کامل‌ترین مرجع درباره آلاچیق و تفاوت آن با پرگولا

تصویری از یک آلاچیق کوچک با سقف شیب دار فلزی میان استخر در محوطه خانه

آلاچیق یا کلاه‌فرنگی در گذشته برای طراحی فضای باز خانه ثروتمندان استفاده می‌شد. اما امروزه این سازه به عنوان یک پناهگاه یا استراحتگاه در فضای باز خانه‌های ویلایی و آپارتمان‌ها طراحی می‌شود. آلاچیق فضایی مناسب برای فرار از خستگی و مشغله‌های ذهنی روزانه است. طراحی آلاچیق خانگی یا تارم معمولا با سقف شیبدار یا گنبدی در نظر گرفته می‌شود. شما می‌توانید از ایده‌های مختلف طراحی سایبان در محوطه خانه خود استفاده نمایید و فضای آن را متناسب با علایق خودتان دیزاین کنید.

تصویری از یک سایبان چوبی بزرگ با شومینه سنگی، مبلمان حصیری با نشیمنگاه نارنجی کنار استخر

انتخاب نوع متریال و سبک طراحی آلاچیق‌ها در اجرای آن‌ها بسیار تاثیرگذار است. قبل از اجرای سایبان در محوطه خانه بهتر است، انواع آلاچیق‌ها و سبک‌های طراحی آن را بشناسید تا متناسب با نیازها و علایقتان، سایبان مناسبی را انتخاب کنید. شاید این سوال برای شما پیش آمده باشد که چگونه یک آلاچیق زیبا برای فضای باز خانه طراحی کنید؟ ما در این مقاله تلاش کرده‌ایم شما را با بهترین سبک‌ها و طرح‌های آلاچیق آشنا کنیم تا طرح مناسبی برای محوطه خانه خودتان انتخاب نمایید.

 

اینفوگرافی مقایسه آلاچیق و پرگولا به همراه یک عکس از هرکدام با تم سبز زیتونی

سوالات متداول:

برای طراحی و ساخت یک آلاچیق زیبا باید چه چیزهایی را مد نظر قرار دهیم؟

سبک طراحی، متریال‌ها، نحوه اجرا، نوع مبلمان و نحوه چیدمان آن‌ها در فضای آلاچیق و در نهایت میزان بودجه‌ای که در نظر گرفته‌اید.


از آلاچیق برای طراحی چه فضاهایی استفاده می‌شود؟

از آلاچیق برای طراحی فضای پارک‌ها، محوطه آپارتمان‌ها و ویلاها، روی پشت بام، باغ‌ها، محوطه استخرها و … استفاده می‌شود.


برای طراحی دکوراسیون آلاچیق از چه لوازمی استفاده کنیم؟

مبلمان‌های کم‌جا و تاشو، ننوها، میز و صندلی‌های فلزی و حصیری، گل‌ها و گلدان‌های زیبا و انواع اکسسوری‌ها از لوازمی هستند که برای طراحی دکوراسیون آلاچیق استفاده می‌شوند.

 

آلاچیق یا کلاه‌فرنگی چیست؟

نمای روبه روی آلاچیق چوبی ای با ریسه چراغ برای لبه های شیب دار سقف

آلاچیق یا کلاه‌فرنگی، سازه‌ای مناسب برای طراحی محوطه و حیاط سازی مدرن و سنتی مجتمع‌های مسکونی، تفریحی و فرهنگی محسوب می‌شود و به عنوان یک استراحتگاهی برای نشستن در فضای باز طراحی می‌شود. آلاچیق با هندسه‌های متنوع مربع ،مستطیل، دایره و هشت ضلعی به صورت یک سایبان برای نشستن در فضاهای مختلف مانند؛ باغ، کنار استخر، روف گاردن و پاسیو استفاده می‌شود. سایبان‌ها بسته به سلیقه افراد به شکل‌های متفاوتی طراحی می‌شوند. بنابراین آلاچیق یک المان اصلی برای طراحی پلان محوطه سازی ساختمان محسوب می‌شود.

پیشنهاد می‌کنیم مقاله صفر تا صد طراحی آلاچیق در کنار استخر را مطالعه کنید.

 

ابعاد آلاچیق

تصویر سایبان چوبی روشنی در کنار استخر با صندلی های فلزی کانتر

ابعاد استاندارد آلاچیق یکی از مواردیست که در هنگام طراحی و اجرا آن باید توجه کنید. سایبان‌های خانگی باید با توجه به تعداد ساکنین یک خانه طراحی شوند. به طور کلی طراحی فضای آلاچیق برای استفاده 6 تا 8 نفر در نظر گرفته می‌شود. آلاچیق‌های آماده یا پیش‌ساخته را شما می‌توانید متناسب با ابعادی که در نظر دارید، سفارش دهید. نوع استفاده از فضای سایبان‌ها در تعیین ابعاد آن‌ها تاثیرگذار است. به عنوان مثال؛ برای قرار دادن میز ناهارخوری و یا باربیکیو بهتر است از سایبان با ابعاد بزرگتر استفاده کنید.

 

مقایسه آلاچیق و پرگولا

تصویر سایبانی چوبی به همراه باربیکیو و شومینه که سقفش با ریسه های چراغ روشن شده است

آلاچیق و پرگولا به دلیل تشابه ظاهری در ذهن اغلب افراد به اشتباه با یک کاربری نمایان شده است. در صورتی که این دو فضا از نظر کاربری، انتخاب متریال و نوع طراحی کاملا با یکدیگر متفاوت هستند. فضای سایبان معمولا با متریال‌های متفاوت به شکل محصور بوده اما پرگولا به صورت پلان باز و با متریال چوب طراحی می‌شود.

سقف سایبان‌ها به صورت شیروانی و گنبدی و سقف پرگولاها معمولا به شکل مسطح با 5 درصد شیب طراحی می‌شوند. استفاده از گیاهان رونده یکی از روش‌های طراحی سقف گیاهی در پرگولا می‌باشد. تنوع در طراحی سایبان‌ها نسبت به طراحی پرگولا بیشتر است. پرگولاها به شکل ساده و همراه با تیر و ستون چوبی، معمولا نزدیک به ورودی خانه و یا متصل به آن طراحی می‌شوند.

 

نحوه طراحی و اجرای آلاچیق یا تارم

تصویر یک آلاچیق چوبی بزرگ با سقف شیبدار، مبلمان ال و صندلی های کانتر حصیری

برای اجرای آلاچیق مناسب شما باید ابتدا طرح مورد نظر را متناسب با علایق و نیازهایتان انتخاب کنید. قبل از انتخاب طرح مناسب بهتر است مکان مناسب اجرای سایبان را انتخاب نمایید. فضاهای مختلفی برای اجرای آلاچیق وجود دارد. برای استفاده از سایبان در ساختمان‌های مسکونی، محوطه ساختمان، استخر، باغچه، آبنما و روی پشت بام انتخاب‌های مناسبی هستند. به دلیل استفاده از سایبان در فضای باز، انتخاب متریال مناسب برای طراحی آن بسیار ضروری است.

 

سایبانی با اسکلت چوبی، یک دیوار سنگی که تلویزیون روی آن نصب شده و باربیکیو

متریال‌های چوب ترموود، فلز، سیمان و بتن، شیشه سکوریت و بسیاری از موارد دیگر برای طراحی انواع سایبان و آلاچیق استفاده می‌شوند. سبک طراحی آلاچیق‌ها در انتخاب متریال‌ها بسیار تاثیرگذار است. برای استفاده از هر نوع متریالی باید الزامات استفاده از آن را در نظر داشته باشید. به طور مثال؛ رنگ‌های اپوکسی برای پوشش سطح فلز یا ضد زنگ کردن آن بسیار مناسب است. برای انتخاب طرح سایبان مناسب باید انواع طرح‌های آلاچیق را بشناسید. ما در ادامه مطالب شما را با انواع طرح‌های سایبان آشنا می‌کنیم.

 

نکات ضروری مورد توجه در ساخت آلاچیق یا کلاه‌فرنگی

تصویر سایبانی که با ترکیب سنگ و چوب ساخته شده با صندلی های راحتی سفید

برای ایجاد چشم‌اندازی زیبا در محوطه خانه، ساخت آلاچیق یا کلاه‌فرنگی انتخاب مناسبی است. برای ساخت سایبان‌ها باید یکسری نکات مهم را در نظر داشته باشید تا فضایی زیبا متناسب با علایقتان طراحی کنید.

  • انتخاب فضایی مناسب با توجه به دید و منظر محیط، چشم‌انداز جذاب و ایده‌آل
  • توجه به مدل طراحی سایبان متناسب با آب و هوای منطقه
  • انتخاب سبک طراحی آلاچیق متناسب با نیازها و علایقتان
  • توجه به ابعاد و اندازه، ارتفاع و مساحت آلاچیق متناسب با ایده طراحی آن
  • انتخاب متریال مناسب پوشش سقف و جداره‌‌های آلاچیق
  • توجه به استحکام و طراحی اسکلت سایبان و آلاچیق
  • طراحی دکوراسیون فضای سایبان متناسب با مدل و سبک طراحی آن

 

انواع آلاچیق براساس متریال

آلاچیق چوبی

آلاچیق با اسکلت چوبی و سقف شیب دار فلزی کنار استخر

سایبان‌های چوبی از متدوال‌ترین و قدیمی‌ترین نوع طراحی آلاچیق‌ها محسوب می‌شوند. متریال چوب برای طراحی سازه سایبان و دکوراسیون آن بسیار مناسب است. چوب ترموود از چوب‌های مرغوب و مقاوم در برابر تغییرات آب و هوایی می‌باشد. بنابراین برای طراحی فضای سایبان در محیط باز انتخاب مناسبی است. مقاومت در برابر رطوبت باعث شده از آن در طراحی سایبان محوطه استخر روباز و پشت بام استفاده شود. همچنین شما می‌توانید با استفاده از چوب‌های درختی، سایبان خانه خود را طراحی کنید. از چوب‌های درختی مقاوم و مناسب برای طراحی اسکلت و فضای سایبان استفاده نمایید و کلبه‌ای دنج و زیبا برای خانه خود طراحی کنید.

 

سایبان و آلاچیق فلزی

تصویری سایبان فلزی مشکی با میز و صندلی های حصیری مشکی در فضای سبز

آلاچیق فلزی به دلیل استحکام و دوام بالا، بیشتر در محیط‌های عمومی مانند پارک‌ها استفاده می‌شود. برای پوشش سقف سایبان فلزی معمولا از ورق گالوانیزه یا سفال استفاده می‌شود. اگر علاقمند هستید فضای سایبان محوطه خانه خود را به سبک مدرن طراحی کنید؛ سایبان فلزی انتخاب مناسبی است. پوشش کف سایبان فلزی با متریال چوب و واش بتن، زیبایی آن را دوچندان می‌کند.

 

آلاچیق شیشه‌ای

تصویری از یک آلاچیق چندضلعی شیشه ای با فریم مشکی و میزو صندلی های فلزی

سایبان‌های شیشه‌ای این امکان را به شما می‌دهند تا یک فضای گلخانه‌ای زیبا در پشت بام خانه یا روف گاردن داشته باشید. شیشه متریال مناسبی برای پوشش سقف و جداره‌های آن محسوب می‌شود. وجود بلوک شیشه‌ای در جداره باعث نورگیر شدن فضای سایبان شده و زمینه را برای کاشت گیاهان خوراکی و دارویی فراهم می‌کند.

آلاچیق‌های شیشه‌ای در انواع مختلف تاشو، باز و بسته شونده و آکاردئونی طراحی می‌شوند.برای طراحی سایبان شیشه‌ای سعی کنید از متریال مرغوب مانند شیشه سکوریت استفاده نمایید.

 

آلاچیق سیمانی

تصویری از یک آلاچیق سیمانی سفید دایره ای با سقف گنبدی وسط استخر

استحکام بالای آلاچیق سیمانی باعث شده از آن در طراحی محوطه جنگل‌های تفریحی و پارک‌ها استفاده شود. برای حیاط سازی کلاسیک، سایبان‌های سیمانی همراه با رنگ سفید انتخاب مناسبی هستند. ترکیب متریال‌های فلز، چوب و سیمان در کنار یکدیگر برای طراحی سایبان، زیبایی فضا را دوچندان می‌کند. از گل و گیاهان طبیعی و انواع اکسسوری‌ها برای طراحی دکوراسیون آن استفاده کنید تا فضا زیباتر جلوه دهد.

 

سایبان و آلاچیق حصیری

آلاچیق حصیری با پایه های فلزی مشکی با مبلمان چوبی با پارچه سفید

آلاچیق حصیری یکی از انواع سایبان‌های سنتی و بومی محسوب می‌شود. استفاده از حصیر در دکوراسیون داخلی به دلیل بافت متریال بومی در مناطق جنوبی کشور بسیار پرکاربرد است. حفظ رطوبت در بافت حصیر برای خنک شدن فضای سایبان، یک ویژگی مهم استفاده از آن محسوب می‌شود. شما می‌توانید با استفاده از میله‌ها و گیره‌های نگهدارنده در چارچوب جداره سایبان، حصیرها را نصب کنید و فضایی زیبا و جذاب طراحی نمایید. علاوه بر آن میز و صندلی‌ حصیری برای طراحی دکوراسیون این فضاها بسیار مناسب هستند.

 

آلاچیق آجری

سایبان محکم و بزرگی از جنس آجر نسوز با ستون های بلند اطرافش

شما می‌توانید از انواع متریال آجر برای طراحی الاچیق استفاده کنید. آجر یک متریال مقاوم و بسیار پرکاربرد در طراحی محوطه ساختمان محسوب می‌شود. آجرهای نسوز برای طراحی ستون‌های آلاچیق زیبایی آن را دوچندان می‌کند. برای طراحی سایبان به سبک سنتی ایرانی سعی کنید از متریال آجر استفاده نمایید. زیرا آجر برای جلوه عناصر معماری ایرانی مانند، انواع طاق‌ها و رواق‌های سنتی بسیار مناسب است.

مطالعه مقاله صفر تا صد طراحی نما با آجر را از دست ندهید.

 

آلاچیق چوب پلاست

تصویر یک سایبان مربعی از جنس چوب پلاست با چند پله کوتاه در ورودی اش

سایبان چوب پلاست یک ایده جدید برای طراحی آلاچیق چوبی محسوب می‌شود. سایبان چوب پلاست به دلیل شباهت ظاهری با سایبان چوبی مورد توجه اکثر افراد  قرار گرفته است. البته باید به این نکته اشاره کرد که این نوع سایبان نسبت به سایبان چوبی از مقاومت بیشتری برخوردار است. سایبان چوب‌ پلاست به صورت پیش‌ساخته هم در بازار عرضه می‌شود و شما می‌توانید آن‌ها را به صورت آماده و پرتابل سفارش دهید.

 

سایبان و آلاچیق بامبو

آلاچیق کوچک مربعی که کاملا از چوب بامبو ساخته شده است با گیاهان رونده روی پایه هایش

چوب بامبو یک متریال بومی محسوب می‌شود. مقاومت و دوام بالای چوب بامبو باعث شده از آن برای طراحی سایبان محوطه ساختمان استفاده شود. برای طراحی سایبان به سبک سنتی، چوب بامبو انتخاب بسیار مناسبی است زیرا متریال چوب به دلیل رنگ روشن، فضای سایبان را گرم و صمیمی جلوه می‌دهد. ترکیب فضای آلاچیق بامبو همراه با حصیرها و گلدان‌های زیبا، ایده بسیار جذابی است.

 

آلاچیق آلومینیومی

تصویری از یک آلاچیق بسته کوچک آلومینیومی و شیشه ای با سقف شیب دار

سایبان‌های آلومینیومی با ترکیب متریال شیشه در جداره‌ها معمولا به صورت گلخانه‌ای استفاده می‌شوند. پوشش شیشه در سقف و جداره‌ها، فضای مناسبی برای دریافت نور خورشید فراهم می‌کند. شما می‌توانید گل‌های زیبایی را در این فضا پرورش دهید و یک فضای سرسبز برای نشستن و نوشیدن چای طراحی کنید.

 

آلاچیق پرده‌ای و پارچه‌ای

تصویر سایبانی با پایه های فلزی و پرده های پارچه ای سفید برای دیواره ها در فضای باز

پرده‌ها و پارچه‌های حریر برای طراحی فضای آلاچیق بسیار مناسب هستند. استفاده از این نوع سایبان‌ها در طراحی باغ‌ ویلاهای مجلل و باشکوه بسیار جذاب است. با نصب حریر و پارچه در جداره آلاچیق، دکوراسیون فضای آن را طراحی کنید. گیره‌های نگهدارنده پارچه‌ها در بالای چارچوب جداره سایبان به نصب آن‌ها کمک می‌کند.

 

انواع آلاچیق براساس نوع اجرا

آلاچیق پیش‌ساخته یا پرتابل

تصویری از یک سایبان پیش ساخته با پایه های فلزی و پارچه سقف کرم با میز و صندلی غذاخوری

آلاچیق‌های پیش‌ساخته یا سیار به دلیل قابلیت حمل‌ و نقل آسان برای ایجاد فضای تفریحی در روزهای تابستانی و حتی مسافرت‌ها بسیار مناسب است. این نوع سایبان‌ها به دلیل قابلیت باز و بسته شدن به راحتی نصب و برپا می‌شوند. در واقع شما می‌توانید به عنوان یک سایبان موقتی از آن‌ها استفاده کنید.

البته آلاچیق‌های پیش‌ساخته برای طراحی ثابت هم وجود دارند که شما می‌توانید متناسب با نیازها و علایق خودتان سفارش دهید. این نوع سایبان‌ها توسط یکسری شرکت‌ها به صورت حرفه‌ای طراحی و اجرا می‌شوند.

 

آلاچیق دو طبقه

سایبان چوبی چندضلعی و دو طبقه ای در محوطه باز

شما می‌توانید از فضای آلاچیق به صورت طبقاتی استفاده کنید. سایبان‌های دو طبقه چوبی در باغ‌های اختصاصی، کافه و رستوران جنگلی و محوطه ویلاها بسیار پرکاربرد است. باغ‌های بزرگ همراه با درختان زیبا را با کلبه‌های طبقاتی چوبی زیباتر جلوه دهید. هر طبقه از این نوع سایبان‌ها را به فضایی مجزا با کاربردهای متفاوت اختصاص دهید. یک طبقه را به فضای غذاخوری همراه با باربیکیو و طبقه دیگر را با قرار دادن تخت حیاط و ننوهای زیبا به فضای استراحت اختصاص دهید.

 

آلاچیق تاشو یا آکاردئونی

سایبانی آکاردئونی و تاشو شفاف با سقف شیبدار

آلاچیق‌های تاشو یا آکاردئونی یک نوع از سایبان‎‌های پیش‌ساخته محسوب می‌شوند. وزن کم و طرح آکارئونی آن‌ها باعث شده در فضاهای مختلفی استفاده شوند. برای ایجاد یک فضای نشیمن خصوصی در باغ این نوع آلاچیق‌ها بسیار پرکاربرد هستند. زیرا به راحتی جابه‌جا می‌شوند.

 

انواع آلاچیق براساس نوع هندسه و پلان

آلاچیق مستطیلی

یک آلاچیق چوبی مستطیل شکل با سقف شیروانی روی یک سکو با مبلمان حصیری

آلاچیق با هندسه مستطیل، معمولا به سبک مدرن طراحی می‌شود. بخشی از قسمت آلاچیق مستطیلی را به فضایی برای قرار دادن باربیکیو سنگی و آجری، کافی بار، شومینه، آبنمای سنگی و انواع اکسسوری‌ها اختصاص دهید. با طراحی اُپن در قسمت ورودی آلاچیق سنگی، صندلی‌هایی برای نشستن قرار دهید تا فضایی برای نوشیدن چای در دل طبیعت داشته باشید.

 

آلاچیق یا تارم گرد

تصویر یک سایبان شیشه ای گرد با با فریم فلزی و سقف نیمه شفاف و مبلمان حصیری با پارچه شیری

سایبان‌هایی با هندسه گرد و منحنی برای طراحی فضاهایی به سبک کلاسیک بسیار مناسب هستند. طاق و گنبد در آلاچیق‌های گرد به همراه ستون‌های رومی و یونانی جذابیت فضای کلاسیک را دوچندان می‌کند. از رنگ سفید برای طراحی سایبان‌ها و آلاچیق‌های گرد استفاده کنید.

 

انواع آلاچیق ( کلاه‌فرنگی) براساس سبک طراحی

آلاچیق سنتی

تصویری از چند آلاچیق چوبی به سبک سنتی با سقف های پوشالی

یکی از سبک‌های معروف و پرکاربرد طراحی آلاچیق‌های خانگی، سبک سنتی می‌باشد. استفاده از هندسه منتظم و متریال چوب از ویژگی‌های اصلی طراحی به سبک سنتی است. برای طراحی سقف‌های شیروانی آلاچیق‌های سنتی شما می‌توانید از پوشال، سفال، نی و آجر استفاده کنید. برای طراحی جداره‌های سایبان سنتی، حصیرها و الوارهای چوب انتخاب مناسبی هستند. سایبان‌های سنتی به طور کلی متناسب با متریال‌های بومی هر منطقه طراحی و اجرا می‌شوند. رنگ‌های روشن، سایبان سنتی خانه شما را جذاب‌تر جلوه می‌دهند. در تزیین حیاط خانه و حیاط سازی سنتی، شما می‌توانید از این آلاچیق‌ها استفاده کنید.

 

آلاچیق مدرن

آلاچیق چوبی مدرنی با نیمکت و سقف سفید و پله های مربعی برای ورودی

هندسه‌های ساده، مربع، مستطیل، متریال‌های چوب و فلز برای طراحی سایبان‌های مدرن به کار می‌روند. طراحی دکوراسیون سایبان‌های مدرن به شکل ساده و شیک انجام می‌شود. رنگ‌های تیره در طراحی دکوراسیون این فضا‎ها جلوه زیبایی می‌بخشند. آلاچیق‌های مدرن در اندازه‌های کوچک برای طراحی فضای پاسیو بسیار پرکاربرد هستند.

 

آلاچیق کلاسیک

تصویر یک سایبان به سبک کلاسیک با ستون های کارشده کلاسیک و سقف شیروانی کنار استخر

سایبان‌های فلزی و سیمانی با پلان دایره و مستطیلی برای طراحی فضا به سبک کلاسیک بیشترین کاربرد را دارند. ستون‌ها، طاق‌ها و گنبدها به عنوان عناصر و المان‌های معماری رومی و یونانی استفاده می‌شوند. به کمک طراحی فضای سبز در این نوع سایبان‌ها، فضای آن را به زیبایی جلوه دهید.

 

قیمت آلاچیق

آلاچیق ارزان بومی با پایه های چوبی و سقف پوشالی

یکی از موارد بسیار مهم در طراحی سایبان، توجه به هزینه اجرای آن می‌باشد. قبل از اجرای سایبان باید یک برآورد کلی از مواد و مصالح مورد استفاده داشته باشید. متریال‌ها نقش اصلی را در برآورد هزینه‌ها دارند. انتخاب طرح سایبان می‌تواند در انتخاب متریال اجرای آن کمک کند. بنابراین با انتخاب طرح سایبان و متریال‌های آن می‌توانید یک برآورد کلی از طراحی و اجرای سایبان به دست آورید.

ساخت آلاچیق با کمترین هزینه

شما می‌توانید سایبان مورد نظر خود را با کمترین هرینه طراحی و اجرا کنید. استفاده از مواد و مصالح بومی و در دسترس یک روش بسیار کاربردی محسوب می‌شود. مصالح بومی مانند؛ حصیر، پوشال، چوب بامبو یا نی و بسیاری از موارد دیگر در طراحی سایبان مناسب به کار می‌روند. این مصالح باعث می‌شوند با توجه به علایق خودتان فضای سایبان خانه را طراحی کنید. استفاده از گل‌های زیبا مانند، پیچک و انواع اکسسوری‌های جذاب برای ایجاد یک سایبان دنج و زیبا کاربردی هستند.

 

برای طراحی دکوراسیون آلاچیق از چه لوازمی استفاده کنیم؟

آتشدان و آبنما آلاچیق

سایبانی چندضلعی با چوب در فضای بازی که اطرافش آبنمایی با شکل هندسی وجود دارد

یکی از ایده‌های جذاب استفاده از آتشدان و آبنما در فضای آلاچیق و تارم است. طراحی بخشی از فضای سایبان مانند شومینه فضای باز، آتشدان و آبنما با استفاده از متریال آجر زیبایی آن را دوچندان می‌کند. اگر به طراحی سایبان در فضای حیاط خانه علاقمندید، از آبنمای حیاطی در کنار آن استفاده کنید.

 

پرده و حصیر در جداره‌های آلاچیق

تصویر سایبانی با طراحی باز به همراه باربیکیو و مبلمان چوبی با پرده های سفید برای جداره ها

پرده‌ها و پارچه‌ها در روزهای آفتابی تابستان برای ایجاد سایه در فضای آلاچیق بسیار مناسب هستند. حصیر به عنوان یک متریال بومی در مناطق جنوبی برای سایه‌اندازی آلاچیق بسیار پرکاربرد است. به طور کلی برای تعریف حریم خصوصی در محیط آلاچیق مناسب هستند. هماهنگی در طراحی پارچه مبلمان و پرده‌ها در جداره سایبان، یک ایده بسیار جذاب برای طراحی دکوراسیون فضای آلاچیق است.

 

انواع صندلی و تخت در آلاچیق

سایبانی چوبی با سقف شیروانی و انواع صندلی های راحتی برای استراحت

برای طراحی فضای سایبان‌ها از انواع صندلی‌ها و تخت‌ها استفاده کنید. میز و صندلی تاشو برای ایجاد فضای نشیمن در محوطه خانه انتخاب مناسبی هستند. تخت و ننوهای زیبا در کنار سایبان برای استراحت در فضای باز استفاده می‌شوند. از مبلمان‌های مخصوص طراحی فضا باز استفاده کنید زیرا این نوع مبلمان‌ها متناسب با تغییرات آب و هوایی از متریال‌های مقاوم و بادوام طراحی شده‌اند.

 

میز ناهارخوری آلاچیق

استفاده از میزنهارخوری فلزی برای سایبان فلزی به همراه شومینه با سقف شیروانی

بخشی از فضای سایبان را به قرار دادن میز ناهارخوری اختصاص دهید. با قرار دادن میز ناهارخوری و صندلی‌های فلزی در فضای سایبان فلزی یک هماهنگی زیبا در متریال‌ها ایجاد کنید. فلاورباکس‌های چوبی زیبایی فضا را دوچندان می‌کنند.

 

باربیکیو در آلاچیق

تصویر آلاچیق بزرگی با باربیکیو، کانتر و صندلی های کانتر

در فضای سایبان محوطه خانه از باربیکیو استفاده کنید. با قرار دادن باربیکیو دیواری در فضای سایبان و تارم، یک تجربه‌ی شیرین آشپزی در فضای باز خواهید داشت. میز و صندلی‌ها را در کنار فضای باربیکیو برای برگذاری دورهمی‌های دوستانه و خانوادگی و یا برای طراحی دکوراسیون شب یلدا استفاده کنید.

 

گل و گیاهان تزئینی آلاچیق

تصویر یک آلاچیق چوبی چندضلعی خاکستری با میز و چهار صندلی و گلدان های گل در ورودی

گل و گیاهان تزئینی نقش اصلی را در طراحی دکوراسیون فضای سایبان خانه شما دارند. فلاورباکس‌ها برای کاشت گل وگیاهان به شما کمک می‌کنند. انواع مختلفی از گلدان‌ها و فلاورباکس‌ها وجود دارند، اما شما می‌توانید از لوازم در دسترس مانند بطری‌ها و جعبه‌های چوبی به عنوان گلدان استفاده کنید. طراحی فلاورباکس‌ها در جداره سایبان‌ها زیبایی آن را دوچندان می‌کند.

 

قفسه‌های کتاب و انواع اکسسوری‌ها در آلاچیق

آلاچیقی با ریسه های چراغ و میز و صندلی چوبی و قفسه و آینه و گل هایی روی دیوار

با طراحی قفسه‌ و شلف کتاب، فضایی مناسب برای مطالعه در سایبان خانه ایجاد کنید. قفسه‌های چوبی و فلزی در هماهنگی با متریال میز و صندلی تاشو ،فضای آلاچیق را زیباتر جلوه می‌دهند.

 

نورپردازی آلاچیق

تصویری از یک آلاچیق با ستون های فلزی در شب که با چراغ های آویز روشن شده است

نورپردازی برای استفاده از محیط سایبان در شب لازم است. تجهیزات نوری برای طراحی نورپردازی فضای آلاچیق بسیار متنوع هستند. ریسه‌های نوری، لامپ‌های ال. ای. دی، خطی، زمینی و انواع شمع‌ها برای طراحی نورپردازی فضای سایبان و کلاه‌فرنگی استفاده می‌شوند.

 

سخن پایانی

در این مقاله سعی کردیم، هر آنچه که برای طراحی الاچیق در فضای باز نیاز است به صورت مفید شرح دهیم. انتخاب سایبانی زیبا و با کیفیت متناسب با علایق و نیازهایتان، رضایت شما را تضمین می‌کند. ما تلاش کردیم شما را با بهترین سبک‌ها و طرح‌های سایبان آشنا کنیم تا طرح مناسبی برای محوطه خانه خودتان انتخاب نمایید. امیدواریم با مطالعه این مقاله به پاسخ پرسش‌هایتان در زمینه طراحی سایبان دست یافته باشید.