چگونه یک درب مخفی پشت کتابخانه بسازیم؟!

کتابخانه بزرگ خانگی با مبل چرم طوسی

هرکس چیزی برای مخفی کردن دارد. پول، مدارک، جواهرات، لوازم قیمتی و … . این ها مواردی هستند که باید دور از چشم و در جایی امن، نگهداری شوند. این ایده جذاب، داشته های شما را با امنیت کامل دور از چشم مردم نگه می دارد. علاوه بر آن، ایده جالبی است. در اینجا چگونگی ساخت ایده درب مخفی کتابخانه را آموزش می دهیم.

 

ساخت یک درب مخفی پشت کتابخانه

تصویر یک در مخفی چوبی داخل خانه و پشت کتابخانه

اول باید محل این درب مخفی را مشخص کنید. طبیعتا، تبدیل یک درب معمولی به یک درب مخفی کار بسیار راحت تری است. کمد های راهرو، انباری، شوفاژ خانه و اتاق کار بهترین انتخاب ها هستند. در غیر اینصورت، اگر تصمیم به ساخت یک درب جدید در دیوار دارید، بهتر است از یک فرد متخصص کمک بگیرید تا مکان درستی برای این کار انتخاب کنید. اگر مجبور به تغییر مسیر سیم کشی ها، لوله کشی ها یا مجرا های هواکش شوید، این پروژه تبدیل به یک کار هزینه بر خواهد شد.

سپس باید اندازه درب ورودی را انتخاب کنید. معمولا درب هایی با عرض ۸۰ یا ۹۰ سانتی متر بیشتر مورد استفاده قرار می گیرند. حالا به این فکر کنید که چگونه می خواهید این درب را مخفی کنید. کتابخانه ها محبوب ترین انتخاب برای این کار هستند. این روش به راحتی حواس دیگران را از وجود یک ورودی مخفی پرت می کند و کاربردی است، چون می توانید وسایل دیگر را نیز در آن قرار دهید.

 

تصویر کتابخانه ای با در چرخان برای اتاق مخفی پشت آن

در این تصویر، یک کتابخانه سفارشی با درب کشویی چرخان برای مخفی کردن لوازم شخصی افراد خانه نشان داده شده است. برای تحمل وزن کتاب ها و سایر اکسسوری ها بیشتر کتابخانه های چرخان روی چرخ های کوچکی ‌که به کتابخانه این امکان را می دهد که به راحتی حرکت کند، نصب می شوند. به همین دلیل، این سبک کتابخانه برای زمین های فرش شده مناسب نیستند. طراح پیشنهاد داده است که بهتر است رنگ و استایل کتابخانه با سایر اجزا و مبلمان هماهنگ باشند؛ وگرنه ممکن است که به راحتی جلب توجه کنند.

 

قفسه های باریک و کم عمق کتابخانه سفیدی در اتاق کودک

در سال ۲۰۱۰ یک طراح اهل سان فرانسیسکو از این کتابخانه کم عمق برای مخفی کردن یک کمد دیواری که تبدیل به یک اتاق بازی مخفی شده بود، استفاده کرد.

 

یک اتاق بازی مخفی پشت کتابخانه با استفاده از تخته های چند لای منحنی

او از یک تخته چند لایه منحنی برای ساخت یک قفسه شبیه به زمین های اسکیت استفاده کرد و سپس برای ایجاد ظاهری جذاب تر این قفسه را با فرش پوشاند. طراح این اثر احتمال می دهد که ساخت یک کتابخانه شبیه این به طور کلی، در یک آخر هفته قابل ساخت است.

دلیل ساخت این کتابخانه توسط طراح این است که همه غافلگیر شدن را دوست دارند. وقتی وارد یک اتاق می شوید و همه لوازم در جای معمول خود قرار دارند، ممکن است حوصله تان سر برود. اما ایجاد یک اتاقک مخفی که می توان آن را کشف کرد، توجه مردم را جلب می کند.

پیشنهاد می‌کنیم مقاله ایده‌های خلاقانه برای طراحی قفسه و شلف در دکوراسیون منزل را مطالعه فرمایید.

تصویر یک اتاق کار با کتابخانه بزرگی که بخشی از آن در یک اتاق مخفی شده است

این کتابخانه که در یک اتاق کار قرار دارد، کاملا سفارشی ساخته شده و به یک اتاق خواب مهمان ختم می شود. طراح می گوید صاحب این خانه کودک درونِ فعالی دارد و نظرش این بود که مهم نیست چه چیزی و چگونه طراحی شود، فقط یک درب مخفی می خواست.

این درب، هم در دل کتابخانه قرار دارد و هم به زمین متصل است و این مسئله موجب می شود که فقط یک تیم حرفه ای از پس ساخت آن بر بیایند. در غیر اینصورت این کتابخانه با درب مخفی به خوبی با اجزای اتاق ترکیب نشده و به راحتی لو می رود. این پروژه توسط سه نفر انجام شد. یک طراح از لحاظ زیبایی شناختی و مسائل تکنیکی طرح را مورد بررسی قرار داد تا به خوبی در دیوار جاگیر شود. نفر دوم از ساخت دقیق طرح اطمینان حاصل کرد و در نهایت یک کابینت ساز ماهر کل مجموعه را ساخت.

 

تصویر یک کتابخانه پیش ساخته چوبی برای اتاق مخفی

امروزه، بسیاری از کمپانی ها به سراغ ساخت لوازم پیش ساخته می روند که در عرض یک ساعت توسط خود صاحبخانه در محل نصب می شود. یک کمپانی تولید مجموعه های پیش ساخته و نیمه سفارشی، این لوازم را پیشنهاد خوبی می داند.

این کتابخانه پیش ساخته آماده نصب در هر دریچه ای است و نصب آن در یک درب استاندارد حدود یک ساعت زمان می برد. این کتابخانه کامل نیست، پس صاحبخانه می تواند به سلیقه خودش آن را رنگ و دیزاین کند تا با بقیه اجزای اتاق هماهنگ باشد. شما همچنین می توانید همه متریال های لازم را از این کمپانی خریداری کرده و سپس کتابخانه سفارشی خودتان را بسازید.

 

تصویر یک کتابخانه پیش ساخته با درب چرخان برای اتاق مخفی پشتش

صاحب این کمپانی می گوید یکی از بیشترین استفاده هایی که از این کتابخانه می شود، پنهان کردن کمدها و انباری‌های شلوغی است که صاحبخانه دوست ندارد مهمانان ببینند یا به آن وارد شوند. همچنین می گوید: به چشم دیده ام که مردم از آن برای مخفی کردن اتاق بازی کودکان، اتاق لوازم با ارزش، گاو صندوق، یا حتی اتاق انباری استفاده می کنند. یعنی درخت کریسمس و تمام وسایل و تزئینات مربوط به آن و سایر وسایل اضافی را تا سال بعد در این اتاق نگهداری می کنند. نکته جذاب آن این است که در عرض یک ساعت، ناگهان یک اتاق مخفی در خانه خود دارید.

 

یک کتابخانه لولادار برای مخفی کردن لوله کشی فاضلاب

این کتابخانه های لولا دار برای مخفی کردن یک درب مناسب هستند. در این تصویر، مشتری قصد داشت تا لوله کشی های فاضلاب را با این کتابخانه مخفی کند.

 

برای ساخت این کتابخانه از چه کسی کمک بگیریم

کتابخانه چوبی زیبایی با در چرخان برای یک اتاق خصوصی

کمک گرفتن از یک کابینت ساز محلی ماهر برای ساخت یک کتابخانه سفارشی برای یک درب ورودی در خانه مناسب است. اگر قصد ایجاد یک درب جدید درون دیوار را دارید، بهتر است از یک معمار، پیمانکار و نجار کمک بگیرید؛ چون برای انجام این کار به یک گروه حرفه ای نیاز دارید تا ابعاد و اندازه های درست را به دست آورده و اثری خلق کنند که با بقیه اجزای خانه به خوبی هماهنگ باشد. البته توجه کنید که سازه های پیش ساخته، توسط خود شما هم قابل نصب هستند.

 

زمان مورد نیاز برای ساخت

تصویر کتابخانه در دار زیر پله برای مخفی کردن انباری

یک تیم دو نفره می تواند این کار را در یک نصف روز انجام دهد. این نکته را نیز به یاد داشته باشید که نصب یک کتابخانه از پیش ساخته شده، کلا یک ساعت زمان لازم دارد.