خرید سطل زباله کابینتی [نکاتی که قبل خرید باید بخوانید!]

سطل زباله کابینتی دو مخزنه و کشویی داخل کابینت‌های سفید با دستگیره طلایی

معمولا مکان سطل زباله در آشپزخانه داخل کابینت یا زیر سینک ظرفشویی است. اما تخلیه سطل زباله در این حالت چندان خوشایند نیست و منجر به آلودگی محیط آشپزخانه و لک شدن کابینت‌ها می‌شود. به همین دلیل سطل زباله پدال‌دار وارد بازار شد و جای سطل‌های زباله معمولی را گرفت. سطل‌های پدال‌دار نیز به ‌خودی خود دارای مشکلاتی بودند و دردسرهای خاص خودش را داشتند. افراد این بار به جای دست مجبور بودند از پا به جای دست برای باز کردن سطل زباله استفاده کنند. طراحان برای رفع این مشکل و چشم‌نوازی بیشتر فضای آشپزخانه اقدام به طراحی سطل‌های زباله‌ای کردند که نیاز افراد به‌خصوص خانم‌ها را مرتفع سازد به طوری که نیاز نباشد برای انداختن زباله‌ای درون سطل به درب آن دست بزنند. راهکار پیشنهادی سطل زباله کابینتی بود. اگر می‌خواهید بدانید این سطل چه تفاوتی با سطل‌های زباله قدیمی دارد با ما همراه باشید.

 

سطل زباله کابینتی طوسی رنگ به همراه سه مخزن برای زباله با کابینت های چوبی

در واقع سطل زباله توکار کابینت به طرز حرفه‌ای، زیبا و کارشناسی شده طراحی شده است. به صورتی که وقتی درب کابینت باز شود سطل زباله بیرون می‌آید و مورد استفاده قرار می‌گیرد. در صورتی که در روش قدیمی باید علاوه‌بر خم شدن، زحمت باز کردن درب سطل را هم می‌کشیدید. اکنون فقط با باز کردن درب کابینت سطل زباله بیرون می‌آید. همچنین در مدل‌های قدیمی این احتمال وجود داشت که کابینت کثیف شده و بوی بدی در محیط متصاعد شود ولی در مدل جدید با کشیدن کابینت سطل هم بیرون می‌آید و خبری از چکه کردن زباله و متصاعد شدن بوی نامطبوع نیست. انواع زیادی از این سطل زباله‌ها در بازار وجود دارند که به صورت سطل‌های ریلی و توکار در بازار موجود هستند و می‌توان آنها را در مدل‌های تک مخزنه، دو مخزنه، سه مخزنه و چهار مخزنه تهیه کرد.

 

سوالات متداول:

سطل زباله کابینت در چند مدل طراحی می‌شود؟

سطل‌ زباله کابینت در دو مدل آویز و ریلی طراحی می‌شود.


هنگام خرید سطل زباله ریلی باید به چه نکاتی توجه کنیم؟

1. اندازه گرفتن ابعاد کابینت 2. حجم مخزن 3. اهمیت ریل‌های سطل زباله 4. پوشش اجزای سطل زباله 5. خدمات پس از فروش


استفاده از سطل زباله کابینت چه مزایایی دارد؟

زیبایی آشپزخانه، سهولت در تفکیک زباله، ایجاد نظم در فضای آشپزخانه، سهولت در استفاده از سطل زباله، نزدیکی به سینک ظرفشویی، عدم اشغال فضای زیادی از آشپزخانه از مزایای استفاده از سطل زباله کابینت می‌باشند.

 

چند نوع سطل زباله داریم و هر کدام چه تفاوت‌هایی دارند؟

سطل زباله کابینتی به رنگ طوسی و به همراه دو مخزن برای زباله در کابینت قهوه ای تیره

سطل‌های زباله به دو دسته آویز و ریلی تقسیم می‌شوند که در زیر به صورت مختصر به بررسی تفاوت‌های آنها می‌پردازیم:

 

سطل زباله آویز

سطل زباله آویز کابینتی به رنگ سفید با درب قهوه ای روی درب کابینت کرم رنگ

برای متوجه شدن به تفاوت‌های این دو محصول می‌توان به محل نصب این دو توجه کرد. سطل‌ زباله کابینتی آویز، در قسمت داخلی یا بیرون کابینت نصب می‌شوند. اگر سطل زباله کابینتی را در قسمت بیرونی قرار دهیم که بدون باز کردن درب کابینت به راحتی به آن دسترسی داریم، ولی فضای بیرون را اشغال می‌کند. اگر در قسمت درونی نصب شود، با باز کردن درب کابینت به راحتی می‌توان به آن دسترسی پیدا کرد.

 

سطل زباله ریلی

سطل زباله ریلی کابینتی با دو مخزن زباله سفید رنگ داخل کابینت جزیره طوسی

در مدل سطل زباله کابینتی ریلی، ریل‌ها بر روی شاسی‌های متحرک درون کابینت جاسازی می‌شوند و با حرکت درب کابینت این سطل به طرف بیرون حرکت می‌کند. به عنوان مطلب آخر در هر دو مدل آویز و ریلی با قیمت‌های متفاوتی در بازار موجود است که باید هنگام خرید به جنس آنها توجه کنیم.

 

سطل زباله تک مخزن

سطل زباله کابینتی و تک مخزن سفید رنگ، داخل کابینت‌های سفید آشپزخانه

این سطل زباله‌ها فقط یک قسمت دارند که برای ریختن زباله طراحی شده است. برای اینکه از پر شدن آن جلوگیری شود روزانه یک بار باید آن را تخلیه کرد. البته ناگفته نماند که تولید‌کنندگان سطل زباله‌های تک مخزنه را به صورت متوسط و بزرگ نیز تولید کرده‌اند که برای استفاده خانواده‌های پرجمعیت، هتل‌ها و رستوران‌ها مناسب است. بنابراین شما می‌توانید با توجه به نیاز خود بهترین نوع سطل ریلی کابینت را تهیه کنید.

 

سطل زباله دو مخزن

سطل زباله کابینتی دو مخزن مشکی رنگ برای داخل کابینت های چوبی با دستگیره مشکی

این سطل زباله همان‌گونه که از نامش پیداست به صورت دو مخزن مورد استفاده قرار می‌گیرد و بیشتر برای زمانی است که می‌خواهید زباله‌ها را تفکیک کنید. لذا هر مخزن برای نوع خاصی از زباله در نظر گرفته می‌شود. این سطل‌ها نیز در اندازه‌های کوچک، متوسط و بزرگ در بازار وجود دارند.

 

سطل زباله چند مخزنه

سطل زباله کابینتی چند مخزن به رنگ سفید، داخل کابینت آشپزخانه با کفپوش پارکت

این سطل زباله‌ها از ۳ تا ۴ مخزن تشکیل شده است که این مخزن‌ها به صورت کاملاً از هم مجزا هستند و شما می‌توانید به راحتی هر کدام از آنها را جابجا کنید یا آن را به بیرون بکشید. این مخزن برای زباله‌های کاغذی، پلاستیکی و شیشه‌ای استفاده می‌شود که می‌توانید آنها را به صورت جداگانه از هم تفکیک کنید.

 

چه نوع ریل‌هایی در ساخت سطل‌های کابینتی استفاده می‌شود؟

سطل زباله کابینتی ریلی و دو مخزنه طوسی رنگ داخل کابینت های سفید با دستگیره طلایی

سطل‌های ریلی خود نیز به چند دسته تقسیم می‌شوند که هر کدام طریقه نصب مخصوص به خود را دارند. در اینجا به صورت مختصر به چند مورد از آن‌ها اشاره می‌کنیم.

 

سطل زباله دارای ریل ساده غلتکی

سطل زباله کابینتی تک مخزن به رنگ سفید داخل کابینت چوبی آشپزخانه ای با کفپوش چوبی

اولین نمونه سطل‌های ریلی، سطل زباله دارای ریل ساده غلتکی است. این نمونه از سطل دارای ریل‌هایی هستند که بدنه آن‌ها به وسیله کوره سفید رنگ شده‌اند اما یکی از معایب این نوع ریل‌ها، ضعیف بودن آن‌ها است. به همین دلیل کارایی لازم را ندارند و تولید آن تقریبا متوقف شده است و در بازار موجود نیستند.

 

سطل زباله دارای ریل‌های ساده ساچمه‌ای

سطل زباله کابینتی دارای دو مخزن به رنگ سفید داخل کابینت های چوبی آشپزخانه

این مدل ریل تقریبا در بدنه اکثر سطل‌ها زباله توکار استفاده می‌شود و به این صورت است که از یک ریل دو تیکه ۲.۵سانتی متری یا ریل نازک ۳.۲سانتی متری استفاده شده است. ولی سطل‌هایی که دارای ریل‌های ساچمه‌ای پهن ۴.۲سانتی‌متری هستند طرفدارن بیشتری دارند. زیرا دارای کیفیت بهتر و دوام بیشتری هستند.

 

سطل‌های زباله دارای ریل آرام بند ساچمه‌ای

سطل زباله کابینتی همراه با دو مخزن و به رنگ سفید داخل کابینت چوبی قهوه ای روشن

استفاده از سطل‎‌هایی که در ساختار آن‌ها از ریل ساچمه‌ای آرام بند استفاده شده است از چند جهت حائز اهمیت است. نخست آنکه این ریل‌ها به هنگام باز و بسته شدن سر و صدایی ایجاد نمی‌کنند. از این گذشته این‌گونه ریل‌ها به کابینت آسیب وارد نمی‌کنند. به همین دلیل می‌توان گفت که سطل‌هایی که مجهز به ریل‌های آرام بند ساچمه‌ای هستند از محبوبیت بالاتری در مقایسه با دیگر انواع سطل‌ها برخوردار هستند.

 

سطل‌های زباله دارای ریل آرام بند تاندم

سطل زباله کابینتی، کابینت چوبی همراه با یک مخزن زباله طوسی رنگ

در برندهای خارجی معمولا از ریل‌های آرام بند تاندم استفاده می‌شود. این ریل تحمل وزن بالایی دارند و به سادگی وزن سطل زباله پر را تحمل می‌کنند. کیفیت بالای این ریل‌ها ضامن دوام و طول عمر آنهاست. ملونی و آدلان دو مورد از معروف‌ترین برند‌های موجود در بازار هستند که برای سطل‌های ریلی خود از ریل تاندم استفاده می‌کنند.

 

استفاده از سطل زباله ریلی کابینتی چه مزایایی دارد؟

سطل زباله کابینتی طوسی رنگ با دو مخزن داخل کابینت ام‌دی‌اف با دستگیره استیل

امروزه بسیاری از خانه‌ها کوچک و نقلی هستند. گاهی اوقات آشپزخانه قسمتی از پذیرایی محسوب می‌شود. از این رو تمیز و خوشبو بودن آن یا نظافت آشپزخانه، روی حال و هوای اتاق پذیرایی اثرگذار است. به همین دلیل بانوان در منزل نسبت به سطل زباله کابینت آشپزخانه و محل جمع شدن آشغال‌ها در این محیط وسواس خاصی دارند. آن‌ها سعی دارند آن را در مکانی قرار دهند که در دید عموم نباشد و زیبایی منزل را بر هم نزند.

 

سطل زباله کابینتی ریلی با دو مخزن و درب سبز داخل کابینت کرم و صفحه سنگی مشکی

همین امر موجب می‌شود که سطل زباله ریلی درون کابینت یا همان سطل زباله توکار کابینت، شکل ظاهری آن در زیبایی فضای آشپزخانه مؤثر است. روی هم رفته می‌توان از موارد زیر به عنوان مزایای استفاده از سطل زباله ریلی نام برد:

  •       زیبایی آشپزخانه
  •       سهولت در تفکیک زباله
  •       ایجاد نظم در فضای آشپزخانه
  •       سهولت در استفاده از سطل زباله
  •       نزدیکی به سینک ظرفشویی
  •       عدم اشغال فضای زیادی از آشپزخانه
پیشنهاد می‌کنیم مقاله صفر تا صد طراحی آشپزخانه عروس را مطالعه فرمایید.

 

چگونه باید سطل زباله داخل کابینتی را نصب کرد؟

سطل زباله کابینتی با دو مخزن و به رنگ قهوه‌ای داخل کابینت طوسی مدرن

نصب سطل زباله داخل کابینت چندان سخت نیست و می‌توان داخل کابینت با ۴ عدد پیچ و به کمک یک چارسو آن را وصل کرد. برای دسترسی راحت‌تر به سطل زباله داخل کابینت می‌توانید آن را در کابینت‌های آشپزخانه نصب کنید. در ادامه برای شما توضیح خواهیم داد که چگونه می‌توان سطل زباله کابینت را نصب کرد.

 

اندازه‌گیری یونی

سطل زباله کابینتی به رنگ طوسی با دو مخزن و نایلون زباله یاسی رنگ داخل کابینت سفید

اولین و مهم‌ترین شرطی که باید در هنگام خرید انتخاب تجهیزات درون کابینت و کمد در نظر گرفت، محل نصب آن است. از آنجایی که این سطل زباله‌ها دارای سایز متوسط و همچنین دو مخزنی هستند، بنابراین بیشتر در کابینت‌های زیر سینک ظرفشویی قرار می‌گیرند.

بهتر است هنگام خرید به فضایی که به وسیله شیرآلات گرفته می‌شود، توجه بیشتری داشته باشید. برای به دست آوردن ابعاد و اندازه‌گیری یونیت باید ابتدا ارتفاع یونیت را محاسبه کنید و از طرف دیگر عرض کابینت را هم در نظر بگیرید. بنابراین شما باید تا لبه خارجی کابینت را اندازه‌گیری کنید در نهایت می‌توانید متعلقات آن را هم نسبت به عرض کابینت انتخاب کنید.

 

خروج مخزن‌ها

سطل زباله کابینتی همراه با دو مخزن سفید داخل کابینت های طوسی با دستگیره برنزی

دومین مرحله‌ای که برای نصب سطل زباله باید در نظر بگیرید، خروج مخزن‌ها است. در نظر گرفتن این مرحله باعث می‌شود نصب سطل زباله به کف و دیوار درب کابینت آسان‌تر انجام شود. برای نصب آن باید ابتدا سر رابط را در سوراخی مخالف سمت لولا، در بست مجموعه وصل کنید.

 

نصب سطل زباله ریلی به کف کابینت

سطل زباله کابینتی با یک مخزن زباله سفید رنگ داخل کابینت های چوبی آشپزخانه

در این مرحله شما باید بعد از نصب کردن به کف مجموعه آن را درون کابینت قرار دهید. از طرف دیگر فاصله مجموعه تا دیواره کناری باید رعایت شود. مثلاً برای این مورد باید دیواره کناری تا سمت لوله درب کابینت را ۹ سانتی‌متر باشد و همین‌طور فاصله مجموعه تا لبه‌ی خارجی کابینت ۲۸ میلی‌متر انجام دهید.

 

نصب یراق به درب کابینت

آشپزخانه با کفپوش چوبی و کابینت سفید و یراق آلات مشکی، دیوار آجر مصنوعی سفید

برای نصب یراق به درب کابینت باید ابتدا فاصله را تخمین بزنید. مثلاً در طراحی درب کابینت، یراق آلات را به فاصله ۱۲ سانتی‌متری از کنار و ۲۸ سانتی‌متری از لبه به درب کابینت متصل کنید. ولی نباید فراموش کنید که در این نمونه سطل، ویژگی رگلاژ وجود دارد. بنابراین باید در ابتدا پیچ را در مرکز سوراخ لوبیایی ببندید و بعد مکانیزم نهایی را تنظیم کنید.

 

برقرار کردن اتصال میان سطل و درب کابینت با استفاده از رابط کشنده

سطل زباله کابینتی طوسی رنگ با دو مخزن بلند داخل کابینت کرم با صفحه سنگی خاکستری

این ویژگی باعث می‌شود که اتصال سطل زباله به درب کابینت قطع نشود و از طریق بدنه لولای درب اتصال داده شود. قابلیت ویژه‌ این مرحله این است که نیازی نیست که درب کابینت را از لولا جدا کنید. خروج مخزن‌های سطل تنها با استفاده از باز کردن درب امکان‌پذیر است. برای برقراری اتصال بین سطل زباله و درب کابینت باید پیچی که قبلا به مجموعه متصل کرده بودید را به یراق وصل کنید و برای اتصال آن تنها کافیست کشوی کف را به سمت خارج کابینت بکشید و با این کار سری آزاد دیگر را به سمت درب برده و سپس با پیچ قسمت جلویی آن را وصل کنید.

 

جایگذاری کردن مخزن‌ها در نصب سطل زباله

سطل زباله کابینتی همراه با دو مخزن طوسی رنگ در فضای داخلی کابینت‌های سفید

در نهایت تنها کاری که برای نصب سطل زباله نیاز است جایگذاری کردن مخزن‌ها می‌باشد که برای این کار شما باید مخزن سطل را روی کشویی مجموعه قرار دهید و در پایان مرحله، نصب سطل زباله به پایان می‌رسد.

 

چه نکاتی را باید هنگام خرید سطل ریلی در نظر داشت؟

سطل زباله کابینتی با یک مخزن و به رنگ طوسی داخل کابینت هایگلاس طوسی

قبل از اینکه اقدام به خرید سطل زباله کابینت کنید باید ابتدا نکاتی را در نظر بگیرید که با دانستن آنها می‌توان تصمیم بهتری گرفت. بنابراین نکاتی در این متن نوشته شده که می‌تواند راهنمایی خوبی برای خرید شما باشد که در ادامه آن‌ها را شرح خواهیم داد:

 

اندازه گرفتن ابعاد کابینت

سطل زباله کابینتی سفید رنگ با دو مخزن بلند داخل کابینت های کلاسیک قهوه ای تیره

ابتدا ابعاد کابینت زیر سینک را اندازه‌گیری کنید و اطلاعات کافی را در مورد ارتفاع، طول و عرض کابینت داشته باشید‌ همین‌طور از فضای درون لگن انواع سینک، شیرآلات و سیفون که درون کابینت هستند غافل نشوید؛ چون ممکن است بعضی از سطل زباله‌های نیاز به فضای بیشتری داشته باشند و به همین خاطر این لوازم و اکسسوری‌های کابینت مانع قرارگیری آن‌ها شود.

 

حجم مخزن

سطل زباله کابینتی با دو مخزن و به رنگ طوسی داخل کابینت سفید با دستگیره مشکی

هنگام خرید سطل زباله کابینت باید به حجم مخزن توجه داشته باشید؛ زیرا سطل‌های زباله در سایزهای مختلفی اعم از کوچک، متوسط و بزرگ در بازار وجود دارند به همین‌خاطر باید در مورد حجم مخزن سطل از فروشنده سوال بپرسید و بهترین اندازه را با توجه به نیاز خانواده خود تهیه کنید.

 

اهمیت ریل‌های سطل زباله

سطل زباله کابینتی دو مخزنی سفید برای داخل کابینت‌های سفید با دستگیره مشکی

از اهمیت ریل‌های سطل زباله غافل نشوید؛ زیرا ریل رابط میان سطل زباله و درب کابینت است. هر اندازه ریل حرکتی روان‌تر داشته و قابلیت تحمل وزن بالاتری داشته باشد برای نصب سطل مناسب‌تر است. در هنگام خرید سطل ریلی زباله کابینت باید به نحوه خروج آن‌ها نیز توجه کنید؛ زیرا با این کار سطل زباله بدون چارچوب و به راحتی از کابینت خارج می‌شود. به همین دلیل از آسیب دیدن دست و کمر جلوگیری می‌شود.

 

پوشش اجزای سطل زباله

سطل زباله کابینتی به همراه سه مخزن در آشپزخانه‌ای با کابینت سفید و کفپوش مشکی

هنگام خرید سطل زباله به چهار چوب فلزی سطل توجه کنید. برای این که سطل شما در رطوبت یا گرما آسیب نبیند می‌توانید رنگ کوره‌ای یا الکترواستاتیک را انتخاب کنید.

 

خدمات پس از فروش

سطل زباله کابینتی دو مخزنه درب دار داخل کابینت‌های هایگلاس قرمز رنگ

یکی از مهم‌ترین ویژگی‌هایی که هر سطل زباله باید داشته باشد خدمات پس از فروش و گارانتی بوده که نشانگر اطمینان شرکت سازنده از کیفیت محصول خود است بنابراین سطل زباله‌ای را انتخاب کنید که دارای خدمات پس از فروش می‌باشد.

 

جمع‌بندی: انتخاب سطل زباله توکار کابینت برای خانه

سطل زباله کابینتی با دو مخزن و به رنگ سفید داخل کابینت سفید آشپزخانه مینیمال

با خرید یک سطل زباله ریلی، دکوراسیون آشپزخانه خود را تکمیل می‌کنید. دیگر نیازی به پنهان کردن سطل زباله در کابینت گوشه یا کنار آشپزخانه نخواهید داشت و از همه مهمتر، ساده‌تر از هر زمانی قادر به استفاده از سطل زباله خواهید بود. سطل زباله‌ کابینتی‌ای که با ریل جابه‌جا می‌شود، سرعت شما را افزایش داده و فضای کمتری را اشغال می‌کند. بنابراین اگر به دنبال ساماندهی کابینت زیر سینک هستید، بهترین راه نصب سطل زباله ریلی در داخل کابینت است.