کاربرد آجر در طراحی داخلی ساختمان

نشیمن خانه ای با دیوارهای آجری و سقف چوبی

آجر در طراحی داخلی، علاوه بر اینکه یک ماده ساختمانی کاملاً متنوع برای ساخت و ساز است؛ مزایای عملکردی بسیاری نیز هنگام طراحی خانه ها و ساختمانهای مسکونی، به همراه دارد. این فواید شامل: ضد آتش بودن، ضد حشرات بودن، نیاز به مراقبت کم، عایق طبیعی و قابل بازیافت بودن است. امروزه آجر یک انتخاب محبوب و هوشمندانه برای معماران، طراحان داخلی، متخصصان ساخت و ساز و صاحبان خانه است.

اینفوگرافی درباره کاربرداهای آجر در طراحی داخلی خانه

سوالات متداول:

آجرها معمولا در چه فضاهایی کاربرد بیشتری دارند؟

کاربردهای آجر در طراحی داخلی شامل: شومینه، دیوارهای برجسته، ستون ها، دیوارهای آشپزخانه و حمام است و کاربرد آجر در طراحی های بیرونی نیز شامل ساخت و ساز خانه، ورودی ها، لکه گیری، فضای بیرونی و چشم اندازها است.


ویژگی‌های مهم آجر چیست؟

عایق صدا، مقاوم در برابر آتش، دارای وزنی سبک است و در ابعاد و رنگ‌های متنوعی نیز تولید می‌شود.


آجرها در چند نوع رنگ تولید می‌شوند؟

آجرها در رنگ‌هایی مانند قرمز، آبی، نارنجی، قهوه ای و سورمه‌ای تولید می‌شوند.

 

دلایل انتخاب آجر در طراحی داخلی

تصویری از یک ورودی با کمدهای سفید و کفپوش آجری

 1. طبیعی و پایدار:
  آجر یکی از قدیمی ترین محصولات “سبز یا دوست دار طبیعت” در جهان است. آجر از خاک رس، شیل و آب؛ که جزئی از منابع طبیعی فراوان جهان هستند ساخته شده است. آجر همچنین از طریق: عمر طولانی، بهره وری انرژی، دوام، محتوای بازیافتی، در دسترس بودن، عایق صوتی، ضایعات ساختمانی کم و پتانسیل بازیافت و استفاده مجدد به طراحی پایدار کمک می‌کند. به همین دلایل آجر در طراحی داخلی کاربرد زیادی دارد.
 2. صرفه جویی در انرژی:
  آجر در صرفه جویی انرژی به عنوان یک عایق طبیعی، خوب عمل می‌کند. آجر در طراحی داخلی انرژی کمی را جذب می‌کند و عایق مناسبی است؛ بنابراین در یک خانه آجری شما در زمستان گرم و در تابستان خنک خواهید بود، در حالی که در هزینه های سوخت نیز صرفه جویی می‌کنید.
 3. عایق صدا:
  وقتی صداهای بیرونی را بیرون نگه داشته و به فضای داخل نیاورید، خانه ای ساکت و آرام خواهید داشت. خانه هایی که با آجر ساخته می‌شوند ساکت تر هستند زیرا آجر نسبت به سایر مصالح عایق صوتی طبیعی بهتری است.
 4. مقاومت در برابر آتش:
  آجر از خاک رس با دمای تقریباً بالایی ساخته می‌شود، همچنین مقاوم ترین مصالح جانبی موجود در برابر آتش است. به همین دلیل، بسیاری از شرکت های بیمه برای خانه هایی که از آجر در طراحی داخلی یا خارجی آن ها استفاده شده، نرخ های کمتری را ارائه می‌دهند.
 5. سبک:
  آجر چند بعدی است و به شما امکان می‌دهد از طریق انواع اشکال، بافت‌ها، رنگ‌ها و الگوهای کاربردی، تقریباً به ساخت هر طراحی معماری یا داخلی دست پیدا کنید. چه در ساختن خانه جدید و چه در بازسازی خانه فعلی خود، آجر برای افزودن زیبایی به خانه، کاربردهای زیادی دارد. کاربردهای آجر در طراحی داخلی شامل: شومینه، دیوارهای برجسته، ستون‌ها، دیوارهای آشپزخانه و حمام است؛ کاربرد آجر در طراحی های بیرونی نیز شامل ساخت و ساز خانه، ورودی ها، لکه گیری، فضای بیرونی و چشم انداز ها است.

لودویگ میس ون دروهه: معماری دقیقاً از لحظه ­ای آغاز می‌شود که دو آجر را به طور صحیح کنار هم بگذاریم.

 

انواع آجر در طراحی داخلی

اتاق کاری چوبی با کتابخانه بزرگ و دیوارهای آجری

در طول تاریخ ممکن است تغییر جزئی در اندازه آجرها دیده باشیم که اساساً نه تنها به موقعیت جغرافیایی بلکه به هدف محصول مورد تقاضا بستگی دارد. به طور مثال یک آجر بزرگتر، برای دیوارهای ضخیم‌تر استفاده می‌شود؛ قلعه ها را به یاد دارید؟ از نظر تاریخی آجرهای بزرگتر در آب و هوای سردتر کاربردی تر بودند، در حالی که آجر کوچکتر در مناطق گرمتر مناسب و اقتصادی تر است. امروزه این مسئله ها دیگر مهم نیستند؛ زیرا برای دیوارهای مدرن آجری در صورت لزوم، موادی با خاصیت عایق به مواد تشکیل دهنده آجر، اضافه می‌شوند. آجر یکی از محدود مصالحی است که در واقع با افزایش سن می‌تواند ظاهر بهتری داشته باشد. در ادامه با انواع آجر که در طراحی داخلی و خارجی ساختمان مورد استفاده قرار می‌گیرد آشنا می‌شویم.

 

آجرهای لعابی

نشیمنی با یک دیوار با آجرهای لعابی سرمه ای و مبلمان سفید

برای محافظت از آجر در برابر عوامل گوناگون مانند: تغییرات آب و هوایی، رطوبت، هوازدگی، فرسایش و مواد شیمیایی از لعاب کاری استفاده می‌کنند؛ در واقع لعاب کاری نوعی پوشش برای آجر است و باعث دوام و عمر آجر می شود. از آجر در طراحی داخلی به راحتی می‌توان استفاده کرد زیرا در ابعاد و رنگ‌های متنوعی ساخته می‌شود و انتخاب کردن آجر مناسب راحت‌تر است. آجر در رنگ‌هایی مانند قرمز، آبی، نارنجی، قهوه ای و سورمه‌ای تولید می‌شود. بوسیله لعاب کاری مقاومت آجر بیشتر شده به همین دلیل قیمت آجر لعابی از آجر معمولی بیشتر است.

 

آجر دکوراتیو یا تزئینی

استفاده از آجرهای دکوراتیو سفید برای دکوراسیون یک نشیمن شلوغ

 • آجرهای تزئینی انواع مختلفی دارد که در درجه اول به دو گروه اصلی آجر طبیعی دکوراتیو و ورق های طرح آجر تقسیم می‌شوند.
 • آجرهای طبیعی در کوره‌های مخصوص از خاک رس و یا شن و ماسه تولید می‌شوند ولی ورق های طرح آجر از جنس کامپوزیت هستند.
 • از آجرهای طبیعی به صورت دانه‌ای روی سطح مورد نظر نصب شده و بوسیله بند کشی درز ها را پوشش می‌دهند ولی ورق‌های کامپوزیت یا دیوار پوش طرح آجر به صورت ورق هایی در سایز 2.30 در 1.30 با میخ و پرچ بر روی دیوار نصب شده و با رنگ آمیزی و بتونه کاری شکل نهایی خود را می‌گیرد. از ورق های طرح آجر در طراحی داخلی و خارجی ساختمان استفاده می‌شود.

 

نشیمنی با مبلمان سفید، کوسن ها و پرده قهوه ای روشن و دیوار دکوراتیو آجری
 • آجرهای طبیعی دکوراتیو نیز به دو گروه تقسیم می‌شوند: 1- آجرهای دکوراتیو نما 2- آجر دکوراتیو داخلی
 • 1- آجرهای طبیعی نما که در طراحی خارجی یا نمای ساختمان استفاده می‌شوند و به دلیل اینکه باید در برابر باران، باد و آفتاب مقاوم باشند مراحل تولیدشان متفاوت است
 • 2- آجر دکوراتیو داخلی برای طراحی داخلی مناسب است و به دلیل سبک‌تر بودن آن نسبت به آجرنسوز نما، در نمای خارجی ساختمان مورد استفاده قرار نمی‌گیرد. قیمت آجر دکوراتیو پایین‌تر از آجر نسوز است و رنگ‌های متنوعی مانند سفید، مشکی، طوسی، سبز و آبی دارد.
 • آجر در طراحی داخلی فضاهای مختلف خانه قابل استفاده است. تنها برای فضاهای مرطوب یا فضاهایی که نیاز به ضدعفونی کردن و شسشتو دارد مانند آشپزخانه و بین کابینت، حمام و… پس از اجرای آجر با یک لایه رزین سطوح آجر را بپوشانید تا با هر ماده‌ای بتوانید آجر را تمیز کرده و مانع جذب چربی به آجر شوید.
پیشنهاد می‌کنیم مطالعه مقاله صفر تا صد طراحی نما با آجر را از دست ندهید.

 

کاربرد آجر در طراحی داخلی خانه 

اتاق کاری با دیوارهای آجری، میزو کمد زرد و یک میز سرخابی
 • آجر در طراحی داخلی راهرو: به خودتان یک سفر سلطنتی با مهمانان در خانه خود بدهید. دیوارهای آجری راهرو را با آجرهای سفالی یا آجرهای معمولی کشف کنید، که اکنون زیبایی بیشتری دارند و می‌توانند نسخه شیک تری از ظاهر قرون وسطایی را به شما ارائه دهند. از این کاشی‌ها به خصوص در راهروها با موفقیت استفاده می‌ شود، اما می‌توان آنها را در آشپزخانه، اتاق نشیمن یا حمام نیز استفاده کرد.
 • آجر نما در طراحی داخلی حمام: آجر یک راه حل عالی برای حمام است. آجرهای معمولی در مقابل رطوبت بسیار مقاوم هستند؛ اما اگر نمی‌خواهید به طور منظم آجر حمام را تمیز کنید، می‌توانید برای محافظت از آجر در برابر رطوبت و همچنین زیبایی بیشتر از آجر نما در طراحی داخلی استفاده کنید.

 

نشیمنی با مبل طوسی، کوسن، تابلو و فرش با زمینه آبی و دیوار آجری

 • آجر در طراحی داخلی نشیمن: آجرها در فضاهای مرکزی و اصلی خانه به بهترین شکل به نظر می‌رسند. از آجر می‌توان برای طرح های چشم نواز استفاده کرد. در گذشته از آجر کمتر در طراحی داخلی استفاده می‌شد؛ زیرا تصور می‌کردند که صاحب خانه به دلیل هزینه کمتر، از دیوار آجری بدون پوشش در خانه استفاده کرده است ولی الان دیوارهای آجری به عنوان مصالحی برای دیزاین خانه به کار گرفته می‌شوند.
 • آجر در طراحی داخلی دفاتر اداری: اتاق کار خانگی و دفاتر اداری می‌توانند از مزایای یک طرح آجر متناسب استفاده کنند. دفاتر، اتاق‌هایی هستند که باید جدی و رسمی به نظر برسند و منظره‌ای آجری کمی می‌تواند برای این محیط‌های معمولی اما حرفه‌ای مناسب باشد. بهتر است دیوارهای آجری که در معرض دید هستند را با عناصر فلزی ترکیب کنید تا به فضایی زیبا و جذاب تبدیل شود.
 • از طرح های گرافیکی جسورانه در دفتر کار خود استفاده کنید، این گزینه خوبی برای ترکیب دیوارهای آجری که در معرض دید هستند می‌باشد. در فضاهای اتاق نشیمن، نقاشی‌های دیواری و حتی نقاشی نمادهای برجسته بر روی یک دیوار آجری در معرض دید است و این دیوار در اتاق خواب یا اتاق نشیمن شما باعث جلب توجه و زیبایی می‌شود. معمارنو شما را تشویق می‌کند که با استفاده از ایده‌هایی که در اطراف شهرتان پیدا شده است مانند کارهای هنری، نمادها، اعداد و حروف ادبی یا حتی نقاشی انتزاعی، یک دیوار خسته کننده و ملال آور را به یک اثر هنری تبدیل کنید.
مطالعه مقاله ۵ متریالی که به زیبایی با آجر ترکیب می شوند را از دست ندهید.

 

کاربرد آجر در طراحی داخلی نشیمن

نشیمنی با تلفیق قفسه های مدرن سفید و دیوار سنتی آجری

در این نشیمن ترکیب جالبی از دیوارهای آجری با قفسه‌های مدرن و سفید مشاهده می‌کنید؛ که می‌تواند ترکیب سبک‌های مدرن و سنتی را به زیبایی نمایش دهد.

 

نشیمنی سفید با یک دیوار آجری خاکستری و شومینه مشکی

همانطور که در تصویر بالا مشاهده می‌کنید با رنگ کردن آجرها می‌توانید ترکیب رنگ زیبایی را در فضای خانه تان ایجاد کنید؛ در این عکس از آجرهایی با رنگ خاکستری در نشیمنی با سبک معاصر به خوبی استفاده شده و زیبایی خاصی را ایجاد کرده است.

 

تصویری از یک اتاق نشیمن زیرشیروانی با دیوارهای آجری و پله های چوبی فلزی

اگر دوست دارید در نشیمن زیر شیروانی خود فضایی زیبا و دوست داشتنی ایجاد کنید با استفاده از آجر در طراحی داخلی فضای موردنظرتان، می‌توانید نمایی زیبا را در خانه خود داشته باشید.

 

نشیمنی با ترکیب رنگی جذاب دیوار آجری و مبلمان مشکی آبی و کوسن های رنگی

یکی از ویژگی هایی آجر ایجاد ترکیبی زیبا با سایر رنگ‌ها است. در تصویر بالا شاهد یک نشیمن شاد سرزنده با ترکیب رنگ عالی هستید.

 

تصویر یک نشیمن کع دیوار آجری سفیدش را نورپردازی کرده است

برای ایجاد کنتراست بافت می‌توانید از آجرهای سفید در خانه‌هایی با سبک معاصر استفاده کنید و با نورپردازی مناسب و سقف کاذب فضایی ایده آل داشته باشید.

تیرهای چوبی سقف و دیوار آجری برای نشیمن سنتی

در تصویر بالا تیرهای چوبی سنگین و دیوارهای آجری، سبک جنوب غربی فضای اتاق را بیشتر جلوه می‌دهند. عناصر چوبی سنگین همراه با دیوارهای آجری به رنگ سفید می‌توانند زمینه ای هوشمندانه برای جلوه بیشتر سبک هایی مانند مدیترانه ای و خانه‌های روستایی نیز ایجاد کنند. استفاده از دیوار آجری سفید شده به اتاق نشیمن فضایی شاد و سبک می‌دهد که در آن نور طبیعی برای ایجاد فضایی با طراوت تقویت می‌شود. همین امر آنها را برای اتاق های نشیمن زیبا و منحصر به فرد به سبک ساحلی نیز مناسب می‌کند.

نشیمنی کوچک با دیوار آجری و سبک چیدمان تلفیقی

آیا یک اتاق نشیمن کوچک دارید؟ وقتی از دیوارهای آجری که در معرض دید قرار می‌گیرند صحبت می‌شود، کوچک بودن فضا مشکلی ایجاد نمی‌کند. در حقیقت، زیبایی بافت دیوارهای ساخته شده با آجر در طراحی داخلی گرما را به فضای کوچک خانه انتقال می‌دهد و آن را به یک محیط جذاب تبدیل می‌کند. برای طراحی فضاهای کوچک هم می‌توانید از سلیقه شخصی خود استفاده کنید و هم می‌توانید براساس سبکی که از آن ایده می‌گیرید دیزاین فضای مورد نظرتان را کامل کنید. اولین راه این است که از مسیر ترکیب کردن عناصر عبور کرده و هرج و مرجی ایجاد کنید که با مجموعه ای شگفت انگیز از رنگ، بافت، سبک های متضاد و تزیینات منحصر به فرد، توجه ها را جلب کنند. این نگاهی است که نیاز به تعادل دارد، توجه به طراحی داخلی و نظم و انضباط برای اینکه بدانید چه موقع باید از افزودن بیشتر به اتاق جلوگیری کنید.

 

نشیمن اسکاندیناوی با دیوار آجری پاف زرد و میز صورتی

یک روش دیگر با آجر در طراحی داخلی نشیمن کوچک، الهام گرفتن از سبک مدرن اسکاندیناوی است. صرفه جویی در لوازم، خطوط تمیز مستقیم و رنگ های خنثی در سبک مدرن اسکاندیناوی یک امر عادی است، و این روش به دیوار آجری برجسته اجازه می‌دهد تا یک بیان بصری جسورانه ارائه دهد. به یاد داشته باشید که در اتاق های کوچک، به یک سبک تزئین واضح و مشخص نیاز دارید، فرقی نمی‌کند چه سبک قدیمی، مدرن، صنعتی یا … باشد.

 

دیوار آجری منحنی با قفسه های سفید برای کتاب روی دیوار

نشیمن‌ها با دیوارهای آجری نیز می‌توانند فراتر از حد معمول باشند و روش‌های زیادی وجود دارد که می‌توانید دیوارهای غیر عادی را ایجاد کنید، بدون اینکه از نظر اقتصادی از حد مجاز عبور کنید. یک گزینه ساده این است که کمی نقاشی روی دیوار را امتحان کنید که رنگ و الگویی به دیوار آجری در معرض دید شما اضافه می‌کند و واقعا یک فضای خیابانی را به آن می‌بخشید. اگر آنقدر خوش شانس بودید که یک دیوار آجری منحنی یا هر ویژگی غیرمعمول دیگری در اتاق نشیمن دارید، آن را با مهارت برجسته کرده و بگذارید در نشیمن شما بدرخشد.

 

کاربرد آجر در طراحی داخلی ورودی

کفپوش و دیوارپوش آجری برای ورودی خانه ای با درب سفید

کفپوش آجری، کفپوشی است که در خانه‌های مدرن اغلب به راحتی استفاده نمی‌شود، زیرا حس”مدرن” بودن خانه را منتقل نمی‌کند و از جذابیت فضای روستایی خاصی برخوردار است. با این حال، کفپوش آجری درست چیده شده می‌تواند مزیت خوبی داشته باشد و همچنین مقرون به صرفه است. در ورودی، آجرها به راحتی می‌توانند سالها در برابر رفت و آمد افراد مقاومت کنند و هر بخش ناهموار جزئی در اینجا تقریباً مورد توجه قرار نمی‌گیرد. کفپوش‌های آجری همچنین سطوحی هستند که به راحتی روی آنها سر نمی‌خورید و این دلیل باعث می‌شود که استفاده از آجر در طراحی داخلی خانه‌ای با افراد مسن، گزینه مناسبی باشند. اگرچه افتادن بر روی سطوحی از جنس آجر می‌تواند دردناک باشد، اما این مشکل را می‌توان با یک فرش به راحتی حل نمود.

 

راهرو ورودی خانه ای با دیوار راه پله آجری

دیوارهای آجری در حال حاضر تقریبا یک گزینه مرسوم و مدروز هستند که به نظر می‌رسد حتی در غیر منتظره ترین مکان‌ها و حتی در مدرن ترین خانه‌ها نیز در حال اجرا باشند. در حال حاضر کاملاً منطقی است ک لایه های گچ را از روی آجر جدا کرده و دیوار آجری زیر آن را آشکار کنید. اگر آنقدر خوش شانس باشید که یک دیوار آجری در راهرو ورودی داشته باشید. افزودن یک قسمت کوچک دیوار آجری به ورودی موجود کار چندان سختی نیست و همچنین آجر مصنوعی همیشه می‌تواند به شما کمک کند. اطمینان حاصل کنید که قسمت روشن دیوار آجری با نورپردازی مناسب و قرارگیری هوشمندانه دکوراسیون در اطراف خود، توجه کافی را جلب کند.

 

استفاده از آجر بعنوان کفپوش راهروی ورودی طوسی رنگ

کفپوش آجر در طراحی داخلی ورودی از محبوبیت بیشتری نسبت به دیوارهای آجری برخوردار است زیرا عملکرد آنها بسیار بیشتر است و هزینه ها را به طرز چشمگیری کاهش می‌دهد. آجر در مقایسه با سایر مواد معمول استفاده شده برای کف خانه بسیار ارزان تر است و شما می‌توانید به راحتی طیف وسیعی از الگوها را با آجر ایجاد کنید. جدای از مقرون به صرفه بودن، آجر یک انتخاب پایدار است و همچنین جذابیت های بومی و محلی خاصی را به وجود می‌آورد که نمی‌توانید آن را از دست بدهید.

 

حرف پایانی

ورودی خانه ای با کفپوش آجری، پله های چوبی و دیوار سفید آجری

شما می‌توانید برای دیزاین خانه خود با هزینه‌ای حداقلی و البته سلیقه در انتخاب درست رنگ و عناصر مورد نیاز، آجر مناسب و با کیفیت و ترکیب درست آجر در طراحی داخلی خانه خود فضایی زیبا و دلنشین ایجاد کنید. امیدواریم از نکات و ایده‌های ارائه شده استفاده کرده و خانه‌ای گرم و صمیمی داشته باشید.