چگونه میزان نور اتاق خواب را به درستی تنظیم کنیم؟

اتاق خواب دونفره با پنجره های بزرگ و پر نور

همه ما به خواب نیاز داریم، عده ای از ما به خواب بیشتر و با کیفیت تری نیاز داریم. نور می تواند خواب ما را مختل کند یا به بهبود آن کمک کند. نکته مهم این است که بدانید از چه نوع نوری، چه زمانی و در کجا استفاده کنید. نکاتی که در ادامه این مطلب می خوانید به شما در انتخاب نور مناسب برای اتاق، داشتن صبح های بهتر و شب های امن تر و در ادامه، فعالیت روزانه مفید تر و با کیفیت تر کمک می کند.

فهرست نکات مطرح شده در این مقاله:

اتاق خوابی با سقف چوبی، تخت دو نفره مقابل دیوار شیشه ای و شومینه

۱- هدایت نور طبیعی به داخل اتاق

بدن ما شب ها به تاریکی و صبح ها به نور نیاز دارد. کرکره ها و پرده های تیره می تواند از ورود نور تیر برق و ماشین های در حال عبور در هنگام شب جلوگیری کرده و خوابیدن را آسان تر کند؛ اما از سوی دیگر، این پرده ها می تواند از ورود نور خورشید در هنگام صبح نیز جلوگیری کند.
بنابراین بهتر است به استفاده از پرده هایی که اجازه ورود نور خورشید را می دهند، فکر کنید. می توانید از کرکره و پرده های کنترلی هوشمند که طبق برنامه پیش از بیدار شدن شما جمع می شود، استفاده کنید. همچنین می توانید از ساعت هایی که زنگ آلارمشان بر پایه نور خورشید روشن می شود، استفاده کنید. اگر باید قبل از طلوع خورشید بیدار شوید، استفاده از لامپ های هوشمند برای متقاعد کردن مغزتان شیوه خوبی است.

پیشنهاد می‌کنیم مقاله تمام چیزی که در مورد انتخاب پرده اتاق خواب باید بدانید را مطالعه فرمایید.

اتاق خوابی با تخت دو نفره و روتختی سفید و آبی و دو چراغ آویز سفید دو طرف تخت

۲- چراغ خواب های رومیزی

با عدم استفاده از چراغ خواب های رومیزی و لامپ های آویزی با شیشه های شفاف و مشخص، که نور را به طور واضح پخش می کنند، شب ها نور را از اتاق خواب دور نگه دارید. همچنین مطمئن شوید، حباب لامپ ها تا ارتفاع چشمتان هنگامی که در تخت خواب نشسته اید یا لم داده اید، نصب شده باشند.
چراغ هایی که دقیقا بالای تخت به دیوار نصب شده اند، نور را به طور مستقیم وارد چشم می کنند و بر چرخه خواب تاثیر منفی می گذارند. پس با دقت از آن ها استفاده کنید و همیشه آن ها را روی کمترین میزان نور تنظیم کنید.

پیشنهاد می‌کنیم مقاله نکاتی که باید برای تزیین اتاق خواب دقت شود را مطالعه فرمایید.

اتاقی زیرشیروانی با دیوارپوش چوبی دیوار پشت تخت و دو چراغ مطالعه دو طرف تخت

۳- چراغ های مطالعه

چراغ های مطالعه می توانند به شما در به خواب رفتن هنگام مطالعه کتاب مورد علاقه تان کمک کند. آن ها را روی کمترین میزان نور تنظیم کنید و سرشان را تا جایی که ممکن است به سمت پایین خم کنید؛ چون اگر مقدار نوری که از صفحه های سفید کتاب ساطع می شود، زیاد باشد می تواند برای چشمتان مشکل ایجاد کند. از آنجایی که نوری که تبلت، لپ تاپ و موبایل ها ساطع می کنند، می تواند بر خوابیدن تاثیر منفی بگذارد، سعی کنید آن ها را در اتاق دیگری قرار دهید.

اتاق خوابی با نورهای مخفی ملایم برای روشنایی اتاق در سقف و قفسه های دکوری روی دیوار

۴- نور ملایم در اتاق

چراغ هایی که در دیوار، لبه های سقف یا آثار هنری جاسازی شده اند، نور گرم و ملایمی فراهم می کنند که برای اتاق خواب ایده آل است. ذات غیر مستقیم بودن نور این لامپ ها باعث می شود که میزان نوری که وارد چشمتان می شود، محدود شود.
اگر یک پنکه سقفی در اتاق خواب خود نیاز دارید، بهتر است از استفاده از مدل های چراغ دار آن اجتناب کنید. اگرچه بسیاری از این پنکه ها روکشی برای لامپ ها فراهم می کنند، اما این کار جلوی نگاه کردن به نور مستقیم لامپ را نمی گیرد و به همین دلیل می تواند در ریتم شبانه روزی بدن خلل ایجاد کند.

اتاق خوابی با لامپ های آویز اطراف تخت و نورمخفی در حاشیه پایین دیوار

۵- جهت یابی در شب

در نیمه شب، برای جهت یابی و حرکت به نور نیاز داریم، به ویژه اگر به خوبی اتاق را تاریک کرده باشیم. بهترین نور برای این هدف نوری است که پایین تر از حد چشم ها و روی زمین قرار داشته باشد؛ مثل چراغ هایی که در حاشیه پایین دیوار نصب می شوند. یک خط از این لامپ ها، مثل آن هایی که پایین تخت نصب می شوند می توانند به ما در حفظ تعادل و جلوگیری از زمین خوردن کمک شایانی بکنند.

بایدها و نبایدهای استفاده از روشنایی در اتاق خواب به کمک تصویرسازی

۶- کنترل و لایه بندی نور اتاق خواب

چراغ های اتاق خواب را به صورت لایه لایه طراحی کنید تا امکان تنظیم میزان نور در ساعات مختلف روز وجود داشته باشد. این شیوه نورپردازی می تواند به زیبایی و راحتی بیشتر فضا کمک کند و در هر ساعتی نور مناسب را فراهم کند.
نور را لایه بندی کنید. علاوه بر لامپ ها، چراغ های توکار در سقف و اثر هنری، لامپ های دیواری و چراغ‌های دیوارکوب و نور مخفی هم، می توانند در کنار هم فضایی زیبا خلق کرده و اتاق را به خوبی روشن کنند.
در نهایت، کنترل نور با استفاده از چراغ های قابل تنظیم و سیستم های هوشمند قابل برنامه ریزی می تواند محدود کردن نور در شب و روشن کردن اتاق هنگام صبح را آسان تر کرده و حال و هوای مناسبی در اتاق ایجاد کند.