کف سازی با سنگ لاشه، همه چیز درباره این متریال پرکاربرد

استفاده از سنگ لاشه هایی با رنگ روشن برای کفپوش محوطه ورودی یک خانه با نرده های سفید و گل های قرمز

کف سازی با سنگ لاشه مخصوص خانه‌های ویلایی، باغ‌ها و طراجی فضای سبز مجتمع‌ها و پارک‌هاست. در این روش، سنگ لاشه کف به گونه‌ای طراحی می‌شود که معبری زیبا و طبیعی در حیاط خانه ایجاد کند. اجرای سنگ لاشه کف حیاط مراحل مختلفی دارد و باید با دقت بیشتری به آن پرداخته شود.

سنگ‌هایی که در فضاهای مختلف ساختمان به عنوان کفپوش مورد استفاده قرار می‌گیرند، به دو صورت طبیعی و مصنوعی تولید می‌شوند. سنگ‌های طبیعی که معمولا سنگ‌های رسوبی، آذرین و دگرگونی هستند نیز به عنوان کفپوش در بسیاری از فضاهای ساختمان سازی مورد استفاده قرار می‌گیرند. در میان تنوع بسیار سنگ‌های طبیعی، کف‌سازی با سنگ لاشه که در گروه سنگ‌های دگرگونی قرار دارد، مزیت‌های بسیاری را به دنبال خواهد داشت، که در ادامه به آن‌ها می‌پردازیم.

سنگ لاشه چیست؟

سنگ‌های طبیعی که از آنها در طراحی بنای ساختمان‌ها استفاده می‌شود به روش‌های مختلفی به دست می‌آیند. یکی از روش‌ها انفجار معادن و خرد کردن سنگ‌های بزرگ است. سنگ‌هایی که از این طریق به دست می‌آیند، سنگ لاشه نام دارند که به نام تخته سنگ نیز شناخته می‌شوند.

کفپوش یک مسیر در حیاط با سنگ لاشه و باغچه ای در اطراف آن به همراه گلدان های سفالی

قطعاً با انفجاری که رخ داده است، سنگ‌هایی که به دست می‌آیند، اشکال نامنظمی دارند، آن‌ها بدون هیچ عملیاتی، به طور کاملا طبیعی و دست نخورده، به عنوان کفپوش و دیوارپوش مورد استفاده قرار می‌گیرند. اما این امکان نیز وجود دارد تا سنگ‌های لاشه در کارگاه‌های سنگ‌سازی، کمی منظم‌تر شوند و قسمت‌های نوک تیز آن‌ها از بین برود.

انواع سنگ لاشه و ویژگی‌های آن

تخته سنگ‌هایی که به روش انفجار معادن به دست آیند و سپس در طراحی خانه مورد استفاده قرار می‌گیرند به چند دسته تقسیم می‌شوند. در زیر سه نمونه از انواع سنگ لاشه را معرفی می‌کنیم.

 • مالون: سنگ مالون یا قواره یا بادبر اولین مدل از سنگ‌های لاشه است. سنگ‌های مالون را با برش‌هایی تمیز می‌کنند و بخش‌های تیز و برنده‌ی آنها گرفته می‌شود. سنگ لاشه مالون در دو مدل نیم‌تراش و کامل‌تراش به فروش می‌رسد که قیمت آنها با هم فرق دارد.

سنگ لاشه مالون

 • ورقه‌ای: نوع دوم سنگ لاشه، سنگ‌های ورقه‌ای هستند. این مدل سنگ‌ها به صورت ورقه ورقه ساخته شده‌اند و پس از انفجار معدن هم لایه‌های آن در کنار هم قرار می‌گیرند. از سنگ‌های ورقه‌ای در مکان‌هایی که نیاز به قطر کم سنگ وجود دارد استفاده می‌شود.
 • کوهی: یکی دیگر از انواع سنگ لاشه، سنگ کوهی است که از آن برای ساخت دیوار و کف محیط های خارج از خانه استفاده می‌شود. سنگ‌های کوهی را پس از برش‌کاری در هنر مجسمه‌سازی هم استفاده می‌کنند.

کف سازی یک حیاط با سنگ لاشه مسطح به همراه چند نهال و گلدان

عده‌‌ای تصور می‌کنند اگر سنگ لاشه را خریداری کنند دیگر نمی‌توانند آن را برش دهند و سطح آن را صاف کنند. نکته‌ای که باید به آن دقت داشته باشید، این است که سنگ‌های لاشه نیز قابلیت کف‌سابی دارند. این کار می‌تواند وقت‌گیر و کاری دشوار باشد. از آنجایی که سنگ‌های لاشه به طور کاملا دست نخورده مورد استفاده قرار می‌گیرند، دارای ناهمواری‌های بسیاری هستند که باید برای استفاده به عنوان کفپوش، سطح صاف و یکدستی داشته باشند.

معمولاً در یک محوطه این امکان وجود دارد که بخشی از آن به عنوان فضایی برای طراحی پارکینگ خودرو در نظر گرفته شود. آلودگی‌های خودرو یا نشت بنزین و روغن بر روی سنگ‌فرش باعث می‌شود تا نظافت سطح مورد نظر کمی دشوار باشد، اما با وجود سطح صاف، نظافت و تمیزکاری در زمان کوتاهی انجام می‌شود.

اجرای سنگ لاشه، سنگ لاشه کف حیاط

پس از اینکه سنگ‌ها به صورت کاملاً یکدست ساب‌زنی شدند، آن‌ها را صیقلی می‌کنند. معمولاً صیقلی کردن سنگ‌ها یک کار اجباری نیست و می‌توانید با توجه به سلیقه و بودجه‌‌ای که در نظر گرفته‌‌اید، این مرحله از کار را اجرا کنید. در واقع صیقلی کردن باعث می‌شود که از یک سنگ‌فرش براق برخوردار شوید.

همچنین اگر می‌توانید هزینه‌های خود را افزایش دهید، از سنگ مالون لاشه استفاده کنید. به دلیل اینکه در این نوع سنگ‌ها زاویه‌ها تراشیده می‌شوند و فرم بهتری پیدا می‌کنند، درنتیجه می‌توانند فضا را زیباتر جلوه دهند. یکدست بودن سطح با سنگ مالون بیشتر به چشم می‌خورد و نامنظمی دیده نمی‌شود.

مزایای استفاده از سنگ لاشه

سنگ لاشه مزایای متعددی دارد که در این بخش به معرفی آن می‌پردازیم:

 • لایه لایه نبودن: از مهم‌ترین مشخصات سنگ‌های لاشه، لایه لایه نبودن سنگ است. زمانی که در بین سنگ، شکافی دیده می‌شود، نشان‌دهنده مقاومت کم سنگ است.
 • تنوع بالا:  به دلیل بافت و استحکام بالایی که این نوع سنگ دارد، در طیف گسترده‌‌ای از فضاها به عنوان کفپوش مورد استفاده قرار می‌گیرد و از این رو یکی از گزینه‌های مقرون به صرفه، کف سازی با سنگ لاشه است.

لاشه سنگ کف، سنگ لاشه کف باغ

 • قیمت پایین:  همچنین به دلیل قیمت پایینی که دارد یکی از پرکاربردترین متریال‌ها محسوب می‌شود
 • استحکام بالا: آن‌ها به دلیل اینکه از استحکام و استقامت بالایی برخوردار هستند، در برابر شرایط آب و هوایی مقاومت بالایی از خود نشان می‌دهند.
 • زیبایی و طبیعی بودن: در این نوع سنگ هیچگونه فرآوری انجام نشده است و حالت طبیعی خود را همچنان همراه دارد
 • مقاوم در برابر ضربه: می‌تواند در برابر ضربات سنگین مقاومت خوبی نشان دهد. در واقع آنچه باعث می‌شود که کیفیت سنگ لاشه، افزایش پیدا کند نوع انفجارها و نحوه استخراج سنگ است.

کاربرد سنگ لاشه

سنگ لاشه دارای اشکال مختلف و ظاهری نامتقارن است. از این رو ممکن است چندان جلوه زیبایی نداشته باشد، اما همین حالت بی‌نظمی، فضایی زیبا را خلق می‌کند. گرچه به دلیل ظاهری که دارد چندان نمی‌توان برای مصارف تزئینی از آن استفاده کرد، اما با همین ظاهر نامتقارن کاربردهایی دارد که بسیار ویژه‌است. از جمله این کاربردها می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • استفاده در کارهای عمرانی مانند پل‌سازی و تونل سازی: یکی از مهم‌ترین کاربردهای سنگ لاشه این است که از آن در کارهای عمرانی مانند ساخت سد، پل‌سازی و تونل سازی استفاده می‌شود. این سنگ‌ها مقاومت بسیار بالایی دارند و به همین دلیل تا چندین دهه بدون هیچ مشکل و تغییری سر جای خود قرار می‌گیرند.
 • کف‌سازی بخش بیرونی ساختمان‌ها، پارک‌ها و باغ‌ها: یکی دیگر از کاربردهای سنگ لاشه و بخصوص سنگ لاشه مالون این است که برای ایجاد معبر در ویلاها، پارک‌ها و خانه‌های مسکونی از آنها استفاده می‌شود. شما می‌توانید برای کف‌سازی و اجرای کفپوش محوطه از انواع سنگ لاشه ساده، ورقه‌ای، کوهی و حتی مالون استفاده کنید.

کف سازی یک مسیر پیاده رو مانند با سنگ لاشه به رنگ های مختلف و درخت کاری در دو طرف آن

 • استفاده برای تزیین دیوار حیاط: سنگ‌های ورقه‌ای یکی از بهترین سنگ‌ها برای تزیین دیوار خانه‌ها هستند. این نوع سنگ‌ها می‌توانند دیوار حیاط خانه یا باغ‌ها را به شکل طبیعی در بیاورند.
 • ساخت پله: سنگ لاشه به دلیل استحکام و مقاومت بالایی دارد برای ساخت راه‌پله هم مورد استفاده قرار می‌گیرد.
 • ساخت آبشار مصنوعی، جوی آب، باربیکیو  و … : در فضاهای عمومی مانند رستوران و کافه‌ها برای ساخت آبشار مصنوعی اولین و بهترین گزینه استفده از سنگ لاشه است. این نوع سنگ‌ها حال و هوای کوهستانی را به محیط می‌آورند. ساخت جوی آب، برکه مصنوعی، باربیکیو و آبنما نیز از دیگر کاربردهای سنگ لاشه است که می‌توانید فضای ویلا یا باغ خود را زیباتر کنید.
 • ساخت باغچه: در محوطه اگر فضای سبز و درختان زیادی وجود دارد، می‌توانید در طراحی باغچه، محل رفت و آمد را با سنگ لاشه مشخص کنید. به دلیل اینکه سنگ‌ها دارای تقارن نیستند، نصب آن‌ها بسیار آسان است و نیازی به مهارت خاصی ندارد، اجرای کف‌سازی با این متریال در زمان کوتاهی انجام می‌شود.

کف سازی قسمتی از حیاط با سنگ لاشه و باغچه ای بزرگ در اطراف آن پوشیده از بوته های گیاه

مطالعه مقاله 9طرح بی نظیر برای باغچه ی پیاده رو را از دست ندهید.

اجرای سنگ لاشه برای کف‌سازی + ویدیو

سنگ لاشه را می‌توان با استفاده از بتن یا ماسه فشرده سخت نصب کرد. نصب با استفاده از بتن بیشتر کارایی دارد و دائمی است، در حالی که اثر ماسه به مرور زمان و رفت و آمدهای مکرر، ممکن است کمتر شود. این سنگ طبیعی راهی آسان برای ایجاد فضایی باورنکردنی است. می‌توانید آن‌ها را برش دهید و با اندازه‌گیری دقیق سطحی یکنواخت را ایجاد کنید. با کمی خلاقیت می‌توانید از آن‌ها به همراه واش بتن در حاشیه گیاهان، درختان و همچنین در طراحی استخر استفاده کنید.

چرا سنگ لاشه برای کف سازی مناسب است؟

سنگ لاشه به دلیل لایه‌لایه نبودن مقاومت بالایی دارد و در گذر زمان دچار آسیب و شکستگی نمی‌شود. این نوع سنگ‌ها از فرایند انفجار معادن جان سالم به در برده‌اند بنابراین استفاده از آنها برای کف سازی فشاری به آنها وارد نمی‌کند. سنگ لاشه می‌تواند تا چندین سال در معرض باران، دمای بالا یا پایین قرار بگیرد و به هیچ وجه تغییر شکل ندهد. استحکام سنگ لاشه باعث شده یکی از بهترین متریال‌ها برای کف سازی باشد.

کف سازی با سنگ لاشه به صورت پلکانی و فضای چمنی نورپردازی شده اطراف آن

نکات مهم در خرید سنگ لاشه جهت کف‌سازی

قبل از انتخاب و خرید سنگ لاشه و اجرای آن در کف، خوب است نکاتی را مدر نظر داشته باشید. در ادامه برخی از این نکات مهم را یادآوری می‌کنیم.

 • بودجه: قبل از انتخاب نوع سنگ لاشه بهتر است بودجه‌ای که برای این کار در نظر گرفته‌اید را محاسبه کنید. ببینید با بودجه‌ای که دارید انتخاب کدام مدل از سنگ‌های لاشه مناسب است. سنگ‌های مالون قیمت بیشتری به نسبت سنگ‌های ورقه‌ای و کوهی دارند.
 • نگهداری از سنگ لاشه: این متریال نیازی به نگهداری خاصی ندارد و تنها با استفاده از جارو کردن می‌توانید سطح آن را تمیز کنید. نوع مالون به دلیل اینکه بیشتر شبیه شکل‌های هندسی است، برای کف‌سازی قسمت جلویی ساختمان می‌تواند گزینه بهتری باشد.

کف سازی حیاط یک ویلا با سنگ لاشه در ابعاد بزرگ به همراه یک صندلی و چند درخت در حیاط

 • استفاده از سنگ‌های ورقه‌ای و کوهی: برای برخی از فضاها از جمله پارکینگ، انباری، بین فضای سبز و درختان، نوع لاشه ورقه‌‌ای و کوهی را می‌توانید استفاده کنید تا هزینه‌های شما کاهش پیدا کند.
 • کیفیت سنگ لاشه: در خرید سنگ لاشه، کیفیت سنگ در اولویت قرار دارد. سنگ نباید دارای شکاف، شکستگی و پوسیدگی باشد. همچنین اگر می‌ خواهید در کف‌سازی، سطحی صاف داشته باشید سعی کنید سنگی را انتخاب کنید که سطحی یکنواخت داشته باشد. از آنجایی که محوطه باز در برابر برف و باران و نور خورشید قرار دارد، سنگ لاشه باید از مقاومت بالایی برخوردار باشد. سعی کنید یک سنگ مرغوب با درجه سختی بالا را انتخاب کنید.

15 نمونه کف سازی با سنگ لاشه

در این قسمت 15 نمونه کف سازی با سنگ لاشه را به شما نشان می‌دهیم تا قبل از انتخاب و خرید ایده‌هایی داشته باشید.

سنگ فرش باغ با سنگ لاشه، اجرای سنگ لاشه کف

بهتر است اجرای سنگ لاشه را با رنگ‌های مختلف انجام دهید تا تنوع رنگی زیبایی در حیاط خانه به وجود آید. نمونه‌ای از این تنوع را در تصویر زیر مشاهده می‌کنید که با رنگ‌های تیره و روشن انجام شده است.

کف پارکینگ با لاشه سنگ، محوطه سازی با سنگ لاشه

سنگ لاشه کف حیاط می‌تواند در کنار چمن و سنگریزه‌ها قرار گیرد. در تصویر زیر نمونه‌ای از این ترکیب کفسازی را مشاهده می‌کنید.

طراحی حیاط با سنگ لاشه

لاشه سنگ کف علاوه بر کف می‌تواند در دیوارهای حیاط هم مورد استفاده قرار گیرد. برای اینکه فضایی یکدست در خانه ایجاد کنید می‌توانید از این متریال استفاده کنید. 

کفپوش سنگ لاشه، کف سازی باغ

تمیز کردن و شستشوی سنگ لاشه کف باغ به راحتی انجام می‌شود مخصوصا اگر از نوع سنگ مالون باشد. این نوع سنگ‌ها به هیچ عنوان خرد نمی‌شوند و فضای خانه را پر از گرد و غبار نمی‌کنند. 

کف سازی باغ با سنگ لاشه، کف سازی محوطه با سنگ لاشه

علاوه بر سنگ فرش باغ با سنگ لاشه می‌توان از این متریال در دیوارهای باغ هم استفاده کرد. در تصویر زیر مشاهده می‌کنید که از سنگ لاشه در رنگ‌های مختلف برای تزیین دیوار استفاده شده است.

سنگ لاشه در کف سازی، سنگ لاشه کف سازی

اجرای سنگ لاشه کف باغ را می‌توانید با سنگ‌هایی با ابعاد نامنظم انجام دهید.

کف سازی باغ، کف سازی باغ با سنگ لاشه

طرح سنگ لاشه کف می‌تواند خیلی ساده باشد و فضای بین لبه‌های آن با بتن پوشانده شود. کف سازی حیاط با سنگ لاشه طول عمر کف خانه تا چندین سال تضمین می‌شود و دیگر نیازی به بازسازی کف نخواهید داشت.

کف سازی محوطه با سنگ لاشه

در تصویر زیر نمونه‌ای از حیاط سازی با سنگ لاشه رنگی را مشاهده می‌کنید که به زیباترین شکل ممکن انجام شده است.

سنگ لاشه در کف سازی

محوطه سازی باغ با سنگ لاشه می‌تواند از ترکیب سنگ‌های معمولی و سنگ‌های رنگی به حالت دایره‌ای هم انجام شود. در تصویر زیر نمونه‌ای از این ایده را مشاهده می‌کنید.

سنگ لاشه کف سازی

طراحی کف پارکینگ با لاشه سنگ باید به گونه‌ای انجام شود که هماهنگی رنگی در تمام محوطه وجود داشته باشد. در تصویر زیر می‌بینید که کف پارکینگ و راه‌پله‌ها با سنگ لاشه پوشانده شده است.

کف سازی باغ با سنگ لاشه

در محوطه سازی با سنگ لاشه باید به ترکیب رنگ‌ها و طرح‌های مختلف توجه ویژه‌ای کرد. می‌توانید از ترکیب رنگ قرمز و مشکی برای کف حیاط استفاده کنید.

کف سازی محوطه با سنگ لاشه

طراحی حیاط با سنگ لاشه را با توجه به ابعاد حیاط انجام دهید و از رنگ‌های مختلف در آن استفاده کنید تا نمای جذاب‌تری به محیط داده شود.

سنگ لاشه در کف سازی

کفپوش سنگ لاشه انواع گوناگونی دارد که قرار گرفتن آن در کنار هم تصویری شبیه تصویر زیر را به وجود می‌آورد.

طرح سنگ لاشه کف، کف سازی حیاط با سنگ لاشه

اجرای سنگ لاشه را می‌توانید با کفپوش قلوه سنگ ترکیب کنید تا متریالی ترکبی که کف محوطه خود داشته باشید.

حیاط سازی با سنگ لاشه، محوطه سازی باغ با سنگ لاشه

سخن پایانی

کف‌سازی در ساختمان، با توجه به کاربردی که فضای موردنظر دارد، می‌تواند متفاوت باشد. آماده‌سازی محوطه ساختمان پروژه‌‌ای نیست که تنها برای سرگرمی و لذت بردن از محوطه باشد، بلکه پروژه‌‌ای است که به خانه شما ارزش می‌بخشد. سنگ‌های طبیعی جاذبه‌های زیبایی دارند و می‌توانند برای سال‌های طولانی بادوام و جذاب باشند. برای افرادی که قصد ندارند برای کف‌سازی محوطه، هزینه زیادی را پرداخت کنند، کف‌سازی با سنگ لاشه بسیار مقرون به صرفه خواهد بود.

کف سازی حیاط یک ویلا با سنگ لاشه به همراه آتشدان و صندلی های سنگی و آلاچیق

در داخل ساختمان‌ها باید از سنگ‌های صاف و یکدست با رنگ‌های روشن استفاده کرد، اما برای محوطه بیرونی ساختمان یکی از متریال‌های کاربردی، سنگ لاشه است. این نوع سنگ به دلیل عدم هیچ گونه فراوری، به طور خام و کاملا دست نخورده مورد استفاده قرار می‌گیرد.

سوالات متداول

سنگ لاشه کف‌سازی باید دارای چه ویژگی‌هایی باشد؟

1. لایه لایه نبودن سنگ لاشه 2. استحکام و دوام بالا 3. مقاوم در برابر شرایط آب و هوایی 4. مقاوم در برابر ضربات سنگین


در چه مواردی می‌توانیم از سنگ لاشه استفاده کنیم؟

سنگ لاشه در کارهای عمرانی، تولید پودر سنگ و کف‌سازی ساختمان‌ها، پارک‌ها و باغ‌ها، محوطه‌سازی فضاهای مختلف مانند استخرها استفاده می‌شوند.


در زمان اجرای کف‌سازی با سنگ لاشه باید به چه مواردی توجه کنیم؟

در زمان اجرا شما می‌توانید از بتن یا ماسه فشرده و سخت برای نصب استفاده نمایید. همچنین می‌توانید به انداز دلخواه برش دهید و در حاشیه گیاهان و جدول‌کشی باغ و پارک استفاده نمایید.