کاغذ دیواری مناسب برای محیط اداری چیست و چگونه باید آن را انتخاب کرد؟

اتاق کاری با میز مستطیلی چوبی مشکی، صندلی‌های چرخ‌دار مشکی، کفپوش طوسی، دو گلدان و کاغذ دیواری اداری طرح نقشه جهان رنگی

در طول زندگی، یک شخص بیش‌ترین زمانی را که در دفتر کار می‌گذراند، بین 5 الی 9 ساعت است که برای رسیدن به اهداف و آرزوهای خود در آنجا مشغول به کار است. در حقیقت این مکانی که فرد در آن زمان زیادی را می‌گذراند، باید مناسب کار باشد. اینکه چرا بیشتر مردم بعد از مدتی پیوستن به کار نسبت به دفتر خود بی‌علاقه می‌شوند، می‌تواند مرتبط با دکوراسیون و انتخاب کاغذ دیواری باشد، لذا لازم است افراد سعی کنند در محیط کار خود، کاغذ دیواری اداری مناسبی را انتخاب کنند که از بودن در آنجا لذت ببرند و ساعت‌ها مشغول به فعالیت باشند.

 

اینفوگرافی رنگ مناسب کاغذ دیواری اداری کرم رنگ به همرای یک آیکون گرافیکی

سوالات متداول:

چه نکاتی در انتخاب کاغذ دیواری مناسب مهم است؟

1- در نظر گرفتن نور محیط 2- رنگ کاغذ دیواری اداری 3- کیفیت و جنس کاغذ دیواری اداری


کدام طرح‌ها برای فضای اداری مناسب هستند؟

1- الگوهای بافتی شکل 2- الگوهای راه‌راه 3- الگوهای هندسی


کاغذ دیواری راه راه چه تاثیری در دکوراسیون اتاق خواهد داشت؟

الگوهای راه‌راه بسته به نحوه قرارگیری آن‌ها در اتاق، بسیار قابل‌توجه هستند. نوارها یا الگوهای افقی باعث می‌شوند اتاق پرتر به نظر برسد. از طرف دیگر، خطوط یا الگوهای عمودی باعث می‌شود، سقف بالاتر از آنچه هست به نظر برسد.

 

طراحی داخلی و انتخاب کاغذ دیواری مناسب برای دفتر کار

کاغذ دیواری اداری، ساده‌ترین راه برای داشتن فضای زیبا می‌باشد. رنگ‌های سفید، آبی و خاکستری قبلاً به‌عنوان پالت رنگی برای رنگ‌آمیزی دیوارهای دفترکار در نظر گرفته می‌شدند و چنین رنگ‌هایی باعث می‌شد که دفتر کار بی‌روح دیده شود، انگار که هیچ انرژی خاصی در آنجا وجود ندارد. این امر باعث می‌شد افراد بعد از مدتی، از رفتن به آنجا حوصله‌شان سر برود و این موضوع بر عملکرد کار آن‌ها تأثیرگذار بود.

 

دفترکار با کاغذ دیواری اداری با طرح نوشته‌ نقشه جهان، میز چوبی، صندلی مشکی چرخدار، دو صندلی طوسی، کفپوش طوسی و کمد اداری سفید

برای یک شرکت اداری خیلی مهم است که دفتر کار، زیبایی و جذابیت خاص خود را داشته باشد، لذا باید بسیار مراقب باشند که فضای اداری خود را ازلحاظ جنبه‌های مختلف بررسی کنند، زیرا طراحی داخلی و فضای دفتر کارو همچنین انتخاب کاغذ دیواری مناسب، تأثیر زیادی بر ذهن یک فرد می‌گذارد و فضای نشاط‌آوری را برای کارکنان ایجاد می‌کند، که موجب می‌شود آن‌ها با اشتیاق بیشتری در آنجا به فعالیت بپردازند که این امر درنهایت موجب افزایش بهره‌وری و سود برای شرکت خواهد شد.

 

طراحی داخلی دفتر کار

اتاق جلسه با میز سفید مستطیلی، صندلی‌های نارنجی، کفپوش طوسی‌، درب شیشه‌ای و کاغذ دیواری اداری مشکی با دایره‌های طرح‌دار رنگی

تصور کنید شرکتی دارای یک فضای اداری متناسب با ساختار مناسب، طراحی‌های زیبا و درعین‌حال کاغذ دیواری اداری حرفه‌ای، مبلمان مناسب و دکوراسیون جذاب است و در مقابل دفتر دیگری این زیبایی و جلوه را ندارد، ترجیح می‌دهید در کدام یک از مکان‌ها، بیشتر کار کنید؟ قطعاً انتخاب هرکسی، مورد اول خواهد بود. این عامل نشانه ارزش طراحی داخلی است که ازنظر بصری، جذاب است.

 

اتاق کاری با میز مستطیلی چوبی قهوه‌ای، درب قهوه‌ای، صندلی‌های قهوه‌ای تیره و کاغذ دیواری اداری سفید با نوشته‌های آبی رنگ

رنگ‌ها، الگوها، طرح‌ها و محیط به‌طور کلی ازنظر روان‌شناختی بر فرد تأثیر می‌گذارند که این امر توانایی هدایت فرد نسبت به کار را افزایش می‌دهد. در حقیقت ایجاد یک محیط دلگرم کننده و نشاط‌آور برای تلاش بیشتر و کارایی بیشتر ذهن، می‌تواند نقش مهمی را ایفا کند. لذا ساده‌ترین راه برای رسیدن به این هدف، استفاده از تصاویر پس‌زمینه مدرن، درعین‌حال حرفه‌ای و انتخاب کاغذ دیواری مناسب برای دفتر است. همچنین، امروزه موجب شده است شرکت‌ها بیشتر اهمیت طراحی داخلی را درک کنند و بنابراین سعی دارند عنصر سرگرم‌کننده‌ای را برای کارمندان خود فراهم کنند.

 

انتخاب کاغذ دیواری اداری

اتاق کاری با درب قهوه‌ای، میز سفید، کاغذ دیواری اداری سیاه و سفید با طرح صورت‌های بچگانه و دو فرد درحال استفاده از رایانه

انتخاب کاغذ دیواری مناسب، ساده‌ترین گزینه برای به دست آوردن طرح‌های باکیفیت در رنگ‌ها و الگوهای متنوع می‌باشد. افراد می‌توانند طیف گسترده‌ای از طرح‌ها را برای دیوارهای دفتر خود انتخاب کنند تا آن را به جالب‌ترین شکل ممکن تزئین کنند، بدون اینکه هزینه زیادی را برای طراحی داخلی صرف کنند، این امر موجب می‌شود محیط زیبایی را برای خود در یک بازه زمانی کوتاه با تصاویر پس‌زمینه دلخواه، آماده کنند.

 

اتاق کاری با کفپوش چوبی قهوه‌ای روشن، میز سفید چوبی، صندلی‌ چرخ‌دار و کاغذ دیواری اداری کرمی رنگ با طرح درختان بی برگ مشکی

معمولاً کاغذ دیواری اداری، آماده سازی و نصب آسانی دارند و دارای کیفیت عالی هستند که در طرح‌ها و رنگ‌های مختلف ارائه می‌شوند. همچنین، دارای دامنه وسیعی از تصاویر پس‌زمینه هستند که در تعداد زیادی از طرح‌های رنگی، چاپ‌ها و الگوهای مختلف در اختیار افراد قرار می‌گیرند. امروزه طراحی داخلی بالأخص انتخاب یک کاغذدیواری مناسب، امری مؤثر در افزایش راندمان کاری در بین کارمندان است. شرکت‌ها باید برای رفاه حال کارمندان، عنصری از گرما، راحتی، جذابیت و زیبایی را در محیط کار فراهم کنند، لذا انتخاب کاغذدیواری اداری مناسب، اهمیت زیادی داشته و تاثیر مستقیمی بر فضای داخلی محیط کار دارد.

 

اتاق کاری با کفپوش خاکستری، میزهای سفید، لامب مربعی سقفی، سقف سفید و کاغذ دیواری اداری با نمای کوه سرسبز و آسمان از بالا

یک انسان همیشه به سمت چیزی که چشم او را خشنود می‌کند، جلب می‌شود و یک مکان کسل‌کننده با رنگ‌های یکنواخت باعث می‌شود فرد از بازدید مجدد و دوباره آن بی‌انگیزه شود و از طرف دیگر، یک مکان هیجان‌انگیز بارها و بارها افراد را برای بازدید و گذراندن وقت در آنجا مشتاق می‌کند.

 

نکات موثر در رابطه با کاغذ دیواری اداری

انتخاب کاغذ دیواری مناسب برای یک دفتر، کاملاً به نوع شغل بستگی دارد و اینکه چگونه می‌توانید دیوارهای خود را با حفظ تمرکز در کسب و کار، به یک دیوار سرگرم کننده، شیک و باانگیزه تبدیل کنید. مثلاً، اگر کسی یک شرکت مدیریت رویداد دارد، کل محیط دفتر باید تازه، سرگرم کننده و دارای الگوهای رنگارنگ باشد. اگر این دفتر شخصی یک مهندس است، دیوارها را می‌توان با نقوش هندسی به رنگ‌های ظریف تزئین کرد.

 

اتاق کاری با میز چوبی سفید، صندلی‌های مشکی، دو چراغ آویز گرد طوسی و کاغذ دیواری اداری سفید با نقاشی رنگی المان‌های کاری

اگر دفتر کار شما با مشتری در ارتباط است و مشتریانی برای بازدید از محصول یا خدمات خود، به دفتر شما مراجعه می‌کنند، تصاویر پس‌زمینه کاغذ دیواری محیط اداری شما باید دارای عناصر لوکس و به سبک مدرن باشند تا افراد بیشتری را به سمت خود جذب کند. در این صورت این احساس را در طرف مقابل ایجاد می‌کند که بسیار حرفه‌ای هستید و یک شرکت بزرگ را اداره می‌کنید. ازاین‌رو این امر به ایجاد احساس خوب و ایجاد اعتماد در بین مخاطبان کمک شایانی می‌کند. اگر دفتری دارید که به فروش گل و سفال می‌پردازد، برای آن یک تم هنری و سنتی انتخاب کنید که مشتاقان این هنر را به خود جلب کند.

 

سالن انتظاری با کفپوش سرامیکی طوسی، نیمکت طوسی فلزی، سقف طوسی، پنجره شیشه‌ای بزرگ و کاغذ دیواری اداری طوسی طرح کنفی

همیشه تضاد رنگی را در رنگ‌های روشن و ظریف، حفظ کنید، زیرا هر دیواری با کاغذ دیواری‌های روشن می‌تواند چشم را آزار دهد. همچنین، تمام دیوارها با رنگ خاموش، می‌توانند محیط را کدر و کسل‌کننده کنند. فضای پذیرایی، فضای کار مشترک، سرویس‌های بهداشتی، اتاق کنفرانس، کافه تریا همه باید الگوهای کاغذ دیواری مختلفی داشته باشند که با توجه به ماهیت و تمرکز کار، این امر صورت می‌گیرد.

 

اتاق کاری با کفپوش طوسی، میز قهوه‌ای، صندلی چرخ‌دار کرمی، کاغذ دیواری اداری خاکستری طرح قاب عکس و پلکان سفید و قهوه‌ای

انتخاب کاغذ دیواری مناسب همان چیزی است که باعث ایجاد تفاوت در محل کار شما می‌شود و به‌عنوان مکانی که نیاز به بهره‌وری بالا و بیشترین تمرکز دارد، باید محیطی صمیمانه، انگیزشی و تشویقی داشته باشد و افراد در آن مشتاقانه به فعالیت بپردازند. قبلاً کاغذ دیواری‌ها آن‌چنان محبوب نبودند، اما امروزه با پیشرفت تکنولوژی، همه چیز تغییر کرده است.

 

اتاق کاری با کفپوش طوسی، میز چوبی مستطیلی قهوه‌ای، صندلی‌های چرخ‌دار مشکی و کاغذ دیواری اداری آبی و سفید ابر و بادی

کاغذ دیواری‌های اداری با طیف گسترده‌ای از سبک‌ها، از مدل‌های راه‌راه گرفته تا طرح‌های هنری و سنتی و فانتزی گرفته در نمونه‌های مختلف طراحی و در اختیار افراد قرار می‌گیرند. بااین‌حال، انتخاب یک مورد مناسب می‌تواند کاملاً یک امر ضروری باشد؛ بنابراین، اگر قصد دارید در هر قسمت از خانه یا محل کار خود از کاغذ دیواری مناسبی استفاده کنید، حتماً به نکات زیر توجه کنید.

 

نحوه انتخاب کاغذ دیواری اداری مناسب

اداره‌ای با فرش راه راه مشکی و سفید، کفپوش طوسی، سقف چوبی، میز کار چوبی کرمی، پلکان طوسی و کاغذ دیواری اداری طرح آجر

 

در نظر گرفتن نور محیط

اتاق کاری با کفپوش خاکستری، فرش راه راه طوسی و خاکستری، میز قهوه‌ای، صندلی‌های مشکی و کاغذ دیواری اداری طوسی مخملی

یک عامل کلیدی که باید قبل از نهایی کردن رنگ کاغذ دیواری مورد توجه قرار گیرد، نور اتاق است. اگر اتاق شما نور طبیعی زیادی دارد، گزینه‌های انتخاب کاغذ دیواری تیره یا روشن را دارید. اگر نور طبیعی کم است، برای جلوگیری از بازتاب نامناسب نور، بهتر است از کاغذ دیواری روشن استفاده گردد.

 

رنگ کاغذ دیواری اداری

اتاق کاری با میز مشکی، پنجره قدی، صندلی قهوه‌ای و مشکی، کفپوش طوسی، آباژور مشکی و کاغذ دیواری اداری قهوه‌ای طرح نقشه جهان

رنگ نشان دهنده فضای اتاق شما است که می‌خواهید آن را نوسازی کنید. درواقع رنگ‌های کاغذ دیواری به دو دسته اصلی تقسیم می‌شوند، گرم و سرد. رنگ‌های گرم مانند قرمز، نارنجی، زرد، هلویی و صورتی برای اتاق‌هایی که نور زیادی ندارند، ایده آل هستند. این رنگ‌ها بسیار جذاب هستند و به‌عنوان محرکی مؤثر شناخته می‌شوند، ازاین‌رو بیشتر برای آشپزخانه‌ها و مکان‌های غذاخوری مناسب هستند.

از طرف دیگر، رنگ‌های سرد مانند آبی، سبز و بنفش باعث ایجاد آرامش می‌شوند و فضای اتاق را بزرگ‌تر می‌کنند. رنگ‌های نرم و پاستیلی با گچ سفید یا خاکستری در ایجاد یک محیط راحت مفید هستند و ازاین‌رو بهترین گزینه برای اتاق خواب و حمام است.

 

اتاق کاری با کفپوش قهوه‌ای، میز سفید، صندلی چرخ‌دار مشکی، کمد قهوه‌ای، درب چوبی قهوه‌ای و کاغذ دیواری اداری طوسی طرح لوزی

در حقیقت اگر فضای داخلی محیط کار شما، فضایی آرام، پرنور و فاقد هر نوع طراحی است، این امر موجب حواس‌پرتی کارمندان می‌شود، لذا بهتر است از کاغذدیواری‌هایی استفاده کنید که در آن از رنگ‌های خنثی استفاده شده است. این امر باعث افزایش راندمان کاری در بین کارمندان می‌شود. هم‌چنین به‌کارگیری رنگ‌های تیره از قبیل، خاکستری، قهوه‌ای و …در اتاق مدیریت می‌تواند گزینه‌ای مناسب برای فضای داخلی محیط‌های اداری باشد.

 

کیفیت و جنس کاغذ دیواری اداری

اتاق کاری با کفپوش قهوه‌ای، پنجره نقره‌ای، میز چوبی مشکی، شلف کتابخانه‌ای مشکی با کتاب و کاغذ دیواری اداری طرح قلوه‌های سنگ

امروزه توجه و شناخت کافی در مورد جنس کاغذدیواری، یکی از عواملی است که در وهله اول باید به آن توجه گردد تا بتوان سال‌ها از آن استفاده کرد. با پیشرفت علم و تکنولوژی، شاهد تولید انواع مختلفی از کاغذدیواری هستیم که در مدل‌ها و نمونه‌های مختلفی طراحی و به بازار ارائه می‌شوند.

ازنظر جزئیات، کاغذدیواری می‌تواند به‌صورت تک لایه، دولایه و سه لایه طراحی شود و در بسته‌بندی‌های مختلفی در بازار عرضه شود. از مهم‌ترین جنس‌های باکیفیت کاغذدیواری می‌توان به موارد زیر اشاره کرد: کاغذدیواری جنس کاغذ، جنس پارچه، جنس وینیل و … که باکیفیت بالا می‌توان از آن‌ها استفاده نمود.

 

در نظر گرفتن ویژگی‌های محیط و لوازم

اتاق کاری با درب چوبی قهوه‌ای، میز چوبی قهوه‌ای، صندلی‌های مشکی چرخ‌دار، شلف چوبی درب‌دار و کاغذ دیواری اداری طرح نقشه شهر

عاقلانه است که مبلمان و کف اتاق را در روند تصمیم‌گیری خود در نظر بگیرید، ایده این است که الگوها و رنگ‌ها را تکمیل کنید، نه اینکه با آن‌ها درگیر شوید. می‌توانید چند نمونه را بررسی کنید و سعی کنید آن‌ها را برای چند روز در اتاق خود قرار دهید. بسیار مهم است که ببینید کاغذ دیواری با نور و اندازه اتاق در طول روز، ظهر و شب چگونه عمل می‌کند. به یاد داشته باشید که نمونه‌ای از کاغذ دیواری را روی دیواری که قرار است نصب شود، مشاهده کنید.

 

انواع کاغذ دیواری اداری و طرح‌‎های آن

اتاق کاری با میز چوبی قهوه‌ای، صندلی چرخ‌دار طوسی، دومبل خاکستری، فرش گرد سفید و کاغذ دیواری اداری سرمه‌ای رنگ خط‌دار

در اینجا موارد متعددی جهت انتخاب الگوهای مختلف کاغذ دیواری اداری وجود دارد که به شرح زیر است:

 

الگوهای بافتی شکل

اتاق کاری با میز چوبی کرمی، دیوار طوسی، پنجره سفید، صندلی خاکستری، فرش طرح‌دار طوسی و کاغذ دیواری اداری قهوه‌ای طرح بافت

نظر کارشناسان تزئینی در انتخاب کاغذ دیواری مناسب این است که یک الگوی بافتی، جلوه‌ای راحت‌تر به یک اتاق می‌بخشد، درحالی‌که طراحی‌های بدون بافت، باعث می‌شود، دیوار یکدست‌تر به نظر برسد. الگوهای بافتی یک مزیت اضافی در پوشاندن نقص روی دیوارهای شما با ارائه یک بعد اضافی دارند، بنابراین اگر دیوارهای ناهموار دارید از بافت‌ها به نفع خود استفاده کنید.

 

الگوهای راه‌راه

اداره‌ای با کفپوش قهوه‌ای، میز کار سفید طویل چوبی، سقف طوسی روشن، لوازم کار و کاغذ دیواری اداری راه راه نارنجی و خاکستری

الگوهای راه‌راه بسته به نحوه قرارگیری آن‌ها در اتاق، بسیار قابل‌توجه هستند. نوارها یا الگوهای افقی باعث می‌شوند اتاق پرتر به نظر برسد. از طرف دیگر، خطوط یا الگوهای عمودی باعث می‌شود، سقف بالاتر از آنچه هست به نظر برسد. اگر کاغذ دیواری محیط اداری خود را راه‌راه دوست دارید، به فکر استفاده از آن در اتاق‌هایی باشید که طراحی ساده‌تری دارند.

 

الگوهای هندسی

اتاق کاری با درب شیشه‌ای، میز چوبی گرد قهوه‌ای، صندلی‌های مشکی چرخ‌دار، کفپوش کرمی و کاغذ دیواری اداری طرح هندسی چندرنگ

اگر الگوهای هندسی شکل را دوست دارید، خود را خوش‌شانس بدانید. تصاویر پس‌زمینه هندسی، روح تازه‌ای به محیط می‌بخشند و با برخورداری از شکل‌ها و نمونه‌های مختلف در ابعاد گوناگون، موجب بهبود فضای داخلی می‌شوند. کاغذ دیواری‌های هندسی شکل، جدا از شلوغی و زیبایی چشم‌گیر محیط کار، نمای جسورانه‌ای به اتاق می‌بخشند، لذا در محیط‌های اداری که فعالیت‌های پر رفت‌و‌آمدتری دارند، گزینه‌ای عالی می‌باشند. اگر یک طرح بزرگ هندسی را دوست دارید، از آن به‌عنوان الگویی مناسب برای دیوار خود استفاده کنید.

 

اتاق کاری با میز چوبی طویل کرمی، صندلی‌های طوسی و سفید، چراغ‌های مشکی و کاغذدیواری اداری آبی و سفید طرح ساختمان‌ها و دریاچه

انتخاب یک کاغذ دیواری مناسب در یک دفتر کار کوچک که باعث می‌شود دیوارهای دیگر رنگ روشن‌تری داشته باشند، بسیار قابل‌توجه است. با هر کدام از طرح‌ها و رنگ‌های کاغذ دیواری که انتخاب کرده‌اید، محیطی صمیمانه را برای خود و همکاران خود ایجاد کنید.

 

آموزش نصب کاغذ دیواری اداری (ویدئو)

 

سخن پایانی

در مجموع، برخورداری از کاغذ دیواری اداری مناسب در یک محیط کار امری ضروری است که شرکت‌ها و ارگان‌های اداری باید به آن توجه بیشتری داشته باشند، چرا که بیشترین عامل در بازدهی و افزایش کارایی کارمندان، وجود فضای داخلی مناسب با طراحی چشم‌نواز است که به‌راحتی موجب بهبود عملکرد افراد شود.

10 نمونه کاغذ دیواری اداری