کاور شوفاژ چیست؟ همه آن چیزی که باید در مورد کاور رادیاتور بدانید!

کاور شوفاژ چوبی و حصیری در اتاقی با دیوارهای طوسی، قرنیز سفید و کفپوش پارکت قهوه ای روشن

این‌روزها شوفاژ در اکثر خانه‌های آپارتمانی تنها وسیله گرمابخش محسوب می‌شود. برای اینکه فضای اشغال شده توسط رادیاتور به صورت بهینه استفاده بشود می‌توان از کاور شوفاژ که در ادامه با کاربرد و انواع آن آشنا می‌شوید، بهره برد.

شوفاژ یکی از وسیله‌های گرمابخش است که در دنیای امروز طرفداران زیادی دارد. این وسیله گرمایشی که به راحتی می‌توان در خانه و یا محل کار از آن استفاده کرد، بی خطر بوده و انرژی کمتری مصرف می‌کند. اگر منزل شما هم توسط پره‌های شوفاژ گرم می‌شود، حتما می‌دانید که متناسب با متراژ خانه از چندین رادیاتور استفاده خواهد شد. به همین دلیل بخشی از فضای خانه یا محل کار شما با پره‌های رادیاتور اشغال می‌شود.

بهترین راه حل برای این امر استفاده از کاور شوفاژ است. روکش شوفاژ به شما فضای ثابتی می‌دهد، تا بتوانید از آن به درستی استفاده کنید. اما اگر تا کنون از کاور رادیاتور چیزی نمی‌دانستید، نگران نباشید. ما در این مقاله شما را با روکش شوفاژ، انواع آن، مزایا و معایب احتمالی‌اش آشنا می‌کنیم. با ما همراه باشید.

 

سوالات متداول:

کاور شوفاژ در چند مدل طراحی می‌شود؟

کاور شوفاژ در انواع چوبی، ام دی اف، پارچه‌ای و نمدی طراحی و تولید می‌شود.


استفاده از کاور شوفاژ چه مزایایی دارد؟

1. جلوگیری از تماس مستقیم با پره‌های گرم شوفاژ و سوختگی 2. جلوگیری از شنیدن صدای حرکت آب در لوله‌های رادیاتور 3. استفاده از فضای بلااستفاده به صورت مفید 4. کمک به زیباسازی و هارمونی فضای منزل

 

کاور شوفاژ چیست؟

کاور شوفاژ از جنس چوب و به رنگ مشکی زیر پنجره و در اتاقی با دیوارهای سفید

حتما تاکنون به پره‌های رادیاتور برخورده‌اید که از نظر شما زیبایی محیط را کم کرده باشد. روکش شوفاژ یک پوشش مناسب از جنس‌های مختلف است که به راحتی روی رادیاتور قرار می‌گیرد. این روکش تمامی سطح رادیاتور را می‌پوشاند و دیگر از آن پره‌های قدیمی و زمخت خبری نیست. این‌روزها هزینه تعویض پره شوفاژ همچون سایر موارد تعمیراتی بسیار بالا رفته است. بنابراین تعویض شوفاژ صرفا به جهت زیباسازی کار منطقی نیست. شما به راحتی می‌توانید با استفاده از کاور رادیاتور فضای اشغال شده آن را زیباتر جلوه بدهید.

 

کاور شوفاژ به همراه قفسه هایی در دو طرف به شکل میز کنسول و به رنگ سفید زیر پنجره

روکش برای شوفاژ علاوه‌بر زیباسازی فضای خانه یا محل کار می‌تواند به استفاده کاربردی از آن محیط کمک کند. همان طور که می‌دانید پره‌های شوفاژ فضای زیادی را اشغال می‌کنند. درواقع شما آن بخش از فضای خود را کاملا از دست می‌دهید. اما روکش رادیاتور با پوشش‌دهندگی کامل سطح شوفاژ به شما کمک می‌کند تا از آن فضا به بهترین شکل استفاده کنید.

 

روکش شوفاژ چه کاربردی دارد؟

کاور شوفاژ قهوه ای رنگ و حصیری به عنوان طاقچه‌ای دکوراتیو با وسایل تزئینی

شوفاژها در خانه‌های مسکونی به خصوص آپارتمان‌ها یکی از اصلی‌ترین وسایل گرمایشی به‌‌شمار می‌آیند. اما ممکن است به دلیل استفاده تعداد زیادی پره شوفاژ این وسیله گرمابخش فضای زیادی را اشغال کند. بهترین راه حل این است که با کمک کاور شوفاژ از آن فضا استفاده بهینه کنیم. یکی از مهم‌ترین کاربردهای روکش شوفاژ را باید جلوگیری آن از سوختن و تماس مستقیم کودکان با پره‌های گرم دانست. عده‌ای فکر می‌کنند کاربرد روکش برای رادیاتور در ایجاد نمایی شیک و مدرن و جلوگیری از تماس مستقیم خلاصه می‌شود. این تفکر اشتباه است. 

 

کاور شوفاژ به شکل میز کنسول مستطیل شکل و با استفاده از تخته های چوبی

در دنیای امروز معماری و دکوراسیون داخلی برای کاور رادیاتور طراحی‌های مختلفی انجام می‌شود. در ادامه با خاص‌ترین و مدرن‌ترین کاربردهای روکش رادیاتور آشنا خواهید شد.

 •       تبدیل روکش شوفاژ به میز کنسول
 •       تبدیل روکش رادیاتور به میز آرایش
 •       تبدیل روکش شوفاژ به نیمکت‌های فانتزی برای نشستن
 •       تبدیل روکش رادیاتور به کتابخانه
 •       تبدیل روکش شوفاژ به میز مطالعه یا میز کار
 •       تبدیل روکش رادیاتور به کمد کوچک
 •       تبدیل روکش شوفاژ به یک فضای دکوراتیو و تزئینی

البته توجه داشته باشید که پوشش شوفاژ شما باید به نحوی طراحی شود، تا در صورت لازم بتوان به راحتی آن را از روی پره‌های شوفاژ برداشت. تعمیرکاران شوفاژ در اکثر مواقع هنگام برداشتن کاورهای رادیاتور برای سرویس پره‌ها به مشکل برمی‌خورند. این موضوع می‌تواند تاثیر مستقیمی بر روی دستمزد آن‌ها داشته باشد.

 

آشنایی با انواع کاور برای شوفاژ

کاور شوفاژ به رنگ طوسی روشن و زیر پنجره در کنار سه پایه فلزی مشکی برای قرار دادن گلدان

یکی از مهم‌ترین موارد در طراحی و ساخت روکش شوفاژ توجه به جنس آن است. شاید تصور کنید پوشش رادیاتور را می‌توان از هر جنسی تولید کرد. اما اگر کمی دقت کنید متوجه می‌شوید که متریال به کار رفته در ساخت این کاورها اهمیت زیادی دارد. اهمیت این قضیه از آن رو مهم است که اگر جنس روکش شوفاژ شما مناسب نباشد، می‌تواند باعث گرم شدن آن پوشش بشود. درواقع روکش رادیاتور اگر داغ شود و گرما را به خود جذب کند، پوشش مناسبی نخواهد بود. به همین دلیل از کاور شوفاژ فلزی برای طراحی و ساخت روکش نمی‌توان استفاده کرد.

 

کاور شوفاژ از جنس چوب و با ترکیب رنگ سفید و رنگ چوب مقابل دیوار سفید

 توجه به این موضوع که مواد اولیه ساخت روکش شوفاژ در برابر گرما تغییر شکل ندهد، اهمیت زیادی دارد. متریال به کار رفته در روکش رادیاتورها باید همچون یک عایق گرما عمل کنند. همچنین توجه به این مورد که مواد اولیه پوشش رادیاتور قابل اشتعال نباشد هم یکی‌دیگر از موارد بسیار مهم به‌شمار می‌آید. در ادامه این بخش شما را با انواع کاور مناسب برای شوفاژ که از بهترین جنس ساخته می‌شوند، آشنا می‌کنیم.

 

کاور چوبی شوفاژ

کاور شوفاژ پره‌ای با طرح چوب قهوه ای

پوشش چوبی رادیاتور یکی از طراحی‌های خلاقانه و مدرن محسوب می‌شود. در دنیای امروز معماری و انواع سبک‌های دکوراسیون داخلی استفاده از چوب بسیار رواج داشته و آن را به عنوان طراحی همه‌پسند می‌شناسند. قاب چوبی رادیاتور می‌تواند علاوه‌بر زیباسازی محیط، القاکننده حس آرامش و صمیمیت فضای پذیرایی شما باشد.

امروزه در طراحی دکوراسیون داخلی از پوشش چوبی رادیاتور در قسمت‌های مختلف خانه از جمله اتاق پذیرایی و دکوراسیون اتاق خواب استفاده می‌شود. اگر پوشش شوفاژ شما از نوع چوب باشد به راحتی می‌توانید با طراحی‌های خلاقانه کاملا کاربردی از آن استفاده کنید. کاور چوبی شوفاژ با رنگ‌های مختلف مورد استفاده قرار می‌گیرد. رنگ چوب سفید و قهوه‌ای یکی از پرکاربردترین پوشش چوبی رادیاتور برای اتاق پذیرایی به‌شمار می‌آیند.

 

کاور ام‌دی‌اف شوفاژ

کاور شوفاژ ام دی اف طوسی رنگ با رویه رنگ چوب مقابل دیوار سبز با قرنیز سفید

کاور ام‌دی‌اف شوفاژ همان پوشش چوبی رادیاتور است اما کمی شیک‌تر و مدرن‌تر. اگر به دنبال رنگ‌های خاص برای قاب چوبی رادیاتور خود هستید، بهترین انتخاب کاور ام‌دی‌اف است. کاورهای ام‌دی‌اف تنوع رنگ بالایی دارند. همچنین از مزیت استفاده روکش رادیاتور به شکل ام‌دی‌اف می‌توان به کیفیت بسیار بالای آن اشاره کرد. کاورهای ام‌د‌ی‌اف عایق مناسبی محسوب می‌شوند و گرما را جذب خود نمی‌کنند.

 این‌روزها یک طراحی‌ پرطرفدار در دکوراسیون داخلی خانه وجود دارد. این مورد که اگر پلان آشپزخانه شما به صورت باز طراحی شده و کابینت‌ ام‌دی‌اف دارد، بهتر است روکش شوفاژ اتاق پذیرایی را از جنس پوشش چوبی انتخاب کنید. این هماهنگی موجب جلوه بیشتر منزل شما خواهد شد.

 

روکش شوفاژ پارچه‌ای

کاور شافاژ پارچه ای کرم رنگ با لبه‌های چوبی در اتاقی با دیوارهای سفید و کفپوش چوبی

اگر به دنبال راه حلی هستید تا با هزینه کمتر ظاهر پره‌های شوفاژ خود را زیبا کنید، پیشنهاد ما به شما روکش رادیاتور پارچه‌ای است. این نوع روکش‌ها به دلیل بافت پارچه انعطاف‌پذیر هستند، همچنین به دلیل تنوع بالای طرح و رنگ طرفداران زیادی دارند. شاید تصور کنید، پارچه‌ها به دلیل استحکام کمتر به درستی روی رادیاتور قرار نمی‌گیرند و کاربردی نخواهند بود.

این تصور تا حد زیادی درست است. اما اگر هدف شما صرفا زیباسازی آن بخش از منزلتان است و می‌خواهید پره‌های قدیمی شوفاژ را بپوشانید، روکش رادیاتور پارچه‌ای انتخاب درستی خواهد بود. شما به راحتی می‌توانید با انتخاب پارچه‌های ضخیم همچون کتان در هر رنگ یا مدلی که دلخواهتان است، مشکل انعطاف‌پذیری بیش از حد آن را برطرف کنید.

 

روکش شوفاژ نمدی

کاور شوفاژ از جنس نمد و به رنگ طوسی در اتاقی با کفپوش چوبی و دیوارهای سفید

کاور شوفاژ نمدی پوشش‌هایی از جنس نمد هستند. این نوع از کاورهای رادیاتور صرفا جهت زیباسازی طراحی شده‌اند و به استفاده بهینه از فضای اشغال شده کمکی نمی‌کنند. قیمت روکش شوفاژ نمدی نسبت به نوع کاور چوبی شوفاژ یا ام‌دی‌اف ارزان‌تر است. حتی در برخی موارد بانوانی که در حرفه خیاطی مهارت دارند، خودشان این کاورهای نمدی را می‌دوزند. نمد نسبت به پارچه مقاومت بیشتری داشته و روی پره‌های شوفاژ صاف‌تر قرار می‌گیرد.

معمولا روکش رادیاتور نمدی را با تنوع بالا در طرح، رنگ و مدل تولید می‌کنند. بنابراین اگر شما از آن دسته افراد هستید که به ست بودن وسایل منزلتان اهمیت می‌دهید، روکش رادیاتور نمدی انتخاب درستی خواهد بود. به این دلیل که تنوع رنگ و طرح در این نوع از روکش‌های شوفاژ باعث می‌شود به راحتی آن را با سایر وسایل منزل ست کنید.

 

تاثیر روکش شوفاژ بر زیباسازی منزل

کاور شوفاژ چوبی به رنگ نسکافه ای در سرویس بهداشتی با کاشی های کرم و قهوه ای

شوفاژ یکی از وسایل گرمایشی است که نمی‌توان زود به زود آن را تعویض کرد. به همین خاطر ممکن است به دلیل استفاده مداوم دچار آسیب‌دیدگی شود و ظاهر آن تغییر کند. همچنین این وسیله گرمایشی حدود 6 ماه از سال بلا استفاده بوده و تنها بخشی از فضای خانه را اشغال می‌کند. بنابراین می‌توان با یک ایده دکوراسیون داخلی خلاقانه از آن به بهترین شکل استفاده کرد. شما می‌توانید با انتخاب یک روکش برای رادیاتور، متناسب با فضای منزلتان باعث هارمونی بیشتر آن محیط بشوید.

 

کاور شوفاژ سفید رنگ و پنجره پنجره به عنوان میز کنسول با سه جاشمعی با ارتفاع مختلف روی آن

برای درک بهتر این موضوع اتاق پذیرایی را تصور کنید که سبک چیدمان آن مدرن است. یک کاور چوبی شوفاژ با طراحی زیبا و خاص می‌تواند به زیباتر جلوه دادن این فضا کمک کند. همچنین برای خانه‌هایی با سبک دکوراسیون سنتی، می‌توانید از پوشش چوبی رادیاتور سنتی یا پوشش نمدی-پارچه‌ای شوفاژ استفاده کنید. به همین دلیل متخصصین امور دکوراسیون داخلی، روکش شوفاژ را یکی از موارد مهم در هماهنگ‌ساز بخش‌های مختلف منزل معرفی می‌کنند.

 

بررسی مزایا و معایب نصب کاور رادیاتور

کاور شوفاژ سفید رنگ و به عنوان میز کنسول در راهروی ورودی خانه با درب قهوه ای تیره

همیشه بین علاقه‌مندان نصب روکش رادیاتور و مخالفان این پوشش وسیله گرمایشی اختلاف نظر فراوانی وجود داشته است. برخی از افراد با نصب روکش شوفاژ موافق هستند و آن را کاربردی می‌دانند. اما برخی دیگر معتقدند این پوشش از رسیدن گرمای کافی به بخش‌های مختلف منزل جلوگیری می‌کند. شما از موافقان نصب روکش رادیاتور هستید یا انجام این کار را بیهوده می‌دانید؟ اگر برای تصمیم‌گیری در این مورد تردید دارید با ما همراه باشید، در ادامه به بررسی مهم‌ترین مزایا و بزرگ‌ترین مشکلات نصب روکش شوفاژ می‌پردازیم.

 

مهم‌ترین مزایای نصب کاور شوفاژ

کاور شوفاژ با پره های چوبی و صفحه رویی ام دی اف سفید رنگ زیر پنجره با فریم چوب

 •       از تماس مستقیم با پره‌های گرم شوفاژ و سوختگی جلوگیری می‌کند.
 •       از شنیدن صدای حرکت آب در لوله‌های رادیاتور و هر صدای اضافی دیگر جلوگیری می‌کند.
 •       می‌توان از فضای بلا استفاده به صورت مفید بهره برد. (تبدیل کاورهای شوفاژ به نیمکت، کمد، کتابخانه، میز کار و…)
 •       به زیباسازی و هارمونی فضای منزل شما کمک می‌کند.
 •       هزینه خرید و نصب کاور رادیاتور از تعویض آن کمتر است.

 

بزرگ‌ترین معایب نصب کاور شوفاژ

کاور شوفاژ مینیمال کرم رنگ با پره‌های افقی کنار صندلی چوبی با پارچه مخمل سبز روی کفپوش پارکت

 •       برخی معتقدند نصب کاور رادیاتور از رسیدن گرمای کامل به بخش‌های مختلف منزل جلوگیری می‌کند. درواقع شوفاژ کارایی اصلی خود یعنی گرما بخشیدن را از دست خواهد داد.
 •       اگر روکش شوفاژ از جنس درستی ساخته نشود (به عنوان مثال فلزی باشد) می‌تواند با داغ شدن باعث سوختگی و خطرات احتمالی دیگر بشود.
 •       اگر در انتخاب اندازه درست روکش رادیاتور دقت نکنید ممکن است فضای زیادی اشغال شود. برخی برای بالا بردن اثر گرمایشی رادیاتور، بخشی از فضای روکش آن را از درون خالی می‌گذارند. که این کار می‌تواند فضای بیشتری را اشغال کند.

 

هزینه طراحی و ساخت روکش شوفاژ

کاور شوفاژ کرم رنگ در نشیمنی مینیمال با مبل ال طوسی، کوسن سفید و تابلو و گلدان های دکوری

برخی از افراد طراحی پوششی برای شوفاژ را یک هزینه اضافی می‌دانند. این موضوع کاملا به هدف شما از طراحی و ساخت روکش رادیاتور بستگی دارد. اگر شما از آن دسته از افراد هستید که بحث زیبایی‌شناسی برایتان اهمیت ویژه‌ای دارد، این کار را بیهوده نمی‌دانید. همچنین افرادی که تلاش می‌کنند، همه فضاهای بلا استفاده منزلشان را به کار بگیرند، با هزینه کردن برای روکش شوفاژ موافق هستند. شما از کدام دسته از افراد هستید؟

 

کاور شوفاژ برای کنج دیوار به صورت ال و به رنگ طوسی زیر پنجره هایی با پرده گلدار رنگی

قیمت روکش رادیاتور به عوامل زیادی بستگی دارد. شاید یکی از مهم‌ترین عوامل در برآورد هزینه روکش‌های شوفاژ را بتوان جنس آن دانست. اینکه شما از چه متریالی برای ساخت روکش رادیاتور استفاده می‌کنید، اهمیت زیادی دارد. برخی از متریال‌ها قیمت کمتری داشته و برخی دیگر در دسته مواد اولیه گران‌قیمت قرار می‌گیرند. مثلا کاور رادیاتور چوبی یا ام‌دی‌اف به نسبت پارچه‌ای یا نمدی قیمت بیشتری خواهد داشت. بنابراین ابتدا بودجه خود را درنظر بگیرید سپس جنس روکش شوفاژ را انتخاب کنید. عامل مهم بعدی در برآورد قیمت روکش‌های رادیاتور، نوع طراحی و مدل آن‌هاست.

 

کاور شوفاژ سفید رنگ با رویه چوبی تیره رنگ مقابل دیواری با کاغذدیواری کلاسیک طرحدار با زمینه فیروزه ای

 اگر شما روکش‌های بسیار مدرن با اشکال خاص طراحی کنید، قطعا باید هزینه بیشتری بپردازید. برخی از افراد کاور شوفاژ خود را به میز کار و یا کتابخانه شیکی تبدیل می‌کنند. این مدل طراحی‌ها هزینه روکش رادیاتور شما را افزایش می‌دهد. البته نمی‌توان از زیبایی که فضای شما می‌بخشند غافل شد. بزرگی یا کوچکی پره‌های شوفاژ یکی‌دیگر از مواردی هستند که می‌تواند برآورد هزینه روکش رادیاتور شما را بالا پایین کند. بنابراین با درنظر گرفتن این سه عامل مهم، بهترین گزینه را برای کاور و روکش شوفاژتان انتخاب کنید.

 

جمع‌بندی: روکش برای رادیاتورهای خانه، هزینه اضافی یا وسیله‌ای کاربردی؟

کاور شوفاژ ام دی اف سفید رنگ با سه قفسه سمت راست و بوفه همرنگ روی آن

در خانه‌های آپارتمانی امروزی شوفاژ مهم‌ترین عامل گرمایشی به‌شمار می‌آید. اما برخی اوقات ظاهر قدیمی یا بزرگ آن‌ها باعث می‌شود، تا افرادی که به زیبایی‌شناسی منزلشان اهمیت می‌دهند، ناراضی باشند. در این مواقع بهترین راه حل انتخاب یک کاور شوفاژ متناسب با فضای شماست. این کاور رادیاتور علاوه‌بر اینکه به زیبایی آن بخش از خانه کمک می‌کند، می‌تواند باعث استفاده کاربردی از شوفاژ بشود. اما این وسیله کاربردی برای شوفاژ مخالفان و موافقان خودش را دارد. 

شما از کدام دسته هستید؟ ما در این مقاله شما را با انواع کاور و روکش شوفاژ آشنا کردیم همچنین مزایا و معایب آن را با شما به اشتراک گذاشتیم.