کامل‌ترین مرجع برای طراحی استخر + ایده های جدید

تصویری از یک استخر مستطیلی در فضای باز خانه ای با نمای سفید

اگر قصد دارید، فضای محوطه خانه خود را طراحی کنید، طراحی آلاچیق، فضای سبز و طراحی استخر، گزینه‌های مناسبی هستند. امروزه طراحی استخر، به عنوان عنصری شاخص در محوطه‌سازی شناخته شده و مورد توجه اکثر مردم قرار گرفته است. با توجه به تمایلات مردم امروزی به دورهمی‌هایی در فضای باز، طراحی استخر به همراه محوطه‌سازی در اکثر باغ‌ها و خانه‌های ویلایی نمایان شده است. استخرها در انواع مختلف با کاربری‌های متفاوت در محوطه‌سازی‌ها، ویلاها، باغ‌ها قابل اجرا هستند. با مطالعه این مقاله شما می‌توانید؛ فضای بیرونی خانه خود را همراه با طراحی استخر و محوطه‌سازی، به فضایی جذاب با چشم‌اندازی زیبا تبدیل کنید. انتخاب ایده خلاقانه با توجه با استاندارد‌ها و اصول طراحی در ایجاد زیباترین فضای محوطه منزل بسیار مؤثر است.

 

ویلایی با نمای سفید، قاب های درب و پنجره مشکی و طراحی استخر مستطیلی جلوی خانه

آیا قصد دارید فضای بیرون خانه خود را با ایده طراحی استخر و محوطه‌سازی به فضایی زیبا و خارق‌العاده تبدیل کنید؟ در این مقاله تلاش بر این است؛ شما را با بهترین ایده‌های طراحی استخر، با توجه به انواع آن و نحوه ساخت استخر متناسب با اصول و استاداردهای طراحی آن آشنا کنیم. شما می‌توانید، با محوطه‌سازی ساده و ایجاد ساختار با گیاهان همیشه سبز، به همراه بهترین ایده‌ها، سبک‌ها، ابعاد و شکل هندسی، نکات و اصول اجرایی در طراحی استخر، جذاب‌ترین فضا را برای خانه خود انتخاب کنید. در ادامه ما ابتدا شما را با اصول طراحی استخر آشنا خواهیم کرد.

 

اینفوگرافی ایده هایی برای طراحی استخرهای کوچک و روباز خانگی

سوالات متداول:

برای طراحی محوطه اطراف استخر از چه مبلمان‌هایی استفاده کنیم؟

میز و صندلی‌های تاشو، تخت‌های تاشو، ننو‌ها، صندلی‌های حصیری و فلزی کم‌جا در کنار دکینگ‌ها و سایبان‌های جمع‌شونده از مناسب‌ترین مبلمان‌های استراحت در فضای اطراف استخر می‌باشند.


برای طراحی و اجرا استخر در محوطه ویلا باید به چه نکاتی توجه کنیم؟

ابعاد و اندازه استخر، فضای مورد نظر برای اجرای استخر، توجه به عمق یا ارتفاع، میزان گنجایش آب و توجه به شکل کلی و هندسه استخر از مواردیست که در هنگام طراحی و اجرا استخر باید مد نظر قرار دهید.


اجرای استخر در محوطه ویلا، تاثیری در زیبایی محوطه ویلا دارد؟

بله؛ با طراحی و اجرای استخر در محوطه به همراه گل و گیاهان تزئینی و مبلمان‌های شیک، شما می‌توانید در نهایت از یک ویلای لاکچری برخوردار شوید.


برای حفظ حریم خصوصی فضای استخر چه ایده‌هایی را به کار ببریم؟

طراحی یک دیواره چوبی در اطراف استخر به همراه گیاهان رونده پیچکی و انواع درختچه‌ها می‌توانند ایده‌های جذابی باشند.

 

اصول قابل توجه در طراحی استخر

فضای باز خانه ای با نمای سفید، شیروانی خاکستری، طراحی استخری مستطیل و سایبان چتری سبز

در قدم اول برای طراحی، شما باید نکات و اصول طراحی استخر را مدنظر قرار دهید. برای شروع همه‌ی پروژه‌ها شما در ابتدا باید طرح اولیه خود را به صورت دو بعدی بر روی کاغذ ارائه دهید. اتود اولیه توسط طراح معماری و یا طراح فضای سبز، به صورت نقشه ارائه می‌شود. در شرایطی که نیاز به بازسازی فضای محوطه وجود دارد، مهندس طراح با توجه به ابعاد و اندازه و شرایط موجود، می‌تواند علاوه بر راهنمایی در انتخاب طرح استخر، در اجرا و برآورد هزینه‌ها به شما کمک کند. پروژه‌ها با توجه به نوع کاربری در انتخاب طرح استخر دسته‌بندی می‌شوند.

 

طراحی استخر روبازی در فضای سبز ویلا با صندلی‌های تاشو استخری و درختان سبز و گل های رنگی

پروژه‌های ویلایی و باغ‌ها با کاربری مسکونی و تفریحی در درجه اول برای طراحی استخر مورد توجه قرار می‌گیرند. در اکثر پروژه‌های ویلایی، فضای استخر همراه با طراحی پلان‌ محوطه سازی یا طراحی سایت، ارائه می‌شوند. پیشنهاد می‌شود، برای طراحی محوطه در درجه اول طراحی استخر باغ و ویلا، با مهندس طراح مشورت کنید؛ تا طرح‌ها و ایده‌ها را، به صورت دو بعدی و سه بعدی، قبل از اجرا در اختیار شما قرار دهد. به این صورت طراحی محوطه و حیاط سازی مدرن متناسب با علایق شما و با نتیجه‌ای عالی اجرا خواهد شد.

 

نواع استخر و معیارها در انتخاب طراحی استخر روباز یا سرپوشیده

طراحی استخر مستطیلی سرپوشیده با دیوارها و کف طوسی، یک دیوار شیشه ای و پنجره های سقفی

استخرها در دو دسته سرپوشیده و روباز طراحی می‌شوند. در واقع طراحی استخر در انواع مختلف با توجه به کاربری فضا، شکل هندسی ، سبک‌ها و ایده‌های متفاوت انجام می‌شود. شما می‌توانید، به کمک طراحان فضای سبز، با توجه به تنوع مدل‌های طراحی استخر، طرح مد نظر خود را انتخاب کنید. ما در این مقاله سعی کرده‌ایم، نمونه‎‌های برتر و متنوع طراحی استخر را در اختیار شما قرار دهیم. طراح با توجه به سلایق شما به کمک نرم‌افزارهای دو بعدی و سه بعدی، پیش زمینه‌ای از طرح را در اختیار شما قرار می‌دهد. به این شکل مراحل طراحی با توجه به علایق شما طی خواهد شد و نتیجه به دور از سلایق شما نخواهد بود.

 

توجه به شکل هندسی و ابعاد و اندازه‌های استاندارد در طراحی استخر

طراحی استخری هندسی برای شنا در فضای سبز ویلا با سایبان‌های چتری و صندلی‌های استخری

انتخاب استخر با توجه به تنوع اشکال هندسی در طراحی استخر و ابعاد و اندازه‌ها، متناسب با فضای مورد نظر در محوطه ساختمان انجام می‌شود. سطح اشغال فضای استخر شنا، با توجه به ابعاد و اندازه‌های استاندارد طراحی استخر توسط مهندس طراح، به ازای هر فرد موجود در فضای استخر، 5 متر مربع در نظر می‌گیرد. البته این اندازه برای راحتی هر فرد استفاده‌کننده از فضای استخر در نظر گرفته می‌شود. در انتخاب طرح استخر بهتر است؛ نمونه‌های متنوع طراحی استخر سرپوشیده و روباز را بشناسید. سازه استخر و متریال‌های مورد استفاده در ساخت استخر با توجه به محل اجرا و سبک طراحی آن انتخاب می‌شوند. ما در ادامه مطالب شما را در انتخاب محل طراحی استخر و نکات مهم در اجرای طرح استخر راهنمایی می‌کنیم.

 

طراحی استخر با توجه به محل اجرا و محوطه‌سازی

طراحی استخری به شکل دایره با صندلی های استخری سبز، درختان نخل و فلاورباکس های مربعی

برای انتخاب طرح استخر روباز یا سرپوشیده، با مشورت مهندس طراح، باید از محل اجرا بازدید شود. انتخاب محل اجرای استخر شنا، با توجه به فضای پروژه و علایق شخصی کارفرما انجام می‌شود. استخرهای سرپوشیده در فضای داخل ساختمان مانند؛ قسمتی از پارکینگ، تراس‌هایی با مساحت زیاد برای پوشش استخر رو به محوطه، قسمتی از روف گاردن و… در نظر گرفته می‌شوند. استخرهای روباز، امکان اجرا در فضای آزاد محوطه ساختمان، قسمتی از طراحی باغ ویلا با کاربری تفریحی، حیاط خلوت ( حیاط خصوصی ) و بسیاری از نمونه‌های دیگر در شکل‌های هندسی متفاوت، حتی فرم‌های آزاد را دارند. برای طراحی استخر روباز باید از متریال‌های مرغوب و بادوام استفاده شود؛ تا با گذر زمان با توجه شرایط آب و هوایی، از مقاومت لازم برخوردار باشند. استخر روباز ویلایی با توجه به سطح اشغال ویلا، محوطه پروژه، فضای سبز طراحی می‌شود.

 

بهترین ایده‌های طراحی استخر ویلا و باغ 2021 

طراحی استخر روباز با دیوار آجرنما در فضای باز ویلا و در نزدیکی تراس با شومینه و میز و صندلی های قهوه ای

 

طراحی استخر متناسب با عناصر محوطه‌سازی

طراحی یک استخر روباز با حفاظ شیشه ای و دیوار چوبی در حیاط ویلایی با نمای کرم رنگ

طراحی استخر روباز در محوطه خانه بهتر است، متناسب با طراحی محوطه انجام شود. برای مثال؛ استفاده از متریا‌های کف‌سازی قسمت ورودی خانه مانند چوب در اطراف استخر، گزینه‌ی مناسبی است. البته باید عایق‌بندی آن را در نظر داشته باشید. شکل هندسی طرح کلی استخر بهتر است، متناسب با هندسه کلی محوطه‌سازی انجام شود. به طور مثال؛ استفاده از خطوط منحنی در طراحی استخر، متناسب با خطوط منحنی نمای ساختمان باشد. برای ایجاد تضاد در طراحی باید این کار به شکل اصولی توسط طراح فضای سبز انجام شود. این کار به شما کمک می‌کند، فضایی زیبا برای محوطه خانه ایجاد کنید.

 

طراحی استخر به کمک پوشش گیاهان مدیترانه‌ای و گیاهان خانگی

طراحی استخر در فضای باز ویلای دوطبقه ای به سبک مدیترانه، درختان نخل، گودال های آتش و نورپردازی مخفی

وجود گیاهان همیشه سبز در طراحی محوطه، به شما در ایجاد فضایی زیبا و جذاب کمک می‌کند. گیاهان مدیترانه‌ای، گونه‌ای از گیاهان خاص در طراحی محوطه به شمار می‌روند و وجود گل و گیاه خانگی متنوع، باعث شادابی فضا می‌شود.

 

طراحی استخر و محوطه به سبک مدرن

نما و محوطه بیرونی ویلایی مدرن با طراحی استخر روباز و صندلی های استخری و مبلمان چوبی با روکش سفید

در سبک مدرن شما شاهد طراحی‌های ساده و شیک هستید. طراحی استخرهای مدرن در ویلاهای امروزی به تعداد زیادی در نمونه‎‌های مختلف به چشم می‌خورند. سبک مدرن به شکل مینیمال، با طراحی استخرهای شیک، دارای هندسه‌ای تعریف شده است. شکل‌های هندسی مربع و مستطیل از جمله نمونه‌های برتر در طراحی استخر به سبک مدرن می‌باشند.

 

طراحی استخر سرپوشیده به سبک کلاسیک

طراحی فضای داخلی استخری سرپوشیده به سبک کلاسیک با لوسترهای آویز طلایی و نرده های مشکی

استخرهای سرپوشیده به سبک کلاسیک دارای جزئیات بیشتری در طراحی هستند. کاملا برخلاف سبک مدرن، سبک کلاسیک به شکل تجملاتی جلوه می‌دهد. استفاده از فرم و عناصر یونانی و رومی، رنگ‌های طلایی و نقره‌ای در طراحی استخر به سبک کلاسیک کاملا نمایان است.

 

طراحی استخر روباز به سبک روستیک

محوطه سازی و نمای خارجی خانه ای روستیک با طراحی استخر روباز، گل های سفید و بنفش و نورپردازی با چراغ دیوارکوب

سادگی روستایی، در استفاده از فرم و عناصر طراحی استخر به سبک روستیک جلوه زیبایی به محوطه خانه‌های ویلایی و دوبلکس می‌دهد. به کار بردن عناصر خام، بدون پرداخت در طراحی محوطه و استخر مانند؛ سنگ‌های کوهستانی مقاوم در اندازه‌های متفاوت، الوارهای چوب و…

 

طراحی استخر شنا با وجود آبنما

طراحی استخر مدرن به همراه دو آبنمای دیواری در حیاط ویلایی با نمای سیمان و شیشه

طراحی آب‌نما خانگی، به عنوان بخشی از طراحی استخر، امروزه در طراحی بسیاری از ویلاهای امروزی مشاهده می‌شود. آب‌نماها در انواع مختلف آبنمای سنگی و شیشه‌ای و … می‌توانند، به عنوان بخشی از اسکلت ساختمان کنار استخر طراحی شوند.

 

طراحی استخر و جکوزی در کنار آلاچیق یا پرگولا

محوطه یک خانه با آلاچیق و طراحی استخر در کنار هم و میز و صندلی های آبی و شتری رنگ

طراحی استخر در کنار آلاچیق یا پرگولا، فضایی برای استراحت و یا دورهمی‌های خانوادگی ایجاد می‌کند. با توجه به نوع قرارگیری و جانمایی آلاچیق و استخر در فضای باز محوطه خانه، می‌توانید فضایی با سایه‌ه‌اندازی خوب، برای روزهای تابستانی در نظر بگیرید. در کنار طراحی استخرهای شنا، وجود یک آلاچیق همراه با سازه پارچه‌ای برای استراحت افراد پس از شنا، گزینه کاربردی خوبی برای طراحی به شمار می‌آید.

 

طراحی استخر خانگی به کمک گیاهان رونده و آویزان

طراحی استخر با محفظه شیشه‌ای در حیاط خلوت خانه با دیوار گیاهی سبز و نورپردازی نقطه ای

طراحی استخر خانگی در فضاهای نیمه‌باز خانه مانند تراس‌ها، با وجود منظره‌های طبیعی و بسیار عالی؛ بهتر است، از متریال‌ها و عناصر طبیعی استفاده شود. وجود گیاهان رونده در لبه تراس و یا گوشه‌ای از فضا، طراحی چشم‌گیری را ایجاد می‌کند. گیاهان آویزان و رونده، نقش بسزایی در طراحی فضاهای نیمه‌باز دارند.

 

طراحی استخر ویلا متناسب با متریال نما

طراحی استخر مستطیلی روباز در حیاط ویلایی مدرن با نمای سنگی، حفاظ بالکن شیشه ای و صندلی های استخری سفید

در طراحی ویلاهای لاکچری، استفاده از متریال‌های مرغوب هم در نما و هم محوطه‌سازی ، زمینه لازم را برای طراحی‌های چشم‌گیر فضای باز فراهم کرده‌اند. متریال‌هایی مانند سنگ‌ و چوب، هم درطراحی منظره و هم نمای ساختمان به کار می‌روند. ترکیب اصولی متریال‌ها در طراحی استخر بسیار مؤثر است. چوب ترموود، متریال مناسبی برای طراحی بالکن و محوطه استخر می‌باشد. همچنین کف سازی با سنگ لاشه در کف به زیبایی محوطه استخر می‌افزاید.

 

طراحی استخر شنا با نورپردازی مناسب

محوطه خانه ای با دیوارهای قرمز، درختان کاج و طراحی استخری مستطیلی با نور آبی

نورپردازی مناسب فضای باز در طراحی استخر، تاثیر بسزایی در نورپردازی محوطه دارد. انعکاس نورها در شب، درون استخر به زیبایی و جذابیت فضا کمک می‌کند. در واقع، شما می‌توانید با استفاده از نورهای مختلف و رنگ‌های مناسب برای انعکاس نور در شب، فضایی زیبا و رویایی را ایجاد کنید.

 

نکات مهم در طراحی استخر ویلا و باغ

طراحی استخری مستطیل شکل در حیاط یک ویلا با نمای مشکی، درب شیشه ای و دیوارهای سبز حیاط

در طراحی استخر و محوطه پروژه با توجه به اینکه پروژه دارای حیاط شمالی یا جنوبی بوده؛ فضای طراحی استخر، متناسب با حیاط شمالی یا جنوبی و نوع تابش خورشید انجام می‌شود. مکان قرارگیری استخر باید نسبت به تابش خورشید در نظر گرفته شود، که این نکته در طراحی و ساخت استخر بسیار حائز اهمیت است. مجوطه‌سازی یکی از موارد بسیار تاثیرگذار در طراحی استخر روباز است. در واقع، بهتر است فضای استخر به همراه محوطه‌سازی طراحی شود. باید توجه داشت که در طراحی محوطه ویلا، طراحی استخر با توجه به سبک و ایده نمای ویلا و همچنین رنگ‌ها، متریال‌های مورد استفاده نما و فضای سبز محوطه انجام شود.

 

نکات تاسیساتی قابل توجه در طراحی استخر و جکوزی

طراحی استخر روباز کوچک در محوطه حیاط خانه به همراه میز و صندلی، نیمکت و کوسن های آبی و گلدان‌های گل

در طراحی استخر، باید توجه داشته باشید، که تاسیسات نقش اصلی را در امکانات استخر فراهم می‌کنند. وجود لوله‌کشی‌ها، انتخاب محل قرارگیری و جانمایی موتورخانه، نوع سرویس‌دهی تاسیسات سرمایشی و گرمایشی، دسترسی‌ها برای تعمیرات تاسیسات از موارد بسیار مهمی است، که باید حتما در طراحی در نظر گرفته شود. محل قرارگیری استخر، سرپوشیده و یا روباز بودن طرح استخر در جانمایی تاسیسات بسیار تاثیرگذار است. شما می‌توانید، با مشورت مهندس طراح و تاسیسات، انتخاب درستی در جانمایی موتورخانه داشته باشید. دسترسی موتورخانه به فضای باز، پایین‌تر قراردادن موتورخانه نسبت به کد ارتفاعی سطح استخر، از الزامات طراحی موتورخانه است. به گونه‌ای که، برای قرارگیری تاسیسات در موتورخانه از طریق ماشین، این کار به راحتی انجام شود. سیم‌کشی برای نورپردازی استخر، کابل‌ها باید حتما توسط مهندس برق جانمایی شوند و وجود نقشه‌های برق الزامی است.

 

توجه در انتخاب سازه استخر شنا

طراحی استخر سرپوشیده با سقف نیمه شفاف و فریم مشکی در محوطه فضای سبز ویلایی با دیوار سبز

انتخاب سازه استخر یکی از مباحث بسیار مهم در طراحی استخر محوطه خانه به شمار می‌رود. انتخاب نوع متریال و سازه استخر با توجه به طراحی محوطه انجام می‌شود. متریال‌های مورد استفاده در ساخت استخر شامل؛ بتن، فلز، شیشه و… می‌باشد. همه‌ی این موارد باید در زمان ساخت استخر کاملا عایق‌بندی شوند. نکته بسیار مهمی که باید در طراحی استخر توجه داشته باشید؛ نوع ایمن سازی محوطه استخر است. وجود حفاظ‌های شیشه‌ای و یا میله‌های فلزی از مواردی هستند؛ که می‌توانند به شما در ایمن‌سازی فضای استخر کمک کنند. امروزه استخر‌های بتنی در مقایسه با انواع دیگر سازه‌ها، بیشتر مورد استفاده قرار می‌گیرند. ما در ادامه‌ی مطالب شما را با نحوه‌ اجرای استخر بتنی آشنا خواهیم کرد.

 

توجه به عایق‌بندی، آب‌بندی در ساخت استخر

طراحی یک استخر به همراه عایق بندی در حال ساخت توسط متخصصین این کار

عایق‌بندی و آب‌بندی استخرها از موارد بسیار مهم و قابل توجه در طراحی و ساخت استخر است. کف، دیوارهای استخر به همراه فضاهای جانمایی لوله‌کشی و آب‌رسانی استخرها باید کاملا عایق‌بندی شوند.  ورقه‌های عایق‌بندی‌، باید در هنگام اجرا، کاملا هم‌پوشانی شده باشند، تا آب به گوشه‌ها نفوذ نکند. گوشه‌های فضای استخرهای سرپوشیده نباید با زاویه 90 درجه اجرا شوند زیرا؛ کارهای خدماتی مانند شستشوی کف‌ها در گوشه‌های دیوار با این زاویه کار بسیار سختی است. پس تاحد امکان گوشه‌ دیوارها به شکل منحنی اجرا شود. رعایت نکات مهم در طراحی و اجرای استخرها، به شما در نگهداری و ماندگاری استخرها کمک می‌کند.

 

طراحی استخر روباز با حفاظ شیشه‌ای در حیاط ویلا با سه صندلی استخری سفید و پرگولای چوبی

رعایت ضوابط و استانداردهای طراحی از موارد دیگریست که باید حتما توسط مهندس طراح و اجرا رعایت شود. در صورت نیاز به بازسازی حیاط و فضای باز منزل، شما می‌توانید، با مشورت مهندس اجرا و براورد هزینه، بهترین طرح و ایده را در طراحی و اجرای استخر اجرا کنید. تا اینجای مطالب شما را با اصول و نکات مهم طراحی استخر آشنا کرده‌ایم.

 

مراحل طراحی و ساخت استخر ویلا و باغ 

طراحی استخری روباز در حیاط خانه با آلاچیق سفید و سقف شیروانی و مبلمان حصیری قهوه ای و روکش پارچه ای آبی

 

خاک‌برداری یا گودبرداری با توجه به عمق استخر

مرحله گودبرداری یا خاک برداری برای طراحی استخر روباز در فضای باز

برای شروع اجرای طرح استخر در محوطه خانه باید طبق نقشه‌های اجرایی، محل سطح اشغال استخر مشخص شود. برای اینکار می‌توانید به کمک مهندس اجرا با استفاده از ریسمان‌کشی و یا با ریختن پودر گچ، محل دقیق استخر را مشخص کنید. با توجه به ابعاد، شکل هندسی استخر، طبق کد ارتفاعی کف استخر، باید خاک‌برداری شود. البته خاکبرداری در صورتی انجام می‌شود که شما عمق کمی را برای طراحی استخر در نظر دارید؛ در غیر این صورت، باید گودبرداری انجام شود، که نیاز به نیروی انسانی بیشتری دارد. پس از گودبرداری باید دیوار حائلی برای استخر و بتن مگر به اندازه 10 سانتی‌متر به عنوان بتن پاکیزه برای جلوگیری از نفوذ آب بتن به خاک اجرا شود.

 

آرماتوربندی استخر ( اجرای سازه )

مرحله آرماتوربندی یا اجرا برای طراحی استخر روباز با طراحی هندسی

برای اجرای سازه بتنی استخر، باید ابتدا آرماتوربندی در سطح انجام شود. بتن ریزی به کمک قالب‎‌بندی، با توجه به هندسه کلی استخر اجرا می‌‎شود. البته امروزه در بسیاری از موارد به دلیل سرعت اجرا از وان استخرهای آماده فلزی و یا شیشه‌ای در انواع مختلف برای طراحی استخرها استفاده می‌شود. در اجرای این استخرها، پس از خاکبردی، وان قرار گرفته و سپس عایق‌بندی اجرا می‌شود.

 

اجرای تاسیسات ( لوله‌گذاری- موتورخانه )

مرحله اجرای تاسیسات در طراحی استخری به شکل نیم دایره در فضای باز

اجرای تاسیسات، با توجه به نقشه‌ها توسط مهندس تاسیسات و پیمانکار اجرا می‌شود؛ البته باید توجه کنید، فضاهای تاسیساتی مانند موتورخانه، به دلیل حمل و نقل تاسیسات سرمایشی و گرمایشی، باید کاملا به فضای باز محوطه دسترسی داشته باشند. لوله‌کشی‌ها، جانمایی کابل‌های برق از موارد بسیار مهمی است، که باید در زمان اجرا انجام شود.

 

دیوارچینی و کف‌سازی به همراه عایق‌بندی

مرحله دیوارچینی برای طراحی استخری مستطیلی در فضای باز

برای اجرای استخرهای بتنی، دیوارچینی و کف‌سازی با واش بتن باید به همراه عایق‌بندی در نظر گرفته شود. دیوارچینی باید تا کد ارتفاعی مشخص، طبق عمق استخر اجرا شود. همپوشانی عایق‌بندی‌ها، باید برای جلوگیری از نفوذ آب در لبه‌ها و گوشه‌ها در نظر گرفته شود. باید به این نکته توجه کنید؛ قبل از اجرای کاشی، باید آزمایش آب‌بندی استخر را انجام دهید.

پیشنهاد می‌کنیم مقاله آشنایی با انواع عایق استخر و سیر تا پیاز اجرای آن را مطالعه فرمایید.

 

اجرای کاشی و بندکشی آن

مرحله کاشی کاری در طراحی استخری مستطیلی و روباز در فضای باز خانه

در صورت اطمینان از سطح عایق‌بندی شده، شما می‌توانید، کاشی‌کاری را انجام دهید. برای این کار، شما نیاز به یک سطح صاف دارید، تا کاشی‌کاری به شکل منظم انجام شود. برای شروع، باید با استفاده از کروم‌بندی سطح؛ به کمک ملات ماسه سیمان با شیب‌بندی مناسب، این کار را اجرا کنید. سپس سیمان نرمه، زمینه قرارگیری کاشی‌ها فراهم می‌کند. هنگام بندکشی کاشی‌ها بهتر است، از چسب‌های مخصوص آب‌بندی سطح استخر استفاده شود. البته در صورتی که مایل باشید از بتن نما برای پوشش نمای استخر استفاده کنید، دیگر نیازی به کاشی‌کاری ندارید. بنابراین سطح صیقل شده بتن، می‌تواند یک پوشش کافی برای نمای استخر محوطه باشد.

 

آب‌گیری استخر و فعال کردن تاسیسات

آبگیری استخر در مرحله آخر طراحی یک استخر روباز مستطیلی در فضای باز خانه

پس از اتمام کار‌ها، فضای استخر از آب پر شده و تاسیسات سرمایشی و گرمایشی فعال می‌شوند. البته باید این کار با حضور مهندس تاسیسات انجام شود. استخرها با توجه به تنوع در طراحی، اجرا، سازه در محوطه‌سازی در نظر گرفته می‌شوند. استخر در ویلاهای لاکچری در قسمت جلوی حیاط خانه، متناسب با نمای ساختمان‌ها و متریال‌ها طراحی ‌می‌شود. ما در ادامه شما را با نمونه‌های زیادی از طراحی استخرهای کوچک آشنا خواهیم کرد.

 

بهترین و جدیدترین ایده‌ها برای طراحی استخر کوچک و استخر روباز خانگی

طراحی استخر منحنی روباز و جکوزی گرد در فضای باز با سنگ‌های طبیعی و باغچه های سبز

 

طراحی استخر کوچک با شکل و هندسه‌ی مستطیل

طراحی استخر مستطیلی با حفاظ شیشه ای در حیاطی با دیوارپوش چوبی، باغچه سنگی و گلدان های سفید گل

اجرای شکل‌های هندسی ساده‌ای مانند مربع و مستطیل در طراحی استخر، کار سخت و دشواری نیست زیرا؛ عایق‌بندی آن نسبت به انواع دیگر راحت‌تر است. برای طراحی استخر به سبک مدرن و مینیمال، گزینه مناسبی می‌باشد. همچنین برای طراحی خانه باغ ایرانی به سبک معماری سنتی، شما می‌توانید از حوض کوچک استفاده کنید.

 

طراحی استخر کوچک با شکل و هندسه‌ی نیم دایره

طراحی استخر نیم دایره در محوطه ویلایی با نمای سفید و ترکیب آن با شیشه و نورپردازی آبی رنگ

شکل‌های هندسی نیم دایره و منحنی‌ به عنوان فرم‌های آزاد، معمولا در طراحی‌ استخرهای کوچک استفاده می‌شوند. با قرار دادن آب نما در کنار این استخرها، جلوه زیبایی به محوطه خانه شما می‌دهد.

 

طراحی جکوزی با فرم جعبه‌ای

طراحی استخر مربعی بصورت جعبه ای بالاتر از سطح روف گاردن با مبلمان حصیری تیره و روکش کرم رنگ

فرمه‌های جعبه‌ای در طراحی استخرهای کوچک، به عنوان جکوزی استفاده می‌شود. در اجرای فرم جعبه‌ای؛ باید به این نکته توجه داشته باشید، فضای استخر بالاتر از سطح حیاط اجرا شود. این نوع استخرها بیشتر در فضای روف گاردن طراحی می‌شوند. برای طراحی استخر در فضای روف گاردن باید به اصول طراحی و نورپردازی آن توجه نمایید. همچنین برای ایجاد جذابیت بیشتر، بهتر است از بهترین تجهیزات استخر و لوازم نورپردازی مناسب استفاده کنید. نورپردازی مناسب فضای روف گاردن در ایجاد جذابیت نمای ساختمان شما بسیار تاثیرگذار است.

 

طراحی استخر روباز خانگی با دیواره شیشه‌ای

طراحی استخر منحنی سرپوشیده با دیوارها و سقف شیشه ای شفاف به همراه گودال های آتش

در طراحی استخرهای روباز، شما می‌توانید، از درب تاشو شیشه‌ای و یا حفاظ‌های شیشه‌ای در اطراف محیط استخر، برای ایجاد امنیت کودکان طراحی کنید.

 

طراحی استخر کوچک روباز خانگی شیشه‌ای

طراحی استخر روباز شیشه ای در حیاط ویلای دو طبقه بزرگی با نمای ترکیبی سیمان سفید و شیشه

برای ایجاد جذابیت در سازه استخر، شما می‌توانید قسمتی از استخر را با متریال شیشه طراحی کنید. بدنه‌ی استخر طراحی شده با شیشه؛ باعث دیدن عمق استخر می‌شود. به دلیل روباز بودن این استخرها می‌توانید برای جلوگیری از ورود گردوغبار از روکش استخر استفاده کنید.

پیشنهاد می‌کنیم مقاله همه چیز درباره بلوک شیشه‌‌ای و کاربردهای آن را مطالعه فرمایید.

طراحی استخر شنا روباز خانگی با هندسه و فرم آزاد

طراحی استخری با هندسه آزاد و جکوزی دایره شکل در حیاط بزرگی با کفپوش سنگی و صندلی های استخری

برای طراحی استخر می‌توانید از فرم‌های آزاد بدون هیچ هندسه مشخصی در طراحی استفاده کنید. در طراحی این فرم‌ها، هیچگونه محدودیت هندسی وجود ندارد. شما می‌توانید این طرح‌ها را به راحتی با فضا تلفیق کنید.

 

طراحی استخر کوچک با فرم دایره

طراحی استخر کوچک دایره ای در محوطه یک خانه با کفپوش چوب پلاست، صندلی های استخری حصیری و سایبان چتری

فرم دایره معمولا در طراحی استخرهای کوچک خانگی استفاده می‌شود. برای طراحی استخرهای بازی کودکان بسیار مناسب است. شما می‌توانید از میز و صندلی تاشو، تخت حیاط و تخت‌های تاشو مدرن و دکینگ‌های زیبا در کنار این نوع استخرها استفاده کنید.

 

طراحی استخر روباز خانگی با هندسه‌ی مستطیلی و عرض کم

طراحی استخر مستطیلی کم عرض در فضای باز خانه ای با نمای سفید و کفپوش چوبی

در حیاط‌های کم عرض، شما می‌توانید از استخرهای روباز خانگی کم عرض استفاده کنید. در این طرح‌ها معمولا طراحی به صورت طولی و ردیفی انجام می‌شود.

 

سخن پایانی

طراحی استخری دورتادور یک سکوی چوبی با میز و صندلی‌های حصیری قهوه‌ای و روکش پارچه ای آبی

ما در این مقاله تلاش کردیم، شما را با اصول و نکات طراحی استخر، بهترین‌ ایده‌ها در زمینه طراحی استخرهای روباز و سرپوشیده، اجرای سازه استخر و انواع مدل‌های طراحی آشنا کنیم. هدف ما ایجاد فضایی متناسب با علایق و نیازهای شماست. با توجه به مطالبی که در این مقاله اشاره شد؛ انتخاب طرح و ایده در زمینه طراحی استخر برای ایجاد محوطه‌ای متناسب با علایق شما بسیار تاثیرگذار است.

 

ایده‌هایی برای طراحی استخر