گیاهان مقاوم به سرما گزینه‌‌ای مناسب برای زیباسازی فضای باز در فصول سرد سال

گیاهان مقاوم به سرما مثل گل های برفی واژگون سفید رنگ

افرادی که در آب و هوای سردتر زندگی می‌کنند، جایی که زمستان یخبندان است، اغلب فکر می‌کنند فقط در ماه‌های گرم بهار و تابستان می‌توانند از گیاهان با شاخ و برگ‌های پر جنب و جوش و شکوفه‌های رنگارنگ لذت ببرند. اما بسیاری از گیاهان زمستانی وجود دارند که حتی در درجه حرارت زیر صفر نیز، باغ و محوطه شما را جذاب و دلپذیرتر نشان می‌دهند. اگر برای زیباسازی فضای باز در فصول سرد سال قصد دارید از گیاهان مقاوم به سرما استفاده کنید و از رنگ گیاهان برای افزایش جذابیت بصری محوطه و باغ خود در زمستان بهره ببرید، با گیاهان زمستانی بیشتر آشنا شوید.

 

سوالات متداول:

در انتخاب گیاهان مقاوم به سرما باید چه نکاتی را مد نظر قرار دهیم؟

1. انتخاب نوع گل 2. شرایط نگهداری از گیاهان 3. توجه به کاشت گیاهان 4. توجه به کاشت گیاهان نر و ماده برای داشتن انواع توت‌ها در زمستان 5. انتخاب فضای مناسب برای کاشت گل و گیاه


گیاهان مقاوم به سرما دارای چه ویژگی‌هایی می‌باشند؟

مقاومت در برابر سرما، نور کم، کم آبی و مقاوم به سایه از ویژگی‌های اصلی آن‌ها می‌باشند.

 

Pansy، پنسی، بنفشه

بنفشه یا پنسی یکی از گیاهان مقاوم به سرما است

اگر به دنبال گیاهان مقاوم به سرما هستید که رنگی شاداب به محوطه شما ببخشند، گل بنفشه، در بالای لیست قرار می‌گیرد. آن‌ها به این دلیل رتبه بالا را دریافت می‌کنند که رنگ‌های بسیار زیادی دارند و وقتی در پاییز کاشته شوند، در طول زمستان و بهار به طور متناوب شکوفا می‌شوند. این گیاه دارای گلبرگ‌های قلبی شکل و روی هم است و یکی از وسیع‌ترین طیف رنگی و الگوهای روشن و زیبا را دارد. همچنین وقتی با گل‌های فصل سرد دیگر مانند گل پامچال کاشته می‌شوند، زیباتر به نظر می‌رسند. با توجه به آب و هوا ممکن است یک سال یا چند سال بتواند گل‌دهی داشته باشد. با این حال، بیشتر باغداران این گیاه را یکساله می‌دانند، زیرا هوای خنک را ترجیح می‌دهند و در گرمای تابستان زیبایی خود را تا حدودی از دست می‌دهند.

موفقیت چندانی در تولید بنفشه‌های مقاوم در برابر حرارت که بتوانند به اندازه کافی در هوای گرم زنده بمانند، به دست نیامده است. آن‌ها در هوای سرد بسیار شگفت‌انگیز هستند و از یخ‌زدگی جان سالم به در می‌برند. اگر شکوفه‌ها در سرما پژمرده شوند، اما گیاه زنده است تا دوباره شکوفا شود، از این‌رو آن‌ها یک گیاه گلدار عالی برای پاییز و اوایل زمستان هستند.

 

Crocus، کروکوس، گل زعفران

گل زعفران بنفش رنگ در برف یکی از گیاهان مقاوم به سرما

زعفران برای افرادی که در منطقه برفی زندگی می‌کنند و منتظر دیدن بهار در برف هستند، انتخاب خوبی است. آن‌ها به سرعت گل می‌دهند، این بدان معناست که می‌توانید آن‌ها را در پاییز بکارید و از شکوفه آن تا اواخر زمستان و بهار لذت ببرید. زعفران در برابر سرما بسیار مقاوم است، اما چون دوره رشد آن با پاییز، زمستان و اوایل بهار همزمان است، طبیعتاً به آب و هوای مناسب و معتدل نیاز دارد. دمای رشد زعفران تأثیر قابل‌توجهی در گلدهی زعفران دارد. اگر میانگین دمای پاییز ۲ درجه سانتی‌گراد افزایش یابد، گلدهی این گیاه به میزان قابل توجهی به تأخیر می‌افتد.

 

ENGLISH PRIMROSE، پریمورس، گل پامچال

گل پامچال بنفش رنگ در فضای برفی از گیاهان مقاوم به سرما

در میان گیاهان مقاوم به سرما، برخی از انواع گل پامچال، از جمله گل پامچال انگلیسی، در اواخر زمستان و اوایل بهار شروع به گلدهی می‌کنند. این موضوع باعث می‌شود این گیاه چند ساله برای طراحی باغچه، گلدان‌های محوطه، گلدان‌های کنار پنجره، حاشیه و جدول باغچه‌ها که امیدوار هستید در ماه‌های سرد سال رنگ زیبایی به خود بگیرند، انتخاب خوبی باشد. گل پامچال سایه جزئی را به سایه کامل ترجیح می‌دهد، بنابراین آن‌ها انتخاب خوبی برای نقاط سایه‌دار در حیاط شما نیز هستند. این گیاه پرقدرت هر ساله تکثیر می‌شود و رنگ‌های خیره‌کننده‌‌ای به منظره می‌افزاید.

گلدهی اغلب در طول تابستان ادامه می‌یابد و در برخی مناطق، فصل پاییز را با رنگ‌های برجسته خود به وجد می‌آورند. بیشتر گل‌های پامچال به رنگ سفید، کرم و زرد تا نارنجی، قرمز و صورتی است، البته رنگ بنفش و آبی نیز وجود دارد. این گیاهان چند ساله شرایط مرطوب و شبیه به جنگل را ترجیح می‌دهند. پرورش این گیاه آسان است، زیرا کاملاً مقاوم و سازگار هستند.

 

Buxus، شمشاد

از گیاهان مقاوم به سرما شمشاد در فضای برفی است

شمشاد درختچه‌ همه کاره و همیشه سبز است که در یک محوطه، فضایی آراسته را به نمایش می‌گذارد. یک نوع پرطرفدار از گیاهان پرچین هستند که معمولاً به دلیل توانایی هرس در اشکال و اندازه‌های مختلف مورد استفاده قرار می‌گیرند. همچنین شهرت این گیاه در نگهداری کم و رشد سریع نیز به محبوبیت آن افزوده است. مهم‌تر از همه، برای باغ و محوطه زمستانی، آن‌ها می‌توانند هوای سرد را به خوبی تحمل کنند و شاخ و برگ سرسبز خود را در طول سال حفظ کنند. زمان ایده‌آل برای کاشت شمشاد در اواخر پاییز، اواخر زمستان یا اوایل بهار است. از کاشت در مواقعی از سال که درجه حرارت در بالاترین حد خود است، خودداری کنید. این موضوع به شمشاد زمان می‌دهد تا قبل از کاهش دمای زمستان و افزایش دمای بهار تثبیت شود.

 

Cyclamen، سیکلامن، نگون سار

سیکلامن جز گیاهان مقاوم به سرما به رنگ صورتی و بزرگ های سبز

برای انتخاب این گیاه، نوع مقاوم را انتخاب کنید که بتواند در برابر یخ‌زدگی مقاومت داشته باشد تا برای شما گل‌های دوست‌داشتنی در سایه‌های سفید، صورتی و قرمز ارائه دهد. آن‌ها حتی در بدترین روزهای زمستانی نیز فضا را درخشان می‌کنند. سیکلامن یک گیاه چند ساله و گلدار است که می‌توان آن را در گلدان یا در زمین کشت کرد. یکی از ویژگی‌های بارز آن شکل منحصر به فرد شکوفه‌ها است که وقتی در نزدیکی برکه مصنوعی حیاط یا در گلدان‌های روی ایوان کاشته می‌شود، جلوه بصری خاصی را در فضای باز ایجاد می‌کند. دلایل زیادی وجود دارد که شما باید گیاهان سیکلامن را برای فضای باز خانه خود انتخاب کنید. سرسختی، یکی از دلایل اصلی انتخاب این گل است. این گیاه می‌تواند انواع شرایط آب و هوایی را به خوبی تحمل کند.

 

Snowdrops، گالانتوس، گل برفی

گل برفی از گیاهان مقاوم به سرما به رنگ سفید با برگ های سبز است

انواع مختلفی از این گیاه چند ساله، اغلب در اواخر زمستان شکوفا می‌شوند و با گل‌های سفید رنگی که از ساقه آویزان می‌شوند، جلوه زیبایی به باغ شما اضافه می‌کنند. آن‌ها واقعا از زمستان‌های گرم خوششان نمی‌آید. گل برفی از نظر نگهداری هزینه بسیار کمی دارد. باید به این نکته توجه داشته باشید که برای انسان سمی است، بنابراین انتخاب مناسبی برای مناطقی که کودکان یا حیوانات خانگی بازی می‌کنند، نیست.

 

Winterberry، وینتربری، توسکای فلس‌دار

گیاه وینتربری با توت های قرمز از گیاهان مقاوم به سرما است

وینتربری مانند دیگر گل‌ها همیشه سبز نیست. ممکن است عجیب به نظر برسد که یک گزینه برگ‌ریز را در لیست گیاهان زمستانی قرار داده‌‌ایم، اما این گیاه پس از، از دست دادن برگ‌ها و نشان دادن انواع توت‌های قرمز روشن در تمام زمستان، به یک نمایشگر زیبا تبدیل می‌شود. اگر به دنبال رنگ‌های درخشان برای حیاط زمستانی خود هستید، این درختچه بسیار مناسب است. به خاطر داشته باشید که برای داشتن انواع توت‌ها در زمستان به گیاه نر و ماده نیاز دارید. برخی از افراد دو یا سه گیاه ماده را در نقاطی که رنگ و جلوه می‌خواهند، می‌کارند و سپس یک گیاه نر را در نزدیکی آن‌ها قرار می‌دهند تا از تولید توت اطمینان حاصل شود.

 

Camellias، کاملیا، چای زینتی

کاملیای صورتی با برگ های سبز جزء گیاهان مقاوم به سرما

همه گونه‌های کاملیا در زمستان شکوفا نمی‌شوند، بنابراین مهم است که با یک متخصص گل و گیاه، مشورت کنید تا مطمئن شوید که نوع درست را برای فضای باز خانه خود خریداری می‌کنید. کاملیا به عنوان یک درختچه همیشه سبز در طول سال علاقه بصری ایجاد می‌کند، اما واقعا در زمستان می‌درخشد، زمانی که قسمت بزرگی از گیاهان محوطه در خواب هستند، به تنهایی خودنمایی می‌کند. با گل‌های شبیه گل رز سفید یا صورتی، کاملیا را می‌توان در زمستان در حالی که شکوفه دارد، کاشت، این بدان معناست که می‌توانید قبل از خرید گل‌ها، رنگ آن‌ها را مشاهده کنید.

 

Winter Jasmine، یاسمن زمستانه

یاسمن زمستانه زرد رنگ جزء گیاهان مقاوم به سرما است

یاس زمستانی از جمله گیاهان مقاوم به سرما را می‌توان در حاشیه دیوار حیاط کاشت تا بتواند از نرده‌ باغچه‌ها بالا برود. یاس زمستانی یک گیاه صعود کننده واقعی نیست، اما تمایل دارد که بر روی ساختارها بچرخد و با کمک سایر گیاهان یا سازه‌های نگهدارنده خود را حفظ کند. یاس بوی بسیار شیرینی دارد، اما یک نکته جالب از اطلاعات یاس زمستانی، عدم بو است. با این وجود، این شکوفه‌های کوچک شگفتی‌های جادویی در چشم‌اندازهای فصل سرد هستند و مراقبت از یاسمن زمستانی یک کار کم دردسر است که باعث می‌شود گیاه مورد علاقه باغبان‌های تنبل باشد. این گیاه برگریز است، بنابراین برگ‌های خود را از دست می‌دهد، اما گل‌های زمستانی کمبود برگ را جبران می‌کنند.

 

Holly Bush، هالی بوش، خاس

هالی بوش با توت های قرمز و بزرگ های سبز از گیاهان مقاوم به سرما

هالی بوش یک دکوراسیون زمستانی در محوطه است. اطمینان حاصل کنید که یک نوع همیشه سبز را انتخاب کرده‌‌اید که شامل برگ‌های تیره و براق و انواع توت‌های قرمز روشن است. بیشتر گل‌های آن یا نر یا ماده هستند، بنابراین شما باید از متخصص پرورش گل و گیاه، گونه‌‌ای بخواهید که برای تولید انواع توت‌ها به نر احتیاج ندارد، یا باید مطمئن شوید که هم گیاه نر و هم ماده را تهیه و می‌کارید. مطمئن شوید که گل ماده شما در زمستان توت تولید می‌کند.

 

Daffodils، دافودیلز، گل نرگس

گل نرگس به رنگ زرد و سفید از گیاهان مقاوم به سرما است

گل نرگس یکی دیگر از گیاهان مقاوم به سرما است که در زمستان شکوفا می‌شود. شکوفه‌های زرد درخشان نرگس در اواخر زمستان، زمانی که نور آفتاب کم می‌شود، شکوفا می‌شوند. می‌توانید این پیازها را در پاییز بکارید تا نقاطی را که در زمستان برهنه شده است، پر کند. گل نرگس در برابر جوندگان مقاوم است، زیرا این حیوانات طعم پیازهای خانواده نارسیس را دوست ندارند. ۱۳ نوع نرگس مختلف وجود دارد که همه بر اساس شکل گل متمایز شده‌اند. نرگس‌ها دوست دارند در بهار و پاییز به طور منظم آبیاری شوند. اگر پوشش برفی وجود نداشته باشد، باید در طول زمستان نیز آبیاری شوند. آبیاری فضای سبز را حدود سه تا چهار هفته پس از محو شدن گل‌ها متوقف کنید، آن‌ها در تابستان به خواب می‌روند و خاک خشک‌تری را ترجیح می‌دهند.

 

Creeping Thyme، آویشن خزنده

یکی از گیاهان مقاوم به سرما آویشن خزنده با گل های بنفش است

آویشن خزنده یک پوشش زمینی کم رشد و همیشه سبز است که در زمستان به هم می‌چسبند. این گیاه چند ساله معطر با توجه به میزان سردی منطقه، بیشتر یا مقداری از شاخ و برگ را در طول زمستان نگه می‌دارد. در حالی که ممکن است در حال حاضر به طور خاص به دنبال گیاهان زمستانی باشید، دلایل بسیار دیگری نیز برای افزودن آویشن خزنده به حیاط خانه وجود دارد. از نگهداری کمی برخوردار است و حتی می‌تواند با لگدمال شدن توسط بچه‌ها زنده بماند. این گیاه به راحتی رشد می‌کند و گسترش می‌یابد و به عنوان جایگزین چمن یا در میان سنگ فرش‌ها برای ایجاد محوطه سازی زیبا کاشته می‌شود.

 

Helleborus، خربق سیاه، رز نوئل

یکی از گیاهان مقاوم به سرما رز نوئل است با گل های صورتی و سفید

این گیاهان مقاوم به سرما در زمستان گل می‌دهند و شبیه گل رز وحشی هستند، به همین دلیل اغلب آن‌ها را گل‌های کریسمس نیز می‌نامند. این گیاه همیشه سبز، همیشه حیاط شما را در طول سال شاداب نگه می‌دارد، اما بیشتر بخاطر شکوفه‌های سفید و زیبا که در اوایل زمستان یا اواسط زمستان ظاهر می‌شوند و در اوایل بهار به محوطه رنگ می‌دهند، مشهور هستند.

 

Japanese Yew، سرخدار ژاپنی

سرخدار ژاپنی یکی از گیاهان مقاوم به سرما است

این درختچه همیشه سبز دارای برگ‌های سبز تیره و انواع توت‌های قرمز روشن است که به باغ یا باغچه زمستانی شما رنگ و بافت می‌بخشد. می‌توانید آن را در گونه کوچک‌تری انتخاب کنید. در اطراف دیوار یا به عنوان مرز در اطراف چمن می‌توانید بکارید. این گیاه سمی است، بنابراین اگر کودک یا حیوانات خانگی دارید که در حیاط وقت می‌گذرانند، این گیاه انتخاب خوبی نیست. سرخدار ژاپنی وقتی به صورت دسته جمعی یا توده‌‌ای کاشته می‌شود، بهترین ظاهر خود را دارد. آن‌ها پرچین‌های دوست داشتنی را ایجاد می‌کنند. این گیاهان همیشه سبز دارای شاخ و برگ متراکم هستند که صفحه‌‌ای محکم را تشکیل می‌دهند. وقتی هرس می‌شوند، ظاهری رسمی دارند، آن‌ها هرس شدید را تحمل می‌کنند و می‌توانید از آن‌ها به عنوان نمونه‌های توپی استفاده کنید. همچنین می‌توانید به آن‌ها اجازه دهید به شکل طبیعی با رنگ سبز فسفری در باغچه رشد کنند.

 

Ajuga، آجوگا

یکی از گیاهان مقاوم به سرما آجوگا است با گل های بنفش

آجوگا یک گیاه چند ساله همیشه سبز با حداکثر ارتفاع حدود ۲۰ سانتی‌متر است که آن را برای استفاده به عنوان پوشش زمین انتخاب خوبی می‌کند. از آنجا که می‌تواند تهاجمی باشد، باید آن را هرس کرده و مراقب عبور افراد باشید. به راحتی می‌توان آن را برای مناطقی که گزینه‌های دیگر گیاهان رشد نمی‌کنند، مانند سایه درختان، آن را کاشت.

 

سخن پایانی

گیاهان مقاوم به سرما و روییده از دل خاک در هوای برفی

همانطور که اشاره شد، گزینه‌های زیادی از گیاهان مقاوم به سرما وجود دارد که بتوانید باغ و محوطه ساختمان خود را در فصل زمستان همانند بهار و تابستان زیبا و جذاب نگه دارید. به طور کلی، افرادی که در آب و هوای سرد زندگی می‌کنند در صورتی که از اواخر پاییز تا قبل از اولین سرمازدگی، از پخش لایه مالچ در قسمت زیرین خاک و اطراف گیاهان استفاده کنند، موفقیت بیشتری در نگهداری گیاهان آپارتمانی مقاوم به سرما در فصل سرد سال به دست خواهند آورد. این کار به تنظیم دمای خاک و رشد گیاهان در زمستان کمک بسیاری می‌کند.