چراغ دیوارکوب چیست؟ مزایا و کاربردهای آن در دکوراسیون داخلی

سالن نشیمنی با دیوار سفید و کرمی تیره، چراغ‌های دیوارکوب برنزی، مبلمان شیری رنگ، فرش طرح گل کرمی و قهوه‌ای و کفپوش چوبی

چراغ دیوارکوب چیست؟ استفاده از آن چه مزایایی دارد؟ کاربردهای آن‌ در دکوراسیون داخلی فضاهای مختلف چیست؟ برای استفاده از آن‌ باید به چه نکاتی توجه کنیم و طریقه نصب آن‌ به چه صورت است؟ از سوالات متداولی هستند که ممکن است برای شما نیز پیش آمده باشد.

ما در این مقاله تلاش کرده‌ایم تا به تمام سوالات شما در زمینه استفاده از لامپ‌های دیوارکوب پاسخ دهیم، از این رو پیشنهاد می‌کنیم در ادامه مطالب با ما همراه باشید. چراغ دیوارکوب به عنوان یکی از تجهیزات نورپردازی در دیزاین بخش‌های مختلف داخلی و نمای ساختمان‌ها استفاده می‌شود. تولید آن‌ در طرح‌های مختلف با کاربری‌های متفاوت صورت می‌گیرد. در صورتی که قصد دارید برای نورپردازی بخشی از خانه از لامپ‌های دیواری استفاده کنید؛ بهتر است طریقه مناسب استفاده از آن را بدانید و با اطلاعات کامل آن را خریداری کنید.

 

چراغ دیوارکوب برنزی نصب شده بر روی دیوار طوسی با دو چراغ مات و طرح مارپیچ طلایی

سوالات متداول:

برای نورپردازی کدام فضاها از چراغ دیوارکوب استفاده می‌شود؟

برای نورپردازی ورودی خانه، راه‌پله، اتاق خواب، پذیرایی، نشیمن خانوادگی، آشپزخانه، حمام و سرویس بهداشتی، راهرو خانه، محیط کار و فضای کتابخانه منزل از چراغ دیوارکوب استفاده می‌شود


برای دیزاین فضاهای خانه در کنار دیوارکوب از چه المان‌هایی استفاده کنیم؟

از لوازمی مانند تابلوهای تزئینی، گلدان‌ها و فلاورباکس‌ها، قفسه‌ها و شلف‌ها، مجسمه‌های تزئینی، پرده‌ها و پنجره‌ها، دیوارهای مشبک چوبی، دیوارهای شیشه‌ای رنگی و آیینه‌های دکوراتیو استفاده کنید.


چراغ دیوارکوب دارای چند نوع زاویه تابش نور است؟

چراغ دیوارکوب دارای 4 نوع زاویه تابش نور است که شامل: 1- تابش مستقیم نور به شکل متمرکز در جهت بالا 2- تابش افشان و پخش‌شونده در جهت بالا 3- تابش نور در جهت بالا و پایین 4- تابش مستقیم نور به سمت پایین.


برای نورپردازی المان‌های دکوراسیون داخلی از چه نوع زاویه تابش نور استفاده کنیم؟

برای نورپردازی المان‌های دکوراسیون داخلی مانند تابلوها یا برای نورپردازی میز مطالعه، استفاده از تابش نور به سمت پایین بسیار مناسب است.

 

چراغ دیوارکوب یا دکوراتیو چیست؟

 اتاقی با چراغ دیوارکوب شمعی سفید و طلایی، دیوار سفید، نشیمن لب پنجره کرمی، پرده کرمی طرح‌دار، دو میز توالت کرمی و روشویی سنگی

لامپ دیواری یا دکوراتیو به عنوان یک منبع نوری برای نصب بر روی دیوارهای داخلی و خارجی ساختمان استفاده می‌شود که یکی از کاربردهای اصلی آن، نورپردازی دکوراسیون داخلی است. در بعضی موارد تنها به عنوان یک لامپ شب‌خواب در اتاق خواب و در بعضی موارد به عنوان یک لامپ دکوراتیو در نمای ساختمان کاربرد دارد. بنابراین کاربرد فضا در انتخاب آن بسیار تاثیرگذار است. در ادامه مطالب ما نوع استفاده از لامپ‌های دیواری را در فضاهای داخلی خانه به شکل مختصر توضیح داده‌ایم.

 

چراغ دیواری در دکوراسیون فضاهای داخلی

سالن نشیمنی با دیوار طوسی، مبلمان سفید و صورتی، فرش طوسی و مشکی، میز جلومبلی گرد سفید و چراغ دیوارکوب مشکی مات و طلایی

 

ورودی خانه

ورودی خانه‌ای با چراغ‌ دیوارکوب فانوسی مشکی، درب چوبی قهوه‌ای، ستون‌های سفید، دیوار طوسی و گلدان‌های خاکستری با گیاه زینتی

نورپردازی مناسب در ورودی، نقش بسزایی در ترغیب مهمانان به سمت فضای خانه دارد. یک ورودی برجسته و خیره‌کننده، می‌تواند به تنهایی توجه هر بیننده‌ای را جلب کند. لذا نیاز نیست که کل نمای ساختمان را نورپردازی کنید یا به فکر روشنایی بیش از اندازه فضای ورودی باشید. شما می‌توانید با قرار دادن یک چراغ دیواری مناسب، زیبایی و جلوه آن را دوچندان کنید. از المان‌های فضای ورودی خانه مانند ستون‌ها، گلدان‌های تزئینی و تابلوها غافل نشوید زیرا شما می‌توانید به کمک نصب چراغ دیواری در کنار آن‌‌ها فضایی جذاب و زیبا برای ورودی خانه طراحی کنید.

پیشنهاد می‌کنیم مقاله 6 روش برای طراحی یک ورودی جذاب برای خانه را مطالعه کنید.

 

راه پله

خانه‌ای با کفپوش سرامیک قهوه‌ای، آرک قوس‌دار کاشی‌کاری شده سنتی، لوستر گرد فلزی، پله با حفاظ مشکی و چراغ دیوارکوب شمعی فلزی

راه‌پله‌ها به عنوان فضای ارتباط‌دهنده عمودی ساختمان محسوب می‌شوند و به همین دلیل رفت و آمد در آن‌ها بیشتر از فضاهای دیگر ساختمان صورت می‌گیرد. روشنایی دائمی در آن‌ها باعث افزایش مصرف برق می‌شود. بنابراین یکی از راهکارهای مناسب، استفاده از چراغ‌های دیواری سنسوردار است. در واقع با حضور افراد در فضای راه‌پله، سنسورهای حرکتی فعال می‌شوند و روشنایی فضا را فراهم می‌کنند. دیوارکوب‌ نیم‌دایره‌ای با تابش نور پخش‌شونده، یکی دیگر از مواردیست که برای نورپردازی فضای راه‌پله استفاده می‌شود زیرا از قابلیت ساطع کردن نور در مسیر راه‌پله برخوردار است.

 

اتاق خواب

اتاقی با شلف دیواری چوبی سفید، تخت‌خواب آبی روشن، دیوار آبی روشن، کوسن‌های سفید و آبی و دو چراغ دیوارکوب با کلاهک سفید

چراغ‌های دیوارکوب فضای اتاق خواب، به عنوان لامپ‌های شب‌خواب دیواری در طرح‌ها و مدل‌های مختلف مورد استفاده قرار می‌گیرند. طراحی ریموت در برخی نمونه‌ها باعث شده که از قابلیت تنظیم نور برخوردار شوند. برخلاف لوسترهای دیواری پذیرایی، نوردهی آن‌ها بسیار کمتر بوده و به همین دلیل به عنوان لامپ‌های شب‌خواب استفاده می‌شوند. باید به این نکته توجه کنید که محل نصب چراغ دیوارکوب فضای راهرو خانه در مقایسه با فضای اتاق خواب بسیار متفاوت است. چراغ‌ها در این فضا، معمولا نزدیک به تخت‌خواب و با ارتفاع 130 سانتی‌تر تا 160 سانتی‌متر نصب می‌شوند، همچنین جایگزین مناسبی برای چراغ‌های آباژور کنار تخت هستند. البته شما می‌توانید به کمک چراغ‌های دیوارکوب و چراغ‌های سقفی، نور اتاق خواب را کنترل کنید.

 

پذیرایی

سالن نشیمنی با مبلمان کرمی و قهوه‌ای روشن ساده و طرح‌دار، دیوار طوسی، میز کنسول خاکستری و چراغ دیوارکوب فلزی با کلاهک سفید

لامپ‌های دیواری در فضای پذیرایی، بیشتر به عنوان عناصر روشنایی کمکی در کنار تجهیزات نورپردازی سقفی استفاده می‌شوند. برای طراحی دیوار پذیرایی، دیوارکوب‌ها بهترین گزینه محسوب می‌شوند. برای انتخاب چراغ دیوارکوب فضای پذیرایی در قدم اول، شما باید به سبک دکوراسیون پذیرایی دقت کنید. همخوانی سبک داخلی با متریال‌ها و اکسسوری‌ها در زیبایی و جذابیت این فضا بسیار تاثیرگذار است. اگر مایل هستید نورپردازی پذیرایی را به سبک دکوراسیون داخلی سنتی و کلاسیک طراحی کنید؛ چراغ‌های دیوارکوب به شکل لوسترهای کریستالی دیواری با رنگ‌های نقره‌ای و طلایی، بهترین انتخاب محسوب می‌شوند. برای اینکه فضا را بزرگ‌تر و باشکوه‌تر جلوه دهید؛ لوسترهای دیواری عمودی و کشیده را در یک ردیف و فاصله مناسب نسبت به هم نصب نمایید.

 

نشیمن خانوادگی

سالن نشیمنی با مبلمان راحتی قهوه‌ای، چراغ دیوارکوب مستطیلی سفید، فرش مخملی ساده قهوه‌ای، کفپوش چوبی و دیوار گچی سفید

فضای نشیمن خانوادگی در مقایسه با اتاق پذیرایی از مساحت کمتری برخوردار است. بنابراین برای برگذاری دورهمی‌های خانوادگی و صمیمی، معمولا این فضا انتخاب می‌شود. مبلمان‌ها و کاناپه‌های راحتی، بیشتر برای طراحی و تغییر دکوراسیون فضای نشیمن به کار می‌روند. شما می‌توانید برای روشن کردن یک نقطه خاص در این فضا از چراغ‌های دیوارکوب استفاده کنید و به وسیله آن‌ها تغییرات چشم‌گیری در فضای نشیمن خانوادگی ایجاد نمایید. اگر دکوراسیون ساده و شیک را ترجیح می‌دهید؛ باید بگوییم از طرفداران سبک مدرن هستید. بنابراین توصیه می‌کنیم از طرح چراغ‌های دیواری با خطوط و شکل‌های هندسی ساده مانند مربع و مستطیل استفاده کنید.

 

آشپزخانه

آشپزخانه‌ای با کابینت‌ چوبی سفید، چراغ دیوارکوب مشکی آویز، جزیره چوبی قهوه‌ای، فرش راه راه سفید و مشکی و شلف دیواری سفید

نورپردازی فضای آشپزخانه به دلیل انجام فعالیت‌های پخت و پز ضروری می‌باشد. اما از چه نوع نورپردازی در فضای آشپزخانه استفاده کنیم؟ در پاسخ باید بگوییم منبع‌های نوری نقطه‌ای دیواری و سقفی مانند هالوژن‌ها، چراغ‌های دیوارکوب و سقفی بسیار مناسب هستند. منبع‌های نور اصلی سقفی در کنار دیوارکوب‌ها، یک لایه‌بندی بسیار جذاب از نورها را ایجاد می‌کنند که می‌توانند نور مناسب فضای آشپزخانه را تامین کنند. به دلیل انجام فعالیت در فضای آشپزخانه، دیوارکوب‌هایی با تابش نور مستقیم بسیار پرکاربرد هستند. قبل از انتخاب اکسسوری‌ها، لامپ‌ها و دیگر اجزای آشپزخانه حتما به سبک طراحی فضای آشپزخانه توجه نمایید.

 

حمام و سرویس بهداشتی

سرویس بهداشتی با کفپوش سنگ مرمر سفید طرح‌دار، میز توالت کشودار سفید، دو آینه مستطیلی، وان سفید و چراغ دیوارکوب با کلاهک سفید

قسمت‌هایی از فضاهای داخلی مانند حمام و سرویس بهداشتی کوچک به دلیل اینکه در دید نیستند؛ دیزاین آن‌ها نادیده گرفته می‌شود یا ما نسبت به دیزاین چنین فضاهایی بی‌توجه هستیم. برای طراحی سرویس بهداشتی، پیشنهاد می‌کنیم از اکسسوری‌های ساده و شیک استفاده نمایید. آینه‌ها به همراه چراغ‌های دیواری سنگی یا شیشه‌ای، بهترین گزینه محسوب می‌شوند. شما می‌توانید با نورپردازی فریم آینه به کمک دیوارکوب‌ها در فضای سرویس بهداشتی، یک نورپردازی مناسب را فراهم آورید. اگر از طرفداران سبک کلاسیک هستید؛ پیشنهاد می‌کنیم از چراغ دیوارکوب برنجی یا برنزی به رنگ‌های طلایی، در دیزاین فضای سرویس بهداشتی استفاده کنید. اما اگر به سبک مدرن علاقمندید؛ دیوارکوب‌های فلزی با طرح‌های ساده و شیک، بهترین گزینه محسوب می‌شوند.

 

راهرو خانه

راهرویی با دیوار گچی سفید، کفپوش طرح چوب زیگزاگی قهوه‌ای، آرک قوس‌دار، درب‌های چوبی طوسی و چراغ دیوارکوب گرد نقره‌ای

راهرو ورودی آپارتمان معمولا برای دیزاین، نادیده گرفته می‌شود و به همین دلیل جزو فضای کور و تاریک آپارتمان به شمار می‌آید. شما می‌توانید به کمک چراغ‌ دیوارکوب در کنار اکسسوری‌های ساده و شیک، فضای راهرو منزلتان را زیباتر جلوه دهید. دیوارکوب‌های سنسوردار از موارد بسیار پرکاربرد در نورپردازی فضای راهرو هتل‌ و آپارتمان‌ها محسوب می‌شوند. اگر هدفتان این است که با استفاده از چراغ دیوارکوب، روشنایی کلی راهرو را تامین نمایید؛ باید به فکر خرید دیوارکوب‌های شفاف و شیشه‌ای بدون سنسور باشید. برای طراحی راهرو ورودی اتاق خواب‌ها با طول بیشتر از 3 متر، پیشنهاد می‌کنیم لامپ‌های دیوارکوب را به فاصله 25 تا 30 سانتی‌متر نسبت به هم نصب کنید تا فضای راهرو زیباتر جلوه دهد.

 

محیط کار و فضای کتابخانه منزل

اتاقی با کتابخانه‌ بزرگ طوسی، تعداد زیادی کتاب، تابلوهای دکوراتیو، صندلی کرمی و چراغ دیوارکوب طلایی با کلاهک سفید و مشکی

دیوارکوب‌هایی که از نور بالا و پایین برخوردارند در کنار چراغ رومیزی فضای مطالعه استفاده می‌شوند. چراغ‌های دیواری در فضای کتابخانه، هم به شکل کاربردی و هم به شکل تزئینی به کار می‌روند. این چراغ‌ها برای مطالعه کتاب و مجلات یا نمایش اکسسوری‌ها در فضای کتابخانه استفاده می‌شوند. در محیط‌های کاری، چراغ‌های سقفی همیشه جوابگو نیستند، بنابراین برای اینکه محیط کار را به فضایی کارآمد تبدیل کنید، پیشنهاد می‌کنیم از چراغ‌های دیواری با قابلیت تنظیم نور استفاده نمایید.

 

لامپ‌های دیوارکوب در دیزاین فضاهای نیمه‌باز خانه

ایوانی با حفاظ نرده‌ای سفید، میز و صندلی سفید طرح‌دار ، گلدان‌های گل رز پیچکی، پادری قرمز طرح‌دار و چراغ دیوارکوب مشکی فانوسی

 

 لامپ دیواری بالکن

 

نورپردازی، بخش مهمی از طراحی فضای بالکن را به خود اختصاص می‌دهد زیرا برای گذراندن اوقات فراغت، غذاخوردن، دورهمی‌های دوستانه در ساعاتی از شب، وجود نور در فضای بالکن ضروری می‌باشد. علاوه بر آن نورپردازی دیوار بالکن در نمای ساختمان تاثیر بسزایی دارد. اما از چه نوع نورپردازی استفاده کنیم؟ ریسه‌های نوری، شمع‌ها و چراغ دیوارکوب از موارد بسیار پرکاربرد در نورپردازی فضای بالکن محسوب می‌شوند. برای طراحی نورپردازی بالکن‌های کوچک، دیوارکوب‌ها بسیار مناسب هستند زیرا در سطح دیوار نصب می‌شوند و فضایی از بالکن را اشغال نمی‌کنند.

 

لامپ دیواری تراس گاردن

تراس گاردنی با میز مستطیلی طوسی، صندلی‌های سفید و مشکی، کفپوش چوبی، فلاورباکس‌های خاکستری و چراغ دیوارکوب مستطیلی مشکی

فضای بالکن سبز، برای پرورش گل و گیاهان خانگی بسیار مناسب می‌باشد. شما می‌توانید با طراحی و نورپردازی مناسب فضای تراس گاردن از نشستن و نوشیدن چای در این فضا لذت ببرید. چراغ‌های دیوارکوب، این امکان را به شما می‌دهند تا نور کافی فضای تراس گاردن را فراهم کنید. چراغ‌های دیواری توکار، برای دیزاین تراس گاردن به سبک مدرن بسیار کاربردی می‌باشند.

 

لامپ‌های دکوراتیو دیواری در کنار المان‌های تزئینی دکور داخلی

سالن نشیمنی با دیوار سرمه‌ای، مبلمان قهوه‌ای تیره، دوکوسن طوسی راه راه، تابلو دکوراتیو و چراغ دیوارکوب نقره‌ای با کلاهک سفید

1. تابلوهای تزئینی: اگر قصد دارید در فضای اتاق یا نشیمن از تابلوهای تزئینی استفاده کنید؛ ما پیشنهاد می‌کنیم به کمک کادر‌بندی یا قاب‌بندی، قسمتی از دیوار را برای نصب تابلو انتخاب نمایید، سپس با قرار دادن دو لوستر دیواری مشابه در دو سوی آن، فضا را زیباتر جلوه دهید.

پیشنهاد می‌کنیم مقاله همه چیز درباره لوستر و نقش آن در دکوراسیون داخلی را مطالعه فرمایید.

 

اتاقی با دیوار سفید، چراغ دیوارکوب مشکی، دو فلاورباکس‌ دیواری مستطیلی مشکی با گیاهان زینتی و زنی درحال هرس آن‌ها

2. گلدان‌ها و فلاورباکس‌ها: برای استفاده از چراغ‌های دیواری در کنار آن‌ها بهتر است به متریال‌ها و رنگ دیوار دقت کنید. به عنوان مثال؛ فلاورباکس‌های فلزی در کنار چراغ‌های فلزی نصب شده روی دیوار سفید، یک همخوانی جذاب از متریال‌ها را به نمایش می‌گذارند.

 

 

سالن نشیمنی با مبلمان طوسی، میز تلویزیون سفید، شلف دیواری چوبی قهوه‌ای، کوسن‌های رنگی، دیوار سفید و چراغ دیوارکوب طلایی آویز

3. طراحی شلف و قفسه‌ها: برای ایجاد تعادل در نورپردازی المان‌های تزئینی مانند قفسه‌ها و شلف‌ها، نیاز است از چراغ‌های دیوارکوب در کنار لامپ‌های هالوژنی استفاده کنید. در واقع این روش باعث جلوه بیشتر اکسسوری‌ها و دکوری‌های درون قفسه‌ها می‌شود.

 

4. مجسمه‌های تزئینی: انتهای راهروها، فضای مناسبی برای قرار دادن مجسمه‌ها در کنار لامپ‌های دیواری می‌باشد زیرا باعث جلب توجه افراد می‌شود. البته باید به این نکته توجه کنید که از نورهای تاکیدی و متمرکز رو به پایین استفاده نمایید.

 

 

اتاقی با دو تخت‌خواب آبی و کرمی، دیوار صورتی و طوسی، دو پنجره چوبی سفید، کوسن‌های رنگی و چراغ دیوارکوب طلایی با کلاهک سفید

5. پرده‌ها و پنجره‌ها: نصب لامپ‌های دیواری در کنار پرده‌ها و پنجره‌ها به شما کمک می‌کند، یک تعادل مناسب در نورپردازی فضا ایجاد کنید.

 

سالن نشیمنی با مبلمان طوسی و آبی، دیوار سفید، حفاظ پله دیواری چوبی قهوه‌ای، کوسن‌های رنگی و چراغ‌های دیوارکوب گرد کوچک

6. دیوارهای مشبک چوبی: شما می‌توانید از آن‌ها در کنار چراغ‌های دیوارکوب استفاده کنید زیرا استفاده از دیوارهای مشبک چوبی در کنار نورهای موضعی، سایه‌های زیبایی در فضا ایجاد می‌کند که می‌تواند در جذابیت فضا مؤثر باشد.

 

سالن نشیمنی با مبلمان طوسی، دیوار سفید و آجری، کفپوش چوبی، جداکننده محوطه چوبی با شیشه‌های رنگی و چراغ دیوارکوب سفید مستطیلی

7. دیوارهای شیشه‌ای رنگی: یک المان تزئینی شفاف و رنگی مانند دیوار یا پارتیشن‌های شیشه‌ای به همراه مبلمان و اکسسوری‌های تزئینی، برای طراحی دکوراسیون فضاهای داخلی بسیار مناسب می‌باشد. در واقع انعکاس نورهای رنگی، جذابیت فضاهای داخلی را دوچندان می‌کند.

 

8. کاربندی‌ها و گچ‌بری‌های دیواری: لوسترهای گچی در دیوارهای گچ‌بری شده بیشتر کاربرد دارند زیرا شما می‌توانید برای ایجاد تناسب و همخوانی با رنگ دیوارها و سبک فضا، آن‌ها را رنگ‌آمیزی نمایید.

 

سرویس بهداشتی با میز توالت چوبی سفید، روشویی سنگی مشکی، دیوارپوش چوبی خاکستری، دوآینه گرد و چراغ دیوارکوب فلزی با لامپ حبابی

9. آینه‌های دکوراتیو: شما می‌توانید با نصب چراغ‌های دیواری در کنار آیینه‌های دکوراتیو، فضایی زیبا و جذاب طراحی کنید.

 

مزایا استفاده از چراغ‌های دیوارکوب

تراسی با چراغ‌ دیوارکوب استوانه‌ای، کفپوش سرامیکی طوسی، درب و پنجره‌های سفید، باربیکیو فلزی و مبلمان چوبی با نشیمن طوسی

 •  کاربرد در نورپردازی دکوراسیون انواع ساختمان‌های مسکونی، اداری، تجاری، تفریحی و فرهنگی
 •  قابل استفاده در دیزاین فضاهای باز و نیمه‌باز ساختمان‌های مسکونی مانند نورپردازی روف گاردن، استخر، پاسیو، بالکن و…
 •  قابل استفاده در کنار تجهیزات روشنایی اصلی برای نورپردازی نمای ساختمان‌ها
 •  کاربرد به عنوان یک المان تزئینی به شکل دکوراتیو در فضاهای داخلی و خارجی ساختمان
 •  قابل تنظیم بودن میزان روشنایی و زاویه تابش لامپ‌های دیواری در برخی از دیوارکوب‌ها
 •  سهولت نصب در انواع فضاهای داخلی و خارجی به کمک پیچ و پرچ
 •  یکی از روش‌های مناسب و مقرون‌به‌صرفه نورپردازی
 •  صرفه‌جویی در مصرف برق به کمک لامپ‌های کم‌مصرف دیوارکوب

 

زاویه‌های تابش نور و روشنایی لامپ دیوارکوب

اتاقی با دیوار طوسی، چراغ دیوارکوب سه‌ قلو مربعی طوسی با تابش نور زردرنگ به سمت بالا

1. تابش مستقیم نور به شکل متمرکز در جهت بالا: این نوع نورپردازی برای برجسته‌سازی و جلوه یک اثر هنری مانند تابلو، مجسمه و … استفاده می‌شود که این ویژگی برای نمایان کردن آثار در فضای موزه‌ها بسیار مناسب است. تابلو فرش‌ها و مجسمه‌ها از عناصر بسیار پرکاربرد در طراحی فضای مسکونی به سبک کلاسیک محسوب می‌شوند. بنابراین توصیه می‌کنیم برای جلوه عناصر فضا از این نوع نورپردازی استفاده کنید.

 

اتاقی با دیوار طوسی رنگ و چراغ دیوارکوب میله‌ای شکل با تابش نور زرد به سمت بالا

2. تابش افشان و پخش‌شونده در جهت بالا: با توجه به نورپردازی این نوع دیوارکوب‌ها، متوجه ‌خواهید شد که به دلیل پخش نور در فضا، نمی‌توانند مرز مشخصی از سایه و روشنایی را نمایان کنند. در واقع تابش نور افشان یا پخش‌شونده فقط باعث ایجاد سایه‌های نرم و ملایم می‌شود. اگر مایل هستید بخشی از سقف را به صورت افشان نورپردازی کنید؛ استفاده از این نوع نورپردازی مناسب است.

 

اتاقی با دیوار طوسی رنگ و دو چراغ دیوارکوب طلایی مربعی با تابش دوطرفه در فرورفتگی دایره‌ شکل دیوار

3. تابش نور در جهت بالا و پایین: برای نورپردازی دیوارهای ساده و بدون بافت از تابش نور در جهت بالا و پایین استفاده می‌شود. اگر به فکر نورپردازی سقف کوتاه منزلتان هستید؛ نگران نباشید زیرا چراغ‌های دیوارکوب با تابش نور در جهت بالا و پایین برای نورپردازی فضاهایی با ارتفاع کم، بسیار مناسب هستند.

 

 

سالن نشیمنی با شومینه دیواری خاکستری، چراغ دیوارکوب فلزی دوطرفه، مبلمان طوسی، صندلی استراحت طوسی، کتابخانه چوبی و دیوار طوسی

4. تابش مستقیم نور به سمت پایین: برای نورپردازی المان‌های دکوراسیون داخلی مانند تابلوها یا برای نورپردازی میز مطالعه، استفاده از تابش نور به سمت پایین بسیار مناسب است.

 

برای استفاده از چراغ‌های دیواری باید به چه نکاتی توجه کنیم؟

اتاقی با مبل کنجی چهارنفره طوسی، کوسن‌های طوسی و خاکستری، دیوار سفید، شلف چوبی دیواری و چراغ دیوارکوب مشکی و طلایی

 •  بعضی از دیوارکوب‌ها با نور پایین طراحی می‌شوند، در واقع جهت روشنایی آن‌ها به سمت پایین است. در این نوع دیوارکوب‌ها از نورپخش‌کن‌ها استفاده کنید زیرا به پنهان کردن لامپ داخل دیوارکوب کمک می‌کنند که خود تاثیر بسزایی در زیبایی فضا دارد.

 

 

اتاقی با دیوار زرد، چراغ دیوارکوب مشکی، مبلمان طوسی و سفید، کوسن‌های طرح‌دار کرمی و شومینه‌ دیواری مشکی با قاب سفید

 •  اگر دیوار منزل شما کوتاه است ( کمتر از 220 سانتی‌متر) توصیه می‌کنیم از لامپ‌های دیواری با نور بالا استفاده نکنید زیرا این دیوارکوب‌ها ارتفاع فضا را کوتاه‌تر نمایان می‌کنند. اما کابرد آن‌ها در فضاهایی با ارتفاع زیاد کاملا مناسب است.
پیشنهاد می‌کنیم مقاله ۶ ترفند برای بلندتر نشان دادن سقف های کوتاه را مطالعه کنید.

 

 

اتاقی با مبلمان طوسی روشن، شومینه ديواری، دیوار طوسی و سفید، کوسن‌های قهوه‌ای و چراغ دیوارکوب مستطیلی چوبی قهوه‌ای با نور زرد

 •  محل صحیح نصب دیوارکوب از موارد بسیار مهم استفاده از آن است و تاثیر زیادی در جلوه نورپردازی فضا دارد. لامپ‌های دیواری باید در فاصله مناسب نسبت به کف و سقف نصب شوند، که این فاصله نباید خیلی نزدیک به سقف یا از نیمه دیوار پایین‌تر باشد.

 

اتاقی با دیوار سبز یشمی طرح‌دار طلایی، تابلو سیاه و سفید دکوراتیو، گلدان گل سفید و چراغ دیوارکوب گرد مشکی و نقره‌ای

 •  برای نورپردازی فضاهای مسکونی، پیشنهاد می‌کنیم از نورهای گرم استفاده کنید زیرا فضا را دلچسب‌تر و صمیمی‌تر جلوه می‌دهند. اگر مایل هستید دکوراسیون فضای خانه خود را به سبک روستیک طراحی کنید؛ استفاده از لامپ‌های دیواری با نور گرم بسیار مناسب هستند.

 

 

سالن نشیمنی با مبلمان سبز، کفپو‌ش سرامیکی سفید، دومیز قهوه‌ای و سفید، کوسن‌های رنگی و چراغ دیوارکوب فلزی طلایی با کلاهک سفید

 •  در انتخاب مدل چراغ دیواری به میزان بیرون‌زدگی یا برآمدگی آن از سطح دیوار توجه نمایید زیرا با وجود برآمدگی زیاد از سطح دیوار، ممکن است باعث برخورد با سر افراد شود. این مقدار حداکثر تا 10 سانتی‌متر در نظر گرفته می‌شود.

 

نکات حائز اهمیت در انتخاب و نصب لامپ چراغ دیواری

اتاقی با مبل کنجی چهارنفره طوسی، کوسن‌های طوسی و خاکستری، دیوار سفید، شلف چوبی دیواری و چراغ دیوارکوب مشکی و طلایی

انرژی مصرفی لامپ‌های دیواری: دیوارکوب‌ها مانند دیگر تجهیزات روشنایی، از نظر مقدار انرژی مصرفی در دو نوع کم‌مصرف و پرمصرف تولید می‌شوند. بنابراین اگر قصد دارید، لامپ‌های دیوارکوب‌ کم‌مصرف را خریداری نمایید؛ حتما به وجود ستاره انرژی روی برچسب استاندارد آن توجه کنید.

 

اتاق خوابی با دیوارهای چوبی، روتختی سفید و آبی، کوسن‌های چندرنگ، دومیز عسلی کوچک چوبی، لوستر فلزی برنزی و چراغ دیوارکوب مشکی

نصب لامپ دیواری: لوسترهای دیوارکوب برای نصب معمولا همراه با پیچ و پرچ طراحی می‌شوند. در صورتی که پیچ و پرچ‌ها برای تحمل وزن آن‌ها کافی نباشند باید نصب آن‌ها محکم‌تر و ایمن‌تر انجام شود. قسمتی برای پیچ کردن در بالای لوستر‌های دیواری یا در دو طرف آن‌ها وجود دارد که شما می‌توانید به کمک تجهیزات برقی آن‌ها را نصب کنید. ارتفاع مناسب برای نصب چراغ‌های دیواری 170 سانتی‌متر در نظر گرفته می‌شود که با توجه به ارتفاع فضا، این عدد قابل تغییر است.

 

اتاق غذاخوری با میز مستطیلی چوبی، صندلی‌های چوبی کرمی، تابلو گرد چوبی طرح گل، کفپوش سرامیکی کرمی و چراغ دیوارکوب چوبی قهوه‌ای

قیمت لامپ دیوارکوب: متریال، طرح و برند شرکت‌های تولیدکننده از آیتم‌های تاثیرگذار در تعیین قیمت آن‌ها می‌باشند. به دلیل تنوع در کیفیت، طرح و مدل، قیمت‌ها متفاوت است. لذا باید متناسب با بودجه، معیارها و سلایقتان انتخاب نمایید.

 

سخن پایانی

 اتاقی با مبل آبی، میز جلومبلی طوسی، چراغ دیوارکوب استوانه‌ای سفید، شلف کتابخانه‌ای طوسی و مشکی و دیوار سنگی سفید و قهوه‌ای

با توجه به مطالبی که در این مقاله ذکر شد؛ چراغ دیواری، به عنوان یک المان کاربردی و دکوراتیو در فضاهای داخلی و نمای ساختمان استفاده می‌شود. در این مقاله تلاش کردیم شما را با چراغ دیوارکوب، مزایا و کاربردهای آن در دکوراسیون داخلی آشنا کنیم. البته باید به این نکته توجه کنید که سلایق و معیارهای شما در انتخاب نوع دیوارکوب‌ها بسیار تاثیرگذار است که قبل از خرید آن‌ها باید این موارد را در نظر داشته باشید.

10 نمونه چراغ دیوارکوب در دکوراسیون داخلی