با گیاهان آپارتمانی مقاوم به سرما بیشتر آشنا شوید

پتوس برگ‌انجیری ابلغ یک گیاه آپارتمانی مقاوم به سرما

زمستان فصلی طولانی با درختان برهنه و درختچه‌های پوشیده از یخ است، به همین دلیل زمان مناسبی است تا رنگ سبز و شادابی گیاهان را به داخل خانه بیاورید. زمستان برای برخی از گیاهان آپارتمانی، زمان نمایش و خودنمایی است. گیاهان آپارتمانی، به ویژه در ماه‌های سرد سال می‌توانند یک فضای داخلی را کاملاً تغییر داده و جذابیتی دو چندان را به آن ببخشند. چرا وقتی صحبت از گیاهان آپارتمانی مقاوم به سرما می‌شود، خارج از چارچوب فکر نکنید، یک گیاه را انتخاب کنید که در تاریک‌ترین روزهای سال بدرخشد.

 

سوالات متداول:

گیاهان آپارتمانی مقاوم به سرما کدامند؟

نسرین، نرگس کاغذی، سیکلامن، کاکتوس کریسمس، رزماری، بنفشه آفریقایی، بگونیا، درفش گیاه، آلوئه ورا، گلوکسینیا، آزالیا، کالانکوئه، یاسمن، افرا گلدار، گل چمچه‌ای، ارکیده‌های پروانه، رز صحرایی، سانسوریا و نخل شامادورا از گیاهان آپارتمانی مقاوم به سرما می‌باشند.


در نگهداری از گیاهان آپارتمانی مقاوم به سرما باید به چه نکاتی توجه کنیم؟

1. انتخاب محل مناسب برای جانمایی گیاهان 2. دریافت نور طبیعی مناسب 3. آبیاری مناسب 4. انتخاب گلدان

 

Amaryllis، آماریلیس، نسرین

گیاه آماریلیس قرمز یک گیاه آپارتمانی مقاوم به سرما است

پیازهای آماریلیس برخی از دیدنی‌ترین گل‌های شکل شیپوری را تولید می‌کنند. پیازها تقریباً شش هفته قبل از اینکه گل بخواهید، باید کاشته شوند. بهتر است در فاصله مهر و اسفند ماه این گیاه را در گلدان و فلاور باکس بکارید تا با توجه به دمای مناسب از گل‌های زیبای آن بهره‌مند شوید. گلدان را در محلی قرار دهید که نور غیر مستقیم و روشن نورگیر سقفی دریافت کند. کمی آب دهید تا حدود چند سانتی‌متر رشد کند، از آن به بعد، به طور منظم آبیاری را انجام دهید. با رشد گیاه، گلدان را بطور دوره‌‌ای بچرخانید تا ساقه‌های گل مستقیماً رشد کنند. جوانه‌های گل در بالای هر ساقه ظاهر می‌شوند. به دنبال آن برای طولانی شدن شکوفه، گلدان را از نور مستقیم خورشید دور نگه دارید.

 

Paperwhites، نرگس کاغذی

گل های نرگس کاغذی سفید رنگ جزء گیاهان آپارتمانی مقاوم به سرما

در میان گیاهان آپارتمانی مقاوم به سرما نرگس کاغذی یک انتخاب عالی با رایحه دلنشین است. آنچه این نوع نرگس را با سایر گونه‌ها متمایز می‌کند، رنگ سفید گلبرگ است. نحوه کاشت به این گونه است که باید حداقل ۵ سانتی‌متر از دیواره گلدان فاصله داشته باشد. اگر در اوایل پاییز اقدام به کاشت این گیاه کنید، تا ۴۰ روز بعد شاهد گلدهی خواهید بود. در پاییز می‌توانید در کنار نرده بالکن از آن نگهداری کنید. در فصل زمستان در داخل خانه و در کنار پنجره قرار دهید.

 

Cyclamen، سیکلامن

گل‌های مقاوم به سرما سیکلامن به رنگ های صورتی و قرمز کاشته شده در باغچه

در زمستان یکی از گل‌هایی که می‌توانید برای خانه تهیه کنید، سیکلامن است. سیکلامن می‌تواند هفته‌ها شکوفا بماند. پس از گلدهی، گیاه برگ‌های خود را از دست می‌دهد و برای تابستان دوباره می‌میرد. در نتیجه، بسیاری از سیکلامن‌ها به سطل زباله انداخته می‌شوند. با این حال، توجه داشته باشید، گیاه مرده نیست، فقط خوابیده است. هر چند وقت یکبار به آبیاری آن ادامه دهید و وقتی دمای هوا سرد شد، دوباره رشد آن آغاز می‌شود. با آمدن فصل پاییز و پایان خواب گیاه، آن را در محلی قرار دهید که نور غیر مستقیم فراوان است و آبیاری را به طور مرتب ادامه دهید تا رشد خود را از سر بگیرد. محیط را نباید بیش از اندازه گرم نگه دارید چرا که یک گیاه زمستانی است و باعث عدم گلدهی می‌شود.

 

Christmas Cactus، کاکتوس کریسمس

کاکتوس کریسمس با گل‌های قرمز رنگ یک گیاه آپارتمانی مقاوم به سرما

کاکتوس کریسمس از روزهای کوتاه و دمای سرد لذت می‌برد و آن را به گیاه مناسب برای زمستان تبدیل می‌کند. این گیاه زیبای گلدار را در یک منطقه خنک اما روشن از خانه نگه دارید. هنگامی که شکوفا می‌شود، گل‌های آن شکوفه‌های سفید و قرمز رنگ هستند که جلوه زیبایی به گیاه می‌بخشند. به دلیل توانایی ذخیره آب و مواد مغذی، یک کاکتوس به ندرت نیاز به آبیاری پیدا می‌کند و عاشق آفتاب گرفتن است. برای رونق مجدد این گیاه تنها نیاز به کمی تنظیمات نور و دما است. برای گلدهی، این گیاه به ۱۰ هفته هوای خنک نیاز دارد، می‌توانید در فصل پاییز آن را در بالکن قرار دهید تا جوانه بزند و سپس به داخل خانه بیاورید.

 

Rosemary، رزماری

رزماری یکی از گیاهان آپارتمانی است که مقاومت خوبی در برابر سرما دارد

در میان گیاهان مقاوم به سرما آپارتمانی رزماری شکوفا نمی‌شود، اما بوی آن به تنهایی برای تمام فضا کافی است. آن را در نزدیکی پنجره جنوبی آشپزخانه قرار دهید، جایی که می‌تواند هم به عنوان ایده دکوراسیون داخلی و هم برای آشپزی، مورد استفاده قرار گیرد. در فصل زمستان باید رزماری را در خانه نگهداری کنید.

 

African Violets، بنفشه آفریقایی

بنفشه‌ آفریقایی با پرچم‌های زرد رنگ یک گیاه آپارتمانی مقاوم به سرما

بنفشه آفریقایی در رنگ‌های مختلف وجود دارد. آن‌ها همچنین به دلیل توانایی گلدهی در تمام طول سال بسیار مشهور هستند. راز رشد بنفشه‌های آفریقایی این است که آن‌ها را در یک پنجره رو به شرق قرار دهید. این گیاه با شاخ و برگ گلدار مقدار کمی رطوبت را به گرمای خشک تولید شده توسط سیستم‌های گرمایش خانه اضافه می‌کند. آن‌ها را در نور روشن و غیرمستقیم قرار دهید و ماه‌ها از شکوفه مداوم در سایه‌های قرمز، سفید و بنفش آن‌ها لذت ببرید.

 

Begonias، بگونیا

بگونیا قرمز با پرچم های زرد رنگ گیاهی آپارتمانی و مقاوم به سرما است

مهم است که به یاد داشته باشید که همه انواع بگونیا برای رشد در محیط داخلی مناسب نیستند. بگونیاهای گلدار زمستانی برای فضاهای داخلی مناسب‌تر است، زیرا به طور ذاتی مستعد شکوفایی با نور کمتر خورشید هستند. شب‌های طولانی زمستان، پوششی برای شکوفه دادن گل‌های زیبا ایجاد می‌کند. به آن‌ها نور غیر مستقیم و رطوبت زیادی بدهید و در تمام زمستان از شکوفایی گل‌ها لذت ببرید. هوای خشک ممکن است در این زمان از سال عادی باشد، اما این موضوع باعث مرگ بگونیا می‌شود، بنابراین گیاه را روی یک سینی کم عمق از آب و پر از سنگریزه قرار دهید تا هوای اطراف آن مرطوب شود. به همان اندازه که آب دوست دارند، بیش از حد نیاز می‌تواند مضر باشد.

 

Anthurium، آنتوریوم، درفش گیاه

گل آنتوریوم قرمز با پرچم زرد رنگ یک گیاه آپارتمانی مقاوم به سرما محسوب میشود

آنچه که باعث می‌شود بسیاری از افراد این گل را انتخاب کنند، رنگ‌های زیبای قرمز، صورتی، سفید و رنگ‌های متنوع دیگر است. آنتوریوم نور روشن و رطوبت زیاد را ترجیح می‌دهد که ممکن است در خانه گرم، چالش برانگیز باشد. باید دقت داشته باشید نور به صورت غیر مستقیم باشد. برای افزایش رطوبت، گیاه را روی یک سینی کم عمق پر از سنگ‌ریزه و آب قرار دهید. این گیاه چند ساله در فصل پاییز و زمستان به خوبی گل می‌دهد.

 

Aloe Vera، آلوئه ورا

گیاه آپارتمانی مقاوم به سرما آلوئه‌ورا جزء گیاهان بدون گل است

یک گیاه معمولی و دارویی برای تسکین سوختگی یا خارش است. اگر نور کافی در طول سال به آن داده شود، آلوئه ورا در زمستان به وفور گل می‌دهد. در انتخاب محل مناسب برای کاشت گیاهان خوراکی مانند آلوئه‌ورا باید به انتخاب خاک زهکشی خوب و نور روشن توجه شود. این گیاه خوراکی معطر، بسیار آرامش‌بخش است. در فصل زمستان باید گیاه را در داخل خانه نگهداری کنید تا دچار آسیب نشود.

 

Gloxinia، گلوکسینیا

گلوکسینیا بنفش با برگ‌های پهن سبز رنگ یک گیاه آپارتمانی مقاوم به سرما

اگرچه به طور سنتی به عنوان یک گیاه چند ساله رشد می‌کند، اما امروزه آن را برای شکوفه‌های بیش از اندازه بدون توجه به سلامت گیاه، پرورش می‌دهند. از این نظر باید آن را یک ساله در نظر بگیرید و در زمان گلدهی با نگهداری از آن در نور روشن و غیر مستقیم، آبدهی کافی برای مرطوب نگه‌داشتن خاک و تغذیه آن با غذای گیاهی مایع با فسفر بالا، هر دو هفته یکبار، خوب رفتار کنید.

 

Azalea، آزالیا

آزالیتا صورتی رنگ گلخانه‌ای جزء گیاهان آپارتمانی مقاوم به سرما در گلدانی سرامیکی

با آزالیا مقاوم اشتباه گرفته نشود، آزالیا گلخانه‌‌ای در داخل خانه پرورش داده می‌شود و در صورت کاشت در باغ زنده نمی‌ماند. گلدانی را انتخاب کنید که گل آن دارای تعداد زیادی جوانه باز نشده است تا بتوانید از زمان شکوفایی آن لذت ببرید و مطمئن شوید که گیاه خشک نمی‌شود. این گیاه پر گل به دلیل مراقبت‌های همیشگی باید در محیط سر پوشیده نگهداری شود و البته با هوای گرم چندان سازگاری ندارد. بنابراین نباید آن را در نزدیکی رادیاتورها قرار دهید.

 

Kalanchoe، کالانکوئه

کالانکوئه‌های آپارتمانی گیاهانی مقاوم به سرما در رنگ های صورتی، نارنجی و زرد

کالانکوئه یکی از ساده‌ترین گیاهان آپارتمانی مقاوم به سرما برای رشد است و به طور گسترده‌‌ای در دسترس است، خوشه‌های گل در رنگ‌های بسیار، گلدان را به طور کامل پوشش می‌دهند. اگر در فصل زمستان این گیاه را خریداری کنید، گل‌های آن شکوفا و تا چند هفته دوام خواهند داشت. آبیاری کم و قرار دادن در برابر نور غیر مستقیم آفتاب، شرایط ایده‌آل برای نگهداری این گیاه است.

 

Jasmine، یاسمن، یاس

گل یاس سفید گیاهی آپارتمانی مقاوم به سرما با برگ های سبز رنگ

به طور معمول گل یاس در فصل زمستان شکوفا می‌شود. برای تشویق به رونق مجدد در سال بعد، در پاییز در اتاقی که شب‌ها کاملاً تاریک است به آن زمان بدهید. قرار گرفتن در معرض نور خیابان یا روشنایی داخلی باعث قطع چرخه رشد می‌شود. به محض شکوفا شدن گل یاس، آن را هرس کرده و منتظر گلدهی باشید. آبیاری در فصل پاییز به این صورت باشد که فاصله بین دو آبیاری سطح خاک گلدان خشک باشد. هر چه درجه هوا خنک‌تر باشد، گلدهی و رشد گیاه بهتر خواهد بود. آنچه در محیط خانه اهمیت دارد، گردش هوا است.

 

Flowering Maple، افرا گلدار

افرا گلدار نارنجی رنگ گیاهی آپارتمانی مقاوم به سرما بصورت واژگون است

یکی از غیر معمول‌ترین گیاهان آپارتمانی مقاوم به سرما، افرا گلدار است که تقریباً بدون توقف، در شکوفایی است. برگ‌های نخل مانند و گل‌های آویزان شبیه فانوس‌های چینی، نمای جالبی را ایجاد می‌کنند. برگ‌های متنوع در گونه‌های خاص این گیاه، زیبایی بصری دو چندانی را خلق می‌کنند. هرگز نباید بر روی برگ گیاه آب را اسپری کنید، در روز‌های گرم سال می‌توانید هفته‌‌ای سه بار گیاه را آبیاری کنید و در زمستان تعداد دفعات آن را کاهش دهید. اگر در معرض مستقیم نور خورشید قرار بگیرد، برگ‌ها قهوه‌‌ای رنگ می‌شوند، سعی کنید در یک فضا با نور فیلتر شده آن را نگهداری کنید.

 

Peace Lily، اسپاتی فیلوم، گل چمچه‌ای

گیاه اسپاتی فیلوم سفید یک گیاه آپارتمانی مقاوم به سرما کاشته شده در گلدان سفید

چندین گل شبیه پرچم سفید که واقعاً نمدار هستند، به این گیاه زیبا اما غیرقابل پیش‌بینی زیبایی می‌بخشند. برگ‌های سبز و گل‌های سفید، این گیاه آپارتمانی را بسیار زیبا می‌کنند. تعیین زمان گلدهی این گیاه کمی دشوار است، اما در صورتی که نور کافی غیر مستقیم دریافت کند، می‌تواند در یک سال دو بار شکوفا شود. دمای بیش از اندازه نیز باعث سوختگی برگ‌ها می‌شود.

 

Moth Orchids، ارکیده‌های پروانه

گل ارکیده پروانه بنفش، سفید، زرد و صورتی گیاهی آپارتمانی و مقاوم به سرما هستند

ارکیده‌ها در واقع بسیار ساده هستند، به شرطی که نور روشن اما غیر مستقیم و رطوبت کافی را به آن‌ها ارائه دهید. شکوفه‌ها ماه‌ها دوام می‌آورند، بنابراین بهتر است گیاهی با جوانه‌هایی که هنوز باز نشده‌‌اند را انتخاب کنید تا حداکثر طول عمر را داشته باشند. این گیاه دارای گل ظریف است و در طیف وسیعی از رنگ‌ها موجود است. آن‌ها معمولاً در غفلت رشد می‌کنند، در نور کم شکوفا می‌شوند و فقط به دو تا سه قاشق غذاخوری آب در هر دو هفته نیاز دارند. اجازه دهید بین دو آبیاری خاک خشک شود. این گیاه، یک گیاه ایده‌آل زمستانی برای تغییر دکوراسیون داخلی شما محسوب می‌شود.

 

Adenium، آدنیوم، رز صحرایی

گل آدنیوم صورتی رنگ یک گیاه آپارتمانی مقاوم به سرما است

ساقه‌های ضخیم باعث ایجاد گل‌هایی با رنگ‌های یکدست می‌شود، برخی از انواع این گیاه دارای طرح راه راه هستند که در طول سال شکوفا می‌شوند. پس از گلدهی، معمول است که گیاه برگ‌های خود را تا زمان ظهور رشد جدید در تابستان از دست بدهد. برخلاف سایر گیاهان آپارتمانی مقاوم به سرما این گیاه به نور مستقیم خورشید نیاز دارد و باید روزانه تا ۵ ساعت در معرض آفتاب قرار بگیرد. گرچه یک گیاه مقاوم به سرما است اما بهتر است در معرض سرمای شدید قرار نگیرد. با هرس به موقع می‌توانید میزان گلدهی آن را نیز افزایش دهید.

 

Snake plant، سانسوریا

دو گلدان سفید با گل‌های آپارتمانی مقاوم به سرمای سانسوریا

این گیاه را می‌توان با برگ‌های همیشه سبز شمشیری شکل که به صورت عمودی رشد می‌کنند و تقریبا شبیه شاخ و برگ مصنوعی است، تشخیص داد. گیاه سانسوریا اغلب به عنوان دکوراسیون خانه استفاده می‌شود زیرا بسیار چشم‌نواز است. مراقبت از آن‌ها آسان است و برای زنده ماندن به آب کمی احتیاج دارند. این گیاه مانند سایر ساکولنت‌های خانگی به فیلتر هوای خانه کمک می‌کند. ویژگی منحصر به فرد این گیاه این است که یکی از معدود گیاهانی است که می‌تواند دی اکسید کربن را در شب به اکسیژن تبدیل کند. آن‌ها گیاهان آپارتمانی مقاوم به سرما هستند و می‌توانند در محیط‌های نسبتاً خشک، داخل و خارج از خانه، زنده بمانند.

 

Parlor Palm، نخل شامادورا

گیاه آپارتمانی نخل شامادورا مقاوم به سرما است در یک گلدان سفید

نخل شامادورا یکی از محبوب‌ترین نخل‌های فضای سرپوشیده است که در اکثر مناطق پرورش داده می‌شود و به دلیل اینکه با نور نسبتاً کم سازگار است و دمای پایین را کنترل می‌کند، مورد علاقه بسیاری از افراد است. در میان همه گیاهان آپارتمانی مقاوم به سرما، این گیاه انتخاب مناسبی برای شروع برای مبتدیان است. از آنجا که آن‌ها در برابر نور کم، تحمل بالایی دارند و نسبت به آب زیاد حساس هستند، در صورت آبیاری بیش از حد یا دریافت بیش از حد نور مستقیم خورشید، خیلی زود از بین می‌روند.

 

سخن پایانی

گلی نارنجی رنگ با ساقه و برگ‌های بلند سبز به عنوان گیاه آپارتمانی مقاوم به سرما

توانایی شما برای زنده نگه‌داشتن و سالم نگه‌داشتن گیاهان آپارتمانی مقاوم به سرما، ارتباط زیادی با قرار دادن گیاه مناسب، در محل مناسب دارد. مشکل رایج گیاهان آپارتمانی آبیاری بیش از حد است، به ویژه در ماه‌های زمستان که به آب کمتری نیاز است. در زمستان، هنگامی که بسیاری از گیاهان در حال استراحت هستند، استفاده از کود کمتر مهم است، زیرا در زمستان بسیاری از گیاهان کندتر رشد می‌کنند، در نتیجه برای تغذیه آن‌ها به مواد مغذی کمتری نیاز است. همچنین مهم است که گیاهان در بهترین حالت از نظر روشنایی در ماه‌های زمستان قرار گیرند. با رعایت برخی نکات ساده می‌توانید بهترین گلدان‌ پاییزی سبز را در فصل سرما در خانه نگهداری کنید.