کابینت پلکانی چیست؟ 10 نکته کلیدی درباره کابینت پله ای 

کابینت پلکانی در آشپزخانه ای مدرن به رنگ سفید ساده و قهوه ای طرحدار و کفپوش چوبی تیره زیر راه پله

عمق دادن به طراحی، حتی در دکوراسیون آشپزخانه هم وجود دارد. این روزها یکی از ساده‌ترین روش‌های عمق دادن به دکوراسیون آشپزخانه، طراحی کابینت به صورت پله‌ای است. کابینت پله ای به گونه‌ای ساخته می‌شود که از بیرون چند سطحی دیده می‌شود. دلیل اصلی طراحی کابینت پلکانی استفاده از بیشترین فضای ذخیره‌سازی در موثرترین حالت است. 

یکی از مشکلاتی که کابینت‌های معمولی و یک سطحی دارند این است که فضای زیادی از دیوار آشپزخانه را اشغال می‌کنند. علاوه‌براین دسترسی به ظروف و وسایل داخل کابینت‌های بالایی خیلی دشوار است، مخصوصا اگر ظروف در انتهای کابینت بالایی باشد. کابینت پلکانی که به کابینت دو پله هم معروف است، به همین منظور طراحی شد. در ادامه پس از معرفی کامل این نوع کابینت، چند نکته مهم درباره آن را بیان می‌کنیم. 

 

سوالات متداول:

استفاده از کابینت پله‌ای چه مزایایی دارد؟

1. صرفه‌جویی در فضا 2. افزایش فضای ذخیره‌سازی 3. طراحی مدرن و مینیمال 4. طراحی دو یا چند رنگ


طراحی کابینت پله‌ای چه معایبی دارد؟

1. احتمال خطای بالا در طراحی 2. تغییر رنگ کابینت‌ها 3. احتمال انتخاب رنگ اشتباه


محبوب‌ترین رنگ‌های کابینت پلکانی کدامند؟

طوسی، سفید طلایی، سفید قهوه ای و سفید مشکی از محبوب‌ترین رنگ‌های کابینت پلکانی هستند.

 

کابینت پلکانی چیست؟

کابینت پلکانی سفید در آشپزخانه ای با لوازم برقی سیلور، کفپوش چوبی و صفحه رویی کابینت سنگی

در یک تعریف ساده، به کابینت‌هایی که به شکل پله، در دو یا چند سطح (از نظر عمق) طراحی می‌شوند، کابینت پله ای می‌گویند. این نوع کابینت‌های در طراحی آشپزخانه‌های مدرن کاربرد دارند و در آشپزخانه‌ کلاسیک به هیچ‌وجه مورد استفاده قرار نمی‌گیرند. 

در ساخت کابینت دو پله اغلب کابینت‌ها را به دو قسمت تقسیم می‌کنند و برای هرکدام از بخش‌ها عمق بخصوصی در نظر می‌گیرند. جنس بدنه کابینت‌های پله‌ای ارتباطی با شکل ظاهری آن ندارد و می‌توان تمام کابینت‌ها را به شکل پله‌ای هم طراحی کرد. کابینت‌سازان اغلب برای ساخت چنین کابینت‌هایی طرحی سه‌بعدی از کابینت را توسط نرم‌افزار کامپیوتری طراحی کرده و به مشتری نشان می‌دهند تا نمای نهایی آشپزخانه را ببیند و سپس درباره نوع کابینت پله ای نظر بدهد. 

 

10 نکته کلیدی درباره کابینت های پله ای 

کابینت پلکانی آشپزخانه به رنگ مشکی با صفحه رویی و بین کابینتی سفید و نورپردازی هالوژنی

قبل از سفارش کابینت پلکانی باید نکاتی درباره این نوع کابینت بدانید. در ادامه مهم‌ترین نکات را بیان کردیم که عبارت است از:

 

مزایای کابینت پله‌ای 

کابینت پلکانی سفید در آشپزخانه ای با کفپوش خاکستری، نورپردازی مخفی زیر کابینت و سه لوستر آویز حبابی

چرا به جای کابینت‌های معمولی، کابینت دو پله سفارش دهیم؟ پاسخ این سوال در دانستن مزیت‌های مختلف کابینت‌های پله‌ای نهفته است. مزایای کابینت پله‌ای شامل موارد زیر می‌شود.: 

 • صرفه‌جویی در فضا: مهم‎ترین مزیت کابینت‌های پلکانی نسبت به کابینت‌های معمولی این است که از فضای دیوارهای آشپزخانه به بهینه‌ترین شکل ممکن استفاده می‌شود. کابینت‌های معمولی در بخش بالای آشپزخانه فضای پرت زیادی ایجاد می‌کنند که عملا بلا استفاده بوده و دسترسی به آن دشواری‌های زیادی دارد؛ اما کابینت پله ای این مشکل را برطرف کرده است. 

 

کابینت پله ای به رنگ های سفید و نسکافه ای در آشپزخانه با نورپردازی مخفی و هالوژنی و سه لوستر آویز مشکی

 • افزایش فضای ذخیره‌سازی: کابینت‌های پلکانی این امکان را به طراحان می‌دهند که مثلا بالای سینک ظرفشویی، فضایی برای ذخیره‌سازی ظروف ایجاد کنند. این فضاهای کوچک باعث می‌شود که محل ذخیره‌سازی ظروف و شلف داخل کابینت شما بیشتر از قبل باشد. 
 • طراحی مدرن و مینیمال: برای کسانی که به دنبال یک طراحی سه‌بعدی و چند سطحی هستند، کابینت پلکانی بهترین انتخاب است. این نوع کابینت‌های در آشپزخانه‌ مینیمال و مدرن، جلوه‌ی فوق‌العاده‌ای دارد و به همین دلیل امروزه طرفداران زیادی پیدا کرده است. 
 • طراحی دو یا چند رنگ: به دلیل شکل ظاهری کابینت‌های پلکانی، می‌توان از دو یا چند رنگ برای هر کدام از اجزای اصلی کابینت استفاده کرد که این موضوع زیبایی آشپزخانه را دوبرابر می‌کند. 

 

معایب کابینت پله‌ای 

کابینت پلکانی سفید در آشپزخانه ای با صفحه چوبی جزیره، کاشی بین کابینتی کرم رنگ و لوستر آویز

در کنار تمام مزیت‌هایی که کابینت پله‌ای دارد نباید از معایب آن هم غافل شوید. برخی از نقاط ضعف این کابینت عبارت است از: 

 • احتمال خطای بالا در طراحی: یکی از مهم‌ترین معایب کابینت‌های پلکانی احتمال بروز خطا در طراحی آن است. اگر کابینت‌ها به درستی طراحی و اجرا نشوند، پس از نصب کابینت در آشپزخانه با کابینت‌هایی در عمق‌های مختلف مواجه هستید که جلوه‌ای زشت به آشپزخانه می‌دهد. بنابراین این کار باید حتما توسط کابینت‌سازان حرفه‌ای انجام شود. 

 

کابینت پله ای به رنگ مشکی و سفید به همراه دستگیره‌ها و سه لوستر آویز طلایی در آشپزخانه

 • تغییر رنگ کابینت‌ها: کابینت‌های پلکانی با دو یا چند رنگ مختلف ساخته می‌شوند. کافیست رنگ یکی از کابینت‌ها در اثر تماس مستقیم با نور خورشید یا عوامل محیطی تغییر کند، در این صورت تفاوت رنگ آن با سایر کابینت‌ها مشخص می‌شود. 
 • احتمال انتخاب رنگ اشتباه: همانطور که گفته شد، اغلب برای کابینت دو پله از دو رنگ استفاده می‌شود. اما اگر از رنگ‌های اشتباه که هیچ نسبتی با هم ندارند برای ساخت کابینت استفاده کنید، ناخودآگاه به زیبایی ظاهری آشپزخانه آسیب وارد کرده‌اید. 

 

انتخاب رنگ‌های متضاد 

کابینت پلکانی به رنگ های طوسی و رنگ چوب و جزیره سبز و جگری به همراه دستگیره های مشکی در آشپزخانه ای با دیوارهای تیره

یکی از مهم‌ترین کارهایی که در طراحی کابینت پلکانی باید انجام بدهید، انتخاب رنگ کابینت‌هاست. سعی کنید رنگ‌هایی را انتخاب کنید که در طیف متضاد یا مکمل هم قرار داشته باشند. کابینت پله ای سفید مطمئن‌ترین انتخاب است که می‌توانید پله‌ی دوم (با عمق کم‌تر) را از رنگ‌های مختلفی مانند سرمه‌ای، طوسی، کرم، طلایی یا رنگ‌های دیگر استفاده کنید. 

نکته دیگری که در انتخاب رنگ کابینت پله ای باید بدانید این است که می‌توانید از یک رنگ مات و یک رنگ براق برای دو کابینت استفاده کنید. به کار بردن رنگ‌های شاد مانند قرمز یا زرد در کنار رنگ‌های ملایم و خنثی هم می‌تواند انرژی آشپزخانه را دوچندان کند. 

 

کابینت پله ای سفید و طوسی در آشپزخانه ای با کفپوش چوبی و لوسترهای آویز حبابی

اما محبوب‌ترین رنگ‌های کابینت دو پله عبارت است از:

 • کابینت پله‌ای سفید طوسی 
 • کابینت پله‌ای سفید طلایی 
 • کابینت پله‌ای سفید قهوه ای 
 • کابینت پله‌ای سفید مشکی 

 

سپردن طراحی کابینت پله‌ای به حرفه‌ای‌ها

کابینت پلکانی به رنگ چوب زیر راه پله مشکی با صفحه خاکستری و فرش راه راه با تناژ رنگی گرم

یکی از چالش‌برانگیزترین بخش‌ها در سفارش کابینت دو پله، طراحی آن است. اغلب کابینت‌سازان سنتی تصور می‌کنند که طراحی کابینت پله‌ای، مانند کابینت‌های معمولی کار ساده‌ای است و صرفا با تفاوت عمق کابینت‌ها می‌توانند کابینت پله‌ای بسازند. پیشنهاد می‌شود کار ساخت این نوع کابینت را حتما به کابینت‌سازان حرفه‌ای که رزومه‌ی کاری در این خصوص دارند بسپارید تا بودجه‌ی شما هدر نرود. 

 

نماسازی با استفاده از نورپردازی کابینت پله‌ای 

کابینت پله ای به رنگ سفید با جزیره و چهار صندلی طوسی، کپوش چوبی و پنج چراغ آویز حبابی

نورپردازی، زیبایی تمام کابینت‌ها را بیشتر می‌کند. اما این موضوع درباره کابینت پله‌ای بیشتر صدق می‌کند. کابینت‌های پلکانی به دلیل دو سطح بودن، فضای بیشتری برای نورپردازی خارجی در اختیار شما قرار می‌دهند و به همین دلیل موقعیت بهتری برای نورپردازی آشپزخانه، سینک و زیر کابینت‌های بالایی خواهید داشت.

می‌توانید از نوارهای LED در زیر کابینت‌های بالایی استفاده کنید تا روشنایی آشپزخانه بیشتر شود. امروز از این نوارهای LED برای روشن کردن داخل کابینت‌ها هم استفاده می‌شود. برخی از کابینت‌سازان حرفه‌ای کابینت را به گونه‌ای طراحی می‌کنند که پس از باز کردن درب کابینت، نور داخل آن روشن می‌شود و راحت‌تر می‌توانید ظروف داخل کابینت را ببینید. 

 

طراحی کابینت بدون دستگیره 

کابینت پلکانی بدون دستگیره خاکستری رنگ با صفحه رویی سنگی سفید در آشپزخانه با بین کابینتی سفید

دستگیره‌ی کابینت یک چالش بزرگ در طراحی آن است. کابینت‌های بدون دستگیره، از نظر ظاهری حالتی کلاسیک یا سنتی به آشپزخانه می‌بخشند. پیشنهاد می‌شود برای اینکه کابینت پله‌ای شما ظاهری مدرن و مینیمال داشته باشد، از دستگیره‌های مخفی استفاده کنید یا درب کابینت را از نوع فشاری بسازید. دستگیره‌ی مخفی همان کاربرد دستگیره معمولی کابینت را دارد اما از دید افراد بیرونی مخفی نگه داشته می‌شود. 

 

اهمیت جنس کابینت پلکانی 

کابینت پلکانی رنگ چوب و بدون دستگیره در آشپزخانه ای با کفپوش طرحدار و چراغ های حبابی آویز

اولین سوالی که کابینت‌ساز از شما می‌پرسد این است که می‌خواهید جنس کابینت پله ای شما چه باشد؟ برای پاسخ به این سوال باید جنس‌های مختلف کابینت و قیمت‌های آنها را بدانید. در یک نگاه کلی، اینکه جنس کابینت شما چه چیزی باشد روی محصول نهایی از نظر ظاهری تاثیر چندانی ندارد اما روی کیفیت و طول عمر کابینت مستقیما اثر می‌گذارد. کابینت‌های پلکانی در جنس‌های زیر تولید می‌شوند: 

 

کابینت پلکانی ام دی اف به رنگ های چوب و خاکستری با صفحه رویی سفید و نور مخفی زیر کابینت و کفپوش پارکت

 • کابینت ام دی اف (MDF): متداول‌ترین و ارزان‌ترین جنس کابینت برای ساخت کابینت‌های پلکانی، چوب ام دی اف است که تنوع رنگی بالایی هم دارد. اگر دوست دارید آشپزخانه‌ای معمولی و زیبا داشته باشید، این جنس کابینت را انتخاب کنید. 

 

کابینت پلکانی های گلاس به رنگ شیری و مشکی در آشپزخانه ای با کفپوش سرامیکی کرم رنگ

 • کابینت های گلاس: خیلی‌ها دوست دارند کابینت آشپزخانه از نوع براق باشد. کابینت پله‌ای های گلاس این امکان را فراهم می‌کند. های گلاس از ام دی اف ساخته شده ولی روکشی از پلیمر پلاستیک روی آن کشیده شده تا ظاهری براق و متفاوت نسبت به MDF داشته باشد. قیمت این نوع کابینت از کابینت ام دی اف معمولی بیشتر است. 

 

کابینت پلکانی ممبران به رنگ طوسی و سرمه ای به همراه میز گرد سفید با پایه چوبی و دو صندلی و نیمکت

 • کابینت ممبران: مقاوم‌ترین و در عین حال زیباترین نوع کابینت پله‌ای، کابینت ممبران است. کابینت‌های ممبران هم با مغزی ام دی اف ساخته می‌شوند اما روکشی به شکل وکیوم روی آن‌ها کشیده می‌شود که باعث افزایش کیفیت و طول عمر این نوع کابینت‌ها شده است. کابینت پلکانی ممبران آشپزخانه شما را کاملا مدرن می‌کند. 

 

توجه به اندازه کابینت پله‌ای 

کابینت پله ای سفید و طوسی در آشپزخانه با چهارپایه های مشکی، کفپوش چوبی و لوازم برقی سیلور

مهم‌ترین نکته در طراحی کابینت‌ آشپزخانه به شکل پلکانی، انتخاب اندازه و عمق برای هرکدام از پله‌هاست. حتما می‌دانید که کابینت‌های پلکانی از دو عمق مختلف ساخته می‌شوند. نکته‌ای که اغلب نادیده گرفته می‌شود این است که استاندارد مشخصی برای انتخاب عمق کابینت‌ها وجود دارد و نمی‌توان به دلخواه عمل کرد. برای طراحی کابینت‌های پلکانی کابینت بالایی با عمق 40 تا 45 سانتی‌متر و کابینت پایینی (پله‌ی دوم) با عمق 30 سانتی‌متر ساخته می‌شود. 

محل قرار گیری کابینت در آشپزخانه، شیوه‌ی باز شدن درب‌ها، نوع دستگیره‌ها و ضخامت درب کابینت، روی تعیین عمق کابینت‌ها اثرگذار است. اما نکته‌ای که نباید فراموش کنید این است که عمق کابینت‌ها باید ثابت باشد و تنها دو عمق برای کابینت‌های بالایی و پایینی انتخاب کنید. انتخاب چند عمق مختلف، ظاهری شلخته به آشپزخانه می‌دهد. 

پیشنهاد می‌کنیم مقاله بررسی کامل ابعاد استاندارد انواع کابینت را مطالعه فرمایید.

 

نصب کابینت پله‌ای توسط افراد حرفه‌ای‌

کابینت پلکانی سفید و خاکستری در آشپزخانه با سه لوستر آویز و دو چهارپایه گرد و پنجره سقفی

اگرچه نصب کابینت‌های پلکانی، تفاوت چندانی با کابینت‌های معمولی ندارد اما بهتر است آن را به افراد خبره بسپارید. یکی از مشکلات رایج در سفارش کابینت‌های پلکانی این است که در هنگام نصب، عمق کابینت‌ها با هم تفاوت دارد و این موضوع روی زیبایی آشپزخانه اثر منفی می‌گذارد. پیشنهاد می‌کنیم سفارش کابینت را به کسی بدهید که خودش تمام مراحل طراحی، اجرا و نصب را انجام دهد و رزومه‌ای درخشان در این زمینه داشته باشد. 

 

توجه به قیمت کابینت پله ای 

کابینت پلکانی سفید با دستگیره ها و پایه جزیره مشکی، سه لوستر آویز حبابی و صندلی های مشکی دور جزیره

سوال رایج بسیاری از مشتریان این است که «آیا قیمت کابینت پله ای دوبرابر کابینت معمولی است؟» در پاسخ به این سوال باید گفت که خیر قیمت تمام شده‌ی کابینت‌های پلکانی دوبرابر کابینت معمولی نیست. اما نسبت به کابینت معمولی قیمت بیشتری دارد. اگر قصد سفارش کابینت پله‌ای را دارید باید بدانید که قیمت این نوع کابینت با توجه به اندازه، جنس کابینت و دستمزد کابینت‌ساز، تغییر می‌کند اما یک چیز تقریبا واضح است که قیمت کابینت‌های پلکانی بیشتر از کابینت‌های معمولی است. 

 

سخن پایانی 

کابینت پله ای سفید در آشپزخانه ای با دیوارهایی به رنگ سبز تیره و بین کابینتی سنگی سفید و کفپوش طوسی طرح چوب

آشپزخانه‌هایی با طراحی مدرن و مینیمال این روزها طرفداران زیادی پیدا کرده‌اند. روش‌های زیادی برای طراحی آشپزخانه به شکل مدرن وجود دارد که یکی از آنها انتخاب کابینت پله ای برای آشپزخانه است. این نوع کابینت‌ها به دلیل شکل ظاهری و دو رنگ بودن می‌توانند فضایی مدرن به آشپزخانه ببخشند. در این مقاله با مفهوم کابینت پلکانی آشنا شدیم و سپس مزایا، معایب و نکات مهم درباره این نوع کابینت‌ها را بررسی کردیم. شما هم می‌توانید نظرات خود درباره کابینت پله‌ای را با ما درمیان بگذارید.