انواع کاغذ دیواری مدرن برای خانه؛ خانه خود را شیک کنید!

پذیرایی منزل با کفپوش طوسی، مبلمان طوسی روشن، شومینه سنگی، میز جلومبلی سفید و کاغذ دیواری مدرن طرح برگ

طراحی به سبک مدرن، علاوه بر معماری و نقاشی به دکوراسیون خانه‌ها هم وارد شده است. این روزها برای زیباتر کردن خانه‌هایی که به سبک مدرن ساخته شده‌اند، از کاغذ دیواری‌های مدرن استفاده می‌شود. کاغذ دیواری مدرن جنس خاصی از کاغذ دیواری نیست! در واقع طرح و رنگ مخصوصی است که آن را از سبک کلاسیک و سنتی متمایز می‌کند. 

اگر سری به بازار و مراکز فروش کاغذ دیواری بزنید با طرح‌های متنوعی از کاغذ دیواری از ساده و کلاسیک تا فانتزی و مدرن مواجه می‌شوید. کاغذ دیواری‌های مدرن دسته‌ی خاصی هستند که با طرح و رنگ‌های ساده ولی جدید روانه بازار شده‌اند. سادگی و شیک بودن دو ویژگی مهم کاغذ دیواری‌های مدرن است. در ادامه به معرفی انواع این نوع کاغذ دیواری و بررسی نکاتی که قبل از خرید باید بدانید می‌پردازیم. 

 

چرا کاغذ دیواری مدرن؟ 

اتاق با کفپوش چوبی، صندلی‌های مدرن سفید و حصیری، میز تحریر چوبی، پنجره و کاغذ دیواری مدرن سفید طرح هنری

سوالی که پیش می‌آید این است که چرا باید کاغذ دیواری مدرن را انتخاب کنیم؟ مگر چه مزیتی نسبت به کاغذ دیواری‌های دیگر دارد؟ اول از همه باید بگوییم که انتخاب کاغذ دیواری برای خانه به چند عامل بستگی دارد؛ معماری داخلی، روشنایی خانه، مکانی که قصد داری کاغذ دیواری در آن اجرا شود و کاربری خانه همگی می‌توانند در انتخاب نوع کاغذ دیواری دخیل باشند. 

برای خانه‌هایی که سبک معماری مدرن دارند، قطعا باید از کاغذ دیواری‌های مدرن هم استفاده کرد. این نوع کاغذ دیواری برای مکان‌های اداری و شرکت‌های خصوصی هم بسیار مناسب است و حال‌وهوای صنعتی به محیط می‌دهد. کاغذ دیواری‌های مدرن نسبت به کاغذ دیواری‌های دیگر جدیدتر است و جلوه‌ای نو و شیک دارد. 

 

انواع کاغذ دیواری مدرن از نظر محل نصب 

منزل با پرده‌ی طوسی، میز چوبی، صندلی مشکی، دراور مشکی و کاغذ دیواری مدرن طیف طوسی

کاغذ دیواری‌های مدرن بیشتر به دلیل تفاوت‌هایی که در شکل ظاهری و طرح‌هایشان دارند، در دسته‌بندی‌های مختلف قرار می‌گیرند. اما همین طرح‌ها مخصوص بخش‌های خاصی از خانه است. در ادامه انواع کاغذ دیواری‌های مدرن برای بخش‌های مختلف خانه را معرفی می‌کنیم. 

 

اتاق پذیرایی 

پذیرایی منزل با مبلمان سفید، کفپوش چوبی، میز‌های گرد مشکی و کاغذ دیواری مدرن طرحدار طلایی

اولین و مهم‌ترین نقطه‌‌ای از خانه که می‌توان از کاغذ دیواری‌های مدرن برای آن استفاده کرد، اتاق پذیرایی یا بخش نشیمن خانه است. کاغذ دیواری‌های مدرن و شیکی که برای طراحی دکوراسیون پذیرایی طراحی شده‌اند، باید محیط را گرم و صمیمانه‌تر جلوه بدهند تا لذت حضور افراد در آن بیشتر شود. 

بیشتر از مدل‌های رنگ روشن کاغذ دیواری برای اتاق پذیرایی استفاده می‌شود تا فضا بزرگتر و دلبازتر نشان داده شود. خوشبختانه طرح‌های متنوعی از کاغذ دیواری‌های مدرن مخصوص اتاق پذیرایی در ایران وجود دارد. از طرح‌های خیلی ساده گرفته تا طرح‌های هندسی مدرن همگی می‌توانند در انتخاب کاغذ دیواری پذیرایی مناسب باشند.

 

آشپزخانه 

آشپزخانه منزل با کفپوش چوبی، صندلی حصیری، کابینت سفید با رویه چوبی و کاغذ دیواری مدرن طرح هندسی طیف پاییزی

کاغذ دیواری‌های مدرن را برای طراحی آشپزخانه هم می‌توان استفاده کرد. از طرح‌های شلوغ و هندسی به عنوان کاغذ دیواری سبک مدرن آشپزخانه استفاده می‌شود. استفاده از رنگ‌هایی که اشتها را کاهش می‌دهد، برای کاغذ دیواری آشپزخانه ممنوع است بنابراین بیشتر مدل‌های مخصوص آشپزخانه به رنگ‌های خنثی یا رنگ‌های قرمز، سبز یا زرد هستند. 

نوع خاصی از کاغذ دیواری‌های مدرن مخصوص آشپزخانه وجود دارد که صرفا به عنوان دیوارپوش در زیر کابینت یا بین کابینتی و برخی از مکان‌های آشپزخانه نصب می‌شود. در واقع این نوع کاغذ دیواری سبک مدرن، تمام فضای آشپزخانه را در بر نمی‌گیرد و بیشتر برای زیباتر کردن بخش‌هایی از آشپزخانه استفاده می‌شود. 

 

اتاق خواب 

اتاق خواب با تخت آبی و طوسی، کفپوش چوبی با فرش آبی، مبل کرمی و کاغذ دیواری مدرن طرح هندسی طیف طوسی

کاغذ دیواری‌های مدرنی که برای اتاق خواب در نظر گرفته می‌شود اغلب در رنگ‌های خنثی و با طرح‌های ساده هستند. رنگ طوسی، کرم و سفید از پرطرفدارترین رنگ‌های کاغذ دیواری‌ اتاق خواب در سبک مدرن هستند. البته اتاق خواب کودکان با بزرگسالان تفاوت دارد و می‌توان از مدل‌های شادتر کاغذ دیواری سبک مدرن هم استفاده کرد. 

کاغذ دیواری‌هایی با طرح‌های طبیعت، خطوط راه‌راه و چهارخانه و همچنین طرح‌های نسبتا فانتزی برای اتاق خواب‌ها مناسب است. با توجه به معماری و دکوراسیون اتاق خواب می‌توان بهترین طرح و رنگ را برای کاغذ دیواری انتخاب کرد. همچنین در اندک مواردی هم وجود دارد که از کاغذ دیواری‌های تیره رنگ (مشکی یا طیف‌های تیره آبی و سبز) برای اتاق خواب استفاده می‌کنند. 

 

کاغذ دیواری راهرو 

راهروی ورودی منزل با کفپوش سرامیکی، درب سفید، دراور چوبی و کاغذ دیواری مدرن سفید و طوسی با طرح تکرارشونده

درست است که بیشتر از کاغذ دیواری‌های ساده و کلاسیک برای راهرو استفاده می‌شود اما سبک مدرن هم پیشنهادات خوبی برای شما دارد. اغلب از طرح‌های تکرارشونده برای چنین مکان‌هایی استفاده می‌شود. کاغذ دیواری‌های مدرن از این جهت، گزینه‌های زیادی را پیش روی شما قرار می‌دهند. 

 

انواع کاغذ دیواری مدرن از نظر شکل ظاهری

پذیرایی منزل با کفپوش طوسی، مبلمان آبی و یاسی، میز عسلی و یک دیوار نما آجر و دیگری کاغذ دیواری مدرن طرح برگ

کدام طرح و رنگ مناسب خانه‌ی من است؟ اصلی‌ترین تفاوتی که بین کاغذ دیواری‌های مدرن و کلاسیک وجود دارد، در شکل ظاهری آن است. در این بخش برخی از معروف‌ترین مدل‌های کاغذ دیواری‌های مدرن را به شما معرفی می‌کنیم. 

 

کاغذ دیواری با طرح‌های تکرارشونده 

پذیرایی منزل با کفپوش چوبی، پرده قهوه‌ای، فرش سبز، مبل طوسی و کاغذ دیواری مدرن طلایی با الگوی تکرار شونده برگ

تفاوتی ندارد که مبلمان و دکوراسیون خانه‌ی شما به چه رنگی باشد، می‌توانید با انتخاب کاغذ دیواری‌هایی که طرح یا الگوی تکرارشونده دارند، آن‌ها را به نما بیاورید. در بازار ایران طیف وسیعی از چنین کاغذ دیواری‌هایی وجود دارد که با نصب آن‌ها روی دیوار حال و هوایی مدرن به خانه داده می‌شود. 

الگوهای تکرارشونده می‌توانند یه الگوی ساده مانند چند خط یا چند شکل هندسی یا چند المان طبیعی مانند گل باشند که در سرتاسر کاغذ دیواری وجود دارد. پرطرفدارترین نوع کاغذ دیواری، همین مدل تکرارشونده است که می‎‌توان از آن در طراحی دفتر کار هم استفاده کرد و فضای مدرن به وجود آورد. 

 

کاغذ دیواری با رنگ‌های خنثی 

پذیرایی منزل با کفپوش چوبی، فرش طوسی، مبل طوسی روشن، درب سفید و کاغذ دیواری مدرن با طرح تکرار‌شونده سه بعدی دوکی شکل

نوع دیگری از کاغذ دیواری‌های مدرن که باز هم جزو پرفروش‌ترین مدل‌های موجود در بازار محسوب می‌شوند، مدل‌ها با رنگ خثتی هستند. الگوهای تکرار شونده روی این نوع کاغذ دیواری، جذاب‌تر می‌شود. رنگ‌های کرم، طوسی، سرمه‌ای، سفید و سیاه از معروف‌ترین مدل‌ها هستند. 

کاغذ دیواری‌های با رنگ‌های خنثی تقریبا با تمام سبک‌های معماری و دکوراسیون‌های مختلف، سازگاری دارند. بنابراین به راحتی می‌توانید این رنگ‌ها را برای خانه انتخاب کنید. اگر دوست دارید کمی ریسک کنید، به سراغ رنگ‌های اصلی مانند قرمز، سبز، زرد و آبی بروید و فضایی متفاوت به خانه بدهید. 

 

کاغذ دیواری با طرح‌های هنری 

منزل با مبل طوسی، میز جلومبلی گرد، گلدان‌های طبیعی و کاغذ دیواری مدرن سفید و مشکی با طرح‌های هنری

یکی دیگر از مدل‌های پرطرفدار کاغذ دیواری سبک مدرن، کاغذ دیواری با طرح‌های هنری است. این مدل شامل یک پس‌زمینه‌ی ساده (اغلب از رنگ‌های خنثی) و سپس یک عکس یا طرح هنری روی آن می‌شود. کاغذ دیواری‌های هنری رنگ‌های جذابی دارند و تفاوت اصلی آن‌ها ترکیب رنگ‌های جذابی‌ست که به وجود آورده‌اند. 

از این نوع کاغذ دیواری‌ها بیشتر برای طراحی و تزیین اتاق خواب استفاده می‌شود. البته برای خانه‌هایی که پذیرایی مربع شکل بزرگ دارند هم می‌توان از این نوع کاغذ دیواری استفاده کرد. مدل‌های هنری مانند یک تابلوی نقاشی عمل می‌کنند و می‌توانید آن را فقط پشت تلویزیون،  تزیین دیوار شومینه و مکان‌های خاصی از خانه نصب کنید. 

 

کاغذ دیواری سبک هندسی 

منزل با مبل طوسی، میز عسلی چوبی، تابلو روی دیوار و کاغذ دیواری مدرن هندسی طیف طوسی

اشکال هندسی فضای خانه را کمی جدی می‌کنند. کاغذ دیواری‌های مدرن با اشکال هندسی بیشتر برای محیط‌های اداری، شرکت‌های خصوصی و یا مراکز آموزشی استفاده می‌شود. البته برخی از مدل‌ها برای اتاق خواب هم مناسب هستند و می‌توانید برای انتخاب کاغذ دیواری اتاق خواب کودکان و نوجوانان هم از این مدل استفاده کنید. 

اشکال هندسی همیشه به شکل پیچیده روی این کاغذ دیواری‌ها حک نشده‌اند. گاهی اوقات اشکال هندسی ساده به روش تکرارشونده روی این مدل وجود دارد. هدف از حک کردن اشکال هندسی روی کاغذ دیواری، ایجاد تنوع بصری بیشتری روی کاغذ دیواری‌های ساده بود. 

 

کاغذ دیواری با طرح طبیعت

آشپزخانه منزل با کفپوش طوسی، کابینت‌های سفید، تعدادی قفسه دیواری چوبی و کاغذ دیواری مدرن طرح طبیعت

همه از تماشای طبیعت لذت می‌برند. نوع دیگری از کاغذ دیواری‌های مدرن، با طرح طبیعت تولید می‌شود. این طرح را با طرح فانتزی اشتباه نگیرید! اغلب از المان‌های طبیعی به شکل حداقلی روی این نوع کاغذ دیواری‌ها استفاده می‌شود. سادگی و خلوت بودن دو عنصر مهم در کاغذ دیواری‌های مدرن محسوب می‌شوند. 

روی این مدل کاغذ دیواری‌ها طرح برگ و شاخه درختان، گل‌ها، ابر و سایر المان‌های طبیعی مانند پرندگان حک می‌شود. بهتر است از این مدل به عنوان کاغذ دیواری اتاق خواب دخترانه استفاده کنید. 

 

کاغذ دیواری شیک و مدرن سه بعدی 

اتاق خواب با کفپوش طوسی، فرش طوسی تیره، تخت خاکستری، پاتختی چوبی، صندلی چرمی طوسی و کاغذ دیواری مدرن سه بعدی

جدیدترین مدل کاغذ دیواری‌هایی که این روزها طرفدارانی پیدا کرده‌اند، مدل سه بعدی است. این نوع کاغذ دیواری پس از نصب روی دیوار، تصویری سه‌بعدی به شما نشان می‌دهد. البته فقط از یک زاویه می‌توانید این تصویر سه‌بعدی را تماشا کنید. مدل‌های متوعی از کاغذ دیواری‌های و دیوارپوش سه بعدی در بازار وجود دارد. 

پیشنهاد می‌کنیم از این نوع کاغذ دیواری در اتاق پذیرایی و آشپزخانه استفاده نکنید. کاغذ دیواری‌های سه‌بعدی بیشتر برای اتاق خواب مناسب هستند. 

 

کاغذ دیواری با طرح صنعتی

پذیرایی منزل با مبلمان طوسی تیره، میز جلومبلی چرمی مشکی، تم خاکستری و کاغذ دیواری مدرن طرح صنعتی طوسی

نوع دیگری از کاغذ دیواری‌های مدرن، با طرح‌های صنعتی تولید می‌شوند. طرح دیوارهای آجری، سیمانی و یا فلز نمونه‌هایی از این طرح است. از این مدل کاغذ دیواری برای دفاتر فنی مهندسی، کافه‌ها و شرکت‌های خصوصی استفاده می‌شود. البته برخی از مدل‌های آن برای اتاق پذیرایی هم مناسب است و فضایی جذاب به آن می‌دهد. شما می‌توانید از این مدل به عنوان کاغذ دیواری فضاهای اداری هم استفاده کنید.

 

نکاتی که قبل از خرید کاغذ دیواری مدرن باید بدانید 

اتاق با کفپوش چوبی، فرش طوسی روشن، میز شیشه‌ای، صندلی چرخدار، تعدادی قفسه و کاغذ دیواری مدرن طوسی طرح درخت

حالا که درباره انواع کاغذ دیواری‌های مدرن از نظر مکان نصب و شکل ظاهری آشنایی پیدا کردید، خوب است نکات دیگری را هم بدانید؛ نکاتی که قبل از انتخاب و خرید کاغذ دیواری‌های مدرن باید بدانید عبارت‌اند از: 

  • بهترین رنگ کاغذ دیواری‌های مدرن: کدام رنگ را برای کاغذ دیواری مدرن انتخاب کنیم؟ اگر بخواهیم خیلی ساده بگوییم، رنگ‌های خنثی مانند طوسی، کرم و سفید پرطرفدارترین مدل‌ها هستند. اما ترکیب این رنگ‌ها با طرح‌های تکرارشونده است که جذابیت کاغذ دیواری را دو چندان می‌کند. 

 

منزل با کفپوش چوبی، میز و صندلی ناهارخوری چوبی، دراور چوبی، آینه گرد و کاغذ دیواری مدرن طرحدار رنگی

  • تلفیق مدرن و سنتی: خوشبختانه کاغذ دیواری‌های مدرن را می‌توان با سبک‌های دکوراسیون سنتی هم تلفیق کرد. بنابراین اگر مبلمان، پرده و فرش‌های سنتی دارید، انتخاب کاغذ دیواری‌های مدرن می‌تواند حال و هوای خانه را نو کند. 
  • هماهنگی با معماری خانه: بهتر است مدل خاصی از کاغذ دیواری را انتخاب کنید که با سبک معماری خانه‌ی شما هماهنگی داشته باشد. منظور از سبک معماری، شکل ستون‌ها، دیوارها، گچکاری سقف و سایر المان‌های معماری است. نمی‌توانید برای خانه‌ای که سبک معماری کلاسیک دارد، کاغذ دیواری مدرن و ساده را انتخاب کنید. 

 

اتاق خواب با تخت کرمی نسکافه‌ای، دو پاتختی و کاغذ دیواری مدرن سفید و مشکی طرحدار

  • قیمت کاغذ دیواری مدرن: در بازار ایران طیف متنوعی از کاغذ دیواری‌های مدرن وجود دارد. خوشبختانه قیمت کاغذ دیواری ارتباط چندانی با طرح آن ندارد و بیشتر جنس کاغذ دیواری است که روی قیمت تاثیر می‌گذارد. بنابراین قیمت کاغذ دیواری‌های مدرن خیلی هم تفاوتی با مدل‌های دیگر ندارد. 

 

سخن پایانی 

محیط اداری با گلدان طبیعی، کفپوش ذغالی، میز‌ مشکی، صندلی چرخدار مشکی و کاغذ دیواری مدرن با طرح صنعتی سیمانی

خرید کاغذ دیواری مدرن را به کسانی پیشنهاد می‌کنیم که به دنبال طرح‌های شیک و جدید هستند. این نوع کاغذ دیواری را علاوه بر بخش‌های مختلف خانه، می‌توان در محیط‌های اداری، کافه‌ها، رستوران‌ها و شرکت‌های خصوصی هم نصب کرد. مدل‌های مختفی از این نوع کاغذ دیواری در بازار وجود دارد که می‌توان به مدل با الگوی تکرار شونده، دارای اشکال هندسی، سه بعدی و … اشاره کرد. نظر شما درباره این نوع کاغذ دیواری چیست؟ تجربیات و نظرات خود درباره این نوع کاغذ دیواری را با ما به اشتراک بگذارید.