آموزش جامع کشت و پرورش گیاه آویشن

تصویری از کاشت گیاه آویشن در گلدان قهوه ای

تقریبا در همه باغچه ها جایی برای انواع مختلف آویشن وجود دارد. بسته به نوع، این گیاه می تواند به صورت مسطح رشد کرده و کف باغچه را بپوشاند، روی یک دیوار بالا برود، در یک گوشه کوچک مرتب رشد کند، همراه با یک ردیف بوته های کوچک گرد لبه باغچه را بپوشاند یا به راحتی در یک گلدان کاشته شود. این گیاه به عنوان یک گیاه چند ساله همیشه سبز در بیشتر مناطق، به جز مناطقی با آب و هوای شدید مثلا خیلی سرد یا خیلی گرم و مرطوب، قابل پرورش است. گل های سفید، صورتی و بنفش کمرنگ آن زنبور های گرده افشان را به خود جذب کرده و از این جهت به سایر گیاهان خوراکی نیز سود می رساند.

پیشنهاد می‌کنیم مقاله برنامه ریزی و طراحی مناسب باغچه با کاشت گیاهان خوراکی را مطالعه فرمایید.

هیچ باغچه سبزی بدون آویشن کامل نیست. بیشتر باغبانان و آشپز ها از آویشن معمولی با نام علمی، تیموس ولگاریس، استفاده می کنند؛ اما انواع دیگر آن نیز به سرعت در حال معروف شدن هستند. شاخه و برگ و گل های این گیاهان از گونه ای به گونه دیگر تفاوت دارد، پس شما می توانید همه باغچه را یک نوع آویشن بکارید یا انواع مختلف آن را با هم ترکیب کنید و ظاهر متنوع تری به منظره باغچه خود بدهید.

نکته: همه انواع آویشن برای آشپزی استفاده نمی شوند. اگر قصد استفاده از آویشن در آشپزخانه را دارید، بهتر است نوع آویشنی را که انتخاب می کنید، چک کنید.

 

کاشت و پرورش گیاه آویشن در منزل و مراقبت های لازم از آن

نیاز به نور: به نور کامل خورشید نیاز دارد.

نیاز به آب: پس از کاشت به آب کمی نیاز دارد.

مناطق مناسب پرورش: آویشن به عنوان یک گیاه چند ساله همیشه سبز در بیشتر مناطق به راحتی رشد می کند و زنده می ماند؛ به جز مناطقی با آب و هوای شدید مثلا خیلی سرد یا خیلی گرم و مرطوب.

بهترین فصل پرورش: بهار تا پاییز؛ اگر هوا خیلی گرم و مرطوب باشد، ممکن است گیاه در تابستان از بین برود.

زمان کاشت: اوایل بهار؛ البته در مناطقی با زمستان های گرم در پاییز.

انواع محبوب آن: آویشن زیره‌ای، آویشن معمولی، آویشن فرانسوی، آویشن لیمویی، آویشن Lime، آویشن مادر، آویشن پرتقالی و نقره ای.

پیشنهاد می‌کنیم مقاله محوطه سازی با گیاهان همیشه سبز را مطالعه فرمایید.

کاشت و نحوه نگهداری از گیاه آویشن در خانه

کاشت و داشت:

شما می توانید گیاه را از دانه شروع کنید، ولی کاشت جوانه معمولا راحت تر و پیدا کردن جوانه آسان تر است. یک نقطه آفتابی انتخاب کنید. آویشن به خوبی در خاک خشک، ضعیف و اندکی قلیایی رشد می کند، اما نیاز به سیستم زهکشی عالی دارد. برای کاشت در گلدان، ظرف انتخابی باید حداقل ۲۵ سانتی متر باشد.گیاهان را با فاصله حدود ۱۵ تا ۳۰ سانتی متری از هم بکارید. تا زمان رشد ریشه ها، گیاه به طور مکرر به آب نیاز دارد، اما پس از آن فقط در حدی که خشک نشوند آب بدهید. این گیاه نیازی به کود ندارد.برای این گیاه معمولا مشکلات کمتری اتفاق می افتد. ممکن است گاهی کنه های عنکبوتی یا هجوم مورچه ها را مشاهده کنید. در آب و هوای گرم و مرطوب، پوسیدگی ریشه و کرم های حلقوی می توانند تبدیل به مشکل شوند.

کندن یا بریدن نوک برگ ها و گل ها راحت ترین شیوه برای مرتب و سالم نگه داشتن گیاه و تشویق آن به رشد گیاه بیشتر است. در بهار، بعد از آخرین سرما، بیشتر هرس کنید و اگر گیاه بیش از حد رشد کرد، دوباره در نیمه تا اواخر تابستان هرس کردن را تکرار کنید. می توانید گیاه را تا اندازه یک سوم سایز آن کوتاه کنید. دقت کنید که هنگام هرس، قسمت های جدید در حال رشد را نبرید.

در مناطق سردتر، در زمستان روی آن را بپوشانید و مراقبت کنید. آویشن معمولا به طور آزادانه دانه جدید تولید می کند. بعد از چند سال گیاه ممکن است آثار کهنگی و پیری را نشان دهند، در آن زمان می توانید گیاه را با یک گیاه جدید جایگزین کنید.

پیشنهاد می‌کنیم مقاله چگونه از باغچه زمستانی خود لذت ببریم. را مطالعه فرمایید.

نحوه برداشت و مراقبت های لازم در پرورش گیاه آویشن

برداشت:

نوک برگ و گل ها را در هنگام نیاز بچینید.

 

اگر شما نیز در مورد پرورش این گیاه تجربه ای دارید، با ما به اشتراک بگذارید.