پنت هاوس چیست و به چه نکاتی در طراحی آن باید توجه کنیم؟

پنت‌هاوس لوکسی با رنگ‌بندی دکوراسیون کرم رنگ و کوسن های مبل بنفش و لوستر کریستالی آویز

پیشرفت‌هایی که صنعت ساختمان‌سازی داشته است سبب شده تا زندگی‌ها تغییرات بزرگی را تجربه کنند. تجهیز شدن ساختمان‌ها، بالا رفتن تعداد طبقات ساختمان‌ها و پیشرفت‌هایی که طراحی این سازه‌ها دارد سبب شده است تا انسان‌ها، بیشتر از گذشته تنوع‌طلب باشند و در پی رسیدن به ایده‌آل‌ها تلاش کنند.

طراحی پنت هاوس نمونه‌ای از تلاش انسان برای کمال‌خواهی و تکامل بوده است. این واحدهای آپارتمانی با طراحی و ویژگی‌هایی که دارند می‌توانند نمادی از زندگی لوکس و تجمل‌گرایانه بوده و تا حدودی پاسخگوی تمایلات انسان در راستای رسیدن به بهترین‌ها باشد.

این مقاله در جهت ارائه اطلاعات کامل و همه‌جانبه در مورد پنت هاوس و طراحی آن به رشته نگارش درآمده است. در این مطلب می‌توانید سرفصل‌هایی چون آشنایی با مفهوم و ویژگی‌های پنت هاوس، نحوه طراحی آن و چند ایده برای طراحی زیبای این آپارتمان‌ها را مطالعه نمایید.

 

سوالات متداول:

در طراحی دکوراسیون پنت هاوس باید چه نکاتی را در اولویت قرار دهیم؟

1. ابعاد و اندازه فضای پنت هاوس 2. سبک دکوراسیون داخلی 3. چیدمان مبلمان 4. نورپردازی فضا 5. توجه در انتخاب بخش‌‌های مختلف پنت هاوس 6. توجه به دسترسی بخش‌های مختلف پنت هاوس


چه بخش‌هایی را می‌توانیم در فضای پنت هاوس طراحی کنیم؟

فضای پنت هاوس را می‌توان به بخش‌های مختلف شامل اتاق خواب، اتاق کار، تراس سبز، فضای بازی کودک، اتاق مطالعه، سینمای خانگی، سرویس بهداشتی و… تقسیم‌بندی کرد.


چند نمونه از ایده‌های طراحی پنت هاوس را نام ببرید؟

1. استفاده از انواع پارتیشن‌های متحرک برای بخش‌بندی فضای پنت هاوس 2. رنگ‌بندی فضاها 3. استفاده از متریال‌های مختلف 4. انتخاب سبک دکوراسیون داخلی 5. استفاده از تکنولوژی‌های روز

 

فهرست مطالب:

تصویری از نمای خارجی و شیشه ای یک پنت‌هاوس با نورپردازی

پنت هاوس چیست؟

یکی از اصطلاحات رایجی که با افزایش ساختمان‌سازی، مخصوصاً ساخت برج‌های بلند مرتبه زیاد به گوش می‌خورد پنت هاوس است. این اصطلاح را اگر بخواهیم ازنظر لغوی بررسی کنیم باید چنین عنوان کنیم که این اصطلاح به معنای خانه نقاش است؛ اما از نگاه عمومی، این آپارتمان به آخرین واحد از ساختمان‌های بلند گفته می‌شود. در این واحدها از طراحی‌های ویژه‌ای استفاده شده و استفاده از امکانات خاص در آن‌ها موجب لوکس بودن‌شان می‌شود.

تاریخچه به وجود آمدن پنت هاوس و تبدیل آن به آپارتمان‌هایی که امروزه به‌عنوان پنت هاوس شناخته می‌شوند بسیار طولانی است؛ اما به‌صورت کلی می‌توان گفت که در گذشته این خانه‌ها مختص زندگی هنرمندان بوده ولی امروزه جای خود را به زندگی افراد پولدار و مجلل خواه داده است.

در ضمن در صنعت ساختمان‌سازی امروزی، دیگر به آخرین طبقه برج‌های بلند، پنت هاوس گفته نمی‌شود. طراحی پنت هاوس را در صنعت ساخت‌وساز جدید در چندطبقه آخر این برج‌ها می‌توان اجرا کرد.

طراحی داخلی یک پنت‌هاوس با مبلمان ال شکل کرم و قفسه های چوبی با پنجره های بلند

طراحی پنت هاوس به چه صورت انجام می‌شود؟

پنت هاوس‌ها دارای طراحی خاصی هستند و در مقایسه با آپارتمان‌های معمولی دارای ویژگی‌های منحصربه‌فردی می‌باشند. طراحانی که طراحی داخلی و خارجی پنت هاوس را بر عهده می‌گیرند با توجه به اصول طراحی پنت هاوس می‌دانند که طراحی این بخش دارای پیچیدگی‌های مختص به خود است.

به‌عنوان‌مثال به دلیل این‌که این واحد در طبقات بالایی قرار دارد باید اصول طراحی آن برای کل برج، اجرا شود تا درنهایت مشکلی برای ساخت‌وساز این واحد به وجود نیاید. در ساخت یک برج، اجزایی چون راه‌پله‌ها، دیوارها، سقف طبقات، پنجره و … باید به‌صورتی باشند که زمینه برای ساخت پنت هاوس، مناسب باشد. ازاین‌رو لازم است تا از ابتدای نقشه‌کشی برای پنت هاوس، نقشه‌کشی کل برج مدنظر بوده و تمامی اصول به‌صورت کامل رعایت شوند.

طراحی داخلی پنت هاوس نیز از مسائلی است که به دلیل تفاوت با طراحی آپارتمان‌های معمولی باید توسط افراد ماهر انجام شود. ازآنجایی‌که این واحد دارای تمامی امکانات رفاهی است و تجهیزات خاصی در داخل آن به کار می‌رود باید در نقشه‌کشی داخلی آن، جای تمامی بخش‌ها مشخص‌شده و زیرسازی‌های لازم برای استفاده از این امکانات فراهم شوند. به‌این‌ترتیب می‌توان درنهایت با بهترین نقشه و طراحی مواجه شد.

پنت‌هاوسی با مبلمان طوسی، راه پله مارپیچ قهوه ای با دیواری پنجره ای

پنت هاوس دارای چه بخش‌هایی است؟

پنت هاوس‌ها معمولاً دارای نقشه داخلی ویژه‌ای هستند، زیرا این واحدها مجهز به‌تمامی امکانات رفاهی و تا حدودی تفریحی هستند؛ بنابراین باید نقشه کلی آن با دقت بالایی طراحی شود. طراحی پنت هاوس اگر به‌صورت اصولی باشد می‌تواند پاسخگوی نیازهای کاربران بوده و رضایت ساکنین این آپارتمان‌ها را فراهم آورد. طراحان پنت هاوس با توجه به معنا و مفهوم پنت هاوس، نقشه داخلی آن را تهیه کرده و بخش‌های متعددی را برای رفاه حال ساکنین، در آن تعبیه می‌کنند. ازجمله این بخش‌ها می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • اتاق‌ خواب پنت هاوس: معمولاً اتاق‌ خواب پنت هاوس دارای ابعاد بزرگی بوده و در طراحی آن از المان‌های به‌روز استفاده می‌شود. استفاده از سرویس خواب‌هایی مناسب با سبک چیدمان اتاق، لوازم روشنایی شکیل، دکوری‌های جذاب و مبلمانی برای طراحی بخش نشیمن آن، زیبایی این اتاق را دوچندان می‌کند. تعبیه پنجره‌های تمام‌قد می‌تواند ویوی جذاب این اتاق را تضمین کند. ممکن است بر اساس متراژ پنت هاوس، یک یا چند اتاق‌خواب مهمان نیز در این واحد، تعبیه شده باشد.
 • اتاق کار پنت هاوس: در پنت هاوس با یک اتاق مجزا روبرو هستیم که به‌عنوان اتاق کار شناخته می‌شود. این اتاق نیز دارای منظره‌ای بسیار زیبا بوده و متناسب با نیاز کاربران طراحی می‌شود. در این اتاق از لوازم و مبلمان مخصوص استفاده می‌شود. چیدمان و سبک لوازم این اتاق به‌صورت رسمی خواهد بود.

طراحی داخلی آشپزخانه یک پنت‌هاوس با کابینت و جزیره کرم و قهوه ای

 • آشپزخانه پنت هاوس: یکی از بخش‌های مهم در طراحی پنت هاوس، آشپزخانه آن است. معمولاً این بخش از چنین واحدهایی در ارتباط مستقیم به دیگر بخش‌ها می‌باشد. با تعبیه یک جزیره آشپزخانه که اغلب به‌عنوان میز غذاخوری از آن استفاده می‌شود، آشپزخانه از نشیمن جدا می‌شود. استفاده از کابینت‌هایی با طراحی زیبا، تجهیزات مدرن و رنگ‌بندی مناسب در آشپزخانه می‌تواند نظرها را به این بخش جلب نماید.
پیشنهاد می‌کنیم مقالات 10 شیوه برای طراحی جزیره آشپزخانه و معرفی جامع انواع کابینت را مطالعه فرمایید.
 • سرویس بهداشتی پنت هاوس: آنچه در طراحی این آپارتمان‌ها، جذاب‌تر از پلان‌های دیگر به نظر می‌رسد طراحی حمام و سرویس بهداشتی با استفاده از تجهیزات به‌روز است. در طراحی این فضاها از به‌روزترین امکانات و تجهیزات استفاده می‌شود. در طراحی این بخش، می‌توان از آینه‌های زیبا، وان حمام و … استفاده کرد که می‌تواند در جلب‌توجه افرادی که به دنبال یک زندگی لوکس هستند مؤثر باشد.
 • تراس پنت هاوس: اغلب افراد، پنت هاوس را با تصویری از تراس زیبا و ویوی جذاب آن، در ذهن خود متصور می‌شوند. استفاده از مبلمان خاص نظیر مبل‌هایی با جنس سازگار با اقلیم منطقه، صندلی‌های تابی، نیمکت‌های کوچک، اختصاص بخشی به‌عنوان فضای سبز تراس، استفاده از آب‌نماهایی با طراحی مدرن و المان‌های نورپردازی می‌تواند این فضا را برای استراحت و لذت بردن از آب‌وهوای ایده‌آل و منظره زیبای شهر، مناسب سازد.
پیشنهاد می‌کنیم مقاله تراس گاردن چیست؟ را مطالعه فرمایید.

این بخش‌ها، جزو موارد اصلی است که در طراحی پنت هاوس به وجود آن‌ها تأکید می‌شود. این در حالی است که اگر متراژ به حد کافی بزرگ باشد می‌توان بخش‌های مختلفی نظیر یک باشگاه خانگی، اتاق مخصوص برای گیم و تماشای فیلم و هلی پد یا باند فرود هلیکوپتر نیز در این واحد، تعبیه کرد.

تصویری از نمای خارجی یک پنت‌هاوس با نمای طوسی و باغچه و فلاورباکس و استخر

چه ویژگی‌هایی، پنت هاوس را از دیگر طبقات ساختمان متمایز می‌کند؟

حال که با بخش‌های مختلف پنت هاوس و نوع طراحی آن آشنا شدید، شاید یک سؤال ذهن مخاطبان را به خود درگیر کند که این آپارتمان‌ها با ساختمان‌های معمولی دیگر، چه تفاوتی دارد؟ زیرا ممکن است در بسیاری از آپارتمان‌هایی که در طبقات پایین نیز قرار دارند، اغلب ویژگی‌های پنت هاوس، دیده شود.

برای یافتن پاسخ این سؤال با ما در ادامه همراه باشید:

تفاوت در نقشه‌کشی پنت هاوس

نقشه‌کشی این واحدها برخلاف آپارتمان‌های معمولی، راحت نیست. افرادی که طراحی و نقشه‌کشی این آپارتمان‌ها را به عهده می‌گیرند باید با استانداردهای ساخت‌وساز به‌صورت کامل آشنا بوده و بدانند برای آپارتمان‌های لوکس در وسط شهر، باید به چه مواردی توجه کرد. توجه به المان‌های زیبایی‌شناسی، ایجاد بستری مناسب برای استفاده از امکانات و تکنولوژی‌های روز، توانایی در اجرای مقیاس‌بندی‌های نقشه ازجمله تخصص‌های این طراحان به شمار می‌آید. در ضمن این طراحان باید طراحی پنت هاوس را از زوایای مختلفی بررسی کرده و نقشه‌ای دقیق ارائه دهند.

 

طراحی داخلی پنت‌هاوسی با مبلمان قهوه ای و جزیره سنگی سفید با رگه های طوسی

ویوی بسیار عالی در پنت هاوس

یکی از ویژگی‌های ممتازی که پنت هاوس‌ها در مقایسه با دیگر آپارتمان‌ها دارند، ویوی زیبای آن‌ها است. این واحدها به دلیل این‌که در طبقات آخر برج‌های بلند قرار دارند به‌تمامی نقاط شهر، دید داشته و منظره‌ای ویژه را می‌توان از داخل آن‌ها مشاهده کرد.

استفاده از امکانات ویژه در پنت هاوس

همان‌گونه که در بخش‌های قبل نیز گفته شد، پنت هاوس، آپارتمانی لوکس و مجهز است. در آپارتمان‌های معمولی نمی‌توان تمامی این امکانات را به‌صورت یکجا مشاهده کرد. این در حالی است که در پنت هاوس ممکن است تمامی امکانات و تجهیزات به‌روز، به‌کاررفته و سطح رفاه ساختمان به حداکثر ممکن برسد.

قیمت بالای پنت هاوس

برخورداری از ویژگی‌هایی که گفته شد باعث شده تا قیمت این آپارتمان‌ها در مقایسه با آپارتمان‌های معمولی، تفاوت فاحشی داشته باشد. افرادی که خریدار این آپارتمان‌ها هستند باید قیمت بسیار بالایی پرداخت کنند تا صاحب واحدی لوکس و مدرن شوند.

پنت‌هاوسی با مبلمان آبی تیره ، کفپوش و پله های قهوه ای و دیوار پنجره ای شیشه ای

ایده‌هایی ناب برای طراحی پنت هاوس

برای این‌که پنت هاوس مطابق با نیازهای کاربران و همچنین به‌صورت مدرن، طراحی شود باید از ایده‌های به‌روز استفاده کرد. در این بخش، به معرفی تعدادی از این ایده‌ها خواهیم پرداخت:

پارتیشن‌بندی مناسب پنت هاوس

در طراحی پنت هاوس شما می‌توانید از پارتیشن‌ متحرک برای قسمت‌بندی فضا استفاده نمایید. همچنین می‌توانید با توجه به ابعاد آپارتمان، از قسمت‌های مختلفی در این فضا بهره بگیرید و بخش‌های مختلفی شامل اتاق بازی کودک، سینمای خصوصی در خانه، اتاق مهمان، اتاق غذاخوری و اتاق مطالعه را در آن طراحی نمایید. تعیین صحیح محل سرویس بهداشتی و حمام و همچنین تعیین مناسب متراژ این بخش‌ها به شما کمک می‌کند تا بتوانید از امکانات بیشتری در این فضا استفاده کنید.

پیشنهاد می‌کنیم مقالات دکوراسیون اتاق کودک و همه نکات کلیدی که در طراحی حمام مستر باید بدانید را مطالعه فرمایید.

پنت‌هاوسی با طراحی داخلی به سبک کلاسیک با لوسترهای کریستالی و پرده طلایی

استفاده از سبک‌های ویژه در طراحی داخلی پنت هاوس

در چینش این آپارتمان‌ها هم مانند منازل معمولی باید از یک سبک خاصی پیروی کرد. قبل از طراحی باید سبک خود را مشخص کنید تا طراحی آپارتمان نیز براساس آن انجام گیرد. استفاده از فرش‌های نفیس مناسب سبک مدرن یا کلاسیک، استفاده از مبلمانی با طراحی ویژه و مناسب با سبک دکوراسیون داخلی، لوازم روشنایی که در عین زیبایی چشم‌نواز خود با چیدمان محل تناسب دارند و تلفیق هنر با تمامی این‌ها، می‌تواند فضای داخل پنت هاوس را شکیل‌تر از آن چیزی که هست نشان دهد.

به‌عنوان‌مثال استفاده از مبلمان مدرن در کنار رنگ‌بندی‌های خنثی، استفاده از تجهیزات روشنایی که نورپردازی فوق‌العاده در محل ایجاد می‌کنند، فرش‌هایی که دارای طراحی مدرنی هستند و آشپزخانه و تراسی که بر اساس اصول دکوراسیون مدرن، چیدمان شده‌اند قطعاً حس خوشایندی در شما ایجاد می‌کند.

طراحی داخلی پنت‌هاوسی با ترکیب رنگ لوازم کرم و قهوه ای

توجه به رنگ‌بندی در طراحی پنت هاوس

رنگ‌بندی لوازم، دیوارها و مبلمان مورداستفاده در پنت هاوس از مهم‌ترین اصولی طراحی پنت هاوس است. رنگ‌بندی این بخش‌ها علاوه‌بر سلیقه و خواست مشتری باید بر اساس پارامترهای دیگر نیز صورت گیرد. سبک دکوراسیون و رنگ لوازمی که در منزل از آن‌ها استفاده می‌شود ازجمله این پارامترها هستند. با گشتی در اینترنت می‌توانید پنت هاوس‌هایی با رنگ‌بندی‌های مختلف را ببینید و ایده‌ای جدید از آن‌ها بگیرید.

پیشنهاد می‌کنیم مقالات ترکیب رنگ در دکوراسیون داخلی  و نکات طلایی برای انتخاب بهترین رنگ مبل را مطالعه فرمایید.

نمای خارجی پنت‌هاوسی با دیوارهای شیشه ای و سقف پنل خورشیدی

استفاده از تکنولوژی روز در طراحی پنت هاوس

با این‌که پنت هاوس‌ها جزو آپارتمان‌های مجهز هستند؛ اما شما می‌توانید بر اساس خواست و بودجه‌ای که دارید امکانات مدرن‌تری را نیز در طراحی آن به کار گیرید. استفاده از تجهیزات هوشمندسازی ساختمان، استفاده از پنل‌های خورشیدی جهت تولید انرژی موردنیاز و … ازجمله این امکانات هستند.

طراحی داخلی پنت‌هاوسی با مبلمان چرم سفید و دیوارهای شیشه ای و تلویزیون پرده ای

زندگی در پنت هاوس چه جذابیت‌هایی دارد؟

تا به این جای مقاله به بررسی طراحی پنت هاوس و نکات مهم در طراحی آن اشاره کردیم، حال نوبت آن است که برای افراد علاقه‌مند به خرید و زندگی در پنت هاوس، مزایا و معایب این آپارتمان‌ها را توضیح دهیم تا با آگاهی بهتری، اقدام به خرید نمایند. مزیت‌های زندگی در پنت هاوس به شرح زیر است:

 • بهره‌گیری از چشم‌اندازی بی‌نظیر
 • برخورداری از ساختمانی با امنیت بالا
 • زندگی در فضایی بدون گردوغبار و سروصدا
 • امکان برخورداری از آب و هوایی بی‌نظیر و نور و گرمای بیشتر
 • زندگی در فضایی لوکس و رؤیایی

طراحی داخلی پنت‌هاوسی با مبلمان شیری رنگ و لوستر دایره ای مقابل دیوار شیشه ای پنجره ای

مشکلاتی زندگی در پنت هاوس

رویای زندگی در پنت هاوس، بسیار شیرین است. این‌که بتوان از امکانات به‌روزی استفاده کرده و به هنگام کار و استراحت، منظره‌ای بی‌بدیل را مشاهده کرد، هر کسی را در آرزوی داشتن چنین آپارتمانی غرق خواهد کرد؛ اما توجه داشته باشید که این بخشی از مسئله است. زندگی در این واحدها، دشواری‌هایی نیز دارد که عبارت‌اند از:

 • دشواری در دسترسی به بیرون از منزل
 • سختی به هنگام بروز حوادث طبیعی نظیر زلزله
 • ایجاد مشکل برای خانواده‌هایی که کودک دارند

طراحی داخلی پنت‌هاوسی با سقف منحنی، مبلمان کرم رنگ و لوستر دایره ای کریستالی با پنجره های مربعی بزرگ

جمع‌بندی

پنت هاوس‌ها، شرایطی ایده‌آل برای تجربه یک زندگی لوکس و مرفه را برای افراد مهیا می‌کنند. طراحی این ساختمان‌ها دارای اهمیت بالایی بوده و باید تمامی اصول را در این کار رعایت کرده و دقت بالایی به خرج داد. برای طراحی این آپارتمان‌ها باید دانش کافی داشته و از تجربه لازم نیز برخوردار باشید. به‌این‌ترتیب در پایان کار با پنت هاوسی شکیل با طراحی داخلی جذاب مواجه خواهید بود. اگر در زمینه طراحی پنت هاوس مشغول هستید و یا علاقه به این کار دارید با مطالعه این مقاله، به هر آنچه نیاز دارید دست خواهید یافت.