چیدمان مبل و هر آن چه باید درباره انواع مختلف آن بدانید

نشیمنی بر گرفته از طبیعت با چیدمان مبلمان طرح دار سفید و سبز و گل های طبیعی بزرگ

چیدمان مبل در خانه اهمیت زیادی دارد و باید روش‌های صحیح آن را بدانید. در این مقاله به روش‌های مختلف دکوراسیون مبتنی بر مبل، اشاره شده است. در این مقاله تلاش بر این است شما را با انواع روش‌های چیدمان مبل در فضاهای مسکونی همانند پذیرایی، نشیمن، اتاق خواب و انواع روش‌های دکوراسیون مبل در خانه آشنا کنیم. شما می‌توانید با مشورت طراح داخلی خود، به راحتی فضای چیدمان مبل را تعیین کنید. در صورتی که  قصد دارید چیدمان مبلمان خانه مطابق با نظر شخصی خودتان باشد، قبل از تصمیم‌گیری درباره چیدمان مبلمان، بهتر است ابتدا نکات مهم مقاله های بلاگ معمار نو را مطالعه کنید، سپس با در نظر گرفتن آن‌ها، چیدمان صحیحی را انتخاب و اجرا نمایید.

 

نشیمنی با چیدمان مبلمان سبک کلاسیک، شومینه و پنل های چوبی سقف

چیدمان مبل و دکوراسیون فضا‌های مسکونی

معمولا سالن پذیرایی بخش زیادی از چیدمان مبل را به خود اختصاص می‌دهد. برای چیدمان مبل در پذیرایی ال شکل یا مربع شکل بهتر است محدوده‌ای از فضا را برای قرارگیری مبلمان انتخاب کنید؛ این قسمت بهتر است در مرکز فضا و در نقطه کانونی دید ناظر در نظر گرفته شود. چیدمان صحیح مبل در خانه باعث می‌شود در نهایت، نتیجه‌ مطلوبی از دکوراسیون داخلی در فضاهایی همانند پذیرایی و نشیمن حاصل شود.

مطالعه مقاله کامل ترین مرجع دکوراسیون پذیرایی را از دست ندهید.

نشیمنی با پارتیشن دکوری چوبی و مبل کرم و تک نفره نارنجی با چیدمان باز

هندسه فضا یکی از عواملی است که می‌تواند نوع چیدمان مبل در خانه را تعیین کند. در صورتی که فضای پذیرایی شما برای قرارگیری مبل به اندازه کافی بزرگ بوده و از نظر هندسی طول و عرض فضا با هم برابر نیست، در چنین شرایطی بهتر است فضا را به چند قسمت تقسیم کنید. این تقسیم‌بندی را می‌توانید با استفاده از پارتیشن‌های چوبی و فلزی انجام دهید که می‌توانند به عنوان قفسه ‌کتاب یا قسمتی برای نمایش المان‌های تزئینی استفاده شوند. این عمل در واقع به شما کمک می‌کند فضایی را به عنوان نشیمن، غذاخوری، کتابخانه و در نهایت هر فضایی که از نظر شما می‌تواند به عنوان فضای اختصاصی در نظر گرفته شود، به چیدمان مبل اتاق پذیرایی کمک ‌کند. نوع قرارگیری پنجره در فضا، نورپردازی و جلوه آن در تاریکی، می‌توانند تاثیر زیادی در افزایش زیبایی داشته باشند.

پیشنهاد می‌کنیم مقالات ایده‌های خلاقانه برای طراحی قفسه و شلف در دکوراسیون منزل را مطالعه فرمایید.

اتاق خوابی با دیوار و کتابخانه دیواری، تخت تاشو و چیدمان یک مبل تک نفره چرم کنار تخت

چیدمان مبلمان در فضاهایی همانند اتاق خواب، وجود کمدها، تخت خواب، میز مطالعه و حتی صندلی رو به پنجره، این امکان را به شما می‌دهد که فضایی بسیار مناسب برای استراحت و مطالعه فراهم کنید. در فضای اتاق خواب کوچک شما می‌توانید از تخت تاشو استفاده کنید.

 

نشیمنی با دیوارهای سرمه ای و مبلمان طوسی و سفید که براساس سبک نشیمن چیده شده اند

قطعا چیدمان مبل در فضاهای مسکونی را می‌توان به عنوان یکی از عوامل مهم در تعیین نوع سبک دکور داخلی به حساب آورد. شما با انتخاب سبک طراحی می‌توانید به چیدمان مبل در خانه کمک کنید. دکوراسیون مبل در سبک کلاسیک به‌ گونه‌ای تزئیناتی و تجملاتی جلوه می‌دهد و شما با دیدن چنین فضایی، متوجه نظم و قرینگی در مبلمان می‌شوید. مبلمان در فضاهای مدرن می‌توانند به‌صورت زاویه‌دار و خارج از نظم و قاعده‌ای مشخص تعریف شوند. در دکوراسیون مبل، سبک کلاسیک بیشتر از متریال چوب و در سبک مدرن، دکوراسیون مبل بیشتر پارچه و فلز و در برخی موارد از متریال استیل استفاده می‌شود. علاوه‌بر این از رنگ‌های خنثی، طوسی، مشکی، نقره‌ای و مسی هم بیشتر در سبک مدرن و از رنگ‌های گرم همانند قهوه‌ای، طلایی و زیتونی هم در سبک کلاسیک برای ست فرش با مبلمان استفاده می‌شود.

پیشنهاد می‌کنیم مقالات نکات طلایی برای انتخاب بهترین رنگ مبل را مطالعه فرمایید.

 

نشیمنی به رنگ طوسی و سفید با چیدمان مبل بزرگ مقابل تلویزیون روی دیوار و تک نفره مقابلش

چگونه مبلمان خود را به درستی بچینیم؟

حال به این مبحث می‌پردازیم که چگونه می‌توان مبلمان را اصولی و صحیح در کنار هم قرار داد؟ ما در بلاگ معمار نو سعی کردیم چیدمان مبل را در 10 نکته ساده توضیح دهیم.

 

مشخص کردن کاربرد فضا

قبل از شروع چیدمان، لازم است در نظر بگیرید که قصد دارید چگونه از اتاق استفاده کنید و چند نفر از آن استفاده می‌کنند. این معیار، نوع و تعداد مبلمان مورد‌ نیاز شما که به آن نیاز دارید را برایتان، تعیین می‌کند؛ البته نوع فضا و دسترسی به آن هم در روش چیدمان مبل بسیار تاثیرگذار است.

 

نشیمنی به سبک روستایی با دیوار چوبی و شومینه سنگی و چیدمان مبل به عنوان نقطه کانونی

تعیین نقطه کانونی

مشخص کنید که کدام قسمت را می‌خواهید به عنوان نقطه کانونی فضا در نظر بگیرید، سپس مبلمان را به تناسب با آن در کنار هم قرار دهید؛ نقطه کانونی به روش چیدمان مبل در فضا کمک می‌کند. در صورتی که قصد تماشای تلویزیون در اتاق را دارید، فاصله ایده‌آل میان تلویزیون و صندلی سه برابر صفحه نمایش (اندازه مورب) است. بنابراین اگر تلویزیون 40 اینچی در اختیار دارید، صندلی و مبلمان شما باید 3 متر با آن فاصله داشته باشد.

 

چیدمان مبلمان ال شکل در نشیمنی مدرن براساس رعایت فاصله ها

شروع با اجزای اولویت‌دار

ابتدا بزرگترین اجزا همانند مبل را در اتاق نشیمن، قرار دهید؛ این نکته را در نظر بگیرید که برای راحتی در گفتگو، چیدمان مبلمان همانند صندلی‌ها نباید بیش از 2.5 متر با هم فاصله داشته باشند. همچنین اگر اتاق شما خیلی کوچک نیست، بهتر است از چسباندن مبلمان به دیوارها هم خودداری کنید.

 

نشیمنی با شومینه و دیوار آبی پشت شومینه و چیدمان قرینه مبلمان اطراف شومینه

حفظ تقارن

چیدمان متقارن برای فضاهای رسمی، بسیار مناسب است. در این زمینه می‌توان به سبک کلاسیک در چیدمان مبل اتاق پذیرایی اشاره کرد، چرا که چینش‌های نامتقارن باعث می‌شوند یک اتاق، حس غیر‌رسمی و عادی‌تری به خود بگیرد. به‌طور مثال فضای نشیمن را در نظر بگیرید که به سبک مدرن طراحی شده است.

 

نشیمنی با مبلمان با پارچه های متنوع و چیدمان با فاصله برای رفت و آمد آسان

راحتی در رفت‌ و آمد

به رفت‌و‌آمد در اتاق فکر کنید، علی‌الخصوص مسیر میان درهای ورودی که تردد زیادی دارند. در صورت امکان، مسیر میان دو درب را با چیدمان مبلمان مسدود نکنید. 75 تا 120 سانتی‌متر عرض برای مسیرهای اصلی رفت‌و‌آمد و حداقل 60 سانتی‌متر عرض هم برای مسیرهای فرعی در نظر بگیرید. در صورتی که رفت ‌و آمد از وسط اتاق انجام می‌شود، می‌توانید به جای یک فضای نشیمن بزرگ، دو فضای نشیمن کوچک را در نظر بگیرید. وجود مسیر رفت‌وآمد مشخص به چیدمان صحیح مبل در خانه کمک می‌کند.

نشیمنی با مبلمان از جنس های متنوع به رنگ کرم و آبی که مقابل شومینه چیده شده اند

رعایت تنوع

در اندازه اجزای مبلمان تفاوت ایجاد کنید. از قرار دادن دو مبل هم ‌اندازه در کنار یکدیگر خودداری کنید. تنوع در رنگ، متریال‌ها، چیدمان مبلمان باعث جذابیت فضا می‌شود.

 

چیدمان مبلمان خطی طوسی و کرم و تضاد زیبای آن با میزهای گرد طلایی

ایجاد تضاد

شما می‌توانید خطوط راست و منحنی را برای ایجاد تضاد در چیدمان مبلمان، ترکیب کنید. در صورتی که مبلمان شما مدرن و خطی است، برای ایجاد تضاد، یک میز گرد را با آن ترکیب کنید. در صورتی که مبلمان شما به صورت منحنی است، یک قطعه گوشه‌دار را با آن ترکیب کنید. به عنوان مثال، دو رنگ سیاه و سفید در دکوراسیون مبل پذیرایی، در عین‌حال که مکمل یکدیگرند، تضاد هم ایجاد می‌کنند.

پیشنهاد می‌کنیم مقاله مبلمان مدرن چیست و چه کاربردی در دکوراسیون داخلی دارد؟ را مطالعه فرمایید.

 

چیدمان مبلمان راحتی سفید با کوسن های قهوه ای کنار میز چرم قهوه ای

طراحی برای سهولت استفاده

یک میز را در دسترس هر مبل و صندلی قرار دهید؛ حتما مبلمان با مقیاس مشابه را با هم ترکیب کنید. برای سهولت استفاده در چیدمان مبلمان، این نکته را فراموش نکنید که میز و صندلی قهوه‌خوری باید در فاصله‌ی 35 الی 45 سانتی‌متری مبل قرار داشته باشند تا فضای کافی برای استفاده فراهم شود.

 

تصویر چیدمان مبلمان یک اتاق غذاخوری با میزچوبی و صندلی های طوسی

رعایت استاندارد‌ها

در یک اتاق غذاخوری اطمینان حاصل کنید که حداقل 120 سانتی‌متر فاصله میان هر لبه میز ناهارخوری و نزدیکترین دیوار یا مبلمان وجود داشته باشد. اگر با رعایت این فاصله، رفت‌وآمد از پشت صندلی‌ها در یک طرف دیوار دشوار می‌شود، 90 سانتی‌متر کافی است. در اتاق‌های خواب حداقل 60 سانتی‌متر میان تخت،دیوار و حداقل 90 سانتی‌متر میان تخت و درب، فاصله بگذارید. رعایت استاندارد در روش چیدمان مبل موجب ایجاد چیدمان صحیح مبل در خانه می‌شود.

 

برنامه‌ریزی قبل از شروع کار

قبل از شروع کار و جابجایی مبلمان، طرح خود را روی کاغذ تست کنید و با برنامه پیش بروید. ابعاد اتاق را اندازه‌گیری کرده و با توجه به محل قرارگیری پنجره‌ها، درها، وسایل گرمایشی و پریزهای برق، طرح موردنظر را روی کاغذ ترسیم کنید. همچنین می‌‎توانید از یک نرم‌افزار برنامه‌ریز اتاق استفاده کنید تا فضا را رسم کرده و چینش مختلف مبلمان را آزمایش کنید.

پیشنهاد می‌کنیم مقاله چه زمانی بهتر است، از یک معمار کمک بگیرید؟ را مطالعه فرمایید.

چیدمان مبلمان در نشیمنی کوچک با مبل سورمه ای، یک صندلی سفید و یک صندلی قهوه ای

چیدمان مبل در فضای نشیمن کوچک

یکی از ویژگی‌های ساختمان‌های مسکونی امروزی، چیدمان مبل در فضاهای کوچک است. ابتدا نقطه کانونی فضای نشیمن را تعیین کنید. سپس برای چیدمان مبل، بزرگترین مبل خود را انتخاب کرده و آن را در فضایی که مدنظرتان است، قرار دهید. قرارگیری مبلمان در فضای نشیمن کوچک می‌تواند به صورت پیوسته باشد که در اینگونه موارد از مبلمان L شکل استفاده می‌شود. در صورت استفاده از مبلمان پیوسته، قسمت نشیمن به عنوان فضای خالی جهت نگهداری وسایل، شبیه به کمد وسایل استفاده می‌شود که برای فضای نشیمن کوچک بسیار مناسب است. استفاده از مبل‌هایی که میز عسلی متصل به خود دارند یا دارای قفسه می‌باشند هم برای نشیمن کوچک کاربردی خواهد بود.

پیشنهاد می‌کنیم مقاله تمام اصول چیدمان انواع مبل در دکوراسیون منزل را مطالعه فرمایید.

نورپردازی نشیمن کوچکی با چیدمان مبل سفید با کوسن و صندلی نارنجی در نقطه کانونی

موضوع نورپردازی در قرار دادن مبل در فضای نشیمن کوچک، بسیار اهمیت دارد. هر اندازه فضاهای کوچک روشنایی بیشتری داشته باشند، بزرگتر به نظر می‌رسند. این کار باعث می‌شود چیدمان مبلمان، جلوه‌ای بیشتر و بهتر داشته باشد. حتی نورپردازی مناسب می‌تواند مهمان را برای ورود به نشیمن هدایت کند. سعی کنید از رنگ‌های روشن برای قرار دادن مبل در فضای نشیمن کوچک استفاده کنید. بهتر است در چنین فضایی از وسایل لازم و ضروری استفاده شود.

همچنین پیشنهاد می کنیم مقاله اصول طراحی دیوار پذیرایی را نیز مطالعه کنید.

 

نشیمن بزرگی با مبلمان کرم و قرمز و آبی با چیدمان در نقطه کانونی

چیدمان مبل در فضای نشیمن بزرگ

مواردی که باید در چیدمان مبل در فضای نشیمن بزرگ رعایت شود:

حفظ فاصله مناسب بین مبلمان: با اینکار فضای مورد استفاده بیشتر جلوه می‌دهد.

قرارگیری مبلمان در مرکز محیط: این کار به تعریف نقطه کانونی کمک می‌کند.

ایجاد تعادل و تناسب به کمک چیدمان مبلمان: تا حد امکان از تجمع مبلمان در چنین فضایی خودداری کنید. سعی کنید فرش را در مرکز فضا قرار دهید، آن هم به‌گونه‌ای که مانع قرارگیری مبلمان نشود. در نهایت با رعایت تعادل و تناسب در دکوراسیون مبل به چیدمان صحیح مبل در خانه دست خواهید یافت.

استفاده از وسایل دکوراتیو: به کارگیری وسایل تزئینی همانند تابلوهای نقاشی،می‌تواند زیبایی محیط را افزایش دهد.

سبک دکوراسیون داخلی: سعی کنید سبک دکوراسیون فضاها را حفظ کنید؛ این کار به هماهنگی در آرایش مبلمان کمک خواهد کرد.

 

سخن پایانی

با توجه به مطالبی که در این مقاله اشاره شد، لازم است به این نکته توجه کنید که مبلمان در خانه، بخش بسیار مهمی را به خود اختصاص می‌دهد. بهتر است با آرایش صحیح مبلمان فضایی مناسب برای آسایش و آرامش خود و خانواده ایجاد کنید.