راهنمای جامع خرید کمد دیواری اتاق کودک

اتاق کودکی با تخت چوبی، لوستر سفید مشبک، صندلی ننو چوبی، کمددیواری توکار با درب مشکی و فرش سفید طرحدار

اتاق خواب کودکان به نسبت اتاق خواب بزرگسالان ابعاد کوچکتری دارد. ایجاد فضای ذخیره‌سازی برای لباس‌ها و لوازم مورد نیاز کودک در اتاق خواب کودک به دلیل ابعاد کوچک اتاق اغلب با مشکل مواجه می‌شود. کمد دیواری اتاق کودک این مشکل را حل کرده و فضایی مطمئن و زیبا به وجود آورده تا به راحتی بتوان تمام آنچه نیاز نیست در معرض دید باشد در کمد نگهداری شود. 

کمد اتاق کودک محلی برای نگهداری از تمام لوازم کودک مانند پوشاک و اسباب‌بازی است. بنابراین در انتخاب و خرید کمد دیواری اتاق خواب کودک باید با دقت بیشتری عمل کرد. همچنین، در هنگام انتخاب کمد دیواری مخصوص اتاق کودک باید به امنیت آن هم توجه کنیم تا آسیبی به کودک وارد نشود. در ادامه پس از معرفی نکات مهمی که قبل از خرید کمد اتاق کودک باید بدانید، انواع کمد دیواری را به شما معرفی می‌کنیم.

 

سوالات متداول:

قبل از خرید کمد دیواری اتاق کودک باید به چه نکاتی توجه کنیم؟

ابعاد اتاق، سازنده کمد دیواری، جنسیت کودک، رنگ مورد علاقه کودک، محصل بودن کودک، درب کمد دیواری، هماهنگی با دکوراسیون، جنس کمد دیواری، امنیت کمد اتاق کودک و فضای ذخیره‌سازی مناسب از جمله مواردی هستند که باید قبل از خرید کمد دیواری اتاق کودک توجه کنید.


انواع کمد دیواری اتاق کودک کدامند؟

1. کمد دیواری چند منظوره 2. L شکل 3. توکار 4. ریلی 5. کشویی

 

نکات مهم قبل از خرید کمد دیواری اتاق کودک 

اتاق کودکی با تخت طوسی، کمددیواری توکار با درب سفید، کاغذدیواری سفید و کفپوش پارکت

خرید کمد دیواری اتاق خواب کودک با کمد دیواری مخصوص اتاق خواب بزرگسالان تفاوت زیادی دارد. در ادامه برخی از مهم‌ترین نکاتی که در هنگام خرید باید بدانید را بیان می‌کنیم. 

 

ابعاد اتاق

اتاق کودکی با کاغذدیواری طرح رنگین کمان، تخت آبی و سفید، پنکه سقفی، پرده سبز آبی و کمددیواری سبز و سفید با کفپوش سرامیکی

اولین و مهم‌ترین نکته‌ای که قبل از انتخاب کمد دیواری اتاق خواب کودک باید بدانید، ابعاد اتاق است. ممکن است اتاق خواب بزرگی داشته باشید اما چیدمان وسایل موجود در اتاق طوری باشد که فضای کافی برای قرار دادن کمد دیواری وجود نداشته باشد. بنابراین اگر اتاق خواب خانه‌ی شما از قبل کمد دیواری یا فضایی برای آن ندارد، بهتر است با توجه به ابعاد اتاق کمدی انتخاب کنید که اتاق را کوچکتر از قبل نکند. 

کابینت سازها و طراحان کمد دیواری در انتخاب بهترین فضا برای ساخت کمد دیواری می‌توانند کمک زیادی به شما بکنند. در واقع فرایند خرید کمد دیواری، ارتباط مستقیمی به سازنده و نظر او دارد. که در بخش بعد مفصل در این مورد صحبت می‌کنیم. 

 

سازنده کمد دیواری

اتاق کودکی با پرده آبی، تخت سفید، کمددیواری سفید، کفپوش موکت کرم و پرده شید سرمه ای

کمد دیواری‌های آماده‌ای در بازار وجود دارد و می‌توانید به راحتی آنها را خریداری کرده و در دکوراسیون اتاق خواب کودک قرار بدهید. اما برای رسیدن به یک حالت ایده‌آل بهتر است با توجه به ابعاد خانه و دکوراسیون داخلی، کمد دیواری اختصاصی برای اتاق خواب طراحی و ساخته شود.

بسیاری از سازندگان کمد دیواری به شکل سنتی کار می‌کنند و نمونه کاری برای خود ندارند و صرفا با توصیفات کلامی مدل نهایی را به مشتری می‌شناسانند. بهتر است برای خرید یا ساخت کمد دیواری اتاق خواب کودک با سازندگان حرفه‌ای که نمونه کارهای با کیفیت دارند همکاری کنید. 

 

جنسیت کودک 

اتاق کودکی با کمددیواری آبی و حاشیه های سفید، تخت چوبی سفید، پرده طرحدار آبی و سفید ، قفسه های آبی روشن و کفپوش سرامیکی

نکته مهم بعدی که در انتخاب کمد دیواری بسیار اهمیت دارد، جنسیت کودک است. کمد دیواری دکوراسیون اتاق خواب پسرانه با دخترانه فرق می‌کند. انتخاب رنگ، طرح و مدل کمد دیواری اتاق خواب کودک باید با توجه به جنسیت او انجام شود. استفاده از المان‌های کارتونی مورد علاقه دختران یا پسران روی کمد دیواری می‌تواند جذابیت آن را چند برابر کند. 

 

رنگ مورد علاقه کودک 

اتاق کودکی با کاغذدیواری راه راه آبی روشن و سفید، پرده شید طوسی، کفپوش پارکت، کمددیواری سرمه ای و تخت سفید با فرش طوسی

کودک شما به چه رنگی علاقه دارد؟ اگر کودک بالای 5 سال دارید که رنگ مورد علاقه خود را انتخاب کرده، بهتر است کمد دیواری اتاق خواب کودک را به همان رنگ تهیه کنید. کمد دیواری به دلیل اندازه‌ی نسبتا بزرگی که دارد، بخش بزرگی از اتاق خواب را پر می‌کند و به همین دلیل رنگ کمد می‌تواند تاثیر زیادی روی رنگ اتاق خواب بگذارد. 

علاوه بر این می‌توانید به ترکیب رنگ چوب و رنگ مورد علاقه کودک خود هم فکر کنید. کمد دیواری اتاق کودک می‌تواند به رنگ چوب باشد اما بخش‌هایی از آن به رنگ دلخواه کودک شما در بیاید. طرح‌های مختلفی با رنگ‌های ترکیبی در بازار وجود دارد که می‌توانید قبل از خرید کمد دیواری، آن‌ها را مشاهده کرده و انتخاب کنید. 

 

محصل بودن کودک

اتاق کودکی با کاغذدیواری طوسی، کمددیواری توکار با درب ریلی ،میز مطالعه سفید و استیکرهای برجسته گل روی دیوار

آیا کودک شما به مدرسه می‌رود؟ قصد دارید کمد دیواری اتاق کودک را طوری انتخاب کنید که تا چندین سال برای اون قابل استفاده باشد؟ پاسخ دادن به این سوالات به شما در انتخاب کمد دیواری مناسب کمک می‌کند. اگر برای اتاق خواب نوزاد قصد خرید کمد دیواری دارید و حداکثر تا 5 سال آینده قصد خرید خانه‌ی جدید دارید، پس می‌توانید کمد دیواری اتاق نوزاد خریداری کنید.

اما اگر کودک شما سن بیشتری دارد و به مدرسه می‌رود قطعا کمد دیواری شما باید فضای ذخیره‌سازی بیشتری داشته باشد. کودک باید بتواند به راحتی کشوهای کمد دیواری را باز و بسته کند و محلی برای نگهداری از کتاب‌های کودک در کمد تعبیه شده باشد. همچنین بخشی از کمد دیواری می‌تواند به طراحی قفسه‌ و شلف‌های کتاب‌های مورد نیاز کودک اختصاص داده شود. 

 

درب کمد دیواری

کمددیواری توکار اتاق کودکی با درب سفید، رگال لباس، دراور و سبدهای حصیری

یکی دیگر از موضوعاتی که در هنگام خرید کمد دیواری اتاق خواب کودک باید به آن توجه کنید، شیوه باز شدن درب کمد است. این یکی از بخش‌هایی‌ست که ممکن است به کودک آسیب وارد شود. درب کمد دیواری باید دو ویژگی مهم داشته باشد؛ اول اینکه وزن زیادی نداشته باشد تا کودک به راحتی بتواند آن را باز و بسته کند و دوم اینکه لبه‌های تیز نداشته باشد تا باعث آسیب رسیدن به کودک نشود. 

بهترین نوع درب برای کمد اتاق کودک، درب‌های ریلی هستند که به دو طرف حرکت می‌کنند و فضای کمتری را هم در اتاق اشغال می‌کنند. تنها مشکل درب‌های ریلی، وزن سنگین آنهاست که به تازگی درب این نوع کمد دیواری‌ها را طوری انتخاب می‌کنند که کمترین وزن را داشته باشد و توسط کودکان هم به راحتی باز و بسته شود.

 

هماهنگی با دکوراسیون 

اتاق کودکی با کفپوش پارکت، دیوار طوسی، پرده کرکره ای، کمددیواری سفید با درب لولایی، دراور چوبی سفید و اکسسوری های روی آن

گرچه الزامی هم وجود ندارد که کمد اتاق کودک حتما با تمام دکوراسیون موجود در اتاق هماهنگی داشته باشد، اما بهتر است این اتفاق رخ دهد. در هنگام سفارش و خرید کمد دیواری اتاق خواب کودک به سایر لوازم موجود در اتاق مانند تخت خواب، پرده، رنگ دیوار و رنگ کف توجه کنید تا کمد دیواری شما با سایر لوازم سازگاری داشته باشد. 

سبک طراحی کمد دیواری هم می‌تواند روی ست بودن آن با سایر دکوراسیون تاثیرگذار باشد. به عنوان مثال اگر دکوراسیون اتاق خواب کودک شما از نوع فانتزی یا مدرن است، پس بهتر است کمد دیواری اتاق خواب هم سبک فانتزی و مدرن داشته باشد. 

 

جنس کمد دیواری اتاق کودک 

اتاق کودکی با پرده سفید و کرم، کمددیواری سفید، کفپوش پارکت، تخت آبی، فرش مشکی و دوچرخه قرمز

در هنگام سفارش دادن کمد دیواری برای اتاق خواب کودک، یکی از اولین سوالاتی که از شما پرسیده می‌شود این است که چه جنس کمدی می‌خواهید؟ کمد دیواری‌های مخصوص اتاق خواب کودک به طور کلی در چند جنس مختلف تولید می‌شوند: 

  • کمد دیواری MDF 
  • کمد دیواری ممبران (وکیوم)
  • کمد دیواری هایگلاس 
  • کمد دیواری چوبی 

 

اتاق کودکی با پرده سفید و طرح های آبی، نیمکت سرمه ای زیر پنجره، کمددیواری سفید با طرح های برجسته سبز و نارنجی، تخت طوسی و میز مطالعه سرمه ای

هرکدام از این جنس کمدهای دیواری مزایا و معایب خود را دارند. ارزان‌ترین نوع کمد دیواری، کمدهای از جنس MDF هستند که از گذشته تا کنون طرفداران زیادی هم داشته‌اند. در مرحله‌ی بعد کمد دیواری‌های ممبران و هایگلاس قرار می‌گیرند که هر دو پایه‌ی ام دی اف دارند اما مقاوم‌سازی بیشتری روی آنها انجام شده و به همین دلیل هم زیباتر هستند و هم قیمت بیشتری دارند. 

در آخر هم کمد دیواری‌های از جنس چوب قرار دارند که به دلیل استفاده از تنه‌ی درخت در آنها قیمت بسیار بالاتری نسبت به تمام کمد دیواری‌های قبلی دارند. این نوع کمدها طول عمر بیشتری دارند و طبیعتا گران‌تر هم هستند. پیشنهاد ما این است که برای اتاق خواب کودک از کمدهای دیواری ممبران یا هایگلاس استفاده کنید که هم قیمت متوسطی دارند و هم ماندگاری و زیبایی خوبی ارائه می‌دهند.

 

امنیت کمد اتاق کودک

اتاق کودکی با کمددیواری آبی و سفید، تخت سفید، تابلوهای دیواری با فریم مشکی، پرده زرد رنگ و فرش قرمز با نورپردازی مخفی داخل سقف

کودکان در محیط اتاق خواب بازی می‌کنند و ممکن است در اثر دویدن در اتاق به زمین بخورند. یکی از مهم‌ترین نکاتی که در هنگام خرید کمد اتاق بازی کودک باید به آن توجه کنید، امنیت آن است. لبه‌های کمد دیواری نباید تیز باشد و درب کمد نباید به گونه‌ای باز و بسته شود که باعث آسیب دیدن انگشت کودکان شود. 

امنیت کمد دیواری اتاق کودک نکته‌ای‌ست که برای کمد اتاق بزرگسالان خیلی مطرح نیست اما اگر کودک نوپا یا بین 2 تا 5 سال دارید باید حتما به مواردی که گفته شد توجه کنید. 

 

فضای ذخیره‌سازی مناسب 

اتاق کودکی با پرده شید صورتی طرح شخصیت کارتونی، کمددیواری سفید و صورتی، صندلی چرخان مشکی و تخت سفید و صورتی

نکته آخر وجود فضای ذخیره‌سازی مناسب در کمد اتاق کودک است. کودکان لوازم زیادی ندارند اما چیدن منظم همین وسایل اندک در کمد دیواری به زیباتر شدن اتاق کمک می‌کند. پیشنهاد می‌کنیم کمدی برای اتاق کودک انتخاب کنید که کشوهای سبک و متعدد داشته باشد تا بتوانید لباس‌های کودکان را داخل کشوها نگهداری کنید. 

همچنین وجود رخت آویز در کمد دیواری کودک ضرورتی ندارد پس می‌توانید این بخش را به شکل دیگری استفاده کنید. وجود فضایی که کودک بتواند اسباب بازی و کتاب‌های خود را در آن نگهداری کند هم می‌تواند جذاب باشد. توجه داشته باشید که وجود شیشه روی کمد دیواری برای اتاق کودک خیلی مناسب نیست بنابراین از اینکه کمد دیواری ویترین شیشه‌ای داشته باشد، پرهیز کنید.

 

انواع کمد دیواری اتاق کودک 

اتاق کودکی با کمددیواری به رنگ آبی، زرد، سبز و قرمز، کفپوش سرامیکی، تخت آبی و قرمز با پرده کرکره ای

در این بخش انواع مدل‌های کمد دیواری مخصوص اتاق خواب کودک را معرفی می‌کنیم.

 

کمد دیواری چند منظوره 

اتاق کودکی با تخت صورتی، کفپوش چوبی، کمددیواری چند منظوره صورتی و سفید با صندلی چرخان صورتی مشبک

بهترین نوع کمد دیواری برای اتاق خواب کودک، کمدهای چند منظوره هستند. این کمدها دارای کشوهای متعددی هستند و بخش‌های مجزایی برای قرار دادن اسباب بازی و کتاب‌های کودکان دارند. از آن جهت به این کمدها چند منظوره گفته می‌شود که می‌توان از بخشی از آن به عنوان میز تحریر کودکان هم استفاده کرد. کمدهای چند منظوره اغلب به صورت خطی کنار هم قرار می‌گیرند و دارای رخت‌آویز، ویترین، چندین کشو و چند کمد عمودی برای قرار دادن لباس‌ها هستند. این نوع کمدها فضای ذخیره‌سازی زیادی دارند و به همین دلیل اولین و بهترین انتخاب برای اتاق خواب کودک هستند. 

 

کمد دیواری L شکل 

اتاق کودکی با کمددیواری ال شکل سفید در کنج اتاق، دیوار صورتی کم رنگ، مبل سفید و کفپوش سرامیکی

کمدهایی که در کنجی از دیوار اتاق خواب قرار می‌گیرند را کمدهای L شکل می‌گویند. این نوع کمدها برای اتاق خواب‌هایی که ابعاد کوچکتری دارند مورد استفاده قرار می‌گیرد تا کنج دیوار اتاق به بهترین شکل ممکن پر شود. کمد دیواری‌های ال شکل هم می‌توانند از نوع چند منظوره باشند و فضای ذخیره‌سازی زیادی داشته باشند. 

 

کمد دیواری توکار 

اتاق کودکی با دیوار سرمه‌ای، شلف های سفید و کتاب های روی شلف، کفپوش پارکت، کمددیواری توکار با درب سفید

نوع دیگری از طراحی کمد دیواری اتاق کودک، کمدهای توکار هستند. این نوع کمدها برای خانه‌هایی‌ست که از قبل فضایی برای قرار دادن کمد در آن تعبیه شده باشد. درب کمدهای توکار هم‌سطح با دیوار اتاق است و به همین دلیل فضای کمتری را در در اتاق اشغال می‌کند. کمدهای دیواری توکار اغلب فضایی محدود برای ذخیره‌سازی دارند اما فضای بازی و فعالیت کودکان در اتاق را بیشتر می‌کنند. 

 

کمد دیواری ریلی 

اتاق کودکی با دیوار طوسی، پرده نارنجی، کمددیواری کنج اتاق با درب ریلی عروسکی، تخت چوبی و قفسه های چوبی به رنگ کرم و نارنجی

به کمدهایی که درب آنها به صورت ریلی باز می‌شود، کمد دیواری ریلی می‌گویند. در گذشته اغلب کمد دیواری‌ها را با درب‌های لولایی می‌ساختند که هنوز هم بسیار متداول است. درب‌های لولایی فضایی را برای باز شدن درب اشغال می‌کرد. اما مهم‌ترین مزیت کمد دیواری ریلی این است که فضای اضافی در اتاق اشغال نمی‌کند. 

علاوه بر این، کمدهای دیواری ریلی، از نظر امنیت نسبت به کمدهای لولایی بهتر هستند. بنابراین بهتر است برای اتاق خواب کودکان از کمدهایی با درب ریلی استفاده کنید. 

 

کمد دیواری کشویی 

اتاق کودکی با تخت دو نفره چوبی، پرده سفید، کمددیواری کشویی سفید و اکسسوری های روی آن با تابلو نقاشی با فریم طلایی

در گذشته به کمدهای کشویی، دراور گفته می‌شد. این نوع کمدهای دیواری از کشوهای متعدد تشکیل شده‌اند و بیشتر برای نگهداری از لباس کودکان مورد استفاده قرار می‌گیرند. کمدهای کشویی برای خانه‌هایی که اتاق خواب کودک در آن بسیار کوچک است، کاربرد دارد و فضای ذخیره‌سازی زیادی در فضای کم در اختیار شما قرار می‌دهد. 

 

بهترین رنگ کمد دیواری اتاق کودک 

اتاق کودکی با پرده شید سفید و طوسی، دیوار صورتی، تخت سفید، کمددیواری سرتاسری سفید با درب لولایی و دستگیره های طلایی

چه رنگی برای کمد اتاق بچه مناسب است؟ در این بخش بهترین رنگ‌هایی که می‌توانید برای کمد دیواری اتاق خواب کودک انتخاب کنید را به شما پیشنهاد می‌کنیم

  • سفید: اولین انتخاب هر خانواده‌ای کمد دیواری سفید رنگ است. این رنگ خنثی را می‌توان با تمام دکوراسیون‌ها و رنگ‌ها هماهنگ کرد و به همین دلیل کمدهای سفید رنگ پرفروش‌ترین کمدهای موجود در بازار هستند. البته رنگ سفید در دکوراسیون داخلی هم در طیف‌های مختلف به کار می‌رود و از سفید صدفی گرفته تا سفید شیری را شامل می‌شود. 

 

اتاق کودکی با پرده حریر سفید و صورتی، کمددیواری صورتی، تخت صورتی و کفپوش سرامیکی

 

اتاق کودکی با کمددیواری آبی و سفید، کتابخانه سفید با کشوهای آبی و کاغذدیواری طوسی

  • آبی روشن: کمد دیواری به رنگ آبی روشن در ترکیب با سفید یا رنگ‌های دیگر هم برای پسران و هم برای دختران خوشایند است. پسر بچه‌ها بیشتر به این رنگ علاقه نشان می‌دهند و به دلیل سرد بودن رنگ آبی در دکوراسیون اتاق، باعث کاهش استرس و تپش قلب در آنها می‌شود. 

 

اتاق کودکی با تخت دو طبقه سفید و سبز، نورپردازی مخفی رنگی در سقف و کمددیواری سفید و سبز با دستگیره نقره ای

  • سبز: یکی دیگر از رنگ‌های محبوب برای کمد دیواری اتاق خواب کودک، رنگ سبز است. این رنگ هم مشترکا برای اتاق خواب پسران و دختران قابل استفاده است. رنگ سبز در دکوراسیون اتاق خواب را با سفید یا طوسی ترکیب می‌کنند و کمد دیواری شیکی می‎‌سازند. 

 

قیمت کمد دیواری کودک 

اتاق کودکی با کمددیواری صورتی کم رنگ، کفپوش پارکت، تخت دو طبقه سفید با روتختی صورتی و فرش طوسی

قبل از هرچیز باید بدانید که کمد اتاق کودک به صورت پیش‌ساخته (آماده) در بازار وجود دارد و می‌توانید با توجه به ابعاد اتاق خواب و دکوراسیون، کمد دلخواه خود را خریداری کنید. قیمت کمدهای آماده موجود در بازار با توجه به اندازه و جنس چوب آن‌ها متفاوت است و از حدود 2.5 میلیون تومان آغاز می‌شود. 

اما اگر قصد ساخت کمد دیواری مخصوص اتاق خواب کودک خود را دارید، قیمت‌ها کمی بالاتر می‌رود. هزینه ساخت کمد دیواری اتاق خواب کودک با توجه به سازنده، جنس چوب، اندازه و دستمزد نصب آن متغیر است. به طور کلی هزینه نهایی خرید کمد آماده ارزان‌تر از کمدهای سفارشی خواهد بود. 

 

جمع‌بندی

اتاق کودکی با دیوار طوسی، تخت سفید، پرده صورتی، کمددیواری طوسی، کفپوش پارکت و مبل بچگانه آبی

اتاق کودک باید محیطی زیبا و امن باشد. کمد دیواری یکی از مهم‌ترین بخش‌های اتاق خواب کودک است که می‌تواند روی زیبایی اتاق تاثیر فراوانی بگذارد. از سوی دیگر می‌تواند فضای کافی برای نگهداری از لباس‌ها و اسباب‌بازی‌های کودکان در اختیار شما قرار دهد. اما باید از نظر امنیت هم به مواردی توجه کرد. در این مقاله 10 نکته مهم که قبل از خرید کمد اتاق کودک باید بدانید را بررسی کردیم و سپس مدل‌های مختلف کمد دیواری اتاق کودک معرفی شد. شما هم می‌توانید دیدگاه‌ها و پیشنهادات خود را با ما به اشتراک بگذارید.