کابینت بدون دستگیره، ایده‌‌ای جدید برای طراحی آشپزخانه‌‌ای مدرن

کابینت های بدون دستگیره چوبی به رنگ قهوه‌ای روشن با صفحه سفید و سه صندلی

کابینت‌های بدون دستگیره به ندرت مورد استفاده قرار می‌گرفتند تا اینکه طراحی مینیمالیستی رایج شد. امروزه نصب کابینت‌های بدون دستگیره با توانایی عجیب و غریب برای ایجاد ظاهری صاف و یکدست، به یک گزینه محبوب تبدیل شده‌اند. کلید محبوبیت کابینت بدون دستگیره، گنجاندن مکانیسم مخفی باز کردن درب و کشو است که به خوبی دستگیره‌های سنتی عمل می‌کنند.

 

سوالات متداول:

انواع طرح‌ها و مدل‌های کابینت بدون دستگیره کدامند؟

این کابینت‌‌ها در انواع بدون دستگیره با مگنت، با فنر و با جک یا همراه با دستگیره مخفی طراحی می‌شوند.


در انتخاب کابینت بدون دستگیره باید به چه نکاتی توجه کنیم؟

1. متریال کابینت بدون دستگیره 2. طرح و مدل 3. نحوه نصب و نگهداری 4. انتخاب صفحه کابینت مناسب 5. کابرد کابینت بدون دستگیره

 

نحوه طراحی کابینت بدون دستگیره

کابینت بدون دستگیره سفید و قهوه‌ای، جزیره با صفحه و صندلی های سفید و گاز استیل

طراح و کابینت‌ساز می‌تواند یک سیستم درب یا کشوی کابینت را به چهار روش بدون دستگیره طراحی و اجرا کند.

 

کابینت بدون دستگیره با مگنت

کابینت‌ها و جزیره بدون دستگیره یک آشپزخانه با یک میز نهارخوری چوبی کنار پنجره

استفاده از سیستم سخت‌افزاری بر روی درب و کشوی کابینت، به شما این امکان را می‌دهد تا درب یا کشو را با فشار ملایم باز کنید. مکانیزم مگنت، درب یا کشو را به اندازه کافی باز می‌کند تا بتوانید به راحتی دست خود را به داخل ببرید و به طور کامل درب را باز کنید. کابینت‌هایی که از این نوع بازکن استفاده می‌کنند به یک معنا، تنها آشپزخانه‌های واقعی با کابینت بدون دستگیره هستند. مزیت اصلی آن‌ها در مقایسه با دیگر کابینت‌های آشپزخانه بدون دستگیره این است که هیچ شکافی بین کابینت‌ها یا کشوها وجود ندارد، بنابراین جایی برای جمع شدن گردو غبار و آلودگی وجود نخواهد داشت. عملکرد کابینت بدون دستگیره با مگنت به این صورت است که از یک آهنربا برای باز و بسته کردن درب استفاده می‌شود. وجود آهنربا بر روی درب کمک می‌کند تا درب به خوبی بسته شود. اگر آهنربا از جنس خوبی نباشد، درب به خوبی بسته نخواهد شد و با باز ماندن لای درب، حالت بی‌نظمی ایجاد می‌شود.

 

کابینت بدون دستگیره با فنر

کابینت‌های بدون دستگیره فنری، کفپوش سنگی و دیواری سرامیکی به رنگ مشکی

نوعی از کابینت است که برای باز کردن از فنر استفاده می‌کنند. اگر تنها از فنر استفاده شود، به این صورت است که با فشار دادن درب، درب باز خواهد شد و برای بستن آن، باید مجدد درب را فشار دهید تا فنر به حالت اولیه خود بازگردد. در واقع نیروی مکانیکی کمک می‌کند تا درب باز شود. معمولا این درب‌ها با سرعت خوبی باز می‌شوند. اگر از فنر‌های بدون کیفیت استفاده کنید، ممکن است باز و بسته شدن درب، به خوبی صورت نگیرد. برای خرید فنر کابینت بدون دستگیره، چند نکته را به خاطر بسپارید. با نصب فنر درب باید به راحتی باز و بسته شود و هیچ صدایی شنیده نشود. سعی کنید ابعاد فنر را کوچک انتخاب کنید تا در داخل کابینت فضای زیادی را اشغال نکند. تنها در صورتی که کابینت‌ها سایز بزرگ هستند، می‌توانید آن‌ها را در ابعاد بزرگتر انتخاب کنید. فنرهای قوی قطعاً کمک می‌کنند تا کابینت گوشه کارایی بهتری داشته باشند و باز و بسته شدن درب روان‌تر صورت بگیرد.

 

کابینت بدون دستگیره با جک

کابینت‌های بدون دستگیره جک دار به رنگ سفید

یکی دیگر از لوازم جانبی که برای باز کردن درب کابینت بدون دستگیره مورد استفاده قرار می‌گیرد، جک است. معمولا برای کابینت‌های بالایی از جک استفاده می‌کنند، کافی است درب را به سمت بالا هدایت کنید، درب به سمت بالا رفته و می‌توانید وسایل داخل کابینت را بردارید.

 

کابینت با دستگیره مخفی

کابینت از نوع بدون دستگیره و به رنگ سفید با دستگیره مخفی بالای درب

استفاده از دستگیره‌های مخفی طرح c، h، j بر روی کشوها یا درب‌ها، یکی دیگر از راهکارهایی است که برای طراحی این نوع کابینت مورد استفاده قرار می‌گیرند. آن‌ها به شما فضای کافی برای باز کردن درب یا کشو را می‌دهند، به راحتی انگشتان خود را داخل محفظه برده و درب و کشو را باز کنید. اگر همیشه ناخن‌های شما بلند است، این انتخاب دستگیره ممکن است، مناسب نباشد. این دستگیره‌ها در لبه‌های بالایی کابینت قرار می‌گیرند. انتخاب این نوع دستگیره مخفی، نسبت به نوع مگنت، تقریباً هزینه کمتری دارد.

 

کابینت بدون دستگیره مناسب برای آشپزخانه مدرن، کوچک، باریک

کابینت بدون دستگیره سفید رنگ در آشپزخانه‌ای با کفپوش و قفسه های چوبی

اگر می‌خواهید ظاهری مینیمالیستی را در آشپزخانه ایجاد کنید، می‌توانید این کار را با کشوها و درب‌های بدون دستگیره به بهترین نحو انجام دهید. جذابیت اصلی آشپزخانه اروپایی و مدرن با کابینت بدون دستگیره از ظاهر مرتب و شیک آن ناشی می‌شود. معمولا در آشپزخانه مدرن یا آشپزخانه‌هایی که باریک هستند، انتخاب این نوع کابینت ایده‌آل خواهد بود. در آشپزخانه‌های کوچک که رفت و آمد در آن‌ها کمی دشوار است، عدم وجود دستگیره کابینت، ممکن است باعث شود از فضا به طور مفیدتری استفاده کنید. همچنین این تصور را ایجاد می‌کند که فضای آشپزخانه مینیمال بزرگ‌تر دیده شود. درضمن دستگیره بر روی کابینت‌های پله‌ای در طراحی آشپزخانه‌ کوچک، ممکن است سرعت عمل افراد را کاهش دهد.

 

مزایا و معایب کابینت بدون دستگیره

کابینت‌های بدون دستگیره به رنگ چوب و مشکی در آشپزخانه ای با بین کابینتی بتنی

هر چیزی ممکن است دارای مزایا و معایب باشد، از جمله کابینت بدون دستگیره! دانستن مزایا و معایب به شما کمک می‌کند، تصمیم بگیرید که آیا کابینت بدون دستگیره برای شما مناسب است یا کابینت با دستگیره. قبل از اینکه به مزایا و معایب این نوع کابینت‌ها بپردازیم، توجه به این نکته مهم است که می‌توانید با ترکیب انواع کابینت و سیستم‌های بدون دستگیره یا ترکیب آن‌ها با دستگیره، بر بسیاری از معایب غلبه کنید.

 

مزایای کابینت بدون دستگیره

کابینت بدون دستگیره مشکی رنگ در آشپزخانه ای با کفپوش خاکستری و یک فرش

قطعاً عدم دستگیره بر روی کابینت جزیره آشپزخانه نیز، یک انتخاب ایده‌آل خواهد بود. چرا که اگر از جزیره به عنوان میز ناهارخوری استفاده می‌کنید، دستگیره‌ها ممکن است، ایجاد مزاحمت کنند. اما وقتی سطح کابینت کاملاً صاف و یکدست باشد، می‌توانید با خیال آسوده بدون آنکه پای شما به دستگیره‌ها گیر کند، غذای خود را میل کنید. از آنجایی که طراحی آشپزخانه‌های باز و بدون دیوار به یک روند تبدیل شده‌‌اند و در واقع یک ضرورت در خانه‌های کوچک‌تر محسوب می‌شوند، کابینت‌های بدون دستگیره، گزینه‌ای مناسب برای انتقال آرامش بین فضای نشیمن و منطقه آشپزخانه هستند. دستگیره‌های کابینت‌های زمینی باعث می‌شوند تا در حین رفت و آمد به آشپزخانه، لباس شما به آن‌ها گیر کرده و دچار پارگی شوند، اما عدم وجود دستگیره، رفت و آمد و فعالیت در آشپزخانه را راحت‌تر و آسان‌تر می‌کند.

 

کابینت های بدون دستگیره چوبی، جزیره بتنی و صندلی های پایه دار چوبی

اگر کودک در خانه دارید، قطعا به سراغ کابینت‌ها رفته، به راحتی درب کابینت را باز می‌کنند و ممکن است دچار خطر شوند. کابینت‌های بدون دستگیره، دسترسی کودکان به وسایل داخل کابینت را محدود می‌کند.  به دلیل عدم وجود دستگیره بر روی درب‌ها و کشوی کابینت، فضای آشپزخانه ساده‌تر شده و لوازم تزئینی و سایر اکسسوری‌‌های کابینت‌ها بیشتر خود را نشان می‌دهند. همچنین بین کفپوش، دیوارپوش، بین کابینتی و کابینت‌ها یکپارچگی بیشتری ایجاد می‌شود که در تزیین آشپزخانه بسیار موثر است. نیازی به وارد کردن فشار زیادی نیست و افرادی که از بیماری و ناتوانی رنج می‌برند، می‌توانند با کوچک‌ترین اشاره درب را باز کنند.

 

کابینت های بدون دسته هایگلاس به رنگ طوسی به همراه هود استیل

در بسیاری از فضاها از جمله محل کار نیز از کابینت استفاده می‌شود، قطعا نوع بدون دستگیره از شلوغی فضا کاسته و نظم و آراستگی را به همراه دارد. دستگیره بر روی کابینت، ممکن است به مرور زمان کیفیت خود را از دست بدهد و براقیت و جلوه اولیه خود را نداشته باشد. علاوه‌بر این، معمولاً اطراف دستگیره کابینت به خوبی تمیز نمی‌شود و لایه‌های چربی و آلودگی‌ها باقی می‌ماند، اما عدم وجود دستگیره باعث می‌شود نظافت بهتر انجام شود. در نهایت، ظاهر کابینت بدون دستگیره بزرگ‌ترین مزیت آن است. هیچ دستگیره بیرون‌زده‌‌ای زیبا نیست و حس شلوغی را تداعی می‌کند، اگر به دنبال کابینت با دستگیره هستید، شاید وقت آن رسیده است که دیگر به دستگیره کابینت فکر نکنید.

 

معایب کابینت بدون دستگیره

کابینت چوبی طبیعی با دستگیره مخفی در قسمت بالای در

اگر دستگیره مخفی برای کابینت انتخاب می‌کنید، آن‌ها می‌توانند کثیفی را در خود جمع کنند. تنها کاری که باید انجام دهید این است که با تمیز کردن منظم از جمع شدن کثیفی‌ها جلوگیری کنید. از دیگر جنبه‌های منفی این است که از آنجایی که آشپزخانه مکانی است که بیشتر مورد استفاده قرار می‌گیرد و برای دسترسی به لوازم مدام باید از کابینت‌ها استفاده کنید، ممکن است به علت استفاده زیاد، مگنت یا سیستم فنری مورد آسیب قرار بگیرد. همچنین ممکن است به دلیل فشار زیاد، گاهی اوقات دچار شکستگی شود. از این رو باید سعی کنید قطعات سخت‌افزاری را با کیفیت بالا خریداری کنید، قطعا انواع ارزان قیمت لوازم جانبی دوام زیادی نخواهند داشت.

 

کابینت های بدون دستگیره مشکی، نور پردازی مخفی بالای سینک و چراغ روی جزیره

نکته منفی دیگر، هزینه است. با توجه به نوع انتخاب شما، کابینت‌های آشپزخانه بدون دستگیره می‌توانند حدود ۲۰ تا ۵۰ درصد بیشتر از کابینت با دستگیره‌های سنتی، هزینه‌های شما را افزایش دهند. این هزینه اضافی به دلیل استفاده از مکانیسم‌های خاص برای باز کردن درب و کشو است. برخی از افراد اعتقاد بر این دارند که مکانیسم‌های باز کردن درب و کشو، در طراحی کابینت بدون دستگیره، هرگز به اندازه دستگیره بر روی کابینت موثر نیستند.

 

نکته مهم در انتخاب کابینت بدون دستگیره

کابینت بدون دستگیره سفید رنگ در آشپزخانه ای با کفپوش پارکت قهوه‌ای روشن

تفاوتی نمی‌کند جنس کابینت برای انتخاب بدون دستگیره استیل، چوب، کابینت MDF یا انتخاب کابینت ممبران باشد. هر یک از این کابینت‌ها را می‌توان بدون دستگیره طراحی کرد. اما رنگ کابینت برای انتخاب بدون دستگیره اهمیت بسزایی دارد. از آنجایی که کابینت بدون دستگیره بیشتر به صورت مگنتی است و باید با فشار دست درب‌ها و کشوها باز شوند، از این رو اثر انگشت و لکه بیشتر بر روی سطح ایجاد می‌شود. بنابراین بهتر است از رنگ‌ها یا متریال‌هایی استفاده کنید که لکه‌ها را بر روی صفحه کابینت کمتر نشان دهند. اگر همچنان علاقمند به کابینت‌هایی هستید که لکه‌ها را به خوبی نشان می‎‌دهند، برای از بین بردن لکه‌های ایجاد شده بر روی سطح درب و کشو، باید تعداد دفعات نظافت و زمان آن را افزایش دهید. در طراحی کابینت آشپزخانه باید دقت داشته باشید؛ معمولاً کابینت‌هایی که بدون دستگیره هستند، از طرح‌های ساده برخوردارند و وجود نقش و نگار بر روی درب‌ها کمتر دیده می‌شود.

 

کابینت بدون دستگیره مشکی در آشپزخانه ای با کفپوش پارکت و سه صندلی پایه دار

با گذشت زمان و پیشرفت تکنولوژی، لوازم آشپزخانه نیز مدرن‌تر شده‌‌اند و بسیاری از آن‌ها دارای ظاهری صاف و یکدست هستند. می‌توانید در کنار کابینت‌ هایگلاس بدون دستگیره که ظاهری صاف و ساده دارند، لوازم مربوط به آشپزخانه را نیز ساده و با ظاهری صاف انتخاب کنید. امروزه انواع یخچال فریزر، ماشین لباسشویی، ماشین ظرفشویی، مایکروفر، اجاق گاز و هود مخفی در کابینت به صورت تاچ تولید می‌شوند و با کابینت بدون دستگیره به خوبی هماهنگ می‌شوند.

 

سخن پایانی

آشپزخانه ای با کابینت های بدون دستگیره چوبی، جزیره و صندلی های پایه‌دار

کابینت بدون دستگیره می‌تواند به اندازه کابینت دستگیره‌دار موثر باشد. تنها باید در انتخاب لوازم جانبی با کیفیت پافشاری کنید و انتخاب درست داشته باشید. کابینت‌های بدون دستگیره به دلیل ظاهر ساده‌ای که دارند هرگز از مد نمی‌افتند و می‌توانید تا سال‌ها از کابینت‌های خود استفاده کنید. آشپزخانه‌های بدون دستگیره، نشان‌دهنده یک روند رو به رشد در میان افراد، برای تمرکز بر استایل‌های ساده‌تر و بدون شلوغی است. برای این نوع کابینت‌ها ملاحظات طراحی زیادی وجود دارد که باید در نظر گرفته شوند، مهم است که طراحی شما فکر شده باشد، در غیر این صورت ممکن است در حین نصب با مشکل مواجه شوید.