چگونه از باغچه زمستانی خود لذت ببریم.

باغچه و وسایل مورد نیاز برای باغبانی

اینکه بتوانید فصل زمستان را با آغوش باز بپذیرید، اهمیت زیادی دارد. هرچه بیشتر زمستان را دوست داشته باشید، بهار و تابستان بعد از آن هم برایتان جذاب تر می شود. در این مطلب توضیح می دهیم که چگونه از زمستان لذت ببرید و درباره عادات باغچه زمستانی خود یاد بگیرید.

 

تصویری از یک منظره برفی با یک نیمکت چوبی زیر درخت

زمستان یک فصل پر انرژی است که زیبایی های منحصر به فردی دارد. این فصل، توانایی این را دارد که ما را مجبور کند که سرعت زندگی را کم کرده، بیشتر تمرکز کنیم و بیشتر به قدرت و شگفتی باغچه پی ببریم. همانطور که زمستان به گیاهان این فرصت را می دهد که پس از فصل رشد و باروری، به استراحت و باز پس گیری قدرت خود بپردازند؛ به ما نیز زمانی برای استراحت و رشد می دهد. خیلی زود فصل بهار فرا می رسد و ما دوباره درگیر سرعت و شلوغی رسیدگی به گیاهان و باغچه های بهاری می شویم. درست است که بهار نیز فصل دوست داشتنی است ولی نکته مهم این است که باید با آمادگی جسمی و ذهنی به استقبال این فصل برویم و راه آن، پذیرفتن و لذت بردن از زمان حال است، حتی اگر سرد و آزاردهنده باشد.

 

تصویر نمای خانه ای ترکیبی از چوب و سنگ با محوطه سفید و برفی

برف را تماشا کنید.

اگر در منطقه ای زندگی می کنید که حداقل اندکی برف می بارد، شما را تشویق می کنم که به بررسی تاثیر برف بر منظره باغچه خانه خود بپردازید. زمانی که برف می بارد، تماشا کنید که باد آن را به کدام سمت هدایت می کند، روی کدام گیاهان می نشیند، به کدام سمت خانه برخورد می کند و بیشتر در کدام بخش حیاط روی هم جمع می شود؟

تماشای این نکات به شما در تصمیم گیری درباره اینکه هر گیاه در کدام بخش حیاط بهتر رشد می کند، کمک میکند. گیاهانی که توانایی تحمل وزن برف سنگین و یخ زدگی را دارند و یا در مناطق مرطوب به خوبی رشد می کنند، مناسب این مکان ها هستند چون در فصل بهار برف ها آب شده و رطوبت فراوان فراهم می کند.به این نکته نیز توجه کنید که چگونه برف روی گیاهان باغچه بیشتر از مناطق خالی جمع می شود و به عنوان عایقی برای گیاهان و بستر باغچه شما عمل می کند.

 

تصویر پرنده ای به رنگ سفید و مشکی و زرد روی ساخه درختان برفی

به پرنده ها خوش آمد بگویید.

زمانی که برف می بارد و باد ها رو به سردی می روند، پرندگان لا به لای درختان، بوته ها و علف ها به دنبال پناهگاه می گردند. تماشای پرندگانی که در حال استفاده از پناهگاه های باغچه ای در زمستان هستند، بسیار لذت بخش است. آن ها ممکن است بین بوته ها یا زیر علف ها قائم شوند. زمانی که در یک روز ابری، برف سبکی در حال بارش است، آن ها ممکن است از استتار طبیعی برای پنهان شدن استفاده کرده و از ظرف غذای پرندگان یا دانه های باقی مانده روی درختان تغذیه کنند.

تعداد پرنده ها را در نظر بگیرید و گونه های آن ها را شناسایی کنید. اینگونه درباره نیاز های هر گونه و چگونگی جذب آن ها به حیاط خانه خود بیشتر یاد می گیرید. به چه گیاهانی بیشتر علاقه دارند؟ چه عاداتی دارند؟ چه نوع مواد غذایی را اول می خورند و کدام را برای بعد ذخیره می کنند؟

 

فضای باغچه حیاط خلوت خانه با یک باغچه گرد

به جسم و ذهن خود فرصت استراحت دهید.

درست است که در زمستان به دلیل سرمای هوا مجبوریم در خانه بمانیم اما این فصل به ما اجازه می دهد که درباره اهداف باغچه خود و رشد گیاهان مقاوم به سرما در حیاط خانه بیشتر فکر کنیم. این فصل زمان مناسبی برای تحقیق درباره باغچه ای است که سال آینده می خواهید ایجاد کنید.

اگر به دنبال راه حلی برای کنترل بهتر رواناب ها هستید، درباره راه های جذب آب باران مطالعه کنید. اگر دلتان می خواهد که در تابستان خانه خنک بوده و سایه داشته باشد، تحقیق کنید که کجا برای کاشت یک درخت مناسب تر است. اگر می خواهید میزان گرده افشان ها و حشرات دیگر را افزایش دهید، درباره گیاهان بومی منطقه خود، به ویژه آن هایی که میزبان خوبی برای حشرات جوان هستند، یاد بگیرید.

شاید دوست داشته باشید بدانید که چرا و چگونه باغچه خود را در برابر آفات و علف های هرز محافظت و میزان رطوبت خاک را بیشتر کنید؛ بدون اینکه مجبور باشید از کود ها و سایر عناصری که به مدیریت و دقت فراوان نیاز دارند، استفاده کنید. این زمان همچنین برای تماشای ژورنالی از عکس های باغچه قبلی، اگر در دسترس دارید، و ساختن یک ژورنال دیگر برای باغچه جدید مناسب است، زیرا با توجه به تجربیاتی که سال قبل کسب کردید، احتمالا برای چالش های تازه در سال جدید هیجان زده خواهید بود.