با چند ایده ساده باغچه را به فضای بازی کودکان تبدیل کنید.

حیاط پشتی پوشیده از چمن مصنوعی با صندلی و تاب

یکی از چیزهایی که در این روزهای پراسترس ذهن ما را آرام می کند، باغچه ای زیبا و باصفا است. داشتن باغی زیبا در حیاط منزل بسیار جذاب و آرامش بخش به نظر می رسد. باید به فضایی که در اختیارتان است، نگاه کنید تا بتوانید آن را به بهترین شکل برای سرگرم کردن کودکان و اعضای خانواده طراحی کنید. با اندکی ریزه کاری و در نظر گرفتن تصورات ذهنی خود می توانید باغچه خود را به فضای مناسب برای بازی کودکان و خوشگذرانی بزرگترها تبدیل کنید. با استفاده از ایده های مطرح شده زیر می توانید باغچه ای زیبا و منحصر به فرد داشته باشید و از لحظاتی که در آن با اعضای خانواده می گذرانید، لذت ببرید.

 

 

فضاهایی مخفی به وجود آورید.

فضای باریک و کم عرض در حیاط با گل ها و درختان بسیار زیبا

حتی در باغچه های بسیار کم عرض و کوچک با استفاده از طراحی مناسب، می توان فضاهایی را از باغ جدا و مخفی کرد تا تبدیل به مکانی جذاب برای کودکان شود. کودکان عاشق فضاهای مخفی هستند، مثل راهرویی که یک گوشه را دور می زند و یا فضای خالی زیر یک درخت. این کار باعث می شود باغچه جذاب به نظر برسد و کودکان را به بازی در این فضا ترغیب کند.

در این باغچه طراحی شده توسط «وارت آنیس» در فرانسه، برگ های خمیده درخت انگور، موجب ایجاد فضایی مخفی و پوشیده شده که می تواند برای بازی کودکان مناسب باشد، همچنین قدم زدن در این مسیر بسیار دلنشین و جذاب به نظر می رسد.

 

 

لوازم مورد علاقه کودکان را به باغچه اضافه کنید.

فضای سرگرم کننده برای کودکان در کنار میز ناهارخوری بزرگسالان

نشستن بر سر سفره غذا می تواند برای کودکان بازیگوش خسته کننده باشد. از موقعیت فضای بیرونی برای سرگرم کردن کودکان بهره ببرید. افزودن عناصر مورد علاقه کودکان مانند یک تاب یا یک الاکلنگ باعث می شود هم کودکان سرگرم شوند و هم فرصتی برای استراحت سایر اعضای خانواده ایجاد شود. برای مثال در این باغچه، تاب آویزان شده از تیرک آلاچیق در نزدیکی میز غذاخوری برای کودکان سرگرمی ایجاد می کند و به بزرگسالان اجازه می دهد تا در آرامش از غذا خوردن لذت ببرند.

 

پرورش گیاهان و سبزیجات را آغاز کنید.

تصویری از پرورش و کاشت دانه های گیاهان و سبزیجات در فضای مخصوص

اگر فضای مناسبی در اختیار دارید و به پرورش گیاهان نیز علاقه ‌مند هستید، داشتن یک باغچه می‌تواند بسیار جذاب باشد و نشاط بخش زندگی ‌تان شود. داشتن ایده هایی برای زیباتر کردن و نظم دادن به باغچه‌تان می‌تواند باغچه شما را چندین برابر زیباتر نشان دهد.

اگر قصد دارید در باغچه تان سبزیجات بکارید، سعی کنید کودکان را در تمام مراحل با خود همراه کنید و آن ها را در هر سنی که هستند با کاشت دانه آشنا کنید. چرا که هم کاشت و پرورش گیاه را می آموزند و هم برایشان جذاب و سرگرم کننده است. به یاد داشته باشید که برای تهیه ی بذر ترجیحا از فروشندگان محلی خرید کنید، تا اینگونه از اقتصاد محلی نیز پشتیبانی کرده باشید.

استفاده از چوب های بامبو آلاچیقی چادر مانند برای پرورش حبوبات

پرورش حبوبات را فراموش نکنید. برای کاشت حبوبات می توانید با استفاده از چوب های بامبو آلاچیقی چادر مانند ساخته و گیاه را به طرف بالا هدایت کنید، این روش ساختاری مناسب برای گیاهان بالارونده مثل لوبیا و نخود فرنگی است و علاوه بر آن فضای بازی مناسبی برای کودکان ایجاد خواهد کرد.

 

 

بخشی از کارهای باغچه را به کودکان بسپارید.

شرکت دادن کودک در انجام کارهای باغ و پرورش گیاهان

به کودکان این امکان را بدهید تا مسئولیت بخشی از کار را در باغچه بر عهده بگیرند مثل آبیاری هفتگی یک قسمت از باغچه. در این صورت کودکان حس می کنند که دستی در کار داشته اند و در میان راه تجربه های خوبی کسب می کنند مانند یادگرفتن نام گیاهان و اینکه چه میزان آب باید مصرف کنند. علاوه بر این، این کار موجب می شود ذوق و شوق خاصی در مصرف محصولات خود داشته باشند.

 

بوته ها و درختان میوه بکارید.

تصویری از بوته های میوه ای مورد پسند کودکان که میتوانند به تنهایی آن ها را بچینند

درختان میوه، تمشک و دیگر گیاهان مورد علاقه کودکان را بکارید تا بتوانند به تنهایی آن ها را بچینند. چیدن محصولاتی که خودشان کاشته اند برایشان جالب و سرگرم کننده است و آن ها را به بیرون آمدن از فضای منزل و کنار گذاشتن بازی های رایانه ای ترغیب می کند. بوته های توت فرنگی، بهترین انتخاب برای کودکان کم سن و سال شما هستند، چون به راحتی قابل دسترسی هستند، همچنین فاقد تیغ می باشند و در هنگام رسیدن میوه برای کودکان نیز قابل تشخیص خواهند بود. کودکان کمی بزرگتر ممکن است به تمشک، بلوبری، انگور و درختان میوه گوناگون علاقه بیشتری نشان دهند.

 

با استفاده از شاخ و برگ های بید فضای بازی کودکان را بسازید.

تصویری از یک خانه بازی جنگلی با استفاده از شاخ و برگ های درخت بید

کودکان عاشق بازی کردن در فضاهای خانه ای شکل، در هر شکل و اندازه ای هستند. شاخه های بید جزو بهترین مواد اولیه برای ساخت خانه درختی هستند. خانه ی طبیعی که در تصویر می بینید توسط شرکت طراحی باغچه «آماندا براوتون» اجرا شده است، می توانید شاخه های بید را با فاصله در کنار هم و به شکل یک دایره بچینید، ته شاخه ها را درون خاک فرو کرده و بالای آن ها را به شکل یک نیم کره قوس دهید. سازه را با نخ باغبانی و یا سیم محکم کنید. بید درختی است که نیاز به آب فراوان برای بقای عمر دارد، پس سعی کنید خاک را مرطوب نگه دارید مخصوصا زمانی که شاخه ها در حال ریشه زدن هستند.

 

 

باشگاهی طبیعی و جنگلی ایجاد کنید.

ساخت باشگاه جنگلی و طبیعی با استفاده از مواد طبیعی در حیاط خانه

به جای افزودن فضایی سنگی برای زمین بازی، با مواد طبیعی باشگاهی جنگلی ایجاد کنید. در این حیاط پشتی واقع در کالیفرنیای شمالی طراحان شرکت طراحی و معماری CB از ورقه ی بازیافتی فلزی استفاده کرده اند، آن را به شکل استوانه خم کرده و یک تونل طبیعی مناسب کودکان ایجاد کرده اند. افزودن کف چوبی و یک پنجره سقفی پلاستیکی باعث جذابتر شدن فضا شده است. در کنار این ها می‌توانید از فرزندانتان بخواهید تا با استفاده از مواد طبیعی مثل شاخه های بریده شده و چوب های بامبوی به جا مانده از ساخت و ساز ها، برای خود قلعه ای بسازند. باشگاه و فضای بازی طبیعی برای کودکان بسیار جذاب است و می تواند آن ها را ساعت ها سرگرم کند.

 

با حیوانات مهربان باشید و درباره ی آن ها به کودکان آموزش دهید.

قرار دادن ظرف دانه و آب پرندگان در بخشی از باغچه به کمک کودکان

به کودکانتان درباره حیوانات غیر اهلی که ممکن است در حیاط یا باغ باشند، آموزش دهید. این حیوانات می توانند شامل پرندگان، سنجاب ها، قورباغه ها، مارمولک ها، پروانه ها و دیگر حشرات باشند؛ اگر در نزدیکی فضاهای باز و جنگلی ساکن هستید حیوانات دیگری نیز ممکن است نزدیک شما بیایند، بنابراین باید بیشتر درباره ی آن ها بدانید. از فرزندانتان بخواهید تا پر کردن ظرف دانه و آب پرندگان را برعهده بگیرند. صبر کنید و ببینید چه پرندگانی به مهمانی شما می آیند و سپس از کودکان بخواهید تا آن ها را تشخیص دهند. همچنین می توانید گل های مناسب گرده افشانی بکارید و محفظه ی نگهداری حشرات آویزان کنید تا زنبور ها، پروانه ها و دیگر حشرات ترغیب به حضور در فضا شوند.

 

 

در فضای باغ، آلاچیق بسازید.

ساخت آلاجیق در حیاط خانه و استفاده کردن از آن

اگر می خواهید ظاهر باغ خود را تغییر دهید و تمایل دارید در شرایط آب و هوایی مختلف در طبیعت به سر ببرید، ساخت آلاچیق خانگی و سازه پارچه‌ای، گزینه‌ی مناسبی خواهد بود و سایه ای همیشگی برای شما ایجاد می کند. از این رو برای صرف غذا و سایر فعالیت ها در فضای باز مناسب هستند. با توجه به سلیقه ی خود می توانید امکانات مختلفی را به آن اضافه کنید. همچنین در کنار آلاچیق فلزی و پرگولا می توانید استخر، گلخانه، لانه‌ی مرغ، مبلمانی در فضای باز و قسمت هایی برای وقت گذراندن و استراحت کردن در نظر بگیرید تا کودکان و اعضای خانواده به فعالیت های مختلف بپردازند و از گذراندن اوقات در آنجا لذت ببرند.

 

یک شب را در حیاط بگذارنید.

دنج نشان دادن فضای حیاط با چادر ها و ملحفه برای کودکان

با برپایی یک گردهمایی برای خوابیدن در فضای باز، کودکان را به احساس راحتی در باغچه پس از تاریک شدن هوا ترغیب کنید. فضای حیاط یا باغ را با چادر ها و ملحفه و یا پهن کردن یک زیر انداز و آوردن بالش و پتو از داخل خانه دنج نشان دهید. کودکان را تشویق کنید تا به دنبال کرم های شبتاب بگردند، به صدای جغد ها گوش دهند و یا ستاره ای دنباله دار را در آسمان بیابند. در هنگام صبح همه افراد را برای صرف یک لیوان چای داغ به همراه مربای تمشک و دیگر محصولات باغچه، دعوت کنید.