کاربرد جزیره آشپزخانه در دکوراسیون داخلی همراه با مزایا و معایب آن

آشپزخانه ای با کابینت ها و جزیره خاکستری به همراه قفسه چوبی پشت جزیره برای کتاب و دکوری ها

یکی از بخش‌های مهمی که باید در طراحی و چیدمان منزل، موردتوجه قرار گیرد، آشپزخانه است. در این بخش می‌توان از سبک‌های مختلفی استفاده کرده و طرح‌های فوق‌العاده زیبایی را اجرا نمود. قطعاً استفاده از المان‌های به‌روز معماری و طراحی دکوراسیون می‌تواند بر کارایی و زیبایی این بخش از منزل، بیفزاید. یکی از این المان‌ها، جزیره آشپزخانه است.

با توجه به ویژگی‌های ظاهری و کاربردهایی که آشپزخانه‌های جزیره‌ای دارند، در سال‌های اخیر میزان تقاضا برای اجرای طرح‌های مختلف آن، با افزایش چشمگیری روبرو شده است. این المان‌ها با حذف محدوده‌بندی اتاق‌ها و آشپزخانه‌ها به وجود آمده و توانسته در مدت‌زمان اندکی، جای خود را در میان طراحان دکوراسیون داخلی و صاحبان منازل پیدا کنند.

در این مطلب به‌صورت مفصل به بررسی جزیره آشپزخانه، کاربرد آن در دکوراسیون داخلی و همچنین انواع آن خواهیم پرداخت. با مطالعه این مقاله، اطلاعات جامعی در مورد این جزایر به دست می‌آورید.

 

سوالات متداول:

جزایر آشپزخانه به چند صورت طراحی می شوند؟

با توجه به سبک‌های مختلف دکوراسیون، این جزایر را می‌توان به صورت 1- T شکل 2- دایره‌ای 3- L شکل 4- منحنی 5- مستطیلی 6- چرخ‌دار طراحی نمود.


هنگام استفاده از جزیره آشپزخانه در طراحی داخلی به چه نکاتی توجه کنیم؟

در این موارد باید به ابعاد آشپزخانه، شکل جزیره مدنظر متقاضی، فرم کابینت‌بندی آشپزخانه و کاربری مدنظر، توجه کرد. درصورتی‌که به‌تمامی این موارد توجه شود، قطعاً می‌توانید بهترین و کارآمدترین نوع جزیره آشپزخانه را در منزل خود داشته باشید.


کاربردهای جزیره آشپزخانه چیست؟

1- یکی از مهم‌ترین کاربردهایی که جزیره آشپزخانه دارد، استفاده از آن برای نگهداری وسایل و تجهیزات آشپزخانه است. 2- می‌توان بخشی از جزیره‌های آشپزخانه را به‌عنوان میز غذاخوری، مورداستفاده قرار داد. 3- میتوان از آن‌ها برای نصب سینک ظرفشویی و شستشوی مواد غذایی و ظروف استفاده نمود. 4- می‌توان جزیره آشپزخانه را به عنوان میز کار و برای مطالعه و آماده کردن مواد غذایی اختصاص داد.


مزایای جزیره آشپزخانه چیست؟

1- امکان تطابق با سبک‌های مختلف دکوراسیون 2- ایجاد فضای بیشتر در دسترس 3- افزایش جذابیت‌های بصری آشپزخانه


معایب جزیره آشپزخانه چیست؟

1- بالا رفتن هزینه‌ها 2- ایجاد آشفتگی در چیدمان آشپزخانه 3- نامناسب برای اجرا در آشپزخانه‌های کوچک

 

آشنایی با مفهوم جزیره آشپزخانه

آشپزخانه ای با کابینت های سفید، جزیره آبی و صفحه رویی سفید با چهار پایه های چوبی و دو لوستر آویز

طراحان داخلی به‌منظور طراحی دکوراسیون انواع پلان آشپزخانه‌های امروزی از یک میز یا پیشخوان در قسمت مرکزی آشپزخانه استفاده می‌کنند. این کانتر آشپزخانه می‌تواند دارای ابعاد، فرم و ظاهری متفاوت بوده و از پیشخوان‌های دیگر و کابینت‌ها، مستقل است. این قسمت با نام جزیره آشپزخانه شناخته شده و دارای کاربری‌های مختلفی است.

با توجه به این کاربری‌ها و نیاز متقاضیان، طراحی و شکل آن ممکن است در آشپزخانه‌های مختلف باهم فرق داشته باشد. به‌جز فرم کلی، جنس متریال به‌کاررفته برای ساخت این قسمت از آشپزخانه، رنگ و ابعاد آن‌ها نیز ممکن است باهم فرق داشته باشد.

 

انواع جزیره آشپزخانه

آشپزخانه ای با کابینت ترکیبی چوب و رنگ طوسی و جزیره T شکل

یکی از مزیت‌هایی که استفاده از جزیره در آشپزخانه‌ها دارد، امکان اجرای آن در قالب‌های مختلف است. مدل آشپزخانه جزیره با توجه به سبک دکوراسیون به‌کاررفته در منزل تعیین می‌شود. با توجه به سبک‌های مختلف دکوراسیون، این جزایر را می‌توان در شکل‌های زیر، در آشپزخانه‌ها اجرا کرد:

 

جزیره آشپزخانه T شکل

جزیره آشپزخانه T شکل، ازجمله محبوب‌ترین مدل‌های جزیره است که در آشپزخانه‌ها اجرا می‌شود. این شکل به دلیل داشتن گوشه‌های مختلف، در سبک دکوراسیون کلاسیک، کارایی دارد. در مواردی که آشپزخانه کلاسیک و مدرن دارای ابعاد بزرگ تا متوسط باشد می‌توان از این الگو استفاده کرده و بخشی از آن به جای‌گذاری سینک ظرفشویی، اجاق‌گاز و … و بخش دیگر را به کاربری دیگری اختصاص داد.

 

جزیره آشپزخانه گرد

آشپزخانه بزرگی با کابینت های مدرن سبز رنگ و جزیره دایره ای چوبی

یکی از اشکال هندسی که در طراحی آشپزخانه جزیره‌ای مدرن به کار می‌رود، دایره است. جزیره‌ای که به این شکل طراحی می‌شود، ظاهری مدرن و به‌روز به آشپزخانه داده و درعین‌حال بر زیبایی‌های بصری آن خواهد افزود. استفاده از سنگ‌های زیبا بر روی جزیره و به کار بردن المان‌هایی متناسب با شکل جزیره می‌تواند این زیبایی را دوچندان کند.

به‌عنوان‌مثال می‌توان در یک‌سو از این میز گرده، صندلی‌های غذاخوری چیده و در سوی دیگر آن، سینکی با شکل دایره‌ای، تعبیه کرد. به‌این‌ترتیب هم می‌توان نظم را در آشپزخانه برقرار کرده و هم به افزایش فضای در دسترس کاربران، کمک کرد.

 

جزیره آشپزخانه ال شکل

آشپزخانه ای با کابینت های چوبی قهوه ای روشن به همراه جزیره L شکل قهوه ای تیره

یکی دیگر از مدل‌های جزیره برای آشپزخانه، مدل ال شکل است. این مدل معمولاً به دلیل ویژگی‌های ظاهری، بیشتر در آشپزخانه‌هایی با ابعاد بزرگ اجرا می‌شود. یک سمت از این میز به قرار دادن تجهیزاتی چون سینک ظرفشویی و یا اجاق‌گاز اختصاص داده شده و بخش دیگر آن را می‌توان به‌عنوان میز کار و یا میز ناهارخوری در نظر گرفت. با استفاده از جزیره آشپزخانه ال شکل می‌توان کارایی آشپزخانه را افزایش داده و در کنار آن، جلوه‌ای از خلاقیت و هنر را به رخ کشید. شما می‌توانید از این طرح برای دیزاین آشپزخانه عروس استفاده کنید.

 

جزیره آشپزخانه منحنی

آشپزخانه ای مدرن با کابینت های سفید، لامپ های آویز مشکی جزیره منحنی با پایه چوبی و صفحه رویی سفید

جزیره منحنی یا هلالی بهترین گزینه برای اجرای آشپزخانه جزیره‌ای کوچک است. البته این طرح را می‌توان در آشپزخانه‌های بزرگ و یا متوسط نیز به اجرا درآورد. با این تفاوت که در هرکدام از این آشپزخانه‌ها، ابعاد جزیره، متفاوت خواهد بود. اجرای این مدل می‌تواند حسی از تحرک و سرزندگی در آشپزخانه ایجاد کند. با توجه به فرم جزیره، می‌توان آن را برای استفاده در سبک دکوراسیون مدرن، مناسب خواند. درصورتی‌که اجاق‌ گاز و یا سینک ظرفشویی را بر روی آن نصب کنید، می‌توانید بر محیط خانه نیز دید کاملی داشته باشید.

 

جزیره آشپزخانه مستطیلی

آشپزخانه ای مدرن و مینیمال با کابینت ها و جزیره مستطیلی سفید و لوازم برقی نقره ای

اغلب افراد با شنیدن نام آشپزخانه جزیره‌ای، جزیره‌های مستطیلی شکل را در ذهن خود مجسم می‌کنند. این نوع جزیره‌ها در طراحی آشپزخانه شیک و مدرن بسیار کاربردی بوده و با توجه به ابعادی که برای ساخت آن در نظر گرفته می‌شود، می‌توان تجهیزات مختلفی اعم از اجاق‌گاز را بر روی آن نصب نمود. درصورتی‌که ابعاد این جزیره‌ها کوچک باشد، می‌توان از آن به‌عنوان میز سرو غذا استفاده کرده و قسمت پایین آن را نیز به گذاشتن وسایل، اختصاص داد. این مدل آشپزخانه برای منازلی که در دکوراسیون خود از سبک نئوکلاسیک و کلاسیک پیروی می‌کنند، می‌تواند گزینه مناسبی بوده و با تمامی عناصر به‌کاررفته در این دکوراسیون، بیشترین هارمونی را دارد.

 

جزیره آشپزخانه چرخ‌دار

آشپزخانه ای با کابینت ها و جزیره چرخدار سفید کنار دیوار شیشه ای حیاط خلوت

مدل دیگری از جزیره آشپزخانه، مدل متحرک است. این مدل جزیره به دلیل تعبیه پایه‌های چرخ‌دار، قابل جابجایی بوده و می‌توان فقط در مواقعی که به آن نیاز است، آن را در داخل آشپزخانه قرار داد. این مدل برای آن دسته از منازلی که دارای آشپزخانه کوچک هستند، گزینه مناسبی خواهد بود.

پیشنهاد می‌کنیم مقاله اصول طراحی کابینت برای آشپزخانه کوچک و کمجا را مطالعه فرمایید.

 

نکات مهم به هنگام استفاده از جزیره آشپزخانه در دکوراسیون داخلی

آشپزخانه ای با کابینت های یک طرفه سفید و جزیره چوبی به همراه لوستر های آویز بالای جزیره

امروزه به‌منظور ایجاد فضایی مناسب در منازل، طراحی داخلی با دقت بالایی انجام می‌شود. طراحانی که در این زمینه فعالیت دارند برای این‌که بتوانند طرحی دقیق ارائه کرده و دکوراسیونی بی‌عیب و نقص را در خانه‌ها اجرایی کنند، تمامی جوانب را می‌سنجند. اجرای جزیره آشپزخانه نیز از این قاعده مستثنی نبوده و طراحان به‌منظور ارائه بهترین دکوراسیون، ابعاد، مکان قرارگیری و ارتفاع مناسب آن را تعیین می‌کنند.

در این موارد باید به ابعاد آشپزخانه، شکل جزیره مدنظر متقاضی، فرم کابینت‌بندی آشپزخانه و کاربری مدنظر، توجه کرد. درصورتی‌که به‌تمامی این موارد توجه شود، قطعاً می‌توانید بهترین و کارآمدترین نوع جزیره آشپزخانه را در منزل خود داشته باشید.

 

جزیره آشپزخانه چه کاربردهایی دارد؟

آشپزخانه ای با کابینت ها و جزیره خاکستری با صفحه رویی سنگی طوسی روشن رگه دار و گاز روی جزیره

یکی از تصورات اشتباهی که در مورد آشپزخانه‌های جزیره‌ای وجود دارد این است که بسیاری فکر می‌کنند این المان‌ها فقط برای زیبایی بخشیدن به آشپزخانه‌ها طراحی شده‌اند. این در حالی است که در کنار زیبایی، این تجهیزات، کارایی را نیز برای آشپزخانه‌ها به ارمغان می‌آورند. ازجمله کاربردهای آشپزخانه جزیره‌ای می‌توان به موارد زیر اشاره داشت:

 

جزیره آشپزخانه، محلی برای نگهداری وسایل

یکی از مهم‌ترین کاربردهایی که جزیره آشپزخانه دارد، استفاده از آن برای نگهداری وسایل و تجهیزات آشپزخانه است. طراحان داخلی، این تجهیزات را به‌صورت کابینت‌هایی با تعداد زیادی کشو و کمد، طراحی می‌کنند. این امر سبب می‌شود تا فضای در دسترس در آشپزخانه، زیاد شده و بانوان برای قرار دادن وسایل، با مشکلی مواجه نشوند. با توجه به کاربری مطرح شده، کارشناسان توصیه می‌کنند از نصب اجاق‌گاز و یا سینک ظرفشویی بر روی این پیشخوان‌ها، خودداری شود.

 

استفاده از آشپزخانه جزیره به‌جای میز غذاخوری

آشپزخانه ای با کابینت های سفید و جزیره ای با صفحه رویی سنگی به عنوان میز غذاخوری

همان‌گونه که در بخش‌های قبل نیز اشاره شد، می‌توان بخشی از جزیره‌های آشپزخانه را به‌عنوان میز غذاخوری، مورداستفاده قرار داد. معمولاً جزیره‌های ال و تی شکل، بهترین گزینه برای اختصاص بخشی از آن‌ها به‌عنوان میز غذاخوری هستند. درصورتی‌که بتوان از این پیشخوان‌ها به‌عنوان محلی برای سرو غذا استفاده کرد، قسمتی از آن را با ارتفاع بیشتری می‌سازند. این امر باعث می‌شود تا محل سرو و میل غذا از مکان قرارگیری اجاق‌گاز و یا سینک بر روی جزیره، جدا شود.

 

تعبیه سینک ظرفشویی بر روی جزیره آشپزخانه

آشپرخانه ای مدرن و مینیمال با کابینت ها و جزیره سفید به همراه سینک ظرفشویی روی جزیره

کاربرد دیگری که پیشخوان‌های جزیره‌ای در آشپزخانه‌ها دارند، استفاده از آن‌ها برای نصب سینک ظرفشویی و شستشوی مواد غذایی و ظروف است. به‌این‌ترتیب می‌توان شاهد بهترین بهره‌وری از این پیشخوان‌ها بوده و نظم و ترتیب را در آشپزخانه مشاهده کرد. با نصب سینک بر روی جزیره آشپزخانه می‌توانید به هنگام آماده کردن مواد غذایی و یا شستن ظرف و ظروف، دید کاملی به اتاق نشیمن داشته و حین کار، با اعضای خانواده صحبت کرده و یا تلویزیون، تماشا کنید.

پیشنهاد می‌کنیم مقاله راهنمای کامل برای انواع سینک را مطالعه فرمایید.

 

کاربرد جزیره آشپزخانه برای پخت‌وپز

آشپزخانه ای با کابینت های ترکیبی چوبی و سفید و طوسی و جزیره و اجاق گاز و هود کنار پنجره

بانوان تمایل دارند به هنگام پخت‌وپز با میهمانان و یا اعضای خانواده خود هم‌صحبتی کرده و یا این کار را با تماشای سریال موردعلاقه خود، انجام دهند. ازاین‌رو طراحان داخلی، در صورت تمایل صاحب‌خانه، اجاق‌گاز را بر روی این پیشخوان، تعبیه می‌کنند.

 

استفاده از جزیره آشپزخانه به‌عنوان میز کار

این‌که در آشپزخانه میزی وجود داشته باشد که بتوانید کارهایی چون مطالعه، آماده کردن مواد غذایی و … را انجام دهید و یا کودکتان بتواند تکالیف مدرسه را بر روی آن و در کنار شما انجام دهد، می‌تواند فضایی صمیمی و گرم را در خانه ایجاد کند. در این موارد می‌توانید جزیره آشپزخانه را به‌عنوان یک میز کار در نظر گرفته و یا بخشی از آن را به این امر اختصاص دهید.

 

مزایای جزیره آشپزخانه

آشپزخانه ای با کفپوش چوبی قهوه ای، کابینت ها و جزیره سفید و چهارپایه های چوبی قهوه ای تیره کانتر

آنچه سبب شده تا در سال‌های اخیر طراحان و صاحبان منازل به استفاده از آشپزخانه جزیره ترغیب شوند، دلایل متعددی دارد. این دلایل را می‌توان در قالب مزیت‌های اجرای آشپزخانه جزیره‌ای معرفی کرد. این مزیت‌ها به شرح زیر هستند:

امکان تطابق با سبک‌های مختلف دکوراسیون

با توجه به این‌که مدل آشپزخانه جزیره دارای تنوع بسیاری است می‌توان بهترین مدل آن را متناسب با سبک دکوراسیون منزل و آشپزخانه انتخاب کرد. تنوع در مدل سبب شده تا افرادی که از سبک‌های متفاوتی چون مدرن و کلاسیک، برای چیدمان و کابینت‌بندی آشپزخانه خود استفاده می‌کنند در طراحی جزیره آشپزخانه با محدودیتی روبرو نشوند.

ایجاد فضای زیاد در دسترس در منزل

جزیره آشپزخانه این قابلیت را دارد که بتوان آن را کابینت‌بندی کرده و از آن برای نگهداری وسایل، تجهیزات و ظرف و ظروف، استفاده نمود. در ضمن می‌توان دستگاه‌هایی چون ماشین ظرفشویی را نیز در زیر این پیشخوان قرار داد. نصب اجاق‌گاز و سینک ظرفشویی بر روی این بخش نیز از دیگر مزیت‌هایی است که می‌توانید با اجرای آن در آشپزخانه، از آن‌ها بهره‌مند شوید. زیرا وجود این مزیت‌ها سبب می‌شود تا فضای در دسترس در آشپزخانه افزایش پیدا کرده و بانوان بتوانند با خیالی راحت، هر آنچه را در هرکجای آشپزخانه دوست دارند، قرار دهند. در ضمن این موضوع به ایجاد محیطی مرتب در آشپزخانه نیز کمک خواهد کرد.

افزایش جذابیت‌های بصری آشپزخانه

اولین مزیتی که هرکسی با دیدن جزیره آشپزخانه، متوجه آن خواهد شد، زیبایی این المان در آشپزخانه است. معمولاً برای ساخت جزیره از متریال و طرح‌های عالی استفاده می‌شود. استفاده از چوب و سنگ‌های زیبا بر روی پیشخوان و کابینت‌بندی این بخش با استفاده از کابینت‌ بدون دستگیره با طرح و رنگ‌های جذاب و مواردی ازاین‌دست می‌تواند به جذابیت بصری آشپزخانه افزوده و همه را متوجه این بخش از منزل کند.

 

معایب استفاده از جزیره آشپزخانه در دکوراسیون منزل

آشپزخانه ای با کابینت های سفید و جزیره منحنی به عنوان میز غذاخوری با نیمکت منحنی و تعدادی کوسن

حال که با مزیت‌های اجرای جزیره آشپزخانه آشنا شدید، خالی از لطف نخواهد بود اگر با معایب آشپزخانه جزیره نیز آشنا شوید. در این حالت می‌توانید با آگاهی کامل تصمیم بگیرید که در آشپزخانه منزل خود از این تجهیزات استفاده کنید یا خیر. این معایب عبارت‌اند از:

بالا رفتن هزینه‌ها

از مهم‌ترین معایبی که نصب این نوع پیشخوان دارد، بالا رفتن میزان هزینه‌ها است. طراحی، ساخت و اجرای این المان و تعمیر و نگهداری آن می‌تواند هزینه‌های بالایی را شامل شود. در ضمن درصورتی‌که اجاق‌گاز و یا سینک ظرفشویی هم بر روی آن نصب شود، هزینه تأسیسات نیز باید به دیگر هزینه‌ها اضافه گردد.

ایجاد آشفتگی در چیدمان آشپزخانه

ممکن است در برخی آشپزخانه‌ها با این موضوع مواجه شویم که با نصب جزیره آشپزخانه، فضای کلی و چیدمان آشپزخانه تغییر یابد. قبل از این‌که اقدام به نصب این نوع میز در آشپزخانه کنید، باید تمامی جوانب آن را سنجیده و درصورتی‌که طبق نظر کارشناسان، استفاده از این نوع پیشخوان در آشپزخانه تأثیر مثبتی بر نظم، نحوه قرارگیری وسایل و جلوه این بخش داشته باشد، اقدام به نصب آن کنید.

نامناسب برای اجرا در آشپزخانه‌های کوچک

امروزه تنها به این دلیل که استفاده از آشپزخانه جزیره‌ای در منازل مد شده است، تعداد تقاضا برای استفاده از آن در طراحی و دیزاین آشپزخانه‌ها بالا رفته است. این در حالی است که متأسفانه در اغلب موارد، متقاضیان به ابعاد و شرایط آشپزخانه منزل خود توجه نمی‌کنند. استفاده از جزیره در آشپزخانه‌هایی که ابعاد کوچکی دارند، اصلاً مناسب نیست. در صورتی هم که متقاضیان در هر حالتی خواهان نصب این نوع پیشخوان‌ها در آشپزخانه‌های کوچک با طراحی پلان باز هستند، طراحان باید بهترین مدل آن را متناسب با شرایط آشپزخانه انتخاب کنند.

 

جمع‌بندی

آشپزخانه ای با کابینت های بالایی سفید و کابینت های پایینی سبز و جزیره سبز و لوستر های آویز مشکی

جزیره آشپزخانه ازجمله مواردی است که توانسته در سال‌های اخیر بیشترین طرفدار و تقاضا را در حوزه دکوراسیون داخلی به خود اختصاص دهد. مدل این نوع پیشخوان در آشپزخانه با توجه به سبک دیزاین آشپزخانه تعیین شده و می‌تواند تأثیر بسزایی در جلوه ظاهری دکوراسیون منزل بگذارد. با انتخاب اصولی مدل جزیره، متریال به‌کاررفته در آن و رنگ و ابعاد آن می‌توانید فضاسازی خوبی در آشپزخانه انجام داده و در عین زیبایی، بر کارایی آشپزخانه بیفزایید.