چگونگی دکوراسیون انواع سبک‌های رستوران

رستورانی با کفپوش سفید و مشکی، میزهای چوبی و صندلی ها و نیمکت های طورتی و بنفش

در عصر حاضر، این تصور که هر رستورانی بتواند غذایی با طعم و بوی دلپذیر به مشتریان خود ارائه دهد، موفق خواهد شد؛ از بین رفته است. بااینکه مهم‌ترین عامل در موفقیت و جذب مشتری بیشتر در رستوران‌ها، داشتن منویی متنوع و ارائه غذایی سالم و خوشمزه است؛ اما نمی‌توان نقش دکوراسیون رستوران را نادیده گرفته و از کنار آن به‌سادگی عبور کرد.

در دنیا، رستوران‌هایی با سبک و سیاق مختلف طراحی شده‌اند. دکوراسیون این رستوران‌ها یکی از مهم‌ترین عواملی است که باعث جذب مشتری از نقاط مختلف دنیا می‌شود. ازاین‌رو می‌توان اذعان داشت که نحوه طراحی داخلی رستوران‌ها در چشم مشتریان از اهمیت زیادی برخوردار است.

امروزه صاحبان رستوران‌ها و غذاخوری‌های بزرگ و کوچک به این مهم پی برده و سعی در اجرای دکوراسیون متمایز و درنتیجه جلب رضایت حداکثری مشتریان خود دارند.

 

سوالات متداول

در طراحی دکوراسیون رستوران از چه چیزهایی استفاده کنیم؟

1. انتخاب مبلمان مناسب 2. انتخاب کفپوش و دیوار پوش 3. اکسسوری‌ها و لوازم تزئین 4. گلدان‌های گل 5. پرده‌های پنجره‌ها 6. نورپردازی مناسب


در انتخاب سبک چیدمان رستوران باید به چه چیزهایی توجه کنیم؟

کاربری رستوران و توجه به سلایق مشتریان از مواردی هستند که در انتخاب سبک چیدمان رستوران تاثیرگذارند.


آیا طراحی سقف رستوران در زیبایی دکوراسیون آن تاثیرگذار است؟

بله؛ یکی از موارد بسیار تاثیرگذار در زیبایی دکوراسیون رستوران، طراحی سقف رستوران می‌باشد.

 

فهرست مطالب:

طراحی داخلی رستورانی مدرن با دیوارهای سرمه ای،میزهای گرد وصندلی های طوسی به همراه مبلمان چرم قهوه ای

تعیین سبک چیدمان رستوران، مهم است

اولین مسئله که در اصول طراحی رستوران شیک به آن اشاره شده است، تعیین سبک دکوراسیون غذاخوری است. صاحبان رستوران‌ها در سرتاسر دنیا باید برای اجرای موفق دکوراسیون غذاخوری خود، ابتدا سبک موردنظر چیدمان و طراحی آن را تعیین کنند.

شما می‌توانید برای تعیین این موضوع، به سلیقه و خواست خود، سلایق مشتریان و رسم و رسوم منطقه موردنظر توجه کنید. در ضمن باید به کاربری رستوران نیز توجه کنید. به‌عنوان‌مثال، دکوراسیون غذاخوری‌هایی که به‌صورت بیرون بر کار می‌کنند با دکوراسیون رستوران‌های دیگر فرق دارد. همچنین باید تعیین کنید رستوران شما قرار است در زمینه ارائه غذای فست فودی کار کند یا غذاهای متنوعی در آن به مشتریان عرضه خواهد شد.

البته عوامل مؤثر در تعیین سبک رستوران، فقط به این موارد ختم نمی‌شوند. در ادامه با بقیه این عوامل نیز آشنا خواهیم شد. در ضمن می‌توانید برای این‌که به بهترین نتیجه دست پیدا کنید از کارشناسان و شرکت‌هایی که در این زمینه فعالیت دارند کمک بگیرید.

مقاله کامل ترین راهنما برای طراحی فست فود را مطالعه فرمایید.

طراحی داخلی رستورانی مدرن با دیوارها و سقف قهوه ای و صندلی های آبی با فریم چوبی قهوه ای تیره

آنچه باید در تعیین سبک چیدمان رستوران، مدنظر قرار دهید

هدف رستوران‌دارها از راه‌اندازی این مراکز، ارائه خدمات مناسب، جلب رضایت مشتریان و درنتیجه دریافت سود بالا است. به همین منظور باید سبک دکوراسیون این مکان‌ها را بر اساس عوامل مختلفی تعیین کنند. معمولاً طراحان داخلی رستوران‌ها در تعیین نوع و سبک چیدمان این مکان به عوامل زیر دقت می‌کنند:

منوی غذا

یکی از مهم‌ترین عوامل در تعیین سبک طراحی داخلی غذاخوری‌ها، منوی غذای رستوران است. باید بررسی شود که در رستوران موردنظر، چه نوع غذاهایی سرو می‌شود. درصورتی‌که منوی غذای رستوران‌ها بر روی یک نوع غذای خاص مثل غذاهای دریایی، چینی، ایتالیایی، ایرانی یا … تمرکز داشته باشد می‌توانید سبک رستوران را نیز بر اساس آن تعیین کنید.

درصورتی‌که در منوی غذای رستوران، غذاهایی از کشورهای مختلف را می‌توان یافت باید به پیچیدگی و یا ساده بودن روش پخت آن‌ها توجه شود. برای غذایی با روش پخت پیچیده، سبک دکوراسیون رستوران باید از نوع کلاسیک باشد؛ اما غذایی با طرز پخت ساده در رستوران‌هایی با طراحی ساده نیز سرو می‌شوند.

رستورانی مدرن با میزو صندلی هایی با تناژ قهوه ای و چراغ های آویز مشکی و قرمز

محل راه‌اندازی رستوران

موقعیت جغرافیایی رستوران نیز در تعیین دکوراسیون آن تأثیر دارد. در رستوران‌هایی که در بالا شهر فعالیت دارند بهتر است از سبک‌های خاص و چیدمانی شیک استفاده شود. درصورتی‌که رستوران شما در وسط شهر و یا مناطق پایین‌شهر، راه‌اندازی شده است استفاده از تزئینات و وسایل لوکس، شاید بی‌معنا باشد. در رستوران‌های بین جاده‌ای نیز متناسب با ویژگی‌های جاده و مسافرانی که در آن تردد دارند باید سبک چیدمان رستوران تعیین شود.

قیمت‌های تعیین‌شده در رستوران

در اصول طراحی داخلی رستوران توجه به رده قیمتی غذاها از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است. قطعاً در رستوران‌هایی که غذاها را با قیمت پایینی به مشتریان ارائه می‌کنند، مشتری در انتظار دیدن دکوراسیون جذاب و لوکس نیست. در رستوران‌هایی هم که غذا با قیمت متوسط ارائه می‌شود، طراحی داخلی ساده و بی‌آلایش می‌تواند انتظارات مشتریان را برآورده سازد؛ اما اگر قیمت‌های تعیین‌شده توسط رستوران‌دار، بالا باشد قطعاً مشتریان انتظار دارند با ورود به رستوران، با جلوه‌ای خاص و ویژه روبرو شوند. بنابراین لازم است از سبک‌های مجلل و پرزرق‌وبرق برای طراحی داخلی این مکان‌ها استفاده گردد.

توجه به زنجیره‌ای بودن یا شخصی بودن رستوران

شخصی یا زنجیره‌ای بودن رستوران نیز در طراحی داخلی رستوران‌ها تأثیر دارد. به این صورت که اگر رستوران موردنظر شعبه‌ای از یک رستوران بزرگ باشد باید در طراحی آن از عناصر مورداستفاده در طراحی رستوران اصلی کمک گرفته شود؛ اما در صورت شخصی بودن اتاق غذاخوری می‌توان بر اساس معیارهای شخصی و سلیقه مشتریان و … نحوه چیدمان آن را تعیین کرد.

طراحی داخلی رستورانی با یک پنجره سرتاسری و میز، نیمکت و صندلی های بنفش و طلایی و سقف کاذب بیضی شکل

نحوه طراحی و اجرای دکوراسیون رستوران

حال که با نحوه تعیین سبک دکوراسیون رستوران کوچک و بزرگ آشنا شدید لازم است با نحوه طراحی و اجرای دکوراسیون رستوران و غذاخوری‌ها نیز آشنا شوید. طراحی و اجرای دکوراسیون تعیین‌شده برای رستوران‌ها دارای مراحلی است و این مراحل باید به‌دقت اجرا شوند. این مراحل به شرح زیر هستند:

انجام توافقات با معمار و طراح داخلی رستوران

قبل از هر اقدامی باید طراح داخلی مجرب و متعهدی پیدا کرده و با وی بر سر برخی موضوعات به توافق برسید. ازجمله این موارد می‌توان به نحوه طراحی نما، طراحی ورودی رستوران، طراحی فضای باز بیرونی، طراحی داخلی غذاخوری، نحوه نورپردازی، طراحی سرویس بهداشتی، آشپزخانه، فضای استراحت برای کارکنان، تغییر در تأسیسات آب، برق و گاز، اشاره کرد.

فضای داخلی رستوران بزرگی با مبلمان خاکستری با کوسن های قرمز

تقسیم‌بندی اصولی فضای رستوران

یکی از مهم‌ترین اصول طراحی رستوران، تقسیم‌بندی مناسب فضای داخلی این مکان‌ها است. طراحان داخلی باید آشپزخانه را به‌گونه‌ای طراحی کنند که جلوی دید مشتری نباشد. به نظر می‌رسد حتی خوش غذاترین مشتریان هم دوست ندارند کارگران آشپزخانه را حین پخت‌وپز، تماشا کنند.

در ضمن محل قرارگیری سرویس بهداشتی باید به‌گونه‌ای باشد که جلوی دید مشتریان نبوده و وجود آن‌ تأثیر نامطلوبی بر جلوه داخلی رستوران نگذارد. اختصاص بخشی برای نشستن خانواده‌ها و مسائلی ازاین‌دست، باید موردتوجه بوده و مکان آن‌ها به‌دقت انتخاب شود.

انتخاب میز و صندلی‌های رستوران، مهم است

انتخاب میز و صندلی برای رستوران از اهمیت بالایی برخوردار است. در این مورد توصیه طراحان بر این است که میز و صندلی‌هایی انتخاب کنید که با سبک تعیین‌شده برای چیدمان و طراحی داخلی رستوران‌ها، همخوانی داشته باشند. به‌عنوان‌مثال اگر سبک مورداستفاده برای طراحی رستوران از نوع کلاسیک است نمی‌توان میز و صندلی‌های امروزی را در چیدمان آن به کار برد.

طراحی داخلی رستورانی با میزهای چوبی و صندلی های قرمز و قهوه ای، کفپوش چوبی و چراغ های آویز

کفپوش مناسبی برای رستوران انتخاب کنید

انتخاب کفپوش نیز به سبک طراحی داخلی رستوران‌ها، بستگی دارد. برای این‌که نمای داخلی رستوران دارای هماهنگی بوده و چشم مشتریان را خسته نکند بهتر است نوع کف‌پوش با چیدمان و سبک به‌کاررفته برای طراحی داخلی رستوران، هماهنگی داشته باشد.

در رستوران‌های شیک، استفاده از پارکت با جنس مرغوب و یا سنگ‌هایی با جلوه خاص، بهترین گزینه هستند. این در حالی است که برای رستوران‌های متوسط، لمینت می‌تواند گزینه مناسبی باشد.

 

طراحی سقف رستوران را از یاد نبرید

برای این‌که دکوراسیون رستوران را با آنچه در ذهن دارید تطابق دهید باید سقف رستوران را نیز در نظر بگیرید. در رستوران‌هایی که ارتفاع سقف آن‌ها زیاد است می‌توانید از کناف و یا آرک‌های زیبایی استفاده کرده و زیبایی داخلی غذاخوری را دوچندان کنید؛ اما اگر ارتفاع سقف رستوران در حدود 3 متر باشد نباید از این محصولات استفاده کنید، زیرا سبب دلگیر شدن فضای داخلی این مکان خواهند شد. می‌توانید با استفاده از نقاشی و یا گچ‌بری‌های ساده، جلوه زیبایی به سقف غذاخوری بدهید.

 

استفاده از دیوارپوش‌های مناسب، اهمیت دارد

دیوارها ازجمله قسمت‌های مهم در طراحی داخلی رستوران‌ها هستند. برای این‌که از بین انواع دیوار پوش، گزینه مناسبی را برای رستوران انتخاب کنید باید به کاربری این قسمت‌ها توجه نمایید. استفاده از کاشی‌هایی با جنس مناسب در آشپزخانه رستوران می‌تواند گزینه خوبی باشد، زیرا می‌توان آن‌ها را به‌سرعت تمیز کرد. برای فضای داخل رستوران نیز می‌توانید از کاغذ دیواری و یا روش نقاشی استفاده کنید. رنگ دیوار پوش‌ها را متناسب با متریال به‌کاررفته در این محیط‌ها انتخاب نمایید.

رستورانی مدرن با طراحی سقف مشبک چوبی، میزو صندلی های چوبی با چراغ های آویز و دیوارکوب سفید

نورپردازی، مهم‌ترین بخش دکوراسیون رستوران

نورپردازی را می‌توان از مهم‌ترین اصول طراحی رستوران شیک دانست. این فضاها باید پرنور باشند. ازاین‌رو می‌توان از تجهیزات نورپردازی مختلفی در آن‌ها استفاده کرد. نکته مهمی که در نورپردازی این اماکن وجود دارد این است که سعی کنید برای هر میز، تقسیم نوری داشته باشید. به این صورت که با استفاده از تجهیزات مختلف نورپردازی، می‌توانید حریم میزها را از هم جدا کنید. این امر به ایجاد جلوه ویژه در رستوران‌ها کمک خواهد کرد.

ایجاد آرامش در رستوران با استفاده از عایق‌های صوتی

سروصدایی که در فضای بیرون از رستوران‌ها وجود دارد می‌تواند موجب برهم زدن آرامش مشتریان هنگام غذا خوردن شود. ازاین‌رو توصیه می‌شود در طراحی دکوراسیون این فضاها از عایق‌های صوتی استفاده شود. استفاده از پنجره‌ها و درب‌هایی که عایق صوتی هستند به ایجاد آرامش در رستوران‌ها کمک می‌کند.

رومیزی‌های رستوران را با دقت انتخاب کنید

رومیزی‌ها نقش پررنگی در جلوه ظاهری رستوران‌ها دارند. در رستوران‌های مدرن از رومیزی استفاده نمی‌شود. این در حالی است که در رستوران‌هایی با سبک دکوراسیون کلاسیک، از پارچه‌های نفیس و قابل شستشو برای پوشش میزها استفاده می‌گردد. درصورتی‌که رستوران شما دارای تم خانوادگی است می‌توانید از پارچه‌ها و متریال دست‌دوز به‌عنوان رومیزی استفاده کنید.

رستورانی با سقف و دیوارهای شیشه ای، میز وصندلی های چوبی و گل و گیاه و لوسترهای کریستالی

لوازم دکوری مناسبی در رستوران استفاده کنید

در اصول طراحی داخلی رستوران، استفاده از تزئینات و وسائل دکوری، جایگاه ویژه‌ای دارد. شما می‌توانید متناسب با سبک دکوراسیون غذاخوری از اکسسوری‌های مختلفی استفاده نمایید. این اکسسوری‌ها می‌توانند مجسمه‌های بزرگ باشند که به‌عنوان کنار سالنی استفاده می‌شوند. همچنین می‌توانید از تابلوها و یا لوازم دکوری کوچک و مینیاتوری برای تزئین این محیط‌ها استفاده کنید.

به دکوراسیون سرویس بهداشتی رستوران توجه داشته باشید

در گذشته نه‌چندان دور، سرویس بهداشتی رستوران‌ها، کثیف‌ترین جای ممکن در این اماکن بود؛ اما امروزه با توجه به اهمیت بهداشت شخصی و عمومی برای افراد، طراحان داخلی رستوران‌ها به این قسمت‌ها توجه ویژه‌ای دارند. امروزه از طراحی‌های مدرن و تجهیزات بهداشتی مدرنی در سرویس بهداشتی غذاخوری‌ها استفاده می‌شود.

درواقع می‌توان چنین گفت که تمیزی و دکوراسیون این قسمت‌ها می‌تواند تعیین‌کننده رعایت بهداشت در رستوران بوده و با توجه به آن، مشتریان می‌توانند به مشتریان دائمی این رستوران‌ها مبدل شده و یا در دفعات بعد، مراکز دیگری را برای غذا خوردن، ترجیح دهند.

رستورانی بزرگ و کلاسیک با پرده های سفید و قهوه ای و میز وصندلی های سفید ومشکی

پرده‌های رستوران، جلوه خاصی به فضای داخلی می‌دهند

پرده‌ها ازجمله متریالی هستند که می‌توانند در جلوه بصری رستوران‌ها تأثیر مثبت و یا منفی بگذارند. امروزه دیگر لزومی ندارد در همه رستوران‌ها، از پرده استفاده شود. درواقع وجود یا عدم استفاده از پرده در طراحی داخلی، به سبک دکوراسیون این مراکز بستگی دارد.

در دکوراسیون رستوران کوچک که از سبک‌های مدرن پیروی می‌کنند لزومی به استفاده از پرده نیست؛ اما اگر پنجره‌های این رستوران‌ها روبه آفتاب بوده و نورگیری زیادی دارند می‌توان از پرده‌های مدرن و یا سایه‌بان‌هایی با طرح‌های مختلف استفاده کرد. این در حالی است که در رستوران‌هایی با سبک دکوراسیون کلاسیک، می‌توان با استفاده پرده‌های تهیه شده از پارچه‌های گران‌بها و طرح‌های زیبا، دکوراسیون غذاخوری را زیباتر کرد.

رستورانی مدرن با ترکیب چوب و رنگ مشکی برای میز و صندلی و کفپوش وسقف و استفاده از گل ها و گیاهان

استفاده از گل و گیاه، همیشه جواب می‌دهد!

یکی از ایده‌هایی که در دکوراسیون رستوران در سرتاسر دنیا به کار گرفته شده و همواره با استقبال نیز روبرو شده است، استفاده از گل و گیاه در چیدمان این فضاها است. شما می‌توانید در طراحی داخلی این فضاها از گل و گیاهان مختلفی استفاده کرده و جلوه‌ای طبیعی و درعین‌حال بسیار زیبا به فضای رستوران خود بدهید. گل و گیاه سبب ایجاد فضایی آرامش‌بخش می‌شود و موجب سرزندگی و نشاط در روحیه مراجعه‌کنندگان و کارکنان این غذاخوری‌ها خواهد شد.

ایجاد فضای سبز بیرون از رستوران، ایده خوبی است

اگر رستوران شما این امکان را دارد که بتوانید فضایی سبز بیرون از رستوران ایجاد کنید، حتماً این کار را انجام دهید. مشتریان از این ایده استقبال خواهند کرد.

پنجره و نرده‌ها را فراموش نکنید

در رستوران خود از نرده‌های مناسب جهت ورودی رستوران و یا راه‌پله، استفاده کنید. ساده و یا مجلل بودن طرح این نرده‌ها به سبک چیدمان و خواست رستوران‌دار بستگی دارد. در ضمن باید به پنجره‌ها نیز توجه داشته باشید. اگر رستوران شما دارای پنجره‌های قدی است می‌توانید میزها را به‌گونه‌ای بچینید که افراد حاضر در رستوران بتوانند از منظره بیرون بهره‌مند شوند.

رستوران بزرگی با میز وصندلی های کرم وقهوه ای، ستون های آینه ای و نورپردازی های سقف نقطه ای

جمع‌بندی

تمامی نکاتی که در این مقاله به آن‌ها اشاره شد جزو اصول طراحی رستوران هستند. با در نظر گرفتن این نکات می‌توانید رستورانی با سبک ویژه و چیدمانی عالی داشته باشید. دقت داشته باشید که انتخاب دکوراسیون و اجرای آن به‌صورت صحیح، همان اندازه اهمیت دارد که انتخاب یک سرآشپز خوب برای غذاخوری، مهم است. برای اجرای ایده‌های ناب و داشتن رستورانی با دکوراسیون جذاب، می‌توانید از معمار و یا شرکت‌های فعال در این حوزه کمک گرفته و شاهد رضایت‌بخش بودن نتیجه کار باشید.