راهنمای جامع چیدمان دو دست مبل در پذیرایی 

چیدمان دو دست مبل مشکی و سرخابی با پاف جلومبلی زرد در پذیرایی با شومینه، آینه دکوراتیو گرد، کفپوش تیره و قاب های دیواری و کتابخانه

قرار دادن یک دست مبل در اتاق پذیرایی به تنهایی چالش‌های زیادی به همراه دارد؛ حالا اگر دو دست مبل داشته باشید، برای چیدمان آن باید وسواس بیشتری به خرج بدهید. چیدمان دو دست مبل در پذیرایی به شیوه‌های مختلفی انجام می‌شود اما نکته‌ی مشترک در تمام شیوه‌ها، استفاده‌ی بهینه از فضا و دوری از شلوغ‌کاری در پذیرایی است.

خانه‌ها با معماری مختلفی ساخته می‌شوند و اتاق پذیرایی هم طبعا ابعاد و اشکال مختلفی دارد. برخی از سالن‌های پذیرایی مستطیلی، برخی مربعی، برخی ال شکل و برخی دیگر ابعاد پیچیده‌تری دارند. با این وجود چیدمان دو دست مبل در پذیرایی کار چندان پیچیده‌ای نیست ولی باید با دقت بیشتری مبل‌ها را بچینید. در ادامه قصد داریم شما را با روش‌های چیدن دو دست مبل در اتاق پذیرایی آشنا کنیم و ایده‌هایی برای آن پیشنهاد دهیم. همراه ما باشید. 

 

سوالات متداول:

اصلی‌ترین روش‌های چیدمان دو دست مبل در پذیرایی کدامند؟

1. چیدمان روبروی هم 2. چیدمان ال شکل 3. چیدمان زاویه باز 4. چیدمان مثلثی 5. چیدمان پشت به هم 6. چیدمان دور از هم 7. چیدمان خطی


چه ایده‌هایی برای چیدمان دو دست مبل در پذیرایی مستطیل شکل به کار ببریم؟

1. از چیدمان مبلمان پشت به هم استفاده کنید 2. چیدمان رو‌بروی هم ساده‌ترین حالت ممکن است 3. مبلمان ال شکل و خطی را ترکیب کنید 4. دو فضای مختلف ایجاد کنید


نحوه چیدمان دو دست مبل در پذیرایی مربعی به چه صورت است؟

چیدمان مثلثی، روبروی هم و چیدمان خطی در نحوه چیدمان دو دست مبل در پذیرایی مربع شکل به کار می‌روند.

 

اصلی‌ترین روش‌های چیدمان دو دست مبل در پذیرایی 

چیدمان دو دست مبل در پذیرایی به رنگ های طوسی و قهوه ای با میز جلومبلی بیضی، پاف چرم قهوه ای، سبد حصیری و فرش طرحدار

قرار دادن مبلمان در اتاق پذیرایی به شکل صحیح به چند شیوه‌ی مرسوم انجام می‌شود. در ادامه متداول‌ترین روش‌های چیدمان دو دست مبل در اتاق پذیرایی را معرفی می‌کنیم. 

 

چیدمان روبروی هم

چیدمان دو دست مبل در پذیرایی به رنگ های کرم و آبی، تابلوی دیواری رنگی، شومینه و هیزم های آماده داخل دیوار و آباژور ایستاده مشکی

یکی از پرکاربردترین شیوه‌ها برای چیدن دو دست مبل در اتاق پذیرایی، قرار دادن مبل‌ها روبروی هم است. با این شیوه به راحتی می‌توانید تفاوت رنگ، جنس و مدل مبلمان را به شکلی صحیح نشان بدهید. چیدمان روبروی هم برای خانه‌هایی که نقشه‌ی مستطیلی و پذیرایی مربع شکل دارند، قابل استفاده است. 

 

چیدمان ال شکل 

چیدمان ال شکل دو دست مبل در پذیرایی به رنگ های طوسی تیره و روشن، صندلی نارنجی، دیوارپوش چوبی برای پشت تلویزیون و دیوارپوش سنگی شومینه

چیدمان L شکل برای خانه‌هایی استفاده می‌شود که اتاق پذیرایی آنها مربع یا مستطیل نیست. در این شیوه می‌توانید یک دست مبل را روی یکی از اضلاع L و مبلمان دیگر را روی ضلع دیگر قرار بدهید. با استفاده از میزهای عسلی یا پاف‌ یا آباژور مناسب پذیرایی، می‌توانید حد فاصل بین دو دست مبلمان را در این روش مشخص کنید. 

 

چیدمان زاویه باز 

چیدمان زاویه باز دو دست مبل در پذیرایی به رنگ های کرم و طوسی با دیوارهای کرم رنگ، میز جلومبلی سفید، فرش طرحدار و میزهای عسلی گرد

شیوه‌ی زاویه باز برای خانه‌هایی کاربرد دارد که اتاق پذیرایی آنها اندازه خیلی بزرگی داشته باشد. در این شیوه مبلمان را دور تا دور اتاق پذیرایی با زوایایی مشخص می‌چینند تا همه‌ی مبل‌ها به یکدیگر دید داشته باشند. چیدمان زاویه باز تفاوت رنگ و مدل مبلمان را نشان می‌دهد اما اصلا توی ذوق مهمانان نمی‌خورد چون مبل‌ها از هم خیلی دور هستند. 

 

چیدمان مثلثی

چیدمان مثلثی دو دست مبل در پذیرایی به رنگ های سفید و طوسی با شومینه و میز تلویزیون روی دیوار، پرده های شید سفید و میز جلومبلی سفید و طلایی

چیدمان مبل‌ها به شکل مثلثی برای خانه‌هایی که اتاق پذیرایی آنها بزرگ است بسیار کاربرد دارد. این نوع چیدمان می‌تواند هم برای دورهمی‌های رسمی و هم دوستانه مورد استفاده قرار بگیرد. چیدمان مثلثی مبلمان برای انجام بازی‌های دورهمی هم بسیار مناسب است و خانواده را دور هم جمع می‌کند. 

 

چیدمان پشت به هم 

چیدمان دو دست مبل در پذیرایی به رنگ های کرم و طوسی روشن، کفپوش قهوه ای تیره، سقف شیبدار، شومینه سنگی و کمد چوبی

یکی دیگر از شیوه‌هایی که امروزه بسیار متداول شده، چیدمان پشت به هم مبلمان در دکوراسیون پذیرایی مدرن است. این شیوه دو فضای متفاوت در پذیرایی ایجاد کرده و بخشی را به نشیمن و بخش دیگر را به پذیرایی تبدیل می‌کند. 

 

چیدمان دور از هم

چیدمان دو دست مبل در پذیرایی به رنگ های سفید و طوسی، کفپوش خاکستری، شومینه، تابلوهای دیواری و لوستر فلزی آویز به رنگ های سفید و طوسی، کفپوش خاکستری، شومینه، تابلوهای دیواری و لوستر فلزی آویز

این شیوه برای خانه‌هایی که پذیرایی بزرگی دارند بسیار کاربرد دارد. با قرار دادن دو دست مبل در دو نقطه‌ی مختلف اتاق پذیرایی، مشکل ناهماهنگ بودن دو دست مبل هم برطرف شده و فضاهای جدیدی برای نشستن در خانه ایجاد می‌شود. 

 

چیدمان خطی

چیدمان دو دست مبل در پذیرایی با رنگ های مختلف و روبروی هم، دیوارهای بژ و نسکافه ای و توری سفید سقف

بدترین شیوه‌ی چیدمان دو دست مبل در اتاق پذیرایی، چیدمان خطی است. اما در خانه‌هایی که نقشه‌ی اتاق پذیرایی آنها خیلی هم بزرگ نیست و حالت راهرویی دارد، چاره‌ای جز انتخاب این شیوه‌ی چیدمان مبل نیست. بنابراین تا ناچار نشدید، از این شیوه برای چیدمان مبلمان استفاده نکنید. 

 

ایده‌هایی برای چیدمان دو دست مبل در پذیرایی مستطیلی 

چیدمان دو دست مبل در پذیرایی به رنگ های کرم و شیری، شومینه، دیوارهای طوسی و کفپوش قهوه ای تیره

حالا که با شیوه‌های مختلف چیدمان دو دست مبل در اتاق پذیرایی آشنا شدید، نوبت به ارائه‌ی ایده‌های جذاب می‌رسد. اولین نوع اتاق پذیرایی، پذیرایی مستطیل شکل است. در زیر ایده‌هایی برای چیدن دو دست مبل در چنین سالن‌هایی پیشنهاد شده است. 

 • از چیدمان مبلمان پشت به هم استفاده کنید. اگر اتاق پذیرایی شما ابعاد نسبتا متوسطی دارد، می‌توانید با پشت به هم قرار دادن مبلمان تفاوت فضاهای اتاق پذیرایی را برجسته کنید. این شیوه به خصوص در خانه‌هایی که پذیرایی ابعاد متوسط و تقریبا کوچک دارند، بسیار پرطرفدار است. 

 

چیدمان دو دست مبل در پذیرایی با سقف بلند، مبلمان کرم رنگ، پنجره های قدی و سقفی، شومینه و لوسترهای مدرن آویز

 • چیدمان رو‌بروی هم ساده‌ترین حالت ممکن است. اگر دنبال کم دردسرترین شیوه برای چیدن دو دست مبل در اتاق پذیرایی مستطیلی هستید، مبل‌ها را روبروی هم قرار بدهید و بین آن‌ها را با میز عسلی یا پاف پر کنید. این شیوه همیشه مطمئن‌ترین شکل چیدن دو دست مبل در اتاق پذیرایی مستطیل شکل است. 

 

چیدمان دو دست مبل در پذیرایی به رنگ های شیری و کرم، لوستر کریستالی، دیوارهای سفید و کفپوش سرامیکی کرم رنگ

 • مبلمان ال شکل و خطی را ترکیب کنید. یکی از جذاب‌ترین ایده‌ها برای چیدن دو دست مبل در سالن پذیرایی مستطیلی، ترکیب مبلمان ال شکل و خطی است. اگر یکی از مبل‌های شما از نوع ال باشد، می‌توانید فضایی به شکل U در اتاق پذیرایی ایجاد کنید که اهالی خانه و مهمانان کاملا دورتادور هم جمع شوند. 

 

چیدمان دو دست مبل در پذیرایی به رنگ های طوسی، دیوارپوش قهوه ای تیره، شومینه و کفپوش شتری با فرش سفید و طوسی

 • دو فضای مختلف ایجاد کنید. پیشنهاد ما برای خانه‌هایی که اتاق پذیرایی نسبتا بزرگی دارند، چیدن دو دست مبل در دو نقطه‌ی مختلف از پذیرایی است. این دو دست مبلمان را می‌توانید به شکل روبروی‌ هم یا مثلثی بچینید. مهم‌ترین مزیت این نوع چیدمان ایجاد دو فضای مختلف در خانه است که برای مهمانان جذابیت بالایی دارد. 

 

نحوه چیدمان دو دست مبل در پذیرایی مربعی 

چیدمان مثلثی دو دست مبل در پذیرایی با دیوارهای سبز پاستلی، شومینه کنج دیوار، مبلمان سفید و کرم و کمد سفید با درب آینه ای

نوع دوم اتاق‌های پذیرایی نقشه‌ای مربع شکل دارند. قرار دادن دو دست مبل در چنین فضایی هم چالش‌های خاص خود را دارد. از کدام شیوه‌ی چیدمان مبل بهتر است استفاده کنیم؟ در ادامه پیشنهاداتی به شما می‌دهیم. 

 • چیدمان مثلثی را امتحان کنید. یکی از بهترین ایده‌ها برای چیدن دو دست مبل در اتاق پذیرایی مربع شکل، چیدن مبل‌ها به شکل مثلثی است. این شیوه جریان حرکت در پذیرایی را ساده‌تر می‌کند و تمام کسانی که روی مبل می‌نشینند را روبروی هم قرار می‌دهد که ایده‌آل‌ترین شکل ممکن است. در ضمن چیدمان مثلی حالتی مدرن‌تر به پذیرایی خانه‌ی شما می‌دهد. 

 

چیدمان دو دست مبل در پذیرایی به رنگ های طوسی و آّی به همراه فرش سفید و طوسی، پنجره هایی با فریم طوسی و کفپوش خاکستری

 • چیدمان روبروی هم همیشه جواب می‌دهد. اگر اتاق پذیرایی مربع شکل شما ابعاد بزرگی دارد می‌توانید روی چیدن دو دست مبل روبروی هم حساب کنید. این شیوه همیشه جواب می‌دهد و ساده‌ترین شکل ممکن برای چیدمان دو دست مبل در یک خانه است. 

 

چیدمان خطی دو دست مبل در پذیرایی با کفپوش رنگ چوب، مبلمان سبز و طوسی، پرده های قهوه ای و فرش سنتی با زمینه قرمز

 • چیدمان خطی آخرین انتخاب است. اگر اندازه‌ی پذیرایی شما کوچک باشد، قرار دادن دو دست مبل به شکل مثلث یا روبروی هم امکان‌پذیر نیست. بهترین و آخرین انتخاب در طراحی دکوراسیون پذیرایی کوچک، قرار دادن دو دست مبل به صورت خطی است البته به شرطی که تعداد مبل‌ها خیلی زیاد نباشد. 

 

نحوه چیدمان دو دست مبل در پذیرایی ال شکل 

چیدمان دو دست مبل در پذیرایی ال شکل با کفپوش پارکت، میز و صندلی های چوبی و مبلمان کرم و قهوه ای

اگر اتاق پذیرایی خانه‌ی شما تقارن ندارد و به شکل L طراحی شده، برای قرار دادن دو دست مبل با چالش‌هایی مواجه می‌شوید. پیشنهاد ما برای چیدمان دو دست مبل در اتاق  پذیرایی L شکل این است که : 

 • مبلمان را جدا از هم قرار دهید. اگر پذیرایی نسبتا بزرگی دارید، دو دست مبل را جدا از هم در دو بخش پذیرایی ال شکل قرار بدهید. مبلمان می‌توانند به شکل گرد یا مثلثی در دو ضلع L قرار داده شوند تا فضاهای بیشتری به اتاق پذیرایی اضافه شود.  

 

چیدمان دو دست مبل در پذیرایی ال با دیوارهای سفید و آبی، قفسه های دیواری سفید و مبلمان سفید و قهوه ای تیره

 • مبلمان را هم ال شکل بچینید. اگر اتاق پذیرایی شما ال شکل است و فضای کافی برای نصب تلویزیون روی دیوار دیگری دارید، مبلمان را هم به شکل L در کنار هم قرار بدهید. فقط توجه داشته باشید که با این شیوه بخش بزرگی از دیوارهای اتاق پذیرایی شما را مبلمان پر می‌کند. 

 

نکات مهم برای چیدمان دو دست مبل در پذیرایی

چیدمان دو دست مبل در پذیرایی به رنگ های سرمه ای و سبز و کرم، فرش کرم، شومینه و آباژورهای ایستاده و دراور چوبی

بجز مواردی که تاکنون گفته شد، نکات مهم دیگری در چیدمان دو دست مبل در اتاق پذیرایی وجود دارد که احتمالا نمی‌دانید. در ادامه این نکات مهم را بیان می‌کنیم. 

 • ابعاد مبلمان: یکی از اصلی‌ترین پارامترها در انتخاب شیوه‌ی درست چیدن دو مبل در اتاق پذیرایی، ابعاد مبلمان است. اگر مبل‌هایی بسیار بزرگ با دسته‌هایی بدقواره داشته باشید، قرار دادن دو دست مبل در کنار هم در اتاق پذیرایی با مشکل مواجه می‌شود. اشکال نامتقارن مبل‌ها هم می‌تواند روی شیوه‌ی چیدمان تاثیر منفی بگذارند. بنابراین اگر مبل‌هایی دارید که اندازه‌ی بزرگ یا اشکال نامناسبی دارند، شاید بهتر باشد قبل از چیدن آنها در اتاق پذیرایی، به فکر تعویض آنها باشید. 

 

چیدمان دو دست مبل در پذیرایی به رنگ های زرشکی و قهوه ای و سفیدمشکی، میز جلومبلی چوبی و فلزی و فرش طوسی و سفید

 • انتخاب فرش مناسب: فرش می‌تواند فضای نامرتبط بین دو دست مبل را به هم ارتباط دهد. بنابراین در زمان انتخاب شیوه‌ی چیدمان دو دست مبل در اتاق پذیرایی، به انتخاب فرش مناسب هم توجه کنید. فرش باید با هر دو دست مبل از نظر سبک طراحی هماهنگی داشته باشد. ست کردن فرش و مبل در دکوراسیون پذیرایی به شدت در زیبایی آن تاثیرگذار است.
 • ناهماهنگی دو دست مبل: اگر مبلمانی دارید که از نظر سبک طراحی، رنگ و نوع پارچه هیچ نسبتی با هم ندارند، کار شما برای قرار دادن آنها در اتاق پذیرایی خیلی سخت می‌شود. قرار دادن دو دست مبل که هیچ نسبتی با هم ندارند در اتاق پذیرایی باید به گونه‌ای انجام شود که برجسته نباشد. شاید بهترین شیوه، دور کردن دو دست مبل از هم و قرار دادن هر کدام از آنها در نقطه‌ای از پذیرایی باشد. 

 

چیدمان دو دست مبل در پذیرایی با سقف شیروانی، کفپوش چوبی، مبلمان خاکستری و کرم، شومینه و تلویزیون روی دیوار و فرش سفید و مشکی

 • توجه به نقاط کانونی: زمانی که شیوه‌ی چیدمان دو دست مبل در اتاق پذیرایی را انتخاب می‌کنید، ممکن است نکته‌ای مهم را فراموش کنید؛ نقطه کانونی. هر اتاق پذیرایی از نظر طراحی نقطه‌ی کانونی مخصوص به خود را دارد که معمار آن نقطه را به عنوان مهم‌ترین بخش پذیرایی در نظر گرفته است. در چیدن دو دست مبل توجه داشته باشید که به اهمیت نقطه‌ی کانونی آسیبی وارد نشود و مبلمان حول نقطه‌ی کانونی پذیرایی، قرار بگیرند. 
 • توجه به میز ناهارخوری: قرار دادن دو دست مبل در یک اتاق پذیرایی در خانه های لوکس ایرانی که میز ناهارخوری هم در آن وجود دارد کار چندان ساده‌ای نیست. اما اگر پذیرایی بزرگی دارید، می‌توانید یک دست مبل را در بخشی از خانه جلوی تلویزیون، مبل‌های دیگر را در بخش دیگری از خانه و کنار میز ناهارخوری قرار دهید. 

 

جمع‌بندی

چیدمان دو دست مبل در پذیرایی به رنگ های سفید و چوبی با کوسن های سرمه ای، شومینه، پنجره های قدی و آباژور رومیزی سفید

انتخاب شیوه‌ی چیدمان دو دست مبل در اتاق پذیرایی به نوع نگاه اهالی خانه به کارکرد اتاق پذیرایی بستگی دارد. معماری، دکوراسیون و ابعاد مبل‌ها هم موارد دیگری هستند که در چیدن مبل‌ها تاثیرگذارند. به طور کلی دو دست مبل باید به گونه‌ای در اتاق پذیرایی قرار بگیرند که بیشترین زیبایی و کمترین مزاحمت را برای اهالی خانه و مهمانان به وجود بیاورند. در این مقاله با شیوه‌های چیدمان دو دست مبل در پذیرایی آشنا شدیم. شما هم می‌توانید ایده‌های خود را در بخش دیدگاه‌ها با ما در میان بگذارید.