کامل‌ترین مرجع برای انتخاب کاغذ دیواری سقف

اتاق کار بزرگی به رنگ سفید به عنوان رنگ اصلی و اکسسوری ها و لوازم رنگی و کاغذدیواری رنگی برای سقف

یکی از بهترین روش‌های زیباسازی فضای داخلی ساختمان، استفاده از انواع کاغذ دیواری سقف می‌باشد. افراد می‌توانند از این پوشش زیبا و شیک به جای رنگ نمودن سقف یا به کارگیری تزئینات مختلف گران بر روی آن استفاده نمایند. شاید برایتان جالب باشد که بدانید برخی از انواع کاغذ دیواری وجود داشته که در کنار زیبایی به عنوان عایقی مناسب برای محیط نیز عمل می‌کنند. امروزه با توجه به پیشرفتی که در زمینه‌های مختلف ایجاد شده انواع مختلفی از کاغذ دیواری سقف در بازار موجود می‌باشد. افراد باید با توجه به سایر دکوراسیون داخلی منزلشان و مشورت با کارشناسان بهترین گزینه را برای خرید انتخاب کنند. در ادامه قصد داریم اطلاعاتی در خصوص این پوشش در اختیارتان بگذاریم.

 

سوالات متداول:

آیا می‌توانیم از کاغذ دیواری برای طراحی سقف حمام استفاده کنیم؟

بله، محصولاتی در طرح‌ها و رنگ‌های مختلف وجود داشته که مخصوصاً برای استفاده در این مکان تولید شده است. با توجه به اینکه در این مکان رطوبت زیاد است، حتماً باید از کاغذ دیواری مقاوم در برابر رطوبت استفاده شود. 


برای کاغذ دیواری سقف زیرزمین چه طرحی مناسب است؟

معمولا فضای زیرزمین دلگیر است به همین دلیل بهترین انتخاب برای این مکان کاغذ‌ دیواری است که دارای طرح موجودات زنده باشد.


کاغذ دیواری بر نورپردازی اتاق چه تاثیری دارد؟

برخی از انواع کاغذ‌ دیواری نور را بازتاب کرده و باعث روشن شدن محیط می‌شوند. این مدل کاغذ‌ دیواری درخشان و روشن مخصوصاً برای مکان‌هایی که دارای پنجره نبوده و امکان ورود نور خورشید به درون آن وجود ندارد، مناسب می‌باشد.

 

آموزش نصب کاغذ دیواری سقف

 

توجه به رنگ و پوشش دیوار

تصویر یک اتاق غذاخوری با میز و صندلی های غذاخوری، لوستر گرد آویز و کاغذدیواری گلدار سقف

یکی از مهم‌ترین عواملی که در هنگام انتخاب کاغذ دیواری سقف لازم است به آن توجه شود، دیوارهای اتاق است. مخصوصاً افرادی که دیوارهای اتاقشان را با استفاده از طرح‌های مناسب زیبا کرده‌اند، باید با استفاده از کاغذ دیواری مناسب برای سقف، زیبایی دکوراسیون داخلی را چندین برابر افزایش دهند. به نحوی کاغذ دیواری را انتخاب کنید که بین دیوار و سقف هماهنگی وجود داشته باشد. با این کار علاوه‌بر زیبایی، باعث بزرگ به نظر رسیدن فضای منزلتان نیز می‌شود. همان‌طور که می‌دانید امکان استفاده از این محصول در مکان‌های مختلف وجود دارد. شما باید با توجه به مکان استفاده، بهترین گزینه را به عنوان کاغذ دیواری انتخاب کنید.

 

انتخاب کاغذ دیواری سقف حمام و سرویس بهداشتی

یک سرویس بهداشتی با دیوارهای سبز تیره و کاغذدیواری طرحدار سفید با برگ های سبز برای سقف

بسیاری از افراد تصور می‌کنند در این مکان نمی‌توان از کاغذ دیواری استفاده نمود، باید بدانید که این تصور کاملاً اشتباه است. محصولاتی در طرح‌ها و رنگ‌های مختلف وجود داشته که مخصوصاً برای استفاده در این مکان تولید شده است. با توجه به اینکه در این مکان رطوبت زیاد است، حتماً باید از کاغذ دیواری مقاوم در برابر رطوبت استفاده شود. با توجه به زمینه کاشی‌های مورد استفاده در دیوار، کاغذ دیواری مناسب را انتخاب کنید. برای مثال اگر کاشی‌ها دارای زمینه سفید است، حتماً از کاغذ دیواری سقف سفید استفاده نمایید. بهتر است بدانید پس از اجرای کاغذ دیواری بر روی آن پوششی را قرار می‌دهند تا رطوبت موجود در این مکان به کاغذ دیواری آسیبی وارد نکند.

 

انتخاب کاغذ دیواری سقف آشپزخانه

آشپزخانه ای با کابینت های سفید، کانتر آبی، صندلی های چوبی کانتر و کاغذدیواری طرحدار آبی برای سقف

با توجه به اینکه امروزه در دکوراسیون داخلی بیشتر ساختمان‌ها، آشپزخانه و سالن پذیرایی یکی است، انتخاب کاغذ دیواری زیبا برای سقف آشپزخانه بسیار مهم و اساسی می‌باشد. همان‌طور که می‌دانید در آشپزخانه رطوبت و چربی بسیار زیادی وجود دارد. شما می‌توانید با انتخاب انواع کاغذ دیواری قابل شستشو برای سقف، در هنگام مشاهده کثیفی به راحتی آن را تمیز نمایید. در حالت کلی باید با توجه به فضای آشپزخانه و رنگ کاشی‌های مورد استفاده، کاغذ دیواری مناسب را انتخاب نمود. برای مثال درصورتی‌که فضا کوچک است با خرید و اجرای محصولاتی که دارای طرح ساده‌ای هستند، می‌توانید به بزرگ نشان دادن فضای آشپزخانه خود کمک کنید. اگر درون ساختمان خود قسمتی برای قرار دادن میز ناهارخوری دارید، پیشنهاد می‌شود با توجه به رنگ میز و صندلی‌تان کاغذ دیواری سقف آشپزخانه مناسب را انتخاب نمایید.

 

انتخاب کاغذ دیواری سقف اتاق کودک

اتاق کودکی به رنگ آبی و سفید، نقشه جهان روی دیوار و کاغذدیواری با طرح ماه و ستاره روی سقف

با توجه به اینکه بیشتر کودکان به رنگ‌های شاد علاقه‌مند هستند، بهترین کاغذ دیواری برای سقف، محصولاتی با رنگ‌های شاد و کودکانه است. با توجه به اینکه طرح و رنگ‌های مختلفی وجود دارد، به سادگی می‌توانید با توجه به سایر وسایل کودک، رنگ و طرح مناسب کاغذ دیواری را انتخاب کنید. اگر فضای اتاق کودک کوچک است، انواع کاغذ دیواری با طرح‌های ساده مناسب این مکان می‌باشد. شاید برایتان جالب باشد که بدانید ایجاد خطوط افقی در سقف، علاوه‌بر زیبایی، فضای اتاق کودک را نیز بزرگ‌تر نشان می‌دهد. در صورتی که فضای اتاق کودکتان بزرگ بوده و ارتفاع سقف نیز بلند است، بهترین گزینه انتخاب کاغذ دیواری سقف اتاق کودک با طرح‌های شلوغ و پر رنگ می‌باشد.

 

انتخاب کاغذ دیواری سقف راهرو

راهرویی با دیوارهای سفید، درهای اتاق خواب سفید و کاغذدیواری با طرح های آبی و قرمز روی سقف

راهرو از پر رفت‌وآمدترین مکان‌های یک ساختمان محسوب می‌شود. با توجه به اینکه این قسمت در معرض دید است، انتخاب کاغذ دیواری مناسب برای سقف آن نیز بسیار حائز اهمیت می‌باشد. بهتر است در این مکان از انواع کاغذ دیواری سقف با رنگ‌های روشن و طرح‌های ریز، استفاده نمایید. انتخاب رنگ‌های تیره موجب دلگیری و کوچک نشان دادن فضا می‌شود. توجه به دکوراسیون داخلی منزل نیز برای انتخاب کاغذ دیواری دارای اهمیت می‌باشد. برای مثال افرادی که دارای دکوراسیون مدرن هستند، کاغذ دیواری سقف راهرو مدرن نیز به عنوان بهترین انتخاب به شمار می‌رود. نکته مهم دیگری که در هنگام انتخاب باید به آن توجه کنید، قابل شستشو بودن کاغذ دیواری راهرو است. علت این موضوع این امر بوده که امکان ورود انواع آلودگی و کثیف شدن سقف راهرو به میزان قابل توجهی وجود دارد. بنابراین در طراحی راهرو ورودی آپارتمان سعی کنید از کاغذ دیواری قابل شستشو استفاده نمایید.

 

انتخاب کاغذ دیواری سقف اتاق پذیرایی

نشیمنی به سبک کلاسیک با تم رنگی کرم و کاغذ دیواری سه بعدی با طرح کهکشان روی سقف

از انواع کاغذ دیواری زیبا و مدرن برای طراحی سقف پذیرایی می‌توان استفاده نمود. یکی از زیباترین و شیک‌ترین طرح‌های کاغذ دیواری سقف اتاق پذیرایی محصولاتی با نقش برجسته می‌باشد. شما به راحتی می‌توانید با اجرای آن‌ها حالت گچ بری شده به سقف اتاقتان بدهید. هزینه اجرای این کار بسیار ارزان و مناسب‌تر از گچ‌بری سقف می‌باشد. بهتر است بدانید انواع کاغذ دیواری طرح چوب نیز برای سقف وجود داشته که برای افرادی که به محیط‌های طبیعی علاقه‌مند هستند، پیشنهاد می‌شود.

 

انتخاب کاغذ دیواری سقف برای سقف‌های قاب‌بندی شده

اتاق رنگی کودکی با قفسه های زرد روی دیوار، کمد سفید و سقف قاب بندی که با کاغذدیواری رنگی پوشیده شده

برخی از افراد، سقف داخلی ساختمان خود را به اشکال مختلف هندسی از جمله مستطیل و مربع در آورده‌اند. اجرای کاغذ‌ دیواری درون این قاب‌ها نیز بسیار زیبا و جذاب می‌باشد. اگر می‌خواهید به دکوراسیون داخلی ساختمان انرژی فوق‌العاده‌ای ببخشید، استفاده از رنگ‌های متضاد بهترین انتخاب است. بدین منظور شما باید رنگ کاغذ‌ دیواری مخصوص سقف را به گونه‌ای انتخاب کنید که با رنگ دیوارها کاملاً متضاد باشد. استفاده از این رنگ‌های متضاد بسیار جذاب بوده و نظر افرادی که در آن محیط هستند را به خود جلب می‌نماید.

 

انتخاب کاغذ دیواری سقف همرنگ دیوارها

اتاق خوابی با دیوار آبی رنگ، تخت خواب سفید و سقفی با کاغذدیواری طرحدار آبی روشن

اگر می‌خواهید در بین دکوراسیون داخلی منزلتان، هماهنگی خاصی به چشم بخورد، حتماً کاغذ‌ دیواری را متناسب با رنگ دیوارها انتخاب کنید. در این میان برای کوتاه و بلندتر نشان دادن سقف کمی رنگ کاغذ دیواری را تیره‌تر یا روشن‌تر خریداری کنید. اگر ارتفاع سقف منزلتان کوتاه است، رنگ‌هایی کمی روشن‌تر از رنگ دیوار برای شما گزینه مناسبی است. در صورتی که ارتفاع سقف ساختمان در حالت کلی بلند بوده، رنگ‌های تیره‌تر از رنگ دیوار بهترین پیشنهاد برای کاغذ دیواری سقف می‌باشد. نکته‌ای که در این قسمت باید به آن توجه نمایید این است که در صورت کوچک بودن اتاق از رنگ‌های تیره برای کاغذ‌ دیواری استفاده نکنید. علت این موضوع نیز کوچک نشان دادن فضای اتاق با استفاده از رنگ‌های تیره می‌باشد.

 

کاغذدیواری طرحدار یک شکل برای سقف و دیوار اتاق خواب به رنگ قهوه ای و طلایی

انتخاب یک نوع کاغذ‌ دیواری برای سقف و دیوارها نیز پیشنهاد خوبی می‌باشد. این امر فضای داخلی منزل شما را بسیار شیک کرده و زیبایی آن را چندین برابر افزایش می‌دهد. در صورت استفاده از این روش به هیچ عنوان انواع کاغذ‌ دیواری شلوغ را انتخاب نکنید. بهترین گزینه برای شما انتخاب کاغذ‌ دیواری‌هایی است که دارای طرح‌های بسیار ریز، رنگ‌های روشن و ملایم هستند. انواع کاغذ دیواری سقف ساده همیشه طرفداران خاص خود را داشته و هیچ گاه از مد نمی‌افتد.

 

جدا کردن فضای اتاق با استفاده از کاغذ دیواری سقفی

اتاق خوابی با دو تخت تک نفره سفید، فرش سبز و کاغذدیواری سقف با طرح های کوچک سبز

اگر فضای منزلتان بسیار بزرگ است، می‌توانید با انتخاب کاغذ‌ دیواری برای سقف در بخش‌های متعدد به جدا شدن قسمت‌های گوناگون آن کمک کنید. برای مثال در بخشی که میز ناهارخوری را قرار داده‌اید، از کاغذ دیواری متناسب با این مکان استفاده نمایید. استفاده از این روش نه تنها به جداسازی فضای ساختمان و نظم‌دهی آن کمک می‌کند، بلکه باعث شیک به نظر رسیدن فضا می‌شود.

 

انتخاب طرح‌هایی با موجودات زنده برای فضای دلگیر

فضای نشیمن دلگیری با مبلمان سفید و کاغذدیواری سه بعدی با طرح موجودات زنده روی سقف

برخی از افراد می‌خواهند برای محیط‌هایی همچون زیرزمین کاغذ‌ دیواری مناسب را برای سقف انتخاب نمایند. بهترین انتخاب برای این افراد کاغذ‌ دیواری است که دارای طرح موجودات زنده می‌باشد. همان‌طور که می‌دانید اینگونه مکان‌ها بسیار دلگیر است. با انتخاب این نوع کاغذ دیواری سقف علاوه‌بر اینکه زیبایی خاصی را به آن می‌بخشید، بلکه فضای آن را چندین برابر دلباز می‌نمایید.

 

انتخاب کاغذ دیواری‎‌های بازتاب کننده نور

تصویر آشپزخانه طوسی رنگی با کابینت های سفید و کاغذدیواری طرحدار و براق سقف برای بازتاب نور

برخی از انواع کاغذ‌ دیواری نور را بازتاب کرده و باعث روشن شدن محیط می‌شوند. این مدل کاغذ‌ دیواری درخشان و روشن مخصوصاً برای مکان‌هایی که دارای پنجره نبوده و امکان ورود نور خورشید به درون آن وجود ندارد، مناسب می‌باشد. با نصب و اجرای آن فضا چندین برابر زیباتر شده و میزان نور آن نیز افزایش پیدا می‌کند. درصورتی‌که از اتاقتان به دلیل عدم وجود نور کافی ناراضی هستید، می‌توانید با انتخاب این کاغذ دیواری سقف نور اتاق خواب خود را افزایش دهید.

 

کاغذ دیواری سقف برای چه مکان‎‌هایی مناسب نیست؟

اتاق خوابی با سقف بلند، تخت دونفره چوبی، مبل تکی قهوه ای و تعدادی پنجره روی سقف و دیوارها

هر چند که با نصب کاغذ دیواری مخصوص سقف فضای داخلی ساختمان تغییر می‌کند، اما اجرای آن در برخی ساختمان‌ها مناسب نیست که این موارد عبارتند از:

  • در صورتی که درون اتاقتان پنجره وجود ندارد و از طرفی روزانه مدت زیادی را در آن اتاق می‌گذارانید، استفاده از کاغذ‌ دیواری پیشنهاد نمی‌شود.
  • اگر با استفاده از وسایل دیگری همچون پنجره سقفی و نور مخفی سقف داخلی ساختمان را زیبا نموده‌اید، دیگر نیازی به استفاده از کاغذ‌ دیواری ندارید. علت آن این امر بوده که با اجرای آن برش‌هایی ایجاد می‌شود که زیبایی سقف را به میزان قابل توجهی کاهش می‌دهد.

 

مزایای کاغذ دیواری سقف

تصویر اتاق آفتابگیری با دیوارهای شیشه ای، مبل سفید با شال قرمز و کاغذدیواری طرح دار روی سقف

استفاده از این محصول برای زیباسازی فضای منزل دارای مزایای بسیار زیادی است. با استفاده از این پوشش بسیاری از معایبی که در سقف وجود دارد، همچون ترک‌های گوناگون را می‌توان پوشش داد. افراد به راحتی می‌توانند بدون هیچ تغییری در ارتفاع، سقف منزلشان را زیبا کنند. وجود طرح‌های مختلفی همچون طرح‌های سه بعدی باعث شده به سادگی بتوان با توجه به فضا گزینه مناسب را انتخاب نمود. اجرای کاغذ دیواری بر روی سقف به راحتی امکان پذیر بوده و به کار خاصی نیازمند نمی‌باشد. برخی از نمونه‌های کاغذ‌ دیواری نیز قابلیت شستشو دارد. در این صورت فرد به راحتی می‌تواند در صورت وجود لکه آن را تمیز کند. علاوه‌بر موارد گفته شده، باید بدانید که امکان استفاده از انواع نورپردازی در کنار استفاده از کاغذ دیواری امکان پذیر می‌باشد. قیمت کاغذ دیواری سقف نیز به نسبت انواع پوشش‌های دیگر که برای سقف استفاده می‌شود، بسیار مناسب‌تر بوده، همچنین جداسازی آن نیز به راحتی امکان پذیر است.

 

معایب کاغذ دیواری سقف

اتاق غذاخوری با میز سفید، صندلی های سفید و قرمز، کنسول آینه ای و سقفی با کاغذدیواری طرحدار قهوه ای

هر چند که استفاده از کاغذ‌ دیواری برای سقف دارای مزایای بسیار زیادی است اما با این وجود معایبی نیز با خود به همراه دارد. یکی از مهمترین معایب آن این بوده که در صورت عدم انتخاب کاغذدیواری مناسب و مقاوم ممکن است پس از مدتی برخی از بخش های کاغذدیواری خراب و باعث زشت به نظر رسیدن سقف منزلتان شود. در کنار این مورد این احتمال نیز وجود دارد که پس از گذشت زمانی به دلیل شلوغ شدن فضای داخلی ساختمان از نصب و اجرای کاغذدیواری پشیمان شود.

 

سخن پایانی

اتاق کار مدرن و زیبایی با صندلی های زرد، پاف های آبی و قرمز و کاغذدیواری راه راه گلبهی و سفید سقف

هر چند که اجرای کاغذدیواری بر روی سقف کار چندان سختی نیست اما با این حال دردسرهای خاص خود را دارد. از طرفی وجود تنوع در کاغذدیواری سقف باعث شده خریداران کمی در انتخاب محصول با کیفیت و مقاوم دچار تردید شوند. برای جلوگیری از این امر حتما قبل از خرید و اجرای کاغذدیواری موارد گوناگون را در نظر داشته باشید و با توجه به این موارد بهترین گزینه را با نهایت دقت انتخاب کنید.