کامل‌ترین مرجع دکوراسیون پذیرایی

نشیمنی با مبلمان کرم و نارنجی با یک دیوار سرتاسر پوشانده شده با قفسه و دکوری

اتاق پذیرایی، یکی از مهم‌ترین فضاهای خانه‌های ایرانی است که معمولا برای پذیرایی از آن استفاده می‌شود. افراد خانه نیز در صورت نبود نشیمن خانوادگی، از اتاق پذیرایی برای دورهمی‌های خانوادگی استفاده می‌کنند. به دلیل اینکه مهمانان معمولا در اتاق پذیرایی زمان بیشتری را می‌گذارند، بنابراین در طراحی دکوراسیون پذیرایی باید دقت لازم را نمود تا طرح و رنگ زیبایی برای آن انتخاب شود. رنگ دیوار و کف، انتخاب دکوریجات، جنس و طرح مبلمان، نوع چیدمان اتاق پذیرایی و … تاثیر بسزایی در زیبایی پذیرایی و کل خانه خواهند داشت، بنابراین ما سعی نموده‌ایم در این مقاله شما را با انواع چیدمان و دکوراسیون پذیرایی آشنا کنیم.

سوالات متداول:

چگونه مبلمان را در فضای پذیرایی چیدمان کنیم؟

چیدمان مبلمان به صورت مربعی، مستطیلی، ال شکل انجام می‌شود اما شما باید متناسب با سبک دکوراسیون داخلی و مساحت فضای پذیرایی چیدمان مبلمان را انجام دهید.


از چه سبک‌هایی می‌توانیم برای طراحی دکوراسیون فضای پذیرایی استفاده کنیم؟

سبک‌های مدرن، کلاسیک، آرت دکو، آسیایی، معاصر، ساحلی، صنعتی، مدیترانه‌ای، مراکشی، روستیک واسکاندیناوی برای طراحی دکوراسیون پذیرایی استفاده می‌شوند.


از چه نوع لوازمی برای تزئین فضای پذیرایی استفاده کنیم؟

گل‌ها و گلدان‌های تزئینی، ظروف چینی و مسی، انواع کوسن‌های مبلی، آینه‌کاری‌ها، وسایل چوبی تزئینی و انواع نورپردازی‌ها از لوازمی هستند که برای تزئین فضای پذیرایی به کار می‌روند.


برای طراحی دکوراسیون پذیرایی به سبک مدرن باید به چه مواردی توجه کنیم؟

پالت‌های رنگی خنثی برای رنگ‌آمیزی دیوارها، سقف و کف همچنین انتخاب مبلمان‌های ساده و شیک به همراه پرده‌های حریری ساده پنجره‌ها در طراحی دکوراسیون به سبک مدرن بسیار پرکاربرد هستند.

 

دکوراسیون اتاق پذیرایی به سبک ایرانی

تصویر نشیمنی با یک دیوار آجری و مبلمان خاکستری و زرد به سبک ایرانی

در طراحی دکوراسیون اتاق پذیرایی خانه‌های ایرانی، معمولا چند ویژگی مشترک وجود دارد که از آن‌ها در طراحی داخلی خود استفاده می‌کنند. این ویژگی به شرح زیر هستند:

 • معمولا در خانه‌های ایرانی از رنگ‌های خنثی مانند سفید، کرم و بژ به عنوان رنگ اصلی برای رنگ دیوار پذیرایی به کار گرفته می‌شود. رنگ‌های قهوه ای، زیتونی، طلایی و یشمی نیز برای سایر لوازم مهم، مانند مبلمان، پرده پذیرایی و دکوریجات مورد استفاده قرار می‌گیرد.
 • یکی دیگر از ویژگی‌های مشترک دکوراسیون پذیرایی ایرانی، مبلمان سلطنتی مانند مبل فرانسوی است و به صورت مبل و کنسول‌های سلطنتی مورد استفاده قرار می‌گیرد؛ همچنین در دکوراسیون پذیرایی سفید طلایی، معمولا رنگ پایه‌های مبلمان‌های سلطنتی نیز قهوه‌ای و طلایی می‌باشد.
 • چیدمان مبل در خانه‌های ایرانی معمولا متقارن و با نظم است، که حس رسمی بودن به فضای پذیرایی و مهمانان را خواهد داد.
 • با توجه به اینکه خانه‌های امروزی معمولا با پلان باز ساخته می‌شوند؛ مبلمان و ناهارخوری را به گونه‌ای قرار می‌دهند که با چیدمان لوازم، متوجه کاربرد فضاها خواهیم شد.
 • علاوه بر سایز پنجره مناسب، که برای روشنایی فضای پذیرایی بسیار مناسب است، استفاده از لوستر در دکوراسیون داخلی نیز می‌تواند نور و زیبایی بیشتر در فضا ایجاد کند.
 • دیگر لوازم مشترک در خانه‌های ایرانی شامل: فرش ایرانی، گل و گیاهان، آینه، شومینه و سطوح سنگ مرمر هستند، که می‌توانند در جلوه بیشتر پذیرایی کمک کنند.

 

چیدمان پذیرایی

نشیمنی به رنگ کرم با یک دیوار شیشه ای بزرگ و یک شومینه خاکستری

برای طراحی دکوراسیون پذیرایی بهترین راهکار، دیدن نمونه‌های متعدد از چیدمان پذیرایی و کسب اطلاعات کافی از سبک‌های معماری است؛ این کار شما را در انتخاب سبک مناسب خود و همچنین انتخاب مناسب اشیاء کمک می‌کند. شما می‌توانید با دانستن اطلاعات کافی از سبک موردنظرتان و ترکیب آن با سلیقه خود، به طرح زیبا و مورد علاقه‌تان دست پیدا کنید. همچنین توجه به نکاتی که در ادامه خواهیم گفت، می‌تواند به بهتر دیده شدن دیزاین شما کمک کند.

 • برای انتخاب سبک مناسب باید دقت کنید که چه مواردی در الویت قرار دارد، برای مثال: بهتر است دکوراسیون پذیرایی خانواده‌هایی که فرزند کوچک دارند، شلوغ و دارای اشیاء بسیار نباشد، که امکان شکستن آن‌ها توسط فرزندشان بیشتر شود، همچنین شما می‌توانید سبک اتاق پذیرایی را با توجه به رنگ مورد علاقه‌تان انتخاب کنید.
 • برای انتخاب مبل مناسب علاوه بر زیبایی، به کاربرد بهتر آن نیز توجه کنید؛ مبل‌های راحتی نسب به مبل‌های کلاسیک و رسمی، فضای غیررسمی را ایجاد می‌کنند و در عوض استفاده از آنها راحت تر از مبلمان کلاسیک است.
 • توجه کنید که فرش عضو مهمی در دکوراسیون پذیرایی است و باعث ایجاد بعد در فضا می‌شود. فرش با سایز مناسب را برای پذیرایی خود انتخاب کنید، در خرید فرش باید دقت کنید که فرش شما به اندازه‌ای باشد که تنها سطح زیر پایه‌های جلوی مبل را پوشش دهد و همچنین در سمتی که مبلمان نیست، بین 25 تا 50 سانتی متر از دیوار فاصله داشته باشد.
 • یکی از اصول طراحی دیوار پذیرایی، به‌کارگیری آثار هنری منتخب شما است؛ بهتر است دیوار خالی نباشد و با آثاری مانند: عکس، نقاشی، خطاطی و حتی یک آینه زیبا دیزاین شود؛ می‌توانید این آثار را به صورت متقارن یا نامتقارن، ولی با نظم بر روی دیوار نصب کنید.
 • نورپردازی مناسب می‌تواند در دنج و زیبا شدن فضای پذیرایی، تاثیر بسیاری داشته باشد. کمبود نور طبیعی در درون خانه، می‌تواند به طراحی ضعیف فضا کمک کند. اگر یک اتاق پذیرایی با پنجره‌های بزرگ دارید، می‌توانید با نصب پرده‌هایی سبک و نیمه شفاف، اتاق را با استتفاده از نور در تمام طول روز، روشن کرده و بزرگتر نشان دهید. البته امروزه برای هدایت نور طبیعی به داخل اتاق‌های ساختمان‌هایی که امکان دریافت نور طبیعی ندارند، فضایی به نام پاسیو را طراحی می‌کند که نقش مهمی در نورپردازی خانه دارد.
 • در صورتی که پنجره‌های بزرگ نداشته باشید و یا اتاق شما آفتابگیر نباشد، می‌توانید با استفاده از نور‌های مصنوعی، کمبود نور طبیعی را جبران کنید. شما می‌توانید از دو نوع نورپردازی استفاده کنید؛
  1. نورپردازی مستقیم، مانند لوستر که می‌توانید برای زیبایی مرکز پذیرایی یا میز پذیرایی استفاده کنید، البته قدرت نور لوستر‌های پذیرایی نباید زیاد و آزار دهنده باشد و همچنین می‌توانید در دکوراسیون نشیمن از چند لوستر با نور کم نیز استفاده کنید.
  2. نورپردازی غیر مستقیم مانند چراغ دیوارکوب، آباژورها، چراغ‌هایی که با باتری کار می‌کنند که در میان ظرف‌های چینی و سنگ‌های تزئینی کاربرد دارند، همچنین هالوژن و نورمخفی سقف‌های کاذب، که باعث روشنایی دور تا دور سقف و دیده شدن جزئیات سقف می‌شوند نیز گزینه مناسبی برای نورپردازی هستند.
 • هنگام طراحی دکوراسیون پذیرایی و چیدمان لوازم، باید به نقشه اتاق پذیرایی توجه کنید، چیدمان اتاق‌هایی با نقشه مستطیل، ال شکل و مربعی متفاوت است، همچنین باید مسیر رفت و آمد، نقطه کانونی یا تاکید و همچنین فضایی برای گفتگو نیز مشخص شود.

نکته: فضایی مانند قسمتی از دیوار یا سقف یا قسمتی از اتاق که دوست دارید هنگام ورود افراد در وهله اول جلب توجه کند را نقطه کانونی یا نقطه تاکید می گویند.

 

دیزاین پذیرایی مستطیل شکل

نشیمن مدرن و ساده مستطیل شکلی به رنگ کرم قهوه ای و قاب های روی دیوار

برای دیزاین پذیرایی مستطیل شکل، راه غلط یا درست وجود ندارد. این چیدمان تنها به سلیقه و نحوه طراحی شما بستگی دارد. برای چیدمان پذیرایی مستطیل شکل، با فکر کردن به نوع کاربرد نشیمن خود شروع کنید. آیا از اتاق پذیرایی تنها برای پذیرایی از مهمانان و دوستان استفاده می‌کنید؟ یا علاوه‌بر پذیرایی از مهمانان، ازاین اتاق، برای گفتگو با اعضا خانواده و تماشای تلویزیون نیز استفاده می‎‌کنید؟ آیا در اتاق پذیرایی، علاقه‌مند به داشتن شومینه هستید یا داشتن قسمتی به عنوان کتابخانه به شما آرامش می‌دهد؟ همه‌ی خواسته‌های خود را در لیستی برای خود یادداشت کرده و روی اولویت‌های خود و خانواده‌تان متمرکز شوید. بعد از مشخص کردن اولویت‌ها، باید برای دکوراسیون پذیرایی مستطیل شکل برنامه‌ریزی کرده و نکاتی که در ادامه خواهیم گفت را رعایت کنید.

 

تصویر نشیمنی با مبلمان U شکل و شومینه ای به عنوان نقطه کانونی

اولین‌کاری که باید انجام دهید، انتخاب نقطه کانونی یا مرکز اتاق پذیرایی است. جایی که شما می‌خواهید در نگاه اول بیشتر جلب توجه کند؛ معمولا تلویزیون و شومینه یا کتابخانه، می‌توانند بخش‌های مهم یک اتاق باشند که جلب توجه می‌کنند. بهتر است، برای اتاق‌های مستطیل شکل، تلویزیون را به عنوان نقطه مرکزی انتخاب کنید و با توجه به آن، چیدمان پذیرایی خود را انجام دهید. اگر شومینه یا تلویزیون در پذیرایی خود ندارید، می‌توانید از فرش به عنوان نقطه مرکزی اتاق استفاده کنید.

 

تصویر اینفوگرافی شده ای از دو نوع چیدمان در شیمن مستطیل شکل

تصویر یک اینفوگرافی از دو مدل چیدمان برای تقسیم پذیرایی مستطیل شکل

می‌توانید پذیرایی خود را به قسمت‌های کوچک‌تری تقسیم کنید که مناسب برای مطالعه، گفتگو یا حتی فضایی برای کار باشد. البته همانطور که گفته‌ایم، همه چیز بستگی به نوع کاربرد نشیمن شما دارد. همچنین، می‌توانید در صورت داشتن فضای کافی و میز ناهارخوری و مبلمان ست، دکوراسیون اتاق را به ترکیبی از اتاق پذیرایی به همراه ناهارخوری تبدیل کنید.

 

تصویر نشیمن بزرگی با مبلمان سبز و پنجره های بلند تمام قد

اگر تغییر دکوراسیون برای شما سخت نیست، در صورت داشتن شومینه می‌توانید در فصل زمستان مبلمان را در اطراف شومینه قرار دهید و همچنین در فصل تابستان، فضایی نزدیک به باغ یا پنجره انتخاب خوبی خواهد.

هنگام دیزاین پذیرایی مستطیل شکل دقت کنید، فضاهای مناسبی برای رفت و آمد و دسترسی به قسمت‌های مهم اتاق مانند: تلویزیون یا شومینه و … را ایجاد کنید، همچنین سعی نکنید اتاق پذیرایی را شلوغ کنید.

مطالعه مقاله ایده های کاربردی برای تزیین دیوار شومینه را از دست ندهید.

 

تصویر تلویزیون و میز تلویزیون براق سفیدی در یک نشیمن با گیاهان اطراف آن

قسمتی از اتاق که نور مستقیم خورشید به آن مکان نمی‌تابد و باعث آزار شما هنگام تماشای تلویزیون نمی‌شود، موقعیت مناسبی برای قرارگیری تلویزیون خواهد بود، همچنین باید دسترسی راحتی به تلویزیون نیز داشته باشید.

نشیمن بزرگ مستطیلی کرم رنگ با دو میز چوبی جلو مبلی

اگر اتاق پذیرایی شما مستطیل خیلی طولانی و باریک است، می‌توانید به‌جای استفاده از میز بزرگ در چیدمان پذیرایی، از دو میز استفاده کنید که علاوه‌بر دسترسی راحت‌تر افراد، جابه‌جا کردن آن‌ها نیز راحت خواهد بود.

 

یک نشیمن مستطیلی طوسی و کرم دو فرش برای هر بخش نشیمن

اگر فضا را به دو قسمت تقسیم کرده‌اید، کف هر قسمت را با فرشی مناسب با فضای ایجاد شده پوشش دهید. بهتر است، به جای استفاده از مبل 2 یا 3 نفره با طراحی بزرگ، از مبلمان کوچک که توجه بیشتری را جلب می‌کند در فضای دکوراسیون پذیرایی کوچک خانه استفاده کنید.

 

مبلمان رنگی در نشیمنی مستطیلی با اتومان آبی آسمانی

شما می‌توانید جایگزین مناسبی برای میز‌های مبلمان خود پیدا کنید، هنگامی که می‌خواهید روی مبلمان بنشینید و کتاب بخوانید یا فیلم تماشا کنید، اتومان‌ها می‌توانند فضای مناسبی برای استراحت دادن به پاهای شما فراهم کنند.

 

چیدمان پذیرایی ال شکل

تصویر روشن نشیمن ال شکل بزرگی با مبل نیم ست کرم و کوسن های آبی

وقتی در پذیرایی منزل محل قرارگیری لوازم را تعیین می‌کنید، چیدمان دکوراسیون پذیرایی ال شکل (l-shape) می‌تواند یک چالش باشد. اما با ترفندها و ایده‌های خاص، می‌توانید این چیدمان را بدون مشکل انجام دهید. البته بعضی اتاق‌های ال شکل، فضای مناسبی برای ترکیب اتاق ناهارخوری و پذیرایی نیز می‌باشند؛ اگر در چیدمان لوازم دقت کنید، می‌توانید بهترین دیزاین را برای اتاق پذیرایی ایجاد کنید.

 

نشیمن ال شکلی با کفپوش چوبی و مبلمان طوسی

مبل ال شکل را انتخاب کنید؛ انتخاب مبلمان ال شکل، می‌تواند گزینه خوبی برای اتاق پذیرایی ال شکل باشد زیرا بین فضا و لوازم ارتباط برقرار می‌شود. همچنین، این مبل‌ها بسیار راحت هستند و به شما اجازه پذیرایی همزمان از بسیاری از مهمانان را می‌دهد و یا حتی فضای مناسبی، برای دراز کشیدن و تماشای تلویزیون را فراهم می‌کند.

 

تصویر یک اتاق پذیرایی ال شکل که با استفاده از رنگ آن را به دو بخش نشیمن و غذاخوری تقسیم کرده است

امروزه طراحی اتاق‌ها با مضمون و سبک‌های متفاوت از هم روز به روز بیشتر مد می‌شوند. به عنوان مثال ممکن است یک خانه دارای: یک اتاق خواب با دکوراسیون به سبک ژاپنی، یک آشپرخانه به سبک مدیترانه ای، دکوراسیون پذیرایی به سبک مینیمالیستی و حتی یک اتاق کار به سبک مدرن باشد. هنگام انتخاب سبک برای چیدمان پذیرایی ال شکل حتما فکر کنید؛ به عنوان مثال حتما به این واقعیت فکر کنید، اگرچه در حال حاضر بین دو قسمت اتاق پذیرایی ال شکل تفاوت‌هایی وجود دارد اما چون دیواری بین دو قسمت وجود ندارد، پس آنها نیز به عنوان یک اتاق شناخته می‌شوند، به همین دلیل بهتر است برای دیزاین این اتاق از پالت رنگ یا سبکی یکسان استفاده شود.

در صورتی که بخواهید نشیمن ال شکل شما به دو قسمت بسته یا محصور تقسیم شود، حتما لازم نیست این تقسیم‌بندی با اجرای دیوار صورت بگیرد، می‌توانید از روش‌های دیگری نیز استفاده کنید. به عنوان مثال: از انواع پارتشین‌های چوبی، شیشه‌ای، ام دی اف، آکوستیک، پارتیشن‌های تک جداره و دوجداره و همچنین پارتیشن‌های متحرک یا پاراوان استفاه کنید. از وسایل چوبی تزئینی و همچنین قفسه‌ و شلف کتاب و سایر لوازمی که در اختیار دارید استفاده کنید؛ این لوازم علاوه‌بر تقسیم‌بندی فضاها، به زیبایی اتاق نیز کمک می‌کنند.

 

چیدمان پذیرایی مربع شکل

تصویری از یک نشیمن مربع با مبمان سفید و پنجره های بزرگ

وقتی چیدمان دکوراسیون پذیرایی مربع شکل به خوبی طراحی شود می‌تواند به عنوان نقطه کانونی یک خانه عملکرد خوبی داشته باشد. اتاق‌هایی که دارای شکل مربع هستند اگر از نظر بصری متعادل باشند و همچنین با مبلمان و پالت رنگ مناسب تزئین شده باشند ظاهری زیبا را نمایش می‌دهند؛ اما یافتن بهترین مبلمان و چیدمان مناسب آن در یک اتاق نشیمن مربعی، می‌تواند یک چالش باشد. برای جلوگیری از عدم تعادل در اتاق، هنگام انتخاب و قرار دادن مبلمان به دقت بیشتری نیاز است. ما در ادامه سعی کرده‌ایم ایده‌هایی را برای دیزاین بهتر این نوع اتاق‌ها در اختیار شما قرار دهیم.

 

تصویر نشیمن مربعی کوچک با نقطه کانونی تلویزیونپلان نشیمن مربعی با مبلمان ال روبه روی تلویزیون

طراحی دکوراسیون پذیرایی در تصویر بالا شامل: یک کاناپه ال شکل در سمت چپ، یک میز تحریر در انتهای نشیمن، همچنین میز و تلویزیون در سمت راست است. ترکیب میز تحریر و میز و تلویزیون دارای وزن بصری‌ای تقریبا مشابه مبل ال شکل است. میزی نسبتا کوچک به زیبایی در قسمت وسط مبلمان قرار گرفته است. نتیجه چیدمان این پلان، یک اتاق متعادل با دسترسی راحت به لوازم موردنیاز است. علاوه‌بر این، فضای بین مبل و تلویزیون باعث می‌شود اتاق خیلی بزرگتر از آنچه که هست دیده شود. همچنین با استفاده از فضای عمودی و ایجاد قفسه‌های کتاب در ارتفاعی مناسب از فضای موجود بهترین بهره را خواهید برد.

 

تصویر نشیمن مربعی با مبلمان طوسی خاکستری و درب شیشه ایپلان یک نشیمن مربع با دو صندلی روبه روی کاناپه

پلان این اتاق نشیمن دارای دو صندلی راحتی روبروی یک کاناپه دنج است. یک میز با اندازه متوسط ​​در وسط اتاق قرار گرفته است و یک فرش بزرگ تیره به ترکیب مبلمان در یک فضای منسجم کمک می کند. نحوه چیدمان مبلمان در این اتاق نشیمن، آن را به فضای استراحتگاهی دنج برای گفتگوهای آرام تبدیل می‌کند . چراغ و گیاه بلند در گوشه‌های اتاق باعث زیبایی فضا می‌شود. همچنین رنگ سبز گیاهان آپارتمانی به خوبی با رنگ‌های خنثی مبلمان ترکیب می شود.

 

تصویر نشیمن مربعی کوچکی با مبلمان ال شکل آبی و آشپزخانه ای در امتداد دیوارپلان یک نشیمن مربع با طراحی باز

این اتاق نشیمن مربعی با پلان باز نمونه‌ی استفاده مفید از فضای کوچک است. کاناپه، میز و تلویزیون قطعات اصلی این اتاق هستند. اما آنچه این فضا را منحصربه‌فرد می‌کند آشپزخانه کوچک در امتداد دیوار مقابل است. کاناپه‌ی آبی آسمانی، نقطه مرکزی از لحاظ بصری برای این اتاق است. به همین ترتیب، این قطعه بازدیدکنندگان را به نشستن، گپ زدن و آرامش فرا می‌خواند. و آنچه این اتاق نشیمن مربع را بسیار عالی‌تر می‌کند، میز کوچک مجاور کاناپه است. این میز، در حالی که کاربرد بسیار خوبی دارد هر دو طرف اتاق را نیز به هم متصل می‌کند.

 

تصویر نشیمنی با دیوار سبز، میز تلویزیون چوبی و کفپوش چوبی پلان یک نشیمن مربعی با کاناپه، میز، اتومان و صندلی

این اتاق نشیمن مربعی شکل دارای یک کاناپه نسبتاً بزرگ به شکل L، به همراه صندلی راحتی، میز، اتومان و فرش است. این قطعات به گونه‌ای چیده شده‌اند که میز تلویزیون چوبی زیبا، در دیوار مقابل نقطه کانونی است. قسمت مبله اتاق نشیمن دارای وزن بصری است، به خصوص با لوستر بزرگی که بر روی سقف آویزان شده است. دیوار سبز مجاور تلویزیون، کمی وزن بصری اضافه می‌کند اما فضای اتاق کاملاً متعادل به نظر نمی‌رسد. برخی از دکورهای دیواری روی دیوار تلویزیون برای رسیدن به تعادل بصری راضی‌کننده، بسیار کمک می‌کنند.

 

تصویر یک نشیمن مربع روشن با کاناپه کرم رنگ مجاور تلویزیون و میز جلو مبلی مربعپلان یک اتاق نشیمن مربع با کاناپه ای در مجاورت تلویزیون

این اتاق نشیمن مربعی، دارای یک کاناپه بلند 3 نفره و کم عرض در مجاورت میز و تلویزیون است. یک میز مربع با اندازه متوسط که ​​بین کاناپه و صندلی‌های آن طرف اتاق قرار گرفته است. میز کوچک با چراغ در کنار تلویزیون، کمی وزن بصری لازم را اضافه می‌کند. فرشی با مساحت مناسب که به موازات میز و تلویزیون قرار دارد به یکپارچه‌سازی فضا کمک می‌کند. تعادل کلی این اتاق نشیمن مربعی می‌تواند با تعویض صندلی‌های کوچک با صندلی‌های بزرگتر بهبود یابد. این صندلی‌های کوچک و نازک وزن بصری زیادی اضافه نمی‌کنند.

 

نشیمنی و دیوارپوش چوبی و کاناپه خاکستری پلان یک نشیمن به سبک مدرن و مینیمال

طراحی دکوراسیون پذیرایی تصویر بالا به سبک مینیمالیسم مدرن است. در این پلان یک کاناپه خاکستری براق روبروی تلویزیون قرار گرفته است و یک میز کوچک به عنوان یک قطعه تکمیل‌کننده عمل می‌کند. یک کنسول نسبتاً بزرگ در کنار دیوار مجاور مبل قرار گرفته است. پالت رنگ خنثی این اتاق، با پرده‌های قهوه‌ای و نور طبیعی فراوان باعث جذابیت فضا می‌شود. در حالی که این اتاق نشیمن مربعی شکل تنها دارای چند تکه مبلمان است ولی اتاق بسیار متعادل است و چهار دیوار اتاق همگی به طور مساوی با مبلمان پوشانده شده‌اند.

 

تصویر نشیمنی مربعی با یک کاناپه آبی و پرده های طوسی و تلویزیون روی دیوارپلانی از یک نشیمن مربعی مینیمال با کاناپه

این اتاق نشیمن مربعی نیز دارای طرحی مینیمالیستی است، و اتاق خالی بودن یا کمبود چیزی را احساس نمی‌کند. در پلان این اتاق احساس می‌شود سمت راست اتاق خیلی سنگین به نظر برسد اما پرده‌هایی که دور دیوار قرار می‌گیرند کمی وزن ایجاد می‌کنند و به گره زدن دو طرف اتاق به یکدیگر کمک می‌کنند. رنگ آبی روشن کاناپه نیز از غالب شدن بیش از حد وزن آن بر فضا، جلوگیری می‌کند. میز طلایی کوچک کنار پنجره وزن بصری مورد نیاز آن قسمت از اتاق را اضافه می‌کند. و همچنین رنگ آبی کاناپه در دکوراسیون طلایی می‌تواند ترکیب زیبا و جذابی باشد.

 

تزئینات اتاق پذیرایی

تصویر نشیمن دکور شده ای با شومینه و قفسه های دیواری

تزیینات اتاق پذیرایی و چیدمان مناسب لوازم زیبا به همراه طراحی دکوراسیون ستون پذیرایی، می‌تواند تاثیر بسیاری در جلوه و چشمگیر بودن فضای خانه داشته باشد. ما سعی نموده‌ایم، در این بخش ایده‌هایی را برای زیبایی بیشتر دکوراسیون پذیرایی، در اختیار شما بگذاریم؛ لطفا با همراه باشید.

شومینه ای با دیوار سفید و طاقچه چوبی و دکوری ها و گیاهانی روی طاقچه

یک اتاق با دکوراسیون سفید، لازم نیست بی روح و ساده باشد. می‌توانید با اضافه نمودن گل و گلدان، سینی‌های تزیینی و ظروف بر روی طاقچه، زیبایی و رنگ را به فضای خود هدیه دهید.

تصویر گیاه بزرگی و با گلدان حصیری جلوی یک دیوار آبی و میز طلایی

بخش یا گوشه‌ای از اتاق که خالی است را می‌توانید با گل‌های زیبا و بلند به همراه انواع گلدان‌های زیبا، تزیین کرده و به یک نقطه مهم تبدیل کنید.

شومینه آجری به رنگ سفید روی یک دیوار زرد کمرنگ یک نشیمن کوچک

اگر شومینه‌ای از جنس آجر دارید می‌توانید با رنگ نمودن آجر، فضای شومینه و دکوراسیون پذیرایی خود را تغییر داده و تنوع را ایجاد کنید.

نشیمنی با مبلمان طوسی قرمز و میز جلومبلی گرد طلایی

استفاده از میزهای گرد، تقریبا در هر سایز و سبکی قابل استفاده هستند. میزهای گرد، باعث می‌شوند هنگام راه رفتن از کنار میز یا برداشتن وسیله از زیر آن، به علت نداشتن گوشه‌های تیز نیاز به توجه خاصی نداشته باشد و کارها راحت‌تر صورت بگیرد.

نشیمنی با دیوار سرمه ای و مبلمان سفید و قرمز با قاب شومینه ای سفید

می‌توانید برای رنگ دیوارها، جایگزین مناسبی به جای رنگ‌های خنثی پیدا کنید. مانند رنگ دیوار در تصویر بالا که نمایش کاغذ دیواری زیبا در پس زمینه‌ای آبی، فضای شگفت‌آوری را بوجود آورده است.

نشیمن کوچکی با دیوار آجری و فرش قرمزی با نقش های هندسی و شومینه روی دیوار

با استفاده از فرش‌هایی با رنگ زیبا، زیبایی مبلمان به رنگ خنثی را دو چندان کنید، همچنین کوسن‌هایی با رنگ مشابه فرش نیز می‌تواند ترکیب جالبی ایجاد کند.

نشیمن پرنور و روشنی با دیوار شیشه ای با پرده های نازک سفید و مبلمان

بهترین و سریع‌ترین راه برای ورود نور طبیعی به درون خانه، استفاده از پرده‌های نازک به جای پرده‌های کلفت و سنگین است. برای بلندتر دیده شدن دیوار‌ها، بهتر است ارتفاع پرده از پنجره بیشتر باشد و تا کف اتاق پذیرایی امتداد داشته باشد.

مطالعه مقاله 6 ترفند برای بلندتر نشان دادن سقف های کوتاه را از دست ندهید.

نشیمن بزرگی با با مبلمان کرم و نارنجی و سقف بلند سفید با تیرهای چوبی

تیرهای چوبی در طراحی سقف پذیرایی، تضاد خوبی با مبلمان مدرن در یک خانه روستایی ایجاد کرده‌اند.

 

نشیمن با مبلمان و میز جلو مبلی مشکی با دیوارها و کفپوش سفید و پنکه سقفی مشکی

این اتاق آفتابگیر فوق‌العاده جذاب و مدرن، از ترکیب رنگ سیاه و سفید برای ایجاد نمایی زیبا استفاده کرده است.

 

نشیمنی با دیوار ها و مبلمان کرم و آبی و فرش آّی و شومینه روی دیوار

اگر فردی عصبی هستید و دوست ندارید از رنگ‌های خنثی دور شوید، رنگ آبی را به رنگ‌های خنثی اضافه کنید. همانطور که در تصویر می‌بینید، با توجه به ترکیب رنگ دکوراسیون داخلی، رنگ بژ دیوارها و رنگ آبی مبلمان، فرش و دکوری‌ها، فضای آرامش‌بخشی را ایجاد کرده است.

 

دکوراسیون پذیرایی مدرن

تصویر یک نشیمن مدرن با مبلمان ال کرم و میزهای گرد چوب طبیعی

وقتی صحبت از سبک مدرن می‌شود، می‌توان سبک مدرن را به تنهایی و یا ترکیبی با سبک‌های دیگر در خانه‌های اطرافیان خود ببینید. این سبک بنا به سلیقه هرکسی و به روش‌های مختلفی در خانه‌ها اجرا می‌شود. در ادامه شما را با برخی از طراحی دکوراسیون پذیرایی مدرن آشنا خواهیم نمود.

 

ترکیب سبک مدرن و تلفیقی

مبمان کلاسیکی به رنگ کرم با تک نفره ها و کوسن های سرمه ای

با استفاده از طرح کلاسیک و رنگ‌های خنثی، می‌توانید فضای چشمگیری را در دکوراسیون پذیرایی کلاسیک ایجاد کنید. صندلی‌ها و کوسن‌های تزیینی سرمه‌ای با سایر لوازم به رنگ خاکستری، ترکیب زیبایی را در این فضای مدرن و تلفیقی ایجاد کرده است.

 

ترکیب سبک مدرن و مینیمالیستی

نشیمن مدرن و مینیمالی با مبلمان زغالی و تابلو روی دیوار کنار یک دیوار شیشه ای

اگر حیاط یا پاسیو یا فضای زیبای دیگری در بیرون خانه دارید که مانند تصویر از داخل خانه نمایی زیبا دارد، از آن بهترین بهره را ببرید. خطوط صاف، مبلمان کم و ترکیب رنگ ساده که به زیبایی با فضای بیرون هماهنگ باشد، فضای دلنشینی را ایجاد می‌کنند.

 

دکوراسیون پذیرایی مدرن با الهام از سبک بوهو

یک نشیمن مدرن به سبک بوهو با مبل مشکی و فرش هندسی رنگی و یک گیاه خانگی بزرگ

همانطور که قبلا گفته‌ایم معمولا شومینه یا تلویزیون، نقطه مرکزی در طراحی اتاق‌های پذیرایی هستند ولی در این نشیمن اینگونه نیست؛ در اینجا یک عکس پرتره انتزاعی به رنگ سیاه و سفید، قلب یا نقطه کانونی اتاق است. ایجاد تعادل در رنگ و بافت برای طراحی هر فضایی ضروری است. توجه کنید که چگونه رنگ سبز برگ درخت در گلدان، کنار رنگ ذغالی مبل به همراه فرشی با طرح هندسی و صندلی چرم، ترکیب زیبایی را ایجاد کرده است.

 

اتاق پذیرایی مدرن روشن

یک نشیمن روشن با مبلمان سفید و تابلوهای بزرگ روی دیوار و کفپوش چوبی و فرش سبزآبی

معمولا هنگام طراحی دکوراسیون پذیرایی مدرن دو کلمه روشن و مطبوع، به ذهن خطور می‌کند و پذیرایی در تصویر بالا نیز نمونه‌ای از این تفکر است. در اینجا اکثرا از رنگ خنثی و روشن استفاده شده است. قاب‌های بزرگ بر روی دیوار احساس نشاط را افزایش می‌دهد. همچنین، در فضاهای مدرن می‌توانید از چند مدل مبلمان و صندلی استفاده کنید مانند صندلی‌هایی که اطراف میز ناهاخوری قرار گرفته‌اند.

 

پذیرایی به سبک مدرن و آرت دکو (Art Deco)

نشیمنی مدرن به سبک آرت دکو با میز طلایی و مبل آبی و آباژورهای بلند

این اتاق نشیمن شیک، ترکیبی از عناصر الهام گرفته از سبک مدرن آرت دکو است؛ این عناصر شامل آینه و میز برنزی، به همراه وسایل فوق العاده لوکس مانند مبلمان با تنوع رنگ است. در نتیجه این اتاق نشیمن مدرن، احساس سرزندگی و دنج بودن را انتقال می‌دهد.

 

اتاق نشیمن سنتی

یک نشیمن بزرگ به سبک سنتی با مبلمان کرم و دیوارهای آبی وحاشیه های سقف قهوه ای

در طول زمان، سبک سنتی سادگی و راحتی خود را ثابت کرده است. اشکال ظریف، منسوجات سنتی و طبیعی و نظم جذاب و قابل پیش‌بینی باعث می‌شود سبک سنتی همیشه فضایی گرم داشته باشد و مورد استقبال قرار گیرد. گرچه ممکن است روند تزئینات تغییر کند اما اتاق‌های نشیمن سنتی همیشه به یک سبک و سیاق هستند. در ادامه نگاهی، به نمونه‌هایی از طراحی دکوراسیون پذیرایی به سبک دکوراسیون داخلی سنتی می‌اندازیم شاید برای تغییر بعدی دکوراسیون خانه خود ایده‌های خوبی پیدا کنید.

 

یک دیوار نشیمن با شومینه و قاب چوبی آن، دو دیوار با کنسول و قاب های دیواری متقارن اطراف شومینه

یکی از ویژگی‌های سبک سنتی، تقارن است. در حالی که معمولا نشیمن یا پذیرایی دارای تقارن کامل نیستند اما از نظر چیدمان مبلمان و معماری معمولا بسیار متعادل هستند. توجه کنید در این اتاق نشیمن سنتی، اگرچه مبل‌های راحتی با یکدیگر تفاوت دارند اما آن‌ها از نظر بصری از وزن یکسانی تشکیل شده اند و تعادل یکدیگر و تقارن فضا را حفظ می‌کنند.

 

نشیمنی به سبک سنتی با شومینه سنگی و پنجره های تمام قد و مبلمان کرم

شومینه سنگی بزرگ، شروع مناسبی برای دکوراسیون پذیرایی سنتی است. همانطور که می‌دانید، فضاهای سنتی به تعادل و تقارن متکی هستند؛ داشتن چنین نقطه کانونی مناسبی برای طراحی متناسب با اصول چیدمان مبل در این فضا ایده آل است.

 

یک نشیمن سنتی با مبلمان سنتی و کلاسیک به رنگ سبز و دو آینه مشابه روی دیوار

یکی از علائم تجاری طراحی سنتی جزئیات نامفهوم است، مانند مواردی که در این اتاق پذیرایی نشان داده شده است: بخش‌های جمع شده در قسمت بالای پرده‌های پنجره و حاشیه در پایین مبل‌های راحتی، نمونه‌ای از این جزئیات هستند. این جزئیات در حد متوسط، می‌تواند در زیبایی فضای سنتی تاثیرگذار باشد.

 

یک نشیمن با رنگ های خنثی و به سبک سنتی با تلویزیون روی دیوار و دو گلدان اطراف تلویزیون

گرچه مشاهده رنگ‌های مختلف در اتاق پذیرایی به سبک سنتی امری طبیعی است، اما فضایی کاملا طراحی شده با رنگ‌های خنثی مانند تصویر نیز قابل قبول است و معمولا جزئیات در طراحی سنتی یافت می‌شود ولی اجباری نیستند. این فضا نسبت به سایر فضاهای سنتی از آرامش بیشتر برخوردار است و همچنین تقارن نیز در چیدمان لوازم آن دیده می‌شود.

 

یک نشیمن مستطیل شکل سنتی با یک دیوار که با قفسه ها و تلویزیون روی دیوار پوشانده شده است

قفسه‌ها در پذیرایی خانه‌هایی با طراحی سنتی، یک راه‌حل ایده‌آل برای نگهداری انواع لوازم و کتاب و کمک به طراحی فضا هستند. همچنین بهتر است از مقداری لوازم تزئینی سنتی در اطراف محیط، چراغ‌های زیبا در بالای دیوار و دستگیره‌هایی برای درب قفسه‌ها استفاده کنید.

 

دکوراسیون پذیرایی آرت دکو

تصویر نشیمنی به رنگ سبز و آبی و به سبک آرت دکو

سبک آرت دکو در دهه 1970 ایجاد شده و دارای اشکال هندسی و رنگ‌های روشن و زنده است. در این عکس این سبک را می‌توان در لوازم روشنایی، قسمت‌های طلایی و آثار هنری مشاهده کرد. همچنین دکوراسیون فیروزه‌ای و سبز با ایجاد انرژی فضای سرزنده‌ای را تشکیل داده و باعث ایجاد ویژگی سبک آرت دکو شده‌اند.

 

دکوراسیون پذیرایی آسیایی

نشیمنی به سبک آسیایی با مبلمان سفید و کاغذ دیواری گلدار

خطوط تمیز و رنگ و جزئیات تزئین شده، سبک طراحی آسیایی را تشکیل می‌دهند. کاغذ دیواری پذیرایی با طرح گل همراه با وسایل ساده و رنگ فراوان در این تصویر دیده می‌شوند، که باعث ایجاد یک استعداد آسیایی در فضا می‌شود.

 

دکوراسیون پذیرایی به سبک ساحلی (Coastal)

تصویری از یک نشیمن به سبک ساحلی با ترکیب رنگ های سفید و آبی و رنگ چوب

رنگ‌های روشن در سبک ساحلی، از رنگ‌های موجود در طبیعت الهام گرفته شده است. لوازم طبیعی و بافته شده که اغلب در طرح‌های سبک ساحلی دیده می‌شوند به طراحی دکوراسیون پذیرایی، بافت اضافه می‌کنند. این اتاق نشیمن به سبک ساحلی با پلان باز، دارای نورهای آبی و سبز و وسایلی به رنگ خنثی است.

 

دکوراسیون پذیرایی معاصر

تصویر نشیمنی به سبک معاصر با تلویزیون بالای شومینه سفید و سقفی با تیرهای چوبی

سبک معاصر بر خطوط تمیز و ترکیب آن با رنگ‌ها و الگوهای منسجم متمرکز است. اتاق نشیمن معاصر که در اینجا دیده می‌شود دارای مبلمان ساده و آثار هنری رنگارنگ بسیار بزرگ است. رنگ‌های روشن و خنثی که در فضای اتاق نشیمن دیده می‌شوند باعث می‌شوند تا سقف با نورهای زیبا بدرخشد.

 

طراحی دکوراسیون پذیرایی به سبک صنعتی

تصویر نشیمنی به سبک صنعتی با نرده های مارپیچ فلزی و مبلمان چرمی

یک سبک صنعتی، فلز و پالت رنگی تیره را در دکوراسیون مشکی و طوسی ترکیب می‌کند تا ظاهری خشن ایجاد کند. برای دستیابی به نمای صنعتی در این خانه فلزات و رنگ‌های تیره ترکیب می‌شوند و درهای کشویی سفارشی با شیشه دودی، نشیمن خانوادگی در طبقه پایین را پنهان می‌کنند. اتاق خواب مستر در طبقه بالا دارای پنل‌هایی است، که شکل آن‌ها شبیه پنجره‌های صنعتی طراحی شده‌اند. لوله‌هایی در معرض دید، یک چراغ روشنایی مدرن و یک پلکان مارپیچی به احساس صنعتی بودن فضا می‌افزایند.

 

دکوراسیون پذیرایی مدیترانه ای

نشیمنی به سبک مدیترانه ای با مبلمان سفید و شومینه ای با فریم چوبی اما دیوار سنگی

سبک مدیترانه‌ای از یک پالت رنگی گرم با نقاط مرکزی طبیعی تشکیل شده است. در این اتاق پذیرایی، مبلمان کرم رنگ و یک فرش اجازه می‌دهد تا رنگ‌های چوبی ظاهر شوند. این رنگ همچنین منعکس کننده نور خورشید است که از پنجره‌های قوسی بلند عبور می‌کند و فضای بیشتری را روشن می‌کند. دیوار سنگی طبیعی و پنجره‌های قوسی یادآور یک ویلای ایتالیایی است.

 

دکوراسیون پذیرایی به سبک مینیمالیست

تصویر نشیمن روشن و سفیدی به سبک مینیمال با مبلمان قهوه ای و خاکستری چرم

مینیمالیسم از طراحی تمیز و ساده استقبال می‌کند و از هرگونه لوازم اضافی پرهیز می‌کند. این اتاق نشیمن تنها مهمترین عناصر را میزبانی کرده و فضایی ساده ایجاد می‌کند.

 

طراحی دکوراسیون پذیرایی مراکشی

نشیمنی به سبک مراکشی با مبل سفید و پرده و سقف و کف و اکسسوری های قهوه ای

سبک مراکشی در طراحی دیزاین نشیمن، الگوهای دقیق را همراه با چوب‌های طراحی شده ترکیب می‌کند و ظاهری آراسته ایجاد می‌کند. لوستر فلزی، سقف تزیین شده و آینه‌کاری، این اتاق نشیمن را به شاهکاری به سبک مراکشی تبدیل کرده است.

 

دکوراسیون پذیرایی روستیک (Rustic)

تصویر نشیمنی به سبک روستیک با مبلمان سبز تیره و میزهای چوبی رو به روی شومینه سنگی

سبک روستیک بر جلوه‌ها و رنگ‌های طبیعی تاکید می‌کند و باعث می‌شود طبیعت در مرکز توجه قرار بگیرد. این اتاق نشیمن روستایی، جهت استفاده حداکثری از منظره کوهستان طراحی شده است. ترکیب یک میز چوبی با سقف طاقدار چوبی طبیعی و یک شومینه سنگی، سبک طراحی روستایی در این اتاق نشیمن را تشکیل داده است.

 

دکوراسیون پذیرایی به سبک اسکاندیناوی

نشیمنی به سبک اسکاندیناوی با لوسترهای گرد مشکی، مبلمان سفید و دیوار تلویزیون تزئین شده با چوب

این سبک از کشورهایی مانند سوئد، نروژ و دانمارک گرفته شده است و شامل رنگ‌های خنثی و رنگ‌های چوبی طبیعی است که مبلمان مدرن را همراهی می‌کنند. این اتاق نشیمن، دارای یک پالت رنگ سفید و خاکستری است که توسط پاف‌های صورتی کم رنگ جذاب شده است. رنگ های چوبی طبیعی که در تیرهای سقف و کفپوش‌های چوبی دیده می‌شوند، گرما را به فضا می‌آورند.

 

سخن آخر

طراحی دکوراسیون پذیرایی به عنوان بخش مهمی از خانه نقش مهم در زیبایی خانه و نمایش سلیقه شما به سایر افراد دارد، همچنین در راحتی و کاربرد مناسب آن نیز باید دقت شود. هماهنگی طراحی و چیدمان پذیرایی با سایر فضاهای خانه و انتخاب مناسب لوازم مورد نیاز اعضای خانواده در شادی آن‌ها تاثیرگذار خواهد بود.