گیاهان همیشه زینت‌بخش محیط پیرامون خود هستند. از این المان طبیعی می‌توان برای زیباسازی ساختمان‌ها در نمای بیرونی و یا درونی استفاده کرد. اما مهمترین نکته در گرین وال انتخاب یک گیاه مناسب و توجه به تنوع گونه آن است. در زیر با 10 گیاه پرطرفدار و مناسب برای دیوار سبز آشنا می‌شوید:

 

گیاه یاسمن

گیاهان مناسب دیوار سبز در نمای بیرونی اتاقکی با پنجره‌های مربع شکل، گلدان بزرگ سفالی و کفپوش سنگ گرانیت

این گیاه برای رشد به صورت عمودی بر روی دیوار ساختمان انتخاب بسیار مناسبی است. رشد گیاه یاسمن بسیار زیاد بوده و به خودی خود به سمت بالا حرکت می‌کند. به همین دلیل متخصصین این حرفه اغلب گیاه یاسمن را برای گرین وال انتخاب می‌کنند. این گیاه علاوه بر رشد مناسب، عطر، بو و شکل بسیار زیبایی دارد که می‌تواند به دیوار ساختمان شما جلوه زیبایی ببخشد.

 

گیاه کروتون

گیاهان مناسب دیوار سبز در فضای داخلی آپارتمانی با دیوارهای سبز و نخودی و نورپردازی هالوژن

اگر می‌خواهید دیوار سبز شما جذابیت زیادی داشته باشد، گیاه کروتون با برگ‌های رنگارنگ و متنوع آن را انتخاب کنید. این گیاه درختچه‌ای کوتاه است که اصولا به سمت بیرون وسعت پیدا می‌کند. به همین دلیل باید آن را در مرکز گرین وال بکارید. در این صورت با گسترش برگ‌های ریز و درشت آن، دیوار ساختمان شما نمای بسیار جذاب و زیبایی پیدا می‌کند. 

گیاه کروتون را نزدیک به هم نکارید چون خیلی زود برگ‌های آن به سمت بیرون رشد کرده و وسیع می‌شوند. البته لازم به ذکر است که گیاه کروتون نور کافی نیاز دارد. بنابراین اگر دیوار ساختمان شما در سمت نور خورشید قرار گرفته است، این گیاه را انتخاب کنید.

 

گیاه هوستا

گیاهان مناسب دیوار سبز در یک قاب چوبی بر روی سکوی سنگی کوتاه در فضای باز

گیاه هوستا یکی از متنوع‌ترین گیاهان برای استفاده در دیوار سبز عمودی است. تا کنون 70 نوع گونه هوستا شناخته شده که هر یک با ویژگی مقاومت بالا کارایی خاص خودشان را دارند. 

 گیاه هوستا یک گیاه سرسخت است که برگ‌هایی به رنگ سفید و سبز دارد. با این حال به طور گسترده رشد نمی‌کند به همین دلیل باید آن را در مرکز گرین وال بکارید. وجود هوستا در مرکزیت دیوار باعث بهتر دیده شدن آن و جلوه زیباتر گرین وال شما خواهد شد.

 

گیاه اسکینانتوس

گیاه اسکینانتوس با گل‌های قرمز و برگ های سبز به عنوان یکی از گیاهان مناسب برای دیوار سبز

اگر برای دیوار سبز عمودی خود به دنبال گیاهی هستید که در تمام فصول سبز باشد و گل بدهد، گیاه اسکینانتوس بهترین گزینه است. این گیاه در دسته گیاهان گلخانه‌ای جای دارد و برگ‌های سبز آن به شدت پرطرفدارند. در میان برگه‌ای سبز و درخشان این گیاه می‌توانید جوانه‌هایی به رنگ قرمز ببینید که بسیار چشم‌نواز هستند.

سازگاری گیاه اسکینانتوس با هر نوع شرایط آب و هوایی باعث شده تا آن را یکی از بهترین گیاهان مناسب دیوار سبز و گلخانه خانگی بشناسند. شکل رشد این گیاه به صورت آبشار است و می‌تواند تا حدود 150 متر بالا برود. به همین دلیل توصیه می‌شود گیاه اسکینانتوس را در پایین‌ترین قسمت گرین وال بکارید.

 

گیاه شمشیری آتشین

گیاهان مناسب دیوار سبز کنار راه پله‌ای سفید با حفاظ شیشه‌ای در فضای داخلی ساختمان

گیاه وریزیا یا همان شمشیری آتشین به جهت ظاهر بسیار زیبایش طرفداران زیادی دارد. این گیاه دارای برگ‌هایی با خطوط کمرنگ و پررنگ سبز به همراه گل‌های نواری شکل با رنگ قرمز است. 

گیاه خاص و خیره‌کننده وریزیا همچون نامش (آتشین) بسیار جذاب بوده تا جایی که به او صفت غرورآمیز داده‌اند. به همین دلیل توصیه می‌شود آن را در قسمت بالایی دیوار سبز و یا کناره‌ها بکارید. در این صورت جلوه شگفت‌انگیزی به گرین وال شما می‌بخشد.

 

گیاه مارانتا

گیاه سبز و قرمز مارانتا به عنوان یکی از گیاهان مناسب برای استفاده در دیوار سبز

مارانتا یکی از گیاهان بسیار مناسب برای گرین وال به شمار می‌آید. زیبایی خیره‌کننده این گیاه با برگ‌های دایره شکل و پر نقش و نگار، چشم هر بیننده‌ای را محو تماشای خود می‌کند. علاوه بر زیبایی برگ‌هایش، گل‌های بسیار خاص مارانتا با رنگ‌های متنوع باعث شده تا این گیاه بر روی گرین وال درخشش منحصربه‌فردی داشته باشد. 

 

گیاهان مناسب دیوار سبز در راهروی خانه‌ای با کفپوش سرامیکی، نورپردازی هالوژن و نیمکت کوچک قهواه‌ای رنگ در کنار پنجره‌های قدی

گیاه مارانتا در مناطق خنک و سردسیر رشد بهتری دارد. از ویژگی‌های جذاب این گیاه باید به بسته شدن گل‌هایش در شب اشاره کرد. قرار گرفتن این گیاه در کنار سایر گیاهان مناسب برای گرین وال جلوه زیبایی ایجاد می‌کند. با هرس برگ‌های مارانتا در پاییز شاهد جوانه‌های زیبایی در نزدیکی فصل بهار خواهید بود. 

اما یادتان باشد گیاه مارانتا در دسته گیاهان حساس قرار دارد و باید به آن رسیدگی کنید.

 

گیاه پتوس

گیاهان مناسب دیوار سبز در کنار پنجره قدی در خانه‌ای با کفپوش و میز چوبی و آباژور ایستاده با کلاهک زرد رنگ

گیاه پتوس در دسته گیاهان پهن برگ جای دارد که به دو شکل برگ سبز و خال خالی دیده می‌شود. این گیاه را می‌توان به صورت دسته‌ای و یا به صورت رونده پرورش داد. رشد رونده آن به شکل آبشاری بوده و به سمت پایین حرکت می‌کند. به همین دلیل توصیه می‌شود گیاه پتوس را بر روی لبه‌های بیرونی دیوار سبز بکارید. 

اما اگر دلتان می‌خواهد پتوس شما به صورت عمودی رشد کند، ساقه‌های آن را به کمک یک نخ یا طناب به سمت بالا هدایت کنید. گیاه پتوس از گیاهان مناسب برای گرین وال داخلی به شمار می‌آید. با کاشت انواع مختلف آن در کنار یکدیگر می‌توانید جذابیت دیوار سبز خود را افزایش دهید.

 

گیاه بیلبرجیا

گل صورتی و بنفش بیلبرجیا به عنوان یکی از گیاهان مناسب برای دیوار سبز

بیلبرجیا یکی دیگر از گیاهان مناسب برای دیوار سبز است که زیبایی چشم‌نوازی دارد. برگ‌های این گیاه شکل باریکی دارند و در تمام فصول سال سبز می‌مانند. رشد گیاه بیلبرجیا به صورت عمودی است اما گل‌های آن به سمت پایین آویزان می‌شوند. این ویژگی گیاه بیلبرجیا آن را به یک نمونه بسیار جذاب و خیره‌کننده بر روی دیوار سبز ساختمان تبدیل می‌کند. 

جالب است بدانید که عمر گیاه بیلبرجیا فقط سه سال است و در طول سال یک‌بار گل می‌دهد. بهترین نحوه کاشت این گیاه جذاب بر روی گرین وال به صورت مدور و شبکه‌ای خواهد بود.

 

گیاه آسپاراگوس

آسپاراگوس به عنوان گیاهان مناسب دیوار سبز در راهرویی با دیوار منحنی، کفپوش سنگی و سقف فلزی و شیشه ای

گیاه مارچوبه سرخسی آسپاراگوس از گونه گیاهان همیشه سبز و مناسب برای گرین وال محسوب می‌شود. این گیاه شویدی شکل در تابستان گل‌های سفید مایل به صورتی می‌دهد. 

پس از مدت کوتاهی گل‌های آن به توت‌های سبز رنگ تبدیل می‌شوند. این توت‌ها در زمستان از سبز به قرمز تغییر رنگ می‌دهند. اما باید بدانید که میوه گیاه مارچوبه سرخسی خوردنی نیست. این توت‌های قرمز رنگ سمی هستند. گیاه سرخس آسپاراگوس به صورت تهاجمی رشد می‌کند و قدرت گسترش بسیار زیادی دارد. 

بنابراین از کاشت آن در فاصله کم با سایر گیاهان خودداری کنید. رشد ساقه این گیاه به سمت پایین جلوه بسیار زیبایی به گرین وال شما می‌بخشد.

 

گیاه سرخس

گیاهان مناسب دیوار سبز در فضای باز با نورپردازی هالوژنی . نقطه ای، مبلمان و کوسن ها و پاف کرم رنگ

گیاه سرخس که به سرخس برگ شمشیری معروف است، گزینه بسیار مناسبی برای گرین وال بیرونی به شمار می‌آید. گیاه سرخس برگ شمشیری می‌تواند به متعادل‌سازی دمای هوا کمک کند. 

رشد این گیاه حدود 90 سانت است به همین دلیل باید در فواصل زمانی دقیق هرس شود. در غیر این صورت می‌تواند رشد باقی گیاهان گرین وال را تحت تاثیر قرار دهد.

 

جمع‌بندی: دیوار سبز با طراحی شگفت‌انگیز

گیاهان مناسب دیوار سبز با گل های سفید و قرمز در کنار مبلمان راحتی فلزی به رنگ سفید با روکش پارچه‌ای آبی در فضای باز

گیاهان به زیبایی محیط اطراف ما کمک بزرگی می‌کنند. وجود گیاهان سبز با گل‌های زیبا و جذاب بر روی دیوار ساختمان‌ها می‌تواند علاوه بر زیبایی شهر، باعث تامین اکسیژن بیشتر شود. به همین دلیل امروزه طراحی و ایجاد گرین وال با استقبال بسیار زیادی روبه‌رو شده است. اما نکته مهم در دیوار سبز، انتخاب گیاه مناسب برای آن است. 

به همین منظور ما در این مقاله به بررسی پارامترهای مهم برای انتخاب گیاهان مناسب دیوار سبز پرداختیم. همچنین در ادامه می‌توانید با انواع گونه گیاهی و 10 نمونه از گیاهان مناسب برای گرین وال آشنا شوید. شما کدام یک از گیاهان ذکر شدن در مقاله را برای دیوار سبز مناسب‌تر می‌دانید؟ نظرات خود را با به اشتراک بگذارید.