پله پیش ساخته چیست؟ آشنایی با انواع پله آماده و بررسی ویژگی آن‌ها

خانه ای با کفپوش پارکت، دیوار سفید، پله های پیش‌‍ ساخته چوبی با حفاظ شیشه ای ، مبل چوب بامبو با تشکچه طوسی و فرش طوسی

با روی کار آمدن روش‌های جدید در ساختمان سازی و معماری استفاده از پله پیش ساخته بیش از پیش مورد توجه واقع شده است. این نوع پله‌های آماده کمک می‌کنند تا زمان ساخت و هزینه اجرای راه پله مقرون به‌صرفه‌تر تمام شود. بخش مهمی از هر ساختمان را پله‌های آن تشکیل می‌دهند. در ساختمان سازی نوین به کمک پله‌ها می‌توان بخشی از فضای خانه را در سطح بالاتری ساخت و به نوعی بهینه سازی مفید انجام داد. به همین دلیل وجود نوعی خاص از پله‌ها که آن‌ها را با نام پله پیش ساخته معرفی می‌کنند، محبوبیت زیادی پیدا کرده است. 

این نوع پله‌ها با تنوع بالایی در طرح و مدل ساخته می‌شوند و باید آن‌ها را یکی از ارکان اصلی در ساختمان‌های امروزی دانست. اهمیت و محبوبیت پله های پیش ساخته ما را بر آن داشت تا در این مقاله شما را به طور مفصل با انواع پله به صورت آماده و ویژگی هر یک آشنا کنیم. با ما همراه باشید.

 

سوالات متداول:

پله پیش ساخته چه کاربردهایی دارد؟

1. پله‌های آماده محوطه 2. پله تزیینی داخلی آماده 3. راه پله از پیش ساخته داخل ساختمان 4. پله‌های اضطراری آماده 5. پله‌های اماکن عمومی از پیش ساخته6. پله‌های آماده مراکز تجاری


انواع پله‌ های پیش ساخته از لحاظ طراحی کدامند؟

1. پله آماده حول محور گرد 2. گرد و باکسی 3. کنسولی 4. پروفیلی


انواع پله‌های پیش ساخته از لحاظ جنس و مصالح کدامند؟

پله‌های پیش ساخته از لحاظ جنس و مصالح در انواع فولادی، استیل، چوبی، شیشه‌ای و نوری طراحی می‌شوند.

 

منظور از پله پیش ساخته چیست؟

خانه بزرگ دوبلکسی با کفپوش پارکت، پنجره هایی با فریم مشکی، پله های پیش ساخته چوبی با حفاظ شیشه ای و دیوار سفید

پله‌ های پیش ساخته همان طور که از نامشان پیداست در محلی بیرون از ساختمان اصلی ساخته می‌شوند و سپس آن را برای نصب به درون ساختمان می‌آورند. عموما از این سازه پیش ساخته در ساختمان سازی برای اتصال دو فضای غیر همسطح استفاده می‌کنند. 

در دنیای امروزه معماری و ساختمان سازی پیشرفت تکنولوژی باعث شده تا سازندگان به دنبال استفاده از مصالح جایگزین با مقاومت و استحکام بالا باشند. استفاده از این مصالح در ساخت پله‌های آماده هزینه را کاهش می‌دهد و کار با سرعت بالاتری انجام خواهد شد. در واقع منظور از پله‌ای پیش‌ ساخته این است که تمامی قطعات آن با اندازه و ابعاد مشخصی اما به صورت جداگانه ساخته خواهند شد و سپس در محل مورد نظر درون ساختمان نصب می‌شوند. به طور کلی می‌توان پله‌های پیش ساخته را به دو دسته تقسیم کرد:

 

خانه ای با دیوار بتنی، پله های پیش ساخته چوبی با حفاظ شیشه ای، درب چوبی و کفپوش پارکت

 • پله استاندارد پیش ساخته: این نوع پله‌های آماده با توجه به ضوابط و شرایط استاندارد ساختمانی ساخته می‌شوند. حتما همراه با پله‌های استاندارد پیش ساخته یک دفترچه همراه وجود دارد که مشخصات و اطلاعات دقیق راه پله درون آن با دقت فراوان نوشته شده است. به همین دلیل شما می‌توانید با توجه به ابعاد فضای مورد نظرتان مناسب‌ترین نمونه را خریداری کنید.

 

خانه ای با پله پیش ساخته چوبی و حفاظ شیشه ای، کفپوش پارکت، جزیره طوسی با صفحه مشکی و صندلی های اپن مشکی و نقره ای

 • پله سفارشی پیش ساخته: این نوع پله‌ها متناسب با نیاز مشتری و بر اساس ابعادی که شما درخواست می‌دهید به صورت سفارشی ساخته خواهند شد. لازم به ذکر است که این نوع پله‌های آماده به نسبت پله‌های استاندارد پیش ساخته قیمت بیشتری دارند و مدت زمان ساخت آن‌ها طولانی‌تر است. با این حال باید آن را یکی از پرطرفدارترین پله‌های پیش ساخته معرفی کرد. اما نکته مهم در سفارش این نوع پله‌ها، اندازه گیری دقیق آن‌هاست. کوچک‌ترین اشتباهی می‌تواند به طور کلی محاسبه و ساخت راه پله پیش ساخته را با مشکل مواجه کند.

 

ویژگی راه پله‌های پیش ساخته

خانه ای با دیوار خاکستری رنگ، پله های چوبی پیش ساخته با حفاظ سیمی و درب سفید رنگ

پله آماده از متریال متفاوتی ساخته می‌شود و تولیدات آن در بازار تنوع بالایی دارد. همان طور که از نام این نوع پله‌ها مشخص است، آن‌ها را از قبل می‌سازند و سپس در محل مورد نظر نصب می‌کنند. بنابراین مهمترین ویژگی پله‌های آماده را باید از پیش ساخته شدن آن‌ها دانست. 

اغلب سازندگان مصالح مقاوم همچون بتن را برای پله‌های پیش ساخته انتخاب می‌کنند. این قطعه مستحکم اولین انتخاب در ساختمان سازی به شمار می‌آید و گزینه مناسبی برای پله‌های آماده خواهد بود. اما در این بین هستند افرادی که چوب را ترجیح می‌دهند یا انتخابشان پله‌های فلزی و پروفیلی پیش ساخته است. به همین دلیل یکی دیگر از ویژگی‌های این نوع پله‌ها را که باعث متمایز شدن آن به نسبت سایر موارد می‌شود، باید قابلیت انتخاب متریال مختلف برای ساخت دانست. البته این تنوع در ساخت پله‌های آماده با توجه به نیاز ساختمان و بودجه شما انجام خواهد شد.

 

کاربرد پله پیش ساخته

محیط بازی با کفپوش سنگ ریزه و چمن طبیعی، پله های پیش ساخته سنگی سفید با حفاظ کابلی و دیوار بتنی

تنوع بالا و آسانی نصب این نوع پله‌ها باعث شده تا بتوان آن را در بخش‌های مختلفی از ساختمان با کاربری گوناگون مورد استفاده قرار داد. به طور کلی باید پله های پیش ساخته را از نظر محل قرار گیری به صورت زیر دسته بندی کرد:

 • پله‌های آماده محوطه
 • پله تزیینی داخلی آماده
 • راه پله از پیش ساخته داخل ساختمان
 • پله‌های اضطراری آماده
 • پله‌های اماکن عمومی از پیش ساخته
 • پله‌های آماده مراکز تجاری

 

آشنایی با انواع پله‌ های پیش ساخته از لحاظ طراحی

خانه ای با پله های پیش ساخته چوبی و حفاظ شیشه ای، کفپوش پارکت، تابلو دیواری با فریم مشکی و صندلی چرخان آجری

پله‌های آماده همان طور که از نامشان مشخص است از قبل در کارخانه ساخته می‌شوند. به همین دلیل می‌توان آن‌ها را با طرح و مدل‌های متنوعی ساخت. وجود همین تنوع جذاب و خاص در پله‌های از پیش ساخته شده باعث محبوبیت آن‌ها شده است. در زیر با انواع پله های آماده از لحاظ طراحی آشنا می‌شوید:

 

پله آماده حول محور گرد

خانه ای با دیوارپوش چوبی سفید، کمد قدیمی، کفپوش پارکت و پله های پیش ساخته چوبی حول محور گرد

اگر به فکر طراحی دکوراسیون خانه دوبلکس هستید، پیشنهاد ما به شما برای انتخاب راه پله، پله گرد خواهد بود. این نوع پله‌های از پیش ساخته شده حول یک محور می‌چرخند و غالبا از جنس چوب ساخته می‌شوند. اما نمونه‌های از جنس فلز هم برای این نوع پله‌های آماده طراحی شده که زیبایی و جذابیت زیادی دارند. 

پله‌های چوبی پیش ساخته در دسته پله‌های گران قیمت قرار دارند و اغلب برای ساختمان‌های بسیار لوکس و بزرگ مورد استفاده قرار می‌گیرند.

 

پله از پیش ساخته شده گرد و باکسی

ساختمانی با پله های پیش ساخته گرد باکسی، دیوارپوش چوبی و دکوری آویز از سقف

پله‌های گرد باکسی آماده همچون پله‌های گرد حول محور طراحی می‌شوند. اما باید بگوییم که این نوع پله‌های از پیش ساخته شده بر روی دو محور می‌چرخند. اغلب پله‌های گرد باکسی آماده در طراحی رستوران‌ها، آمفی تئاتر یا ساختمان‌های بسیار شیک دیده می‌شوند. 

برای ساخت آن به دو ورق با ضخامت متفاوت نیاز است و باید به اندازه گیری ارتفاع تا کف و کف تا سقف به خوبی توجه کرد. این نوع پله‌های آماده هم در لیست پله‌های از پیش ساخته شده گران قیمت قرار دارند. به همین دلیل نمی‌توان آن را جزء در ساختمان‌های شیک و رستوران‌ها به وفور در جاهای دیگری مشاهده کرد.

 

پله های پیش ساخته کنسولی

خانه ای با دیوارهای سفید، کفپوش پارکت، گلدان گل طبیعی و پله های پیش ساخته کنسولی چوبی

پله کنسولی آماده یکی از ظریف‌ترین طراحی‌ها را برای پله از پیش ساخته شده دارد. نوع طراحی خاص این نوع پله که حس معلق بودن ایجاد می‌کند جذابیت آن را دوچندان کرده است. اغلب این مدل پله‌های آماده را در ساختمان و فضاهای لوکس و مدرن مشاهده می‌کنید. 

به کمک پله کنسولی آماده فضای کمتری اشغال خواهد شد، به همین دلیل از این نوع پله‌ها برای فضاهای کوچکی که محدودیت جا دارند استفاده می‌کنند. پله‌های کنسولی پیش ساخته را می‌توان از جنس‌های مختلف همچون چوب، شیشه و سنگ در کف آن طراحی کرد. یکی از مهم‌ترین ویژگی‌های این نوع پله پرطرفدار، قیمت مناسب و ارزان آن است. به کار رفتن مصالح کمتر در پله کنسولی آماده باعث شده تا با یک پله پیش ساخته ارزان مواجه باشید.

 

پله های آماده پروفیلی

خانه ای با کفپوش پارکت، دیوارپوش چوبی، پله های پیش ساخته پروفیلی حول محور گرد

اگر برایتان مهم است که قیمت پله پیش ساخته ارزان باشد، می‌توانید پله‌های آماده پروفیلی را انتخاب کنید. این نوع پله‌ها از جنس پروفیل متنوع ساخته می‌شوند. در ساخت پله پروفیلی پیش ساخته به دلیل تقویت آن در مقطع شمشیری پله از ورق‌های پلیت استفاده خواهد شد. با این حال می‌توان گفت پله‌های آماده پروفیلی یکی از پله‌های آماده با قیمت مناسب هستند که طرفداران زیادی دارند.

 

آشنایی با انواع پله های پیش ساخته از لحاظ جنس و مصالح

خانه ای با موکت کرم رنگ، دیوار بتنی و پله های پیش ساخته چوبی کنسولی بدون حفاظ

پله های آماده و پیش ساخته از متریال مختلفی ساخته می‌شوند. به همین دلیل دست مشتری برای انتخاب مصالح باز است و می‌تواند بهترین گزینه را متناسب با فضای خود انتخاب کند. در زیر انواع پله‌های از پیش ساخته شده را با جنس و مصالح گوناگون معرفی می‌کنیم:

 

پله از پیش ساخته فولادی

خانه نورگیری با درب مشکی، دیوارهای سفید، پله های پیش ساخته فولادی حول محور گرد به رنگ نقره ای

ورق فولاد یکی از اصلی‌ترین متریال برای ساخت پله‌های آماده به شمار می‌آید. ضخامت این ورق حدود 6 میلی‌متر است و می‌توان به راحتی آن را برای بخش‌های مختلف منزل استفاده کرد. هنگام ساخت پله آماده توجه به ارتفاع آن مکان اهمیت زیادی دارد. در این صورت می‌توانید به راحتی طول هر پله را انتخاب کنید. معمولا طول پله‌های پیش ساخته بین 70 الی 130 سانتی‌متر انتخاب خواهد شد.

 

پله از پیش ساخته استیل

خانه‌ای با دیوار سفید و پله های پیش ساخته استیل حول محور گرد و حفاظ نرده ای

اگر به دنبال یک پله از پیش ساخته شده با دوام و محکم برای راه پله خانه خود هستید، پیشنهاد ما به شما پله‌های آماده استیل هستند. انتخاب این جنس برای راه پله علاوه بر استحکام و کیفیت بالا، زیبایی آن فضا را افزایش می‌دهد. اما یادتان باشد نصب پله‌های استیل به تخصص و مهارت بالایی نیاز دارد. 

باید از استیل ضد زنگ استفاده کنید تا کیفیت کار شما در هر شرایط آب و هوایی حفظ شود. بهترین اندازه برای ابعاد کف پله‌های آماده استیل از سوی متخصصین ساخت و ساز 30 الی 45 سانتی‌متر معرفی شده است.

 

پله از پیش ساخته چوبی

خانه‌ای با دیوار سفید، درب شیشه ای با فریم سفید، کفپوش پارکت با پله‌های پیش ساخته چوبی و حفاظ شیشه ای

چوب همیشه یه عنوان یکی از اصلی‌ترین متریال در ساختمان سازی مورد استفاده قرار می‌گیرد. چوب‌های مختلفی را می‌توان در ساخت و ساز استفاده کرد. اما برای ساخت یک راه پله باید بهترین گزینه انتخاب شود تا علاوه بر کیفیت و دوام بالا بتوان به زیبایی و جذابیت محیط اطراف راه پله افزود. 

امروزه ساخت راه پله پیش ساخته از جنس چوب طرفداران زیادی دارد و اغلب برای ساخت آن چوب‌هایی از جنس ام دی اف، روسی و راش استفاده می‌شود.

 

پله از پیش ساخته شیشه‌ای

خانه ای با گلدان گل طبیعی، پله های آماده شیشه ای با حفاظ شیشه ای، کفپوش پارکت، میز سفید و دکوری های روی آن

اغلب ساختمان‌های مدرن دارای راه پله مدرن شیشه‌ای هستند. در واقع راه پله و پله‌های آماده یکی از اصلی‌ترین مکان‌ها برای استفاده شیشه در ساختمان سازی به شمار می‌آیند. شیشه‌های نشکن سکوریت از مقاوم‌ترین شیشه‌هایی محسوب می‌شوند که می‌توان در ساخت پله‌ها مورد استفاده قرار داد. 

مقاومت این نوع شیشه‌های نشکن بسیار بالاست، بنابراین هنگام راه رفتن بر روی آن نگران نباشید و با اطمینان حرکت کنید. یکی از ویژگی‌های مثبت پله‌های از پیش ساخته شیشه‌ای بزرگ‌تر نشان دادن فضای خانه است. انعکاس نور در شیشه باعث می‌شود تا فضاهای کوچک جلوه بزرگ‌تری داشته باشند. شیشه‌های سکوریت اغلب قیمت بالایی دارند اما به طور کلی باید ساخت راه پله‌های شیشه‌ای را به نسبت سایر مصالح ارزان‌تر در نظر گرفت.

 

پله از پیش ساخته نوری

خانه ای با دیوار گچی سفید، پله پیش ساخته چوبی با نورپردازی مخفی و حفاظ شیشه ای و دکوری حلزونی شکل

پله‌های آماده نوری یکی از مدرن‌ترین انواع پله‌های پیش ساخته هستند. در طراحی و ساخت این نوع پله‌ها سیستم روشنایی به کار رفته که در شب می‌توانید با روشن کردن آن درخشندگی و زیبایی چشم نوازی را به فضای خانه خود اضافه کنید. 

سیستم نوری به کار رفته در این نوع پله های آماده به صورت مخفی نصب می‌شود تا شما فقط نظاره‌گر روشنایی و جذابیت آن باشید. این نوع راه پله‌ها معمولا در رستوران‌ها و مراکز تجاری دیده می‌شوند. شما می‌توانید متناسب با قیمت سیستم نوری و جنس پله برآورد هزینه درستی از ساخت آن داشته باشید.

پیشنهاد می‌کنیم مقاله صفر تا صد نورپردازی راه پله را مطالعه فرمایید.

 

طراحی و ساخت راه پله به صورت آماده

خانه ای با کفپوش سرامیکی، کمد و کنسول سفید، پله پیش ساخته چوبی با حفاظ شیشه ای و درب چوبی

برای طراحی و ساخت یک راه پله از پیش ساخته شده باید به دقت مواردی همچون ارتفاع طبقات، اندازه و ابعاد محیط، پله، جنس و کیفیت متریال مورد استفاده، بررسی شود. با اندازه گیری ارتفاع طبقات می‌توانید تعداد کف پله‌ها و ارتفاع آن‌ها را به دست آورید. 

اگر این اندازه گیری‌ها از ابتدا به درستی انجام نشود، اجرای راه پله آماده شما امکان‌پذیر نیست. چون طراحی و ساخت یک راه پله از پیش ساخته شده تنها برای نصب در همان فضای مورد نظر انجام می‌شود و در صورت اندازه گیری اشتباه دیگر قابل استفاده نخواهد بود. 

 

خانه دوبلکسی با پله های پیش ساخته شیشه ای،کفپوش پارکت و دیوار گچی با دیوارپوش چوبی

متخصصین ساخت و ساز بهترین ارتفاع برای هر پله را اندازه‌ای بین 16 الی 20 سانتی‌متر می‌دانند. همچنین توجه به متراژ فضایی که قصد اجرای پله پرطرفدار پیش ساخته را در آن دارید، از اهمیت زیادی برخوردار است. با توجه به ابعاد فضای مورد نظر می‌توانید در خصوص طرح راه پله (گرد، یک محور، کنسولی، باکسی و…) تصمیم گیری کنید.  

پس از بررسی این موارد در نظر گرفتن دکوراسیون داخلی به همراه شرایط آب و هوایی منطقه (به جهت دوام و کیفیت راه پله) اهمیت دارد تا هنگام طراحی و ساخت راه پله‌های پیش ساخته مشکلی به وجود نیاید.

 

برآورد قیمت راه پله از پیش ساخته شده

محیط بازی با دیوار بتنی، کفپوش چمن طبیعی و پله های پیش ساخته بتنی با حفاظ سیمی

برای برآورد هزینه نهایی راه پله‌های آماده باید میزان ارتفاع فضای مورد نظر و تعداد پله‌ها محاسبه شود. پس از آن می‌توان بر اساس جنس به کار رفته در ساخت پله از پیش آماده شده برآورد قیمت درستی انجام داد. اما به طور یقین نمی‌توان گفت ساخت یک راه پله آماده چه میزان هزینه در بر دارد. زیرا قیمت پله بتنی پیش ساخته با پله چوبی آماده تفاوت دارد. 

به عنوان مثال برای بررسی قیمت پله‌های آماده فولادی باید ضخامت ورق فولاد و تعداد پله‌ها مورد بررسی قرار بگیرند. اما باید بگوییم ورق فولاد قیمت مناسبی دارد و اغلب سازندگان می‌توانند به راحتی از آن برای ساخت پله‌های آماده استفاده کنند. در این بین متریالی همچون استیل را باید یکی از مصالح گران قیمت در ساخت راه پله دانست. 

 

خانه ای با دیوار کرم، پله های پیش ساخته چوبی با حفاظ سیمی، کفپوش پارکت و درب ورودی قرمز رنگ

این جنس پله‌ها به دلیل تنوع در استیل ضد زنگ قیمت بالایی دارند و نمی‌توان آن‌ها را در لیست پله از پیش ساخته ارزان قرار داد. شاید بتوان بهترین متریال را برای ساخت پله‌های آماده چوب دانست. این نوع پله‌ها برای افرادی که به دنبال قیمت پله پیش ساخته ارزان هستند، مناسب است. همچنین افرادی که راه پله گران قیمت می‌پسندند می‌توانند با انتخاب چوب روس بهترین پله‌های آماده را طراحی کنند. 

کیفیت متریالی که شما انتخاب می‌کنید می‌تواند به طور مستقیم بر روی هزینه ساخت راه پله‌های آماده تاثیر بگذارد. هر چه کیفیت متریال بیشتر باشد هزینه ساخت بالاتر خواهد رفت، اما از طرف دیگر دوام و استحکام سازه شما بیشتر می‌شود.

 

معرفی مزایای پله‌های آماده و پیش ساخته

خانه دوبلکسی با کفپوش پارکت، پله پیش ساخته چوبی با حفاظ شیشه ای، لوستر سقفی و مبل چستر سفید

راه پله از پیش ساخته این روزها یکی از محبوب‌ترین سازه‌ها در ساختمان سازی محسوب می‌شود. اغلب سازندگان نمونه‌ای از پله به صورت آماده را به کارخانه یا کارگاه سفارش می‌دهند و پس از ساخت، هنگام نصب آن را به ساختمان اصلی انتقال خواهند داد. در زیر با مزایای اصلی این نوع پله‌ها آشنا می‌شوید و دلیل محبوبیت آن‌ها را مورد بررسی قرار می‌دهیم:

 • پله‌های از پیش ساخته شده به آسانی نصب می‌شوند و سرعت اجرای کار را بالاتر می‌برند.
 • آسانی نصب این نوع پله‌ها و صرف زمان کوتاه برای اجرای آن باعث شده تا راه پله پیش ساخته مقرون به‌صرفه‌تر باشد.

 

خانه ای با دیوار طوسی، پله های پیش ساخته چوبی با حفاظ شیشه ای و نرده فلزی، صندلی چرخان سفید و نورپردازی داخل دیوار

 • ساخت پله‌های آماده در کارگاه یا کارخانه باعث این می‌شود تا محصول نهایی کیفیت بالاتری داشته باشد.
 • تنوع بالای پله های آماده در طرح و مدل باعث می‌شود تا بتوان به راحتی از آن‌ها در انواع ساختمان‌ها با کاربری مختلف استفاده کرد.
 • قابلیت سفارش ابعاد و اندازه مورد نظر مشتری هنگام ساخت پله‌های پرطرفدار پیش ساخته می‌تواند بهترین گزینه با توجه به نیاز منزل باشد.
 • پله های پیش ساخته قابلیت دمونتاژ (جابه‌جایی و تعویض) دارند. به این معنی که به آسانی می‌توان قطعات آن را باز کرد و به فضای مورد نظر شما انتقال داد.

 

اجرای پله‌های از پیش ساخته 

 نصابی در حال نصب پله های پیش ساخته و دیوار بتنی

این نوع پله‌ها به راحتی سرعت ساخت و ساز را افزایش داده‌اند. به همین دلیل امروزه استفاده از آن‌ها در انواع ساختمان‌ها با کاربری مختلف رواج یافته است. 

اجرای پله آماده بتنی، شیشه‌ای، چوبی و فلزی در طرح و مدل‌های گوناگون انجام می‌شود. به عنوان مثال در فضاهای کوچک می‌توانید از پله‌ گرد پیش ساخته استفاده کنید. با ما همراه باشید تا در ادامه شما را با آنها و اجرای پله محبوب پیش ساخته بر اساس متریال آن‌ها آشنا کنیم:

 

اجرای پله بتنی پیش ساخته

پله های پیش ساخته کنسولی بتنی و دیوار بتنی با دیوارپوش چوبی

یکی از مهم‌ترین ویزگی‌های پله بتنی پیش ساخته، نگهداری آسان آن و عدم ایجاد سر و صدا است. حتما بارها شما هم متوجه شده‌اید که با راه رفتن بر روی برخی از پله‌ها صداهای ریز و درشتی ایجاد می‌شود. این صداها در بلند مدت می‌توانند باعث اذیت و آزار ساکنین شوند. 

با انتخاب راه پله بتنی پیش ساخته از ایجاد این مشکل جلوگیری خواهید کرد. پله‌های آماده بتنی وزن کمتری نسبت به مدل درجا دارند و با ضخامت‌های مختلفی تولید خواهند شد. انتخاب ضخامت مناسب برای این نوع پله‌ها باید با توجه به نوع کاربری و بستر اجرایی انتخاب شود.

 

اجرای پله استیل پیش ساخته

خانه ای با پله های پیش ساخته استیل و حفاظ شیشه ای، موکت طوسی و دیوار سفید

این نوع از پله های آماده حتما از جنس استیل ضد زنگ انتخاب می‌شوند. اگر در منطقه‌ای با رطوبت بالا زندگی می‌کنید، پیشنهاد ما به شما برای ساخت راه پله از پیش ساخته جنس استیل است. شما می‌تواند طرح‌های مختلف استیل همچون رفت و برگشتی، مارپیچی و… را برای فضای مورد نظر خود انتخاب کنید. 

مقاومت بالای استیل در این نوع پله‌ها از هر گونه خط و زنگ‌زدگی جلوگیری می‌کند. اجرای این نوع پله‌های محبوب برای فضای داخلی و محیط‌های خارجی به راحتی امکان‌پذیر خواهد بود.

 

اجرای پله چوبی پیش ساخته

خانه ای با پله های پیش ساخته چوبی و نورپردازی مخفی با حفاظ شیشه ای، کفپوش موکت طوسی و درب سفید

بهترین مکان برای ساخت پله چوبی پیش ساخته، فضای داخلی است. ظاهر شکیل و جذاب این نوع پله‌ها با دکوراسیون داخلی هماهنگی زیبایی ایجاد می‌کند. چوب روس، راش و MDF برای ساخت پله چوبی آماده‌ مورد استفاده قرار می‌گیرد. 

بهترین و شکیل‌ترین پله‌های آماده اغلب از جنس چوب روس ساخته شده‌اند. اجرای این نوع راه پله با توجه به شکل‌پذیری آسان و جذاب چوب طرفداران بسیار زیادی پیدا کرده است.

 

اجرای پله فولادی پیش ساخته

خانه ای با پله های پیش ساخته فولادی سفید رنگ حول محور گرد، کنسول چوبی و آباژور رومیزی

پله‌های فولادی آماده را به راحتی می‌توانید رنگ‌آمیزی کنید. استحکام بالای این پله‌های از پیش ساخته باعث می‌شود تا علاوه بر فضای بیرونی برای محیط‌های خارجی انتخاب مناسبی باشند. مقاومت بالای فولاد مانع از شکل‌پذیری آن نمی‌شود. امروزه می‌توان پله آماده فولادی را با طرح و مدل‌های گوناگونی اجرا کرد.

 

اجرای پله شیشه‌ای پیش ساخته

خانه ای با پله های پیش ساخته شیشه ای و حفاظ شیشه ای، کنسول چوبی، تابلوهای دیواری و آباژور رومیزی

اجرای این نوع راه پله‌های آماده با شیشه نشکن سکوریت انجام می‌شود. نصب سکوریت نیاز به مهارت و دقت بالایی دارد. به همین دلیل توصیه می‌شود حتما از یک متخصص در این عرصه کمک بگیرید. مقاومت بالای شیشه نشکن سکوریت باعث شده تا امروزه اجرای راه پله شیشه‌ای آماده یکی از محبوب‌ترین گزینه برای نصب این سازه به شمار بیاید.

 

جمع بندی: افزایش سرعت در ساخت با استفاده از پله‌های پیش ساخته!

 خانه ای با پله های پیش ساخته چوبی و حفاظ سیمی فلزی با دیوار طوسی و نورپردازی سفید

پله پیش ساخته امروزه به یک سازه بسیار پرطرفدار در ساخت و ساز تبدیل شده است. این نوع راه پله‌ها را میتوان به صورت استاندارد یا سفارشی ساخت. محبوبیت راه پله از پیش ساخته باعث شد تا ما در این مقاله به طور مفصل به معرفی انواع آن بپردازیم و ویژگی هر یک را بررسی کنیم. شما کدام یک از انواع این راه پله‌های آماده را برای فضای اخلی می‌پسندید؟ نظرات خود را با ما به اشتراک بگذارید.