7 نکته مهم در چیدمان انباری منزل

چیدمان انباری با دیوار های سفید و کشو های نیمه شفاف طلقی

می گویند اگر می‌خواهید بفهمید صاحب خانه فردی مرتب و تمیز است، به انباری منزل او نگاه کنید! 

ساماندهی و چیدمان انباری بسیار مهم است؛ زیرا شما به سرعت می‌توانید مواد غذایی و اقلام مورد نیاز خود را پیدا کنید. یک انباری مرتب همچنین به صرفه‌جویی در هزینه‌ها و استفاده درست از مواد غذایی کمک می‌کند. 

اگر به چیدمان انباری توجه نکنید و فضایی شلوغ و پلوغ داشته باشید، پس باید منتظر هجوم انواع حیوانات موذی باشید. اگر می‌خواهید وقتی کیسه برنج خود را باز کردید با یک موش گنده روبرو نشوید، این مقاله را تا پایان بخوانید.

 

سوالات متداول:

در چیدمان انباری باید چه نکاتی را مد نظر قرار دهیم؟

1. توجه به مساحت انباری برای چیدمان قفسه‌ها و جانمایی لوازم 2. توجه به قوانین منطقه‌بندی قفسه‌ها 3. تنظیم و نصب طبقات و قفسه‌ها 4. استفاده از ظروف مناسب برای ذخیره مواد 5. توجه به نورپردازی فضا


در چیدمان انباری از چه روش‌هایی استفاده کنیم؟

استفاده از قفسه‌های ذخیره‌ساز مقاوم و مناسب، ظروف پلاستیکی و شیشه‌ای برای ذخیره مواد غذایی و کنار هم قرار دادن برخی وسایل مربوط به هم از روش‌های بهینه در چیدمان انباری می‌باشند.

 

بهترین راه‌های چیدمان انباری خانه

چیدمان انباری خانه با کمدهای طوسی و سفید و قفسه های فلزی روی دیوار سفید

در چیدمان اصولی انباری باید از یکسری قوانین پیروی کرده تا هم فضایی مرتب ایجاد کنید و هم در پیدا کردن اقلام مورد نیاز خود راحت باشید. اما سازماندهی انباری منزل شما چیزی فراتر از مرتب کردن وسایل است. شما می‌توانید از موارد زیر برای مرتب کردن انباری خود استفاده کنید:

 

تعیین کاربری انباری

چیدمان انباری با دیوار قرمز، درب سفید ، قفسه های فلزی و کمد های طوسی

اولین چیزی که هنگام چیدمان انباری خود باید به آن فکر کنید، این است که فضا باید چه عملکردی داشته باشد. آیا انباری صرفاً برای نگهداری مواد غذایی یا پنتری آشپزخانه است یا از این فضا برای قرار دادن لوازم جانبی مانند کفش‌ها، لوازم بازی و غیره استفاده می‌کنید؟ پس ابتدا مهم است کاربری انباری را مشخص کنید. نوع کاربری انباری به شما کمک می‌کند تا با چیدمان و قفسه‌بندی حتی در طراحی پارکینگ هم به نتیجه مطلوب برسید.

 

پیروی از قوانین منطقه‌بندی

چیدمان انباری با دیوارهای سفید، قفسه های استیل و کشوهای نیمه شفاف

هنگامی که نوع کاربری انباری خود را مشخص کردید، به نحوه تقسیم فضا به مناطق مختلف فکر کنید. درحقیقت، منطقه‌بندی به معنای این است کدام اقلام در کجای انباری قرار بگیرند. ما دوست داریم موارد مشابه را کنار هم نگه داریم تا پیدا کردن آنچه نیاز داریم آسان و شهودی باشد. برای مثال، لوازم پخت، تنقلات و کنسروها را می‌توان در بخش‌های خاص خود مرتب کرد. همچنین، این امکان را دارید تا فضای انباری خود را برحسب وعده‌های غذایی روز تقسیم‌بندی کنید. یک بخش را برای وعده صبحانه و بخش‌های دیگر برای ناهار، عصرانه یا شام در نظر بگیرید.

 

چیدمان انباری با دیوار خاکستری، کمد و قفسه های چوبی با درب کشویی

در منطقه‌بندی انباری خود به موارد زیر توجه کنید:

  • وسایل سنگین یا حجیم را در قفسه‌های پایینی قرار دهید.
  • اقلام پر استفاده را در ارتفاع مناسب روبروی چشم خود قرار دهید.
  • اقلام کم استفاده یا وسایل با نگهداری طولانی مدت را در قفسه‌‌ها و کابینت‌های بالایی قرار دهید.
  • یک چهارپایه برای برداشتن وسایل در بالای قفسه استفاده کنید.

 

تنظیم و نصب قفسه‌ها و شلف‌ها

چیدمان انباری با شلف های سفید رنگ و کشو های طلقی نیمه شفاف

انباری را باید به شکلی موثری قفسه‌بندی کنید تا از هر بخش از فضای خود مانند پارکینگ نهایت استفاده را ببرید. برخی افراد از قفسه‌بندی فلزی که با پیج باز و بسته می‌شوند، استفاده می‌کنند. این نوع قفسه‌بندی امکان تنظیم ارتفاع را فراهم می‌کند. برخی دیگر از شلف استفاده می‌کنند که روی دیوار نصب می‌شوند. شلف‌ها ظاهری زیبا به انباری می‌دهند و با منازل امروزی که سبکی مدرن دارند، متناسب هستند.

بعضی افراد نیز از کابینت در قسمت‌های پایین انباری استفاده می‌کنند تا در عین حال که فضایی برای ذخیره‌سازی خواهند داشت، یک پیشخوان نیز فراهم می‌کنند تا وسایل مورد نیاز خود را برای خارج کردن از انباری، روی آن قرار دهند. در انتخاب نوع قفسه‌بندی جهت چیدمان انباری، دست شما باز است. این امکان را دارید تا از انواع سبک طراحی و متریال برای قفسه‌بندی استفاده کنید.

 

استفاده از ظروف ذخیره سازی

چیدمان انباری با دیوار سفید و سرمه‌ای، قفسه‌های سفید و کشوهای نیمه شفاف طلقی

بیرون آوردن اقلام از بسته‌بندی اصلی خودشان و قرار دادن آن‌ها در داخل ظروف پلاستیکی و شیشه‌ای، انبار شما را مرتب و زیبا می‌کند. این ظروف همچنین پیدا کردن اقلام مناسب را برای شما آسان‌تر خواهند کرد. بهترین کار این است که تا حد امکان بسیاری از اقلام ذخیره شده خود را با ظروف مناسب در معرض دید قرار دهید.

ممکن است استفاده از ظروف ذخیره‌سازی، کاری اضافی به نظر برسد اما در پایان احساس بسیاری خوبی نسبت این کار خود خواهید داشت. نکته دیگری که باید توجه کنید، اندازه دهانه ظرف است. اگر می‌خواهید از داخل ظرف به صورت پیمانه از مواد غذایی برداشت کنید، ظرف باید دهانه بزرگی داشته باشد.

 

برچسب زدن به همه اقلام

چیدمان انباری خانه ای با قفسه های فلزی مشکی و کارتن ها و لوازم غیرضروری در آن

هنگامی که تمام لوازم خود را به ظروف منتقل کردید، فراموش نکنید که همه آن‌ها را برچسب بزنید تا به یاد داشته باشید که داخل آن‌ها چه چیزی قرار داد. برای لوازم اصلی که بارها و بارها تهیه می‌کنید و همیشه در انباری قرار می دهید، ظروف را به ‌طور خاص برچسب بزنید. به عنوان مثال، آرد، شکر، حبوبات و سایر مواد اولیه را در ظروف مخصوص خود قرار دهید و آن‌ها را با برچسب نامگذاری کنید. برچسب شما می‌تواند حاوی نام و تاریخ انقضای مواد غذایی باشد.

 

توجه به تاریخ انقضای مواد غذایی

چیدمان انباری خانه با کفپوش طوسی و قفسه ها و کمد سفید رنگ

یکی از کارهایی که در فروشگاه‌های مواد غذایی انجام می‌شود، جلو آوردن اقلام قدیمی و عقب بردن اقلام جدید است. شما هم همین کار را برای ساماندهی انباری خود انجام دهید. مواد غذایی که تاریخ انقضای آن‌ها نزدیک را جلو بیاورید تا یادتان باشد که باید از آن‌ها به سرعت استفاده کنید. از طرف دیگر، مواد غذایی جدید را در پشت قفسه‌ها قرار دهید. این کار باعث می‌شود، ضایعات کمتری داشته باشید و از همه اقلام خود به صورت بهینه استفاده کنید. همچنین تعداد اقلام کم را نیز در جلوی قفسه‌ها قرار دهید.

 

کنار هم قرار ندادن بعضی اقلام

چیدمان انباری خانگی با دیوارهای سفید، قفسه های فلزی، کابینت های طوسی و صفحه چوبی

بسیاری از افراد دوست دارند پیاز و سیب زمینی را در انباری خود ذخیره کنند. اما اگر همین کار را انجام می‌دهید، مطمئن شوید که آن‌ها با هم مخلوط نمی‌شوند. پیاز و سیر را می‌توان با هم نگهداری کرد، اما هیچ‌کدام از این مواد غذایی را نباید کنار سیب زمینی قرار داد. انجام این کار باعث می‌شود تا مواد غذایی شما به سرعت خراب شوند. همچنین، آرد را از موادی مانند زیره و پودر کاری دور نگه دارید تا آرد طعم هیچ یک از این مواد را جذب نکند. از همه مهمتر، مواد شوینده را به کلی از مواد غذایی جدا کنید.

 

اشتباهات مربوط به چیدمان انباری منزل

چیدمان انباری کوچک با شلف های استیل، دیوارهای طوسی و ابزار آویز روی دیوار

در زمان ساماندهی انباری ممکن است دچار اشتباهی شوید. این اشتباهات اغلب از عدم آگاهی رخ می‌دهد و شما ممکن است فکر کنید کاری که انجام می‌دهید درست است. اما ما اشتباهات رایج در چیدمان انباری را در زیر آوردیم تا به شما یادآوری کنیم که بعضی کارها را نباید انجام دهید:

 

دور نریختن مواد غذایی فاسد شدنی

چیدمان انباری با قفسه های فلزی سفید و باکس‌های پلاستیکی سفید رنگ

فقط آنچه که می‌توانید استفاده کنید را نگه دارید. درست مانند روشی که یخچال را تمیز می‌کنید و مواد فاسد شدنی و تاریخ مصرف گذشته را به بیرون بیندازید، باید همین کار را در انباری خود نیز انجام دهید. در حالی که باید این کار را کمتر از زمانی که در یخچال می‌گذرانید انجام دهید، صرف یک بعدازظهر برای خرید موجودی و بیرون انداختن وسایل قدیمی حداقل هر چند وقت یک بار ضروری است.

 

نگهداری بسته‌بندی اصلی اقلام

چیدمان انباری خانگی با دیوارهای پلاستیک خورده مشکی با قفسه های چوبی و فلزی

جعبه‌های حجیم می‌توانند فضای زیادی را در انبار شما اشغال کنند. اگر به صورت عمده خرید می‌کنید، از شر بسته‌بندی اصلی اقلام خود خلاص شوید و آن‌ها را با ظروف ذخیره‌‌سازی سازماندهی کنید. به دلیل طراحی متفاوت بسته‌بندی اصلی مواد غذایی، احتمال سردرگمی شما برای پیدا کردن موارد نیاز دشوار خواهد بود. همانطور که در بالا بیان کردیم استفاده از ظروف بسته‌بندی رنگی می‌تواند نشان دهنده این باشد که کدام مواد غذایی در کدام ظرف قرار دارد.

 

بهینه نکردن چیدمان انباری کوچک

چیدمان انباری با درب و قفسه های سفید و جعبه های طلقی نیمه شفاف

اگر انباری شما کوچک است، نگران نباشید! بهترین کاری که می‌توانید انجام دهید، استفاده از جای جای فضای انباری است. شما باید از هر سانتی‌متر انباری خود استفاده کنید. طراحی قفسه‌ و شلف‌های بلند تا سقف یک مزیت بالقوه برای شما است، فقط باید یادتان باشد از نردبان یا چهارپایه استفاده کنید.

در آخرین طبقه از قفسه که به سقف نزدیک است، اقلام سبک و کوچک را قرار دهید تا خطر سقوط وسایل سنگین از شما و اعضای خانواده‌تان دور شود. همچنین، در زمان سازماندهی یک انباری کوچک باید از مواد غذایی و وسایلی که استفاده زیاد دارید، بهره ببرید. فضای انباری شما ممکن است جایی برای اقلام اضافی نداشته باشد.

 

نادیده گرفتن نورپردازی

چیدمان انباری خانگی با کمدهای طوسی رنگ و وسایل آویزان شده به دیوار

ممکن است فکر کنید که عدم نورپردازی نقش کلیدی در چیدمان انبار شما ایفا می‌کند اما اینطور است. یک انباری با نور ضعیف، سازماندهی فضای شما را دشوارتر می‌کند. روی نورپردازی اضافی سرمایه‌گذاری کنید تا بتوانید به راحتی اقلام مورد نیاز خود را پیدا کنید. نور زرد را نیز به نور سفید ارجح قرار دهید؛ زیرا نور سفید نمای انباری را به مکانی سرد و کسل‌کننده تبدیل می‌کند.

 

ترکیب دو یا چند کاربری مختلف

چیدمان انباری خانگی با قفسه های طوسی، درب ذغالی و شلف های فلزی

هر چقدر هم که انداختن اقلام غیر خوراکی در انباری وسوسه‌انگیز باشد، تمام تلاش خود را بکنید تا انباری را به عنوان یک فضای اختصاصی برای غذا نگه دارید. اگر هم قرار است انباری جایی به غیر از مواد خوراکی باشد، پس باید هرگونه مواد غذایی را از انباری خود خارج کنید. قرار دادن همزمان مواد خوراکی با وسایل اضافی دیگر، سازماندهی انباری خانه شما را از بین می‌برد و باعث بهم‌ریختگی بیشتر آن می‌شود.

 

کلام آخر

چیدمان انباری با دیوار قرمز و طوسی، درب کابینت طوسی و قفسه های طوسی

انباری می‌تواند یکی از پرکاربردترین فضاهای خانه باشد، بنابراین مطمئن شوید که اقلام داخل آن را به درستی مرتب کرده‌اید.  چیدمان انباری به زمان و هزینه زیادی نیاز ندارد؛ اما می‌تواند تفاوت بزرگی در زندگی روزمره شما ایجاد کند. نکته مهم برای سازماندهی انباری این است که در ماه حداقل دو بار انباری خود ارزیابی کنید. بررسی این فضا به معنای دور ریختن مواد غذایی فاسد، تمیز کردن و غبارروبی، اضافه یا کم کردن اقلام مورد نیاز است. پس مهم است به بهینه‌سازی فضای انباری خود توجه ویژه‌ای داشته باشید.