آشنایی با انواع کفپوش آشپزخانه+برآورد هزینه

کفپوش آشپزخانه چوبی، کابینت‌های ام دی اف و جزیره سفید رنگ با صندلی‌های مدرن چوبی

آشپزخانه یکی از پر رفت‌و‌آمدترین نقاط منزل بوده و برخلاف گذشته، امروزه این مکان فقط برای تهیه غذا مورد استفاده قرار نمی‌گیرد. بلکه بسیاری از خانواده‌ها ترجیح می‌دهند، وعده‌های غذایی خود را نیز در آشپزخانه میل کنند. به این ترتیب ساعات زیادی از عمر آن‌ها در آشپزخانه سپری می‌شود. بنابراین لازم است که برای زندگی بهتر، همه عناصر این قسمت از خانه اصولی و استاندارد باشد. کفپوش آشپزخانه یکی از مهم‌ترین عناصر طراحی نه فقط در فضای آشپزخانه بلکه کل منزل بوده و در حال حاضر متریال‌های زیادی برای این منظور در بازار وجود دارد. 

 

سوالات متداول:

انواع کفپوش‌های آشپزخانه کدامند؟

کفپوش‌های آشپزخانه در انواع سرامیکی، سنگی، چوب پنبه‌ای، چوبی، لمینت پلاستیکی، pvc، بامبو، وینیلی و مشمع طراحی و تولید می‌شوند.


کفپوش آشپزخانه باید دارای چه ویژگی‌هایی باشد؟

زیبایی، نظافت آسان، نرمی و راحتی، مقاومت بالا و قابلیت شستشو از جمله ویژگی‌های کفپوش مناسب آشپزخانه می‌باشد.

 

کفپوش آشپزخانه چوبی با کابینت های سبز تیره، جزیره مشکی و چراغ‌های آویز بالای جزیره

شاید همین عامل سبب شود شما نتوانید متریال مناسب برای کفپوش قلب منزل خود را انتخاب کنید. ما در این مقاله تصمیم داریم تمامی باید و نبایدهای انتخاب یک کفپوش مناسب برای آشپزخانه را مورد بررسی قرار دهیم. اگر شما در صدد خرید یک کفپوش مناسب برای آشپزخانه خود هستید پیشنهاد می‌دهیم با مطالعه این مقاله با انواع کفپوش آشپزخانه آشنا شوید.

 

برای انتخاب کفپوش مناسب آشپزخانه به چه نکاتی باید توجه کرد؟

کفپوش آشپزخانه چوبی با کابینت‌های MDF سفید و رنگ چوب، دو چراغ آویز و کاشی های بین کابینتی آبی روشن

کفپوش آشپزخانه از جمله مقوله‌های مهم در انواع سبک‌های طراحی آشپزخانه و دکوراسیون خانه است. به همین دلیل انتخاب متریال مناسب برای آن از اهمیت بالایی برخوردار بوده و باید مطابق با اصول و استانداردهای خاص و تعریف شده برای این منظور صورت بگیرد. در ادامه مطالب ما تصمیم داریم در رابطه ویژگی‌های کفپوش ایده آل برای آشپزخانه صحبت کنیم.

 

زیبا بودن

کفپوش آشپزخانه چوبی، کابینت‌های ام دی اف سفید و رنگ چوب، جزیره چوبی , چهار صندلی چرمی

از آنجایی که میل به زیبایی و زیبا دوستی همواره در باطن و ذات همه انسان‌ها قرار دارد، همیشه اولین معیار برای انتخاب هر چیزی را در زیبایی قرار می‌دهند. این قاعده بر انتخاب کفپوش مناسب آشپزخانه مدرن نیز صدق پیدا کرده و در ردیف معیارهای انتخاب ایده آل قرار دارد. بنابراین کفپوش مناسب برای طراحی آشپزخانه در وهله اول باید زیبا و جذاب باشد.

 

همخوانی با دکوراسیون کلی منزل 

کفپوش آشپزخانه چوبی، کابینت‌های رنگ چوب و سفید، سنگ مرمر بین کابینتی و دیوار زرد رنگ

اصل تناسب، یکی از مهمترین معیارهای یک طراحی ایده آل به شمار می‌رود. بنابراین جهت اجرای یک طراحی مناسب در فضای داخلی منزل، باید تمامی آلمان‌های به کار رفته در آن با یکدیگر تناسب داشته باشند. از آنجایی که کف آشپزخانه به نوعی با تمام اجرای منزل در ارتباط است، باید شما هنگام انتخاب کفپوش برای آن، حتماً به این مقوله توجه کرده و گزینه‌ای انتخاب کنید که اصل تناسب و هماهنگی در طراحی کلی منزلتان را بر هم نزند.

 

سُر و لیز نبودن

کفپوش کاشی طرحدار برای آشپزخانه، کابینت‌هاو جزیره سفید با رویه چوبی و دیواره آجری سفید

کف آشپزخانه نباید سر باشد. زیرا این مکان مدام در معرض رفت و آمد بوده و اگر سر باشد حادثه آفرین خواهد بود. این نکته برای خانواده‌های که در آنها افراد مسن و کودکان خردسال و نوپا وجود دارد از اهمیت بیشتری برخوردار بوده و باید بیشتر مورد توجه قرار بگیرد. به این ترتیب اگر شما صاحب یک فرزند خردسال هستید، باید به این نکته توجه بیشتری داشته باشید .

 

مقاومت بالا در برابر فشار و ضربه

کفپوش آشپزخانه چوبی با دیوار‌های آجری، جزیره سفید، قفسه‌های چوبی و لوازم مشکی

خواسته و یا ناخواسته کف آشپزخانه همواره در معرض برخورد با انواع و اقسام اجسام است. همچنین سنگین‌ترین لوازم منزل شما نظیر یخچال و ماشین لباسشویی در این فضا قرار می‌گیرند. به همین دلیل کفپوش آشپزخانه همواره در معرض فشار و ضربه قرار دارد و لازم است که از کیفیت و دوام بالایی برخوردار باشد.

 

لک‌پذیر نبودن

کفپوش آشپزخانه چوبی، دیوار‌های آجری، جزیره مشکی با صندلی های مدرن و تیرهای چوبی سقف

کف آشپزخانه نسبت به سایر نقاط منزل بیشتر در معرض کثیفی و آلودگی است. به همین دلیل باید کفپوش آن به نحوی انتخاب شود که لک‌پذیر نباشد. زیرا در غیراین‌صورت، کیفیت و تازگی کفپوش در مدت زمان کوتاهی از بین رفته و در هنگام بازسازی آشپزخانه مجبور به تعویض آن خواهید شد.

 

قابلیت شستشو 

کفپوش آشپزخانه چوبی، جزیره طوسی با صندلی‌های مدرن، دو چراغ آویز و کابینت‌های سرمه‌ای

همانطور که مستحضر هستید؛ آشپزخانه مکانی است که برای تهیه و پخت غذا مورد استفاده قرار می‌گیرد. بنابراین علاوه بر رفت و آمد زیاد، پخت و پز و شستشوی ظروف و مواد غذا نیز مزید بر علت شده و کف این مکان بیش را از سایر نقاط منزل در معرض کثیفی قرار می‌دهد. به همین دلیل انتخاب یک کفپوش قابل شستشو برای آشپزخانه بسیار مهم بوده و همواره باید در لیست اولویت‌های شما قرار بگیرد.

 

گرم و نرم بودن

کفپوش آشپزخانه‌ چوبی، جزیره و کابینت‌های سفید، میز ناهارخوری با صندلی‌های مدرن

گرم و نرم بودن کف آشپزخانه یکی دیگر مواردی است که به‌هنگام انتخاب کفپوش برای این فضا دارای اهمیت است. به هر حال ساعات زیادی از عمر خانم‌ها در آشپزخانه سپری می‌شود و سفت و سرد بودن کف آشپزخانه علاوه بر سخت کردن شرایط، سلامتی آن‌ها را نیز به خطر می‌اندازد.

 

ویژگی‌های کفپوش مناسب برای آشپزخانه 

کفپوش آشپزخانه چوبی، کابینت‌های سفید و جزیره طرح سنگ مرمر با صندلی‌های چوبی

با توجه به مطالب ذکر شده، مشخص شد که برای انتخاب کفپوش مناسب آشپزخانه باید بیشتر از سایر نقاط منزل حساسیت به خرج داد. اما سؤالی که همواره در ذهن بسیاری از افراد در این باره نقش می‌بندد، این است که از بین کفپوش‌های بسیار متنوعی که در حال حاضر در بازار وجود دارد، کدام‌یک حاوی تمامی ویژگی‌های ذکر شده هستند. 

 

کفپوش آشپزخانه چوبی، جزیره و کابینت‌های سفید با صندلی‌های طوسی مدرن

واقعیت این است که یافتن کفپوشی که دارای تمامی ویژگی‌های ذکر شده باشد، بسیار سخت است. هر چند که امروزه تولید کنندگان مصالح ساختمانی تلاش‌های زیادی برای این امر کرده و کفپوش‌های زیادی را نیز روانه بازار کرده‌اند. اما با این حال باز هم به سختی می‌توان به‌طور قطعی موردی را یافت که همه ویژگی‌های ذکر شده در مبحث قبلی را دارا باشد. به‌عنوان مثال دو مورد از پرکاربردترین متریال‌ها برای کفپوش شامل سرامیک و چوب پنبه‌ای هستند.

 

کفپوش آشپزخانه سرامیکی طوسی، جزیره و کابینت های سفید و سورمه ای و دو چراغ آویز طلایی

کفپوش سرامیک آشپزخانه بسیار زیبا و شیک بوده و به‌راحتی تمیز می‌شود. اما متاسفانه بسیار سفت و سرد است. کفپوش چوب پنبه‌ای فوق‌العاده نرم و راحت بوده و راه رفتن و نشستن بر روی آن با هیچ محدودیتی برای ساکنان منزل به همراه نخواهد بود. اما متاسفانه این نوع کفپوش به‌دلیل مقاومت کمی که در برابر نفوذ مایعات و رطوبت دارد، در کف آشپزخانه زود خراب می‌شود.

 

مناسب‌ترین کفپوش برای آشپزخانه کدام است؟

کفپوش آشپزخانه چوبی، کابینت‌های خاکستری، جزیره چوبی و سفید با صندلی‌های مدرن

همانطور که گفتیم امروزه؛ تنوع کفپوش‌های کاربردی برای آشپزخانه بسیار بالا بوده و گزینه‌های زیادی وجود دارد که شما می‌توانید از آنها به‌عنوان کفپوش برای آشپزخانه خود استفاده کنید. اما با توجه به مطالبی که ذکر شد، مسلماً این سؤال برای شما به وجود خواهد آمد که انتخاب درست در بین موارد موجود کدام گزینه می‌تواند باشد؟

انتخاب درست در این باره در وهله اول بستگی به ترجیحات شما دارد. در واقع شما باید متناسب با اولویت‌بندی معیارهای خود کفپوش مورد نظر برای آشپزخانه را انتخاب کنید. 

 

کفپوش آشپزخانه سرامیکی، جزیره سفید و صندلی های مشکی و کابینت های سفید و طوسی

به‌عنوان مثال اگر داشتن آشپزخانه‌ای با کف گرم و نرم برای ما در اولویت قرار دارد، باید این گزینه را در درجه اول اهمیت قرار داده و کفپوشی را انتخاب کنید که حاوی ویژگی فوق باشد. اما در صورتی که شما فردی وسواس بوده و نظافت و تمیزی برایتان از اهمیت بالایی برخوردار است کفپوش‌های سرامیک و کاشی گزینه بهتری نسبت به سایر موارد موجود خواهد بود. 

 

کفپوش آشپزخانه سرامیکی کرم رنگ، جزیره آبی و کابینت های طوسی روشن با سه چراغ آویز

اگر بخواهیم از زیبا و چشم نواز بودن کفپوش آشپزخانه که یک امر سلیقه‌ای و وجودی است چشم پوشی کنیم، این موارد از جمله نشانه‌های یک کفپوش خوب برای آشپزخانه به شمار می‌روند:

  •  لیز نبودن
  • مقاومت در برابر ضربه و فشار
  • لک‌پذیر نبودن کفپوش
  •  درصورت لک‌پذیری داشتن قابل شستشو بودن.

برای بررسی این موارد که آیا چنین چیزی وجود دارد یا خیر و هر کفپوش چه قابلیت‌هایی را دارد با ما در ادامه مقاله همراه باشید.

 

آیا لازم است که کفپوش کل منزل یکدست باشد؟

کفپوش آشپزخانه سرامیکی، جزیره سورمه‌ای با رویه سنگی سفید و کابینت‌های سورمه‌ای

یکدست بودن کفپوش کل قسمت‌های منزل یکی از باورهای غلط و رایجی است که در ذهن بسیاری از افراد نقش بسته است. اگر شما هم جزو این دسته از افراد هستید، باید بدانید که این باور با واقعیت‌های طراحی دکوراسیون داخلی در تضاد است. زیرا داشتن وسواس بیش اندازه نسبت به یکدست کردن کل کفپوش منزل، مانع از آن می‌شود که شما بتوانید از کفپوش متناسب با معیارهای خود برای آشپزخانه استفاده کنید.

به‌طور کلی از نظر اصول طراحی انتخاب متریال‌های مختلف جهت کفپوش کردن کف منزل، نه تنها مانعی ندارد، بلکه یکی از راه‌های تفکیک فضاهای مختلف منزل از یکدیگر، نیز استفاده از متریال‌های مختلف است.

 

کفپوش آشپزخانه سرامیک طوسی، کابینت های سبز، جزیره گلبهی و رویه سفید و صندلی های چوبی مدرن

نکته مهم در این باره این است که شما انتخاب‌های هوشمندانه‌ای داشته باشید؛ به نحوی که در متریال‌های انتخاب شده تضاد و ناهماهنگی مشاهده نشود. به‌عبارت دیگر انتخاب متریال‌های مختلف برای کفپوش کل منزل باید به نحوی انتخاب شود که خللی به اصل مهم وجود تناسب و عدم تضاد در طراحی و دکوراسیون خلل وارد نکند.

البته ناگفته نماند در مواقعی که شما احساس می‌کنید فاقد قدرت تصمیم‌گیری ایده‌آل برای انتخاب مناسب هستید، می‌توانید به افرادی رجوع کنید که در این باره مهارت و تجربه بالایی دارند. مسلماً راهنمایی‌های آن‌ها کمک شایانی در پیشگیری از انتخاب اشتباه به شما خواهد کرد.

 

نحوه انتخاب رنگ کفپوش مناسب آشپزخانه 

کفپوش آشپزخانه چوبی، میز ناهارخوری چوبی با صندلی های کلاسیک، کابینت‌ها و جزیره سفید و طوسی

یکی دیگر از چالش‌های بزرگ خرید کفپوش آشپزخانه، انتخاب رنگ آن است. اگر وجود صفا و صمیمیت در کانون خانواده برای شما بسیار مهم بوده و همواره دوست دارید، محیط زندگی خود را گرم و صمیمی کنید، جهت انتخاب رنگ کف‌پوش آشپزخانه دقت بیشتری به خرج بدهید. از دیدگاه طراحان دکوراسیون بهترین ترکیب رنگ آشپزخانه برای ایجاد فضای گرم و صمیمی رنگ‌های روشن، گرم و خنثی نظیر قهوه‌ای روشن، کرم و سفید هستند.

معمولاً انتخاب رنگ و جنس مناسب برای کفپوش در آشپزخانه با رنگ کابینت‌ آشپزخانه رابطه مستقیمی داشته و همواره باید بین رنگ انتخابی برای این دو فاکتور تناسب وجود داشته باشد. به‌عنوان مثال شما می‌توانید کابینت تیره به رنگ قهوه‌ای انتخاب کرده و رنگ کفپوش را کمی دلبازتر نظیر شیری انتخاب کنید.

 

کفپوش آشپزخانه سرامیک سفید، جزیره آبی روشن و کابینت‌های سفید و آبی روشن و کاشی بین کابینتی سفید

نکته قابل ذکر دیگر در این رابطه وجود هماهنگی بین رنگ کفپوش با دیگر تجهیزات موجود در آشپزخانه شیک و مدرن است. همچنین همخوانی رنگ کف با رنگ دیوار و سقف آشپزخانه نیز از جمله مواردی بوده که از دیدگاه طراحی دکوراسیون داخلی اهمیت دارد.

 

رایج‌ترین کفپوش‌های قابل استفاده در آشپزخانه کدام است؟

کفپوش آشپزخانه چوبی با فرش خاکستری، جزیره طوسی و کابینت‌های مشکی

امروزه کفپوش‌های آشپزخانه بسیار متنوع بوده و دست شما برای انتخاب گزینه مناسب همواره باز است. علاوه بر تنوع طرح، رنگ و سایز، کفپوش‌ها از نظر قیمت نیز از تنوع خوبی بهره‌مند هستند و امکان انتخاب یک کفپوش ارزان قیمت برای آشپزخانه که مطابق با اصول طراحی دکوراسیون داخلی باشد، به راحتی میسر است. برخی از رایج‌ترین و پرکاربردترین انواع کفپوش آشپزخانه شامل موارد زیر است:

 

کفپوش سرامیکی

کفپوش آشپزخانه سرامیکی طوسی، کابینت‌های سفید و جزیره طوسی و پنجره سقفی

کفپوش سرامیکی، پرطرفدارترین نوع کفپوش برای آشپزخانه است. هر چند همواره انتقاد سفت و سرد بودن بر این نوع متریال وارد است. اما در عوض شرایط پاکسازی و ضدعفونی آن بسیار راحت بوده و شما می‌تواند در کمترین زمان ممکن با کمترین زحمت در مواقع نیاز آن را تمیز و پاک کنید. به هر حال این ویژگی در فضایی مثل آشپزخانه که کف آن مدام در معرض رفت و آمد و ریخت و پاش قرار دارد، چیزی نیست که خانم‌ها بتوانند به راحتی از آن بگذرند.

 

کفپوش آشپزخانه سرامیکی، کابینت های چوبی و جزیره سفید با چهارپایه‌های چوبی

البته دوام بالا و زیبایی منحصر به فردی که سرامیک به کف آشپزخانه می‌بخشد، نیز مزید بر علت شده و توجه‌ها را بیشتر از سایر متریال‌ها به سمت خود جلب کرده است. به همین دلیل به جرات می‌توان گفت که در کشور ما کفپوش سرامیک بیشترین استفاده را دارد. در حال حاضر این نوع کفپوش با دنیایی از تنوع طرح، سبک، رنگ، اندازه و همچنین بازه قیمتی متفاوت در بازار موجود است. بنابراین شما می‌توانید به راحتی از بین موارد موجود گزینه ایده‌آل و متناسب با دکوراسیون منزل و آشپزخانه خود را در میان آنها بیابید.

 

کفپوش سنگی

کفپوش آشپزخانه سنگی، کابینت‌های طوسی روشن، جزیره خاکستری و میز ناهاخوری و نیمکت چوبی

کفپوش سنگی دیگر متریال پرکاربرد برای کفپوش کردن آشپزخانه است. لازم به ذکر است که اغلب سنگ‌های مورد استفاده برای این منظور، سنگ‌های طبیعی هستند. این گزینه بیشتر مورد استقبال آن دسته از افرادی است که علاقمند به طراحی دکوراسیون منزل خود به سبک دکوراسیون داخلی سنتی هستند. اگر شما هم دوست دارید، طراحی فضای منزل و آشپزخانه خود را با استفاده از سنگ‌های طبیعی به سبک سنتی اجرا کنید، ما سنگ تراورتن متخلخل را پیشنهاد می‌دهیم. زیرا این نوع سنگ سر و لیز نبوده و به همین دلیل بیشتر از سایر موارد برای این منظور مورد استقبال قرار گرفته است.

اما ناگفته نماند که نیاز به آب‌بندی در حین نصب و تمدید آن دو بار در سال برای این نوع متریال واجب بوده و در غیر این صورت زیبایی و جلوه آن از بین خواهد رفت.

 

کفپوش چوب پنبه‌ای

کفپوش آشپزخانه چوب پنبه، کابینت ها و جزیره چوبی با رویه سنگی خاکستری

اگر شما جزو آن دسته از افرادی هستید که نرم و گرم بودن فضای آشپزخانه خود را به هر چیزی ترجیح می‌دهید، این گزینه، پیشنهاد ایده‌آلی برای شما در کنار انواع چوب کابینت در آشپزخانه خواهد بود. متریال چوب پنبه‌ای دارای سطحی نرم و اسفنجی بوده و در صورت انتخاب آن، دیگر نیازی به استفاده از زیراندازهای دیگر نظیر خرید موکت و فرش آشپزخانه نیست. همچنین این نوع متریال تنوع رنگی خوبی دارد و شما را جهت انتخاب رنگ و طرح متناسب با دکوراسیون کلی منزلتان در مضیقه قرار نمی‌دهد.

دیگر نکته قابل ذکر در این باره این است که، هنگام برخورد اجسام با کف آشپزخانه، مانع از ایجاد سر و صدا می‌شود. همانطور که ملاحظه می‌فرمایید، این مورد نیز از جمله متریال‌های ایده آل بوده و مزیت‌های زیادی را در بر دارد. منتهی حفظ بهداشت و پاکسازی و تمیز نگه داشتن آن نسبت به سرامیک، بسیار سخت‌تر است.

 

کفپوش چوبی

کفپوش آشپزخانه چوبی با کابینت‌ها و جزیره سفید با رویه چوبی و صندلی‌های مدرن

کفپوش چوبی، نیز جزو مواردی بوده که استفاده از آن برای کف آشپزخانه روستیک و سنتی رایج است. این متریال فضایی گرم و طبیعی به محیط آشپزخانه می‌بخشد. در حال حاضر مدل‌های پیش‌ساخته این نوع متریال، که نسبت به سایر موارد قدیمی‌تر از استحکام و مقاومت بالای در مقابل فشار، ضربه، لکه‌های آب بهره‌مند هستند، روانه بازار شده‌اند. منتهی قیمت کفپوش‌های چوبی نسبت به سایر موارد بیشتر بوده و شما باید قبل از آنکه به این گزینه فکر کنید، توان مالی و بودجه خود را نیز در نظر بگیرید.

 

کفپوش لمینت پلاستیکی

کفپوش آشپزخانه لمینت طرح چوب، کابینت ها و جزیره خاکستری با رویه چوبی

کفپوش لمینت پلاستیکی تقریباً دارای ویژگی‌هایی مشابه چوب است. منتهی این نوع متریال برخلاف چوب صنعتی بوده و از ویژگی‌های منحصر به فرد چوب طبیعی بی بهره است. به‌طور کلی این گزینه به‌دلیل داشتن شباهت زیاد به ویژگی‌های ظاهری چوب و قیمت مقرون‌به‌صرفه، برای آن دسته از افرادی مناسب است که علی‌رغم علاقه زیاد به کفپوش چوبی، بودجه کافی برای استفاده از آن را ندارند. اگر شما هم در ردیف این دسته جایی دارید، این گزینه به شما کمک می‌کند که کف آشپزخانه خود را تقریباً شبیه به چوب فرش کنید.

 

کفپوش pvc

کفپوش آشپزخانه پی وی سی طرح چوب، کابینت‌های ام دی اف طوسی رنگ و صندلی های چرمی آبی روشن

این مدل کفپوش که با نام pvc شناخته شده است دارای انعطاف‌پذیری بسیار بالا، تنوع رنگ، تنوع مدل و انواع اقسام طرح ها است. این کفپوش‌ها به صورت ورق‌هایی تهیه شده است که هر شخص با توجه به بودجه موجود اقدام به خرید آنها می‌کنند. این کفپوش‌ها به مصرف‌کننده احساس راحتی می‌دهد البته میزان راحتی، به زیرسازی آن نیز بستگی دارد.

 

کفپوش بامبو

کفپوش آشپزخانه بامبو قهوه‌ای رنگ، کابینت‌ها و جزیره سفید و صندلی‌های چوبی

بامبو نام گیاهی است که مبدل به کفپوشی برای آشپزخانه شده است. بامبو مانند چوب است و اگر می‌خواهید که ماده‌ای پایدار برای کفپوش آشپزخانه خود انتخاب کنید، بامبو می‌تواند گزینه ایده‌آلی باشد. در حین خرید توجه داشته باشید که بامبوی موسوی را خریداری کنید که دارای سختی بیشتری است زیرا همه‌ بامبوها جنس یکسانی ندارند.

 

کفپوش وینیلی

کفپوش آشپزخانه وینیل، کابینت‌ها و جزیره سبز و سفید مینیمال و میز نهارخوری چوبی و سفید

کفپوش وینیلی یا به‌عبارت دیگر کفپوش پی‌وی‌سی یک نوع متریال بسیار انعطاف پذیر بوده و در ردیف کفپوش‌های مناسب برای آشپزخانه قرار دارد. در حال حاضر این نوع کفپوش با تنوع بالایی از طرح و رنگ به‌صورت ورق یا تایل به بازار عرضه می‌شود. همچنین تنوع قیمت در کفپوش‌های وینیلی بالا بوده و تمام اقشار جامعه امکان بهره‌مندی و استفاده از این سبک کفپوش را دارند.

مقاومت بالا در برابر نفوذ میکروب‌ها و مایعات از جمله مزایای مهم این کفپوش ضد آب بوده و در صورت ایجاد زیرسازی مناسب برای آن قبل از نصب، راحتی قابل قبولی را با خود به همراه دارد.

 

کفپوش مشمع

‌کفپوش آشپزخانه مشمع سبز و زرد و سفید، جزیره و کابینت‌های سفید و صندلی‌های حصیری

این نوع کفپوش بیشتر مختص افرادی است که دوست‌دار طبیعت هستند. این کفپوش از مواد تجدیدپذیر موجود در طبیعت تولید شده است. کفپوش مشمع از روغن بزرک، کلوفون کاج و چوب پنبه پودر شده ساخته شده است و دارای مقاومت بالا و نرمی به خصوصی است. این محصول باعث می‌شود تا از کار کردن در آشپزخانه نهایت لذت را ببرید و به شما احساس خستگی دست نمی‌دهد.

 

گزینه‌های جایگزین کفپوش

کفپوش آشپزخانه سرامیک سفید با فرش قرمز، کابینت‌ها و جزیره سفید با رویه چوبی

برای مکان‌هایی سخت و محکم که مدام در آنجا فعالیت دارید و موجب خستگی شما می‌شود از تشک‌های ژله‌ای و قالی و قالیچه استفاده کنید.

 

قیمت انواع کفپوش آشپزخانه 

کفپوش آشپزخانه چوبی، کابینت‌ها و جزیره سرمه‌ای و صندلی‌های مدرن چوبی

متاسفانه با توجه به معضلاتی که در حال حاضر اقتصاد کشور ما با آن درگیر است، ارائه یک قیمت ثابت برای هیچ کالا و خدمتی مقدور نیست؛ زیرا عدم ثبات قیمت و افزایش لحظه‌ای قیمت‌ها مدام موجب افزایش هزینه‌های مورد نیاز برای تولید و در نتیجه افزایش قیمت نهایی می‌شود. البته صرف نظر از معضلات ذکر شده، برای ارائه قیمت در این باره معیارهای زیادی دخیل هستند. 

 

کفپوش آشپزخانه چوبی، جزیره سفید با صندلی های مدرن و کابینت‌های سفید و رنگ چوب

به‌عنوان مثال هزینه لازم برای استفاده از کفپوش سرامیک کاملاً متفاوت از هزینه کفپوش چوب است که هر کدام از این موارد نیز متناسب با تنوع طرح رنگ و شکل قیمت‌های متفاوتی را دارند. بنابراین محاسبه و ارائه قیمت کفپوش آشپزخانه نیازمند توجه به موارد مختلف زیادی است. به‌طور کلی جهت برآورد قیمت و محاسبه هزینه مورد نیاز برای کفپوش کردن آشپزخانه موارد مختلفی که می‌توانند موثر باشند. در این قسمت می‌خواهیم به عواملی که در قیمت کفپوش آشپزخانه مؤثر است اشاره کنیم:

 

کفپوش آشپزخانه چوبی، کابینت‌ها و جزیره طوسی روشن و پنجره بزرگ با فریم مشکی

  •  اولین عامل موثری که در قیمت کفپوش موثر است، متراژ آشپزخانه می‌باشد. مسلما هر چه متراژ آشپزخانه بیشتر باشد، قیمت نیز افزایش پیدا می‌کند.
  •   پس از متراژ، دومین عامل مهم مدل کفپوش انتخابی و جنس کفپوش است که می‌تواند بسیار موثر باشد.
  •  بر همگان آشکار است که جنس کفپوش و میزان مرغوبیت و درجه چندم بودن کفپوش بر قیمت کفپوش اثرگذار است.
  • بعد از خرید کفپوش مورد نظر آشپزخانه نوبت به نصب این کفپوش می‌رسد و نصب، مشمول هزینه‌ است.

 پنجمین عامل موثر در قیمت، هزینه زیرسازی محل مورد نظر در صورت نیاز به زیرسازی است. در آخر می‌توان به هزینه‌های رفت و آمد، ایاب و ذهاب نیز اشاره کرد.

 

دلیل تمایل خانم‌های ایرانی به استفاده از قالی و قالیچه در آشپزخانه 

کفپوش آشپزخانه چوبی، فرش سنتی، دیوار‌های سفید و کابینت‌های خاکستری

اکثر خانه‌های ایرانی دارای آشپزخانه‌هایی با کفپوش سفت و سخت هستند و همین امر باعث بروز کمر درد و پا درد ‌می‌شود. آشپزخانه در واقع مکانی است که خانم‌ها زمان زیادی را در آن گذر می‌کنند و نیازمند این است که این محل جایی نرم و راحت باشد که به کمر و پا آسیب وارد نکند. به همین دلیل بانوان ایرانی برای فراهم کردن مکانی نرم و جلوگیری از آسیب به بدن اقدام به پهن کردن قالی و قالیچه می‌کنند. پهن کردن قالی و قالیچه موجب می‌شود این بستر سفت و سخت به بستری نرم و راحت مبدل شود.

اما این روش علاوه بر این مزیت دارای معایبی نیز است. از جمله این معایب می‌توان به این مورد اشاره کرد که قالی، محلی مناسب برای جمع شدن انواع میکروب و باکتری است و از این لحاظ می‌تواند دردسرهای جدیدی را همراه خود داشته باشد.

 

چرا نباید در آشپزخانه از قالی و قالیچه استفاده کنیم؟

کفپوش آشپزخانه چوبی با فرش سنتی، کابینت‌های سفید و صفحه رویی سنگی مشکی

همان‌گونه که می‌دانید بهترین محل برای زندگی یک میکروب یا باکتری در لا به لای تار و پود یک قالی است. شما زمانی که در آشپزخانه مشغول انجام کاری هستید یا در حال شستن ظرف هستید ممکن است در بهترین حالت تنها فقط مقداری آب بر روی فرش شما بریزد و در بدترین حالت ظرف غذا بر روی فرش بریزد. این کار باعث می‌شود تا چند وقت بوی بد غذا شما را آزار دهد.

در این مواقع تنها راه حل موجود شستن فرش است. ولی آیا شما می‌توانید هر روز اقدام به شستن قالی کنید که این بوی بد از بین برود؟ مسلما شما نمی‌توانید هر روز این فرش را بشویید پس این راه حل و استفاده از فرش برای آشپزخانه راه حل مناسبی برای کفپوش کردن آشپزخانه نیست و باید فکر اصولی برای این مورد کرد.

 

کف آشپزخانه‌های ایرانی چگونه است؟

کفپوش آشپزخانه چوبی با کابینت‌ها و جزیره سفید، سه چراغ آویز و بین کابینتی کرم و قهوه ای

شاید این قسمت از مقاله برای شما عزیزان از بخش دیگر مقاله جذاب تر باشد. در این قسمت می‌خواهیم ببینیم که در خانه‌های ایرانی کدام کفپوش‌ها دارای مصرف بیشتری هستند. همان‌طور که می‌دانید در ایران بیشتر کفپوش‌های استفاده شده از جنس سفت و سخت هستند. دلیل این انتخاب را می‌توان شستشوی مداوم آشپزخانه توسط بانوان ایرانی جهت جلوگیری از آلودگی است.

 

کفپوش آشپزخانه چوبی، کابینت‌ها و جزیره سفید، چراغ‌های آویز و چهارپایه‌های مشکی

علاوه بر این موضوع این نوع کفپوش‌ها دارای سختی و مقاومت بالایی در برابر ضربه دارند. مورد سوم در دسترس‌تر بودن این نوع کفپوش را نیز می‌توان به یکی از دلایل استفاده بیشتر این نوع کفپوش‌ها بیان کرد. در کنار تنوع مدل‌ها و درجه‌بندی آن‌ها هر شخص با توجه به بودجه خود کفپوش مورد تطابق با بودجه خود را انتخاب می‌کند. همه این موارد را می‌توان از دلایل استفاده بیشتر از این نوع کفپوش را بیان کرد.

 

جمع‌بندی: راهنمای انتخاب کفپوش مناسب برای آشپزخانه

کفپوش آشپزخانه چوبی، کابینت‌ها و جزیره قوس دار سفید با چهار چراغ‌ آویز

کفپوش برای آشپزخانه از جمله موارد مهم در طراحی و دکوراسیون منزل بوده که انتخاب گزینه مناسب و اجرای صحیح آن همواره نیاز به دقت و توجه بالایی دارد. امروزه متریال‌های متنوعی در بازار وجود دارند که شما می‌توانید متناسب با معیارهای خود و همچنین رعایت اصول کلی طراحی دکوراسیون داخلی گزینه مناسب را انتخاب کنید.

اما به‌طور کلی توصیه ما این است که قبل از هر اقدامی برای این منظور، ابتدا به کارشناسان و متخصصان حوزه طراحی دکوراسیون داخلی مشورت کنید. زیرا این افراد با توجه به تجربه، مهارت و دانشی که در بین باره دارند، به شما کمک خواهند کرد متناسب با اولویت‌ها و معیارهای خود انتخابی مناسب در چارچوب، رعایت استانداردهای حاکم بر این حوزه بگیرید.